EDA RUSLAND BIEDT TITO HULP AAN Sterkere banden Y.S. en Engeland Druk van Syrië op koning Saoed Amerikaanse raket 6400 kilometer hoog? Receptie ter ere van Rika Hopper Kamerleden oefenden energiek tegen de parlementaire pers CHT GELUKKIG Militaire junta in Guatemala Nadere voorstellen over de loonsverhogingen mijnen Trekvogel bracht briefje uit kamp in Siberië ?m Atoomwapens bij oefening in Kaukasus Adenauer naar Londen Gelijk spel (2-2) te mooi voor onze collega 's Zeer genoe Wat Mollet wil 10 - 5 uur 30782 DAGBLAD VOOR ZEELAND Scherpe reactie van Belgrado Tóp-bespreking Washington Regeringscrisis in Zweden Ongeregeldheden in St. Nasaire ik heb van.u)yk dekens! Vrij zacht weer Hammarskjoeld bemiddelaar? Weer protestmeeting belastingambtenaren Staking in Argentinië geëindigd Nieuw-Amsterdam eerder in de vaart dan verwacht Frankrijk verzocht Y.S. om ballistische raketten Beleid stabilisatie der prijzen blijft noodzakelijk ng EN COVER- i i i te HULST i k 11 en... part, ook >en, oor- jrm, ool. )90 nele Id 5oro :ool. ifdam mede te morgen logen be- voor het :ijd naar >f perlon. Maastricht. 97e JAARGANG No. 22590 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet 7.- p. kwartaal, p. post 1 8.20, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct Postrek. 278841 Voor God, Kontntftn VoitrUni V RIJ D A G 25 OKTOBER 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0-85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. telefoon 102 (Bjjbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no._35) Volgens radio-Caïro heeft het Russische leger onlangs atoom wapens gebruikt bij oefeningen nabij de Turkse grens. De omroeper, die een bericht uit het Russische dagblad Zarja Wostoko, het communistische partijorgaan in de re publiek Georgië, aanhaalde, zei, dat de manoeuvres in de Kaukasus waren gehouden. Een maand geleden bericht te Tass, dat het Russische leger en de vloot gevechtsoefeningen hadden ge houden, waarbij atoomontploffingen op grote hoogte en in een onbewoond gebied waren teweeggebracht. De Sovjet-Unie heeft aan Zuid-Slavië aangeboden alles te vergoeden wat dit land zou derven, indien de Amerikaanse regering zou besluiten haar hulp op te schorten, aldus verluidt uit gewoonlijk betrouwbare bron te B'elgrado. De Sovjet-ambassadeur, Zamtsjefsky, zou de Zuidslavische regering van een dergelijke Russische bereidheid op de hoogte hebben gesteld. In kringen, die in nauw contact met de Zuidslavische regering staan, wordt gezegd, dat Zuid-Slavië scherp zou reageren, indien de Amerikaanse re gering zou besluiten haar hulp op te President Eisenhower en de Britse premier MacMillan heb ben gisteren hun besprekingen op het Witte Huis in Washing ton voortgezet. Men meent te Washington, dat zij het in beginsel eens zijn geworden over de noodzaak ener nauwe Brits-Amerikaanse samenwerking op het gebied der kernenergie. Zij hebben besloten twee studie groepen in te stellen, die zich respec tievelijk zullen bezig houden met de vraagstukken betreffende de samen werking op het gebied der kernener gie en met ^efensieproblemen. Beide groepen moeten voor het ein de van de huidige besprekingen aan bevelingen doen „overeenkomstig de beginselen, die aan de samenkomst der Britse en Amerikaanse staatslie den ten grondslag liggen" en waarbij vooral moet worden onderzocht „op welke wijze Groot-Brittannië en de Verenigde Staten de vrije landen het best van dienst kunnen zijn". DE zaken van de Franse modekoning Dior, die, zoals wij elders melden, gisteren is overleden, zullen normaal worden voortgezet, aldus een mede deling van een woordvoerder van het huis-Dior. IN BELGIë zijn gisteren 13.000 dienst plichtigen met groot verlof gegaan, drie maanden vroeger dan zij dach ten, toen zij 15 maanden geleden on der dienst kwamen. België heeft ge lijk bekend, de diensttijd verkort van 18 tot 15 maanden. DE VOEDSELVERGIFTIGING te Barneveld.waaroverwij elders in deze editie berichten, is veroorzaakt door besmetting van paratyfus-bacillen. Een uitgebreid onderzoek is inge steld. DE OOSTDUITSE grenspolitie heeft in de afgelopen week in totaal 61 voor West-Duitsland bestemde, Westberlijnse postrijtuigen bij hun doortocht over Oostduits gebied vastgehouden en doorzocht op anti communistisch propagandamateri aal, IN LITTLE ROCK zijn voor het eerst sedert de woelingen de negen neger leerlingen van het centrale lyceum zonder militaire geleide na school naar huis gegaan. DE VROEGERE directeur van de bekende Tsjechische brouwerij te Pilsen, Jan Sebelik, is aldaar gear resteerd op beschuldiging van spio nage voor Engeland. Te Londen wordt met stelligheid ontkend, dat Sebelik een spion is. TE WASHINGTON is de eerste „ato men voor de vrede-prijs" ten bedra ge van 75.000 dollar uitgereikt aan de Deense hoogleraar Niels Bohr uit Kopenhagen. Ir. P. F. S. OTTEN is benoemd tot commandeur in de Braziliaanse orde national do cruzeiro do sul. De Zweedse centrumpartij - vroe gere boerenpartij - heeft gisteren be sloten de regeringscoalitie met soci aal-democraten te verlaten. schorten. De betrokken persberichten uit de V.S. hadden een „diepe indruk" op de Zuidslavische regering gemaakt. Engeland blijft Tito helpen Op het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft men verklaard, dat Engeland niet voornemens is de hulp aan Zuid- Slavië - die niet zo groot is als de Amerikaanse - stop te zet ten. De Ver. Staten hebben, zoals giste ren gemeld, besloten hun militaire en economische hulpprogram voor Zuid- Slavië te herzien, nu Belgrado de communistische regering in Oost-Ber- lijn heeft erkend. Zuid-Slavië beschikt op het ogen blik jp Engeland nog over kredieten van circa vijf jjiljoen gulden voor de aankoop van landbouwwerktuigen. In gewoonlijk welingelichte Britse kringen verwacht men, dat Bondskan selier Adenauer van West-Duitsland voor het einde van het jaar een offi cieel bezoek aan Londen zal brengen. Op het ministerie van buitenlandse zaken verklaart men, dat een bezoek van Adenauer in het vooruitzicht is, maar dat er nog geen datum is vast gesteld. Te St. Nazaire is gisteren een groep stakers van een scheepswerf slaags geraakt met de politie. De ongeregeldheden waren begonnen nadat de directie van de „Atlantische scheepswerven" het bedrijf had stil gelegd, omdat de wisselstakingen van arbeiders, die, gesteund door hun vakverenigingen, hogere lonen eisen, teveel schade berokkenden. De sta king was daarna algemeen geworden, ook bij het administratief personeel. Vele stakers scholen voor het direc tiegebouw bijeen. Men begon stenen door de ruiten te werpen en op een gegeven ogenblik drongen de stakers de directieverblijven binnen en richt ten al plunderend grote vernielingen aan. De politie verdreef de tierende ar beiders van het werfterrein en moest daarbij herhaaldelijk van traangas gebruik maken. De relletjes bleven voortduren, waarbij de stakers de politie met ste nen bekogelden. Een arbeider kwam om het leven. Twaalf agenten en twaalf betogers liepen verwondingen op. Volgens het te Los Angeles verschijnende blad „Examiner" heeft een viertrapsraket van de Amerikaanse luchtmacht een hoogte van bijna vierduizend mijl (6.400 km) bereikt. Het projectiel was met een ballon tot een hoogte van 100.000 voet (onge veer 33 km) boven de Atol Eniwetok in de Stille Oceaan gebracht en van daar gelanceerd. Het hoofdkwartier van de lucht macht te Washington heeft later mee gedeeld, dat na vier mislukkingen met succes op 21 oktober een raket van het project „Far-Side" boven de Stille Oceaan is gelanceerd. Het hoofd kwartier wilde echter niet een beves tiging geven van het bericht, dat de raket een hoogte van 6.400 km had be reikt. Volgens onofficiële berichten heeft de raket een snelheid van ruim 27.000 km behaald. (Advertentie) Weersverwachting van het KNMI j tot vanavond, opgemaakt gisteren te 23.15 uur. Overwegend zwaar bewolkt met in. de ochtend op vele plaatsen mist. Tijdelijk enige regen of mot- regen. Aanvankelijk weinig wind. Later zwakke tot matige zuid- westelijke wind. Ongeveer dezelf- de temperaturen als gisteren. J VerwacHbirig van het Belgische Weerkundig Instituut: Zwakke of kalme zuidwestenwind. Verander- lijke bewolking met plaatselijk regen of motregen. In de namid- dag enkele opklaringen. Aanhou- dend zacht weer. Vandaag: zon onder 17.26 uur- maan onder 18.58 uur. Morgen: zon op 7.23 uur; maan op i 11.11 uur. Hierboven een beeld uit de met veel animo gespeelde wedstrijd. Aan de arm. van de directeur van de Stadsschouwburg van Amster dam, de heer E. P. Smit, betreedt mevr. Rika Hopper de grote foyer van de schouwburg, waar een re ceptie te harer ere is gegeven in verband met haar 80ste verjaardag. Een militaire junta heeft de macht in Guatemala overgeno men. Het opperbevel van het leger heeft de Junta, die uit drie man bestaat, ingesteld omdat er na de presidentsverkiezingen van zondag j.l. een ernstige crisis was uitgebroken, die tot grote onhisten heeft geleid. De voorlopige president van Guate mala, Gonzalez, is afgetreden. Tevoren had het opperbevel van het Guatemalaanse leger besloten de re gering te vragen om de verkiezingen ongeldig te verklaren en zo spoedig mogelijk nieuwe verkiezingen uit te schrijven om de moeilijkheden op te lossen. Dit nieuws bracht grote geest drift teweeg onder de rumoerige me nigte, die voor het regeringspaleis was samengestroomd en heeft waar schijnlijk verdere bloedige botsingen voorkomen. De Syrische president heeft aan koning Saoed van Saoedi- Arabië een brief gezonden, waarin hij zegt, dat Syrië de intrek king van het bemiddelingsaanbod van de koning vóór vandaag eist. Vandaag is nl. de dag, waarop de Verenigde Naties het debat over de spanning aan de Syrisch-Turkse grens zullen hervatten, als dit debat ten minste niet uitgesteld wordt in ver band met de Turkse verkiezingen op a.s. zondag. Hiertoe worden pogingen in het werk gesteld, doch Syrië is tegen. In Syrische kringen verwacht men, dat Saoed een willig oor heeft voor het Syrische voorstel om zijn bemid delingsaanbod in te trekken, zulks „om de goede betrekkingen" te bewaren. Uiteraard is over deze kwestie ook in Washington druk geconfereerd. De Westelijke afgevaardigden naar de V.N. hebben gisteren een voorstel be sproken om secretaris-generaal Ham marskjoeld in het Syrisch-Turkse ge schil ter plaatse een onderzoek te laten instellen. In de gisteren te Heerlen gehouden vergadering verenigde de Mijnindus- trieraad zich in beginsel met de voor stellen, waarbij aan het ondergrondse mijnpersoneel tijdelijk een bijzondere premie zal worden toegekend, nl. van 1.50 per dag per verrichte dienst. De voorstellen komen in hoofdzaak overeen met de regeling, zoals die in de op 31 juli vastgestelde verordening was vervat. De bijzondere premiere geling zal uiterlijk gelden tot £n niet 31 december 1958. Het dagelijks bestuur heeft aan de Morgen, zaterdag zal opnieuw een protestmeeting van lagere en middel bare belastingambtenaren in de Haag se dierentuin plaats hebben. De belastingambtenaren, die onte vreden zijn over hun salariëring, heb ben «nkele weken geleden ook een protestvergadering gehouden. i wcs'-Brabant gaan morgen en kele honderden belastingambtenaren naar Den Haag. De algemene staking van 48 uur in Argentinië is gisteren geëindigd. Twee vakverenigingen van de 71 Pe- ronistische vakbonden hebben even wel besloten de staking voor onbe paalde tijd voort te zetten, nl. de bond van arbeiders in de vleesconserven- industrie en de bond van personeel van de openbare vervoersdiensten. Door het vervroegen van de jaar lijkse dokbeurt van het schip en het combineren daarvan met het nodige herstel van de geleden brand- en wa terschade zal de Nieuw-Amster dam" van de Holland-Amerika Lijn vroeger dan aanvankelijk verwacht werd gereed komen. De eerstvolgen de afvaart is bepaald op 21 novem ber a.s. van Rotterdam, verwachte aankomst te New York op 29 novem ber d.a.v. (Van onze sportredacteur) DEN HAAG, donderdag Het was maar een oefenwedstrijd. Maar als ge gezien had, hoe mr, M. Vrolijk naar zijn hoofd greep, toen de „pers"-bal via zijn lichaam langs mr. P. Blaisse in het parlementaire net terecht kwam. Een prof-voetballer waardig! Doelman Blaisse was echt niet boos op zijn collega van de P.v.d.A. Het doelpunt van de persbroeders had echter de voorsprong der Kamerleden genivel leerd (2-2) en dat zat de voetbaldeskundige-poolvoorstander Blaisse heel hoog. Hij wilde kennelijk naar een nieuwe, defini tieve voorsprong. De pers werd weliswaar langdu rig in het nauw gedreven en met wat meer parlementair overleg zou het er ook wel van hebben kunnen komen. Maar het overtuigende slot van Blaisse's yoetbal„betoog" ont- brak, dank zij de grote hardnek kigheid waarmee de Kamerverslag- gevers vrijuit nu in hun kritische mogelijkheden de taak voor hun heiligdom uitoefenden. Zo blééf het een gelijk spel, maar daarmede heb ben onze collega's van de perstri bune op het Binnenhof toch beslist meer gekregen dan zij verdienden. Hogeschool- of wetenschappelijk voetbal hebben intussen noch de Ka merleden noch de parlementaire persbroeders, vrij rationeel over de partijen verdeeld, kunnen laten zien. Hetgeen overigens niemand had ver wacht. Maar het is een zeer genoeg lijk oefenpartijtje geworden, waarin de punten zoals dat in voetbaltermen heet, werden gedeeld. Wij zeggen met opzet niet; eerlijk gedeeld, want de elf parlementariërs hebben over het geheel genomen beter gespeeld. Kamerpresident dr. Kortenhorst, die na afloop met een fraaie ruiker in hersttinten het terrein betrad (hij had óók de bal aan het rollen ge bracht), was blijkens zijn speechja erg verheugd over deze uitslag. Al leen wist hij niet goed gezien zijn elegant gezwaai met de bloemen aan wie van de twee en twintig hij ze moest overhandigen. Om het de Ka mervoorzitter wat gemakkelijker te maken, traden de twee aanvoerders naar voren: de heer Reehorst (PvdA) namens de Kamerploeg en collega Jonker van de pers-equipe. Zij maakten een sierlijke buiging en namen tezamen, onder grote hilari teit, het kleurige geschenk in ont vangst. Zij zeiden, beiden, erg hun best te hebben gedaan (zeker waar!) en waren hoopvol gestemd, dat hun optreden de goedkeuring van dr. Kortenhorst had kunnen wegdragen. Hetgeen, gezien het instemmend knikken van deze, aan geen twijfel onderhevig is geweest. De lach schalde De spontane lach, die men in het Binnenhof doorgaans niet zo erg vaak hoort opklinken, heeft prak tisch tweemaal een half uur (inge^ korte speeltijd dus) en onafgebroken over het knusse HW-terrein (het strijdperk, dat eigenlijk alleen maar intimi omrandden) geschald. De par lementaire pers langs het lijntje had er een belangrijk aandeel in. Dat ging nu zonder het dwingende hamergeklop van voorzitter Korten horst, echt lekker. Zij wilde blijkbaar voor een heel zittingsjaar tegelijk haar schade inhalen! Maar de colle ga's-Kamerleden langs de kant (van die elf in 't veld wel te ver staan) deden weinig, zij het amica ler, voor hen onder. (vervolg pag. 13) raad voorstellen voorgelegd, waarvan bij het inmiddels met de regering ge voerde overleg gebleken is, dat zij als de thans maximaal mogelijke inko menverbetering voor bepaalde groe pen bovengrondse arbeiders te be schouwen zijn. Ter opheffing van de geconstateer de evidente loonachterstand ten op zichte van belangrijke andere onder nemingen, zullen de lonen van be paalde functiegroepen bovengronds verhoogd worden met 6,7, 4,6 en 2 cent per uur. De door de raad in deze vergade ring in beginsel aanvaarde regelingen zullen in verordeningen worden neer gelegd, die in een op 30 oktober a.s. te houden openbare vergadering te Heerlen zullen worden behandeld. Het is de bedoeling, dat beide ver ordeningen op de eerste dag na af kondiging in werking zullen treden en terug zullen werken tot 1 augustus 1957. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft, n.a.v. een vraag, beves tigd dat Frankrijk de Verenigde Sta ten verzocht heeft het een aantal bal listische raketten vin middelgrote af stand te leveren. Hammarskjoeld zou bereid zijn deze taak op zich te nemen als de alge mene vergadering hem dit zou op dragen. Het voorstel is uitgegaan van da Verenigde Staten. Waarnemers gelo ven, "dat het de weg opent naar een compromis. De Syriërs hebben echtef verklaard, de vorming van een com missie van onderzoek voor te staan. In het departement van Economi sche Zaken te 's-Gravenhage is een bespreking gehouden tussen de minis ter van Economische Zaken en ver te .woordigers van de industrie, de groothandel, de Nederlandse ver bruikscoöperaties en de middenstand, alsmede vertegenwoordigers van de werknemers. De minister heeft tijdens deze bespreking de noodzaak betoogd van een voortzetting van het prijsstabilisatiebeleid, waarbij het accent onder de huidige omstan digheden, gezien bepaalde prijsda lingen op de internationale grond- stoffenmarkten, veel meer dan in het verleden het geval was, dient te vallen op het doorvoeren van prijsverlagingen daar waar dit mogelijk is. In het bijzonder legde de minister er daarbij de nadruk op, dat, waar hij in het verleden akkoord is gegaan met een doorberekening in de eind- prijzen van prijsstijgingen van de grondstoffen, hij er van uitgaat, dat prijsdalingen van de grondstoffen nu ook onverkort in een prijsdaling van het eindprodukt tot uitdrukking zul len worden gebracht. De Franse kabinetsformateur Guy Mollet heeft op een persconferentie een uiteenzetting gegeven over het program, dat hij zich voorstelt aan te bieden. Dit program behelst da volgende punten: Doelmatige verte genwoordiging van Frankrijk bij da belangrijke diplomatieke besprekh» gen, die thans aan de gang zijn, met name tussen de Atlantische bondge noten; beperking van de begroting» impasse voor 1958; beperkte herzie» ning van de politiek van de prijsstopt het betrekken van de arbeidersklasse bij de politiek van herstelj eventueel beroep op buitenlandse kredieten! verdediging van de kaderwet voor i.lgerië met voorbehoud ten aanzien van het verkiezingssysteem en bei» vorming van de grondwet ter verstas» king van de uitvoerende macht. Twee Italiaanse parlements leden, de liberaal Marzotto en de christen-democraat Bernar- dinetti, hebben hun regering gevraagd een onderzoek in te stellen naar een briefje van Ita liaanse krijgsgevangenen in Si berië, dat aan de poot van een in Sicilië gevangen trekvogel bevestigd was. De twee afgevaardigden wen sen, dat zo spoedig mogelijk uitgemaakt zal worden of het briefje authentiek is en of er eventueel stappen bij de Rus sische regering gedaan sullen worden. Er worden nog 63.000 Italiaanse soldaten vermist, dit in de oorlog aan het Russischt front verdwenen zijn. De Italiaanse bladen twijfelen niet aan de echtheid van het briefje. Volgens hen zijn de ge vangenen leden van de „Julia"- divisie (Alpenjagers) en wor den zij in het concentratiekamp van Workoeta in Siberië, ten noorden van de Poolcirkel, vast gehouden.

de Stem | 1957 | | pagina 1