Mensen uit het Deltagebied moeten kunnen meepraten Zjoekov voorzichtig geschoven op zijspoor KRACHTIG PLEIDOOI VOOR VASTE OEVERVERBINDING Filmmagnaat Mayer (72 jaar) overleden Prinses bij polio-patiëntjes Kamer over afsluiting van de zeegaten OPDRACHT VOOR GAILLARD Handgranaat ontplofte in Israëlische parlement VRIJSPRAAK Spraakzame Kroestjev geeft toe: Veel aandacht voor de belangen van de Zeeuwen „Rijksbijdrage is te laag" „Een cel moet stervenhet leven gaat verder Arbeidsvrede verstoord' Dagvaarding nietig ADENAUER MAANT TOT EENHEID DAGBLAD VOOR ZEELAND Na falen Mollet Zes ministers gewond Instorting Lutterade Moet de mossel verdwijnen Veel bewolking RELLETJES IN TURKIJE ..Topbijeenkomst" van de Navo in Parijs Deviezenvoorraad blijft stijgen Vredesduiven fladderden Kamer toonde begrip voor Zeeuwsch-Vlaanderen Kath. Mijnwerkers Ontdekker van Greta Garbo Kruis of munt j Europastraat j 97e JAARGANG No. 22594 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.- p. kwartaal, p. post t 8.20, p. week (uitsl. bij niet postbesteli.f 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Voor Cod, en Vaderland WOENSDAG 30 OKTOBER 195^ Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.89 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.89 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede- delingen 0.35 per mm). Bij contract aan» zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd, Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) President Coty van Frankrijk heeft de radicaal Felix Gaillard verzocht een nieuwe regering- te vormen. Hij deed dit verzoek, onmiddellijk nadat Mollet hem in kennis had gesteld van het mislukken van zijn formatiepo- ging, waarvan we gisteren in het grootste deel van onze oplage nog melding konden maken. Gaillard is minister van Financiën in de aftredende regering. Enkele maanden geleden bracht hij de rege ring aan de rand van een crisis met zijn drastische voorstellen omtrent de nationale bezuiniging en de sanering van de frank. Men twijfelt eraan, of de socia listen nog aan een nieuwe regering zullen willen deelnemen na de nogal botte afwijzing van Mollets plannen in de Nationale Vergadering. (Van onze speciale verslaggever) Gisteren is de Tweede Kamer van de Staten-Generaal be gonnen met de behandeling van de deltawet, een aangelegenheid van een zodanige omvang, zowel voor de drie betrokken provin cies Zeeland, Brabant en Zuid-Holland, als voor het gehele land en volk, dat elk der sprekers bij de aanvang van zijn betoog even stilstond bij de betekenis van dit grootse plan. Totnogtoe is het de regering niet bijzonder lastig gemaakt. Van ernstige kritiek is tijdens de middagzitting, waarin zes sprekers (waaronder twee Zeeuwen) het woord voerden, niet gekomen. Slechts mr. Burger (P.v.d.A.) had een serie kritische opmerkingen voornamelijk naar aanleiding van de Biesbosch, de ijsvorming op het zgn. Zeeuwse meer en de Volkerakdam. Voor het overige hebben de sprekers zich voornamelijk geworpen op de bezwaren van het Deltaplan voor de visserij en de oestercultuur en de in de lucht hangende bijdragen van polders en waterschappen in de dijkverzwaring. Het in het wetsontwerp genoemde percentage van 60% als bijdrage van het Rijk oordeelde men over het algemeen veel te laag, terwijl de opengelaten mogelijkheid voor incidentele hogere rijksbijdragen een absoluut onvoldoende zekerheid vormt. Een ongeveer dertigjarige man heeft dinsdagavond van achter de publieke tribune, in een openbare zitting van het Israëlische parlement een handgranaat naar de ministers tafel geworpen, waardoor zes mi nisters gewond werden. De man kon terstond gearresteerd worden. De politie vermoedde dat het een daad van protest was tegen de Is raëlische politiek ten aanzien van de Arabieren in het land. De minister-president Ben Goerion en de ministers van Buitenlandse Za ken (mevrouw Golda Meir), van Ver voer (Carmel), van Eredienst (Sjapi- ro), van Handel (Safir) en van Volks gezondheid (Barzilai), raakten ge wond. De ministers bleven na de ontplof fing zitten in hun zetels rond de met bloed besmeurde tafel in het hoef ijzervormige Knessethgebouw. Men zag dat Sjapiro hevig bloedde. Me vrouw Meir had een wond aan haar been, premier Ben Goerion was aan de armen gewond. De politie moest de dader, de 30-jarige jongeman Mos je Duek, voor het woedende publiek in bescherming nemen. Minister Sjapiro moest in het hoofd en de buik worden geopereerd voor de verwijdering van granaatscherven zo werd later nog bekendgemaakt. se zoetwatermeer. Hij vreesde dat er een zeer kostbare installatie nodig zou zijn om dit te verwezenlijken. De Zeeuwse visserijbelangen werden eerst uitvoerig aange sneden door de Zeeuwse afge vaardigde Van der Peijl (C.H.) die de verplaatsing van de mos- selverwatering zeer bezwaarlijk achtte door de grote afstand tot de Belgische afnemers. Het zou beter zijn definitief het Veerse gat te kiezen en hij vroeg zich af, wat er zou gebeuren indien de proef aldaar niet tot het verhoopte resultaat zou leiden. Is dan de mossel gedoemd te verdwijnen? Hij achtte overigens nog ruim voldoende tijd aanwezig om deze aangelegenheid in dat geval opnieuw te bestuderen. (Vervolg pag. 11) DE WESTELIJKE commandanten in Berlijn hebben de Sovjet-autoriteiten verzocht, onmiddellijk stappen te doen om aan het „onwettige ingrijpen" van Oostduitse functionarissen aan de grens tussen Oost- en West-Berlijn een einde te maken. PRESIDENT Eisenhower heeft dins dag een aantal vooraanstaande per sonen op wetenschappelijk gebied ontboden om van gedachten te wis selen over „zeer ernstige en zeer belangrijke wetenschappelijke kwes ties". EEN KANAALTUNNEL moet er ko men. Dit is, blijkens een discussie in de Raadgevende Vergadering, de me ning van een groot aantal leden van de Raad van Europa. IN TEHERAN, de hoofdstad van Per- zië, zijn ongeveer 70 mensen gearres teerd wegens ondermijnende activi teit. Het waren volgelingen van ex- premier Mossadeq. TIEN PERSONEN zijn om het leven gekomen doordat communistische op standelingen ten noorden van Man- dalay (Birma) een passagierstrein opbliezen. MINSTENS veertien mensen zijn om gekomen bij een autobusongeluk in Zuid-Afrika. KAZANTZAKIS, auteur van de be roemd geworden roman „Christus wordt weer gekruisigd" is op 72-jari- ge leeftijd in Fribourg overleden. KONING GUSTAAF van Zweden heeft de aftredende minister-presi dent Erlander belast met de vorming van een nieuwe regering. Waarschijn lijk zal zij geheel uit socialisten be staan. ,,IN HET LAND der Inca's", de kleurenfilm die dr. Egeler en dr. de Booy tijdens hun tweede expeditie naar de Andes maakten, heeft de hoofdprijs gekregen op het filmfesti val in Trento. De rechtbank te Maastricht heeft uitspraak gedaan in de zaak van de instortingsramp op het terrein van het stikstofbindingsbedrijf te Lutte rade, waar op 13 december 1955 een in aanbouw zijnde toren instortte en negen personen werden gedood. De 46-jarige uitvoerder A. G. en de 64-jarige ir. F. W. hebben terecht gestaan terzake dood door grove schuld. De rechtbank heeft thans beiden vrijgesproken. De officier van justitie had veertien dagen geleden voor de ingenieur vrijspraak ge vraagd en tegen de uitvoerder twee maanden hechtenis geëist. De rechtbank te Maastricht heeft uitspraak gedaan in de zaak van de instortingsramp op het terrein van het stikstofbindingsbedrijf te Lutte rade, waar op 13 december 1955 een in aanbouw zijnde toren instortte en negen personen werden gedood. De 46-jarige uitvoerder A.G. en de 64-jarige ir. F. W. hebben terecht gestaan terzake door grove schuld. De rechtbank heeft thans beiden vrijgesproken. De officier van justitie had veertien dagen geleden voor de ingenieur vrijspraak gevraagd en te gen de uitvoerder twee maanden hechtenis geëist. De rechtbank overwoog ten aanzien van deze laatste, dat hij als hoofd uitvoerder, belast met de bouw van de toren, zeer zeker voorzichtig heidshalve naar de soliditeit van de vloer een onderzoek had behoren in te stellen, inplaats van zonder meer aan te nemen, dat die vloer voldoen de draagkracht zou bezitten. Zij acht te het echter de vraag, of hij in ern stige mate is tekort geschoten door op zijn jarenlange ervaring en in- tuitie af te gaan. De rechtbank was van oordeel, dat deze vraag ontken nend moet worden beantwoord. De heer Zegering Hadders (P.v.d.A.) vroeg de minister alle schijn van ge heimzinnigheid te vermijden. Meer openbaarheid geeft rust waar nu veel al onzekerheid en ongerustheid heerst. Het overleg tussen de regering en de bij de uitvoering van het Delta plan betrokkenen achtte hij via de commissie van Waterstaat onvoldoen de. Hij pleitte daarom voor overleg met de provinciale besturen, die op hun beurt weer de gemeentebesturen en polders en waterschappen horen. De minister kan dan bij vastlopende besprekingen als arbiter optreden. Ook over de schadevergoeding zou hij meer zekerheid willen. Met name zijn daar de belangen van de middenstand van Veere en Breskens. Het sociaal aspect kan zijns inziens veel effectiever tot een oplossing worden gebracht door de Zeeuwen, de Brabanders en de Zuidhollanders zelf, dan door de in stelling van de Detlaraad. De overheid kan zich wat dit betreft beperken tot het verstrekken van fondsen en subsidies. Uitvoerig ging hij in op de rijksbijdrage voor dijk verzwaring, aantonend dat de bewuste 60% een enorme belasting voor de polders en waterschappen zou be tekenen. Hij stelde zich de vraag of de minister dit percentage niet slechts heeft genoemd louter om de reactje van de Kamer te zien. De heer De Ruijter (C.H.) maakte zich bezorgd over de bevloeiing van de verdroogde Brabantse gronden vanuit het Zeeuw- Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt dins dagavond 23.15 uur: Overwegend zwaar bewolkt, met af en toe regen. Matige tot krach tige, tijdelijk harde wind, ruimend van zuidwest naar west of noord west. Weinig verandering in tem peratuur. 9 Verwachting van het Belgisch J Weerkundig Instituut: Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind, i toenemend tot stormachtig. Be- trokken met regen of motregen, daarna opklaringen en enkele buien. Vandaag: zon onder 17.16 uur; maan onder 23.58 uur. J Morgen: zon op 7.32 uur; maan op 14.17 uur. 9 In de Turkse plaats Giazantep is het tot ongeregeldheden gekomen we gens vermeende fraude bij de ver kiezingen van jl. zondag. Ondanks het ingrijpen van de po litie en de brandweer, die de demon stranten bespoot, slaagden de repu blikeinen erin, het bureau van de burgemeester binnen te dringen en het meubilair en documenten naar buiten te gooien. Van het kantoor van de democratische partij sneuvelden de ruiten door stenen en pistoolscho ten. Tenslotte wist de militaire politie de betogers te verspreiden. De voorgestelde „topbijeenkomst" van de NAVO-raad op 16 en 17 de cember a.s. zal waarschijnlijk te Pa rijs worden gehouden. Men acht het waarschijnlijk dat de conferentie door president Eisenhower en de Britse premier MacMillan zal worden bijge woond. Op de weekstaat van de Nederland se Bank over de afgelopen week is het saldo van het rijk van 305 tot 95 miljoen gulden gedaald ten gevol ge van de kwartaalsuitkering aan de gemeenten die meer dan 250 miljoen gulden vergde. Er zijn nog meer spectaculaire veranderingen. Omdat de maandwis- seling van oktober naar november 'n belangrijke is, is ook de biljetten- circulatie meer dan normaal geste gen. Deze bedraagt nu 4.060 miljoen tegen vorige week 3.948 miljoen gul den. Belangrijk is bovendien de aan houdende stijging van de deviezen voorraad, die in de afgelopen week met niet minder dan 92 miljoen gul den steeg tot 3.558 miljoen. Het be drag aan convertibele valuta dat hier in begrepen is, onderging echter een lichte daling van 399 tot 391 miljoen gulden. Het is nu wel duidelijk, dat Zjoekov, de Russische minister van Defensie, door het partijpresidium is bijgeschoven in de r$ der gevallen grootheden, zij het dan wellicht iets minder la waaierig dan Malenkov, Molotov en Kaganowitsj. Partijsecretaris Kroestjev zei dinsdagavond tegenover buitenlandse journalisten, dat Zjoekov een functie zou krijgen „in overeenstemming met zijn ervaring en hoedanigheden". Wat natuurlijk voor velerlei uitleg vatbaar is. Kroestjev toonde zich uiterst spraakzaam op een ontvangst in de Turkse ambassade te Moskou, ter gelegenheid van de Turkse natio nale feestdag. „Ik heb Zjoekov gezien", zei hij, „en met hem gesproken. Hij zag er goed uit. Het is echter zo, dat een cel moet sterven en een andere ervoor in de plaats komt. Het leven gaat verder". De diplomaten op de receptie waren verrast toen zij Kroestjev, premier Boelganin en vice-premier Mikojan met stralende gezichten binnen zagen komen. In hun gezelschap bevond zich maarschalk Iwan Bagramian, in de oorlog een van Ruslands eerste be velhebbers, over wie de laatste jaren echter weinig vernomen is. Wat ook verwondering gewekt heeft bij de buitenlandse diplomaten in Moskou is het feit, dat de Russische leiders een ontvangst hebben bijge woond in de ambassade van Turkije, omdat dit land de laatste tijd het mikpunt is geweest van Russische aan vallen. Kroestjev klonk voortdurend met de ambassadeurs van de V.S., Tur kije, Perzië, Zwitserland en Engeland. Hij riep tot allen om hem heen, ter wijl hij zijn glas hief: „Op de vrede, op de vrede. Laat hem die oorlog wil naar de duivel lopen. Laat hem alleen vechten. Waarom moet er eigenlijk over oorlog gesproken worden er zal geen oorlog komen". er geen oorlog zou komen tussen de op de receptie vertegenwoordigde lan den. Hij grinnikte en wendde zijn ge zicht naar de westelijke ambassadeurs. De Britse vertegenwoordiger Sir Pa trick Reilly beantwoordde de heil dronk en hief het glas op „de vrede en de Spoetnik". Kroestjev repliceer de: „Op de vrede en op de Spoetnik als symbool van de vrede". De verslaggevers vroegen Kroestjev of zijn aanwezigheid op de receptie beschouwd kon worden als een teken van vermindering van de spanning in het Midden-Oosten als een vredes- gebaar. „Ja, het is een gebaar. Als u zich de vrede voorstelt als de naald van een kompas, zoudt u kunnen zeggen, dat zij een weinig naar de vrede is gedraaid", zei hij. Het staat wel vast, dat Zjoekovsval verband houdt met de controverse tus sen partij en leger. Hij zou zich niet hebben weten te schikken in de on derhorigheid van het leger aan de partij en „een sfeer van persoonsver heerlijking" rond zich hebben gescha pen. Öf Zjoekov lid van het partij presidium zal blijven is nog niet be kend. Men mag dit echter betwijfe len. Hij zou namelijk zijn lidmaatschap te danken hebben aan de overweging Kroestjev stak de Amerikaanse am-| dat hij zich als lid van het centrale bassadeur een bloem in diens knoops- comité wellicht plooibaarder zou gat, bijna onmiddellijk na zijn bin- tonen. nenkomst. Kor* daarop bracht hij eenOver de uitstoting van Zjoekov uit dronk uit en sprak de hoop uit, datl het hoogste partij-orgaan is vrijwel zeker een felle strijd gestreden tussen de topfiguren in de Sovjet-Unie. Kroestjevs opgewektheid, gisteren avond, zou erop mogen wijzen dat die strijd nu definitief in zijn voordeel is beslist. Maarschalk Tito heeft laten weten, dat hij niet naar Moskou kan reizen voor de herdenking van de oktober revolutie. Hij zou aan spit lijden en op advies van zijn artsen vrijwel vol ledig rust moeten houden. In Belgrado echter brengt men dit plotselinge besluit in verband met de gebeurtenissen in Moskou. Tito zou het allesbehalve prettig vinden, dat de man met wie hij vorige week nog de samenwerking tussen Rusland en Zuid-Slavië besprak, onmiddellijk na thuiskomst beentje gelicht werd. H.K.H, Prinses Beatrix opende dinsdagmorgen het „Polio-ravatbn datiecentrum Delft en omstrek«n?% De prinses hield zich geruime op in de schoolklas, waar aan een negental patiëntjes les werd gegeven. 5?' 15? De Nederlandse Katholieke Mijn- werkersbond is van mening, dat de regeringsbeslissing inzake de lonen van onder- en bovengronds personeel van de mijnen tot gevolg heeft dat de rust en de arbeidsvrede zowel bij arbeiders als beambten in hoge ma te verstoord is. Daardoor wordt een in 's lands belang noodzakelijke op timale kolenproduktie ernstig in ge vaar gebracht. Afgevaardigden van de ruim 200 af delingen van de bond hebben dit uit gesproken in een resolutie, die aan genomen werd op een buitengewone algemene vergadering te Geleen. In die resolutie wordt instemming be tuigd met het bondsbeleid. (Van onze speciale verslaggever) Hoezeer de enorme ijver waar mee de Zeeuwsch-Vlamingen en de Zeeuwen zich op het propa- ganderen van een vaste verbin ding over of onder de Wester- schelde hebben geworpen, tot resultaten heeft geleid bleek gis teren in de Kamerdebatten over het Deltaplan. Niet alleen de Zeeuwen drongen aan op de op name van een vaste verbinding naar Zeeuwsch-Vlaanderen in de Deltaplannen, maar ook an deren benadrukten de noodzaak van deze Zeeuwsch-Vlaamse en ook algemene Zeeuwse wens. De V.V.D.-afgevaardigde Zegering Hadders vroeg de minister naar de juistheid van de stelling, dat ieder uitstel van de inpoldering van Saef- tinge de kwaliteit der te winnen gronden verminderen doet. Snelle in dijking van dit schorrengebied beval de heer de Ruijter aan omdat hij er behalve een belangrijke landaanwin ning een voordeel voor de dijkverzwa ring in zag. Het Westerschelde-pro- bleem confronteerde hij met het Zeeuwse plan om de kop van Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen met een kanaal te doorgraven en de Westerschelde ten noorden daarvan met een dam af sluiten. Hij vond het de moeite waard de technische uitvoerbaarheid te toetsen. De heer van der Peijl be steedde eveneens aandacht aan dit plan in zijn uitvoerige beschouwing over de Zeeuwsch-Vlaamse vraag stukken met betrekking tot het Del taplan. Hij pleitte met klem voor een vaste oeververbinding over de Westerschel de omdat pas dan het Zeeuwse del tagebied zijn internationale functie kan uitoefenen. In dit verband wees hij op de in vergevorderd stadium verkerende plannen om een tunnel onder het ka naal van Frankrijk naar Engeland aan te leggen en op de gewenste snel- nieuwe veerboot, ie contacten tussen de noord-Franse en noordwest-Europese industriege bieden. Ook echter op grond van de gedachte dat Zeeuwsch-Vlaanderen een Neder lands gebied is, oordeelde hij het noodzakelijk, het door middel van een vaste verbinding uit /ijn isolement te verlossen. Hij drong daarom met grote nadruk aan op verdere bestu dering van deze kwestie. Nog een ander argument voerde drs. Westerhout (P.v.d.A.) aan. „De ontsluiting van het deltagebied is", zo zei hij, „eenzijdig, nl. slechts ge richt op het noorden. Bovendien is verbetering van de veren op de Wes terschelde niet anders dan achter de verkeersontwikkeling aanlopen. Daarom vond hij de deltawerken on volledig zonder een vaste verbin ding. „Men moet", zo beklemtoonde hij, „nu al onderzoekingen doen naar de definitieve oplossing van het Wes- terscheldeprobleem. Hetgeen", naar hij besloot, „geenszins betekende dat de veren vooralsnog minder aandacht zouden moeten krijgen. Reden waar om hij informeerde naar een tweede De filmmagnaat Louis B. Mayer is dinsdag te Hollywood overleden. De 72-jarige Mayer, die de leiding had van de Metro- Goldwyn-Mayer Film Company is meer dan 25 jaar de grootste ontdekker van nieuwe filmster ren geweest. Mayer werd op 4 juli 1885, als zoon van Joodse ouders, te Minsk, in Rus land geboren. Hij was drie jaar, toen zijn ouders naar Canada emigreer den. In 1907 vertrok Mayer, die in de zaak van zijn vader werkte, als han delaar in schroot naar de Verenigde Staten. Daar kreeg hij belangstelling voor de filmindustrie, die toen nog in haar kinderschoenen stond. Mayer kocht te Haverhill, nabij Boston, een bioscoop die tevens als schouwburg werd gebruikt. Hij be diende zelf het projectietoestel. In de jaren dat hij het meest suc ces had, was hij de best betaalde za kenman der Verenigde Staten en Hollywoods grootste ontdekker van nieuwe, begaafde filmspelers en -speelsters. Hij verdiende soms drie miljoen per jaar. Zijn grootste vondst was Greta Gar bo. Hij ontdekte haar tijdens een reis door Europa. Wanneer men de lijst van filmsterren, die voor Louis May er en zijn firma hebben gewerkt, ziet wekt deze de indruk van een „Who is Who" van de filmwereld te zijn. Behalve de „grote Garbo" ont dekte hij onder meer Myrna Loy, Hedy Lamarr, Robert Taylor, Ro- In de zaak van H. van K. directeur van het dagblad „Het Vrije Volk" heeft de procureur-generaal bij de Hoge Raad de dagvaarding onjuist geoordeeld. Hij concludeerde tot ver werping van het beroep van de heer van K„ die in eerste instantie door de kantonrechter te 's Gravenhage is veroordeeld tot 100.boete wegens overtreding van de loterijwet door het wekelijks publiceren van een puz zel „Kruis of munt". In hoger beroep werd de dagvaar ding nietig verklaard. bert Montgomery, Katherine Hepburn Jeannette MacDonald, Spencer Tra cy, Judy Garland, Mickey Rooney, Joan Crawford, Rosalind Russell, Lana Turner, Irene Dunn, Walter Pidgeon en Greer Garson. Mayer ontdekte nóg een „ster" de brullende leeuw, die het handels merk van zijn onderneming werd. Hij zag Leo, de echte leeuw, in de dierentuin van Los Angeles en hij had meteen een open oog voor zijn „foto genieke" uiterlijk. Bondskanselier Adenauer van West. Duitsland heeft gisteren, na de be ëdiging van zijn nieuwe kabinet, een weinig bemoedigend geluid laten ho ren. Hij voorspelde voor de komende vier jaar „ernstige moeilijkheden" op het gebied van de buitenlandse politiek en de economie. Het Westen, zei hij, kan alleen door sterke een heid deze moeilijkheden te hoven ko men. Adenauer verklaarde dat de rege ring de vorming van particulier ka pitaalbezit en een billijke verdeling van dit bezit beoogt. Voor de vor ming van kapitaalbezit zijn besparin gen en arbeid noodzakelijk, zei hij. Als een van de middelen om het spa ren aan te moedigen, neomde Ade nauer de uitgifte van „volksaande len" en dan niet alleen door staats bedrijven maar ook door andere on dernemingen. Adenauer waarschuwde ervoor dat loonsverhogingen en beperking van de arbeidsduur, de werkgevers en arbeiders wel eens „onnoemelijk veel schade kunnen berokkenen". Over Rusland zei Adenauer, dat deze mogendheid ondanks binnen landse geschillen, haar agressieve ka- rakter behoudt en dat het Westen zijn politiek hiernaar dient te rich ten. '•••••••••••••••••••••••••••••••••••••a De Raadgevende Vergadering 2 van de Raad van Europa heeft 2 een resolutie aangenomen waar- J in alle gemeenteraden van Euro- J pa worden uitgenodigd de naam „Europa" te geven aan een straat plein, woonblok of openbaar ge- bouw in hun gemeente. Teneinde de idee van Europese eenheid uit 2 2 te dragen, wordt tevens verzocht 2 J deze gebeurtenis gepaard te doen 2 J gaan met een plechtigheid, waar- aan de gehele bevolking kan J deelnemen.

de Stem | 1957 | | pagina 1