Centraal genootschap te Goes jubileerde Grote vraag aandelen der naar ZCK Tram kantelde op auto te Amsterdam Rotterdamse studenten in Zeeland op bezoek Vader sloeg schoolmeester en kreeg 30 gulden boete Vlassers in de verdrukking Bemanning van coaster „Plan" aan vaste wal Middenstand en woningbouw Minister Witte sprak te Tilburg CONSULTATIEBUREAU VOOR ALCOHOLISME IN ZEELAND 2 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 23 OKTOBER 1957 2 Onderzoek door de heer A. Kors tan je School sociale wetenschappen Feestelijke vergadering Interessante causerie College van beroep verdaagt uitspraak in mosselaffaire RAKET BLEEK VALLENDE STER Nieuwe bestuursleden sch o oartsen dienst Zeeuwse pastoor duikelde van dijk j Maar één groenteman MIDDELBURG VLISSINGEN ZEEUW SCH- VLAANDEREN Zuid-Beveland AVONTUUR MET ZWAVELZUUR AGENDA Vandaag Morgen In verband met de moeilijke omstandigheden, waarin de vlassers door de Russische con currentie momenteel verke ren, heeft dr. G. Veldkamp, staatssecretaris voor economi sche zaken de rijksmidden- standsconsulent voor Zeeland, de heer A. Korstanje verzocht hem dienaangaande uitvoerig in te lichten. De heer Korstanje zal daar toe contact opnemen met ver schillende verenigingen van vlassers en vlashandelaren om zich op deze wijze een juist beeld te vormen van de om vang van de huidige moeilijk heden in deze branche. Dit onderzoek moet worden beschouwd als van oriënteren de aard, zodat voorshands geen verwachtingen dienen te worden gewekt. Een 30-tal leerlingen van de school voor Sociale Wetenschappen en Maat schappelijk Werk te Rotterdam ls maandag voor een driedaags bezoek aan Zeeland in Middelburg aangeko men. Voordat het gezelschap onder leiding van de directeur der school, drs. J. J. van der Ploeg, des middags door het gemeentebestuur van Mid delburg in de Burgerzaal van het stadhuis was ontvangen, werd In de morgenuren een bezoek aan Yerseke gebracht, waar burgemeester Wil- leinse in een sympathieke toespraak een welkomstwoord sprak en het ge zelschap op de hoogte bracht van de moeilijkheden waarmee zijn gemeen te heeft te Kampen. In Yerseke werden voorts de oes terputten bezichtigd en in het ge meentehuis werd de oesterfilm ver toond. Burgemeester Willemse stipte nog eens aan, dat het jammer zou zijn, wanneer de oestercultuur voor Zeeland verloren zou gaan. In de jeugdherberg „Arneburch" te Middelburg werd daarna de maal tijd gebruikt en hier sprak mej. W. J. H. Westera, maatschappelijk werkster bij de Stichting Zeeland. Zij vestigde de aandacht op de ont zaglijke behoefte aan maatschappe lijk werksters, die er in Zeeland be staat. Dit laatste kwam ook tot uiting tij- Bij gelegenheid van haar 50-jarig bestaan hield de afdeling Goes van het Centraal Genootschap in hotel Centraal" een jubileumvergadering, waarin de betekenis van deze instelling werd uiteengezet en de gouden afdeling nog enkele surprises te incasseren kreeg. De voorzitter, de heer S. Kroonen- berg, schetste, na zijn welkom tot de vele genodigden, in brede trekken de geschiedenis der afdeling, die altijd actief bleef en de laatste tien jaar nog 250 kinderen uitzond. Dank bracht spr. aan de oprichters, hun opvolgers en de velen, die met arbeid en geld de afdeling steunden. In het bijzonder memoreerde hij hierbij de hulp van de Rode Kruis-helpsters, die meestal de kinderen naar de tehui zen brengen. Wethouder van Melle bracht de ge- lu wens van het gemeentebestuur over en prees het Genootschap, dat zoveel mogelijk op het particulier ini tiatief steunt en niet allereerst op de kas der overheid. Spr. zag in de men sen van het C.G een stuk sociale bewogenheid naar voren komen, zich uitend in de liefde voor het misdeel de en bedreigde kind. Ook thans is deze jeugdzorg nog nodig want de spanningen in de samenleving zijn dikwijls noodlottig voor het kind. Notaris Hamelynck bracht de feli citaties van het Burgerlijk Armbe stuur over en merkte op, dat hoewel het C.G. vrijwel zonder gerucht op treedt, dit heel veel goed doet. Spr. dankte het afdelingsbestuur voor al hetgeen het opbracht voor de Goese jeugd en overhandigde een geldge-. schenk onder couvert. Voor het hoofdbestuur sprak de heer Pasman uit Den Haag, die grote waardering uitte voor de jubilerende afdeling en hij schonk mej. de Kruy- ter, die 30 jaar als bestuurslid fun geert, de dr. Schuckink Kool-legpen ning. Via mevr. Snoep bood de afdeling Kloêtinge haar compliment aan en zuster C. de Wolf deed dit voor de afd. 's H. Arendskerke, die voor ieder jaar dat de afdeling bestond, één gulden afdroeg. De heer P. de Haas, kinderarts, be lichtte vervolgens de medische aspec ten van het werk. Spr. wees er op dat tegenwoordig vooral de nervosi teit uitzending noodzakelijk maakt en dat de ervaring leerde, dat verblijf in de tehuizen goed werkt. Vol be wondering sprak dokter de Haas over het C.G. en verdedigde de mening, dat in de toekomst meer naar het voorkomen dan naar het genezen moet worden gestreefd, omdat ten slotte de omgeving van huis en school -blijvend en die van het tehuis slechts tijdelijk is. De heer Kroonenberg zei hierop, dat het C.G. inderdaad dit laatste nastreeft. Na de pauze werd een film over tehuizen en kolonies gedraaid. (Advertentie) Specialist in dames-modeschoenen dens de ontvangst in het Middelburg se stadhuis, waar het gemeentebe stuur vertegenwoordigd werd door loco-burgemeester J. W. Kögeler, de heer J. Ph. Koene, gemeentesecreta ris, de wethouders A. J. Berenpas en L. J. van 't Westende en het raads lid, de heer L. A. Schenk. Als een belangrijke taak van de leerlingen in de toekomst noemde de heer Kögeler de samenwerking met de overheid. Beiden streven eenzelf de doel na", aldus de heer Kögeler. Dat de school ditmaal een bezoek brengt aan Zeeland noemde hij een gelukkige keus in verband met de op handen zijnde veranderingen, die een wijziging in de geestelijke struc tuur van de provincie met zich zullen meebrengen. Volgens de loco-burge meester zullen bijvoorbeeld de betere verbindingen met de randstad Hol land van grote invloed zijn op de mentaliteit van de Zeeuwse bevol king. Drs. van der Ploeg beantwoordde de rede van de heer Kögeler. Hij was er blij om, dat de loco-burge meester de nadruk had gelegd op het karakter van het dienstbetoon, omdat op maatschappelijk gebied steeds meer tijd nodig zal zijn het werk tg verrichten. Ondanks het feit, dat Ne derland twee scholen op maatschap pelijk en sociaal gebied heeft, was drs. van der Ploeg bijzonder ontevre den. „Het groepje maatschappelijk werkers is klein, terwijl de proble men steeds groter worden", aldus spreker, die van mening was, dat door deze excursie de banden tussen Zeeland en Rotterdam verstevigd zijn. Hij hoopte, dat ook steeds meer Zeeuwen de school zullen bezoeken. Na deze ontvangst maakte het ge zelschap een rondwandeling door de stad. waarna 's avonds de heer H. Pieters, archivaris van de Provincia le Bibliotheek, een causerie over Zee land hield. In het intieme conferentiezaaltje van de jeugdherberg Arneburch te Middelburg heeft dominee H. M. Stra. ting uit Goes dinsdagmiddag voor een dertigtal leerlingen van de school voor sociale wetenschappen en maat schappelijk werk te Rotterdam ge sproken over 't kerkelijk-maatschap- pelijk werk in Zeeland. Het was een interessante causerie, na afloop waar. van een aantal vragen werden gesteld die tot een boeiende discussie leidden. Voordat dominee Strating zijn inlei ding hield, bracht het gezelschap in de morgenuren onder leiding van drs. J. J. van der Ploeg, directeur der school, en vergezeld van mej. J. H. Westera. maatschappelijk werkster bij de stichting Zeeland, een bezoek aan Kruiningen. waar o.m. het ver enigingsgebouw en de herverkave lingswerkzaamheden in het voormali ge rampgebied bekeken werden. Bij terugkeer in Middelburg volgde een rondleiding door het r.-k. bejaarden tehuis. Er is grote vraag naar aandelen van de Zeeuwse coöperatieve kunst- mestfabriek, zo zelfs dat men er niet geheel aan heeft kunnen voldoen. Verkocht zijn aan nieuwe gegadigden 234 aandelen, welke door aankoop zijn verkregen. Men koopt ze in voor 175 en verkoopt ze voor 200. De over schrijvingen betroffen 205 gevallen met 1096 aandelen. Zowel in de N.O.- polder als in west-Zeeuwsch-Vlaande ren zijn boven de 1300 aandelen ge plaatst, zodat daar zelfstandige dis tricten kunnen worden gevormd. Dit alles deelde de heer J. P.è Lin- denbergh uit 's-Heer Arendskerke gis teren mee op de algemene vergade ring van het district Zuid-Beveland der Zeeuwse coöperatieve kunstmest- fabriek, die in hotel Centraal te Goes werd gehouden. Zoals bekend is de heer Lindenbergh wijlen de heer Zan- dee als voorzitter opgevolgd. „Ik ben als een wildeman tekeer gegaan", zei de Zierikzeeënaar J. H. tegen de politie, toen hij op 18 septem ber j.l. de onderwijzer M. van der M. afgeranseld had. De oorzaak hiervan was gelegen in het simpele feit, dat H.'s zoon school had moeten blijven om strafwerk te maken en toen de sommen, die hij moest maken, voor H. junior een te moeilijke opgaaf bleken te zijn, stuur de de onderwijzer het ventje naar huis. Wat hier voor kwaads insteekt werd tijdens de zitting van de Middel burgse politierechter ook niet duide lijk, maar de gebelgde vader had de onderwijzer in ieder geval opgezocht en zijn verontwaardiging metterdaad laten voelen. Het kind moest strafwerk maken, omdat hij in de klas het dochtertje van de familie F. geslagen had. De onderwijzer vond. dat zoiets niet on gestraft voorbij mag gaan en het joch moest dus schoolblijven. Nadat het kereltje naar huis gestuurd was, kwam eerst zijn moeder, die dacht dat de meester kindlief geslagen had, naar school. De onderwijzer hielp haar spoedig uit de droom, want dit was niet waar. Moe was nog maar nauwelijks vertrokken, of vader H. vervoegde zich bij de leerkracht met het vermelde gevolg. Weliswaar had H. daarna zijn ver ontschuldigingen aangeboden, maar toen zoonlief zich bleef misdragen, ontstonden er andermaal moeilijkhe den. De officier van justitie, mr. J. L. Andreae, achtte voor deze mishande ling een boete van 30 op zijn plaats en dit vond de politierechter, mr. J. A. E. Rink. ook. Dronkenschap De landbouwer A. H. T. uit Aarden burg, die op 21 september onder in vloed zijn auto bestuurd had. hoorde zich veroordeeld tot een boete van 150, alsmede drie maanden voor waardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid. De officier eiste drie we ken hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, 150 boete en drie maanden ontzegging onvoorwaar. delijk. Mr. Andreae wilde geen gevange nisstraf vragen, omdat het hier be halve een „slippertje" iemand betrof, die een blanco strafregister heeft. „Als de meesters van de weg niet achter hem gereden hadden, was hij zonder kleerscheuren thuisgekomen", verzekerde mr. G. Tichelman, die voor T. pleitte. Hij drong aan op een voorwaardelijke gevangenisstraf. De politierechter bepaalde zich dus en kel bij een geldboete. Ook de aannemer G. M. uit Sint Maartensdijk had iets te diep in het glaasje gekeken, voordat hij met zijn auto ging rijden. Toen een plotselinge rukwind over zijn wagen streek, kreeg hij dan ook zoveel moeite met de „navigatie", dat hij pardoes met auto in een sloot terecht kwam. Drie weken voorwaardelijk (proef tijd drie jaar) intrekking van het rij bewijs gedurende drie maanden en 150 boete vorderde de officier. De politierechter nam de eis over, be halve dan. dat hij de boete terug bracht op 100. „Niks van aan" De grondwerker A. E. O. uit Vogel waarde werd er van beschuldigd in de late avond van de 20e juli onder in vloed op zijn fiets gereden te hebben. De politie had hem zien slingeren en toen O. stopte, viel hij bijna om. „Niks van aan", zei hij en de politie rechter besloot toen de zaak aan te houden om de verbalisant te kunnen horen. De fruitteler G. van W. uit Terneu- zen, die eind vorig jaar op de Axelse- straatweg te Terneuzen met zijn wa gen op een stilstaande auto gereden was. werd vrijgesproken. Hij ver klaarde. dat hij destijds last van dui zelingen had. terwijl hij bovendien on der behandeling van een arts hiervoor was. Naar mr. Andreae zei, was ziek te hiervan inderdaad de oorzaak ge weest, reden waarom hij de opzet niet bewezen achtte en vrijspraak vroeg. Mr. Rink sloot zich gaarne bij het requisitoir van de officier aan. Diefstal van enkele koperen buisjes op een fabrieksterrein in Sas van Gent kwam de fabrieksarbeider H. B. uit Terneuzen op 15 te staan en de Terneuzense E. O., die een kennis enkele minder fraaie volzinnen in het gezicht geslingerd had, werd tot 25 boete veroordeeld. Bij de bespreking van de agenda der E.N.C.K. werd meegedeeld, dat het dividend per aandeel over het af gelopen jaar voor niet-afnemers van kunstmest 9.50 zal bedragen. De nieuwe zwavelzuurfabriek, die vorig jaar gereed kwam, werpt reeds goede resultaten af. Het totaal aan investeringen steeg tot 27 miljoen en voor ruim 2 miljoen is er afgeschre ven. Optimistische geluiden klonken er ook over de belangen der coöperatie in Zuid-Afrika en Ierland. In Dene marken is de afzet weer zeer belang rijk. In deze districtsvergadering werden tot bestuursleden herkozen de heren Schipper, Kapelle, en van Glerum, Kruiningen. Naar de algemene ver gadering der, Z.C.K. werd afgevaar digd de heer J. Boonman te Övezan- de. Het college,van beroep voor het be drijfsleven in Den Haag heeft beslo ten over acht weken uitspraak te doen in het beroep, dat' veertig Zeeuwse mosselkwekers hebben aangetekend tegen het besluit van het produkt- schap voor vis- en visprodukten om de standaardcapaciteitscijfers te wij zigen. Oorspronkelijk zou het college van beroep vandaag uitspraak doen. Tij dens een bewogen vergadering van Zevibel te Goes besloten de kwekers onlangs een rekest aan de Kroon te zenden en beroep aan te tekenen bij het college van beroep tegen het be sluit van het produktschap. Het col lege van beroep heeft op 28 augustus 1.1. dit beroep behandeld. „Meneer, we hebben de raket ge zien", meldde ons gisteren via de te lefoon een enthousiaste stem uit Bre da. De raket zou volgens de bezitter van deze slem waargenomen zijn van uit een dakraam van zijn woning aan de Nieuwe Boschstraat. De stemeigenaar had er speciaal op gelet en het geluk gehad om de raket juist te signaleren op de plek waar hij keek. De raket was over de koepel van de gevangenis gekomen en had met enorme snelheid, gelijk aan de snelheid van een hoog vliegende straaljager, koers gezet naar de toren van de St. Josephkerk. Speciaal in het heldere gedeelte van de lucht was het goed mogelijk geweest de raket in haar baan te vol gen. Ze leek op een ster die met het oog nauwelijks waarneembaar is. „Het is misschien heel onwaar schijnlijk meneer, maar we zijn er absoluut zeker van, dat we haar ge zien hebben. Het was ongeveer 5 mi nuten voor half acht". De man was echter teleurgesteld dat hij de Spoetnik zelf niet gezien had. En wij moeten hem nog verder j teleurstellen. De sterrenwacht te Utrecht heeft gisteren namelijk meegedeeld, dat de vuurpijl niet te observeren was, omdat deze zich bevond in de schaduwkegel van de aarde; zij was lager dan 500 km. waardoor de kans op observatie helemaal was verke ken. Wèl is, aldus de sterrenwacht om 12 minuten over 7 een bal lende ster (vuurbol) geobser veerd. Over dit verschijnsel is druk naar de sterrenwacht gete lefoneerd, waarbij bleek dat men deze vuurbol aanzag voor de vuurpijl, die de kunstmaan voor afgaat. Gistermiddag is de bemanning van de Duitse coaster „Plan", die eergis teren na een aanvaring met de Duit se tanker „Winneton" was gezonken, door de „Winneton" te Hansweert aan land gebracht. De acht mannen waren alles kwijt geraakt en moesten eerst van kleren worden voorzien. Op kosten van het cargadoorskantoor de Groof, is dit door een Goes' kledingmagazijn ge schied, waarna de schipbreukelingen des avonds van Hansweert naar Ant werpen zijn gereisd, waar zij voor lopig in het internationale zeemans tehuis ondergebracht zouden worden. Gislerenochtend ontspoorde op het Damrak te Amsterdam een tramtrein van lijn 5 met het ge volg, dat de bijwagen kantelde en op een kleine personenwagen te rechtkwam, welke op zijn beurt weer in aanraking kwam met een fietser. Het lichamelijke letsel be perkte zich bij dit gecompliceerde ongeval tot enige schaafwonden. De foto laat zien hoe de tramwagen op de auto bleef liggen. In het bestuur van de schoolartsen- dienst voor Zuid- en Noord-Beveland en Walcheren zijn twee nieuwe leden gekozen. Als vertegenwoordiger van de ge meente werd in de vacature C. F. M. van Horsigh benoemd H. J. M. Stieger burgemeester van Hoedekenskerke. Als vertegenwoordiger van het on derwijs werd aangewezen de heer P, Paree, hoofd der school te 's-Heeren- hoek, die de plaats inneemt van de heer Th. W. Spelier, eertijds hoofd van de school te Heinkenszand. Op uitnodiging van de Katholieke Middenstandsbond, afdeling Tilburg, heeft ir. H. J, B. Witte, minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, gesproken over „Middenstand en wo ningbouw". Subsidies voor bedrijfsruimte, aldus ir. Witte in zijn uiteenzetting, kan de regering niet verstrekken, omdat deze buiten het sociale vlak der woning bouw liggen en bovendien zouden af stuiten op vele praktische bezwaren. Tot de problematiek van de midden stand, zo vervolgde de minister, be hoort tegenwoordig ook het planmatig vestigen van bgdrijven in nieuwe wij ken. Met aanvankelijk zeer beperkte afzetgebieden wordt van de onderne mers in den beginne een aanzienlijke investering verlangd, iets wat vaak alleen het grootbedrijf zich kan ver oorloven. Van grote betekenis achtte spr. het vestigen van zogenaamde shopping centres in de nieuwe wijken, waardoor mede wordt gebroken met het oude systeem van „de winkel op het hoekje". Vandaar dat de laatste jaren de complexbouw (tenminste 40 woningen bi-cen» hand over hand is toegeno men. In 1955 bedroeg deze 52.3 pro cent van alle woningen, in de eerste helft van 1957 zelfs 55.3 procent. In antwoord op gestelde vragen ont. veinsde de minister niet. dat het wel standstoezicht en het werk der wel standscommissies ook niet steeds zijn instemming heeft. Uit stedebouwkun dig oogpunt wordt echter door de des. kundigen in deze commissies nuttig werk verricht en zij zijn zelfs onmis baar, temeer, omdat vele zich noe mende architecten onvoldoende kwali teiten bezitten, hetgeen mogelijk is doordat het architectenberoep in Ne derland nog steeds onbeschermd is. Desgevraagd zette de minister uit een, dat de grote verschillen tussen de prijzen, die de gemeenten bij ont eigening betalen, en die welke zij be rekenen bij uitgifte van gronden, moet worden gezocht in de hoge kos ten van het bouwrijp maken dier gronden en de noodzaak, dat de ge meente in dit opzicht selfsupporting blijft. Tijdens een bijeenkomst in de Schouwburg te Middelburg, heeft de heer A. Schout, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, het Zeeuws con sultatiebureau voor alcoholisme in dienst gesteld. Dit consultatiebureau is het 17e bureau in Nederland en tevens het laatste in de rij. De heer Schout wees er op, dat weliswaar het alcoholgebruik lang zaam terugloopt, doch dat het gevaar niettemin gebleven is en dat het zelfs ernstiger is geworden omdat er met name in het verkeer veel minder ruimte is gekomen. Mr. Goedemans, die namens de minister van Justitie het woord voer de, bevestigde, dat het alcoholver- bruik in Nederland sterk terugloopt, doch hij voegde daaraan toe. dat het aantal alcoholpatiënten nog ongeveer 30.000 bedraagt. De wetenschap is zich echter steeds meer en meer voor het alcoholprobleem gaan interesse ren en dit heeft mede ten gevolge gehad, dat er na de bevrijding tal van bureaus werden opgericht. Hij was van obrdeel dat het Zeeuws bu reau de achterstand snel zal inlopen, juist omdat de activiteit uitgebreid is over de gehele provincie. De heer H. J. Krauweel, directeur van het medisch consultatiebureau voor alcoholisme in Amsterdam, hield hierna een causerie over het werk en de betekenis van een consultatie bureau voor alcoholisme. De pastoor van Yerseke, J. W. A. van Eekelen, was gisteren met zijn auto onderweg naa. Bergen op Zoom. Op de kruising Zanddijk-Rijksweg te Kruiningen wilde hij de Rijksweg op draaien. Eerst liet hij een van links komende wagen passeren en wilde daarna doorrijden. Er kwam echter een tweede wagen uit de richting Goes waardoor de pastoor uit moest wijken. Het gevolg hiervan was. dat zijn wagen van de hoge dijk werd geduwd en na diverse buitelingen on deraan bleef liggen. Pastoor van Eekelen kwam met de schrik vrij. De wagen was ernstig be schadigd. Minister Witte heeft klachten over zijn groenteboer. „Hij is .duur en de bediening laat veel te wensen over. Er is echter maar één groenteman bij mij S in de buurt en de gemeente weigert woonruimte in be- J drijjsruimte om te zetten om een tweede vestiging mogelijk te maken". Dit vertrouwde minister Witte zijn gehoor te Tilburg toe. Vandaar de suggestie van de minister om in de nieuwe wij- S ken niet een maar twee t soortgelijke bedrijven te doen opnemen bij het projecteren van woon- en winkelruimte. ZILVEREN ERE-MEDAILLE. Aan de heer L. C. de Rijke, pen ningmeester van de postzegelvereni ging Vlissingen alhier, is de ere-me- daille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau verlend. WETHOUDER IN BOTSING Op de wegsplitsing, die gevormd wordt door de Schuitvlotstraat en de Dam, ontstond een aanrijding tussen een tweetal personenauto's. De wa gen die uit de Schuitvlotstraat kwam werd bestuurd door de heer L. J. van 't Wistende. wethouder van onze ge meente. Hem werd geen voorrang verleend door de uit de richting Ne- derstraat komende auto. Bij de bot sing werd niemand gewond, alleen de spatborden van beide auto's moes ten het ontgelden. Krediet voor aanschaffing roltronimelauto Vorig jaar augustus kregen b. én w. van de raad een krediet groot f 65.000 voor de aanschaffing van een roltrommel-auto met zijlader. B. en w. deelden destijds de raad mede. dat het chassis van de tezijnertijd niet meer als zodanig te gebruiken Ford- roltrommelauto zou kunnen worden benut om hierop een driezijdige kan- telbak met hydraulische drukinrich- ting te monteren, waardoor de reini gingsdienst de beschikking over een goede vrachtwagen zou verkrijgen. Daar de bovenbedoelde D.A F.-rol tronimelauto inmiddels door de fabri kant afgeleverd is, de momenteel in gebruik zijnde vrachtwagen, een Chevrolet-dumpwagen, versleten is, terwijl er bovendien voor deze wagen geen nieuwe onderdelen meer ver krijgbaar zijn en de reinigingsdienst een dergelijke wagen niet kan missen is het noodzakelijk, dat thans tot de verbouwing van de Fordroltrommel wordt overgegaan De kosten worden geraamd op f 350Ó.-. B. en w. vragen daarvoor thans een nieuw krediet. TERNEUZEN UITSLAG BALLONWEDSTRXJD Het bestuur van de Terneuzense Jeugdraad heeft de uitslag van de op 31 augustus 1.1. gehouden ballonwed strijd bekend gemaakt. Op de dag van dit grote kinderfeest werden ruim 1000 ballonnetjes door de kinderen opgelaten. Ruim twee honderd van de aangehechte kaarten zijn door de vinders terug gestuurd. De meeste kwamen uit de Belgische provincies Limburg en Luik terug, een enkele was tot over de Duitse grens terecht gekomen. 1 Si. Jansen Azaleastr. 14 Terneu zen, ballond geland in Trier 285 km; 2 Leen Willemsen, Steenkamplaan 100 Terneuzen, ballon geland in Prüm (bij Bonn) 264 km: 3 Thys van Boven Steenkamplaan 34 Terneuzen, ballon geland in Spa 203 km; 4 Gusta Kalle Vlooswijkstraat 34 Terneuzen, ballon geland in Bastogne 200 km; 5 Leni de Graaf Crocusstraat 9 Terneuzen. ballon geland in Borgnet (Luik) 157 km. Sas van Gent KAB OPENT WINTERPROGRAMMA Zondag start de afdeling Sas van Gent van de KAB met het winterpro- gramma. Een conferentie door pater Pisters zal in de ochtend te beluiste ren zijn. Om 8 uur wordt in zaal „Flo. ra" voor alle KAB-leden en hun ge zinsleden een gezellige avond op touw ge?!et, waaraan medewerken „De Woodpeckers" met muziek en zang en de toneelvereniging „Excelsior" met diverse schetsjes, terwijl de heer M. Cardon als spelleider van diverse spelen zal optreden. Ook aan de aan wezigen zal gelegenheid worden ge geven op te treden met zang, voor drachten, moppentappen enz. Het ge heel zal in een gezellige huiselijke sfeer worden gehouden. BROMFIETSER AANGEREDEN De heer J. Boor, tandarts alhier, reed dinsdagmiddag met zijn brom fiets tegen een door de heer M. F. A. uit Breda bestuurde personenauto op, waarbij hij vrij ernstig aan zijn been werd gewond. De auto stond in de Stationsstraat geparkeerd. Bij het wegrijden reed hij dwars de straat over om de Wilhel- minalaan in te rijden. Op he'tzelfde moment naderde tandarts Boor van uit de richting Westkade en reed met volle vaart tegen de auto. Overbren ging naar het ziekenhuis te Sluiskil was noodzakelijk. De auto werd licht, maar de bromfiets zwaar beschadigd. De zaterdag in het kader van de Instuif georganiseerde avond werd weer druk door de jongelui bezocht. Pater E. van Acker hield een boei ende causerie over de naastenliefde. Na de pauze werd een film vertoond over het werk van de bekende pries ter Abbé Pierre. Voor de omlijsting zorgde het dameszangkoor Crescen do uit Westdorpe. Na deze min of meer ernstige avond staat voor deze week weer een dansavond op het programma, waaraan zal medewer ken het dansorkest „The Heartbrea- kers" onder leiding van Guust Bo- gaert. St.-Jansteen GEMEENTE ST. JANSTEEN INENTING Donderdagmiddag om 3.30 uur in enting tegen polio in het Wijkgebouw, voor de kinderen geboren in het jaar 1955. 823-0 IJzendijke Belangrijke toneelavond van Elmare Met ademloze spanning heeft de goedgevulde zaal van het Parochie huis zondagavond geluisterd ien ge keken) naar de prachtige uitvoering van Hermans Bruggens Toneelgroep „Mevrouw Pilatus". Het dramatisch spel in 3 bedrijven van Willem Fut man (Jean du Pare) kreeg een su blieme vertolking. Expressie, voor dracht, mimiek, decor, kortom alles was keurig verzorgd. Het Nederlands van Maria Magdalena (mevr. Staf Bruggenvan Speybroek) verdient wel een bijzondere vermelding. Hier voor echter ook een pluim voor de hoofdrol Pilatus (Herman Bruggen De rollen van Barabbas en het Hoofd van het Sanhedrin brachten een gave typering. Er waren een flink aantal ama teur-tonelisten aanwezig, die niet al leen hebben genoten, maar meteen e»n uitstekende les in toneelspel ge kregen hebben. Het was een prachtig begin van het nieuwe programma van Elmare, dat ongetwijfeld zal sti muleren tot toetreding of bezoek aan de andere komende evenementen van onze Kuituurkring, waarvan de wel luidende naam een begrip is gewor den voor hoogstaande uitvoeringen. Aardenburg UITVOERING DOOR SINT KRUIS EN EEDE Op initiatief van de sociëteitsvw- eniging „Spoor tot Vriendschap", werd in het sociëteitsgebouw een uite voering gegeven door de muziekver eniging „Elk naar zijn krachten" uit Sint Kruis onder leiding van dirigent A. Verschuuren en de Eedese jeug dige accordeonist Hervé Marclé. Burgemeester J. van Dongen wees bij zijn welkomstwoord op de samenwer king hier ten toon gespreid door de drie dorpen van zijn gemeente en hij hcopte, dat deze samenwerking tus sen de verenigingen der diverse plaatsen in de toekomst meer zou plaats vinden. Het publiek, dat de zaal behoorlijk vulde, heeft kunnen genieten van goed gespeelde nummers door de Sint Kruise muziek, waarbij vooral opviel een ,,air-varié" met Jiet op treden van de tuba-solist René Pari- daen. Ook de jeugdige Hervé mocht een luid applaus voor zijn kunnen in ont vangst nemen. Het concert werd be sloten met de „E.N.Z.K.-mars" van de dirigent zelf, waarna tot slot een bal volgde. PATRONAAT KREEG EEN NAAM In een vergadering van het bestuur van het r.-k. Jongenspatronaat werd besloten als patroonheilige te nemen de H. Joannes Bosco, de stichter van dit soort jeugdwerk. Verder werd be sloten om het bestuur met nog twee leden uit te breiden in verband met de snelle groei en de steeds toene mende werkzaamheden. Het patro naat telt momenteel ruim 50 inge schreven leden, terwijl het aantal wekelijkse niet ingeschreven bezoe kers ongeveer 40 bedraagt. Aandacht weid verder geschonken aan diverse activiteiten zoals een kerststallen- actie, ouderavonden e.d. Ook heeft men het plan in de lente van vol gend jaar een fancy-fair te houden. Verheugend vond men het, dat de na tionaal hoofdcommissaris der Katho lieke Jeugdbeweging, M. van den Heuvel, deze week een bezoek aan Aardenburg brengt. VERKOOPACTIE Gedurende het tijdvak van 26 okto ber tot en met zaterdag 9 november wordt door de Aardenburgse winke liersvereniging „Warvo" weer een „winkelweek" georganiseerd. Hieraan zijn twee gratis loterijen verbonden ten bate van de kon. muziekvereni ging „Aardenburgse Fanfaren" en de Aardenburgse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer. Kivadendamme HET NIEUWE POSTKANTOOR Bij vergissing werd gisteren ge meld dat het nieuwe postkantoor der gemeente alhier zou komen. Dit is nl. niet het geval; het nieuwe kan toor is bedoeld voor Hoedekens kerke. Gistermiddag werd de Goese brand weer gealarmeerd voor een bijzonder geval. Personeel van Verdonks bier- handel aan de Kloetingseweg aldaar, draaide naar het dacht een „fles" zuurstof open, maar bespeurde al gauw dat er heel wat anders in zat, nl. zwavelzuur. Bedacht voor een ex plosie probeerde men de fles te slui ten wat niet gelukte. De brandweer, vlug ter plaatse, koelde met een waterstraal de sy phon af en rolde het gev»l naar bui ten, om eventueel onheil te voor komen. Naar later bleek is destijds het zwavelzuur bij vergissing aan de brouwerij afgeleverd inplaats van aan de Gezondheidsdienst voor dieren. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Het heim van de heksengrot, 14 j. OOSTBURG Ledel 8 uur: Safari. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De bandelozen, 18 j. GOES Grand: De schat van Afrika. MIDDELBURG Electro: Het huis der geheimen. VLISSINGEN Alhambra: Narcotica. Luxor: Tarzans vlucht. GOES Grand: Leise flehen meine Lie- der. Prins: Lezing Albert Helman. MIDDELBURG Electro: Marguerite de la nuit. VLISSINGEN Alhambra: Rusteloze jeugd. Luxor: Tarzans vlucht.

de Stem | 1957 | | pagina 2