V.S. overwegen opschorting hulp aan Zuid-Slavië Italiaanse politie 105 jaar Syrisch-Turks debat korte tijd verdaagd Kamer vol kritiek op beleid min. Struycken Projectiel-successen van Verenigde Staten Twee doden door ontploffing te Hoogerheide in bunker Helikopter neergestort Voorlopig geen verplichting schoonmaken melkflessen Het verdwenen Turkse bootj< Mollet maakt vorderingen Brits vliegtuig verongelukt Relletjes in Turkije Onrust in Zuid-Amerika Militair na avondoefening overleden VOOR ZEELAND Welke richting kiest Tito Zeven doden Iets hogere tempraturen Commandowijziging in Rusland Twee doden Lening aan Antillen envoetbalpool Zelfstandigheid der gemeenten Zwarte dag voor hulpverleningsdienst Dramatische toedracht Renteverhoging Rij kspostspaarbank Scheepshotsing Golf van Sues in 97e JAARGANG No. 22589 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.- p. kwartaal, p. post f 8.20, p. week (uitsl. bi) niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 cL Postrek 278841 Voor Cod, Koningin en Vaderland DONDERDAG 24 OKTOBER Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort^7^Jel«foon^l02^—^(B^bureaus: TERNgUZEN^J^oordstraat 56, &1. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41^tel^no^35) Te Washington is vernomen, dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, zou hebben besloten de Amerikaanse hulp aan Zuid-Slavië grotendeels op te schorten, dit i.v.m. de Zuidslavisclie erkenning van bet Oostduitse communistische bewind. Lincoln White, woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, heeft bevestigd, dat de Verenigde Staten bezig zijn met een her waardering van hun economi sche en militaire hulpverlening aan Zuid-Slavië, „gezien in het licht van de jongste ontwikke lingen". Deze opschorting zou betrekking hebben op het grootste gedeelte der Amerikaanse militaire hulp verlening, waaronder inbegrepen de levering van straaljagers. De politie van Istanbul heeft gisteren verklaard, dat het Turkse postbootje „Torik", dat in september in de Bosporus verdwenen is, geen belangrijke politieke documenten aan boord had. Er wordt nog steeds naar het scheepje gezocht. Dit scheepje is in het brandpunt van de belangstelling komen te staan door het verhaal van de Franse journalist Sablier, dat wij gisteren publiceerden, volgens hetwelk met deze boot documenten van Loy Hen derson, die onlangs in verband met de Syrische kwestie Turkije bezocht, verdwenen zijn. De documenten zou den nu in Russische handen zijn, al dus Sablier. De Franse socialistische leider Guy Mollet heeft gisteren vorderin gen gemaakt bij zijn pogingen om een nieuwe regering te vormen. De rechtse radicalen en de centrum-ra dicalen (twee afzonderlijk georgani seerde partijen) hebben bekend ge maakt, dat zij hem zullen steunen. Tezelfdertijd betuigde senator Henri Bourgeaud zijn instemming met Mol- lets pogingen. De senator is in Frankrijk de meest invloedrijke lei der van de Europese kolonisten in Algerië. De conservatieven, wier steun de formateur nodig heeft, zijn nog ver deeld. Een verkeersvliegtuig van het type „Viscount" van de Britse luchtvaart maatschappij B.E.A. is gisterenavond bij de landing op een vliegveld bij Belfast in noord-Ierland veronge lukt, waarbij de zeven inzittenden, vijf bemanningsleden en twee passa giers, om het leven zijn gekomen. Wegens de slechte weersomstandig heden, regen en mist, werd het toe stel vanaf de grond naar het vlieg veld geloodst. Het kwam echter voor de startbaan aan ,de grond. Zij zou ook gelden voor de onder handelingen, die te Belgrado zouden worden gevoerd over de Amerikaanse economische steun aan "Zuid-Slavië gedurende het lopende Amerikaanse begrotingsjaar. De V.S. zouden wel onderdelen blijven leveren voor reeds verstrekte wapens. De Amerikaanse regering zou ter zake reeds met Westeuropese regerin gen - en met name met de Britse au toriteiten - overleg hebben gepleegd. In kringen van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken legt men er de nadruk op, dat deze beslissing thans wel noodzakelijk wordt geacht, doch dat zij geenszins onherroepelijk is. „Het gaat er thans om te zien welke richting Tito gaat volgen; wil hij sa menwerking met het Westen, of gaat hij in het Russische kielzog varen?" De Turkse politie heeft gisteren van traangas en gummistokken gebruik gemaakt om de regering vijandig ge zinde betogers in Ankara en Istanbul uiteen te drijven. In Ankara verspreidde de politie betogers, die na een verkiezingsbij eenkomst. waarop Ismet Inonu de lei der van de in oppositie zijnde Volks republikeinen, een rede had gehou den, op straat schreeuwden: ,,Wij wil len vrijheid". Later werd uit Ankara gemeld, dat de rust was teruggekeerd in de stad. In Istanbul reden ongeveer 100 Volks republikeinen in vrachtauto's naar het hoofdkwartier van de aan het be wind zijnde democratische partij. Tij dens de rit uitten zij kreten van pro test tegen de regering. De politie- ar resteerde enkele betogers. De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft met een kleine meerderheid een voorstel van Syrië aangenomen om het debat over de toestand aan de Syrisch-Turkse grens niet langer dan tot vrijdagmid dag te verdagen. Dat geschiedde na een debat, waar. in natuurlijk wederzijds de bekende beschuldigingen over agressieve be doelingen waren geuit. Bij het verlaten van de zaal ver klaarde de Syrische afgevaardigde, Zeineddin, tot journalisten, dat het duidelijk was gebleken dat de leden van de volkerenorganisatie de Syri sche klacht thans niet wilden bespre ken. Op de vraag of zijn voorstel tot schorsing van het overleg beteken de, dat zijn regering wellicht met een bemiddelingsvoorstel van Saoedi-Ara- bië zal instemmen, antwoordde de OP EEN ONBEWAAKTE overweg nabij Groenlo is een personenauto tegen een goederentrein gebotst. De drie volwassen inzittenden van de auto werden licht, de twee inzittende kinderen zwaar gewond. TWEE AMSTERDAMMERS hebben bekend de vorige week donderdag voor f 58.000,- aan juwelen gestolen te hebben in een juwelierswinkel aan de Leidsestraat, aldaar. Een gedeelte van de buit is achterhaald; de die ven weigeren te zeggen, waar zij de rest verborgen hebben. IN DJAKARTA is een verschijnings verbod opgelegd aan het weekblad Marinjo. Voorts zal na verschijning van het decembernummer het enige literair-kritische tijdschrift in Indo nesië, dat grotendeels in het Neder lands verschijnt: Buku Baru - Het Nieuwe Boek - ophouden te bestaan. DE DUITSE vice-president van de Hoge Autoriteit van de EKSG, Franz Etzel, zal binnen enkele dagen aftre den als zijn benoeming tot minister van financiën in het nieuwe kabinet- Adenauer zal zijn goedgekeurd. FRITS SCHAEFFER, oud-minister van financiën in West-Duitsland, heeft toegezegd de portefeuille van justitie in Adenauers nieuwe kabinet te accepteren. DE A-GRIEP, die in Oostenrijk 180.000 mensen heeft aangetast, be dreigt de Oostenrijkse nationale ge. zondheidsdienst met een bankroet. SPAAK, secretaris-generaal van de NAVO, is gisteren per vliegtuig uit Parijs naar de V.S. vertrokken, waar hij o.m. besprekingen zal voeren met Eisenhower en Dulles. Mr.Dr. M. DE ROOY, hoofdredacteur van de NRC, is aan de gemeente- universiteit te Amsterdam benoemd tot gewoon hoogleraar in de leer van de communicatiemiddelen, in het bij zonder van de pers. Weersverwachting van het KNMI tot vanavond, opgemaakt woens- dagavond 23 15 uur. S Overwegend zwaar bewolkt met S plaatselijk regen of motregen. Matige tot krachtige wind tussen f zuidwest en west. Iets hogere J J temperaturen dan gisteren. J Verwachting van het Belgische Weerkundig Instituut: Matige, soms vrij sterke wind tussen zuidwest en west. Over het algemeen zwaar bewolkt met en- kele opklaringen. Een weinig re- gen of motregen bij tussenpozen, i l Vandaag: zon onder 17.28 uur. J Maan onder 18.13 uur. Morgen: zon op 7.22 uur. Maan op 10.09 uur. nuiuiuuiuHuuiHUuniiuiMu Syrische afgevaardigde: ,,Er is geen bemiddeling". Toen een correspon dent opmerkte, dat koning Saoed zijn bemiddeling had aangeboden, zei Zeineddin dat hij hierop geen com mentaar had. Een regionale Russische zen der, die in Londen werd opge vangen, heeft gemeld dat de Russische onderminister van defensie, Rokossofsky, het bevel over het trans-Kaukasische mi litaire gebied (het grensgebied met Turkije) heeft overgeno men. De 60 jaar geleden in Polen geboren maarschalk Antonin F - kossofsky was een van Ruslands 'hoogste bevelheb bers in de laatste wereldoorlog. Voor dat hij in november jl. als plaatsver vangend minister van defensie werd aangesteld, was hij zeven jaar lang minister van defensie in Polen (van welke functie hij als gevolg van Go- mulka's democratisering" werd ont heven) Gisteren omstreeks een uur is een helikopter, afkomstig van de vliegbasis Deelen, bij Hoen- derlo neergestort. De twee in zittenden kwamen om het le ven. Het waren de 41-jarige, gehuwde, kapitein-vlieger der koninklijke lucht macht C. H. Nivo uit Arnhem en de 48-jarige, gehuwde, luitenant-kolonel H. H. Janssens uit Roermond, van het depot der koninklijke marechaussee te Apeldoorn. Zowel de heer Nivo als de heer Janssens waren vader van drie kinderen. Een ooggetuige vertelde, dat hij merkte dat de motor van de helikop ter in de lucht afsloeg. De oorzaak is vermoedelijk een technische storing, waardoor de staartrotor tijdens de vlucht is afgebroken. Een uitgebreid technisch onderzoek zal echter nog nodig zijn voor men hierover zeker heid heeft. Deze joto laat zien, hoe leden van de Italiaanse politie op de Piazza di Siena in de Borghese-<tuinen te Rome een waardig voorbeeld van hun vaardigheid in het exerceren gaven door twee concentrische sterren te vormen. Dit was een on derdeel van een spectaculaire para de voor de Italiaanse president en vele autoriteiten, ter gelegenheid van de viering van de 105de ver jaardag van 't politiekorps in Italië (Van onze parlementaire medewerker) Misschien komt de regering die in Nederland de voetbalpool ver volgt en achter puzzelpotten aan jaagt, eindelijk eens tot een meer reële politiek, nu zij haar medewerking geeft aan de op richting van een casino op Cura cao. Dat was de vuurpijl, die de heer van Leeuwen (WD) gister middag aan de niets vermoeden de Tweede Kamer afschoot, toen daar het voorstel in behandeling was om de Nederlandse garantie te geven voor de lening van 38 miljoen, die de Antillen wilden plaatsen. Het geld dient voor verschillende ontwikkelingsprojecten en het ligt voor de hand dat de Kamer deze steun in het kader van het statuut voor het Koninkrijk niet wilde weige ren. Alleen de heer van Leeuwen stemde tenslotte tegen het voorstel. Hij vond het een slechte manier van bijstand verlenen, als men iemand in staat stelt meer schuld aan te gaan ,dan hij waarschijnlijk kan dra gen. (Van onze parlementaire medewerker) De kritiek die' de Tweede Kamer heeft uitgeoefend op het beleid, dat minister Struycken ten opzichte van de gemeenten voert, is lang niet mals. Van vele zijden haakt men in het voorlopig verslag op de begroting van Binnenlandse Zaken aan op een uitlating van de bewindsman, dat een van zijn doelstellingen is de be vordering van de zelfstandigheid van provincie naar gemeenten en de de centralisatie van het bestuur. Een weinig zeggende volzin met schone woorden, zeggen nu sommige Ka merleden. En zeer vele anderen to nen zich al niet minder beducht. De wijze waarop het beleid aan de ge meenten wordt voorgeschreven en de omvang van het ingrijpen, ontnemen aan de verklaring van de regering aan de verklaring van de minister een belangrijk deel van hun waarde. Praktisch is het zo, dat de regering schaffen, die aan de gemeenten wordt onthouden. Er wordt veel kri tiek uitgeoefend op het financiële be leid van de gemeenten, maar hoeveel posten van de gemeentelijke begro tingen liggen in wettelijke voorschrif ten verankerd? Hoeveel invloed heeft de gemeenteraad tegenwoordig nog op de gang van zaken? Twee dingen zitten de Kamer nogal in het bijzonder dwars. Op de eerste plaats de bezoldiging van bur- Na diverse mislukkingen zijn er nu plotseling twee projectiel successen van de Verenigde Sta ten te melden; een Jupiter en een Vanguard-raket. Op het proefterrein van de Ameri kaanse marine te Cape Canaveral (Florida) is met succes een ballis tisch projectiel voor middelbare af stand van het type Jupiter" afge schoten, zo is door het ministerie van defensie te Washington bekendge maakt. Dagelijks gingen de heren van der Vorst (r.) en Kaam (l.) met ge vaarlijke projectielen om. In onze editie van 31 augustus j.l. publi ceerden wij nog bovenstaande joto van deze twee specialisten van de Hulpverleningsdienst in Noordbra bant. Thans is deze joto opnieuw actueelzij het onder wel bijzonder droeve omstandigheden... De 48-uurs staking in Argentinië is gisteren later op de dag langzamer hand verlopen, zij het dan ook, dat de absentie onder het werkvolk in de industrie-voorsteden van Buenos- Aires nog bijna volledig was. Het winkelpersoneel keerde in steeds gro ter aantal terug en ook de restau rants en markten gingen weer open. De regering had bijzonder scherpe veiligheidsmaatregelen getroffen. Tezelfdertijd staakten in Monte video (Uruguay) 120.000 arbeiders. Vijftig vakverenigingen hadden nl. een staking van 24 uur afgekondigd, bedoeld als steun aan 250 man van de radio-omroep, wier onderhandelin gen met de werkgevers mislukt zijn. Bijzonder gespannen is de toestand in Guatemala, waar de regering de staat van beleg heeft afgekondigd voor de duur van dertig dagen. Er zijn nl. zondag jl. verkiezingen ge houden. Duizenden aanhangers van de ene partij raakten slaags met hun politieke tegenstanders. Vandaar deze drastische maatregel. (Van onze verslaggever) °n*Ploffing in een munitiebunker in Hoogerheide heeft gisteren het leven gekost aan de 52-jarige Bredanaar C. van der innosdWrst6 L ]arige BerSenaar Ant. Kaam van de Hulpverle- vönd de nnt (fefFVr0eg.ere Mijnopruimhigsdienst). Om half elf dekt dal d °t nc Eerst om half een echter werd ont dekt, dat de ontploffing zo n ernstig gevolg had gehad. Enkele uren na het tragisch ge beuren werd een onderzoek ingesteld door de rijkspolitie van de post Hoo gerheide onder leiding van de groeps commandant te Ossendrecht, Adju dant Leus. De districtcommandant van de Rijkspolitie te Breda Lt -kol E. Gerhards was daarbij aanwezig' met het plaatsvervangend hoofd van de HVD, de heer Drent. Nadat al eerder medische en geestelijke hulp was ingeroepen, werden de stoffelijke resten van beide slachtoffers overge bracht naar het Algemeen Burger Gasthuis in Bergen op Zoom. De toedracht van dit rampzalig on geval heeft een dramatisch karakter. Om half elf hoorden landarbeiders, die in de buurt van de bunker aan het werk waren, een ontploffing. De twee bunkers, waarin de Mijn- opruimingsdienst gevonden munitie in een ondergronds-magazijntje op bergt, zijn oude bunkers, die in de omgeving van het vliegveld Woens- drecht in de oorlogstijd door de Duit se bezetters werden gebouwd. Zij staan ten noorden van de weg van Hoogerheide naar Huijbergen. Omdat er zich wel meer ontplof fingen voordoen, werd er ech ter door de arbeiders geen aan dacht aan geschonken. Eerst om twaalf uur merkten zij op, dat de twee employés van de HVD die zoals gebruikelijk hun bestek auto bij de bunker hadden staan, niet huiswaarts keerden. Toen om half een de auto er nog stond, gingen zij bij de bunkers een kijkje nemen. Zij vonden daar de ijzeren deur ge sloten en bemerkten, dat er gaten van granaatscherven in waren. Toen ze de deur openduwden zagen ze de afschuwelijke gevolgen van de ont ploffing. Onmiddellijk daarop werd de rijks politie gewaarschuwd, die op haar beurt dokter van de Kar uit Hooger heide en geestelijke hulp inriep. De rijkspolitie constateerde, dat alle twee de employés op slag gedood waren. Na het onderzoek werden de stoffelijke resten van beide slacht offers in de bestelauto van de dienst zelf naar Bergen op Zoom overge bracht. Het plaatsvervangend hoofd van de Hulpverleningsdienst, die bij het on derzoek aanwezig was, meent, dat de ontploffing is veroorzaakt, doordat een van de slachtoffers een gevaar, lijk voorwerp heeft laten vallen Beide slachtoffers waren deerlijk verminkt. Ze waren gehuwd en alle. bei vader van vijf kinderen. Zaterdag a.s. zal de begrafenis plaats vinden met korpseer. De heren van der Vorst en Kaam waren twee specialisten voor Noord brabant van de Hulpverleningsdienst. Trieste analogie met Limburg is wel, dat de twee specialisten van de dienst aldaar kortelings bij een ont ploffing te Venlo het leven lieten. Het afschieten van dit wapen, reik wijdte 2400 km, vormt het begin van een serie proeven met raketten met middelbare en intercontinentale reik wijdte. Kort nadat de Jupiter was afge schoten, vloog het projectiel over het op 320 km afstand gelegen Miami. Het geleek op een grote ster en bleef gedurende twee en een halve minuut zichtbaar. Het ministerie van defensie maakte bekend, dat de Jupiter het gestelde doel had bereikt. Hoever dit doel van Cape Canaveral lag, werd evenwel niet meegedeeld. Bovendien is vanaf hetzelfde ter rein een ,,Vanguard"-raket gelan ceerd. Deze raket is bestemd voor het lanceren van de Amerikaanse kunst maan. De gelanceerde raket is uiterlijk gelijk aan die, waarmee de kunst maan tot op een hoogte van 500 ki lometer zal worden geschoten. Toeschouwers hebben de „Van guard" dertig seconden kunnen zien, voordat de raket in de wolken ver dween. Twee minuten lang kon men het geluid van het voortstuwings apparaat horen. Het Amerikaanse ministerie van defensie deelde mee, dat de proef geslaagd is. gemeesters van kleine gemeenten, die, naar vele leden meenden, is a& gestemd op het salaris van een on- derwijzer. Komen daarmee de bij zondere aspecten betreffende orga nisatie en representatie, die aan het burgemeestersambt zijn verbonden, wel voldoende tot hun recht? Ten slotte wordt verwezen naar het g» rucht dat de Rijkspostspaarbank aan de gemeente Apeldoorn een kortgeld- lening heeft aangeboden met eert rente van 7 procent. Als de bank op deze wijze belangrijke winsten poogt te maken, hoe oordeelt de minister dan over deze manier om de ge. meenten, machteloos als ze nu een maal zijn, finaal te stropen? Het ligt in het voornemen de rente van de Rijkspostspaar bank met ingang van 1 oktober j.l. te verhogen tot 2,64 procent en om het maximum rentege- vend tegoed op tienduizend gul den te brengen. Dit meldt de persdienst van P.T.T. Gisterenavond te ongeveer 21.30 uur, is tijdens de terugkeer van eea avondoefening de 19-jarige dienst plichtige soldaat V. M. Widdersho- ven uit Nieuwstadt, provincie Lim burg, op de Straelseweg onder Venlo, plotseling onwel geworden en kort daarna overleden. Het stoffelijk over schot is overgebracht naar het St.. Jozef ziekenhuis te Venlo. Naar de doodsoorzaak wordt een onderzoek ingesteld. De soldaat W., die onge huwd was, vervulde sinds drie okto ber jl. zijn eerste oefening bij het regiment Limburgse jagers van het tweede depót infanterie te Venlo. Het 8.934 ton metende Britse vracht schip Shillong is in de golf van Suea met de Belgische tanker Purfina Con go (11.134 ton) in aanvaring gekomen en zozeer beschadigd dat bemanning en passagiers door de Deense tanker Skotland (12.400 ton) aan boord ge nomen moesten worden. Drie leden van de bemanning van de Shillong zijn niet door de Deense tanker opgepikt en worden vermist. Er zijn verschil lende gewonden. De Shillong is ge zonken. 1 Twee argumenten zijn giste ren op de vergadering van het produktschap voor zuivel in Den Haag genoemd om het voorstel om via een verorde ning de huisvrouwen te ver plichten de melkjlessen gerei nigd aan de melkhandelaar te rug te geven, van de agenda aj te voeren: 1. „De geest voor een der gelijke progressieve gedachte is nog niet rijp en gewacht moet worden, totdat er een gunstiger wind waait". 2. „Het produktschap moet geen verordeningen vaststellen, waarvan de naleving niet kan worden ajgedwongen". Het bestuur besloot dan ook aan de centrale zuivelcommissie die reeds een concept-verorde ning had opgesteld om de ge bruikers te verplichten de jles- sen gespoeld in te leveren, mede te delen, dat het althans voorlopig niets voelt voor een dergelijke verordening.

de Stem | 1957 | | pagina 1