PafiWaïi PeStrn Mol en Dokter Rudolf vrouw bouwen mee aan zijn een nieuw Afrika TURKS LEGER PARAAT Hoogspanning neemt toe, óók bij de voetbal amateurs Y oedsel vergif tiging te Barneveld Gillette Geestdriftige brief uit Tanganyka Uitstekend geoefend en met modernste wapens uitgerust 17 VIJFDE BLAD VRIJDAG 25 OKTOBER 1957 ONDERNEMENDE MENSEN Nood doet Ieren Nog een jaartje Niet gemakkelijk Lege er Uw vingertoppen vertellen het U! Werkelijk goed geschoren? Heerlijk schoon en fris? Dat is de enige manier om een scheersysteem te testen - en daarom blijven de meeste mannen trouw aan dat klassieke trio: water zeep en een blauw mesje Eerste Klas Tweede Klas Derde Klas Vierde Klas ONNEEMBARE GRANIETEN VERDEDIGING MET DERTIG VLIEGVELDEN Bosporus BLANJCENHEYM Afro-Aziatische conferentie te Cairo 1T Een jaar geleden in oktober 1956 vertrokken uit ons land naar Tanganyka (Brits Oost-Afrika)ter versterking van het hospi taal van dr. Eleonore Schroder, de jonge arts Rudolf Mol uit Et- ten, en zijn vrouw Annemieke Mol-Dubois. Zij hebben zich inge werkt in de situatie rond het missiehospitaal Sumve (treinstation Mantare, ongeveer twee uur sporen van de oever van het meer), dat de zorg draagt voor 300.000 inheemsen, verspreid wonend. De heer en mevrouw Mol hebben „De Linie in een uitvoerige brief geschetst, wat zij hier aantroffen en welke plannen zij hebben. Hun relaas is interessant genoeg om het hier, enigszins verkort, weer te geven. We hebben, schrijft mevrouw Mol, nu met eigen ogen een paar maan den kunnen aanschouwen hoeveel hulp in dit gebied nodig is, en hoe zeer naast de bestaande medische statie van Sumve het tweede gepro jecteerde missiehospitaal van Bukumbi, waar mijn man en ik ons op wil len werpen, schreeuwt om verwerkelijking. De hulp waar wij aan den ken is niet alleen die in geld, maar meer nog die van de ruime blik en het warme hart voor dit Afrikaanse volk. De eerste indruk van dit land, na tuurkundig gesproken, was imposant maar weinig kleurrijk. Huizenhoge granietformaties temidden van heu- Afrikaanse kindertjes die dagelijks vanuit de Lagere school tegenover ons huis aan de heg komen wachten totdat ze de baby mogen zien. Niet alleen zijn blanke kleur, maar ook het ontbreken van een kroeskapsel vinden zij een sensatie. Gemakkelijk is het leven hier ze ker niet. Wanneer bijvoorbeeld de watertoevoer aan het einde van de veis en dorre vlakten met ver-1 droge tijd op is, moet het water en- schroeid gras, hier en daar wat i--i- kele mijlen ver gehaald worden uit een gouvernementstank. Wat dit be tekent voor hygiëne en cpidemiege- varen in de droge maanden hoeven we niet te vertellen. Hoe wij ons, tot slot, met ,,dit le ven" voelen? Werkelijk zeer geluk kig. We hebben de indruk dat de veelgenoemde essentiële existentie" hier in Afrika toch wel makkelijker aan bod kan komen dan in Europa waar men niet of nauwelijks het al te vele en te gemakkelijke afleiden kan ontlopen. Ik wil hier niet mee zeggen dat wij niet zouden voelen en waarderen wat Europa betekent - integendeel zonder die achtergrond zou ons verblijf hier en ons ploete ren misschien onmogelijk zijn. Een grote dosis geestelijke reserve (om het zo maar te noemen) is totaal on misbaar, want je blijft daar in vele opzichten op teren. Dr. Mol vervolgt dan verder in de snel uit, infiltreren naar Zuid, west brief: en oost, en beginnen meestal met Het vervoermiddel, dat ons uitein- bossen en bomen plat te branden zo-delijk ten deel gevallen is om mee j te starten op onze nieuwe levensweg werd geen Jeep, maar een Volkswa gen. De wegen zijn hier in het re- genscizen zo barbaars, dat niet meer van ,,weg gesproken kan worden, het zijn modderbanen met stukken rots en poelen water. We hebben al eens met de VW midden in een ri viertje vast gezeten, waarbij de om wonenden burgers in drommen kwa men kijken zonder een hand uit te steken alvorens onderhandeld en ak koord bereikt was over de prijs van de hulp Dat zijn van die omstandigheden waar je aan wennen moet. Onze ba by lag in de verhoogde bagageruim te achter in het autootje, en kwam schrale bomen en struiken. Doch in de regentijd wordt deze kale ruim te vruchtbaar, staan de velden van terracotta aarde vol katoen, rijst en mais, vol mangobomen van prachti ge rijpe groene kleur, en zijn ook de steppen mals groen. Dorpen" kent men hier nog niet, de kleine, ronde hutten liggen verspreid in de velden. Ieder woont apart. Daardoor lijkt het land verlaten, hoewel het redelijk dicht bevolkt is. De Lakc- provincie (rond het meer, ons district) is de dichtstbevolkte van Taganyka Territory, twee miljoen en daarvoor staan 5 missieartsen ter beschikking. Het is ook het meest welvarende streek. De mensensoort hier, van de Wa- sakuma-stam, is ondernemend en doorzettend juist omdat zij de grond met inspanning moet bewerken, in tegenstelling tot bv. de Bukobamen- sen, die hun overdadige koffie- en bananenoogst als het ware zittend kunnen oogsten. De Wasakuma heb ben leren werken. Zij breiden zich dat hier weinig wouden zijn (en wéi nig slaapziekte!) Behalve eigen voe dingsmiddelen, verbouwen zij op de aldus vrijgekomen velden veel ka toen, die zij na de oogst in juni te gen goede prijs verkopen. Zij hebben het om zo te zeggen niet arm alles is hier betrekke lijk! maar van enige praktische besteding van hun geld iö geen spra ke. Financieringszorg is voor deze Afrikanen trouwens een veel te ab stract probleem. Een voorbeeld: als ik mijn bananen koop van een man, die met zijn stok vol trossen over de schouder voorbijkomt, dan neem ik tien bananen naar keus, leg die op een rijtje, en bij elke banaan het gevraagde bedrag.. Na de oogsttijd j er dus droog uit, maar een zak sui- plegen de verdiensten direct te wor- ker onder de voorzetel was finaal den opgemaakt. Men koopt glanzende sportfietsen, kleding, en vooral een flinke voorraad bier. Bier! Het drinken is hier een pro bleem, zoals op vele plaatsen in Afri ka. Er zijn bierhuizen" die een ver- j doordrenkt en wegens infectie dus helaas onbruikbaar. Het medische en vooral chirurgische werk Zou deze Afrika-bewonereen oude visser, beseffen wat er voor zijn wereld allemaal wordt gepresteerd bi wordt een pijpleiding gelegd, een kilometer lang, en beneden staat de hele dag een pomp te stampen die dagelijks minstens 20.000 liter water omhoogwerkt voor hospitaal, middel bare school en de bewoners van het „plot". De eerste bouwplannen voor zien in een verloskundig paviljoen, een paviljoen voor mannen, vrouwen en kinderen, samen 55 bedden, een apart huisje met vier kamers voor meer ontwikkelde patiënten, en een dokterswoning. Later komen dan nog een polikliniek, een huis voor meeko mende families van patiënten, een technische centrale- en vooral niet tc vergeten een „wijkgebouw" voor pre- log waar thans miljarden bewape- ningskosten aan worden besteed. Als ik je zeg, dat wij met een ru we 25.000 gulden reeds een geweldig werk tot stand konden brengen hier een eerste blok van het bouwsel dan klinkt zulk een bedrag als scherts, vergeleken met de kapitalen welke m Europa en Amerika voor al lerlei secundaire doeleinden worden besteed. Binnen het jaar zijn we zeker ver huisd, en draait Jiei hospitaaltje op natale zorg, zuigelingen- en kleuter-volle toeren. Het zal er heerlijk wo- bureau etc. Doch dat zijn technische nen zijn, want achter ons huis ver en medische „dagdromen". j heffen zich rotspartijen gigantisch Wat we tot nog toe aan giften uit i beeld van een oernatuur geweldig Nederland bijeen hebben, van instan-en groots en weerbarstig zoals heel ties en familieleden en vrienden en 1 dit continent („het donker randge- supporters, is samen net voldoende j bergte van de Dood", herinner ik voor de slagader van het nieuwe j mij van de dichter Marsman!) Dan projekt: de watertoevoer! hebben we vanaf het schuin oplopen- De geweldige draagkracht van de de terrein van het ziekenhuis een preventie voor 't verzorgen van min-1 fantastisch uitzicht over een kilome- derontwikkelde gebieden wordt in de j ter land met eucalyptus, sisal cac- wereldpolitiek mijns inziens nog veel j tus, weiden, akkers met katoen, ma- - - - gunning van het gouvernement heb ben, doch daar kan men ook ster ke drank krijgen die in korte tijd de gezondheid ondermijnt. De „Koning" van Bukumbi, een ondernemende jonge man, vertelde ons dat hij de ze uitwassen graag zou beknotten, doch hij staat machteloos omdat het (Britse) mandaatsgouvernement de ze zaak nogal laks opneemt. Ook in ons ziekenhuis ondervinden we dat de oogst voorbij is en dat de bevolking geld heeft. Men wil dan namelijk verwaarloosde kwalen laten nazien, zich laten opereren, kortom, „er is tijd en geld om ziek te zijn". Vijf weken nadat we hier arriveer den werd onze kleine Caspar gebo ren, een heerlijk gezond en vrolijk baasje de grote attractie voor de (Advertentie) tweinig bemerkt. Het voorkomen is en millet. Daarachter, met de voe- wc de handen vol hebben is trouwens j van uitbreiding van epidemies, en het ten reeds in het water, de palmen, i" j al avontuurlijk genoeg. versterken van het gezondheidspoten- Dan een paar mijl brede strook van Want het is belist een avontuur, i tieel. is een kapitaal waard, vergele- f het Victoriameer, met aan de over- om plotseling moederziel alleen te j ken met het later bekostigen van du- staan tegenover een acute operatie r9 medische campagnes, van het „pa waarbij geen sterveling je inlichten i cificeren" van volkeren die in onstui- kan. Dat is heel wat anders dan een mige ontwikkeling geraken, van universitaire kliniek in Nederland communistische agitatie welke ook i (Speciale correspondentie) Kroetsjef heeft gezegd, dat hij Turkije in 24 uur van de kaart zal vegen. Weten jullie, dat wij een leger hebben en over de mo dernste wapenen.beschikken? Niemand gelooft hier werkelijk aan een oorlog. Het is allemaal bluf, maar als er narigheden zouden komen, rekenen wij op onze bondgenoten en op ons zelf, vertelde ons een Turks politie-agent met wie we in Istanboul spraken. Een half uur later zaten we in de smaakvol ingerichte salon van een Turkse gastheer, wiens beide zonen in Parijs studeren. Hier kregen we ten dele afgeronde gegevens over de Turkse weermacht. Gebogen over een kaart van zijn dierbaar vader land legde deze oud-officier, een persoonlijke vriend van een Turkse minister de kaarten op tafel: ,,De regering weet, dat u in Instan- boul vertoeft. De minister van Oorlog persoonlijk heeft men toegestaan u een afgerond geheel te geven over onze militaire positie. De minister wil, dat onze bondgenoten in West- Europa volkomen zijn ingelicht over de mogelijkheden van het Turkse leger. Men is hierover bedroevend slecht ingelicht.... met assistenten en geschoolde ver pleegsters - doch de nood doet snel leren en elke ondervinding met ge compliceerde gevallen weegt hier tiendubbel. De mensen zijn interes sant, de taal ongelofelijk moeilijk, zo goed als onmogelijk om te leren... Een paar Amerikaanse zusters van Maryknoll hier in de buurt zijn se dert 4 maanden bezig met 5 uur per dag te besteden aan een on langs uitgekomen gestencilde gram matica, en zijn nu pas aan les 12 Natuurlijk gaat heel onze energie voor denken en hopen uit naar het toekomstige junglehospitaal van Bu kumbi. Na weken van rekenen en passen en schermutselen is men zo ver, dat met de bouw begonnen kan worden. Vanaf het Victoriameer bij Bukum- hier reeds merkbaar wordt, om te zwijgen van het betalen van een oor kant de heuvels van het district Gei-1 ta. Welke jonge dokter bij ons kan zich zulk een kolossaal landschap permitteren, bij al zijn dagelijkse zor gen? Sumvé, Taganyka R. en A. MOI^-DUBOIS Eeuwenlang werd de kern van het Turkse leger gevormd door de be roemde Jeni Tseri, gerekruteerd uit de christelijke krijgsgevangenen maar in de zeventiende eeuw werd 't beginsel dat soldaten van niet-mo- hammedaanse afkomst moeten zijn tenslotte prijsgegeven. De janitsaren, zoals de soldaten werden genoemd, begonnen aan eigen macht in de staat te vormen, hetgeen aanleiding gaf tot vele, bloedige opstanden, die tenslotte in 1826 werden beslecht met een vreselijk bloedbad: de Janitsa ren werden eenvoudig uitgemoord. Alleen in Istanboul vielen 28.000 Ja nitsaren. Het krijgswezen werd gron dig herzien. Duitse officieren werden naar Turkije gehaald om het nieuwe leger te oefenen. Ten dele is het hieraan te wijten, dat Turkije tijdens de eerste wereldoorlog de zijde van de Pruisen koos. Reeds tevoren had den de Turken op alle fronten neder lagen geleden: in 1911 tegen Italië, in 1912-1913 tegen de Balkanalliantie. De Russen drongen tijdens de eerste wereldoorlog tot diep in Turkije door. Bedreigd door de Engelsen, Fransen en Arabieren was Turkije genood zaakt in 1918 de onvoordelige wapen stilstand van Moudros te sluiten, die de geallieerden toestemming verleen de desgewenst het hele Turkse grondgebied te bezetten. Deze vernedering was tevens het begin van de uiteindelijke verrijze nis: het sultanaat had zijn tijd ge had; de ster van Moestafa Kemal Pasja begon te schitteren. Hij liet zijn strijdwagen trekken door de na tionale oppositie en al in april 1920 proclameerde hij een tegenregering, die als hoofdstad Ankara verkoos. Een nieuw Turkije, dat men krach teloos en verslagen meende begon zonder de Duitse bondgenoot de Griek se bezetters aan te vallen, waarmee de eerste wereldoorlog een onver wachts verlengstuk had gekregen in de brandhoek van de continenten. In januari, maart en september 1921 werden de Grieken doeltreffend verslagen en Turkije uit geworpen, hetgeen voor de Fransen en Britten, die toen in de Oriënt heer en mees ter waren, reden werd om die gloed nieuwe Turkse republiek met andere ogen te gaan bezien. Dank zij dit onverwachte verlengstuk hadden de jonge Turken onder leiding van Moestafa Kemal hun oorspronkelijke nederlaag weten om te zetten in een kleine overwinning; de laatste sultan Mehmed VI werd het land uitgejaagd en met de inmiddels ste vig geïnstalleerde republiek sloten Frankrijk, Griekenland en Engeland een nieuwe vrede. Bij de top der voetbal-ama teurs, in de eerste klasse C, staat heel de zaak onder hoog spanning. Dat is te begrijpen, want er wordt ook in deze sec tor gevoetbald met al het vuur en met al het talent, dat onze huidige voetbal maken tot wat het is: Een kolk van de meest dolle gebeurtenissen. Wellicht vormt MOC zondag de uit zondering op de regel, want het krijgt zijn leidersplaats te verdedigen te gen nummer laatst (Kimbria), efcn baantje, dat de Bergenaren wel is toevertrouwd. Maar voetbal blijft voetbal en dus zal MOC toch wel met de nodige voorzichtigheid zijn tegen stander tegemoet treden. Vlissingen, dat tot dusver vergeefs voor een plaatsje bij de koplopers heeft gestreden, trekt naar Roermond waar het stellig zware klappen zal willen (en kunnen) uitdelen. Wij hou den het op een Zeeuwse zege. waar mee dan de positie van de Vlissin- gers in één slag bijzonder rooskleu rig kan worden. Alliance speelt een uitwedstrijd te gen Valkenswaard, waar men nu al met angst in het hart de Roosenda lers zit af te wachten. Met reden trouwens, want het zal wel een Val- kenswaardse nederlaag worden. De koplopers zullen voorts nieuwsgierig zijn naar de prestaties van rivaal De Spechten, dat Brabantia op bezoek krijgt. Verder worden hier gespeeld- Maurits - Heer en Boxtel - SC Em ma. In de tweede klas A krijgen de supporters een top-duel te zien, waar in Taxandria zal moeten bewijzen dat het zijn naaste concurrent TOP nnn kan. Het zal waarschijnlijk wel luk ken. DESK ontvangt JVC en dat moet winst voor de mannen van Kaatsheuvel opleveren. Uno Animo zal weinig illusies hebben over de wedstrijd legen ODC. Schijndel Woenselse Boys wordt ook een wed strijd, die bepalend kan zijn voor de situatie aan de kop van de standen- lijst. Voorts worden OssVeloc en BoxmeerGemert gepeeld. In 2 A blijkt TSC tot dusver opper machtig. Het krijgt zondag Corn. Boys thuis, een tegenstander, waar van op papier niet veel tegenstand is te verwachten, maar die toch al verbluffende staaltjes ten beste heeft gegeven. Goes gaat een belangrijke wedstrijd tegemoet tegen het bezoe kende Rood-Wit, want het zal niet meevallen zijn tweede plaats tegen de vechtgrage St. Willebrorders te verdedigen. Sarto, de zoveelste kans hebber voor een ereplaats, moet zich niet laten verrassen door RAC, dat op bezoek komt. Internos heeft het moeilijk tegen BSC, dat tot dusver kranig partij heeft welen te geven. Roosendaal trekt naar Middelburg, waar wel een pittig spelletje zal zijn gespeeld, vooraleer de uitslag vast staat. Hulst moet het op eigen grond kunnen klaren tegen rode lantaarn drager WVO. Met argusogen zullen UDI en WSC leiders in de derde klas B. uitkijken naar eikaars prestaties. UDI zal in Heusden moeten vechten om niet te struikelen, maar WSC moet een ge makkelijke zege kunnen behalen op het bezoekende VOAB. Vlijmense Boys zal oen zware dobber hebben aan Concordia, waar het op visite gaat. SCB en Nevelo zullen het el kaar evenmin gemakkelijk maken (misschien een puntenverdeling). GW ziet waarschijnlijk kans bij GS BW zijn kansen op een oreplaats te verstevigen. Dongen, dat in 3C aan de leiding gaat, krijgt een moeilijke, maar te volbrengen taak bij RWB. waar het zal moeten winnen. Rivaal Hero krijgt het namelijk gemakkelijk tegen Vir tus, terwijl VES als andere concur rent bij SET wel aan het langste eind zal trekken. Vcerse Boys en RKDVC zullen elkaar de aansluiting met de kopgroep betwisten. Dit alles garandeert hier een belangwekkende zondag. Hieronymus heeft het ter- reinvoovdeel tegen RKC (als dat ten minste voldoende blijkt te zijn) en Gudok pronkt met hetzelfde voordeel tegen SCO (dat zich overigens op vreemde grond ook niet gemakkelijk bang laat maken). Terneuzen zal bij Zeeland Sport zijn eerste plaats in 3D kunnen be houden, al zal het per se moeten win nen, omdat rivaal Grenswachters zich tot het uiterste zal inspannen om van Zierikzee te winnen. Dit laatste is echter zo zeker nog niet zodat de situatie van Terneuzen er tamelijk mooi gekleurd op staat. RCS zal tegen ODIO niet al te veel heb ben in te brengen, terwijl METO zich wel extra in de strengen zal gooien tegen Zeelandia. METO hoort name lijk nog altijd bij de leiders. Axel en Hontenisse gaan elkaar een zure zondag bereiden, want beide clubs zijn aan elkaar gewaagd en het is voor alle twee ook belangrijk, waar de punten uiteindelijk terecht zullen komen. RKTW zal in 4E de gelegenheid hebben minstens gelijk te komen met leider Hilvaria dat aan ZIGO een veel moeilijker klant heeft dan RK TVV aan Wit-Zwart. TAC gaat de winst bij Ons Vios weghalen. In deze afdeling worden ook gespeeld Oir- schot VooruitSVG en Nieuwkuik Velocitas. Het duel van de dag wordt in 4F de ontmoeting Gilze - Madese Boys, die twee onvervalste koplopers tegen elkaar brengt. Misschien kunnen de thuissupporters hard genoeg roepen en juichen om de zege mee te helpen bevechten, maar zeker is het niet. RKVVU dat eveneons zwaar mee telt heeft niet veel moeite bij TVC terwijl Boeimeer zijn stadgenoot Groen-Wit zal proberen te slachtof feren. Breda krijgt aan DEVO een bezoeker waarvan het kan winnen, terwijl RSV de lakens moet kunnen uitdelen bij Zundert. De leiders in 4H gaan een gemak kelijke zondag tegemoet, want Steen bergen bindt Burgh aan zijn zegekar en Elalsteren heeft niet de minste moeite met NSV. Noordhock-Kaaise Boys is andere „koek" want die twee zijn tot dusver even sterk gebleken. Het zal hierbij dus wel kraken. Nieuw Borgvliet Cluzona wordt in de lagere regionen een wedstrijd van hetzelfde kaliber en Ren esse - De Schutters ook al. zodat het er in deze afdeling volop zal spannen. In dc vierde klas H tenslotte gaat de worsteling tussen de leiders Clin- ge en Yerseke onvermoeid verder. Clinge kan het natuurlijk klaren bij Aardenburg, dat troosteloos alleen op de laatste plaats toeft, maar Yerseke heeft aan Hansweertse Boys een grotere kluif. Steen kan de kopgroep blijven volgen door te zegevieren bij RIA. Breskens zal goed voor de dag moeten komen, wil het het bezoe kende Luctor verschalken. De winst bij Sluiskil 's Heer Arendskerke is voor de thuisclub. Vanaf het begin der twintiger ja ren dateert de merkwaardig snelle opkomst van Turkije. Fez en sluier werden als waardeloos afval wegge worpen: doelbewust gingen de Tur ken de weg op naar het westen, vergetende, dat het wereldrijk dat zich rond 1700 uitstrekte tot We nen, was teruggebracht tot aanzien lijk kleinere proporties. Van Euro pa behield het slechts Zuid-Tracië, altijd nog een gebied bijna zo groot als België, terwijl het Aziatische Tur kije van nu nog altijd even groot is als Frankrijk en West-Duitsland sa men. Zich baserende op de natuur lijke rijkdommen, het volkskarakter en de snelle bevolkingstoename zei Kemal Ataturk destijds: „Wij moeten gaan moderniseren en een normale inspanning leveren om weer te kun nen meetellen in het koor der volke ren..." Militair gesproken telt Turkije in 1957, dus nauwelijks 35 jaar na de revolutie, weer danig mee. Het is èèn der landen geworden met een granieten verdediging, een vrijwel onneembare vesting vol hunkers, atoomvrije schuilkelders, vliegvel den, ondergrondse bases, sterk geca moufleerde uitvalspoorten. Sedert 1948 is men met man en macht bezig aan de verdedigings werken, bijgestaan door de knapste, Amerikaanse deskundigen. Het systeem zit vol geheimen, waarover slechts min of meer vage geruchten de ronde doen. Maar onze gastheer bevestigde, dat Turkije be halve de bovengrondse vliegvelden ongeveer dertig ondergrondse vlieg- bases heeft die als onneembaar kun nen worden beschouwd. In de rotsbo dem uitgehouwen bevinden zich hier volgens 't Zweedse voorbeeld onder komens voor de manschappen, vlieg tuigfabrieken, munitie-opslagplaatsen ontspanningszalen, winkels, woningen enorme benzine-voorraden enz., Vele van deze ondergrondse ruim tes zijn onderling verbonden en ma ken deel uit van het operatie-terrein van het tweede leger. Turkije beschikt over een staande uitstekend geoefende en met de meest moderne, Amerikaanse wape nenen uitgeruste legermacht van on geveer 500.000 man, grotendeels ge commandeerd door jonge officieren, beneden, soms ver beneden de veer tig jaar. Het mobilisatieschema, waarmee herhaaldelijk op kleinere schaal is geoefend, is er op gericht om in betrekkelijke korte tijd de to tale legersterkte uit te breiden tot twee miljoen. Deze "betrekkelijk kor te tijd" moet gezien worden als een periode van minimaal zes weken. De landstrijdkrachten omvatten mo- Advertentie) menteel .28 infanterie-eenheden; 8 pantser-eenheden en 3 cavalerie-een- heden, die gezamenlijk de drie leger korpsen vormen. De drie legers hebben een afzon derlijke taak. Het eerste leger, dat zijn hoofdkwartier in Istanboul heeft en vrijwel uitsluitend uit specialis ten bestaat, is belast met de ver dediging van het Europese deel van Turkije en de Bosporus. De Bospo rus kan, aldus deelde men ons mede, in drie uren tijd hermetisch voor al le verkeer worden afgesloten. De ma terialen hiertoe liggen gereed. De verdedigingswerken langs de Bul gaarse grens beginnen al vlak ach ter de grens. Het 2000 meter hoge Istranca-gebergte .bevat honderden kleine en drie grote uitgegraven on derkomens. Al jarenlang is de toe gang ten dele verboden voor het pu bliek. Op tientallen plaatsen ziet men de monden van het zware geschut uit de rotsen steken. Het afweerge schut is hier uiterst talrijk. De onder, komens en bunkers zijn vrijwel alle met elkaar ondergronds verbonden. Enorme opslagplaatsen van mate rialen, munitie en levensmiddelen maken het mogelijk maandenlang stand te houden. De laagvlakte bij Edrine bezit weliswaar vele tankvallen maar moet toch slechts worden gezien als van strategisch secondair belang. Een tweede verdedigingslijn van het eerste leger bevindt zich vijftig kilometer ten westen van de Bospo rus, waar het gebergte, weliswaar aanzienlijk lager, zich uitstrekt over de gehele breedte van het schierei land. Een vijand, die vanaf deze zij de Turkije wil binnen rukken, zal zeer aanzienlijke verliezen lijden en vele dagen nodig hebben om een doorbraak te forceren. De kust van de Zwarte Zee is één lange reeks zware fortificaties, die al beginnen ten oosten van Boyalik. De derde reeks stellingen van het Eerste Leger begint tenslotte aan de Bosporus. Hierover zijn nimmer ge gevens gepubliceerd. De autoriteiten hullen zich wat deze stellingen be treft in een volkomen stilzwijgen. Ze zijn pas gebouwd na 1953. Hier lig gen uitsluitend technische troepen be roepssoldaten. Dit eerste leger, dat dus een ge bied te verdedigen heeft zo groot als België, beschikt over minimaal der tig vliegvelden, waarvan er zes on dergronds zijn. Daarnaast heeft het als steun in de rug de enorme vlieg velden van Bandirma en Balikesir. De hele grenszone met Bulgarije is sedert enige weken „verboden ge bied". Op sommige punten is de ver boden zone tachtig kilometer diep. Ook de bewoners van deze verboden strook mogen hun dorpen niet ver laten zonder speciale toestemming. -die goeie,■.«uwe {met <jc Jtuajd) heeft de sleutel tuut de gezelUghdd De afgelopen dagen hebben zich in een aantal Barneveldse gezinnen zeer ernstige verschijnselen van vleesver giftiging voorgedaan. Er liggen nu nog ongeveer vijftien personen ziek te bed. Men vermoedt, dat de oorzaak is liet eten van hoofdkaas die niet deugdelijk was. Een boer in de omgeving van Bar neveld had dezer dagen een varken geslacht. Aan verschillende kennis- •sen gaf hij, zoals in deze omgeving gebruikelijk is, een hutspotje. Hierbij bevond zich een hoeveelheid hoofd kaas. Wellicht zijn bij de bereiding van dit gerecht ondeugdelijke ingre diënten toegevoegd, want het var ken, waarvan de hoofdkaas afkomstig was, was voor de slachting door de Barneveldse vleeskeuringsdienst goed gekeurd. De vergiftiging werd ontdekt bij het gezin van de heer T. te Barne veld, toen de broer van de heer T. op zijn bellen niet werd opengedaan. Toen hij de woning van de slacht offers betrad trof hij ze meer dood dan levend aan. Ook in andere gezinnen te Barne veld kwamen vergiftigingsverschijn selen voor, nadat men daar van de hoofdkaas had gegeten. Een dame uit Almelo, die bij een der gezinnen op bezoek was geweest, vertoonde toen ze 's avonds weer in haar woonplaats was, eveneens ernstige vergiftigings verschijnselen. Uit het onderzoek naar de herkomst van het varken, is gebleken dat de boer geen schuld treft. Hij was geheel te goeder trouw. Zijn varken was voor de slachting goedgekeurd. Het levensgevaar, dat aanvankelijk 'bij de slachtoffers aanwezig was, is inmiddels geweken. Radio Cairo heeft bekendgemaakt, dat er in de Egyptische hoofdstad van 26 december tot 1 januari a.s. een conferentie voor Afrikaans-Aziatische solidariteit zal worden gehouden, waarop o.a. gesproken zal worden over het Algerijnse vraagstuk, een verbod van kernwapens en het nemen van proeven hiermee, de rassenschei ding en de economische betrekkingen tussen Afrikaanse en Aziatische lan den. Het besluit werd te Cairo genomen door een commissie van voorbereiding waarin 23 landen van Afrika en Azië waren vertegenwoordigd.

de Stem | 1957 | | pagina 7