Benelux-dag te Brugge WYBERT De arbeidsgelegenheid in Zeeland 42 45 149 VROOM fir DREESMANN Kruidenkracht! Bestedingsbeperking gaat doorwerken Paardenkeuring op bedrijven werd een prachtig succes Televisie-antennes ontsieren Middelburgs stadsbeeld Walcheren Zuid-Beveland ZEEUWSCH- VLAANDEREN DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 29 OKTOBER 1957 2 Samenwerking tussen Zeeland en de Vlaanderens De moordaanslag te IJzendijke voor de rechtbank Bezige handen II B. en W. stellen drastische beperking voor Honden-show te Rotterdam Zeeuwse successen Wederopbouw kwam gereed West bijna volgebouwd Be vrij dingsdag Hoogwaterstanden Aanrijding Geslaagde avond van de K.A.B, Feestvergadering St. Cornelis GRIEP! ^1 AGENDA Vandaag Morgen Gelijk (Van onze speciale verslaggever) West-Vlaanderen, Oost-Vlaanderen en Zee land hebben zich gisteren tijdens een Benelux- studiedag beraden over hun gezamenlijke toe komstige industriële ontwikkeling. Deze studie bijeenkomst werd belegd door het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland, Vlaande ren en de Westvlaamse economische raad. De drie directeuren van deze instellingen werden aan het einde van de dag door de gouverneur van West-Vlaanderen, Ridder P. van Outrijve d'IJdewalle, uitgenodigd gevolg te geven aan zijn wens direct bijeen te komen teneinde een gezamenlijke actie der drie aaneengrenzende provincies te beramen ter verdere uitbuiting van de factoren, die dit gebied voor een grote eco nomische en industriële uitbouw bezit. De studiedag te Brugge, waar het provinciaal bestuur van West-Vlaan deren gastheer was. werd bijgewoond door een groot aantal autoriteiten zo wel op bestuurlijk gebied als uit de industrie. Behalve de gouverneur der beide Vlaanderens, de commissaris der koningin in de provincie Zeeland jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, waren er vele leden van de drie provinciale besturen, vele burgemeesters, waar onder een aantal uit Zeeland, hoof den van velerlei instellingen op het gebied der industrialisatie, hoge func tionarissen van provinciale, en rijks waterstaat, van de rijksdienst voor het nationale plan, directeuren van vele bedrijven, waaronder die van de belangrijkste uit Zeeland en vele an deren. Dit grote gezelschap werd in het provinciaal hof ontvangen door Ridder van Outrijve d'IJdewalle, gou verneur van West-Vlaanderen. Lotsverbonden In de ochtendvergadering werd een inleiding gehouden door de directeur van het Westvlaams Economisch Stu diebureau, de heer O. Vanneste, die de drie bijeenzijnde provincies „lots verbonden land van de toekomst" noemde. Hij benadrukte, dat thans de tijd is aangebroken om de economie der drie provincies als êen eenheid te be schouwen. Hij gaf een uitvoerig overzicht van de economische historie van het be wuste gebied, dat in vroeger eeuwen natuurlijke economische bindingen (Advertentie) HOESTMELANG lekker en goed voor de ver koudheid. 200 gram IJSMINTS met frisse pepermunt smaak. 200 gram CHOCOLADE MEDAILLONS prima kwaliteit melk of puur, licht in gewicht. 150 gramI w TRIO een zeer bijzonder koekje, van speciale kwaliteit. U proeft de boter. 250 gram BOERENJONGENS met alcohol 6 - 8 Overheerlijk. Grote pot statiegeld). Breda - Bergen op Zoom bezat (van Brugge's welvaart profi teerden ook Sluis, Middelburg, Veere en Zierikzee) en hij somde vervolgens de in het verloop van de laatste eeuw gestichte industrieën op, wijzend op de in Zeeuwsch-Vlaanderen gezochte expansie van Belgische grootbedrij ven. Voor een nieuwe ontwikkeling der gezamenlijke economie achtte hij de oplossing van enkele problemen noodzakelijk. Dat der grensarbeiders en vooral dat van de vaste oeververbinding. De vaste overgang over de Wester- schelde is, aldus de heer Vanneste, de enig belangrijke ontbrekende schakel. Voor het overige dient de bevolkingsafvloeiing afgeremd te worden en moet de ontwikkeling der havens aandacht krijgen. „In het verenigd Europa van mor gen moeten wij onze vroegere soli dariteit hervinden en alle mogelijk heden van de Noordzee en de Wes- terschelde uitbaten." Meer studenten 's Middags hield ingenieur C. Mor- raije, nationaal ondervoorzitter van het districtscomité en voorzitter van de Gentse internationale jaarbeurs, een referaat waarin hij de kansen van de Benelux in een verenigd Europa (en daarin van de drie samenwerken de provincies) belichtte. Hij wees op de gunstige omstandigheid voor een economisch samengaan: er zijn vol doende werkkrachten die èn dit areaal zouden uitbreiden door vrijmaking van arbeiders in de kolenmijnen èn door de automatie. Er zijn alle mo gelijkheden voor technische scholing en in dit verband pleitte hij voor een toenemend aantal Zeeuwse studenten aan de Gentse universiteit en aan de technische hogescholen. De erkenning van de graad is daarbij een probleem, dat noodzakelijkerwijs oplossing be hoeft. Havenaccommodatie Tenslotte hield de directeur van het ETI, drs. M. C. Verburg, een in leiding over de mogelijkheid welke er voor havenaccommodatie bestaat, in welk opzicht uiteraard Zeeland de gunstigste positie inneemt onder de drie provincies. Drs. Verburg belichtte dit tegen de achtergrond van het naar het zuiden uitbreidende Rotterdam en de nood zakelijke ontwikkeling van Gent. Een actieprogramma van de drie samen- tegen de vorming van enorme indus trie-agglomeraties, haalde hij de stel ling aan, welke becijfert, dat het func tioneren van een stad als Amsterdam jaarlijks 145 miljoen gulden duurder is dan het in beweging houden van dertig steden ter grootte van Vlissin- gen, waarin Amsterdam theoretischer- wijze te verdelen zou zijn. Hij som de de mogelijkheden van de vele klei nere havens op, waaronder die voor Vlissingen (in het Zuid-Sloe) en voor Zeebrugge. als enige vastere vorm- hebber. Hij pleitte voor verbreding van kanalen en wegen, waaronder die van Vlissingen naar Bergen op Zoom en die van Hulst naar St. Ni klaas en hij noemde tenslotte als zeer belangrijk punt de vaste oeververbin ding. welke men, aldus drs. Verburg. moet blijven propageren omdat ze on misbaar is in de economische ont wikkeling. Aan het slot der bijeenkomst spra ken de gouverneur van Oost-Vlaan- deren, ingenieur A. Marien en de commissaris der koningin in Zeeland, die zei zich het meest getroffen te voelen door de in de vergadering voelbare eenheidsgedachte op het eco nomisch vlak. „Dertig jaar geleden zou er bij een dergelijk debat mis schien bloed gevloeid hebben," zei hij. De rechtbank te Middelburg zal op vrijdag 15 november aanstaande de zaak tegen de in IJzendijke woon achtige Belg A. C. in behandeling ne men, die in het begin van dit jaar een moordaanslag gepleegd zou heb ben op wethouder Docnse van IJzen dijke. C., die gedetineerd is in het huis van bewaring te Middelburg, zijn poging tot moord, subsidiair poging tot doodslag, subsidiair zware mis handeling ten laste gelegd. Als ver dedigers van de Belg treden op mr. H. de Mul uit Oostburg en mr. W. Dieleman uit Middelburg. Door de Middelburgse vereniging „Uit het Volk Voor het Volk" wordt wederom een provinciale huisvlijt- tentoonstelling georganiseerd, welke in juni 1958 gehouden zal worden. De ze tentoonstelling zal de naam dra gen „Bezige Handen II". (Advertentie) Herstel de schade die de moderne, onnatuur lijke leefwijze in Uw lichaam aanricht. Wie de samenhang begrijpt tussen gestoorde spijsvertering, onzuiver bloed, vale huid, verstopping, enz., zal onverwijld zijn lichaam de natuurlijke zuiverheid teruggeven met HERBESAN Kruidenthee. Bevat 14 ver schillende Kruiden met elk een eigen werking. Drink Herbesan Kruidenthee en word weer een gezond, dus jeugdig mens! Verkrijgbaar bij apotheker of drogist f 1.80 per groot pak. (voldoende voor maanden.) Over het algemeen genomen was de werkgelegenheid in de sector grond- en waterbouwkundige werken in de zomermaanden van dit jaar geringer dan anders. De gevolgen van de bestedingsbeperking doen zich langzamerhand gevoelen, aldus het overzicht van het districtsbureau Ar beidsvoorziening. Intussen zijn ver schillende grote werken nog in uit voering. waardoor de werkzaamheid op dit terrein nog op behoorlijk peil blijft, hoewel tegen het einde van dit jaar met verdere vermindering re kening moet worden gehouden. Over het geheel genomen zijn de vooruitzichten voor de komende maanden niet gunstig. Er liggen nog werkende provincies moet daarop ge"-I ?nige werke" ?P "«voering te wach- richt zijn, betoogde hij. Als argument maaJ staaJ n°6 niet vast 6 J suuieni wanneer daarmee zei kunnen worden De afdeling Zeeland van "Het Ne- Een uitzondering geldt in deze derlands Trekpaard" heeft in hotel voor Walcheren, waar men de keu- De Korenbeurs" te Goes, haar jaar- ring op de gewone centrale plaats, vergadering gehouden. Hierbij werd I Middelburg, wenste te handhaven, meegedeeld dat deze zomer 20 pre- Zeer begrijpelijk voor dit fokge- miepaarden van vijf tot tien jaar. bied, omdat bij de Walcherse fokkers bij de gehouden verrichtingsproeven, zo'n bijzondere belangstelling voor uitgaande van het Rijksconsulent- hun mooie en zeer belangrijke fok- schap voor de paardenfokkerij te I kerij leeft, dat ze hun merries liever 's-Gravenhage, het gebruikswaarde- j eens op een centrale plaats bijeen certificaat A behaalden en 4 het i zien. Moge daar die goede belang- B-certificaat. Voor de thans nog aan stelling blijven, opdat de noodzaak de gang zijnde verrichtingsproeven is nog een groot aantal merries aan gegeven. Voor de A-merries wordt bij primering jaarlijks de behaalde premie met 30.. verhoogd, voor de B-merries met 20,- en voor de C-merries met 10.-, voor 1957 nog met terugwerkende kracht. Uit een door de hoodinspecteur. de heer P.M. Lako, ingediend rapport bleek, dat de door hem uitgevoerde keuringen op de bedrijven voor op name van merries in het keurstam- boek of het hulpboek succesvol zijn verlopen. De betrokken merrie-houders wa ren zeer tevreden, dat ze nu niet meer naar een centraal gelegen keuringsplaats met hun merries moesten, wat in de laatste jaren in verband vooral met het grote perso neelstekort zeer moeilijk viel en de aanvoer zeer ongunstig beïnvloedde. Door de keuring op de bedrijven is een aanmerkelijk groter aantal merries ingeschreven. Hoewel het in schrijfgeld voor een bedrijf-keuring werd verdubbeld, zagen de betrok kenen hierin toch naast een groot ge mak, een geldelijk voordeel. In verband met de toenemende ont siering van het stadsbeeld door tele visie-antennes hebben b. en w. van Middelburg een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid hiervoor een centrale voorziening te treffen. Dit onderzoek dat zich aanvankelijk alleen uitstrekte naar de mogelijkhe den, welke de Stromenwijk in dit op zicht zou bieden, heeft aangetoond, dat het inderdaad mogelijk is door een centraal systeem het aantal antennes drastisch te beperken. Dit centrale systeem biedt de mogelijkheid tot het ontvangen van de zenders Goes en Antwerpen. Bovendien kan Rijsel worden ontvangen, indien Goes niet uitzendt. Voorts kunnen ook radio's voor A.M. en F.M. ontvangst op de centrale antenne worden aangesloten. Voor de Stromenwijk is thans terzake overleg met de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid gaan de. Een en ande, is aanleiding geweest voor hen om te overwegen, of dit systeem ook voor andere complexen woningen zou kunnen worden toege past. Ligt het in het voornemen in de Stromenwijk alle woningen op dit centrale systeem aan te sluiten: in reeds bewoonde complexen is dit uiteraard onmogelijk. Aansluiting op een aan te brengen centraal systeem zal in die complexen dus geleidelijk geschieden, m.a.w. gelijke tred houden met het aanschaffingstempo van tele visie-ontvangers door de bewoners. Het eerste complex, dat voor een centrale voorziening naar hun oordeel in aanmerking komt, is het complex 55 woningen Nieuwe Vlissingseweg Piet Heinstraat. Dit complex bestaat uit 11 eenheden, elk bevattende 2 be neden en 3 bovenwoningen. Er moet dus ernstig rekening worden gehou den met de mogelijkheid, dat er op dit complex in de toekomst een dicht mastbos van televisiemasten zal ont staan. Welke schade hierdoor zal wor den aangericht aan het aanzien van dit complex en door zijn ligging aan een van de belangrijkste toegangswe gen tot de stad, aan het stadsbeeld, behoeft wel geen nader betoog. Bij het treffen van een centrale voorziening ten behoeve van dit com plex moet van een bepaalde veronder stelling worden uitgegaan, ter be antwoording van de vraag voor hoe veel aansluitingen de voorziening moet worden gemaakt en in welk aantal jaren deze aansluitingen tot stand zul len zijn gekomen. Gelet op de grote vlucht, welke de televisie thans reeds neemt, komt hun de raming van 30 aansluitingen in 10 jaar tijds, niet te gewaagd voor. Voorlopig kan worden volstaan met een krediet van f 4150 en b. en w. vra. gen de raad dit toe te staan. Door verhoging der huren is dek king mogelijk en „Goed wonen" wil de exploitatie ter hand nemen. tot keuren op de bedrijven daar niet urgent wordt. Besloten werd de jury voor de merrie-premiekeuringén. bestaande uit twee leden en twee plaatsvervan gende leden met twee plaatsvervan gers uit te breiden. Als zodanig wer den gekozen de hrn. A. Brooijmans te Tholen en Iz. de Buck te Grijpskerke. Aan de K.V.N.T. zal naar aanlei ding van het ontvangen ontwerp-pro- gramma voor de verplichte heng- stenkeuring 1958 verzocht worden de keuringen in Zeeland te houden op woensdag 22 januari te Goes, op don derdag 23 januari te Axel en op vrij dag 24 januari te Oostburg. De centrale hengsten-premiekeu- ring te Goes is vastgesteld op woens dag 5 februari 1958. Hiermee wordt afgeweken van de gebruikelijke donderdag, om tegemoet te komen aan de wens van de zuster-afdeling Noord-Brabant, die haar centrale keuring wil houden op 6 februari in combinatie met een belangrijke paar denmarkt te 's-Hertogenbosch. De jaarlijkse algemene vergade ring van de afdeling werd vastge steld op dinsdag 28 januari te Goes. Aan dr. C. Grootenhuis, adj.-directeur van de provinciale Gezondheidsdienst voor dieren in Zeeland, zal verzocht worden een causerie te houden over een in nader overleg te bepalen on derwerp over paardeziekten. De algemene kringvergaderingen zijn vastgesteld op 2 januari 1958 te Kortgene en Middelburg, op 3 janu ari te Axel, op 4 januari te Tholen en St.-Philipsland. te Goes 7 janua ri, te Oostburg op 8 januari en te Zierikzee op 9 januari. De vergadering werd geleid dooi de heer J. Lenshoek te Kloetinge. Op de op 27 oktober jl. in de Ahoi hal te Rotterdam gehouden honden tentoonstelling, welke was georgani seerd door de kynologenclub „Rot terdam" werden door de Zeeuwse kynologen de volgende resultaten behaald: mevrouw C. A. B. Dicke-Lugten te Vlissingen: uitmuntend met kortha- rige dashond; de heer L. Lavooy te Baarland: uitmuntend met Laekense herder; de heer A. Bracke te IJzen dijke: zeer goed met langharige das hond; de heer J. W. C. M. van Ber gen te Vlissingen: zeer goed, met kortharige St.-Bernard; de heer M. van Ginkel te Middelburg: zeer goed, met gestroomde boxer: de heer J. C. van Dixhoorn te Terneuzen: zeer goed met cocker spaniel. In totaal waren ruim 1000 honden voor deze tentoonstelling ingeschre- begonnen. Naar te verwachten is, zal de werkgelegenheid niet voldoende zijn om alle normaal in deze sector werkende arbeiders, in het bijzonder de grondwerkers, tewerk te stellen. Geen personeelstekort meer in Sluiskil Bij de amrrioniakfabriek te Sluiskil zijn de wederopbouw en uitbreiding voorlopig voltooid. Het bedrijf heeft nu een capaciteit van 100.000 ton kunstmeststoffen per jaar. De personeelsvoorziening levert voor dit bedrijf geen moeilijkheden op, zij het dat nog steeds grote aan tallen arbeiders van verdere afstand worden aangevoerd. Door middel van woningbouw te Sluiskil tracht de di rectie hiervoor een oplossing te vin den. Binnenkort zullen weer 66 door het bedrijf gebouwde woningen ge reed komen. De personeelsbezetting blijft zich rond de 1.400 arbeiders bewegen. Bij de dependance van een zeepfa briek te Tholen is de werkgelegen heid van dezelfde omvang gebleven. Er werken 30 vrouwelijke arbeids krachten. Uitbreiding van dit aantal is niet meer mogelijk. De in het rayon Kruiningen geves tigde alginalenfabriek handhaafde zich op hetzelfde niveau. Na de in het bedrijf plaats gehad hebbende reorganisatie is de werkgelegenheid er nu wel verzekerd. Het is slechts een kleine onderneming, welke met een personeelsbezetting van 5 man werkt. De metaalnijverheid heeft het niet slecht De bedrijvigheid bij de te Middel burg gevestigde ijzergieterij onder ging weinig verandering. Het be drijf werkt met een personeelsbezet ting van 75 personen. Voor enkele kernmakers en vormers bestaan goe de plaatsingskansen, doch aan onge schoolde arbeidskrachten bestaat mo menteel geen behoefte. Het te Breskens gevestigde galva- niseerbedrijf kon de personeelsbezet ting op 45 personen handhaven. Ge durende de eerste maanden van het kwartaal was de bedrijvigheid groot in verband met de vraag naar kam- peermeubelen. Tegen het einde van het kwartaal werd het minder druk. wat een normaal seizoenverschijnsel is. De constructiewerkplaatsen in de rayons Hulst. Terneuzen en Vlissin gen hadden ook in dit kwartaal vol op werk. Het personeel kon enigszins worden uitgebreid door plaatsing van jongens, die dit jaar de lagere tech nische scholen verlieten. Te Vlissingen werd een nieuw be drijf gevestigd. Volgens mededelingen van de di rectie van „De Schelde" te Vlissin gen kunnen de resultaten op de af gesloten orders over de eerste acht maanden van dit jaar bevredigend worden genoemd. De orderportefeuil le werd verder uitgebreid, waardoor 'n goede bedrijfsbezetting tot begin 1961 is gewaarborgd. Als bjzonderheid kan worden ver meld, dat het bedrijf een opdracht heeft ontvangen voor de vervaardi ging van koelers ten behoeve van de te Petten (Noord-Holland) te bouwen proef-atoomreactor. Het bedrijf wordt daardoor in staat gesteld ervaring op te doen op het gebied van de reac- torbouw. Men kan deze bestelling zien als een erste stap op de weg naar het in ons land vervaardigen van atoominstallaties. Jij een kleinere te Vlissingen ge vestigde werf liep met goed gevolg 'n vaartuig af van 500 ton. De berich ten omtrent een drastische uitbrei ding van dit bedrijf blijven aanhou den. doch dienen voorshands met de nodige „serve te worden behandeld. Aan de aanvragen, voorzover deze betrekking hadden op hulparbeiders en classificeerders, kon geheel wor- de.i voldaan. Aan de aanvragen om ijzerwerkers en lassers slechts ge deeltelijk. Het bedrijf te Terneuzen heeft nog steeds een tekort aan geschoold per soneel. In de loop van het kwartaal "~p bij dit bedrijf een vrachtschip var 4500 ton van stapel, aan de ver dere afDouw waarvan momenteel wordt gewerkt. De oplevering van dit schip is ver over tijd. Het bedrijf is voor verscheidene jaren van orders voorzien. Gedurende dit kwartaal konden enige oud-leerlingen van de lagere technische school worden ge plaatst. MIDDELBURG B. en w. herinneren de raad er aan hoe die in 1948 besloot de wederop bouw der stad op zich te nemen en hoe dit besluit in het belang der ge meente is geweest. Zij releveren, dat Middelburg een van de eerste getrof fen gemeenten in ons land was, die haar stadskern weer gaaf had. De dienst „Herbouw Middelburg" werd dan ook 1 jan. jl. opgeheven. Thans berusten ter secretarie nog een klein aantal gevallen, welke tech nisch en/of administratief tot nog toe om een of andere oorzaak niet afgewikkeld konden worden. Door de hoofdingenieur-directeur van de Volkshuisvesting en de bouw nijverheid in de provincie Zeeland is bij schrijven van 18 september jl. te kennen gegeven, dat het om verschil lende redenen wenselijk is, dat be doelde resterende gevallen van rijks wege worden afgewikkeld. Het is duidelijk, dat daarmede de werk zaamheden van de gemeente als be ëindigd kunnen worden beschouwd. Daar aan de afwikkeling van deze gevallen door het rijk voor de ge meente geen belangen verbonden zijn. hebben b. en w. daartegen geen be zwaren. Zij stellen de raad daarom voor te besluiten om de wederopbouwtaak per 1 jan. a.s. als geëindigd te be schouwen. Onderscheiding voor zeeverkenner Aan de 14-jarige zeeverkenner Ko de Plaa is het gouden Jan van Hoof- kruis uitgereikt door de districtscom missaris, de heer Meyboom. De jongen heeft op 30 september met gevaar voor zijn leven de 4-jarige Hanny Lampert uit het Balkengat van de verdrinkingsdood gered. Zon der zich bekend te maken was de jeugdige redder zijns weegs gegaan, maar men wist hem op te sporen en hem daardoor aan de verdiende on derscheiding te helpen. KINDERBESCHERMING Mr. B.S. Sieperda alhier, is be noemd tot lid en aangewezen tot voorzitter van de raad voor de kin derbescherming alhier. VLISSINGEN CABARETAVONDEN IN SCHELDEKW ARTIER Op 2, 9, 23 en 30 november aan staande geeft de personeelsvereniging van de N.V. Koninklijke Maatschap pij „De Schelde" cabaretavonden in het Scheldekwartier. De voorstellin gen nemen een aanvang om 8 uur. Opgevoerd zal worden het cabaret „Hou-lachzij", samengesteld door en onder leiding van de heer J. Hoo- gei-houd. terwijl de dansnummers on der leiding staan van de heer C. de Ruijter. Piano-begeleiding verzorgt de heer Van Wijmen. Het gezelschap van de heer Th. Schier verzorgt de verdere muzikale omlijsting. VEERTIG JAAR BIJ DE BOOTDIENST Vandaag is het veertig jaar gele den, dat kapitein Riemens in dienst trad bij de prov. stoombootdiensten. De wakkere gezagvoerder zal heden morgen op het kantoor der bootdien sten alhier gehuldigd worden. DE BEVRIJDING Zaterdag 2 november a.s. zal bij het landingsmonument aan de Mari nehaven een plechtige herdenking plaats vinden van de bevrijding; een en ander vangt 's avonds half acht aan. (Advertentie) Snerpende pijnen van brandend maagzuur? Maar neem dan toch Rennies. Die doven de zuurbrand dadelijk Vele tienduizenden lijders aan bran dend maagzuur verbreiden de roem van Rennies. Ze zijn dan ook een ware uitkomst - ook in de hardnekkigste gevallen. En U hoeft helemaal niet in het onzekere te zijn over het resul taat, ze helpen vanaf 't eerste ogen blik dat ge uw eerste Rennies laat smelten op de tong. U voelt de zuur brand dovenéén of twee minuten en alle leed is geleden. GOES BURGERLIJKE STAND Geboren: Johanna d.v. E. Bordui- Foudraine; Edmundus z.v. A. Snoeck- de Pauw; Onno z.v. J. Sturm-Gunst; Gerardus z.v. G. de Kok-te Boek horst. Ondertrouwd: J. Wagenaar 28 j. en E. Dekker 21 j.; H. de Smit 26 j. en J. van Vredegem 21 j. Overleden: N. Eversdijk 3 j.; D. Hol- lestelle 56 j.; L. v. Willegen 71 j.; E. Janssens 85 j.; J. Paauwe 52 j. Momenteel is de fa. Broek bezig met de bouw van de 52 huizen in West. Van enkele blokken zijn de fun deringen gelegd en voor andere is men met het heiwerk bezig. Zodra deze huizen voltooid zijn, wordt door dezelfde fa. begonnen met de bouw van 30 andere woningen in west, dat daarmee dan volgebouwd zal zijn. Voor zuid-oost ligt een plan klaar voor 120 huizen. Nu de Esso-lening van 7,5 ton door gaat is het gevaar voor grote stag natie in de bouwbedrijvigheid gewe ken. Vandaag is het 14 jaar geleden dat de Canadezen doorstieten naar Goes en de stad bevrijdden. Zoals gewoonlijk zal op het tijdstip, dat de eerste tanks hier binnenrol den twee uur in de middag de grote stadhuisklok geluid worden. Morgen, woensdag 30 oktober, gel den voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 7.34 en 20.07 uur; te Ter neuzen om 7.09 en 19.45 uur en te Vlissingen om 6.39 en 19.15 uur. TERNEUZEN BURGERLIJKE STAND Geboorten: Lina d.v. J. Broijl-van Gorp; Anita d.v. H. Wezepoel-Triest; Ingrid d.v. A. de Maat-de Vos; Jacob z.v. G. van der Veer-van der Heijde; Ronny z.v. A. Rammeloo-Bonte; Jan- neke d.v. G. Bareman-de Fouw. Huwelijksaangiften: Kr. de Blaeij 30 j. en J. Kole 27 j.; Jan v. Yk 22 j. en P. Riemens 19 j.; Th. van Belleghem 27 j. en P. de Kleyn 23 j.; K. Blaauw 20 j. en H. Obrie 19 j. Huwelijksvoltrekkingen: H. Huizing 25 j. en J. Beeldens 24 j.; D. Elve 29 j. en E. Ollebek 20 j.; A. Florussen 25 j. en E. de Regt 22 j. Overleden: W. Jansen 76 j.; K. Ha melink 91 j.; E. Simons 77 j.; C. Her- rebout 74 j.; J. Nelen 67 j.; P. de Mees. ter 68 j. Sas van Gent Maandagmiddag had op de hoek Kloosterlaan-Paul Krugersdreef een lichte aanrijding plaats. Uit de rich ting van de Westkade kwam een be stelauto aangereden, bestuurd door de heer C. H. S. uit Den Haag. Juist voor de Paul Krugersdreef werd hij ingehaald door een vrachtwagen, die na het passeren onmiddellijk rechtsaf sloeg, de Paul Krugersdreef in en daarbij, naar de heer S. verklaarde, de bestelauto nog raakte. De bestuur der van de vrachtwagen had van de aanrijding blijkbaar niets gemerkt en reed door. De heer S. had echter het nummer genoteerd en zodoende kon de vrachtwagen, die bestuurd werd door de heer G. v. .O. uit Zaamslag, vrij vlug worden opgespoord. De po litie stelt een onderzoek in. De bestel auto liep lichte schade op. De afdeling Sas van Gent van de KAB opende haar winterprogramma met een uitstekend geslaagde avond. De opkomst was buiten verwachting groot. Er was voor ongeveer 100 zit plaatsen aan tafeltjes gezorgd, maar wegens de enorme drukte moesten de tafeltjes al vrij spoedig verdwijnen om plaats te maken voor stoelen en banken. De avond was op een zodanige wij ze opgezet, dat alle aanwezigen zich op een groot familiefeest konden wanen. Na de opening door de voorzitter gaf de heer E. van Assche een uit eenzetting over de opzet van het winterprogramma. Van deze gelegen heid maakte spreker tevens gebruik het werkelijke doel van de KAB nog eens uiteen te zetten. Vervolgens wisselden de gehele avond de aardige schetsjes, voor drachten, muziek, zang en gezel schapsspelen elkaar onafgebroken af. Speciaal de Woodpeckers met hun muziek en zang en de heer Cardon als spelleider gaven kleur en gezel ligheid aan deze avond. Tijdens de avond sprak de geestelijk adviseur kapelaan Vaarten nog een kort woord, waarbij hij vooral de ge meenschapsgedachte belichtte. Alles bij elkaar was het een bijzonder ge slaagde inzet van het winterpro gramma. Philippine Geen eiland meer De bewoners van het eiland zullen wel wat opgelucht zijn. Vele jaren hebben zij met het idee geleefd dat ze wel als ingeschrevenen van deze gemeente geboekt stonden, maar dat zij toch eigenlijk beschouwd werden als een volkje wonende op een ver afgelegen eiland. Het woord eiland is verleden tijd geworden. Nu wonen ook deze bur gers in een straat en nog wel in een voorname straat. De groep van de gemeentehuiswoningen (in de volksmond genoemd, de droge broodschaal) wonen nu in de Wilhel- minastraat. De woningwetwoningen hebben de Julianastraat. De bewo ners langs de kanaaldijk hebben en kele eeuwen teruggegrepen en wonen nu in de Lauwerijnsstraat. Om echter toegelaten te worden tot die mooie wijk zal men eerst door de mooie Visserslaan moeten wande len. De nieuwe-stratenbewoners ho pen nu maar dat de gasten in 't vervolg ook hun huis zullen kunnen bereiken met droge voeten, wat zij van het eiland niet altijd konden zeggen. C.M. Zuiddorpe SCHENKING KLOKJE Ook door de gemeente Zuiddorpe wordt een klokje geschonken voor het carillon in de toren van de Sint Willibrordusbasiliek te Hulst, Het zal de zowel betekenisvolle als toepasse lijke inscriptie dragen: „Eeuwig zal ik luiden voor het dorpje uit het zui den". St.-Jansteen BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van de gemeente St. Jansteen maken be kend dat i.v.m. Allerheiligen (vrijdag 1 november a.s.) het straat- en huis vuil zal worden opgehaald: te Hei kant op woensdag 30 oktober; te St. Jansteen op donderdag 31 oktober (de route van vrijdags), en te St.- Jansteen op zaterdag 2 november (de gewone route van zaterdags). Burgemeester en Wethouders vnd. J.I.M, Reuter, Burgemeester. F.E. Francken, Secretaris. 58-0 Clinge St. Nicolaasactie Evenals vorige jaren komt de win keliersvereniging Clinge Vooruit weer met een groots opgezette St. Nicolaas actie. De actie duurt tot en met 7 de cember. In deze periode zal bij een aantal winkeliers bij aankoop van iedere gulden een gratis punt ver strekt worden. Vijftig van deze Clinge Vooruit-punten geven recht op een van de te organiseren cabaret-avon den. De deelnemende winkeliers zijn kenbaar aan de raambiljetten met opschrift Deelnemer St. Nisolaasactie. Bij vorige acties werden vele avon den georganiseerd, want de acties lie pen fantastisch. Doch ook datgene, Wat aan de kopers van Clinge Voor uit geboden werd, was zeer goed. Ook dit jaar wordt aan de kopers iets geboden, wat beslist de moeite waard is. Slechts enkele namen zijn voldoen de om U een beeld te geven van wat er te gebeuren staat. Rudi Carell, de krantenjongen van de Bonte trein, mr. Bastos, koning der zakkenrollers, Bueno de Mesquita. de grote televisie attractie. Johny Meyer, de beste ac cordeonist, en niet te vergeten de bekende radiozanger Joop de Knegt. Natuurlijk zijn er nog vele andere personen, die aan deze avonden zullen I medewerken en die welbekend zullen i zijn door de radio en de televisie. I Maar dit is te veel om op te noemen. Het ziet er weer keurig uit en aan het eind van de St. Nicolaasactie kan weer eens genoten worden van een paar cabaret-avonden. Graauu) De varkensverzekering St. Corne lis. die haar gouden bestaansfeest vierde, heeft dat op waardige ma- er gedaan. Nadat de dag was be gonnen met een H. Mis, werd 's avonds om 5 uur de feestverga- dering in het patronaat gehouden, waarop behalve de leden met hun vrouwen, o.m. ook het gemeentebe stuur, de geestelijkheid, de veeartsen, die ambtshalve met de vereniging hadden samengewerkt, waren uitge nodigd. Nog voor de vergadering be gon, kwam de fanfare een muzikale felicitatie brengen. Na de opening sprak de voorzitter, de heer A. Tot- té, het eerst, om daarna het woord te geven aan de secretaris voor het voorlezen van een door hem gemaakt verslag, waarin het wel en wee der organisatie werd belicht. Nadat de voorzitter nogmaals gesproken had, werden de gouden ju bilarissen. de heren Ed. de Caluwé en Jos. Bisschop gecomplimenteerd onder aanbieding van een stoffelijk U lijk van waardering voor alles wat ze in al die jaren hadden gepresteerd voor de vereniging. Het woord werd verder gevoerd door de burgemees ter, die zeer speciaal het saamho righeidsgevoel der leden prees en dit terecht als lichtend voorbeeld stelde aan het Graauwse verenigingsleven. Veearts Colsen, die 25 jaar lang als zodanig met de heren had mogen sa menwerken. zorgde voor de komische noot. Na sluiting der vergadering, trad Klaver Vijf uit Roosendaal op met 'n leuk verzorgd cabaretpro gram, dat de nodige sfeer en amu sement wist te brengen. Ongetwijfeld heeft de hele zaal daar volop van genoten. St. Cornelis heeft op waardige wij ze zijn gouden jubileum gevierd en zal ongetwijfeld, evenals in het verle den, paraat blijven om de belangen der leden te behartigen tot welzijn van alle erbij aangeslotenen. Hengstdijk IN STUDIE GENOMEN Onze toneelclub heeft in studie ge nomen het toneelspel in 3 bedrijven, geschreven door Arie van der Lugt: „Het meisje van de Arnefjord", onder regie van J. Burggrave. Zij hoopt op 16 en 17 november met dit stuk voor het voetlicht te treden. OOSTBURG RAADSVERGADERING Een Oostburgse Credietbank? Op woensdag 30 oktober te 19.30 uur zal een openbare vergadering van de raad van deze gemeente worden ge houden op de bovenverdieping van de openbare lagere school. Tot de voornaamste punten van de agenda behoren: het aangaan van een kasgeldlening met de Rijkspostspaarbank t.b.v. de vereniging „De Ambachtsschool voor Oostburg en omstreken", een voorstel inzake oprichting van een „Oostburgse Credietbank", het voorstel tot onteigening van een perceel grond, in eigendom toebeho rende aan Iz. Adriaansen, in het be lang van de volkshuisvesting en een voorstel tot verkoop van bouwgron den in het uitbreidingsplan. Tevens zal met de stedebouwkundi- ge Ir. P. J. 't Hooft een bespreking plaats vinden over een wijziging van het gemeentelijk uitbreidingsplan, ter wijl het in de vorige raad aangehou den voorstel tot vaststelling van een verordening, houdende algemene be palingen voor het in bouw-exploita- tie brengen van gronden door particu lieren opnieuw in behandeling geno men zal worden. Breskens W ederopbouwtaak beëindigd De raad heeft besloten de weder opbouwtaak oorlogschade per 1 ja nuari 1958 als beëindigd te beschou wen. Nieuwe gevallen zullen voortaan gericht worden aan het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid. De vismijnrechten werden on gewijzigd vastgesteld alhoewel de heer Cambier graag gezien had dat voor garnaalvissers een lager recht geheven zou worden gezien de slech te vangst en lage prijzen. Bij de vol gende begroting wordt hierover nader gesproken. De aangevraagde olie stookinrichting voor de r.-k. lagere school zal met 925 worden gefinan cierd. De begroting was 1190. De inspecteur van het onderwijs had tot deze verlaging geadviseerd. Het ver zoek van de r.-k. H.B.S. om 75. per leerling per jaar subsidie werd na veel discussie op voorstel van de voorzitter aangehouden tot de vol gende vergadering. (Advertentie) Gebruik regelmatig Alleen in dozen met Wybert-beeldmerk OSSENISSE Café Hermans 7,30 uur: De klokken van Nagasaki; 4 uur: Kin derfilm. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Ter- wille van ons huwelijk. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Ball in Savoy. TERNEUZEN Luxor 8 uur: 08/15 Het einde. GOES Grand: Vader tegen wil en dank Slot: Vrouwengilde. Landbouw: Ouder avond kaj otters. MIDDELBURG E»ectro: Picknick. VLISSINGEN Alhambra: Anny get your gun. Luxor: Haaien van Marseille ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Lakmé. ZIERIKZEE Schouwburg: Het Zuide lijk Toneel met „Nacht in de middag". OOSTBURG Ledel 8 uur: Drie man nen in de sneeuw. TERNEUZEN Luxor 8 uur: 08/15 Het einde. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Ball in Savoy. GOES Grand: Vader tegen wil en dank MIDDELBURG Electro: Picknick. Concertzaal: Recital Cora Meyer en L. Rümke Hoppen. VLISSINGEN Alhambra: Anny get your gun. Luxor: Haaien van Marseille moet c bleek, dat v beraan had inderdaad Tijdens de verbeide 8foet, mo. zich voor geschaft (e: langs het 1 gen te sch: mand luiste tegie hebbe gische par minste als waar ze d( zuur ginger drs. Peters schien was dat het in hoede opeeT zelfs niet mr. van D__ zijn voetbal- Na negen ter een van

de Stem | 1957 | | pagina 2