DE CELUIDSMUUR Christian Dior overleden ..Niet-striiken luxe" voor iedereen Zwart o p Wit ,7V MENING EN COMMENTAAR 14?0 Unicef helpt miljoenen kinderen in nood BENELUX-DAG TE BRUGGE KLAARHEID NODIG KENTERING New Look maakte hem groot TWEEDE BLAD VRIJDAG 25 OKTOBER 1957 ÏIJEEN land toonde ms renner 'g ER wordt in een aantal organen veel aandacht besteed aan de rechtszaak tegen majoor K., be schuldigd van het aannemen van steekpenningen totaal ten bedrage van 22 duizend gulden. Men meent onregelmatigheden in het onder zoek en in de procesvoering te moeten signaleren. Nu de uitspraak in eerste instantie viel 15 maan den gevangenisstraf met aftrek worden er aanwijzingen gepubli ceerd voor een nieuwe onregelma tigheid. Een belastende getuige, die een geldsom naar het huis van ma joor K. zou hebben gebracht en overhandigd aan de vrouw van de majoor, herkende deze dame niet bij confrontatie. Over deze confron tatie en dit mislukte getuigenis is echter niets in de stukken te vin den. Ook niet in de stukken, die thans aan het Hoog Militair Ge rechtshof zijn doorgegeven voor een behandeling in hoger beroep. Atoombommen voor bestrijding duikboten Analfabetisme in Sovjet-Unie V riendelij khcidje van „Borba" UW TAFELWATER Groet een vrind en lielp een kind Dodelijk ongeval te Groenlo TV-RADIO-TV.RADIOTV- Televisie Meer fruit te verwachten UW TAFELDRANK. door C. Bauer telclub Sint en maan- ste winter- prachtige ;moer met TER anden heb- -Kruis een lat alweer, laar dienst. :elling voor len vol lof it Beek. ANTOOR tkantoor is isteliing in- iid is thans 30 tot IS.30 is geen wij- «T genover de r de Rijks- onnen buis ich in de ■ze buis ge- ■n is. wedt iat het dan wordt, die dem reikt. meetpunt in Breskens EMENS ing vond de ie heer C. ren burge- alsmede de de secreta- nds 1947 on- ■neenteraad, stantse Par- uw hield de n de KAV vergadering, eopend door n met een sekster was t Breda, die Lemen waar- tijd te ma- pen op afbe- >ostorder e.d. werd van- ize, waarin bakje kof- ïitvoerig van geestelijk ad. Vos wees er er voor ge- de moderne ge vlak ver- op materiële Hij spoorde in? veten en levr. Dierick de avond de SLEDEN |EK getreden be de leden van reniging Aar- nieuwe be- Lninnewijn, J. il. ,,Kasporgo" unstigers en van augustus herleven. Van ijkheden door es en te Bre- eerd, werden ;rvaardigd en gedraaid, zo- rze. De close oon goed uit, amen waren wat vager, /oorzitter van de explicatie der mee over ■olgende jaar. werd aange- ïtaires uit het door is aan bate van de es had afge- 'ereikt. de politie ngelstraat een an. Voor alle t het mooie dat de vol- mt 1 d_ aar-wielrenner en. Maar gis- juweel nog .j gang van omdat er ge sprake is ge piste pedalist its van. ie Schuttershof: 'o: Ja, ja, die iburg: Wedloop i: Silk stockings heelal. Strand- Albert Helman uur: OS/15, het npia 8 uur: Pu ll Ja. ja, die vburg: Wedloop l: Silk stockings iet heelal Dijk 7.30 uur: ar: Drie mannen uur: 03/15, het uur: De jonge uw 8 uur: Ter- G. Nijs 2.30 uur 6.30 en 9 uur: ïmy Caution. 3 uur: De ma- npia 8 uur: Pu- MAANDAG a.s. wordt te Brugge een zustercongres gehouden van de Benelux-contactdag, welke 11 oktober in Den Bosch plaats vond. Dan zullen na een inleiding van de gouverneur van West-Vlaanderen, Ridder P. van Outrijve d'Ydewalle, de heer O. Vanneste, directeur van het Westvlaams Economisch Stu diebureau, ir. Cl. Morraye, natio naal ondervoorzitter van het Bel gisch Benelux-comité, en drs. M. Verburg, directeur van het ETI voor Zeeland, het woord voeren. De inleidingen en besprekingen betreffen het Benelux-gebied om de Westerschelde, nl. de drie pro vincies Zeeland, West- en Oost- Vlaanderen. Het is verheugend, dat het Bossche initiatief thans een tegenhanger vindt. Zoals er een gemeenschap pelijke taak aanwezig is voor de provincies Noordbrabant. Antwer pen, Nederlands en Belgisch Lim burg, kan men die ook zien voor Oost- en West-Vlaanderen en al thans het voornaamste gedeelte van onze provincie Zeeland. Met be langstelling zien wij dan ook het slagen van deze tweede regionale Benelux-dag tegemoet. Deze bijeenkomst te Brugge geeft ons tevens een goede aanleiding nog even melding te maken van enige verwondering, op de Bene lux-dag in Den Bosch aan de dag getreden over de omstandigheid, dat daar wel de Belgische ambas sadeur en vertegenwoordigers van Belgische ministeries aanwezig wa ren, maar niet de Nederlandse am bassadeur te Brussel en ook geen vertegenwoordigers van Neder landse departementen. Welnu, in Brugge zal het omge keerde plaats hebben. De Belgische ambassadeur zal er niet, de Ne derlandse wèl aanwezig zijn, en Nederlandse ministeries zullen nu ook vertegenwoordigers zenden, de Belgische niet. Van bevoegde zijde is ons de ver klaring van deze wisselgang van zaken medegedeeld. Er is nl. naar een modus gezocht om de geweste lijke manifestaties van Benelux- saamhorigheid te ondersteunen zonder ze van officiële zijde al te zeer onder de arm te nemen. Het is een poging, die nu eens niet getuigt van een centralistische geest in Den Haag en Brussel en daarom ook, naar onze mening, alle waardering verdient. Het zijn verschijnselen, die een zeer onprettige sfeer rondom deze zaak scheppen. Er komt nu bij, dat in bedoelde organen de pertinente beschuldiging wordt geuit, dat be paalde hoge militairen, die zelf bo ter op hun hoofd hebben, majoor K. als getuige tegen hen waardeloos wilden maken door hem van cor ruptie te betichten. In dit verbana wordt een bepaalde generaal zelfs bij name genoemd. Nu geloven wij, dat dergelijke beschuldigingen niet zonder meer mogen blijven rondlopen in Neder land. Ze scheppen een gevoel van rechtsonzekerheid en wekken de gedachte, dat er „something rotten" (iets rots) is in de kringen van Defensie. Daarom lijkt het ons ge boden, dat de betrokkenen de be doelde publicisten ronduit aankla gen, niet wegens eenvoudige bele diging (want dan blijft de inhoud van de beschuldigingen toch on besproken) maar wegens smaad. Dan kan in een openbaar proces vastgesteld worden, of deze ver schrikkelijke beschuldigingen steek houden. De goede naam van Defensie en ook van de militaire rechtspraak staat hier op het spel. De atmos feer van achterdocht moet grondig gezuiverd worden. prof. Zuidema heeft op een studie conferentie van de anti-revo lutionaire jongeren gezegd: „Als inderdaad een overwegend deel van het volk die kant (van de voetbal pool) uit wil. dan is het niet juist, dat een minderheid op dat punt zijn wil aan de meerderheid wil opleggen. Op welk ogenblik en op welke manier een soepeler stand punt kan worden ingenomen, is een zaak van staatsmanswijsheid." Deze uitlating uit de anti-revo lutionaire hoek betekent nog niet, dat de a.r. ministers hun veto tegen een staatsvoetbalpool nu gaan in trekken. Het vorig jaar, bij de Kabinetsformatie, hebben ze hun medewerking afhankelijk gesteld van het schrappen van de voetbal pool van het regeringsprogram en in één jaar tijds zullen hun opvat tingen wel niet veranderd zijn. Men kan ook eerbied hebben voor het beginsel, dat aan deze opvattingen ten grondslag ligt, al behoeft men het niet te delen. Prof. Zuidema heeft nu echter een ander beginsel in het geding gebracht, dat zwaar der kan gaan wegen. We willen hopen, dat het proces van nieuwe meningsvorming in a.r. kring zich zal doorzetten. Dan komt de weg vrij voor één door de staat gere glementeerde pool, die zuiverheid schept in de verwarring van thans. De Amerikaanse minister van De fensie heeft bekendgemaakt, dat de Amerikaanse marine over goede atoomdieptebommen beschikt en dat enkele eenheden van de vloot in de Atlantische Oceaan reeds met deze wapens zijn uitgerust. Deze nieuwe wapens voor duikboot- bestrijding worden door vliegtuigen afgeworpen. De minister noemde deze atoomdieptebom „een belangrijk ant woord op het gevaar van de Russi sche duikboten". (Advertentie) (Advertentie) Gont.jarof, ondervoorzitter van de Sovjetacademie van pedagogische we tenschappen te Moskou, heeft zich in het blad „Moskous nieuws" gekeerd tegen een uitlating van de directeur- generaal der Unesco, die op een pers conferentie verklaard had dat er in de Sovjet-Unie nog tien a vijftien procent ongeletterden zouden zijn. Gontsjaref stelde, dat er in geheel de Sovjet-Unie geen analfabetisme meer voorkomt. Hij verweet de directeur, dr. Evans, „bevooroordeeld" te zijn. Het officiële Zuidslavische blad „Borba" heeft medegedeeld, dat Zuid-Slavië geen „onredelijke" maat regel zal nemen tegen West-Duits- land, omdat dit land de betrekkingen met Belgrado heeft verbroken naar aanleiding van de erkenning van de Oostduitse regering door het Zuid slavische bewind. De stap van de bondsregering karakteriseert Borba echter als een „imbeciiiteit die type rend is voor de Junkers". SPA Vooi lamiliegebruik, in ï/i literschroeiilessen Altijd en overal onbe rispelijk gekleed in een smetteloos wit over hemd... zonder moeite, zónder wasserijkosten Geen wonder dat man nen even enthousiast zijn over „no-iron" als vrouwen. Een luxe die geen luxe meer is, dank zij de verbluffend lage P&C- prijs van e fijne kwaliteit poplin e perfecte pasvorm e diverse mouwlengten e strijken overbodig Van de 900 miljoen kinderen, die de wereld naar schatting telt, kunnen er slechts een derde, dus 300 miljoen, tevreden zijn. De overige 600 mil joen hebben honger of lijden aan een chronische ziekte. Onder de slagzin groet een vrind en help een kind" organiseert de stichting Nederlands Comité Unicef dit jaar weer een actie ten bate van dit grote kinderfonds der Verenigde Naties, dat reeds in ruim 100 landen hulp verleent. Het vorig jaar hielp men 40 mil joen kinderen en moeders, dit jaar hoopt men dit aantal te kunnen uit breiden tot 45 miljoen. Vergeleken met de 600 miljoen, die deze hulp nodig heeft, is er dus nog lang niet voldoende geld. Het probleem van de kinderhulp zal in de toekomst niet gemakkelijk zijn op te lossen. Zeer sprekende cijfers van het statistisch bureau der Ver enigde Naties illustreren dit duide lijk. De wereldbevolking neemt per uur met 5000 zielen toe. Dat is dus 120.000 per dag of wel 43 miljoen per jaar. De wereldbevolking groeit m.a. w. ieder jaar aan met een aantal mensen, dat even groot is als vier maal de bevolking van ons land. Dit houdt in, dat indien de tegenwoor dige aanwas voortduurt de wereld bevolking aan het einde van deze eeuw verdubbeld zal zijn. Met die aanwas zullen de moeilijk heden min of meer gelijke tred hou den. De Unicef poogt de nood overal in de wereld te lenigen. In Nederland kan iedereen die aan dit goede doel wil meewerken zijn kleine steentje bijdragen door nieuwjaarskaarten van de Unicef te kopen, nog beter: door zelf aan de verkoop van doosjes kaar ten deel te nemen. De kaarten, die door internationaal bekende artiesten zijn ontworpen, kos ten 40 cent per stuk. Voor iedere 50 doosjes, ieder met tien kaarten, die verkocht worden, kan de Unicef zich een verpleegstersuitzet aanschaffen, voor iedere 100 doosjes een bromfiets. Bromfietsen rijden al in verscheidene delen van de wereld door de rimboe. Voor 500 doosjes kan een inrichting van een plattelandsgezondheidscen trum worden bekostigd en voor 3000 doosjes 'heeft de Unicef weer een jeep of een kleine vrachtauto meer, die in afgelegen streken onschatbare diensten kan verrichten. Op de Ruurloseweg nabij Groenlo is een verkeersongeval gebeurd, dat aan de 63-jarige ongehuwde landbou wer Geverink het leven heeft gekost. G. wilde zijn paard halen uit de weide nabij zijn woning aan de Ruurlose weg, doch bij het oversteken van de weg werd hij, nadat hij eerst een vrachtauto had laten passeren, gegre. pen door een personenauto die uit de tegenovergestelde richting kwam. De bestuurder van deze auto kon een aanrijding niet voorkomen. G. was vrijwel op slag dood. Christian Dior, de beroemde Franse mode-ontwerper, is in de nacht van woensdag op donderdag in een hotel te Montecatini overleden. Hij is 52 jaar oud geworden. Dior was enige dagen geleden naar de Noorditaliaan- se badplaats gekomen om rust te ne men. Volkomen onverwacht werd hij door een hartaanval getroffen. Voor dat hij stierf ontving hij nog de laat ste H.H, Sacramenten. Christian Dior was op 21 januari 1905 te Granville in Normandië ge boren. Hij was reeds op middelbare leeftijd toen hij plotseling in 1947 in de Parijse modewereld op het eerste plan kwam door het scheppen van de ,.new look", die een einde beteken de van de gedwongen soberheid in de mode gedurende de oorlogsjaren. Sindsdien had hij de verstokte vrijgezel in de wereld van de da mesmode een gezag, zoals slechts weinige ontwerpers dat voor hem heb. ben gei.ad. De ,,new look" werd ge volgd door de ,,tulplijn" en een reeks andere „lijnen", genoemd naar letters van het alfabet, zoals de ,.Y"-, de de ,,H"_ en de ,,A"- lijn. Vorig jaar lanceerde Dior de „pijllijn". Geleidelijg strekte Dior zijn activiteit ook uit tot accessoires die hij belangrijk achtte, zoals juwelen, kousen, handschoenen en parfums. Vorige maand werden te Londen de eerste door hem ontworpen schoenen getoond. De ontwerper had met zijn betrek kelijk korte, gezette gestalte, kale hoofd er donkere kostuums met stem mige dassen, meer het voorkomen van een bankier en hij had ook zeker de capaciteiten voor een dergelijk be roep. Hij was n.l. een goed zaken man, die in talrijke landen zakelijke filialen had. De „Christian Dior- maatschappij" werd met haar filia len in de V.S., Engeland en Zuid Amerika dan ook een van de belang rijkste Franse ondernemingen. Twee jaar geleden had zij een omzet van ongeveer vijftig miljoen gulden per jaar en 1200 mensen in dienst. Te Parijs bewoonde Dior een groot herenhuis, waarin zijn lievelingskleu ren wijnrood en groen de boven toon voerden en talrijke antiquiteiten, waaronder een zilveren bad, een plaats hadden gekregen. Om zich te ontspannen werkte hij wel in zijn tuin of speelde piano, waarbij hij voor keur had voor composities van Bach en Chopin. Men zei van hem, dat hij zeer bijgelovig was. Op dagen, dat hij zijn collecties toonde, droeg hij altijd een takje lelietjes-van-dalen in zijn knoopsgat, die in Frankrijk als gelukbrengend worden beschouwd. HOED J De politie in Tumberland is J op zoek naar de man, die in t J een van de afgelopen nachten t f een toren van ongeveer 75 J meter hoogte beklom en de t haan ter plaatse een deftige J opzette. Stoel In een warenhuis te Oklahoma werd de heer Elom Dolling betrapt op het plegen van winkeldiefstallen. Hij slaagde er echter in zich los te rukken. Hij rende de straat op, liep 7.0 lang en zo hard hij lopen kon, stormde ten slotte een gebouw bin nen en zeeg hijgend neer in de eer ste de beste stoel die hij zag. Onze Elom ontdekte te laat, dat hij in het politiebureau terecht was geko men en wel in het vertrek, waar de commissaris gewoonlijk verdach ten pleegt te ondervragen. Hij kon meteen blijven zitten. Winnaar In Des Moines viel dezer dagen de hoofdprijs van een geweldige lo terij: Het was een veertiendaagse reis naar Europa. Alles zou voor de gelukkige winnaar worden betaald. Men zit echter in grote moeilijkhe den, want die gelukkige winnaar toeft als nummer 24.633 in de plaat selijke gevangenis en is nog lang niet aan plezierreisjes toe. Naam Het centrale bureau voor astro nomische meldingen in Kopenha gen heeft de naam van de nieuwe komeet die op 18 oktober door de Zwitser Wild ontdekt was en die het bureau naar hem genoemd had, uitgebreid met de naam van een Rus en een Amerikaan, om dat de Rus de komeet reeds twee dagen eerder waargenomen had en de Amerikaan hem vrijwel ge lijk met de Zwitser had gesigna leerd. De komeet heet nu „Latys- sjef-Wild-Bornham". Raket In de Verenigde Staten zal bin nenkort een klein model raket in gebruik worden genomen bij de be strijding van bosbranden. Het werk zame bestanddeel is een hoeveelheid van 30 liter van een waterige bo- raatoplossing. Men hoopt op deze wijze tijdig een vuurhaard te kunnen doven, voordat de brand grote af metingen heeft aangenomen. Beroep In Baltimore kwam de heer James Hisley voor de rechter. Hij vertelde, dat hij geen beroep had en dat hij gewoon van de maat schappij leefde. De rechter gaf hem eerst drie maanden gevan genisstraf wegens landloperij en vroeg toen nieuwsgierig, hoe hij het klaar speelde om in leven te blijven zonder iets te doen. „Dat is heel eenvoudig," zei James, „ik laat me gewoon voor landloperij in de cel zetten." Weer Sovjet-geleerden zullen pogen het weer boven Moskou op 7 november a.s., wanneer het feit wordt her dacht, dat in 1917 de oktober-revo- lutie uitbrak, kunstmatig mooi te maken, door het, zo nodig, uit vlieg tuigen besproeien van wolken met koolzuur. Dit is reeds toegepast bij de op 7 november 1952 te Moskou gehou den militaire parade. Toen hielp het. „Hé, dag' moeder. We hadden het jeist ever ZATERDAG 26 OKTOBER HILVERSUM I 402 m KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,15 Gewijde muz. 7,45 Morgengebed en lit. kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,50 V. d. huisvr. 10,00 V. d. kleuters 10,15 Gram. 10,30 Een je zestig?, progr. voor oudere mensen 11,00 V. d. zieken 11,45 Gram. 12,00 Mid dagklok-noodklok 12,03 Promenade ork. en koor 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Platennieuws 13,30 Gr. 14,00 V. d. jeugd 14,20 Engelse les 14,40 Boekbespr. 14,50 Gram. 14,55 Amateurs- progr. 15,15 Kron. v. letteren en kunsten 15,50 Amateursprogr. 16,00 V. d. jeugd 16,50 Gregoriaanse zang 17,20 Dansmuz. 17.40 Lichte muz. 18,00 Journ. weekoverz. 18,10 Gram. 18,15 Pari. overz. 18,25 Lich te muz. 18,45 Regeringsuitz.Alantisch allerlei. Een en ander over de 15 lan den, aangesloten bij het Atlantisch Pact 19,00 Nws. 19,10 Comm. 19,15 Omr. ork. en soliste 20,10 Lichtbaken, caus. 20,25 Act. 20,40 Gevar. progr. 22,10 Lichte muz. 22,25 Wij luiden de zondag in. Daarna: avondgebed en lit. kal. 23,00 Nws. 23,15 Nws. in Esperanto 23,25-24,00 Nouveautés HILVERSUM II 298 m VARA: 7.00 Nws. 7,10 Gym. 7.20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 9,00 V. d. vrouw. VPRO: 10,00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10,05 Mor genwijding. VARA: 10,20 Lichte muz. 10,50 Buitenl. overz. 11,05 De familie Doorsnee 11,35 Pianorecital 12,00 Gram. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Gr. 13,00 Nws. 13.15 VARA-varia 13,20 Ham mondorgelspel 13.45 Sportpraatje 14,00 V. d. jeugd 14,30 Nieuwe gram. 15,00 Boe kenwijsheid 15,20 Koorzang 15,40 Van de wieg tot het graf 15,55 Omr. ork. en solist 16,40 Is de maat vol?, caus. 16,50 Lichte muz. 17,10 Amateursprogr. 17,30 Weekjourn. 18,00 Nws. en comm. 18,20 Gram. 18,50 Klaar?... over!, klankb. 19,00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19,30 Passe partout, caus. 19,40 Godsdienst voorheen en thans, caus. 19,55 Deze week, caus. VARA: 20,00 Nws. 20,05 Waar gaan wij heen... 20,13 Gevar. progr. 21,45 Klaver Vier 22,15 Soc. comm. 22,30 Lichte maiz. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. BRUSSEL 324 m 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,35 Gesproken aperitief 12,45 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Muz. kaleidoscoop 14,30 Radiojournaal 15,00 Gram. 16,45 Eng. les 17,00 Nws. 17,10 Dagklapper en (Advertentie) lit. kal. 17,20 Liturgische gezangen 17,30 Gram. 18,00 Moderne muz. 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 20,00 Gevar. progr. 22,00 Nws. 22,11 Verz. progr. 23,00 Nws. 23,05-24,00 Gram. BRUSSEL 484 m 12,15 Gram. 13,00 Nws. 14,00 Vrije tijd 16,00 Disco-club 17,00 Nws. 17,10 Bel canto 18,38 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Gevar. progr. 22,00 Nws. 22,10 Jazzmuz. 23,00 Lichte muz. 23,55 Nws. ZATERDAG 26 OKTOBER KRO: 17,00-17,30 V. d. jeugd. NTS: 20,00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20,15- 22,00 Gevar. progr. FRANS BELG. 19,00 Feuill. 19,30 Hengelaarskron. 20,00 Act. 20,40 TV-spel 21,20 Cabaret 22,00 Visite 22,40 We- reldnws. VLAAMS BELG. 19,00 Int. jeugd- kron. 19,15 Vedetten uit de dierenwereld 19,30 Nws. 19,35 Panorama, de week in beeld 20,05 Filmintermezzo 20,15 Over name v. d. NTS: Gevar. progr. 22,15 Dragnet, feuill. 22,40 Nws. Op de jaarvergadering van de groot handel in verse zuidvruchten, die gistermiddag in het Kurhaus te Sche- veningen is gehouden, heeft de voor zitter, de heer R. Mol, de verwach ting uitgesproken dat binnen, niet al te lange tijd een belangrijke verlich ting op de fruitmarkt te verwachten, is door de aanvoer van grote kwan- tums sinaasappelen en ook van appe len en peren. Verwachtten we in de achterliggen de jaren veelal vanaf medio novem ber uitsluitend of in hoofdzaak Spaan, se sinaasappelen en iets later de jaf- fa's, dit seizoen zal het assortiment stellig worden uitgebreid met Marok kaanse, Mexicaanse, Californische en. Florida-sinaasappelen. j Voor familiegebruik, in ï/i literschroefflessen 28) Op dit punt gaan zich vreemde ver schijnselen voordoen, die voor een deel niet te berekenen zijn. Het is niet mogelijk van te voren nauwkeurig te bepalen hoe de lucht zich in deze vreemde situatie zal ge dragen en op welke punten van het vliegtuig ineens bepaalde grote krachten zullen worden uitgeoefend. Men houdt er met de bouw van vlieg tuigen zoveel mogelijk rekening mee let maar op de spitse romp, die als een scherp geslepen speer door de laag van stilstaande lucht moet schie ten. en op de sterk naar achteren wijkende vleugels. Je ziet wel dat het eigenlijk niet juist is om van een geluidsmuur te spreken. Er is helemaal geen muur. Er is alleen een ogenblik waarop het vliegtuig zijn eigen geluid inhaalt, passeert en achter zich laat. Dat ogenblik is maar heel betrekkelijk, het hangt af van de hoogte waarop het toestel vliegt en van de tempe ratuur van de lucht. Waarom het dan toch een muur wordt genoemd? Mis schien omdat men het figuurlijk als een hindernis beschouwt die genomen moet worden, misschien ook omdat men in zijn hart bang is dat iede re vlieger zich op dat punt te plet ter zal vliegen, dat onbekende krach ten zijn machine daar uit elkaar zul len doen spatten. Die luister-en-hui- vertoon van J.R. zoals jij het noem- w',iWas nog niet eens 20 misplaatst". MZW6eg en staar£ie voor zich uit „Maar waarom bouwen jullie dan een nieuwe „Prometheus", vroee ik „Als je nou toch niet weet wat ei- gebeuren gaat.." ,.Zo moet je het niet bekiiken" antwoordde hij. „We hebben deze nu getest bij heel hoge snelheden Dan doe je altijd bepaalde ontdekkingen Je kunt uit de reacties bij de hoog! ste snelheid, die we nu behaald heb ben, tot op zekere hoogte wel aflei den wat zij zal gaan doen als Tony er nog sneller mee vliegt. Dat brengt je er weer toe verschillende veran deringen aan te brengen. Onder nor male omstandigheden zou je die ver anderingen aan dezelfde machine aanbrengen maar in dit geval wil ik er voor mezelf van overtuigd zijn dat we Tony met het beste van 't beste de lucht insturen. Van onze kant moet er aan gedaan zijn, wat er aan gedaan kon worden. De „Prome theus II" dus, die eerst grondig ge test zal moeten worden en dan Hij maakte de zin niet af. „Vind je het verantwoord om To ny zulke grote risico's te laten lo pen?" vroeg ik, tamelijk scherp. „Hij is eigenlijk niet meer dan het proef dier, dat de juistheid van jullie be rekeningen moet bewijzen. Of de on juistheid. wat voor hem wel eens erg vervelend zou kunnen zijn". ..Dat is niet juist", zei Will. „We kunnen de zaak maar gedeeltelijk be rekenen. Voor de rest weten we even veel, of liever even weinig als hij". „Nog erger", vond ik. „Jullie ex perimenteren dus gewoon met 'zijn le ven om bepaalde gegevens te krij gen". „Dat ben ik niet met je eens", verdedigde Will zich, „Om te begin nen is hij volkomen vrij om te wei geren; daar zal J.R. hem zelfs niet op aankijken. We zullen hem van te voren duidelijk vertellen welke geva ren hij loopt. En bovendien, geloof je niet dat in de hele geschiede nis van de luchtvaart duizenden man nen minstens even grote risico's ge lopen hebben? De kerels die tiental len jaren geleden voor het eerst in die wrakke gevalletjes kropen, wa ren even weinig zeker van hun kans als Tony. En het maakt geen fluit verschil of je van honderd voet naar beneden komt en verbrandt in het wrak, of op twintigduizend voet uit elkaar spat". Ik gaf hem geen ant woord omdat ik geen argumenten kon vinden die tegen de zijne opwogen. Maar toch hield ik een onbevredi gend gevoel. Will hield het gesprek voor geëindigd en zette de wire-re- corder weer aan. Terwijl we samen luisterden naarTony's stem, die me dedeelde dat hij in de duik zou gaan, zag ik Tony voorzichtig zijn hoofd om de deur steken. Will kon hem niet zien, omdat hij met zijn rug naar hem toe zat. Tony grijnsde en legde zijn vinger op zijn lippen. Op zijn tenen kwam hij door de kamer. Will zat in spanning te luisteren naar de stem uit de wire-recorder. Op het moment dat die zei: „Zesentwintig duizend. Ik krijg last van schokken en trillingen", ging Tony verder, zijn hoofd gebogen over de schouder van Will: „De hele bliksemse boel ram melt aan diggels. Er blijft geen spat meer van over. Een reuze gat in de geluidsmuur". „Lazer op", schrok Will. „Je be zorgt me een hartverlamming". Hij zette de wire-recorder weer af. „Ik houd .niet van dat soort grapjes". „Ik anders ook niet", zei Tony op standig. „maar als anderen toespelin gen op mijn begrafenis gaan maken, mag ik het zelf toch zeker ook wel. Ik heb zoëven weer met J.R. gespro ken over de „Prometheus II" die jij in je vrije tijd aan het knutselen bent. Als ik J.R. geloof, wordt het een soort veredelde poging tot zelf moord met gegarandeerde afloop". „Nou, nou", suste Will, zo erg is het ook weer niet. Maar het is in ieder geval meer dan een lolletje wat jij er van wilt maken". „Alsjeblieft, nóg zo'n vrolijke jon gen", spotte Tony, „onze man van de cijfers en de blauwdrukken, onze goeie brave Will Sparks, die uit hoof de van zijn beroep altijd zo verschrik kelijk exact moet denken, ziet ook al spoken". „Zie jij spoken, Will" kwam ineens de stem van Susan. Ze stond in de deuropening. Will draaide zich om op zijn stoel. „Nee, een engel", lachte hij. „Kom verder, dan schijnt de zon tenminste nog eens in dit sombere oord". „Ze zal wel geen sigaretten bij zich hebben Will", waarschuwde ik. „Hindert niet", vond Will. „Ze kan er zelfs wel een van mij krijgen". „Royale boel hier", lachte Tony, en met een greep naar de wire-recor der: „Luister naar de ontroerende stem van je man, Susan". „Tweeëndertigduizend. Eenendertig (luizend. Mach zeven. Dertigduizend", kwam de stem uit het apparaat. „Echt mooi", bewonderde Susan, „ga je zo door tot één? Dan kan de voorstelling nog wel even duren. Wat betekent in 's hemelsnaam Mach zeven?" „Je verstond het verkeerd", grin nikte Tony, „ik zei: mag ik even". Maar Will legde bereidwillig uit: „De snelheid van onze moderne 'straal vliegtuigen wordt niet meer uitge drukt in mijlen per uur, maar in de verhouding tot de snelheid van 't ge luid. Mach 1 is de geluidssnelheid. Mach 7. of liever punt 7, of nóg duidepjker nul komma zeven, wil dus zeggen een snelheid die gelijk is aan zeven tiende van die van het geluid. Ga ik wat vlugger dan kom ik dus op Mach acht en zo maar door". „Ja", viel Tony in en aan zijn he le gezicht was te zien dat hij op het punt stond weer een spottende op merking te maken, ,,en dan steeds maar harder en harder en op een gegeven ogenblik sta je bij een muur, waar met grote letters opstaat: ge luidsmuur! doorbreken s.v.p.!.." „Hou nou je kop maar", viel Will hem nijdig in de rede. „Laat die idioot maar kletsen, Sue. Hij is in een'Bui om alles en iedereen bela chelijk te maken". Hij keek haar angstig aan of ze soms iets begre pen had van het geheim waarvan ze voorlopig beter onkundig zou kunnen blijven. Maar Susan lachte hem vriendelijk en onschuldig tie. Will keek opgelucht. Met dezelfde on schuldige lach keerde Susan zich tot Tony en zei: ,,Is dat die zelfde geluidsmuur waarover jij het vanoch tend met vader had?" Tony keek haar sprakeloos aan. „Je weet wel", hielp ze hem op weg en de lach ver starde op haar gezicht, „je weet wel toen 'lie spraken over dat nieuwe vliegtuig, hoe heet het ook weer, de „Prometheus II" is het niet zo?" Er viel een stilte. Will begon nerveus met zijn stoel te wippen. „Hoe weet jij dat?" hakkelde Tony. „Ik zat in de kamer er naast". En met diezelfde vreselijke lach op haar gezicht vroeg ze: „Toe Will, vertel er nog eens iets meer van. Dit is voor mij toch ook wel een beetje be langrijk. vind je niet, zeg Will, vind je niet?" XIX „Het is niet eerlijk om me er he lemaal buiten te houden. Op de een of andere dag kom ik er toch ach ter, maar dat kon wel eens op de dag zijn dat er iets met hem is ge beurd". Susan stond voor het raam van haar kamer op Madgeworth Court, Tegen het scherpe licht van de zomerhemel daarbuiten zag ik alleen haar donkere silhouet en de krans van blonc" haar die om haar hoofd oplichtte. We waren samen naar huis gekomen uit het kantoor van Will Sparks, die haar enkele va ge algemeenheden had verteld over de snelheid van het geluid en de nieuwe „Prometheus". Hij had ge probeerd de zaak zo luchtig moge lijk voor te stellen maar ik geloof niet dat die pogingen geslaagd wa ren. Toen we op Madgeworth Court kwamen, liet ze me niet gaan. Met haar vrouwelijke hardnekkigheid was ze nu vastbesloten alles over de ge luidsmuur te weten te komen. En ze voelde dat ik met al mijn ondeskun digheid waarschijnlijk degene was bij wie ze het meest succes zou hebben. Het had veel weg van een verhoor en ik was niets op mijn gemak. „Het is geen kwestie van opzette lijk er buiten houden, Sue", pleitte ik. „Zelfs mij vertellen ze er bijna niets van, hoewel ik waarachtig toch niet espaard hoef te worden. Maar je weet precies hoe dat gaat: alle maal technische kwesties, zoals er zoveel in een groot bedrijf voorko men. (wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 3