0cJUAXAT Delta-wet in Tweede Kamer DE GELUIDSMUUR ilasWaP pc.Stem Vlekken op menbelen? Prachtbijts Ceta-Bever! Juist nu! 49" MENING EN COMMENTAAR Vier maanden voor dronken bestuurder NIEUWE STEDEN DELTARAAD DOKTER SPOETNIK de Naturellen gewond bij gevechten 'BALSEM PILLEN! Doorgereden: Prawda acht ZO AVO imperialistisch Overwegingen bij een documentatie-map van Zeeuws Provinciaal Bestuur Sterke toename zelfbedienings- bedrijven TV'PA DIO'TV'RADIO'TV* door C Bauer Ju RB? cent uizenden le speci- Everest- en. 't doetl 1 TE HUUR: bJ allure flours oderne dieuze kleur. N DER STEEN TWEEDE BLAD DINSDAG 29 OKTOBER 1957 (Advertentie) QP de jaarvergadering van het Nederlands Instituut voor volks huisvesting en stedebouw in Den Haag heeft prof. ir. Jac. P. Thijsse zijn preadvies nader toegelicht, waarin hij de stichting van nieuwe steden bepleit. v. Het bleek nu, dat hij de stich ting van vier nieuwe steden op het oog had in de IJsselmeerpolders, van een nieuwe stad bij Den Haag en nog een andere op het_ eiland Voorne. Dit is dan zijn variant op de plannen van de Zuidhollandse planologen ter ontlasting van de expansieve Randstad. Het is toch wel sterk, dat deze zes nieuwe steden allemaal in het noorden en westen geprojecteerd zijn boven de grote rivieren, terwijl er aan stedebouw in het katholie ke zuiden in Noordbrabant en Lim burg met hun grote kinderrijkdom blijkbaar niet is gedacht. Geldt hier nog steeds vrees voor het „donkere zuiden"? Overigens is vanuit het zuiden, n.L van Zeeuwse zijde door de hoofdplanoloog van Zeeland, ir. J. Petrie, in Den Haag terecht de op merking gemaakt, dat men te veel alleen naar de Randstad blijft kij ken en dat er ook goede mogelijk heden voor stedebouw aan de Westerschelde aanwezig zijn. Hier bij is behalve aan het Sloe- plan ook te denken aan een uitgroei van Bergen op Zoom tot zeehaven. Men zal intussen moeten oppas sen voor adviezen als die van prof. Thijsse, die meer schijnt te denken in termen van proefstations dan van levende gemeenschappen bui ten de Randstad. AL herhaaldelijk is de vraag ge- steld, of het niet nuttig kan zijn terwille van een breed overleg over de Deltawerken en hun consequen ties een veelzijdig samengestelde Deltaraad samen te stellen, die de regering van advies zou dienen, zo als de Zuiderzeeraad dat ten aan zien van de Zuiderzee-inpoldering heeft gedaan. Minister Algera heeft wel een ge regeld overleg met de Tweede Ka mer en vroegtijdige inschakeling van alle belanghebbende organen toegezegd, maar een dergelijke Del taraad afgewezen. Hij wil zich lie ver verlaten op de Rijkswaterstaat, speciaal op de technische Delta dienst. Het gaat hier nochtans niet om louter technische problemen. Er komen bij de uitvoering van het Deltaplan tevens zoveel planologi sche, sociaal-economische en andere vraagstukken aan de orde, dat een veel breder samengestelde advies instantie ten volle gerechtvaardigd is. De heer Stuvel bepleit in de N. R. Crt. de instelling van zo'n Del- (Advertentie) taraad, welke een soort forum moet zijn, waarin het voor en tegen van de ingebrachte desiderata kan wor den besproken, waardoor ook meer openbaarheid zou worden betracht bij de plannen en oplossingen. De instelling van een dergelijk forum en de grotere openbaarheid zijn beide nuttig te achten ook voor Noordbrabant en Zeeland. Het is heel goed te begrijpen, dat minister Algera liefst alle vertrou wen stelt in het terecht beroemde korps van de Rijkswaterstaat, maar als politicus van christelijken hui ze kan hij onmogelijk partijganger zijn van een technocratie door de Rijkswaterstaat over ons volk en de gewesten. DE defensieleiders in Engeland hebben een nieuwe betiteling voor de kunstmaan, zo vertelt ons de Daily Express. Ze noemen haar Dokter Spoetnik. Inderdaad een te kenende naam. Ze heeft immers de zwaar gekwetste Engels-Ameri kaanse vriendschap geheeld. Ze heeft nieuwe injecties gegeven aan de Westerse verdedigingswil. Ze heeft bewerkt, dat in december te Parijs de regeringsleiders van de NAVO-Ianden bijeenkomen voor een topconferentie. Ze heeft onwil lige parlementsleden in de V.S. soe peler gemaakt voor de gedachte van het uitwisselen van atoomgehei men en andere wetenschappelijke gegevens. De achterdocht jegens Engeland, ontstaan door het ver raad van Fuchs en Pontevorvo, het verdwijnen van Burgess en Mac lean schijnt nu genezen te zijn. Zo vinden we de methode, om alle storingspogingen van de sluwe Kroestjev te verijdelen, om de vast beradenheid tegenover de commu nistische dreigingen hechter te smeden. Dokter Spoetnik heeft goed werk gedaan. dïgaargenot sigaretformaat 4 RITMEESTER In een naturellendorp in Oranje- vrijstaat is zondag een gevecht uit gebroken tussen Zoeloes en Basoeto's. Naar verluidt zijn verscheidene na turellen gedood. Tien moesten naar een ziekenhuis worden gebracht en vele andere raakten gewond. Officieel is meegedeeld dat het hier geen opstand tegen het wettig gezag betrof. De politie is de toestand weer meester. (Advertentie) TEGEN HOEST té, EN BRONCHITIS. Een gevangenisstraf van vier maan den en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid heeft de rechtbank te Maastricht opgelegd aan de 41-jarige loswerkman Fr. B„ die op 30 mei, toen hij dronken was, met zijn auto een bromfiets had aangereden, ten gevolge waarvan de duo-passagiere, de 16-jarige mej. A, C. Heutz uit Heerlen overleed. De verdachte was na het ongeval doorgereden. Hij verkocht de auto voor de sloop, maar de politie kon de wagen, zij het reeds gedemonteerd, achterhalen. De loswerkman heeft al les bekend. Toen hij later in de krant had gelezen dat het meisje was over leden had hij zich niet bij de politie durven melden. De officier van justitie had tegen B. een gevangenisstraf van één maand gevorderd en een jaar ontzegging van rijbevoegdheid. dagelijks vers gemaakt... de fijnste geur en smaak VtEESWtUNFABRIEK t. MEESTER N.V, WIJHE Het blad van de Russische commu nistische partij, de Prawda, beschul digt de ZOAVO (Zuid-Oost Aziatische Verdragsorganisatie) en in 'het bijzon der de Verenigde Staten van pogin gen om een atoomoorlog in zuidoost- Azië voor te bereiden, van het bera men van plannen voor landingen in gebieden die geen deel uitmaken van de .ZOAVO en van het streven, in Kasjmir een toestand te scheppen zo als thans aan de Turks-Syrische grens, met het oogmerk een conflict tussen India en Pakistan te ontketenen. „Om hun agressieve activiteit in zuidoost-Azië te camoufleren scher men de imperialisten met „het com munistische gevaar". Het werkelijke doel van de ZOAVO is het stichten van een Amerikaans koloniaal rijk in Azië. Een paar dagen vóór de open bare discussie over de Delta wet in de Tweede Kamer heeft het provinciaal bestuur van Zeeland de parlementaire ver slaggevers ontvangen om hen in te lichten over de inzichten en wensen van Zeeland met be trekking tot het Deltaplan. Reeds eerder hadden Gedepu teerde Staten van Zeeland de leden van de Tweede Kamer commissie voor de Deltawet voor overleg in Middelburg ontvangen en, naar aangenomen mag worden, heeft dit overleg vruchten opgeleverd, ook bij minister Algera. Het beraad hierover heeft nog er toe geleid de openbare behandeling even uit te stellen. De persconferentie met de parlementaire pers werd aan zienlijk vergemakkelijkt door de Documentatie Deltazaken, welke het provinciaal bestuur heeft laten samenstellen. Het is een kundig en aantrekkelijk voorlichtingswerk, waarop wij, overeenkomstig een reeds me degedeeld voornemen thans gaarne terugkomen. De documentatie-map Deltazaken van het Zeeuws provinciaal bestuur omvat de bestuursrechtelijke aspec ten van het Deltaplan, de waterhuis houding en landaanwinning, de visse rij en schelpdierencultuur, het ver keer, de recreatie, de aanpassings- werken en schadevergoedingen, de industrialisatie en de maatschappe lijke aangelegenheden. Het is een mooie verzameling van overzichten, kaarten en tabellen, die losbladig ge rangschikt zijn in een map, welke voor de helft gevuld is. Deze wijze van samenstelling is een gelukkige gedachte geweest, want daardoor is het mogelijk de gegeven documenta tie, naar gelang de latere behande ling en ontwikkeling van de Delta werken dit vordert, aan te passen en aan te vullen. Met de nu verstrekte gegevens en ge uite wensen kan het gehele land zich rekenschap geven van hetgeen met het Deltaplan voor Zeeland op het spel staat, en nader beoordelen, wat met het oog hierop te bevorderen dan wel te vermijden is. Intussen dient voor ogen gehouden dat de dooumentatie «itgaat van het Deltaplan, zoals het nu eenmaal werd opgesteld. Daarin is vervat, dat alle zeegaten tussen Nieuwe Waterweg en Westerschelde, ook de Oosterschelde aan de kust worden afgesloten. Op grond van dit patroon zijn hier alle verlangens van Zeeland gefor meerd, waarbij als meest sprekend voorbeeld wel de internationale weg mag gelden, die van noord naar zuid dwars door Zeeland tussen Zierikzee en Noord-Beveland over de Ooster schelde en verder ook over de Wes terschelde zou leiden naar Gent, Rijs- sel, en verder in Frankrijk naar Duinkerken en Le Havre. Het is begrijpelijk, dat Zeeland zo zijn gedachten en. wensen op basis van het gegeven Deltaplan formu leert, want het provinciaal bestuur is staatsrechtelijk geen instantie om een ander wetsontwerp in te dienen of het aangebodene te amenderen, als daartoe aanleiding mocht bestaan. Evenmin ligt het op zijn weg met argumentaties van internationale po litiek te komen aandragen. Dat alles behoort tot de uitsluitende competen tie van de regering en de Staten- Generaal. Een leemte Niettemin kan men oordelen, dat de Zeeuwse documentatie-map in haar huidige samenstelling een dubbele leemte vertoont. De nu verstrekte gegevens zijn te zeer gebouwd op een verwachting, die wellicht niet en in ieder geval niet op korte termijn in vervulling zal gaan, nl. op de ba sis van een volledige afsluiting van de zeegaten volgens het Deltaplan. Zij geven geen desiderata of oplos sing terwille van het vooruitzicht, dat het Deltaplan vooralsnog niet geheel zal worden uitgevoerd, met name in Zeeland, waarbij te bedenken is, dat de regering zelf een begin van af sluiting der Oosterschelde in geen geval eerder dan over 20 jaar voor ziet. Er is dan nog rekening te houden met technische tegenvallers, zoals men bij de Haringvlietdam en de Pluimpot heeft beleefd, en met finan ciële moeilijkheden, zoals de inmid dels opgekomen noodzaak tot beste dingsbeperking, terwijl er verder ook belemmeringen kunnen optreden van wege Belgische bezwaren tegen on derdelen van het Deltaplan, zoals die in Antwerpen door ir. L. de Kesel en prof. dr. J. van Geetruyen ontwikkeld zijn. Al dergelijke omstandigheden kunnen tot verder uitstel van de vol tooiing der Deltawerken leiden. Gegeven nu het feitelijk vooruit zicht, dat er de eerste kwart eeuw nog geen afsluiting van de Ooster schelde zal zijn, lijkt het ons een leemte in de Zeeuwse documentatie, dat zij uitsluitend op de volledige vol tooiing van het Deltaplan is afge stemd en geen afgeronde ideeën naar voren brengt omtrent de behartiging van Zeeuwse belangen in een de eerste decennia nog blijvende toe stand van gescheidenheid tussen de delen der provincie Zeeland. Wel zullen Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland op betrekkelijk korte termijn onderling verbonden worden volgens het Drie Eilanden-plan, maar vooreerst zullen dammen door de Oosterschelde en een tunnel of brug over de Westerschelde nog niet wor den verwezenlijkt, terwijl anderzijds weer wel Schouwen-Duiveland nader bij de Randstad Zuid-Holland zal wor den gebracht. Er is dan toch alle aanleiding om op grond van deze voorlopig nog langdurige toestand de gevolgen van het Deltaplan voor de Zeeuwse be langen te bekijken. Het is wel goed ver vooruit te zien, maar het is niet goed over het hoofd te zien, wat in tussen te gebeuren staat. Daarom kan men het jammer vin den, dat mèt de visie op de eerst komende periode in de Zeeuwse do cumentatie een uitgewerkt alternatief ontbreekt voor het volledig voltooide Deltaplan. Dat alternatief zou noch tans voldoende gerechtvaardigd zijn, nu vaststaat, dat de Oosterschelde vooreerst niet zal worden afgesloten. Mogelijk alternatief Zolang de Oosterschelde niet wordt afgesloten, kan het ook gewenst zijn, dat de noord-zuid-plannen voor het verkeer meer in west-oostelijke rich ting gedacht worden. In dit kader past een samenwerking met Njrd- brabant over de aansluiting der ha ven van Bergen op Zoom op de Wes terschelde bij Bath. Tot overleg voor samenwerking is overigens in begin sel reeds besloten. Ook past hier bijzondere aandrang van Zeeuwse zijde tot spoed bij de aanleg van de Zoomse weg, die reeds heel wat nut tige elementen bevat, welke toege schreven zijn aan de Zeeuwse mid denweg dwars door alle delen der provincie. Wellicht zal men in de Tweede Kamer nog pogen de Deltawet te amenderen, zodat niet reeds thans Vandaag, dinsdag, begint de Tweede Kamer met de open bare behandeling van het ont werp Deltawet. Ondanks alles, wat hierover mondeling en schriftelijk al te doen is ge weest en niettegenstaande de omstandigheid, dat met de Deltawerken aan het Haring vliet en elders al een begin is gemaakt, betekent deze open bare behandeling in de Staten- Generaal toch een belangrijke datum voor het Deltaplan, voor de toekomst van Nederland, in het bijzonder voor de ont wikkeling van ons zuid-wes ten. Want wordt de wet aange nomen, zoals zij daar ligt, dan liggen er besluiten vast die ge volgen van zeer ingrijpende aard zullen meebrengen voor ons volk, ten goede naar wij hopen met het oog op de vei ligheid, de ontzilting en de zoetwatervoorziening van de Deltagebieden in hun geheel genomen, maar ook ten kwade, naar we vrezen, wanneer men b.v. denkt aan het doodvonnis dat over de oester- en schelp dieren-cultuur in de Ooster schelde, over andere Zeeuwse visserijbedrijven en over alle daarbij betrokken bestaans- bronnen, kan worden uitge sproken. (Advertentie) definitief besloten wordt tot uiteinde lijke afsluiting van de Oosterschelde. Bijaldien dit besluit toch valt, wat wel te voorzien valt, zou in de wet meteen de verplichting kunnen wor den aangegaan een zodanige volwaar dige of integrale vergoeding aan de slachtoffers bij de Zeeuwss visserijen en aanverwante bedrijven te verzeke ren, dat reeds spoedig maatregelen kunnen worden genomen of op stapel gezet om de verwachte schade tijdig goed te maken. Nu is er reeds een vrij uitvoerige behandeling van de wet aan de open bare discussie voorafgegaan en het zou daarom niet anders dan overeen komstig het gebruik en de gewoonte zijn, wanneer zowel de regering als de meerderheid van de Staten-Gene- raal er thans vanaf zien om voor eerst nog wijzigingen van fundamen tele aard aan te brengen. Dat kan voor Zeeland benauwend zijn. Het mag echter geen aanleiding worden tot passieve berusting. Het moet integendeel oorzaak wezen van verdere activiteit en accurate aan passing bij zich wijzigende omstan digheden. Wij besluiten dan ook vooralsnog met het uitspreken van de hoop, dat de Zeeuwse documentatie, voorzover nodig, de opengehouden ruimte zal aangevuld zien met de gegevens, voorstellen, overwegingen en plannen, welke nu ingevolge de opzet van de Deltawet ontbreken. Op 1 januari 1957 waren er 524 zelfbedieningsbedrijven in ons land, met dit aantal behoort Nederland tot de middengroep van Europese landen waar het zelfbedieningssysteem tot ontwikkeling is gebracht. Dit blijkt uit het rapport, dat het E.I.M. dezer dagen in samenwerking met het se cretariaat van de Vereniging van Zelfbedieningsbedrijven heeft uitge bracht in het kader der Moody-pro- jecten. Uit het rapport blijkt voorts, dat van de 524 zelfbedieningsbedrijven welke ons land op 1 januari 1957 telde, 326 werden geëxploiteerd door zelfstandige ondernemers, 180 door grootwinkelbedrijven en 18 door coö peraties. Gedurende de laatste jaren nam het aantal zelfbedieningsbedrijven in Nederland ieder jaar met rond 50% toe. Verwacht wordt dat dit aantal in de toekomst in sterke mate zal blijven stijgen. Momenteel zijn er in ons land reeds meer dan 600. BELONING Een Londense treinconduc- teur heeft onlangs in een coupé een handtasje gevon- den, dat een bedrag van 40.000 gulden bleek te bevat- ten. Dank zij zijn snelle in- grijpen kon hij de gedupeerde, J een dame op leeftijd, nog voor de volgende halte opsporen. „Oh, dank U wel", zei de da- me. Ze gaf hem een kwartje en stapte uit. De conducteur doet alle moeite om haar adres S te vinden, want op de eerste plaats wil hij haar het kwartje teruggeven en op de twee- de plaats wil hij de onvrien- J delijke woorden zeggen, die hij op dat moment van ver- bazing niet kon uitspreken. Leeuwen Twee leeuwen hebben het trein verkeer bij Nairobi in dt war we- t ente helpen. Zij gingen lui op de ten te helpen, waarmee de seinen op veilig gezet kunnen worden. Er was niemand van het personeel, die de seinen nog durfde bedienen, want leeuwen zyn onaardige beesten als ze kwaad worden. De seinen bleven dus op onveilig staan. Het aantal treinen, dat moest wachten nam steeds toe. Pas na vier uur gingen de leeuwen lachend weg. Gelukkig Dokter Julian Pomeranze uit New York, die zich jaren achtereen heeft bezig gehouden met een studie over te veel lichaamsgewicht, heeft mee gedeeld, dat dikke mensen niet vroe ger sterven. „Dat hoeven de dik kerdjes zich dus gelukkig niet aan te trekken", aldus Julian, die op slag een populaire figuur is gewor den. Opruimen Twee straatrovers hebben in het hartje van New York een nieuw systeem misdaad gelan ceerd. Zij hielden een kantoorbe diende aan, die met een tas met een bedrag van f 20.000 op pad was. „Ziet V deze revolvertjes?" vroegen ze hem. Die zag hij. Daarom liet de man zich gewillig tussen de beide rovers in nemen. Als een groepje goede vrienden stapten ze zo naar een station van de ondergrondse spoorweg. Daar namen ze discreet zijn tas over en duwen ze hem op het laatste moment in een vertrekkende trein Eer de man daarin alarm had kunnen slaan, waren de misdadi gers al lang verdwenen. Vlug Te Fort Meade in Florida hebben twee mannen een bank beroofd, waarna zij met een vliegtuig, dat zij kort te voren in een andere stad had den gestolen, wisten te' Ontko men. Besluit De plaatselijke voetbalclub van. Woking heeft besloten het aanvangs- uur van haar wedstrijden met een half uur te vervroegen. Het bestuur kwam tot dit besluit, omdat steeds meer supporters wegbleven. Toen men het uitzocht bleek, dat ze net niet op tijd thuis konden zijn om een populair televisieprogram. te zien. Voorzichtig Een Engelse verzekeringsmaat schappij heeft de polis herzien, waarin de schade wordt geregeld, die is ontstaan door vliegende voor werpen. Ze heeft er voorzichtig heidshalve aan toe gevoegd, dat de schade niet zal worden vergoed, in dien het betrokken voorwerp een kunstmaan is. WOENSDAG, 30 OKTOBER HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Gew. muz. 7,50 Een woord voor de dag 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,30 Lichte muz. 9,00 V.d. zieken 9,30 V.d. vrouw 9,35 Wa- terst. 9,40 Gram. 10,30 Morgend. 11,00 De nacht viel opnieuw over Boedapest, Ihoorsp. 12,00 Mezzo-alt en piano 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Gram. 12,37 middagpauzedienst 13,00 Nws. 13,15 Met PTT op pad 13,20 Lichte muz. 13,45 Gram. 15,00 Jeugd-ens. 15,45 Gram. 16,00 V.d. jeugd 17,20 Muz. caus, 17,4o Beursber. 17,45 Vocaal kwint. 18,00 Gram. 18,15 S'pectr. v.h. Chr. org- en verenigingsle ven 18,30 Gem. koor 18,50 Gram. 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Op de man af 19,15 Gram. 19,30 Buitenl.overz. 19,50 Gram. 20,00 Radiokrant 20,20 Radio Filh. ork. en soliste 21,05 Kerk en staat in de Middeleeuwen, caus. 21,25 Geest, lie deren 22,00 Afrika, ontwakend continent, rep. 22,15 Lichte muz. 22,35 Metropole ork. 23,00 Nws. 23,15 Sportuitsl. 23,20 Gram. 23,55-24,00 Dagsluiting. HILVERSUM n. 298 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 De ontbrjtclub 9,00 V.d. vrouw VPRO: 10.00 Schoolradio VARA: 10,20 Gram. 11,00 Gevar.progr. 12,00 Dansmuz. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 V.h. platteland 12,38 Orgelspel 13,00 Nws. 13,15 Tentoonstellingsagenda 13,20 Prom.-ork. 13,50 Med. kron. 14,00 Pianovoordr. 14,35 V.d. jeugd 16,30 Gram. 17,15 Dansmuz. 17,50 Regeringsuitz.: Rijksdelen overzee: Schone letteren in de Nederlandse An tillen, door prof. dr. G. Stuiveling 18,00 Nws. en comm. 18,20 Lichte muz. 18,45 Act. 18,55 Gram. 19,00 V.d. kind. 19,10 Van Troelstra tot nu, caus. 19,25 VARA- varia VPRO: 19,30 V.d. jeugd VARA: 20,00 Nws. 20,05 Tussen de regels door 20,15 Dit is uw leven 21,05 Lichte muz. 21,35 Geïll. magazine 22,15 Strijkkwartet en piano 22,45 Waar reizen we heen?, caus. 23,00 Nws. 23,15 Gram. 23,30 Ham mondorgelspel 23,50-24,00 Soc. nws. in Esperanto. BRUSSEL, 324 m. 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Gram. 14,00 Schoolradio 16,00 Zang en piano 16,15 Gram. 16,30 Omr.ork. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,45 Boekbespr. 18,00 Kamermuz. 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Volkszang 20,00 Hoorsp. 21,30 Gram. 22,00 Nws. 22,11 Pianorec. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL, 484 m. 12,00 Gram. 13,00 Nws. 13,10, 14,10 en 14,15 Gram. 15,15 Koorzang 15,30 Gram.. 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,30 Harprec. 17,50 Gram. 18,30 Jazzmuz. 19,30 Nws. 20,00 Gevar.progr. 22,00 Nws. 22,10 Vrije tijd 22,55 Nws. Televisie WOENSDAG, 30 OKTOBER VPRO: 17.00-17,30 V.d. jeugd KRO: 20,30 Film 21,00 De laatste nacht, TV-spel FRANS BEG.: 19,00 Les Chrétiens dans la vie sociale 19,30 Aux quatre coins 20,00 Act. 20,40 Cabaretprogr. 21,45 Liter, pro gr. 22,30 Wereldnws. VLAAMS BELG.: 19.00 V.d. jeugd 19,30 Nws. 20,00 Als een wereld zo groot zo is Congo 20,25 Eurovisiefilm 20,50 Voordr. 21,00 Overname v.d. NTS (KRO) De laatste nacht, TV-spel 23,00 Nws. (Advertentie) bescherming voor mond en keel tegen hoest, heesheid, keelpijn en verkoudheid. Sterk desinfecterend 60 tabletten f. 0.98 M.V. PHILIPS-ROXANE 31) „Weet jij die Phlip Peel te berei ken", Dave? vroeg J.R. Hij keek me aan met dat raadselachtige masker van zijn gezicht waarop niets te lezen viel. Mijn eerste indruk was er toch niet zo ver naast, J.R. dacht ik, je bent gevaarlijk. Misschien had je be ter tandarts kunnen worden of pro curatiehouder. Op zo'n plaats zou je waarschijnlijk een hard werker en tot op zekere hoogte een gewaardeerd mens zijn geweest. Maar je had nooit in die vervloekte luchtvaart moeten komen, want daar ben je gevaarlijk. „Zou je hem bijvoorbeeld nu kun nen opbellen en hem uitnodigen eens een paar dagen in Madgeworth Court te komen logeren?" Ik antwoordde niet en greep met tegenzin naar de telefoon, die op de tafel stond. „Maak het dringend", zei J.R. toen ik het gesprek aan vroeg. „Het is natuurlijk lang niet ze ker dat ik hem nu te pakken krijg", mompelde ik. Maar na vijf minuten had ik hem al aan de lijn. „Dave, ouwe leugenaar", schetterde zijn stem als begroeting, „verzin je nog steeds smoesjes om de kisten van die ouwe Ridgefield aan de man te bren gen?" J.R. grinnikte, hij kon dus van de plaats waar hij zat Philip's har de stem verstaan. Dat wilde ik lie ver niet en daarom zei ik: „Probeer het eens met 'n beetje zachter te pra ten, je ontwricht het hele telefoon verkeer". Zijn lach loeide in mijn oor. „Doet die baas van jou ook wel eens aan vakantie voor zijn perso neel?" vroeg ik. „Hou op", zei hij, „ik heb voor vier jaar vrije dagen, maar ik mag ze niet opnemen". „Probeer er dan toch eens een stuk of drie vier van hem los te krijgen", antwoordde ik. „En kom dan eens hier logeren; dat zal Tony ook wel gezellig vinden. Je brengt Jess natuurlijk mee". Ik keek J.R. vragend aan en hij wuifde met zijn hand ten teken van instemming. „Moord-idee", knetterde zijn stem verstaanbaar tot in alle hoeken van de kamer „dan leer ik misschien meteen die beroemde en beruchte John Ridgefield ook eens kennen. Zou die vrijer nog niet een aardig baantje voor me hebben?" Ik drukte in wanhoop de schelp zó dicht tegen mijn oor dat het pijn deed, mar het was te vergeefs. Over het gezicht van J.R. trok een nauw i merkbare trek van voldoening. XXI „Waarom noemt u die viiegdingen in 's hemelsnaam .Prometheus'?" in formeerde Jess belangstellend; met haar groene ogen keek ze J.R. on schuldig aan. We zaten in de grote tuinkamer van Madgeworth Court. De deuren naar het terras stonden wijd open en de geur van de regen, die na een periode van grote droogte eindelijk gekomen was, vulde de ka mer tot in alle hoeken. Philip en Jess waren nu al drie dagen op Madge worth Court en ik kon me niet herin neren in lang zulk een prettige va kantie te hebben gehad. Er was een luchtige, opgeruimde sfeer, waarin zelfs J.R. uitnemend paste. Of het nu kwam doordat hij dit onderwerp opzettelijk vermeed of doordat Jess de gesprekken zoveel mogelijk een andere richting uitstuurde: over vlie gen en vliegtuigen werd zo goed als niet gesproken. Natuurlijk was het in een omgeving als deze nooit helemaal te vermijden, maar dan betrof het algemeenheden die geen aanleiding gaven tot diepgaande discussies of meningsverschillen. De geluidsmuur of alles wat daarmee maar enigszins in verband stond, werd met geen woord genoemd. Alleen die middag toen we daar in de tuinkamer zaten, had Tony met de .Prometheus gevlogen en hij maakte er enkele terloopse opmerkingen over tegen J.R. Het was toen dat Jess haar vraag stelde over de naam Prometheus. Ik had me gedurende deze drie dagen in stilte geamuseerd met de conversatie tussen haar en J.R. Ik geloof niet dat zij hem ten volle doorgrondde, maar zij kon hem in ieder geval aan. Ze scheen op geen enkele manier door hem geïmponeerd te worden wat waarschijnlijk voort kwam uit haar principiële gering schatting van alles wat maar met de luchtvaart te maken had. Ze sprak luchtig over „schuurtjes" als ze de reusachtige hangars en werkplaatsen bedoelde. Ze liet in het gesprek het woord „vliegdingetjes" vallen alsof ze niet vlug genoeg op „vliegtuigen" kon komen. Ik kon er niet helemaal achter komen of ze het opzettelijk deed of dat al deze dingen inderdaad zo ver buiten haar belangstelling la gen. J.R. scheen er zich niets van aan te trekken, hij liet het althans niet blijken. Alleen scheen hij meer dan anders op zijn hoede te zijn als hij met Jess sprak; hij wist waar schijnlijk ook niet goed wat hij aan haar had. Zo ook toen ze hem vroeg waarom hij zijn laatste schepping Prometheus had genoemd. Hij keek haar even achterdochtig aan en zei voorzichtig'. „Dat heeft eigenlijk iets te maken met het doel waarvoor dit toestel is gebouwd". „Is er nog een ander doel dan vliegen?" vroeg Jess verder. „In zekere zin. Het gaat namelijk om de snelheid waarmee gevlogen wordt. We staan op het punt om snel ler te gaan vliegen dan het geluid. De kennis van de gedragingen van een vliegtuig dat zich sneller voort beweegt dan het geluid kan van on schatbare waarde zijn. Niet alleen voor de vliegtuigbouwkunde maar voor de gehele wetenschap. Daarom hebben we dit vliegtuig .Prometheus' gedoopt. Prometheus was een Griek se god die het vuur uit de hemel roofde en het op aarde bracht. De naam Prometheus betekent: vooruit denkend. Zijn daad heeft dan ook nooit hoog genoeg te schatten gevol gen gehad. Denk eens in wat de mens zou zijn zonder vuur. Onze .Prome theus' is ook een bewijs van ons voor uitdenken. Ook déze .Prometheus' zal in de hoogte onbekende natuurkrach ten ontdekken die voor de mensheid van grote waarde zullen blijken te zijn". Niemand zei iets. Het gesprek was op een terrein gekomen dat enkelen onder ons liever ontweken. Na enkele ogenblikken stond Jess op en liep naar de open tuindeuren. „Het regent bijna niet meer", zei ze omhoog kij kend, „ik heb zin om een wandeling te gaan maken. Wie gaat er mee?" Toen ze het terras opliep, draaide zij zich half om en zei terloops: „Ach meneer Ridgefield, hoe ging dat ook weer verder met die Prometheus, ik bedoel de échte Griekse Prome theus? Was het niet zo dat hij voor zijn diefstal van dat vuur door Zeus zelf werd gestraft? Als ik me goed herinner liep het nogal beroerd met hem af: hij werd aan een rots ge klonken waar 'n adelaar hem elke dag de lever uitrukte die dan 's nachts weer aangroeide". Zonder op zijn antwoord te wachten liep ze de tuin in. De anderen stonden zwijgend op en volgden haar. Philip en ik waren de laatsten die de kamer verlieten. Hij legde zijn hand op mijn schouder. „Heb je er bezwaar tegen om even rustig met je te praten terwijl die anderen hun wandeling maken?" zei hij zacht. „Laten we naar mijn kamer gaan" stelde ik hem voor. Toen we daar tegenover elkaar za ten, vroeg ik me af waarmee hij be ginnen zou: J.R. of Jess. Het laatste leek me waarschijnlijker. Omdat ik wist dat hij altijd moeilijkheden had met het begin van een vertrouwelijk gesprek, hielp ik hem een handje: Wanneer gaan jij en Jess eindelijk eens trouwen?" ..Wat mij betreft: morgen". Hij zuchtte moedeloos. „Wat haar betreft dan niet?" „Ik kom er niet achter. Waarachtig Dave, ik kom er niet achter. Soms denk ik dat alles eindelijk helemaal goed is en dan ineens staat ze weer zo onbereikbaar ver van me af. Dan verwacht xk ieder ogenblik dat ze alles tussen ons zal breken. Ik be grijp nooit waarom ze het dan ook niet doet". „Ik begrijp dat best: omdat ze van je houdt", waagde ik een poging. Een blijvend goede verhouding tussen Jess en hem leek me de enige mogelijk heid om de plannen van J.R. te door kruisen, hoewel ik niet de minste hoop had met één enkele opmerking een dergelijke verhouding tot stand te kunnen brengen. Hij scheen er dan ook niet in het minst door opgebeurd te worden. „Als ze zoveel van mij hield als ik van haar, zou ze wel anders doen", klaagde hij als een kleine jongen. Ik zocht naar argumenten om hem van het tegendeel te overtuigen, maar ik vond ze niet. Hoe zou ik Jess ook met hart en ziel kunnen verdedigen als ik zelf niet helemaal in haar ge loofde? „Maar daai-over had ik eigenlijk niet met je willen praten", onderbrak hij mijn gedachten. „Dat was ten minste niet het belangrijkste op het ogenblik. Nee, de kwestie is dat J.R. zoals jullie hem noemen, me een baan heeft aangeboden als inviieger". Dus J.R. heeft toch al met hem ge sproken, schoot het door me heen, zou hij soms vermoeden dat ik hem doorzie en heeft hij me een slag voor willen zijn? „En.vroeg ik. „Natuurlijk zal ik zelf de beslissing moeten nemen. Ieder ander zou me stapelgek verklaren als ze wisten dat ik die beslissing nog niet genomen had. Maar ik kan het nog niet met mezelf eens worden. Die Ridgefield is zo'n rare man, ik weet niet goed hoe ik het zeggen moet, je hebt altijd de indruk dat hij je maar de helft vertelt. Je weet natuurlijk hoe men buiten dit bedrijf over hem denkt. (wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 5