Wilde hetze tegen „Holland" in Djakarta Mollet wil in vier maanden veel doen Opblaasbaar bat Markante ontdekking in Hulst Politiek (voetbal) duel tussen België en Nederland onbeslist: 3-3 Zjoekov wilde macht over geheime politie Rode slagzinnen en krijgshaftige taal Voorlopig geen nieuwe loonronde vy- SYRISCHE NOTA AAN DE NAVO Vliegramp in Spanje, 21 doden Subandrio: Irian kan tot wereldoorlog leiden Menderes won verkiezingen in Turkije Prijsverlaging tot 15 procent Ketterjacht in Polen kan beginnen Middelhuis Vernielzucht.,.. Weinig verandering De spionagezaak Prof trucjes Deens avondblad onthult Bij groot bedrijf van levensmiddelen Zaroebin wil luchtlijn naar de Ver. Staten Slop er 97e JAARGANG No. 22593 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. TeL: Directie, Eedactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd- redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, U J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. ƒ7.- p. kwartaal, p. post 8.20, p. week (uitsl. bij niet postbestelL) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DAGBLAD VOOB ZEELAWP DINSDAG 29 OKOTOBER 1957 niet wensen af te geven, worden vernietigd. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling ttttt CT Dnhhele Poort 7 telafoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaandeyen. HULST, Dubbele poort tentoon iuz iqijq Gisteren is in geheel Indonesië de campagne voor de bevrij ding van West-Irian (Nederlands Nieuw-Guinea) begonnen. In Djakarta waren rode slagzinnen geverfd op de étalageruiten in het winkelcentrum, alsmede op de gevels van de Nederlandse hoofdkantoren van Philips, de B.P.M., de scheepvaartmaatschap pijen en Nederlandse drukkerijen. De slagzinnen luidden: Verdrijf de Nederlanders uit West-Irian", nemen om West-Irian onmiddellijk over, wacht niet tot het bloed van de jeugd het kookpunt heeft bereikt". „De jeugd is bereid de wapens op te n emen om West-Irian te veroveren". „Vervloekt de onderdrukkers In West-Irian", „Verovert West-Irian met alle beschikbare middelen." Op de maandag in Utrecht gehou den vergadering van de Nederlandse Katholieke Grafische Bond heeft de voorzitter van de KAB, de heer J.A. Middelhuis, tegengesproken dat de K. A.B. naar een nieuwe loonronde streeft. Hij noemde dit geheel on juist. Wel worden op het ogenblik pogin gen in het werk gesteld om te komen tot verlichting van de noden der laagstbezoldigde groepen. Hoe dit zal uitpakken, valt nog niet te zeggen, zei de KAB-voorzitter. Hfj had met vreugde waargenomen dat bij de werkgevers begrip bestaat voor de noden van deze groepen. Vooraleer van een loonronde sprake kan zijn, moeten eerst de nodige voorzieningen worden getroffen voor de weduwen, wezen en invaliden, die het zwaar te verduren hebben, aldus de heer Middelhuis. De vergadering herkoos de voorzit ter, de heer W.L. de Zwager, voor een periode van twee jaar. Van de K.L.M. in Djakarta werd vernomen, dat van het hotel van deze luchtvaartmaatschappij niet alleen de voorgevel was beklad, doch dat ook het interieur van de eetzaal en de hal met verfkwasten was bewerkt. Zo was over zittingen van stoelen, lampekappen en schilderijen de verf kwast gehaald. Ook de autobussen van de K.L.M. en auto's van hotelgasten, die voor het gebouw waren geparkeerd, waren met olieverf bewerkt. Het inwendige van de autobussen was zodanig vol- geklad. dat de wagens maandagmor gen ongeschikt waren voor het ver voer van passagiers naar het vlieg veld. In het paleis van de president was zondagavond een jeugdbijeenkomst gehouden. De voorzitter van het co mité voor de viering van de „dag der jeugdbelofte". Amir Hussein, ver klaarde bij die gelegenheid: „De In donesische jeugd wil de „dag der jeugdbelofte" als het punt van uit gang beschouwen voor het begin van de actie voor de bevrijding van West- Irian. De jeugd onderschrijft,niet al leen de verklaring van politici, dat de betrekkingen met Nederland moe ten worden verbroken, maar wil zelfs verder gaan en de oorlog aan Neder land verklaren". Zich tot president Soekarno rich tend, die de bijeenkomst ook bij woonde, zei Hussein: „Geef ons het bevel en morgen zullen we naar West- Irian optrekken om onze broeders te bevrijden en de koloniale Hollanders te verdrijven." De nationalistische dagbladen in Djakarta publiceerden een verklaring van de minister van Buitenlandse Za ken, Subandrio, dat het geschil over West-Irian „tot een nieuwe wereld oorlog zou kunnen leiden". Bij zijn aankomst uit Saigon, waar hij een bijeenkomst van de landen van het Colombo-plan heeft bijgewoond, deelde Subandrio mede een onder houd te hebben gehad met de Austra lische minister van Buitenlandse Za ken, Richard Casey, aan wie hij de nieuwe aspecten van de Indonesische strijd voor de terugkeer van West- Irian heeft uitgelegd. Minister Su bandrio zei zijn Australische collega te hebben medegedeeld, dat „als dit maal de kwestie West-Irian in de Al- gemene Vergadering der Verenigde Naties voor Indonesië ongunstig uit mocht vallen, de strijd zou worden verplaatst van de wereldorganisatie naar Nederland en Indonesië. Deze verplaatsing zou op het uit breken van een „koude oorlog" kun nen uitlopen, met verreikende gevol gen, „die niet alleen de vrede in Azië in gevaar brengen, doch die ook tot een nieuwe wereldoorlog zouden kunnen leiden". Maandagavond zou de jeugd van Djakarta in een fakkeloptocht naar de ambtswoning van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiger in In donesië optrekken. Voor het front van dit gebouw zou de beeltenis van een „Hollander" worden verbrand De socialist Guy Mollet, die gisteren de Franse Kamer man daat heeft gevraagd voor zijn regering-van-vier-maanden, is met een uitvoerig regeringspro gram gekomen, zowel voor de binnenlandse als voor de bui tenlandse politiek, die hij zich voorstelt te volgen als men zijn kabinet accepteert. Hij kondigde een krachtiger streven aan naar een gemeenschappelijke po litiek van de V.S., Engeland, Frank rijk en Italië ten aanzien van het Midden-Oosten. Zijn kabinet zou het initiatief nemen tot ministeriële bij eenkomsten van de geallieerde rege ringen. DE RAADGEVENDE vergadering van de Raad van Europa wil de re geringen van de aangesloten landen voorstellen, één procent van het na tionale inkomen af te staan voor de onderontwikkelde gebieden. EEN DUITSER, die in een reebruine Volkswagen door Nederland toert, probeert momenteel ongeldige Oost marken kwijt te raken in sigarenwin kels e.d. Hij zou nu Noord-Brabant tot zijn operatieterrein hebben ge kozen. RUSLAND stelt zich voor, 125 raket ten te lanceren voor wetenschappelijk onderzoek in het kader van het in ternationale geofysische jaar. ZEVEN mensen zijn omgekomen bij een ontploffing in een fabriek van springstoffen te La Manjoya, in Span je. SOEKARNO brengt eind december officieel bezoek aan Rome. Hij zal dan o.a. door Z.H. de Paus in audi ëntie worden ontvangen. GENERAAL B. Hasselman is be noemd tot Grootofficier in de Orde van Oranje-Nassau met de zwaar den. HAARLEMS oudste inwoner, de heer J. Dijkstra, is in de leeftijd van 102 jaar overleden. VANAVOND om 19.10 uur zal de ra ket van de kunstmaan te zien zijn op ongeveer 15 graden hoogte in het noordwesten. De kunstmaan zelf ver schijnt 10 minuten eerder, maar ze is alleen met een kijkertje waar te nemen. LT.-GENERAAL D.C. Buurman van Vreeden, adjudant in buitengewone dienst van Hare Majesteit, is eervol ontheven van zijn functie van gouver neur der residentie. Hij wordt plaats vervangend directeur van het bureau bewapening van de Westeuropese Unie. TE KERKRADE is zondagavond een inbraak gepleegd bij de kassier van de voetbalpool van de profclub Rapid Juliana combinatie. De inbreker be machtigde een bedrag van 1200. aan poolgelden. Verwachting van het K.N.M.I. tot dinsdagavond, opgemaakt maandagavond 23.15 uur: Zwaar bewolkt met af en toe enige regen of motregen. Matige tot krachti ge, langs de kust tijdelijk harde J zuidwestelijke wind. Weinig ver- J andering in temperatuur. I Vandaag: zon onder 17.18 uur, maan onder 22.53 uur. Morgen: J zon op 7.31 uur, maan op 13.52 u. Met betrekking tot Algerië zei hij, dat zijn regering haar aanbod voor een onvoorwaardelijk staken van het vuren zal blijven handhaven en ten allen tijde bereid zal zijn, recht streekse onderhandelingen te begin nen om tot een bestand te komen. Hij beloofde een nieuw wetsvoorstel voor zelfbestuur in Algerië te zullen indienen. De eerste taak van de regering noemde Mollet de verdediging en de redding van de frank. „Dit zal zowel van de staat als van de burgers de strengste discipline eisen", zei hij. „Wij worden voor pijnlijke keuzen ge steld. Wij moeten ons bewust zijn van het buitengewone gevaar dat inflatie en verlaging van e frank voor ons gehele land zouden opleveren. In dit verband is het essi ntieel om niet de feitelijke wisselkoers van de munt in het geding te brengen". Hij kondigde verdere bezuinigingen aan en „vrijwel zeker een verdere belastingverhoging van in totaal drie honderd miljard frank". Functionarissen van de Banyue de France hebben medegedeeld, dat nog geen besluit is genomen tot wijziging van de officiële notering van de frank. Voordat de wisselmarkt gisteren opende, noteerde de frank nog 350 per dollar. Centrale banken in het buitenland noteerden 420 frank per dollar. De Westberlijnse uitvinder R. Willi1 Berndt heeft zijn nieuwste geestes kind, een opblaasbaar tafeltennis- bat aan de pers getoond. Doordat het bat kan worden opgeblazen is het mogelijk de spanning en dus de veerkracht aan te passen aan de te volgen speltechniek. Bovendien heeft het bat het grote voordeel niet topzwaar te zijn. Het is nog de vraag of de internationale bond het spelen van officiële wedstrijden met dit bat zal toestaan. De Democratische Partij van pre mier Menderes is officieel tot over winnaar uitgeroepen in de Turkse verkiezingen. Zij heeft 408 zetels in de Nat. Vergadering gekregen tegen 194 voor de Republikeinse Partij. In het oude parlement met slechts 542 zetels beschikte de democrati sche partij over 472 zetels, terwijl de republikeinen er 31 hadden. Hoewel Menderes de absolute meer derheid heeft behaald, is zijn positie volgens Turkse maatstaven zwak. De oppositie onder leiding van oud president Ismet Inönü heeft al ver klaard, dat zij de verkiezingen zou hebben gewonnen als de regering zich niet aan onregelmatigheden" had schuldig gemaakt door via de radio de kiezers te beinvloeden en de na men van anderen van de kiezerslijsten te schrappen. Waarnemers beschouwen de omme zwaai in de richting van de republi keinse partij vooral als een gevolg van de moeilijke economische po sitie. te- Sv- V V.. Bij het afgraven van een ge deelte van de beroemde wallen in Hulst, in de buurt van een bestaande landpoort, is een oude waterpoort ontdekt, welke als toegang tot de Hulster haven moet hebben gediend en om streeks 1506 door een van de beroemde Nederlandse bouw meesters Keldermans moet zijn gebouwd. De poort is 25 a 30 meter lang, naar schatting 6 a 7 meter hoog en 6 meter breed. Het bouwsel is in 1596 bij het uitleggen van de wallen onder de aarde terecht gekomen. De foto toont de ontdekker van de poort, de heer P. J. Brand, oudheidkundige te Hulst, in een 25 a 30 meter lange gang bij een deur met een 16e eeuws slot. Syrië heeft maandag nota's aan de landen van de Navo gezonden, waarin dit land de vrees uitspreekt, dat Tur kije van de aanstaande Navo-oefenin- gen gebruik zal maken voor een aan val op Syrië. Volgens Syrië zou Turkije van deze gelegenheid gebruik kunnen maken in de verwachting, dat de Navo de Turken zal steunen. Te Damascus is maandag een Rus- sisch-Syrisch akkoord getekend, op grond waarvan de Sovjet-Unie aan Syrië belangrijke economische en technische hulp zal verlenen. Het secretariaat-generaal van de Arabische Liga heeft bekendgemaakt dat in februari 1958 te Cairo de eer ste algemene Arabische olieconferen tie zal worden gehouden. Het doel van deze conferentie is het bepalen van een uniforme oliepolitiek van alle Arabische landen en het samenbren gen van de bodemschatten der Arabi sche landen „tot het voordeel van de gehele Arabische wereld". Op gezag van het A.N.P. vermel den we nog over de te Tilburg aan het licht gekomen spionagezaak, dat de heer D. in onmin zou zijn geraakt met zijn echtgenote, welke echtge note daarop bij de politie aangifte zou hebben gedaan van de illegale activiteiten van de heer D. De stuk ken, die bij de arrestant zijn gevon den, zouden erop wijzen dat hij inlich tingen doorgaf over de loop van mu- nitietreinen. Tussen Arganda en Getafe, twin tig kilometer van Madrid, is giste ren een vliegtuig neergestort van de Spaanse luchtvaartmaatschappij „Iberia". Alle 21 inzittenden, 17 passagiers en 4 bemanningsleden, vonden de dood. Het toestel, een DC3, was van Tanger op weg naar Madrid. Het stond op het punt een noodlanding te maken, toen een der motoren in brand vloog, tengevolge waarvan het vrijwel onmiddellijk neerstortte. ANTWERPEN, maandagavond (Van onze speciale verslaggever) Indien de CVP (de Katholieke Volkspartij van België) ooit nog eens verlegen is om verkiezings leuzen, dan kan het wellicht volksvertegenwoordiger Lefère in het zoeklicht te halen. Dat doet het gegarandeerd, sinds deze royaal gebouwde Belg de held van de vaderlandse voor hoede werd in het parlementai re voetbal-duel, dat België van daag speelde tegen het gala- Oranje, samengesteld uit Neder landse volksvertegenwoordi gers. Lefère redde de Belgen van een nederlaag, die zowel politiek als sportief pijnlijk geweest zou zijn. Zijn in vertraagd tempo uitgevoerde drib bels onthutsten de Nederlandse de fensie zodanig, dat er na een 0-2 achterstand bij rust toch nog een 3-3 gelijkspel uit de bus kwam. Toen het eenmaal zover was, floot scheidsrechter van Nuffel opgelucht voor het einde. Het bleef, zoals het was begonnen, met uitzondering waarschijnlijk van academisch ge vormde, maar voorlopig gewoon stramme spieren. Zelfs de meest gerenommeerde sportjournalisten, die samen met de televisie en met een handjevol ken nissen van de spelers het tafereel be keken, wisten er eigenlijk niet goed raad mee. Dit was sport na tuurlijk. Maar dit was tegelijker tijd iets, dat te maken had met deftige pakken en met toespraken, zoals die aan conferentietafels ge bruikelijk zijn. Dit was staatsie-voet bal, waarbij het er uiteraard om ging zoveel mogelijk goaltjes te maken, maar bovendien om niet te hard een tegenspeler tegen de grond te lopen, met wie je straks wellicht over het Delta-plan moet onderhandelen. Dit was protocol in korte broekjes. Zo bleef het tenminste tot aan het begin-signaal. In de kleedkamers, waar de spelers zich voor de inter nationale slag voorbereidden, heerste de onrust van de mannen, die weten, dat ze heel goed zijn, indien het maar niets met hard lopen en zuiver schie ten te maken heeft. En voor de tri bune op het terrein van de Bell Tele phone Cy werd ernstig handen ge schud en voorzichtig gepraat als voor een debat, waarin het beloofde te waaien. De journalisten noteerden, dat Camiel Huysmans, de voorzitter van de Kamer van Volksvertegen woordigers, er was er dat de Neder landse ambassadeur Teixeira de Mat- tos zou komen, allemaal uitzonder lijke feiten bij een voetbalwedstrijd. Maar dit alles veranderde toen de bal aan het rollen was gegaan. Op eens was het spel, niet al te soepel weliswaar en dikwijls heel anders dan men normaal op het gras te zien krijgt, maar minstens net zo vurig en enthousiast. Het gala-Oranje was snel over de zenuwen heen. Het leverde, onder stormen van gejuich, de eerste com binatie, die niet in aanleg mislukte vanwege een in de knoop rakend Kamerlid. Overigens lieten de Belgen zich niet in een hoekje drukken. Praktisch meteen was Lefère in grote vorm. Ook de CVP-er Eeckman be zorgde de nodige last, want hij had een heel arsenaal prof-trucjes bij zich, van hakjes geven tot het aan vallen van keeper Blaisse toe. Meestal lukte het wel niet, maar het gaf zo'n massa gedraaf en dat was nu juist iets, dat niemand moest hebben. De order was om het kalm aan te doen en zich vooral niet te forceren, om dat je beter twee maal een half uur naar de begroting van de minister van Financiën kunt luisteren dan diezelfde twee maal een half uur op en neer stomen. (Vervolg op pag. 9) Het Deense avondblad „B.T." schreef maandag van iemand te Moskou te hebben vernomen, dat maarschalk Zjoekov als mi nister van defensie is ontslagen, omdat hij trachtte de politieke politie in zijn macht te krijgen. Agenten van deze organisatie te Belgrado zouden dit voorne men van Zjoekov aan het hoofd van de politieke politie te'Mos kou, generaal Serov, hebben doorgegeven, die Kroestjev er van op de hoogte stelde. Volgens dit blad had Zjoekov tij dens zijn bezoek aan Zuid-Slavië tot vrienden gezegd, dat hij vond, dat hij als minister van Defensie ook zeggen schap had over de politieke politie en dat hij zijn betrouwbaarste offi cieren op sleutelposities had ge plaatst. De communistische partij van de Sovjet-Unie heeft het volk er maan dag aan herinnerd, dat de histori sche overwinning van de Sovjet strijdkrachten in de tweede wereld oorlog was bevochten „dank zij de leiding van de Partij en haar cen trale comité". Reizigers die uit Moskou kwamen Een groot levensmiddelenbedrijf uit de Zaanstreek heeft voor de groep „belangrijke levensmiddelen" een grote prijsverlaging doorgevoerd. De verlaging, die geldt voor bijna zestig artikelen, varieert van 5 tot 15 pet. Het betreft o.m. artikelen als koffie, koelhuisboter, peulvruchten, kaas, cacao, slaolie, rookworst, vermicelli, blikgroenten en blikvruchten. De Sovjet-ambassadeur in de Ver. Staten Zaroebin, heeft maandag voor gesteld een directe luchtverbinding tussen de Verenigde Staten en de Sov jet-Unie te openen. Hij deed dit voor stel tijdens onderhandelingen op het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken over culturele en weten schappelijke betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en Amerika. Zaroebin heeft ook uitwisseling op de volgende gebieden voorgesteld: in dustrie, landbouw, medische weten schap, handel, journalistiek, kunst, radio, televisie, film en sport. hebben maandag in Parijs meega, deeld dat Kroestjev op het ogenblik dat Tass zaterdag de vervanging van maarschalk Zjoekov bekendmaakte, de volgende geschiedenis op de re» ceptie van de Perzische ambassadé heeft verteld: „Er zaten eens drie gevangenen in een gevangenis: een soeiaal-demq» craat, een anarchist en een bescheij den kleine jood, die maar korte tijd op school was geweest. Zij besloten op een gegeven ogenblik uit hun mid» den een chef te kiezen. De anarchist een sterke vent, was tegen de vei> kiezing, maar om te laten zien dat hij de orde en het recht eerbiedigde stelde hij voor de kleine jood ta kie» zen. Alles ging verder goed tot de dag waarop zij besloten te ontvluch» ten en voor dit doel een tunnel te graven. Omdat de drie mannen wis» ten dat de eerste, die door de tunnel zou gaan, gevaar zou lopen door da kogels van de bewakers getroffen te worden, vroegen zij de anarchist, de sterkste en de grootste van hen, voor» op te gaan. Maar die werd bang), Toen nam de kleine jood het woordi „Kameraden, jullie hebt mij op dé meest democratische wijze tot jullie chef gekozen en daarom zal ik als eerste door de tunnel gaan". Kroestjev vervolgde: „Wilt tl (Ja moraal van deze geschiedenis we» ten?" Ze luidt: „Hoe bescheiden iemand ook kan zijn bij het begin van zijn loopbaan, hij bereikt toch altijd de top waarvoor hij bestemd is". Hierna aarzelde de Russische leider even en zei toen plotseling: „Die kleine jood ben ik". Volgens genoemde reizigers Zijn westelijke diplomaten, die op de re ceptie van de Perzische ambassade tegenwoordig waren, van mening, dat Kroestjev met de „grote en kracht» ge anarchist" maarschalk Zjoekov op het oog had. Op de plenaire zitting van het cen trale comité van de communistische partij van Polen is besloten tot instel» ling van controle-cellen in het ge hele land, om de activiteit en de houding van alle partijleden te con troleren. Gomulka had voorgesteld het aan tal partijleden, dat op het ogenblik: 1.300.000 is, tot de helft terug te bren gen. Twee stromingen in de partij zouden moeten worden afgesneden, namelijk de „revisionisten (liberale intellectuelen) en de „dogmatische eil conservatieve" elementen (de Stali nisten). Er moet volgens Gomulka ook een „morele" zuivering worden gehouden» „Lanterfanters, herrieschoppers en bedriegers" moesten worden verwij derd. Ook mensen die zich ideolo gisch niet met de partij verbonden voelden, moesten in de gelegenheid worden gesteld uit te treden. De 28-jarige sloper S. de B. uit Bussum, die geruime tijd aan de tapkast had doorge bracht, kwam met een vracht auto op weg naar Bussum door 's-Graveland. Inplaats van daar de noodzakelijke bocht naar rechts te maken, reed hij recht door. De vrachtwagen reed een lantaarnpaal omver, vernielde daarna een ijzeren hek en botste tenslotte tegen een woonhuis op. De voordeur werd vernield, de gevel inge drukt en een hoek uit de muur gerukt. Ook de gang tussen voor- en achterkamer werd vrij ernstig beschadigd. Het huis moest gestut worden om het voor instorten te behoeden. De bewoonster, de 67-jarige iveduwe S. bevond zich geluk kig in de achterkamer-woon keuken. Zij schrok hevig. Na dat ze van de schrik bekomen was, heeft ze de bestuurder dusdanig de waarheid gezegd, dat deze de vlucht nam en zich achter een schoorsteen van een nabij gelegen voormalige was serij verborg. De rijkspolitie van 's-Graveland vond hem daar, nam het rijbewijs in beslag en maakte proces-ver baal op.

de Stem | 1957 | | pagina 1