Haventoegang ontdekt bij graafwerk te Hulst Goese van K.V.P. in het teken de verkiezingen Protest tegen vals beeld y Reusachtig poortgewelf onder de grond PE Axel-Rotter dam Roofoverval op tankstation opgelost Het jubilé van Mgr. Bekkers Posities in Staten en raden moeten gehandhaafd Front van 25 organisaties DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 28 OKTOBER 1957 Een interessant gangenstelsel Wrak van jacht te Breskens gelicht Rapport over 2 jaar helikopterdienst J&C&ÉCl B. en w. Halsteren voor behoud Konijnenberg Rapport over de mobiliteitsactie Twee kerken gevraagd als feestgeschenk Hoogwaterstanden Enkele belangrijke onderwerpen Winterzitting der Prov, Staten Jong Vlaanderenen de Wereldtentoonstelling in Brussel Geen Vlaamse dag.... Walcheren Zuid-Beveland GOES Hardleers Z-Vlaanderen Veertigjarig bestaan van „Ons Belang" Gezinsonderzoek op last van Collard Hellas ongenaakbaar in handbalcompetitie Topspanning in 2A korfbalcompetitie AGENDA Vandaag Morgen Stac door C. (Van onze redacteur) Het reeds maandenlang durende ontgravingswerk aan de roem ruchte Land- en Zeepoort van Keldermans, het onder de Molen berg verborgen bouwwerk dat al vele jaren alle historieminnende Hulstenaren intrigeerde, is bekroond geworden met een ontdek king die niet alleen de enthousiaste amateur-archeologen van de stad tot vreugde heeft gebracht, doch welke ook "het merendeel van de bevolking sterk aanspreekt. Heel Hulst was er zaterdagmiddag al vol van: men had 's mor gens bij het graafwerk de toegang tot de haventoegang van de poort ontdekt circa dertig meter. De poort is ruim zes meter breed, maar toont nog breder door de ruimtewerking van het fraai gemetselde gewelf. De on derzijde is vervaardigd van natuur steen. Er zijn over de gehele lengte, ar weerszijden, nissen uitgespaard, wt Jee een of ander doel hadden voor in- en uitvarende schepen. Ook zijn er op gelijke afstanden zware ijze ren ringen ingemetseld. Het metsel werk bevindt zich. op enkele kleine beschadigingen na, in uitstekende toestand. IS a 350 jaar Dat het hier de werkelijke, grote haventoegang betreft, waarnaar men het meest benieuwd was is wel duidelijk. Toen men nl. de toe gang vrij kreeg, kon men een ruimte betreden welke imponeerde door haar enorme afmetingen. Aanvan kelijk oriënteerde men zich met zak lantaarntjes, om later met groter licht op de ontdekking af te trekken. Uiteraard was direct de heer P. J. Brand, de correspondent van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bo demonderzoek, ter plaatse. Het was voor hem een dubbele voldoening, omdat de vondst zijn theorie over de haventoegang volledig dekte. Er kwamen vele belangstellenden, waar onder verscheidene leden van de Oudheidkundige Kring, die stuk voor stuk een grenzeloos enthousiasme aan de dag legden. De havenpoort is een enorme ruimte. De eerste nieuwsgierigen, die zich door het nauwe gat waagden, kregen een overweldigende indruk van het reusachtige gewelf, waar door vroeger de vaartuigen het zwaar versterkte Hulst binnenvoe ren. Tot aan het uiteinde, waar de zaak uiteraard weer volgestort is met zand en klei, meet de ruimte (Advertentie) Het flauwe licht van de zaklan taarns verdreef moeizaam een duis ternis welke hier drie en een halve eeuw heeft geheerst. Nieuwsgierig blikten de eerste kijkers om zich heen. Vanaf het booggewelf steken hier en daar interessante stalagmie- ten omlaag, sommige vrij lang, doch alle zeer dun. Voor druipsteenvor- mig is zelfs 350 jaar slechts een ogenblikje' Terwijl de heer Brand op een lan taarn uitging, waagden twee nieuws gierigen zich op een andere verken ning. Men vergeve, dat een van hen onze redacteur was. Rechts van de juist vrijgekomen toegang bleek zich nl. een flinke, eveneens fraai gemet selde gang te bevinden. Voorzichtig drongen de twee nieuwsgierigen daarin door. De gang bleek eveneens van natuursteen gemetseld te zijn, voorzien van een gewelf. Ze loopt naar schatting 25 meter in de rich ting van het bolwerk dat zich bij de poort bevindt. 'n Kwaliteitsproduct van de Wybert-Fabrleken. 70 en 90 ct. alléén bij Apothekers en Drogisten De twee vissersschepen, BR 9 en BR 53 zijn, na enkele vergeefse po gingen, er in geslaagd het jacht, dat voor de haven van Breskens verging, te bergen. Donderdagavond werd de eerste po ging ondernomen in samenwerking met een Engelse en een Belgische Belgische kikvorsman (de voormali ge zwaargewicht kampioen gewicht heffen van België). Nadat de tros sen onder het jacht waren aange bracht, zou men het z.g.n. vlot vloeien. Deze poging mislukte door het breken van de trossen. De tweede poging scheen te slagen maar in het zicht van de haven braken de staal kabels opnieuw, waarna het wrak op de Oostelijke havendam kwam te zit ten. Zaterdagnacht werd hun poging met succes bekroond en werd het wrak bij de jachtwerf van Gebr. Maas aan de grond gezet, waar men zal onderzoe ken of het nog gemaakt kan wor den. Het gemeentebestuur van Axel heeft, nu de helikopterdienst tussen Axel en Rotterdam opgeheven is, een uitvoerig en goed gedocumen teerd rapport samengesteld. Men komt daarin tot de conclusie dat de proef met de helikopter ten volle ge slaagd is. De bezetting van de toe stellen op het traject Axel-Rotterdam v.v. was zeer goed. Omdat de ex ploitatie zowel van de Sabena als van de subsidiërende instanties zwa re financiële offers vroeg, heeft men ook met het oog op de bestedings beperking, niet meer de vrijmoedig heid gehad nogmaals om bijdragen te vragen voor een derde proefjaar, aldus het rapport. Het interessante rapport van de ge meente geeft behalve een „verant woording" van de proef, ook een historisch overzicht van alles wat er m.b.t. een luchtverbinding tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en overig Ne derland gepasseerd is. Daaruit blijkt dat Axel zelf reeds pogingen heeft aangewend, Z.-Vlaanderen in een he likopterlijn te betrekken. Toen later een contact tussen de Kamer van Koophandel en de Sabena tot over eenstemming leidde, werd het V.V.Z. F.-terrein te Axel, als meest ge- terschikte landingsplaats, tot heliport gekozen. Over de organisatie van de dienst en alles wat ermee samenhangt, geeft het rapport uitvoerige inlichtin gen en tenslotte concludeert men dat de toekomst er voor de helikopter goed uitziet. De tabellen, waarin de bezetting van de toestellen wordt weergegeven maken duidelijk, dat de dienst zeker populair geworden is. Slechts gedu rende de periode van 3 december 1957 t.m. 29 april 1957 is de bezet ting slecht geweest (op het traject Axel-R'dam v.v. ruim 4 personen per vlucht), hetgeen te wijten is aan liet veelvuldig uitvallen van de dienst. Wanneer men rekenen kon op een regelmatige dienst, was de ani mo voor het reizen per helikopter zeer groot. Over het tijdvak van 6 mei t.m. 26 augustus 1957 was de ge middelde bezetting over genoemd tra ject ruim 7 personen, hetgeen voor de Zeeuwse lijn uitstekend te noemen is. De Amsterdamse politie heeft de hand kunnen leggen op de twee man nen, die op maandagmorgen 8 juli j.l. een gewapende roofoverval heb ben gepleegd op het benzinepompsta tion aan de rijksweg no. 2. Amster dam-Utrecht, nabij de Utrechtse brug. Het zijn: de 24-jarige loswerk- man J. G. uit Haarlem, die tegen over de recherche heeft bekend, en de 29-jarige monteur L. van W. uit Bennebroek, die ontkent. De politie beschouwt hem echter als de hoofd dader. Voorts zijn nog twee personen wegens medeplichtigheid gearres teerd. Van ,.e buit, f 9000.-, is niets meer over. Aan het einde ervan bevindt zich het restant van een stevige deur. Het enorme slot en de zware heng sels zijn nog in vrij goede staat, on danks het vele vocht dat gedurende de eeuwen langzaam door de Molen berg is gesijpeld. Waarheen de gang, via de ge noemde deur verder leidt is nog een raadsel. Dat zal een der nieuwe op gaven voor de uitgravers zijn. Aan de andere zijde bevindt zich trou wens nog een gang, welke men ech ter nog niet kan betreden. Uniek object Zaterdagmiddag heeft men met de spontane hulp van omwonenden en andere enthousiasten de gehele ruimte flink verlicht. De verdere verkenningen werden bijgewoond door de zeer vele historieminnende Hulstenaren. Het wordt nu bijzonder belangwekkend het graafwerk rond, in en (nu) onder de Keldermans poort. Het is wel zeker dat-Hulst straks een oudheidkundig object van unieke betekenis zal bezitten. Wij zijn nieuwsgierig naar wat de langzaam maar zeker weggevoerde grond verder nog aan geheimen zal prijsgeven! (Advertentie) Specialist in dames-modeschoenen B. en w. van de gemeente Halste ren zijn niet van plan het kleine beetje natuurschoon dat Halsteren nog heeft, te laten afnemen. Reeds gisteren meldden wij in ons blad. dat er plannen bestonden de „Konijnen berg" te Halsteren oostelijk van de provinciale weg Halsteren - Tholen gelegen te ontgronden. B. en w. zullen echter G.S. advise ren de Konijnenberg^ die niet alleen als natuurschoon waarde heeft, maar ook als natuurlijke boswering dient, in zijn huidige hoedanigheid te hand haven. De onlangs door de Tweede Ka mer ingestelde „commissie mobili teitsactie", waarvan de burgemeester van Rucphen, tevens voorzitter van de commissie van advies voor de aanvullende werkgelegenheid. P. B. M. Alberts, voorzitter is, heeft thans rapport uitgebracht. De commissie komt hierin tot de conclusie, dat de voortzetting van de mobiliteitsactie in de huidige situatie in bepaalde gebieden met een arbeidsoverschot in de zomer nodig en verantwoord kan zijn. In het bijzonder denkt de com missie hier aan de drie noordelijke provincies. Op 10 juni 1958 hoopt Mgr. W. M. Bekkers zoals wij gemeld hebben, zijn zilveren priesterfeest te vieren. In een herderlijk schrijven heeft Mgr W. Mutsaerts verzocht de feestgave te doen bestaan uit de bouw van een of meer kerken. De uitwerking van de plannen voor de feestviering en de inzameling van gelden werd daarbij opgedragen aan de vicaris- generaal en het kathedraal kapittel. Deze hebben nu op hun beurt in een schrijven, dat gisteren van de preek stoel werd voorgelezen, er op gewe zen. dat het veertig-jarig priester feest van Mgr. Mutsaerts en het der de lustrum van diens bisschopswij ding stilzwijgend zijn voorbijgegaan. Zij benutten deze gelegenheid om de gelovigen te vragen met des te groter gulheid te geven nu de bisschop vraagt zijn coadjutor te huldigen bij zijn zilveren priesterfeest. En zij ho pen dat er voldoende gelden bijeen zullen komen om twee kerken te la ten bouwen, uit sympathie voor de jubilaris en uit dankbaarheid jegens de bisschop. (Advertentie) Morgen, dinsdag 29 oktober gelden voor de provincie Zeeland de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 6.49 en 19.13 uur, te Ter- neuzen om 6.18 en 18.46 uur en te Vlissingen om 5.48 en 18.16. Komend jaar wordt op politiek gebied belangrijk. De komende verkiezingen voor Staten en Raad wierpen ook in de vergadering van de Goese afdeling der K.V.P. die in Slot Ostende werd ge houden, hun schaduwen vooruit. Ten derde zal de waakzaamheid der KVP zich moeten richten op het be houd der gemeentelijke autonomie. Diverse gebeurtenissen somde spr. op, om zijn stelling te rechtvaardigen. Spr. ontvouwde voorts het plan van het bestuur om het ledental op te voeren en de strijdkas te versterken. Spr. zal zich niet ontzien om zelf de bedelstaf ter hand te nemen. Vu rig wekte hij op samen op te trekken naar het gestelde ideaal voor 1958: handhaving der posities in provincie en gemeente. Rede Aitdriessen De vergadering was bovenal be langrijk door het betoog van burge meester Andriessen over de gemeen telijke verantwoordelijkheid. Wie ooit gedacht mag hebben dat gemeentepolitiek iets bijkomstigs is, werd wel beleerd door spr., die op glasheldere wijze uiteenzette, wat een raad kan doen op het terrein van volksgezondheid, bejaardenzorg, volks huisvesting, sociale en middenstands- politiek. cultuur en algemeen beleid. Met tal van voorbeelden uit de praktijk illustreerde spr. zijn uiteen zetting, om duidelijk te maken, dat het beginsel altijd weer aan het woord komt bij diverse aangelegenheden en van hoeveel waarde het dus is. dat een le\ensbeschouwelijke politieke organisatie als de KVP zowel kwan titatief als kwalitatief, zo sterk mo gelijk in een gemeentebestuur ver tegenwoordigd is. Dat de gemeente lijke autonomie ook met succes hoog- De nieuwe voorzitter, de heer C. Vervest wees terstond al in zijn ope ningswoord op de noodzaak de acti viteiten te ontplooien. Ieders mede werking, zei hij, is nodig om te ko men tot het behoud van de parlemen taire democratie, de mogelijkheid om door vertegenwoordigers in de ver tegenwoordigende lichamen de KVP- gedachte te doen hor-en. Met afzijdig heid gaat veel van het reeds bereikte verloren. Slechts door medespelen op het politieke toneel zal het ons mo gelijk zijn om het reëel bereikbare inderdaad binnen te halen. Als zeer belangrijk onderwerp is wel te noemen de „bestedingsbeper king". Het zal veel moeite kosten om alles wat cultureel en sociaal van waarde is te behouden, omdat in tij den van zuinigheid juist de genoemde posten het eerst het mes moeten voelen. Om dan andere wegen aan te wij zen waar inderdaad bezuinigd kan worden is het toch in de eerste plaats aan de overheid om te breken met de voorlichtingsblaadjes o.a. „Wij van Financiën" Een tweede bélangrijk feit, aldus spr., waarmee wij geconfronteerd wonden is de subsidie voor de ker kenbouw door de gemeente. Ook in de Kamer heeft de KVP-fractie deze zaak aangesneden. gehouden kan worden tegenover de toezichthoudende instanties bleek mede uit de rede, welke eindigde met een gloedvol beroep op het katholieke kiezerskorps om bij staten- en raads verkiezing zijn plicht te doen. De discussie was zeer geanimeerd, vooral toen de woningbouw in het geding kwam. Uit het jaarverslag van de secreta ris, de heer J. Bookelaar, bleek o.a., dat het ledental door vertrek, over lijden en bedankjes van 289 tot 266 was teruggelopen. De penningmeester de heer G. de Kok. kan wijzen op een batig saldo van f 232. wat voor de komende ver kiezingscampagne maar matig werd geacht. Kandidaatstellingen Van de gelegenheid tot het noemen van kandidaten werd rijkelijk gebruik gemaakt. Uit de bus, kwamen tenslotte de heren: mr. dr. Mes, Th. Andries sen, mr. H. Stieger, Verdonk, ir. Di- kötter, C. Vervest, J. v. Dongen, A. de Kooning, Vercauteren, v. d. Voorde en E. Suy. Daarna werden kandida ten gepolst voor de gemeenteraad waarbij werd meegedeeld, dat de heer W. Vroome zich niet meer her kiesbaar stelt. De rondvraag bracht nog velerlei actualiteiten en tenslotte deelde de voorzitter mee, dat er voorlichtings avonden zullen worden georganiseerd voor nieuwe kiezers(essen) en kajot- ters en dat de werkgroep, onder lei ding van pater Lucius op toeren komt. De winterzitting der Prov. Staten van Zeeland, zal dinsdag 17 decem ber worden geopend en in de maand januari worden voortgezet. (Van een. bijzondere medewerker). Vlaanderen en met name jong Vlaanderen is niet tevreden over de gang va zaken bij de voorbereiding en opbouw van de „Wereldtentoon stelling",, welke in 1958 te Brussel zal worden gehouden. Al kwam dit reeds tot uitdrukking op het Vlaams nationaal zangfeest en de Ijzerbede vaart in de afgelopen zomer, er is in Nederland nog niet veel van doorge drongen. We krijgen hier alleen opgetogen verhalen ^te lezen over de wonderen, die de „Expo '58" te zien zal geven. Toch zal het noorden aan ae grieven van de Vlaamse jeugd ten deze op de duur niet voorbij kun nen gaan. Want het betreft mede het gebruik van de Nederlandse taal. hun taal en cultuur miskend, doch ook in hun persoonlijke bekwaam heid, vakkennis en verantwoordelijk heidszin. De wereldtentoonstelling, voor het grootste deel met Vlaamse gelden opgebouwd, moet hoofdzake lijk dienen om de machtspositie van Brussel te versterken ten nadele van Wallonië en Vlaanderen. Wij mogen, op straf van onze ondergang als volksgemeenschap, niet meewerken aan het verstevigen van de Brusselse macht, die over Vlaanderen al meer dan genoeg onheil heeft gebracht". Op Franse leest Volgens een berekening, door een deskundige gemaakt in opdracht van het commissariaat-generaal der regering, worden aanzienlijk meer Nederlandssprekende dan Frans sprekende bezoekers verwacht. Een andere grief van de Vlaamse jon geren is. dat hiermee geen reke ning wordt gehouden door degenen, die verantwoordelijk zijn voor de opbouw. „Hun politiek is van meet- af deze geweest", schreef „"Het Pen noen", bijzonder wat het bezetten der topfuncties betreft, een Frans stempel te drukken op de wereld tentoonstelling om de indruk te wekken, dat België in hoofdzaak 'n land is van Franse cultuur en Frans Het was een vijftigtal Vlaamse jeugd leiders, dat enige tijd geleden alarm sloeg, nadat zij kennis gekregen had van bepaalde feiten achter wat het jongerentijdschrift „Het Pennoen" sarcastisch noemde „Het ijzeren gor dijn" van het commissariaat-gene raal. Een vijfentwintig ieugd rga- saties en tijdschriften besloten toen 'n gezamenl-k front te vormen. Zij stichtten daartoe een „Vlaams jeugd- cnmité voor de wereldtentoonstelling" Het heeft reeds herhaaldelijk in de Vlaamse pers ergerlijke tekortkomin gen aangeklaagd en de jongeren tot verzet opgeroepen. In zijn algemeenheid komt de klacht van dit jeugdcomité hierop neer, dat opzettelijk het voorberei dende werk voor de wereldtentoon stelling zo wordt verricht, dat Vlaan deren bewust achteruitgesteld wordt en genegeerd. „Voor het Vlaamse land dreigt deze tentoonstelling nood lottig te worden", schreef een der j—:gdleiders Staf Verrept, in 't reeds genoemde tijdschrift. „Ofschoon de Vlaamse bezoekers de meerderheid zullen uitmaken heeft men in de voorbereiding van de wereldtentoon stelling de Vlamingen niet slechts in overwicht. Wij mogen echter en zullen niet duld":i, dat een derge lijk vals beeld wordt vertoond van dit land". De kadervorming van het commis sariaat der regering werd onder lei ding van Baron "loens de Fernig ge heel op Franse leest geschoeid. „Van de 15 verschillende diensten worden de directeursfuncties op 4 na be kleed door Franssprekenden, die zo veel Nederlandh kennen als ze Hot tentots machtig zijn", aldus „Het Pennoen", een der voornaamste spreekbuizen der Vlaamse jongeren. Toen een afvaardiging van 't „Vlaam se jeugdcomité" baron Moens de Fernig daarop wees, zei deze tot hun verbazing, dat hij, hoe hij ook ge zocht had, geen Vlamingen had kun nen vinden, die voor die functies ge schikt waren en die ze oo wilden aan nemen. Temeer waar het hier nogal goed betaalde topfuncties betrof, wei gerde het jeugdcomité dit te gelo ven. De diensttaal van het commissa riaat-generaal voor de Wereldten toonstelling is Frans. Alleen de in lichtingendienst maakt hierop een uitzondering. Bij de maatschappij die de Wereldtentoonstelling be heert en die geheel zelfstandig ts, is de toestand op taalgebied nog erger. In de topfuncties van deze maatschappij vindt men volgens Het Pennoen" geen enkele Vla ming. Deze maatschappij exploi teert overigens geheel alleen de afdeling Belgie, die de helft van het uitgestrekte tentoonstellings terrein in beslag neemt. Anderen wel! Op een studiedag van de Lodewijk de Raet-stichting te Antwerpen ver klaarde een der topfunctionarissen van de tentoonstelling, de heer Thien- pont, dat de wereldtentoonstelling 'n weerspiegeling zou zijn van wat de Belgische staat is en niet van wat hij zou moeten zijn. In dit verband nu komen de Vlaamse jongeren juist met het bezwaar, dat de wereldten toonstelling de tweeledige structuur van België wil verdonkeremanen. „Aan buitenlanders, d'- in 1958 ons lrnd zullen bezoeke mag alleen het type van de Brusselaar worden ver toond, „de Belg bii uitstek" schreef „Het pennoen". Voor Vlaanderen, maar ook voor Wallonië, is er op de wereldtentoonstelling van Brussel --„n n'oats. België wor-'t dsnr uit sluitend voorgesteld als een eenheids staat. Dit grieft de Vlamingen te meer omdat andere naties op deze „Expo 1958" wel in de gelegenheid worden gesteld het volkseigene te tor-n. Zo verzocht de Belgische gezant te Mos kou de regering der Sovjet-Unie zelfs te Brussel een beeld te geven van haar talrijke nationaliteiten. „Wraak roepend is 't", aldus weer ,,H»t Pen noen"", „dat wat van een buiten landse nat.ie cevraagd wor^t door de inrichters zelf angstvallig wordt ver meden wat het ei "en land bet-"ft Elke schijn van Waals-Vlaamse dua liteit wordt met een opvarende angstvalligheid geweerd, elke v'nger- wijzing in die richting wordt als anti-nationaal bestemneld. En zeker hoedt men er zich voor - waar heid te bevestigen, dat de Vlamingen de „versmade meerderheid vormen in België". Vlaanderen krijgt gc eigen „dag" op de wereldtentoonstelling, Israël daarentegen wel drie! Mede om kracht bij te zetten aan hun eisen met betrekking tot de ver dere voorbereiding en inrichting van de „wereldtentoonstelling 1958" te Brussel zullen de Vlaamse jeugdor ganisaties op zondag 17 november een grote protestbetoging houden. MIDDELBURG Eerst geld en clan kopen Van Ged. Staten is bij het gemeen tebestuur bericht ingekomen dat zij de aankoop van grond ten behoeve van de bouw van een flatgebouw voor alleenstaanden aan de Zuster straat waartoe de raad had be sloten niet kunnen goedkeuren,zo lang geen definitieve geldlening daartoe kan worden afgesloten. De „Rederijeken" Naar wij vernamen hebben de Re derijeken het moeilijke maar mooie toneelstuk van Tenessee Williams „Glazen speelgoed", in studie geno men. Op 9 februari a.s. zal het ge speeld worden. Het publiek te Goes is hardleers op het gebied van fietsen op zater- middag in het centrum. Ondanks de regen van processenverbaal, welke de laatste weken op de overtreders neerdaalde, werden ook zaterdagmid dag weer een dertig personen van hun zadel gehaald en op de bon ge zet. Kwadendamme FILMVOORSTELLING Door de paters van Scheut werd het ontroerende filmwerk „De klok ken van Nagasaki" gedraaid, waar een zeer grote en welverdiende be langstelling voor was. Hoewel de film van Japanse makelij is, spreekt het drama van Dokter Nagai toch ons westerlingen ook sterk aan. 's Middags was er een kinderpro gram, waarbij onder andere de gro te vooruitgang in beschaving van de grotere plaatsen in Belgisch Congo vertoond werd, terwijl enkele kilo meters buiten die centra nog volle dig jungle is. Breskens De visserijvereniging „Ons belang" heeft haar 40-jarig bestaan feestelijk gevierd. Vrijdag was er eerst een filmavond, verzorgd door de inspectie van de Ned. Visserij. 's-Zaterdagsmiddags receptie, waar velen van de gelegenheid gebruik maakten om de jubilerende vereni ging geluk te wensen. Een der eer sten was de vertegenwoordiger der Belgische visserij, die maar liefst 3 journalisten meebracht. Even later kwamen de heer Drent van de Zuid Hollandsche Reddings Maatschappij de burgemeester van Yerseke en de burgemeester van Breskens. De voor zitter van Zevibel drs. Lockefeer uit Hulst sprak het jubilerende bestuur toe. waarin hij wees op het vele, dat de overleden voorzitter dhr. de Baare voor de visserij heeft gedaan. Hij zei. dat in Kees Kosten een waardig opvolger was gevonden. 's-Avonds was er een gezellig feest, verzorgd door het gezelschap van Adrie van Oorschot, met medewer king van de Flandria's. die zaterdag a.s. voor de radio zullen optreden. Er werd aan de heer J. de Veen een prachtige koffer, gevuld met klassie ke grammofoonplaten, aangeboden voor het vele belangloze werk, dat hij steeds doet voor de vissers van Breskens. AANRIJDINGEN Doordat een personenwagen, nog juist op het laatste' nippertje een tractor passeerde en vlak daarvoor moest afremmen, ontstond een aanrij ding op het eind van de Dorpsstraat. De personenwagen liep daarbij nogal enige schade op. Zaterdagmiddag stak de voetganger P. Pekaar uit Yerseke zonder op het verkeer te letten de Rijksweg oij de haven over. Een juist passerende auto kon een aanrijding niet vermijden. Dhr. Pekaar liep een gebroken been en een lichte hersenschudding op. Hij werd naar het ziekenhuis te Goes overgebracht. Koewacht INSPUITING Op donderdag 31 okt. a.s. zal in het Wit-Gelekruisgebouw een herha lingsinspuiting plaats hebben tegen diphterie en kinkhoest voor de kin deren, welke geboren zijn in 1950 en 1953. Schoondijke BENOEMD Onze dorpsgenoot de heer J. de Vilder, opzichter bij het Architec tenbureau de Groote te Zuidzande, is benoemd tot gemeenteopzichter te Breda. Sluis RAADSVERGADERING Op dinsdag 29 oktober te 19.00 uur komt de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. De agenda ver meldt 15 punten van behandeling. Philippine VROEGR OPENSTELLEN POSTKANTOOR Als men 's avonds nog naar 't postkantoor wil gaan. zal men er rekening mee moeten houden dat het kantoor ook hier open is van half zes tot half zeven. Ook de postabonnees van de kran ten kunnen nu zaterdags om hun krant van half zes tot half zeven. Onder voorwendsel een persoonlijk dossier voor onderwijsdocumentatie samen te stellen, heeft minister Col lard van België bepaald, dat van el ke leerling in het officieel onderwijs een individuele steekkaart zal opge maakt worden met inlichtingen over het gezinsleven. Zo wordt geinformeerd naar het ge zinsinkomen, het beroep van het ge zinshoofd, het bedrag der huishuren en het soort lectuur, dat in het gezin gelezen wordt. Alhoewel beweerd wordt, dat al deze inlichtingen een louter informatief karakter dragen, staat men in katholieke kringen nog al sceptisch tegenover deze nieuwe maatregel van de minister van open baar onderwijs. (Advertentie) In de 1ste klasse van de Zeeuwse handbalcompetitie heren is het Goes- se Hellas tot nu toe ongenaakbaar. Ditmaal werd de derby tegen Volhar ding met 1910 gewonnen. EMM 2 toonde zich sterker dan het bezoe kende Tonido 3 en bleef door een 10- 7 overwinning eveneens nog ongesla gen en zonder verliespunten. Ook in de 1ste klasse dames staat Hellas zonder verliespunten aan de kop, want in Heinkenszand werd met 28 van Luctor gewonnen. Marathon 2 was net niet opgewassen tegen Zeeland Sport 2 (12) en bJu'ft dus samen met Luctor op de onderste plaats. In de 2de klasse dames kwam Olympus samen met Meeuwen aan de kop, dank zij een benauwde 01 ze ge op Volharding. In de Zeeuwse korfbalcompetitie vielen deze week geen veredere be slissingen. In de eerste klasse kwa men de beide koplopers niet eens in het veld. Vios behaalde bij Olympia een benauwde 23 overwinning, ter wijl Tjoba en Volharding elk zeven maal scoorden en de buit dus eerlijk deelden. In de 2de klasse A heeft de suan- ning het toppunt bereikt. Dat komt door de kleine, maar heel belang rijke 34 overwinning, welke Zuid westers in Arnemuiden op TOP wist te behalen, alsmede door de 4—8 zege van Swift 3 op Vios 2. TOP bleef aan de kop met twee punten voorsprong op Zuidwesters en Swift 3, die echter ieder een wedstrijd min der hebben gespeeld. Het ziet er dus naar uit, dat er een beslissingswed strijd zal moet enworden gespeeld. In 2 B werd nog een restantje ge speeld. Scampolo 2 kwam ook nu niet tot punten, want het zag zich op eigen veld met 47 geklopt door kampioen Elto. Vopo was niet op gewassen tegen Togo 2 (49). In 3 A ging KVL bij Atlas in Aar denburg om de volle buit (06), terwijl Vedo de derde plaats ver overde door een 61 overwinning op het bezoekende Stormvogels. In 3 B •werd niet gespeeld, terwijl in 3 C de beide koplopeers een vrije dag hadden. SSS werd praktisch uitge schakeld omdat het bij Olympia 2 met een 33 gelijk spel genoegen moest nemen. Elto 2 stuurde Tjoba 2 met lege handen naar huis (30). In 3 D verspeelde kampioen Luctor 2 het eerste puntje, want het kwam in Hansweert bij Zeelandia 2 niet verder dan een 55 gelijk spel. Togo 3 besloot de competitie met een 32 overwinning op Blauw Wit 2 en legde daardoor dêfintief beslag op de twee de plaats. GOES Grand: 2«rak. MIDDELBURG Electro: Ja, ja, die Liebe in Tirol. Schouwburg: Wedloop met de dood. VLISSINGEN Alhambra Silk Stockings Luxor: De vijand uit het heelal. DE KLINGE Kinema v. Dijk 7.30 uur: De regenmaker. OOSTBURG Ledel 8 uur: Drie man nen in de sneeuw. TERNEUZEN Luxor 8 uur: 08/15, het einde. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: High society. Danstent H. de Vlieghere: Dan sen. AXEL Het Centrum 8 uur: De man met de gouden arm. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Pu berteit. HEIKANT Ph. de Elock-Vonck 3 uur: Kermisschieting. KLOOSTERZANDE Hotel van Leuven De klokken van Nagasaki. OSSENISSE Café Hermans 7,30 uur: De klokken van Nagasaki; 4 uur: Kin derfilm. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Ter- wille van ons huwelijk. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Ball in Savoy. TERNEUZEN Luxor 8 uur: 08/15 Het einde. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: Lakmé. Volgens Unie 334 buiten bj tijdperk 24.000 arl maar 178 De Scvj| trots op van de ve Zij laten sche rede: I met Rusl.l de situati'l In de tijc| doktoren voor de a l De arbeidl nancieel n| dokter te „De regeil het gaat cl volk te bel De sovj I een staats! taalt zijn zorging v;| Dat salaril middeld nl maand onT ren. Vandl belangstelll mannen dl is een sp| voor de vri artsen zijnl beperkt ziel het loon. li van het asT het bureail artsen te cl is niet all<5 de staat, ol ambt°nare$ tiënten en f te controle] deld en wat er all mag gebev Blauw Spart: DOS - GVAV NAC BW - Amsteri Fortun Feijenc Vrij NOAD le divisie - RBC; ED Volendam; da Sport S tesse - Helm le divisie tardia; Li Hermes DVS okers - Haa. xes; Rigtc Schev. Holl. vogels. 2e divisie Emma; Lonj nie; De Vall versum. 2e divisie parkers; PE Veendam; Ei tas; Heeren\ zaal Zwolse Reserve 2e 2 - Haarlem 2 - DOSKO Xerxes 2 - N. ONA 2 UVS Reserve 2e Roda Sport 2 2 De Valk ven 2; Sittar. 2 - Limburgi le klas A: CW; Quick V; Gouda le klas B: Quick Z. Ro ZAC; Achille Hengelo: Boi le klas C: ten; Vlissinge kenswaard; J bria - Boxte bantia. 30) Ik dach schien", zei het niet dire< len noemen, angst en sor hij niet ban door naar de lui noemden „Goeie ken de J.R. belai „Nogal", kent hem o. bij Fighter op transport' ne maatsch; Philip Peel „Heeft hij ik bedoel bij hij op dit og gon zorgvuld maken. Ik be vermoeden te lingen waren, lijk was alles nooit gehoorc zijn zin zou h tig. „maar a loof ik ook n er zijn pensi „O juist, j „Waarom he< dan van die je?"

de Stem | 1957 | | pagina 2