Turkije aanvaardt bemiddeling van Saoedi-Arabië Nieuwe van gouverneur Cyprus Ongeregeldheden Praag gemeld te Slag aan IJzer herdacht Aha,de Hoednik Turkse spoorwegramp eist honderd doden Minister Cals wil grotere vrijheid van inrichting van het onderwijs r Drama in de Sahara Schuman weigert opdracht Syrië schijnt te twijfelen Beroep Israël op Y.S. en Rusland 'tkolt- Geschil heden in Yer. Naties Krijgt Collard onrechtmatig salaris? Executies en arrestaties in Hongarije Weer nieuw lichtpunt DAGBLAD VOOR ZEELAND Brand op de Nieuw-Amsterdam Ongerustheid over Franse frank Scherpste koersdaling van dit jaar in New York Wijziging kabinet Adenauer van Nieuwe ambassadeur naar Moskou Simplon-expres tegen stoptrein W oningbouwlening 394 miljoen Enkele buien Koningin Elizabeth sprak in V.N. Wetsontwerp bij Tweede Kamer Keulse priesters en hun auto of motor Moordzaak Zele 97e JAARGANG No. 22587 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie. Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.- p. kwartaal, p. post f 8.20, p. week (uitsl. bi) niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 TW CaC JCmtatft* m VaitrUiU DINSDAG 22 OKTOBER 19W Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen j 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuws® editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede» delingen 0.35 per mm). Bij contract aan® zienlijke reductie: volledig tarief en Algs» mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extr& Inzendingen op advertenties, welke de Bit» gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. telafoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Te Dzjidda, in Saoedi-Arabië, is o££icieel meegedeeld, dat Syrië en Turkije het bemiddelingsaanbod van koning Saoed heb ben aanvaard. Van Syrische en Turkse zijde werd aanvankelijk bevestigd, dat koning Saoed inderdaad bemiddelaar zou zijn, doch laat in de avond ontkende Syrië akkoord te zijn gegaan met het voorstel. Terwijl het reeds vaststond, dat de Turkse minister van voor lichting aan het hoofd zou staan van de delegatie, die ter ver zoeningsconferentie gaat nam men aan, dat de Syrische stafchef het hoofd van de delegatie van dat land zou zijn. Toen kwam een Syrische woordvoerder op het hoofdkwartier van de Verenigde Naties te New York met een mededeling, waarin hij categorisch ontkende, dat er een overeenkomst was gesloten over bemiddeling in het geschil tussen zijn land en Turkije. Gisterenavond tegen half elf is op het vlaggeschip van de Holland Amerika-lijn de „Nieuw Amsterdam", dat te Rotterdam aan de Wilhelminakade ligt, brand uitgebroken. Er is „groot alarm" geslagen en de brand weer is met veel materieel naar het schip uitgerukt. De brand woedt in het achterschip en ont wikkelt veel rook. Men had om twaalf' uur echter de vuurhaard nog niet kunnen vinden. De „Nieuw Amsterdam" zou vandaag naar Amerika vertrek ken. Het Franse publiek begint onge rust te worden over de positie van de frank, nu de regeringscrisis reeds drie weken duurt. Deze ongerustheid kwam gisteren tot uiting in een stij ging van de goudprijs op de markt te Parijs met ruim 4 pet tot het hoog ste peil sedert meer dan 5 jaar. In bankierskringen te Parijs ge looft men, dat binnenkort waarschijn lijk een verdere wijziging in de dol larwaarde van de frank noodzakelijk zal worden. De officiële Saoedi-Arabische pers en radiodienst deelde voorts mede, dat koning Saoed binnen twee dagen afvaardigingen van Turkije en Syrië zal ontvangen. Ook dit is, in het licht der laatste berichten, twijfelachtig geworden. Intussen heeft de Israëlische pre mier, David Ben Goerion, een be roep op de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie gedaan om over eenstemming te bereiken tot ver mindering van de spanning in het Midden-Oosten. Ben Goerion deelde dit mede in een gisteren in de Israëlische volksverte genwoordiging begonnen debat over Israëls buitenlandse politiek. Voorstel Menzies De Australische premier, Menzies, heeft op een bijeenkomst in Canberra een beroep op de Ver. Naties gedaan om het initiatief te nemen tot een conferentie op hoog niveau, ter be studering van de mogelijkheid van een nieuw internationaal akkoord voor het wegnemen van de funda mentele oorzaken der bestaande spanning in het Midden-Oosten. Dat akkoord zou o.a. definitief de Israëlisch-Arabische grenzen moeten bepalen, een oplossing moeten geven voor het vluchtelingen-vraagstuk en de kwestie van de olieleveranties in een geest van samenwerking, zon der internationale concurrentie, moe ten regelen. Neliroe De Indische eerste minister, Nehroe, heeft gezegd, de kans op oorlog in West-Azië verminderd te achten. De Syrische kwestie had aange toond, dat het Arabische nationalis me sterker was dan het Pact van Bagdad. Op de effectenbeurs te New York heeft zich gisteren de scherpste koers daling van het lopende jaar tot dus verre voorgedaan. Hoewel de span ning in het nabije Oosten verminderd leek, verscheen er een zeer omvang rijk aanbod, dat in verband werd ge bracht met de ontmoedigende berich ten, o.a. over nieuwe produktiebeper- kingen, die uit het Amerikaanse be drijfsleven werden ontvangen. Drie golven van verkopen brachten de effectenmarkt op het laagste peil sedert medio december 1954. De markt sloot gemakkelijk met een breed front van koersverliezen, die tot ongeveer drie dollar bedroegen. De algemene vergadering van de Verenigde Naties zal van daag bijeenkomen ter behande ling van het geschil tussen Syrië en Turkije. Te Bonn wordt verwacht, dat dr. Adenauer, die vandaag tot Bonds kanselier zal worden gekozen, slechts één belangrijke verandering in zijn kabinet zal aanbrengen. Van gewoonlijk welingelichte zijde werd vernomen, dat Adenauer be sloten heeft Etzel tot minister van financiën te benoemen in plaats van Schaeffer, op wiens methoden veel kritiek is geoefend. Schaeffer is acht jaar minister geweest. Etzel is één van de vice-voorzitters van de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van dr. J. G. de Beus tot Ne derlands ambassadeur te Moskou. Daar zal dr. de Beus de opvolger zijn van de heer D. J. von Balluseck, die als ambassadeur naar Ottawa gaat. De heer de Beus was destijds ambas sadeur in Karachi en daarvoor ver bonden aan onze ambassade in Was hington. Tc Londen is gisteren bekend gemaakt, dat sir Hugh Foot tot gouverneur van Cyprus is be noemd. Sir Hugh treedt als zo danig in de plaats van veldmaar schalk sir John Harding. Vernomen wordt, dat veldmaarschalk Harding eind november a.s. uit Cy prus zal vertrekken. Sir Hugh Foot zal zijn nieuwe ambt begin december aanvaarden. Veldmaarschalk Harding werd in september 1955 tot gouverneur van Cyprus benoemd en tevens belast met het opperbevel over de aldaar gele gerde troepen. Bij het aanvaarden van de benoeming ging hij ervan uit, dat hij niet langer dan twee jaar in functie zou blijven. De Tsjechoslowaakse minister van binnenlandse zaken, Barak, heeft gisteren meegedeeld, dat er zich onlangs tegen de staat gerichte wanordelijkheden te Praag hebben voorgedaan. De incidenten werden in de late avonduren veroorzaakt door straatschenders, die de openbare orde verstoorden en leven en eigendom van de burgers in ge vaar brachten. Barak zei, dat de „klassevijanden" deze straatschenders beschouwen als bondgenoten tegen de republiek. De oproerkraaiers hadden getracht voor bijgangers in de wanordelijkheden te betrekken, maar hierbij hadden zij zich vergist. De politie en de justitie hebben een beslissende slag tegen deze straat schenders voorbereid, aldus zei de minister op een persconferentie. IN DE ALPEN bij Wenen zijn dit weekeinde vier Alpinisten, allen Oos tenrijkers, om het leven gekomen. EEN OOSTENRIJKSE douane-in specteur, Franz Melchart. is in Hon garije gearresteerd. Hij ging te Nickelsdorf voor zaken de grens over. Volgens Hongaarse berichten heeft hij „een misdrijf" gepleegd. TIEN DAGEN nadat zestien bont mantels te Rotterdam waren gesto len, heeft de rechercheur aldaar twee man aangehouden, van wie er een reeds bekend heeft. DE EGYPTISCHE autoriteiten heb ben een rapport van het bestuursor gaan van het Suezkanaal goedge keurd, dat de totale schade van de Brits-Franse aanval van vorig jaar voor het Suezkanaal begroot op 340 miljoen gulden. DE OUDSTE inwoner ter wereld is volgens het Zuidafrikaanse blad „Dagbreek" de 140-jarige Swazi Im- kondhio Nkosi. De man is blind, maar heeft een uitstekend geheugen. Hij gelooft, dat hij zo lang leeft, om dat God hem heeft willen straffen voor de vele moorden, die hij in zijn jonge jaren heeft begaan. DE KLM gaat de tweemaal weke lijks gevlogen lijn Karachi-Kandahar- Kabul opheffen. De Pakistaanse luchtvaartmaatschappij neemt deze dienst zelf ter hand. DE WETHOUDER van Kampen heeft zijn ontslag ingediend. Elders in deze editie meldden wij hierom trent, dat zijn oudste zoon verklaard heeft „een briefje hierover"naar een landelijk dagblad gezonden te heb ben. Later echter - zo gelieve men in aansluiting op bedoeld bericht te lezen - heeft deze zoon die verkla ring weer ingetrokken. Het Praagse avondblad „Vecerni Praha" meldde gisteren, dat donder dag j.l. overal in Tsjecho-Slowakije de oorlog tegen de straatschenders was begonnen. In Praag alleen werden in het weekeinde 105 personen „van allerlei slag" gearresteerd, aldus het blad. Een C.V.P.-afgevaardigde in de Provinciale Staten van Henegouwen heeft gevraagd, of het juist is, dat minister Collard van Onderwijs se dert zijn ambtsaanvaarding als mi nister in 1954 behalve zijn ministerië le salaris ook nog zijn salaris door betaald krijgt als leraar aan het in stituut Waroquez te Bergen, ofschoon hij sedert 1954 deze laatste functie niet meer uitoefent. Deze vraag heeft tot heftige discussies in de provincia le staten van Henegouwen aanleiding gegeven. Van socialistische zijde werd verzekerd, dat minister Collard een eerlijk mens is, maar dat eerst op 22 dezer op de vraag antwoord gegeven kan worden, omdat thans de nodige bescheiden nog niet aanwezig zijn. De C.V.P. zowel als de katholieke organisatie ..School en Gezin" volgen de kwestie op de voet, maar onthou den zich tot dinsdag van commentaar. De vroegere Hongaarse generaal Gustav Hennyey, die de leiding heeft van het bureau in Duitsland van de „assemblée van geknechte Europese volken", heeft in Bonn verklaard, dat sedert de opstand 2.000 mensen in Hongarije terechtgesteld zijn. Voorts zijn 20.000 mensen gevangen gezet, 15.000 naar concentratiekampen ge zonden, 12.000 gedeporteerd naar de Sovjet-Unie en 10.000 uit hun vroege re woonplaats verbannen. Hennyey is tot 1944 minister van buitenlandse zaken in de regering van Geza Lakatos geweest. Gemeld wordt, dat hij thans om persoonlijke redenen ontslag heeft gevraagd. Op Harding zijn gedurende zijn ver blijf op Cyprus verscheiden malen moordaanslagen gepleegd. Nu de strijd op Cyprus tussen rege ringstroepen en opstandelingen ge luwd is en de Britse regering maat regelen heeft genomen om in Kenia een tegenwicht te vinden tegen een vermindering van het strategische belang van Cypi*us, deden reeds enige tijd berichten de ronde, dat Harding na zijn tweejarige ambtsperiode door een „politieke gouverneur" zou wor den vervangen. De vijftigjarige sir Hugh Foot is in 1944 waarnemend gouverneur van Cyprus geweest. Commentaren De bisschop van Kithium, waarne mend Etnarch van Cyprus zolang aartsbisschop Makarios buiten Cyprus vertoeft, verwelkomde de benoeming van sir Hugh Foot tot gouverneur on der het voorbehoud dat dit „een wij ziging in de Britse regeringspolitiek ten opzichte van het Cyprische vraag stuk inluidt". Dr. Fazil Kutchuk, leider van de Turks-Cypriotische minderheid op het eiland, verwelkomde de nieuwe aan stelling onder het beding dat zij „geen koerswijziging ten opzichte van de politiek van Harding betekent". De Simplon-expres is in de nacht van zondag op maandag in Turks Thracië in botsing ge komen met een stoptrein. De eerste berichten gewaag de van 100 doden, doch laat in De N.V. Bank voor Neder- landsche Gemeenten deelt mede, dat zij gebruikmakende van de bevoegdheid, welke zij zich in het prospectus van 8 oktober j.L heeft voorbehouden, het totaal te aanvaarden bedrag van de nationale woningbouwlening, bestaande uit 6 pet 25-jarige obligaties 1957 nader heeft vast gesteld op 394 miljoen. Dit bedrag stemt overeen met het totaal van de inschrijvingen, zodat bij de toewijzing geen re ductie zal worden toegepast. Van het totaal ingeschreven bedrag zal rond 78 miljoen worden gestort in de vorm van vorderingen uit hoof de van kasgeldleningen, verstrekt aan Nederlandse gemeenten, en/of N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten. Het overgrote deel van de lening I wordt gestort op de eerste stortings- 1 datum t.w. 15 november a.s. 1 Verwachting van het K.N.M.I. tot 2 vanavond, opgemaakt maandag- J avond 23.15 uur: Veranderlijke bewolking met en- kele buien. Iets kouder dan giste- ren. Matige tot krachtige langs de kust af en toe harde wind tussen west en noordwest. Verwachting van het Belgische Weerkundig Instituut: Matige wind uit zuidwest tot zuid. J Aanvankelijk betrokken met plaat- J selijk lichte regen. Vervolgens zwaar bewolkt met opklaringen. Temperatuur zonder noemens- waardige schommelingen. Vandaag: zon onder 17.32 uur; maan onder 17.01 uur. j Morgen: zon op 7-18 uur; maan op 7.37 uur. Voor de 43ste maal hebben de Bel gische oud-strijders in Brussel de slag aan de rivier de IJzer in 1914 herdacht. De foto geeft een beeld van het défilé, dat de oorlogsvete ranen hielden langs het koninklijk paleis in Brussel en dat werd gade geslagen door Koning Boudewijn. Op de achtergrond' het Paleis der Academiën. Koningin Elizabeth, de eerste Brit se monarch, die in de assemblée hét woord voerde, zei gisteren in de ver gadering van de Verenigde Naties te New York, dat de V.N. nog steeds ver van hun doel verwijderd zijn, maar dat de volkeren verwachten, dat de V.N. zich zullen blijven in spannen om die idealen eens te ver wezenlijken. De politie te New York had uitge breide voorzorgsmaatregelen getrof fen, omdat een onbekende had opge beid, dat er een aanslag op het le ven van de koningin zou worden ge daan. Op Broadway daalde de ge bruikelijke regen confetti neer, toen de auto met de koninklijke gasten in zicht kwam. Hedenmiddag worden de koningin en prins Philip in Londen terugver wacht. (Van onze parlementaire medewerker) Grotere vrijheid van inrich ting van het onderwijs is het doel van een wetsontwerp, dat minister Cals bij de Tweede Ka mer heeft ingediend. De minister meent, dat het tijd wordt dat op een of andere wijze mogelijk heden worden geschapen voor de hoognodige vernieuwing van het onderwijs. Nog voordat de eigenlijke grote wet over het Middelbaar en Voorbe- reidend Hoger Onderwijs - die waar schijnlijk in de loop van het komende jaar wordt ingediend - in werking treedt, wil de bewindsman op be perkte schaal enige vrijheid moge lijk maken. De ervaringen, die in deze overgangsp ;riode worden opge daan, zullen dan bovendien kunnen worden verwerkt in de uiteindelijke regeling. De voorstellen van minister Cals hebben zowel betrekking op het La- ger Ouderwijs als op het VHMO. houden o.m. in: Zij De mogelijkheid wordt geopend tot toelating tot een school voor voortgezet lager onderwijs van leerlingen, die niet alle klassen van het gewone L.O. hebben door lopen. Het samenbrengen onder één hoofd en in één gebouw van ULO en VGLO school. Bij het eindexamen voor het VHMO kunnen de leerlingen een vak laten vallen mits zij in het voorlaatste leerjaar in dat vak meer dan voldoende resultaten hebben behaald. Bij deze beper king van het eindexamen wordt gedacht aan het vak Wiskunde voor Gymnasium A, Grieks of een moderne taal voor Gymnasium B en een moderne taal voor HBS-B. Een andere methode van selectie zal kunnen worden gekozen in plaats van het thans in verschil lende gevallen voorgeschreven toelatingsexamen. In het leerplan van de eerste klasse van de Mid delbare school zullen verder enige wijzigingen kunnen worden aan gebracht om de overgang van de lagere school naar Middelbare school voor de leerlingen te ver lichten. 5. Ook voor het verdere leerplan zul len, op beperkte schaal, afwijkin gen kunnen worden toegestaan. 6. Tenslotte geeft het wetsontwerp een voorlopige grondslag voor de oprichting van scholen voor hoger voortgezet algemeen onderwijs. Dit HAVO schooltype zal dan on geveer liggen tussen het huidige ULO en VHMO. Een dergelijke opzet zou vooral voor meer een zijdig begaafde leerlingen grotere kansen van slagen bieden. Minister Cals is van mening, dat deze nieuwe regelingen beslist niet mogen leiden tot ongelimiteerde ex perimenten. Verantwoorde onderzoe kingen op het gebied van de vernieu wing van het onderwijs, ook in de praktijk, zullen echter moeten wor den gestimuleerd. de avond werd gemeld, dat er meer dan 100 doden en bijna 300 gewonden zijn, van wie er 50 bewusteloos zijn. De Simplon-expres was op weg naar Saloniki, toen hij vermoede lijk door een verkeerde wisselstand in botsing kwam met een stop trein, die van Edirne (het voorma lige Adrianopel) op weg was naar Istanbul. Er is op dit traject slechts enkel spoor. Spoorwegfunctionarissen gaven als hun mening te kennen, dat de botsing het gevolg was van een misverstand tussen twee stations. Volgens genoemde ooggetuige was de plaats van het ongeluk een bloed bad. De eerste en tweede klasse rijtuigen van de Simplon-expres wa ren niet beschadigd, wel die van de derde klasse. De eerste drie compar timenten van de stoptrein waren vernield. Onder de doden had hij ver scheidene soldaten gezien. In de stop trein was brand ontstaan, maar red dingsploegen uit nabijgelegen kazer nes hadden het vuur kunnen blussen, Enige gewonden waren naar mili taire hospitalen overgebracht. Twee beambten, die verantwoordelijk zijn voor de signalen op dit baanvak, zijn gearresteerd. Ja, het is dan zover. Na de oorbel- len en het kapsel is ook de hoed voor de dames der schepping ook gaan lijden aan Spoetnikitis. De Spoetnikhoed is gecreëerd door de Amerikaan Raymond Hudd en in het Lasalle-hotel te Chicago voor het eerst aan den volke getoond door Lois McManus (nee heus, die naam is echt) ter gelegenheid van de „Victory Beauty Trade Fair". Jammer dat u dit plaatje van Lois niet in de echte kleuren kunt zient dan zou u nl. ook nog kunnen ge nieten van de niet zo heel beschei den tinten, metaal-rood en zilver welke deze „hoednik" sieren. De priesters in het aartsbisdom Keulen mogen geen auto of motor hebben tenzij zij de noodzaak ervan kunnen aantonen, maar dan zijn zij nog gebonden aan cilinderinhoud en prijs. Het vicariaat-generaal van het aartsbisdom heeft in een officiële be kendmaking meegedeeld, dat toe stemming voor het bezit van een mo tor of auto afhankelijk is van de ziel zorgelijke noodzaak. De beslissing hierover berust bij de deken. De cilin derinhoud van de motor mag niet ho ger zijn dan 250 cc, terwijl de prijs van de auto niet mag uitstijgen bo ven die van een volkswagen. Wanneer priesters menen een zwaar dere motor of grotere wagen te moe ten hebben, dan moeten zij voor de aanschaf toestemming hebben van de vicaris-generaal. De vicaris-generaal geeft te ken nen, dat een auto of motor als luxe ergernis geeft. Djilas niet in hoger beroep Milovan Djilas, de vroegere Zuid- slavische vice-president, die wegens het schrijven van zijn anti-commu nistisch boek ,,De Nieuwe Klasse" tot negen jaar gevangenisstraf is ver oordeeld, heeft na overleg met zijn advocaat gisteren zijn kans om tegen de uitspraak in hoger beroep te gaan verworpen. Het onderzoek in de moordzaak tegen de „autocrosser" M. van den Broeck uit Zele (B.) heeft weer een nieuwe verrassing opgeleverd. Een van de exploitanten van de geheime jeneverstokerij, waarin ook van den Broeck zijn aandeel had, blijkt voort vluchtig te zijn. Het is een zekere René de Meulemeester, die samen met de gearresteerde kunstsmid van B. op de middag van de moord nog met van den Broeck heeft gesproken. De Meulemeester en van B. zijn na het onderhoud samen in een auto weggereden. Van den Broeck zou de Meulemees ter nog geld schuldig geweest zijn in verband met de aanschaf van de ap paratuur voor de stokerij. Op de dinsdagmiddag in kwestie zou hij dit geld hebben moeten betalen. Men ver onderstelt, dat hij zonder geld naar het rendez-vous gegaan is en dat mede hierin het motief moet worden gezocht van de moord. De Franse M-R.P.-leider Ro bert Schuman heeft gisteren een opdracht om een nieuwe rege ring te vormen, afgewezen. Na een bezoek aan president Coty verklaarde hij tegenover de pers, dat zonder een nieuwe poging om de par tijen nader tot elkaar te brengen, geen regering gevormd kan worden. Schuman heeft de president een rapport overhandigd, waarin dringen de maatregelen worden opgesomd, dia volgens hem nodig zijn voor oplossing van de Franse financiële en economi sche moeilijkheden. De inhoud van het verslag is niet gepubliceerd, maar da voornaamste problemen zijn wel be kend. De schatkist loopt leeg en het verwachte begrotingstekort voor dit jaar bedraagt 950.000 miljoen frank. Franse vliegtuigen hebben een aanval gedaan op een groep Mohammedanen, die met 200 kamelen door de Sahara vluchtten, na dat ze acht Europese militairen die hun transport begeleidden, hadden vermoord. Toen de lijken van de soldaten gevonden waren, werden vlieg tuigen uitgezonden, die de vluchtelingen hebben opgespoord en met machinegeweren bestookt. Tien Mohammedanen en alle kamelen zijn daarbij gedood. De rest van de groep, veertig man, zwerft nu zon der vervoermiddelen door de woestijn de dood voor ogen. ~N

de Stem | 1957 | | pagina 1