Vredesoffensief van V.S. en Engeland VERKEERSCHAOS IN PARIJS Vraagtekens bij hulp aan Zuid-Slavië Zwaar autowiel vloog in etalage van winkel te Wagenberg Syrisch-Turkse grens blijft zorg baren DAGBLAD DE STEM Schandaal in Brighton Kenmerk: vastberadenheid Zuidafrikaanse studenten veroverden Russisch schip DAGBLAD VOOS? XEELAND Opnieuw Duitse vergoedingen van schade Naar topconferentie van NATO Kamer waakzaam voor kleine boerenbedrijven Raketdeel weer bij Spoetnik ANTON HUNINK Een weinig zon Mollet maandag in Nationale Vergadering Zweedse regering biedt ontslag aan WA.-verzekering bromfietsers te verwachten Reddende engelen toeval en rijtechniek Puzzels over puzzelpotten Garantie prijsregeling van de melk De junta in Guatemala Neemt eens een proef! 97c JAARGANG No. 22591 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Eeigerstr. 16. TeL: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dóngen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, nar H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.- p. kwartaal, p. post f 8.20, p. week (uitsl. bi) niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Yoor God, Kowfnfltn en Vaderland SATERDAG 26 OKTOBER 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage M8 per mm. (Ingezonden Mededelingen f 0.8» per mm). Voor advertenties van plaatselijk* aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede» delingen 0.35 per mm). Bij contract aan» zienlijke reductie; volledig tarief en Alge* rnene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de tpt* gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) In wat Eisenhower en MacMillan „een verklaring van gemeen schappelijke doeleinden" noemen, zeggen de beide leiders, dat zij in de drie dagen van hun besprekingen hebben willen vaststellen op welke wijze de morele, intellectuele en materiële kracht van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië het best kan worden gebruikt voor die taken, die met meer zekerheid en met grotere spoed omstandigheden zullen scheppen, waarin de vrede kan bloeien. Ingevolge de in de Bondsrepu bliek Duitsland afgekondigde achtste wet tot wijziging van de wet tot evenredige verdeling van lasten is de aanmelding van schaden opnieuw, en wel tot na der aankondiging, mogelijk ge worden. Nadat in de afgelopen Jaren in het algemeen slechts voorschot ten op deze „Hauptentschadi- gung" werden verleend aan per sonen, die hun voortdurend ver blijf hebben in het gebied van de Bondsrepubliek Duitsland of van West-Berlijn, zullen thans ook personen, die in Nederland of in een ander land buiten "West- Duitsland of West-Berlijn woon achtig zijn, voor uitkeringen in aanmerking komen. Aangezien genoemde wet echter te vens bepaalt, dat de uitbetalingen in de eerste plaats ten goede zullen moeten komen aan personen, die op grond van hun leeftijd of hun invali diteit recht hebben op een zekere prioriteit, kan het nog geruime tijd duren vooraleer alle betrokkenen de hun toekomende schadevergoeding zullen hebben ontvangen. De wet stelt als uiterste termijn 31 maart 1979. De Duitse ambassade verstrekt aan meldingsformulieren. De Staatscou rant van gisteren geeft nog nadere bijzonderheden. Eisr ihower zal, aldus de verkla ring, het Amerikaanse congres ver zoeken de huidige wet op de atoom energie te wijzigen in zoverre dit no dig en wenselijk is om een nauwe en vruchtbare samenwerking van geleer den en ingenieurs van Groot-Brittan nië, de Verenigde Staten en andere bevriende landen mogelijk te maken. Zij hebben aangedrongen op een grotere inspanning van de landen van de NAVO op het terrein van het wetenschappelijk speurwerk en de ontwikkeling van de weten schap. Zij zijn van plan in decem ber aanstaande deze plannen met de andere NAVO-landen te be spreken. Het is niet onmogelijk, dat deze twee leiders de vergadering van de NAVO-raad zullen bijwonen. In de verklaring wordt voorts ge zegd, dat in het bijzonder in de min der ontwikkelde landen de levens standaard en de economische ontwik keling voortdurend en in belangrijke mate dienen te worden vergroot. De president en de minister-presi dent herhalen hun eerder bekendge maakt standpunt, dat zij Turkije te hulp zullen komen, indien dit land zal worden aangevallen. Activa vrije tvereld De vrije landen, aldus de verkla ring, beschikken zowel materieel als moreel over grote activa. Gezamen lijk zijn deze veel groter dan die van de communistische landen. Indien de vrije landen hun bronnen in harmo nische samenwerking gebruiken, zal de totalitaire dreiging, waar zij thans tegenover zijn geplaatst, na een tijd verdwijnen. Toen premier MacMillan korte tijd na het uitgeven van het communiqué het Witte Huis verliet, zei hij: ,,Wij gaan niet samen om de wereld te overheersen, maar om beter klaar te zijn voor het dienen van de wereld". Het zijn niet op de eerste plaats de kleine familiebedrijven, die moe ten verdwijnen om tot sanering van onze landbouw te komen. Juist met het oog op de export bijv. moet alle aandacht worden gelegd op veredel de produkten, omdat we met massa- produkten toch nooit op de wereld markt kunnen concurreren. Bij deze veredelingsproduktie is juist het klei ne familiebedrijf van voortdurend grotere betekenis geworden, terwijl het bovendien minder kwetsbaar is. Een pientere vakman komt er, ook al is het bedrijf aanvankelijk klein. Dat is in het kort het antwoord van vele Tweede Kamerleden op de stel ling van minister Mansholt, dat de kleine bedrijven de oorzaak zijn van de hoge kostprijzen. Zij waarschuwen dan ook tegen al te drastische maat regelen in het door de bewindsman beoogde plan tot sanering van de landbouw. Het raketdeel dat met de Rus sische kunstmaan om de aarde draait, maar dat door zijn grotere ge wicht sneller hoogte verliest en dus kortere banen om de aarde maakt, is nu ongeveer een volle ronde voor op de kunstmaan. Aanvankelijk had de satelliet een voorsprong op het raketgedeelte, doch na verloop van tijd werd hij ingehaald. Het raketdeel liep daarna steeds meer uit en het heeft de „Spoetnik" nu voor de tweede maal ingehaald. Vandaag zichtbaar Vandaag zal het raketdeel om 18.10 uur laag in het zuid-oosten en om 19.45 uur op omstreeks 45 gr. in het noord-westen te zien zijn. In beide gevallen verplaatst deze raket zich langzaam schijnbaar met de snel heid van een vliegtuig van zuid west naar noord-oost. Advertentie) De commissaris van politie te Brighton, Charles Ridge. zal op be schuldiging van corruptie vervolgd worden, aldus is officieel meegedeeld. Er zouden zich bij de politie ter plaat se gevallen van omkoperij hebben voorgedaan. Ook de inspecteur van de recherche, John Richard Hammersley en de eigenaar van een club ter plaatse, Anthony Lyons, staan onder verdenking. Reeds eerder is de rechercheur '-revor Heath gearresteerd. jtAMAuMAVWVVVtyMvMV W f NEEM NEUROTONIC s" zsnuwkalmereud tNIET VERDOVEND.... MAAR GENEZEND! Een woordvoerder van Zuidslavische ministerie van buitenlandse zaken heeft het be richt, volgens hetwelk Rusland compenserende hulp aan Zuid- Slavië zou hebben aangeboden in het geval dat Amerika zijn Z.H. paus Pius XII heeft gisteren mgr. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, en mgr. P. Nierman, bis schop van Groningen, in audiëntie ontvangen. TE ROTTERDAM is op de onbe waakte overweg aan de Vondelingen- weg een vrachtauto gegrepen door een diesellocomotief en 25 wagons.De auto werd vernield, de chauffeur liep enkele onbetekenende wondjes op. APELDOORN heeft met de Rijks postspaarbank een kasgeldlening- overeenkomst gesloten voor een be drag van f 500.000,-, een looptijd van zes maanden en een rente van zeven percent. DE HEER H. H. J. VAN DE POL, algemeen directeur van het Al gemeen Nederlands Persbureau, is door de Franse regering benoemd tot ridder van het legioen van eer. (Advertentie) Laat nu de worst maar komen Lach om hel wisselvallige weer met 'n smeuïge, geurige, knappende rookworst op tafel. Een échte zelf-gekookte Gelder se... van Anton Hunink, waar voor u de gewone prijs betaalt. Het loodje-met-de-naam-erop garandeert versheid én constante, onovertrefbare kwaliteit. Hoe verser - hoe lekkerder HOFLEVERANCIER - DEVENTER Weersverwachting van het KNMI tot vanavond, opgemaakt vrydag- J avond te 23.15 uur. Overwegend droog weer met enkele verspreide opklaringen. In de ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Zacht weer. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Zwakke wind uit west tot zuid. Bewolkt des nachts en des mor gens met plaatselijk een weinig regen of mist. Des middags be wolkt tot mooi. Vandaag: zon onder 17.24 uur. Maan onder 19.50 uur. Morgen: zon op 7.25 uur. Zon onder 17.22 uur. Maan op 12.04 uur. Maan onder 20.47 uur. Maandag: zon op 7.27 uur. Maan op 12.48 uur. De Franse Nationale Verga dering is voor maandag a.s., te 15.00 uur, bijeengeroepen, om een verklaring van de socialis tische kabinetsformateur Guy Mollet aan te horen. Hierna zal de volksvertegenwoor diging erover stemmen, of zij Mollet machtigt een regering te vormen. De Voiksrepublikeinen hebben besloten Mollet te steunen. Volgens ,,AFP" zal Mollet een rege ring met een beperkte ambtstermijn (vier maanden) voorstellen, welke zich voornamelijk ten doel zou stel len: sanering dei openbare financiën en herziening der politieke instellin gen. Poujadistisch voorstel Poujadistische afgevaardigden heb ben een wetsvoorstel ingediend tot ontbinding van de Nationale Verga dering. Als motief voerden zij aan, dat tussentijdse verkiezingen hebben uitgewezen dat de Nationale Verga dering in haar huidige samenstelling het land niet vertegenwoordigt en dat het parlement zijn taak niet kan ver vullen." Twee Zuidafrikaanse studenten hebben op vreedzame wijze het Russische opleidingsschip ,,Towaritsj" veroverd en zij zijn daar beter onthaald dan zij verwachtten. Zij hadden met andere studenten gewed, dat zij als kikvors mannen naar het Russische schip in de haven van Kaapstad zouden zwemmen en aan boord zouden klimmen. Een van hen werd, toen hij bij het schip kwam, ontdekt door een wachtsman, die hem een touw toewierp, waaraan hij aan boord gehesen werd. Toen de kapi tein zijn verhaal hoorde, barstte hij in lachen uit en liet hij ook de tweede student ophijsen. De politie werd gewaarschuwd, doch in afwachting van de po- litieboot onthaalde de kapitein zijn ongenode gasten op een maaltijd, rijkelijk besproeid met wodka. het hulp zou intrekken, „van elke grond ontbloot" genoemd. Tezelfdertijd heelt een woordvoer- der van het Franse ministerie van buitenlandse zaken op een persconfe rentie verklaard, dat Frankrijk met Groot-Brittannië en de Verenigde Sta. ten overleg pleegt over de houding, die, na de Zuidslavische erkenning van Oost-Duitsland, tegenover Zuid- Slavië moet worden aangenomen. Hij voegde hieraan toe niet te me nen, dat een opzienbarende beslissing als het beëindigen van de door de be trokken drie landen aan Zuid-Slavië verleende hulp, kan worden verwacht. Volgens de woordvoerder was het mogelijk, dat de lopende hulpverle ning aan Zuid-Slavië zal worden voortgezet, doch dat een beslissing over uitbreiding ervan of nieuwe steun wellicht zal worden uitgesteld. De Zweedse regering zal vandaag haar ontslag aan koning Gustaaf aan bieden, zo is gisteren na een kabi netsvergadering vernomen. Premier Erlander heeft reeds een onderhoud met de koning gehad, doch hij wilde daarna tegenover de pers geen verklaring afleggen. Het verkeer in Parijs was danig ontwricht door de 24 uursstaking. Op deze foto zien we de Place de la Concordevol met toerwagens, die met behulp van militaire trucks het tekort aan personenvervoer in de Franse hoofdstad moeten opvan gen, een poging die uiteraard maar tendele kon slagen. (Telefoto ANP) (Van onze parlementaire medewerker) Vanuit de Tweede Kamer is er op aangedrongen om ook bromfietsen te doen vallen onder de komende ver plichting om tegen de wettelijke aan sprakelijkheid verzekerd te zijn. Bromfietsers kunnen evengoed als bestuurders van motorrijtuigen aan zienlijke schade aanbrengen, zo heet het in het voorlopige verslag op de begroting van Justitie. Er moet een eind komen aan de toestand, dat slachtoffers van verkeersongevallen de schade niet kunnen verhalen we gens financieel onvermogen van de gemotoriseerde weggebruiker. (Van onze verslaggever) Gistermorgen om ongeveer kwart over acht is op het kruis punt te Wagenberg een ver keersongeluk gebeurd, dat men senlevens had kunnen kosten, doch dat nu, dank zij puur toe- Hei wiel, dat via de trottoirband in de etalage vloog. Veel scherven... geen slachtoffers. val en dank zij de perfecte rij techniek van de betrokken vrachtautobestuurder, afliep met een gebroken etalageruit. De heer Lambrechts uit Princen- hage reed met zijn vrachtauto, welke beladen was met zeven ton pulp, van Breda in de richting Hooge Zwaluwe, toen vlak voor het kruispunt het rechtervoorwiel van de auto vloog. Het wiel stuitte eerst af op de band van het trottoir voor het pand van de manufacturer, de heer M. den Exter, vloog vervolgens omhoog te gen een rand van de pui en kwam toen met een enorme klap in de eta lage terecht, waar uiteraard een flinke ravage werd aangericht. Iedere morgen rond acht uiy\ kwart over acht, staan op de plaats, waar nu de autoband via het trottoir in de etalage vloog, ongeveer twin tig schoolkinderen op de bussen te wachten, die hen naar Breda, Oos terhout en Waalwijk brengen. Giste ren waren vrijwel al deze kinderen tegenover het pand van de heer Den Exter aan het voetballen. Slechts twee hadden nu op het trottoir post gevat. Het wiel vloog rakelings langs hen heen. Hoe de heer Lambrechts meester over het stuur bleef, nadat hij het wiel verloren had, lijkt een raadsel, doch de verkeerspolitie meende het slechts aan 's mans rijkunst toe te moeten schrijven.Door't uitvallen van het wiel weigerden de remmen, zo dat de bestuurder de vrachtauto een voudig moest laten uitrijden. Hij reed daarbij op een afstand van enkele centimeters langs de muur van het pand, dat staat langs de weg naar Hooge Zwaluwe. Op hetzelfde mo ment kwam uit tegenovergestelde richting een BBA-bus. De bestuurder hiervan, die zag, dat er iets gaande was met zijn tegenligger, kon niet uitwijken, omdat de weg ter plaatse begrensd wordt door twee kort bij elkaar staande panden. Hij bracht dus de bus tot stilstand en zag even later hoe de gehavende vrachtauto rakelings voorbijschoot, zonder scha de aan te richten.... (Van onze parlementaire medewerker) De vele puzzelpotten, die de laat ste tijd als paddestoelen uit de grond verrijzen, hebben ook de aandacht getrokken van de Tweede Kamer. In het voorlopig verslag op de begroting van Justitie wordt gezegd, dat deze puzzelrage de voetbalpool verre be gint te overtreffen. Sommige leden trekken hieruit de conclusie, dat de minister nodig tegen dit soort prijs vragen moet optreden. Vele anderen zijn van oordeel, dat er gegronde re den is tot wijziging van de loterij- wet, waarmee daar was men het vrijwel algemeen over eens de puzzelpotten volledig in strijd zijn. In Frankrijk is gisteren 24 uuï gestaakt, bedoeld om aan loon eisen van de arbeiders kracht bij te zetten. De actie heeft o.a. betrekking op de spoorwegen en andere vervoersbe drijven. Uit Algerië waren ruim 1.200 Franse politiemannen per vliegtuig naar Frankrijk overgebracht om te helpen bij de handhaving van de or de. Slechts enkele treinen van de Pa- rijse ondergrondse reden, en dan nog met vertraging. Autobussen waren zeer schaars. 35 van de 1700 reden, er. Vele Parijzenaars, die reeds en kele dagen wisten dat gestaakt zou worden, begaven zich reeds zeer vroeg te voet naar hun werk. Sommi ge ondernemingen hadden speciale diensten van vrachtwagens en bussen voor hun werknemers georganiseerd. De treinen van de voorsteden reden merendeels niet. Het stakingsparool 'was uigegaan van de C.G.T., het on der communistische leiding staande algemene vakverbond, en werd ge steund door het christelijke vakver bond. Postbestellingen en telefoonverbin dingen waren zeer beperkt of functio neerden in het geheel niet. De om- roepstations zonden slechts drie in plaats van 25 nieuwsbulletins uit. Enkele wijken van Parijs waren van water verstoken. In het centrum van de stad ont stonden enorme verkeersopstoppin gen, vooral veroorzaakt door fietsers, bromfietsers en scooters. Tegen de middag ging ook de staf van de ver keerstoren op het vliegveld Orly in staking, waardoor de luchtverbindin- gen met Parijs verbroken waren. Zo spoedig mogelijk zal worden overgegaan tot het uitbetalen van de toeslagen ingevolge de garantieprijs regeling voor de melk. Aldus heeft minister Mansholt beloofd naar aan leiding van vragen van het Tweede Kamerlid Borst. De minister zegde ook toe. dat hij wil overwegen in de komende jaren to. een voorschotuit kering over te gaan, indien vast staat dat de opbrengstprijs van de melk aanzienlijk onder de garantie prijs blijft. De militaire junta, die in Guatema la de macht in handen heeft geno men met het oog op de sterk toege nomen spanning tussen regering en oppositie over het al dan niet geldig zijn van de dezer dagen gehouden presidentsverkiezingen, wordt geleid door kolonel Oscar Mendoza Azurdia, die wordt bijgestaan door de kolonels Gonzalo Yrrita en Roberto Lorenzana. Kolonel Mendoza deelde op een persconferentie mee, dat de voorlo pige president Arturo Gonzalez het land heeft verlaten „om rust te ne men." Er is inmiddels een nieuw kabinet gevormd, dat voor de ene helft uit burgers en voor de andere helft uit militairen bestaat. Aanhangers van generaal Igadoras Fuentes, de zondag bij de presidents verkiezingen verslagen kandidaat, hebben gisteren in de hoofdstad Gua temala eigenaars van fabrieken en winkels gedwongen hun zaak te slui ten. Volgens waarnemers schijnen de betogingen onder communistische lei ding te staan. Ondanks de ongere geldheden werd de staat van beleg, die was ingesteld door de drie leden tellende militaire junta, opgeheven. De spanning aan de Syrisch- Turkse grens duurt onvermin derd voort. Koning Saoed heeft zijn aanbod tot bemiddeling herhaald, doch het ziet er we derom niet naar uit, dat Syrië dit zal accepteren. Syrië weet zich geruggesteund door Rus land en mede dit feit is voor de Amerikaanse afgevaardigde in de Ver. Naties aanleiding ge weest, Rusland te verwijten, dat het kunstmatig een oorlogsdrei ging tracht te handhaven. Radio Moskou doet hierbij een duit m het zakje. Een commentator van deze radio heeft gisteren gezegd, dat de toestand aan de Syrisch-Turkse grens ernsti ger wordt. Hij maakt melding van nieuwe Turkse troepenconcentraties en herhaalde schendingen van het Sy rische luchtruim door vliegtuigen van de Amerikaanse marine". Radio-Damascus meldt, dat een Turkse mijn, die op Syrisch grond gebied was neergelegd, is ontploft en een bewoner van een grensdorp heeft verwond. Twee Turkse soldaten, die de grens waren overgestoken, zijn gearresteerd. Tenslotte verklaart de zender, dat vier Turkse vliegtuigen boven Syrisch gebied hebben gevlo gen. Jordaanse bevolking gewaarschuwd De Jordaanse regering heeft gisteren de burgerbevolking ge waarschuwd op alles voorbereid te zijn. De instructies voor bur gerlijke verdediging, die in de hoofdstad Amman zijn uitgegeven omvatten maatregelen voor lucht bescherming. Het ministerie van bevoorrading heeft de apothekers in Jordanië op dracht gegeven te zorgen, dat zij voorraden voldoende voor een maand in huis hebben. Ook voor de huisvrouw zijn wij de meest aangewezen krant. Wij weten hoe zij ons blad leest. Zij interesseert zich het meest voor de familie advertenties, feuilleton, de stripverhalen voor haar en de kinderen, de Vrouwenspiegel en het plaatselijk nieuws. Dit alles kan zij in overvloe dige mate vinden in het DAGBLAD DE STEM. Wij staan haar echter nog verder ten dienste met onze mooie adverten ties van o.m. de nieuwste modesnufjes, aantrekkelijke aanbiedingen en niet të vergeten de nieuwtjes en koopjes van leveranciers juist uit haar eigen omgeving. Het is dus zo, dat de huisvrouw met het lezen van het DAGBLAD DE STEM haar gezin kan bevoordelen. Abonneert U, U krijgt de krant dan Doe dan als tienduizenden. TWEE WEKEN GRATIS. NAAM STRAAT (in drukletters) GEMEENTE Abonn.prijs: p. week f 0.54; p. (Incasso wordt berekend). kwartaal 7,-; per post f 8.20.

de Stem | 1957 | | pagina 1