UIT TEXAS KOMT GAAT ALTIJD VOOR! VIE In St.-Willebrord groeit een nieuw centrum HET EINDE NOG NIET IN ZICHT Arrestaties Kapelaan C. Oomen vraagt en krijgt medewerking. De Spoetnik Notities uit de rijkste staat der U.S.A. (I) Farmer Bob Smit heeft zijri cowboys gemotoriseerd Houstons groei onstuitbaar Schilder als 'n man van 't vak: CetalacafssK: Herdenking van Jacobus Bellamy -7 oevtuKp DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 31 OKTOBER 1957 Anti-Nederlandse campagne in Indonesië Verkiesing in Turkije Koopwoede in Moskou Aardrijkskunde in Tweede Kamer (Van een onzer redacteuren) Wanneer ge ooit in New York, Miami, Chi cago of Pittsburg komt en ge kijkt uw ogen uit op de vele verdiepingen tellende wolkenkrab bers, om dan plotseling gefascineerd door zo veel Amerikaans geweld tegen een man van vervaarlijke lengte te botsen, die u onverstoord in het nekvel grijpt en vervolgens deskundig „op zij zet", weet dan, dat deze geweldenaar, wande lend aan de voet van de hemelbestormers, tien tegen één, uit 't „jonge koninkrijk" Texas komt. Want Texas gaat vóór. Het is niet alleen in oppervlakte de grootste staat van de Verenig de Staten, het is ook de rijkste staat met de nij verste en onstuimigste bevolking, welke trotser en blijmoediger dan welke onderdanen van Uncle Sam ook de „Stars and Stripes" zwaait. Een land met een ruime, gouden horizon, welke in een brede, warme omarming onoverzienbare rijst velden," katoenplantages, duizenden boortorens en miljoenen stuks vee omvat. Vijftig jaar geleden moest Texa$ eigenlijk nog ontdekt worden als de schatbewaarder van de U.S.A. Toen vlogen honderden cowboys met gle rende lasso's achter de wilde vee-stapels aan en was er nauwelijks een eind gekomen aan de machtsstrijd tussen de blanke veroveraar en het rode opperhoofd. Wat in deze afgelopen vijftig jaren via een trefzekere organi satie der jonge democratie, alsmede via een totale uitbuiting der tech nische mogelijkheden is tot stand gebracht, grenst aan het ongelooflijke. Pas in deze dagen is de onvoorstelbare rijkdom van Texas opengebloeid als een volwassen bloem, welke zich over het gehele land heeft neergelegd en waarvan het stuifmeel opwarrelt en neervalt in de vorm van miljoenen dollars, tot voordeel van de Texas-mannen en» vrouwen, de U.S.A. en de gehele wereld, welke laatste in niet geringe mate profiteert van deze hout-, katoen- en olieleverancier. Dit ,,business-is-business"-wonder ervaart de vreemdeling het aller meest in de hoofdstad Houston, de hoofdslagader van deze meest zuide lijke staat, waar de rijkdommen ge concentreerd liggen in uitgestrekte olie-raffinaderijen, katoenopslagplaat sen en een variatie van industrieën, welke alleen maar mogelijk is in een land, dat over schier onuitputtelijke bodemschatten beschikt. In Houston manifesteert zich de onstuimige groei van Texas, zijn wel vaart en spectaculaire ondernemings geest. Deze metropool van het zuiden werd in 1836 in hét nog maagdelijke land van Texas gesticht door de overwinnaar van de oorlog tussen Mexico en Texas, generaal Sam Houston. Nu, na een eeuw, wonen hier 1,3 miljoen mensen en binnen vijf jaar zal dit aantal de twee miljoen ruim overschreden hebben. Zelfs in de United States is deze bevolkingstoeneming een uniek feit en een bewijs, dat het altijd jeugdi ge Amerika zijn toekomstmogelijkhe den in dit gebied geenszins onder schat. Na 1850 is de groei van Houston geleidelijk aan omhoog gegaan. Het laagste punt in de curve staat op 31.5 pet, het hoogste op niet minder dan 62 pet. Geen enkele andere stad in de V.S. kan bogen op een dergelijk record. Strijdbare pioniers Dat Houston kon worden, wat het thans is dankt het op de eerste plaats aan de ondernemingslust, de vast houdendheid en het strijdbare karak ter van zijn pioniers, welke goede deugden zich andermaal in nakome lingen hebben vastgezet. De stichters van Houston en hun opvolgers waren volhardende christelijke mannen en vrouwen, die in een overrompelende teamgeest Houston tot de eerste stad van het zuiden en tot de tweede ha venstad van de United States maak ten. Van het begin af werd de aanpak van het land met de meest moderne materialen ter handen genomen. De Nederlandse immigranten over wie wij in het volgend artikel iets meer zullen zeggen maakten hier aan het eind van de vorige eeuw voor het eerst kennis met de ijzeren ploeg. Een duidelijk verschil in de pro gressiviteit van de jonge Amerikaan se bevolking en die van het oude Europa demonstreert zich in de aan leg van de eerste spoorweg in Texas, Voor wat Nederland betreft kan men in vergeelde papieren lezen, dat de bevolking van Haarlem en Am sterdam de angst om het hart sloeg, toen tussen deze steden het eerste ijzeren paard op hol sloeg". De be Gezicht op Mainstreet, het cen trum. van Houston. Op het platteland van de V.S., een betrekkelijk eng begrip voor de uitgestrekte prairiën, is het zgn. ,.barbecue"-eten een kostelijke lek kernij. In de openlucht worden tafels aangesleept, waaraan de gasten plaats nemen om zich ver volgens te goed te doen aan kleine stukjes mals vlees, dat ter plaatse aan het spit wordt geroosterd. woners van deze steden waren met ontzetting geslagen en er waren er zelfs, die de ondergang van de we reld voor-spelden. Protestvergaderin gen van hoeren, burgers en buitenlui werden belegd en vuisten geheven. Passagieren bij de spoorwegen bete kende zo iets als spelen met de dood. In het Houston van 1860 zag dat er allemaal heel wat vriendelijker uit. De plaatselijke krant „The Houston Telegraph" bracht het vol. gende bericht: „Het gesis van de edele locomotief, genaamd „The Ebenezer Allen", is een ononder broken gefluister in de oren van onze burgers geworden. Haar te zien starten voor een reis door het land, omhuld door grote wolken stoom, vormt een brok schoonheid, waaraan de bewoners van Texas tot in lengte van dagen groot plezier zullen beleven". Inmiddels heeft Houston het in „alle bescheidenheid en gevoel voor schoonheid" verder gebracht dan Haarlem en Amsterdam samen Dit verschil in mentaliteit, waartoe uiteraard het volstrekt onontgonnen land van Texas alle mogelijkheden bood, is maatgevend geweest voor de verbazingwekkende geschiedenis van dit „zuidelijke koninkrijk". Een geschiedenis, welke nog volle ontwikkeling is. De mechanisatie heeft hier een Onlangs heeft de K.L.M. met groot feestelijk vertoon de luchtlijn Amsterdam-Houston geopend. Deze eerste vlucht, welke door een groot aantal genodigden werd meegemaakt, heeft het uitgestrekte Texas aanzienlijk dichter bij ons klei ne land gébracht. Tot de genodigden, o.w. mi nister Algera, behoorde ook onze gouverneur, mr. dr. F. A. J. M. Houben, commissaris van de koningin in Limburg, die met duizenderlei indrukken en opgetogen over zoveel gastvrij heid terugkeerde als ereburger van Texas en „deputy-sheriff" een zeer hoge onderscheiding, welke recht geeft tot het dra gen van wapenen. In een gesprek, dat een onzer redacteuren dezer dagen met de gouverneur mocht hebben, gaf deze een uitvoerig exposé van zijn belevenissen in „the Far-West". Onze redacteur heeft de meest markante punten, welke onge twijfeld de interesse van de lezers zullen hebben, vastge legd. Hij blijft niet achter, zoals farmer John Smith, die ten westen van Hous ton een farm heeft ter grootte van de hele gemeente Venray. Zijn cow boys. vele tientallen, zijn gemotori seerd, ofschoon zij voor vreemdelin gen nog graag paraderen op hun prachtige paarden, welke door Bob Smith vertroeteld worden als zijn liefste speelgoed. Naast de 3500 stuks vee(!) bezit farmer Smith uitsluitend voor zijn genoegen een ontzagwek kende stier, welke op onze veel ge roemde Bossche veemarkt elke rivaal eenvoudig uit de hallen zou briesen. De stier is door deskundigen ge schat op een waarde van 100.000 dol lar. Hij wordt onderhouden met alle egards, waarop een dergelijke reus recht heeft. Dit betekent voor Bob Smit 's morgens een 's avonds poet sen in een prachtige betegelde stal met air-conditioning! Wij vragen: „so what?" Het lag voor de hand, dat met de groei van Texas, in het jaar 1915 de handelslieden van Houston de droom van zijn pioniers waar konden maken nl. de aanleg van een 50 mijl lang kanaal van deze stad naar de Golf van Mexico. In 1948 reeds was de ..port of Houston" de tweede haven van de V.S. met 40 miljoen ton vrachtomzet ter waarde van ruim twee biljoen dollar per jaar! (Advertentie) Ais de schuifdeuren (van board) I worden opengedaan verschijnt er een altaar. Doelmatig is de barak in het oude Sint Willebrord ingericht. (Advertentie) graad van perfectie bereikt, welke enig is in de V.S., een mechanisatie, uitsluitend berekend op efficiency. De traditionele verbouw van katoen en rijst werd niet op de achtergrond gedrongen door de snelle industriali satie. De oMebronnen, welke als dui zenden paddestoelen uit de grond sprongen, maakten het de veehouders niet lastiger dan hoogst noodzakelijk, terwijl de van ouds bloeiende hout nijverheid naar onbekende hoogten werd opgetrokken. De stier van Bob In het uitgestrekte land van Texas bleek alles mogelijk. Tweeënveertig procent van de in de U.S.A. gewon nen olie komt uit deze meest zuide lijke republiek; de rijstproduktie groeit van jaar tot jaar en de kwali teit van het katoen wordt steeds beter, dank zij uitgebreid research- werk. Ook de farmer gaat zijn gang. Woensdag, de derde dag van de na tionale campagne in Indonesië voor de bevrijding van West-Irian (Neder lands Nieuw-Guinea)heeft Roeslan Abdulgani, vice-voorzitter van pre sident Soekarno's Nationale Raad, scherpe kritiek geleverd over het op nemen van Nieuw-Guinea in het ge bied van de Europese gemeenschap pelijke markt. Hy noemde dit een po ging van Nederland om de andere ledenlanden van dit instituut, West- Duitsland, Italië, Frankrijk. België en Luxemburg in het conflict tussen Ne derland en Indonesië over Nieuw- Guinea te betrekken. De eerste vice-premier, mr. Hardi, verklaarde, dat de nationalisatie van Nederlandse bedrijven in Indonesië een vraagstuk is, dat „grondige en De Turkse politie heeft in verband met de ongeregeldheden van dinsdag vijfenvijftig personen in hechtenis ge nomen. In de naby de Syrische grens gelegen stad Gaziantep, waar twee personen by de wanordelijkheden zijn omgekomen, werd de uitzonderings toestand afgekondigd. De leider van de verslagen republi keinse partij. Inönü, heeft zich in een telegram bij de ministerpresident, Menderes, beklaagd over onregelma tigheden bij de verkiezingen en over gewapende uitlokking door kandidaten van de democratische partij. Menderes daarentegen heeft de re publikeinse partij beschuldigd van het ontketenen van de ongeregeldheden door de mensen op te stoken met de aantijging, dat het nog niet bekend is welke partij de verkiezingen heeft gewonnen. Een westelijke reiziger die dinsdag uit Moskou in Warschau aankwam heeft verklaard, dat er op het ogen blik in de Russische hoofdstad een ware koopwoede heerst. Dit verschijn sel doet zich veel voor in tijden van spanning en crises in de Sovjet-Unie. De mensen geven dan de voorkeur aan goederen boven geld. zorgvuldige bestudering" vereist. Vi ce-premier Hardi zei dit in antwoord op door het parlementslid Sjech Dja- laluddin gestelde vragen, waarin hij de suggestie had gedaan om de Ne derlandse bedrijven in Indonesië in beslag te doen nemen, indien de Ver enigde Naties er niet in mochten sla gen een oplossing voor het geschil over Nieuw-Guinea te vinden. Communiqué Het comité voor de bevrijding van West-Irian, dat onder leiding staat van de minister van voorlichting, Su- dibjo, heeft een communiqué uitge geven, waarin werd meegedeeld, dat de eerste golf van de actie mef over weldigend succes door de jeugd schijnt te zijn gevoerd. In de verkla ring werd een beroep gedaan op de politieke leiders om de jeugd hun morele steun te geven. ..Wij moeten heseffen, dat onderlinge ruzies de imperialisten de gelegenheid geven om onze nationale potentie te ver nietigen". Voorts werd in het communiqué op het Indonesische personeel van Ne derlandse ondernemingen aandrang uitgeoefend om een ware nationale geest aan de dag te leggen, terwijl op de Nederlanders in Indonesië een beroep werd gedaan om er bij hun regering op aan te dringen haar hou ding ten aanzien van het vraagstuk Nieuw-Guinea te herzien. Het met verf bekladden van woon- Op 12 november a.s. -zal de twee honderdste geboortedag van de Vlis- singse dichter Jacobus Bellamy wor den herdacht, tijdens een bijeenkomst in de Doopsgezinde kerk aan de Vrij- domweg te Vlissingen. Bellamy was aanvankelijk te Vlis singen werkzaam als bakkersknecht. Zijn ongewone gaven trokken de aandacht en diverse ingezetenen maakten het mogelijk, dat hij ging studeren in de theologie te Utrecht. Vóór hij met die studie klaar was, overleed hij m 1786. (Advertentie) De gasten van de K.L.M. maak ten ook kennis met de legendari sche farmer Bob Smith. Hier toont hij (met Texas-hoed), zijn fameu ze stier aan de gouverneur, midden met hoed. huizen van Nederlanders In Djakarta werd dinsdagavond onverdroten voortgezet. Enkele opschriften luid den: „Nederlandse honden, verlaat Indonesië" en „Gooi de Hollanders eruit". Op een auto van een Neder lander was met rode letters geverfd: „Doodt de Hollanders". (Van onze speciale verslaggever) In het hart van het oude Sint Wil lebrord, twee kilometer van de dorps kern, heeft kapelaan C. Oomen zijn domein gekozen. Hij slaapt welis waar nog op de pastorie, hij woont en werkt echter het grootste deel van de dag in dit dorpsgedeelte, waar nog zeer veel noodwoningen staan. Er is in dit oude Sint Wille brord 'n centrum verrezen, dat door vele gasten wordt bezocht, want in deze tijd van bestedingsbeperking die nen bepaalde oplossingen te worden gezocht en gevonden om de mensen maatschappelijk toch te kunnen be reiken. Kapelaan Oomen is daarin met zijn medewerkers en medewerk sters geslaagd. De steun van de ge meente aan dit moderne maatschap pelijk centrum was onmisbaar. Nadat er reeds enkele jaren gele den een groene houten loods tot ..Ma- riahofke" werd gedoopt en nadat er een tweede keet werd bijgeplaatst, die de naam „Sint Joris Burcht" kreeg, verrees er, niet zonder inspan ning van de kapelaan zelf. een grote barak, waarin enkele dagen geleden een kleuterschool werd ondergebracht en waarin reeds eerder een verga derzaal tot stand kwam. alsmede een lokaal voor het instuifwerk. „Ik heb hier de bijzondere zorg over 250 ge zinnen", zo zei kapelaan C. Oomen. „Een jaar geleden is het hier gaan draaien. Het begon met een instuif voor de meisjes. De reactie was ge weldig. Ik start nu met een instuif voor de jongens". De kapelaan klom een trapje op en kwam terecht op het toneel van de vergaderzaal, keurig afgesloten met boardplaten. Een fraaie radio, een pick-up. een boekenkast en in alle mogelijke kleuren geschilderde tafels en stoelen vormden de belang rijkste attributen van dit lokaal, waarin het bijzonder gezellig toeven is. „Ik heb de schuifdeuren eenvoudig even open te doen en ik heb een to neelzaal", zei de kapelaan, die in de zaal gekomen op twee andere schuif deuren wees. Hij deed ze open en er kwamen tevoorschijn een altaar, twee kleine communiebanken en een kaarsenbak. „De godsdienst behoort ook tot het maatschappelijk werk", zo vervolgde de priester. ,,Op zon- en feestdagen lees ik hier tweemaal de H. Mis. Aan de reactie van de mensen merk ik hoe zeer zij het op prijs stellen hier naar de kerk te kunnen ko men". De kapelaan noemde enkele reac ties. Hij vroeg enkele mannen om hem te komen helpen bij het opbou wen van de barak. Er stonden er di rect voldoende gereed. De schilders van Sint Willebrord hebben nu be loofd de kapelaan een handje toe te steken om de loods geverfd te krij gen. Zo groeit, ook in deze (moeilijke) financiële tijd een centrum, dat ze genrijk werk verricht. Het Max-Planck-Instituut in Ra- vensburg (West-Duitsland) heeft be rekend, dat de Russische kunstmaan waarschijnlijk tot mei om de aarde zal blijven draaien en het raketdeel tot half december. De Spoetnik ver liest slechts zeer langZzaam hoogte, ongeveer een kilometer per dag, al dus een woordvoerder van het insti tuut. 1V - v -.v.;.; ;o; „n^ 'v-OOOVE -- - PW* ,-.v ÏH5IVIIAX2 HMCMBtH J ■"Cr*-?- K«n Voor een grote kaart volgen drie mi- I nisters de besprekingen over de Deltawet in de Tweede Kamer, v.l. I n.r. de heren H. J. Hofstra, J. Algera en Dr. S. L. Mansholt.

de Stem | 1957 | | pagina 19