A Tito noemt besluit van Bonn „vijandige daad55 Met water, zeep en animo..... Deze week geen Journalistiek werk is moeilijk en onmisbaar Verrassingen bij het onderzoek naar moord op autocrosser West-Duitsland brak met Belgrado KADAR neemt geen Saoed wilde bemiddelen tussen Turkije en Syrië Recordpoging van vlieger eindigde in het water PSTAL ZOON Moeilijkheden binnen de partij in Zuid-Slavië OPDRACHT VOOR SCHUMAN risico winnaar in STEM-toto Nederlandse zeelieden gearresteerd „Strijd op drie fronten55 Adoptie van Hongaarse gezinnen 10 \\es* CALPAM EKEN! DAGBLAR VOOR ZEELAND Stichting van de Arbeid weer bijeen Oh Lening van Oost- Duitsland K.N.V.V.L. kreeg nieuw gebouw 1 Wisselvallig weer Kwestie van geluk hebben Uitslagen top-voetbal Federatie-congres in Amsterdam OVERSTROMING IN IRAK Arrestatie en geheime stokerij Mgr. Jos Baeten bij H. Vader Ike schilderde prins Charles Op Jamaica: Nieuw-Guinea Nieuwe Aga Khan gekroond icht het l-O- de iich- b(j idere 'enst es, gevuld met hoog» taal in de keuken, in g en zelfs voor ver- or zijn zuiverheid een aarom zuinig en geeft CALPAM-gertei be* voor Nederland vol- nieuwe veiligheidsdruk- Geen sleutels, geen geen kranen. Eenvoudig eilig I In enkel* seeon- uw CALPAM-gas voor bruik gereed. Openen ireep. Het toppunt ven eid I kan CALPA M-ga« [en worden toegepast in U hierover vol- 26, GAS aat 102, 20 Tel, 34000 Tel, 31200 (empl. N.S.) Tel. 31539 Academiesingel 34 Tel. 34275 6 Tel. 33485 kenmarkt 13, Tel. 31700 aat 76 Tel. 34567 I, Oudeweg 7, Tel. S7 relaties met diverse lingen, zijn wij ne geldschaarste hypotheken ekken condities. Breda Tel. 32474 a hem gerust, „nog zon daalt, zal uw gered zijn, Agua. ar kalmte zou snel n zijn, als zij d® ijgers gezien had, cue rotsige oevers de no's spiedend opne- 97e JAARGANG No. 22586 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn,prijs bij vooruitbet. 7.- p. kwartaal, p. post 8.20, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54, Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 21. OKTOBER 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) De regering van West-Duitsland heeft zaterdag de diploma tieke betrekkingen met Zuid-Slavië afgebroken, omdat volgens haar de erkenning van Oost-Duitsland door de Zuidslavische regering „een onvriendelijke daad is, die tegen de levensbelangen van het Duitse volk indruist". Dr. Heinrich von Brentano, de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, overhandigde aan de Zuidslavische ambas sadeur, Kveder, een nota, waarin de betrekkingen opgezegd wer den. Hij verklaarde daarna tegenover de pers, dat Frankrijk de Westduitse belangen in Belgrado zal behartigen. De Zuidslavische regering noemde de Westduitse beslissing een „vijandige daad". Zij zei het te betreuren, dat West-Duitsland gemeend heeft ,,in zijn internationale betrekkingen gebruik te moeten maken van in onbruik geraakte en negatieve handelwijzen, gegrondvest op een politiek van geweld en druk, en met het doel inwilliging te verkrijgen van politieke verlangens". President Coty heeft zaterdag middag de katholiek Robert Schuman belast met een „ver zoeningsmissie". Hij zal proberen een basis te vinden voor een regering, die kan rekenen op een meerder heid in de Nationale Vergade ring. De 71-jarige Schuman, een vroegere premier en minister van Buitenlandse Zaken, verklaarde tegenover verslag gevers: ,,Wij moeten binnen een week of tien dagen handelen". Hij zal een financieel noodprogram opstellen. Het bestuur van het Franse Chris telijke Vakverbond heeft zondag be sloten. alle arbeiders in Frankrijk op te roepen tot grootscheepse betogin gen op 25 oktober, ,,bij wijze van waarschuwing aan de overheid en de werkgevers." Zaterdagochtend is 't bestuur van de Stichting van de Arbeid weer bijeen geweest, ter voortzetting van de dis cussies over de sociaal-economische toestand. De besprekingen in de boezem van het bestuur zijn nog niet ten einde. Ze zullen op 31 oktober worden voort gezet. De Zuidslavische ambassadeur, die inmiddels naar Belgrado is vertrok ken, verklaarde, toen men hem vroeg of het verbreken van de diplomatieke betrekkingen invloed zou hebben op de economische overeenkomsten: „Neen, een overeenkomst blijft een overeenkomst". De ambassadeur las voor verslag gevers een verklaring voor, die hij in antwoord op de Westduitse nota van vijf pagina's had afgelegd. Daarin wordt gezegd, dat de wereld opinie deze breuk niet zou kunnen zien als bijdrage aan de hereniging van Duitsland, doch dat zij de breuk zou beschouwen als een poging om het Duitse vraagstuk liever „door zinne loze druk dan door verzoening" op te lossen. De Verenigde Staten zouden inmid dels ook „een wijziging" overwegen in hun economische hulp aan Tito. Heinrich Rau, vice-president en mi nister van handel van Oost-Duitsland heeft in Athene bekendgemaakt, dat Oost-Duitsland Zuid-Slavië een lening op lange termijn van 175 miljoen dol lar wil verstrekken om een alumini- umfabriek te bouwen. De lening zal worden afgelost uit de winst die de fabriek maakt. Het is niet uitgesloten, dat Tito's besluit, om zich wat nauwer bij het oostelijke blok aan te sluiten, te ma ken heeft met moeilijkheden in eigen land. Over het nieuwe partij statuut met name zijn de meningen uiterst verdeeld. Alleen reeds in Herzegowina hebben 25 afdelingen eenstemmig te kennen gegeven, dat uit de statuten de para graaf verwijderd dient te worden, volgens welke het lidmaatschap van een kerkgenootschap onverenigbaar wordt verklaard met het lidmaatschap van de partij. De universitaire partij- secties hebben voorstellen ingediend voor meer democratie in de politiek. Tweeënzestig afdelingen uit alle fede rale Joegoslavische republieken eisen een liberale houding der partij ten aanzien van het ambacht, de kleine neringdoenden en de vrije beroepen. Er blijken twee vleugels in de Com munistische Partij van Joegoslavië te zijn: enerzijds de centralistische en leninistische groepering, die alle macht in het partij-apparaat wil vastleggen; anderzijds een liberaler en democra tischer vleugel, welke meer vrijheid binnen de partij wenst. Men zou hier kunnen spreken van aanhangers van Djilas. De Hongaarse autoriteiten nemen uitgebreide maatregelen om te voorkomen dat de opstand van vo rig jaar herdacht wordt. Uit alle winkels in Boedapest zijn zwarte dassen, rouwbanden en zwarte stoffen verdwenen. Mensen, die normaal zwarte kleren dragen, of die in de rouw zijn, hebben de waarschuwing gekregen, dat zij woensdag als het een jaar gele den zal zijn dat de opstand begon beter iets anders kunnen dragen om „misverstanden" te voorkomen. Concierges van huizenblokken hebben de vlaggen moeten inleve ren. Voorts moeten zij aan de poli tie alle bijeenkomsten in hun blok, ook verjaardagspartijtjes, melden. Op uitnodiging van de bur gemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, zijn zater dag kinderen uit verschillende plaatsen in Nederland naar de watertoren te Zandvoort geko men om daar hun namen en andere „muurschriften" uit te wissen, waarmee zij tijdens be zoeken in de afgelopen ja ren de toren hadden ver sierd. Na het schoonmaakkar- wei onthaalde de burgemeester zijn jeugdige gasten in een na bijgelegen restaurant. De foto laat zien hoe de bur gemeester een van de gerekru teerde schoonmaaksters een handje hielp. President Bayar van Turkije heeft kaning Saoed van Saoedi-Arabië de verzekering gegeven, dat Turkije niet van plan is Syrië aan te vallen. Saoed had president Koewatli van Syrië aangeboden, bij de president van Turkije te bemiddelen, teneinde vermindering te brengen in de „spanning, die is ontstaan door het samentrekken van Turkse troepen nabij de Syrische grens". Passagiers van een Jordaans ver- keerstoestel dat zaterdag in Cairo landde, hebben verteld dat een Isra ëlisch jachtttoestel 's middags om het toestel heen had gevlogen en het met machinegeweer had bestookt. Een V.N.-commissie stelt een onder zoek in. Volgens het Amerikaanse tijd schrift „Aviation Week" hebben de Verenigde Staten meer dan twee jaar lang de proeven met Russische ra ketten gevolgd door middel van ra- dar- en andere apparaten, die in Tur kije stonden opgesteld. In diplomatieke kringen, aldus het blad, beschouwt men dit als één van de redenen, waarom de Russen, die van deze bespieding op de hoogte zijn, Turkije onder militaire en poli tieke druk hebben geplaatst. IN KOPENHAGEN is een plan be kend gemaakt voor een Noordse ge meenschappelijke markt. Het voor ziet p.m. in de instelling van een tolunie, die 80 procent van de handel tussen Denemarken, Zweden, Noor wegen en Finland raakt. ACHTTIEN personen zijn in Slowa kije gearresteerd op beschuldiging van spionage voor de Verenigde Sta ten. EEN C.V.P.-AFGEVAARDIGDE in de provincie Henegouwen heeft de vraag gesteld of het juist is, dat de Belgische minister Collard behalve zijn ministeriële salaris ook nog zijn salaris doorbetaald krijgt als leraar aan een instituut te Bergen. HONGARIJE heeft drie leden van de staf van de Israëlische legatie uit gewezen, nadat Israël heeft gewei gerd een Hongaarse acteur vrij te laten, die bij een zedenzaak is betrok ken. BIJ HET OVERSTEKEN van de :traat te Helden-Panningen is het 'ijfjarig zoontje van de familie G. Jmmen door een vrachtauto aange- eden. Het ventje overleed kort daarna. VOORWEGEN krijgt waarschijnlijk le eerste gemeenschappelijke Euro- >ese atoomreactor voor onderzoek 'innen zijn grenzen. Dit is zaterdag e Parijs meegedeeld. VCHTTIEN personen staan momen- eel in Cairo terecht, omdat zij lid ouden zijn van een clandestiene 'ommunistische partij. Verwachting van het KNMI, tot maandagavond, opgemaakt zondagavond 23.15 uur. J Enkele opklaringen, maar ook j hier en daar buien. In het zuiden j van het land echter aanvankel^k 2 nog zwaar bewolkt. Ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren. 2 Matige tot krachtige en langs de kust krachtige tot harde wind tussen zuid-west en west. Vandaag: zon onder 17.34 uur, maan onder 16.31 uur. 2 Morgen: zon op 7.16 uur, maan 2 op 6.16 uur. Op de rijksweg Deventer-Hengelo, onder Delden, is zondag een perso nenauto uit Renkum, in volle vaart via de linkerweghelft en een rijwiel pad over een sloot het bos in gevlo gen. De wagen sleurde onderweg en kele betonnen bordjes mee, vloog enige malen over de kop, ploegde zich door de sloot en kwam aan de andere zijde van de sloot in het bos tot stilstand. De auto was geheel ver nield. Niettemin liep geen der inzit tenden (vijf volwassenen en twee kinderen) enig letsel van betekenis op. «w De (tamelijk normale) uitsla gen, die de ploegen uit de ere divisie gisteren boekten, luiden als volgt: Sparta-Rapid JC 2-1 DOS-BIauvv Wit 0-0 GVAV-ADO 3-2 NAC-MVV 0-1 BVV-Spcl. Enschede 1-1 Amsterdam-PSV 0-2 Fortuna '54-Ajax 1-1 Feijenoord-Elinkwjjk 5-2 NOAD-VVV 2-1 Voor verslagen cn actie-foto's mogen wjj U verwijzen naar onze sportpagina's. De Federatie van Nederlandse Jour. naiisten heeft zaterdag te Amsterdam een congres gehouden, dat gewijd was aan de positie van de journalist in Nederland. Prof. mr. G. E. Langemeyer, die een inleiding hield over de positie van de pers in de huidige maatschappij, ging eerst de „reusachtige invloed" na, die de pers op onze geestelijke bagage heeft. De haast, die kenmer kend is voor het journalistieke vak, het summiere karakter van de dag bladberichtgeving, die reeds in de richting van het sensationele werkt, zijn voor de pers handicaps om ideale prestaties te leveren. In dit verband stelde prof. Lange meyer, dat men zou wensen, dat ie der altijd de krant las met wat meer twijfel, die eenvoudig daarop berust, dat zij niet alle gewenste nauwkeurig, heid garanderen kan en dat men an derzijds bij de maatschappelijke schatting van de journalist meer zou bedenken, hoe moeilijk en hoe onmis baar diens werk eigenlijk is en hoe onvermijdelijk zijn zwakheden. Zou men dat doen, dan zou men uitkomen bij een waardering, die niet minder is dan die van de beroepen, die aca demische vorming eisen. Mr. dr. M. v. Rooij, die sprak over ,,De journalist in onderneming en be drijfstak" ging nader in op de aard van het journalistieke beroep, die voor de beoefenaars een grote mate van zelfstandigheid en eigen verant woordelijkheid meebrengt. In dit ver band bepleitte hij de wenselijkheid, dat in de statuten van een onderne ming uitdrukkelijk wordt neergelegd, dat de leden van de redactie onder de hoofdredacteur staan. In de on dernemingsraad tot de instelling waarvan de meeste persorganen krachtens dg wet gebonden zijn moet de journalistieke component in het personeelsbeleid een vertegen woordiging krijgen, welke aan de be tekenis van de redactie recht doet we dervaren. In dit verband gaf de heer van Rooy enkele richtlijnen en deed hij tenslotte de aanbeveling, dat de Kringen in Federatieverband over zouden gaan tot instelling van een permanente sociaal economische commissie. Tenslotte heeft drs. G. v. Lieshout, voorzitter van de federatie van Ned. journalisten, gesproken over de posi tie van de journalistiek in Nederland. Hij stelde zowel de te weinig gecon solideerde positie van de journalist in de Nederlandse samenleving aan de orde, als de eveneens vaak omstre den positie van de journalist in de grotere en kleinere gemeenschappen binnen het persbedrijf. Los van het conflict rond de pu- blikaties uit Troonrede en Miljoenen nota vestigde hij er de aandacht op, dat de journalist een begrip en een sfeer verlangt waarin het hem moge lijk is als voorlichtingsdienaar, onaf- Bij de viering van het vijftigjarig bestaan van de Koninklijke Neder landse vereniging voor luchtvaart heeft Prins Bernhard in Den Haag een nieuw gebouw voor de KNVVL geopend. De foto laat zien hoe de Prins de oorkonde ondertekende waarmee hij de officiële opening van het nieuwe gebouw bekrach tigde. Links ziet men minister mr. J. Algera en rechts de heer C. Kolff, voorzitter van de KNVVL. De heer P. Schellekens, ondervoorzitter van het Belgische verbond van sport vliegers en oud-Bredanaar, mocht tijdens het diner in de Wittebrug uit handen van de Prins de zilve ren ere-medaille van de jubilerende vereniging in ontvangst nemen. In de 400 kilometer ten noord-oos ten van Bagdad gelegen stad Soelei- mania zijn bijna vijftig huizen, waar van de fundamenten door overstro mingswater ondeimijnd waren, inge stort. Hierbij zijn 32 personen om het leven gekomen en vele gewond. Het onderzoek naar de moord op de Belgische „autocrosser" M. van den Broeck uit Zele (B.) heeft een verrassend licht ge worpen op de omstandigheden, waaronder de misdaad is ge schied. Het is niet onmogelijk, dat het motief spoedig bekend zal zijn. Met roof heeft het waarschijn lijk niets te maken. De politie heeft inmiddels de kunstsmid H. van B. uit Overmere laten arres teren, wiens gedragingen haar uiterst verdacht voorkwamen. De smid was blijkens het verhaal van een zekere D. M. op de avond van de moord bij hem gekomen en had erg onthutst gedaan. „Zeg", had hij gevraagd, „ken jij de auto van van den Broeck? Ik geloof, dat die bij Overmere-Donk in de gracht ligtZoals bekend werd de ver moorde in een gracht gevonden, niet ver van zijn auto vandaan. Hij had een klap met een Engelse sleutel ge had, waarna hij waarschijnlijk in het water was geduwd. Omdat van B. de auto van van den Broeck heel goed moest kennen, kwam het verhaal de politie verdacht voor. Uit een nader onderzoek bleek, dat het alibi van van B. ook niet klopte. De politie had intussen een nogal sensationele ontdekking gedaan. Zij vond in Zele een geheime jeneversto kerij. waarvan bleek, dat zij o.m. door van den Broeck, de gearresteer de van B. en diens vriend D. M. ge ëxploiteerd werd. Die ontdekking heeft tot allerlei vermoedens aanleiding gegeven, wel ke echter nog niet meer dan vermoe dens zijn. Men acht het niet onwaar schijnlijk, dat van B. het „ongeluk" met de auto geënsceneerd heeft, om de rechercheurs op een dwaalspoor te zetten. Mogelijk is van den Broeck op een heel andere plaats vermoord. Nadat van B. bij M. was gekomen (alles volgens het verhaal van deze laatste), zouden beiden naar de plaats zijn gegaan, waar van B. de auto „gevonden" had. De politie acht het niet uitgesloten, dat er ruzie is ontstaan tussen van den Broeck en van B. over de exploi tatie van de clandestiene stokerij en dat daarin het motief van de moord moet worden gezocht. Behalve de drie genoemde personen bleken ook nog twee anderen geld in de onderneming te hebben. De gearresteerde van B. staat bekend als een agressief man. Hij heeft al meer op zijn kerfstok. Men vermoedt, dat er nog meer ar restaties zullen volgen. hankelijk in zijn oordeel, maar gebon den door zijn verantwoordelijkheids gevoel, het algemeen belang te die nen. Daarom ijvert de federatie er voor, dat de journalistiek in ons land beoefend kan worden door mannen en vrouwen met de kwaliteit en standing, welke hun taak vereist. Hij noemde als een van de meest benauwende zorgen van de journalis tiek, dat in ons land onvoldoend 'er kennen van de journalistieke rechten en onvoldoende waardering van de journalist op de duur het dilettantis me in de hand zouden gaan werken. Het congres werd o.m. bijgewoond door staatssecretaris Höppener, de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. Jonkman, een groot aantal kamer leden en vertegenwoordigers van an dere openbare instanties. Zaterdagochtend om 10 u. heeft Paus Pius XII op Zijn buitenverblijf te Cas- telgandolfo mgr. dr. Jos Baeten, bis schop van Breda, in audiëntie ontvan gen. De H. Vader onderhield Zich ge ruime tijd met zijn bezoeker en gaf tenslotte aan de bisschop en de gelo vigen van het bisdom Breda zijn pau selijke zegen. De meest wonderlijke uit slagen blijven nog steeds een handicap voor de trou we en niet versagende deel nemers aan onze toto. Ook deze zondag bleek dat weer eens. Niemand heeft de vereiste goede uitslagen op zijn formulier kunnen invullen. We vermeerde ren de pot dus met 25,-, zodat er zondag a.s. alweer 75,- dispo nibel is voor de inzender, die de juiste uitslagen zal hebben inge zonden. Het totoformulier moest ditmaal luiden: NAC-MVV 2, BVV-S.C. Enschede 3, Noad-VVV 1, Amster- dam-PSV 2, GVAV-ADO 1, DWS- RBC 1, De Valk-Baronie 3, Dosko- DHC 1, Sparta-Rapid J.C. 1, Hil- versum-Zeist 2, Controle-totaal- cijfer 17. President Eisenhower heeft zater dag in het Witte Huis te Washing ton aan koningin Elizabeth een schilderij van prins Charles ge schonken, dat hij voor haar geschil derd heeft. De president heeft ongeveer twee weken over het schilderij gedaan. Hij maakte het aan de hand van ongekleurde foto's uit tijdschriften. Ook schonk hij de koningin een 20 cm hoog porseleinen beeldje dat prins Philip te paard voorstelde. De Britse journalist Malcolm Muggeridge, die zaterdag in New York is aangekomen, heeft daar verklaard dat de buitengewone hysterie", waartoe zijn artikel in het Amerikaanse tijdschrift „Satur day Evening Post" (over het Britse Koningshuis) aanleiding had gege ven, hem meer geschokt had dan de ontploffing van een waterstof bom". Voor de televisie beantwoordde hij de vraag, of Engeland behoefte heeft aan een koningin, met nadruk bevestigend. Negentien Nederlandse beman ningsleden van het Liberiaanse vrachtschip „Oceanic" zijn door de Britse politie op Jamaica gearres teerd, toen het schij) het eiland aan deed. De zeelieden worden ervan be schuldigd de kapitein, de Amerikaan Emil Chaki, en een officier met de dood te hebben bedreigd toen het schip zich op de Atlantische Oceaan bevond. De negentien zeelieden zullen door de Britse autoriteiten naar Neder land worden teruggezonden. Een poging van de Amerikaanse vlieger Bill Wyatt, om met een één persoonsvliegtuigje zonder tussenlan ding van Galveston in Texas naar Rome te vliegen, is geëindigd met een noodlanding op zee in de Golf van Biscaje. Wyatt kon gered worden door een Spaanse vissersboot, die hemzelf aan boord en zijn vliegtuig op sleeptouw nam. In La Coruna, waar hij aan land gebracht werd, verklaarde Wyatt, dat hij op het laatste deel van zijn vlucht over de Atlantische Oceaan met storm te kampen had gehad. Er zette zich ijs af op de vleugels van zijn toe stel, waardoor hij steeds meer hoogte verloor. Hij had nog geprobeerd ra diocontact te krijgen met het vlieg veld van Santiago de Compostella, doch dat mislukte. Zijn toestel kwam op circa 50 km uit de kust in zee neer. Het bericht dat Wyatt gered was, maakte een einde aan uitgebreide na speuringen van reddingsvliegtuigen, die zaterdagochtend gealarmeerd wa ren toen radio-Bordeaux het contact met Wyatt verloren had, Wyatt wilde met zijn vlucht van Galveston naar Rome, een afstand van ruim 9.000 km, het wereldrecord breken, dat de Amerikaan William De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, mr. Soebandrio, heeft zaterdag verklaard, dat de In donesische strijd om Nieuw-Guinea op drie fronten moet worden gestre den: in Indonesië, in Nederland en in de Verenigde Staten. Mr. Soebandrio is vrijdagavond uit New York in Djakarta teruggekeerd, na de Indonesische delegatie bij de V.N. te hebben geleid. Hij werd op het vliegveld Kemajoran verwelkomd door een menigte van honderden jon geren, die uitriepen: „West-Irian moet terug". Overste Pamurahardjo, voorzitter van de semi-officiële jeugdbeweging, zeide, dat de Indonesische jeugd „de oorlog heeft verklaard aan alle Indo nesiërs, die het niet eens zijn met de strijd om Nieuw-Guinea". Odom in 1940 had gevestigd met een solovlucht van Honoloeloe naar New Yersey, een afstand van bijna 8.000 km. De Stichting Hulpactie voor Hon garije heeft een nieuwe vorm ont worpen om haar doel: de Hongaren te helpen, te bereiken. Zij heeft een afdeling gesticht, die bemiddeling verleent bij de adoptie van Hongaar- sese gezinnen door Nederlandse ge zinnen. Het is de bedoeling, dat zulk een Nederlands gezin jaarlijks hulp, vooral in de vorm van schoeisel en kleding aan het Hongaarse gezin zal scherücen. De Stichting hoopt dit jaar enige duizenden pakketten als kerstactie naar Hongarije te zenden. Driedui zend hiervan zijn bestemd voor de Hongaarse vluchtelingen in Oosten rijk en West-Duitsland. Vooral da meest behoeftige bejaarden en arme gezinnen zullen worden bedacht. En tenslotte zal de Stichting Misinten- ties verzamelen voor de priesters in Hongarije. De 20-jarige prins Karim is zater dag in Dar es Salaam gekroond als 49e imam van de Mohammedaanse Ismailieten. Tijdens een schitterende plechtigheid, die door 20.000 gelovigen werd bijgewoond, ontving hij de ken tekenen van zijn waardigheid als geestelijk leider van 20 miljoen Ismai. lieten. Prins Karim zat tijdens de plech tigheid op de zetel waarop in 1946 zijn grootvader gezeten had, toen hij zijn gewicht in diamanten kreeg ter gelegenheid van zijn diamanten jubi leum. Onder de vele gasten bevonden zich de weduwe van de overleden Aga Khan, prins Ali en prinses Joan Ali Khan (vader en moeder van de nieu we leider) en de Britse minister van koloniën, Lennox-Boyd.

de Stem | 1957 | | pagina 1