RIP PINAY GEEN PREMIER >n Breuk nu definitief Eerst 1958 belooft werkelijk herstel Spoetnik geland Pioniers van onze luchtvaart Groot succes van de woningbouwlening Twee maanden hechtenis geëist tegen uitvoerder Y.N. BEHANDELEN SYRISCHE KLACHT Doordat Socialisten tegen stemden Spoedig een Russisch maanstation A-GRIEP WIJKT DAGBLAD DE STEM Robert Schuman gaat het nu wellicht proberen Roofmoord op Belgische „autocrosser" Water houdt opnieuw huis Spanje in Amerikaanse piloot moest springen Instortingsramp Lutterade voor rechtbank 10 en Bonn-Belgrado „ERNSTIGE CRISIS" Majoor K. dient aanklacht in wegens meineed President Nederlandse Bank Wisselvallig weer Alarmtoestand op Cyprus ANTON HUNINK Voor 385 miljoen ingeschreven Bij volledige belasting moest breuk optreden Verschil van mening Geen uitstel voor „nieuwe" onderwijzers Neemt eens een proef! elope n. 1. dicht. og ont- t zowel s op het d onge- dat he iligheid niet van r wijzen ezichts- net een onjuist, dat aan emaakt de stof, chreven e briga- mkelijk 3us ver- houding van één tars uit- 5t woord n op el andera er vóór, in ifi.(l). ker niet iet licht yten.(l). als een bestraf- igelijk ia id heeft. Nellel I thee- na ln- n. Bij 1 :ie thee r p m (GE) iKt€> MG» PEG :tie enz. enz. enz. ïDA 97e JAARGANG No. 22585 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Keigerstr. 16. TeL: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, 1>. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 7.- p. kwartaal, p. post t 8.20, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) t 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek 278841 Voor Cod, Koningin «n Vaderland ZATERDAG 19 OKTOBER i„oï Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. De Westduitse regering heeft nu definitief besloten de diplo matieke betrekkingen met Zuid- Slavië te verbreken. De Zuidslavische ambassadeur in Bonn is uitgenodigd om vanochtend om ell uur op het ministerie van Bui tenlandse Zaken te komen. Minister von Brentano zei op een vergadering van vertegenwoordigers van de fracties in de Bondsdag dat al leen een protest aan het adres van de Zuidslavische regering geen nut heeft, daar in dat geval 25 tot 35 staten vroeg of laat het Zuidslavische voor beeld zullen volgen en ook betrekkin gen zullen aanknopen met de Oost- duitse regering. Dit zou, volgens von Brentano, zeer nadelig zijn voor de kansen op een hereniging van Duits land. „Het is mogelijk dat er op de maan spoedig een Russische basis voor onderzoek zal worden inge richt". Dit heeft de Russische ge leerde Alexandrof in een artikel in de „Izwestia" meegedeeld. Het Russische maanstation zou ,,Mir- naja" (vreedzaam) genoemd wor den. Het Amerikaanse tijdschrift „Aviation Weekly", schreef vrijdag, dat Russische geleerden wellicht zullen proberen vóór 7 november a.s. de 40e verjaardag van de Russische revolutie een raket naar de maan te zenden. Die raket zou het helrood poeder op de maan moeten uitstrooien, dat met tele scopen vanaf de aarde zichtbaar zou zijn. De eerste secretaris van de Rus sische academie voor wetenschap pen, Toptsjijef, heeft verklaard, dat de Russische lange-afstandsraket doelen op een afstand van 20.000 km kan bereiken en dat er geen verdedigingsmiddel tegen bestaat. .en raketdeskundige in Philadel phia heeft een foto gemaakt van het raketdeel dat de Russische sa telliet begeleidt. Uit deze foto zou op te maken zijn, dat het raketdeel aan de voorkant een grote scheur vertoont, waardoor het de vorm van een horizontale „y" heeft. De Franse kabinetsformateur Pinay heeft voor zijn wankele kabinet NIET het vertrouwen gekregen van de Nationale Ver gadering. De socialisten, van wie men een ogenblik dacht, dat ze Pinay tenminste een kans zouden geven en zich van stemming zouden onthouden, hebben vierkant tegengestemd. Dit beteken de dat ook de M.R.P. zich niet achter Pinay's investituut zou stellen, waarmee de vertrouwensbasis voor de formateur te smal werd. Zo is de formatiepoging op het laatste moment mislukt. Tijdens het debat van vrijdagvond trachtte Pinay de socialistische kritiek op zijn beleidsprogramma te beantwoorden. „Of ge voor mij of voor een andere parlementaire leider stemt, is niet belangrijk", zei hij, „maar het belangrijkste is, dat wij de grootst mogelijke eenheid binnen het parlement moeten vormen om het hoofd te kunnen bieden aan de ernstige ecoonmische crisis van ons land". Vele waarnemers vermoeden dat president Coty na Pinay de katho lieke leider Robert Schuman als for mateur zal aanzoeken. Pinay, die in 1952 premier is ge weest en verscheidene jaren de por tefeuille van financiën heeft beheerd, had meegedeeld, dat een voor hem gunstige uitslag van de stemming een toezegging zou zijn, dat de Na tionale Vergadering hem minstens een jaar aan de macht zou laten. In dat geval had hij onmiddellijk een wetsontwerp ingediend, dat zijn kabi net voor een jaar de macht gaf, her vormingen op financieel en admini stratief gebied in te voeren. Een tweede wetsvoorstel had de regering in staat moeten stellen, algemene verkiezingen uit te schrijven, als er voor de tweede maal binnen ander half jaar na de laatste verkiezingen een kabinet ten val werd gebracht. Pinay noemde de huidige crisis een van de ernstigste in de politieke ge schiedenis van het land ,,een fi nanciële en een economische crisis, een nationale crisis en een politieke crisis, die onderling nauw met elkaar in verband staan". Naar het A.N.P. van de verdediger van majoor K. verneemt, heeft de majoor hoger beroep laten aanteke nen tegen het vonnis van de krijgs raad. Verder heeft majoor K. bij de of ficier van Justitie te 's-Gravenhage een aanklacht wegens meineed inge diend tegen de getuigen D. en van B. (Van onze correspondent). De 40-jarige M. v. d. Broeck uit Zele (B.) die in het zuiden van ons land als autocrosser" nogal wat suc cessen behaalde, is bij Overmere- Donk (B.) dood in een gracht, naast zijn auto, gevonden. Hij is zeer waar schijnlijk het slachtoffer geworden van een roofoverval. De lijkschouwing heeft nl. uitgewe zen dat de heer v. d. Broeck met een zwaar voorwerp is neergeslagen en vervolgens waarschijnlijk in de gracht is geduwd. Het slachtoffer was ook van zijn portefeuille be roofd. Wij vernemen nog nader, dat de politie op de gedachte van moord kwam, doordat een Engelse sleutel uit de auto werd vermist. Met dit voorwerp waarschijnlijk had v. d. Broeck een klap op de rechterkaak gehad. De heer van den Broeck placht bij auto-crosses, zoals die in Seppe, ook op te treden als manager van de Bel gische deelnemers. Omdat hij als actief deelnemer aan de crosses nogal eens over de kop placht te gaan, had hij de „titel" ge kregen van „koning der tuimelaars". Het feit, dat het geschotte beta lingsbalanstekort op lopende rekening in 1957 het tekort van 1956 nog over treft, wekt de indruk, dat het beste dingsbeperkingsprogramma van fe bruari j.I. geheel zonder resultaat is gebleven. Dit constateerde dr. M. W. Holtrop, president van de Nederlandsche Bank, in een rede die hfj gisteren hield voor het Verbond van Neder landse Werkgevers. Deze indruk, zei hij, mag wellicht worden herzien op grond van de overweging dat in 1956 het tweede halfjaar een aanmerkelijk ongunsti ger betalingsbalansresultaat te zien gaf dan het eerste halfjaar, terwijl naar verwachting 1957 een omgekeerd beeld zal vertonen. Anderzijds moet worden vastgesteld dat de vermindering van bestedingen die in enkele bestedingscategorieën daadwerkelijk is toegepast, in belang rijke mate is gefrusteerd door de uit breiding van de bestedingen in de woningbouw, die ten opzichte van 1956 op niet minder dan ruim f 400 mil joen moet worden geschat. De rijksbegroting voor 1958, aldus dr. Holtrop, speelt een belangrijke rol. Zij betekent een belangrijke voor uitgang ten opzichte van de begroting 1957. Een analyse van de miljoenen nota leert, dat de bestedingen van het rijk (exclusief die voor woningbouw) INDERDAAD is in een sloot te Am sterdam radio-actief afval 'geloosd, maar de internationaal aanvaarde normen zijn daarbij niet overschre den. Dit heeft minister Suurhoff mee gedeeld. RUSLAND moet werkelijk de oorza ken van de crisis in het Midden-Oos ten maar eens door de V.N. laten on derzoeken.... Aldus de Belgische so cialistische partij in haar antwoord op het schrijven van Kroestjev. „BOERENKERMIS" heet het schilde rij van Pieter Brueghel de oude, dat op 'n boedelveiling in Dundee (Schot land) is ontdekt en dat voor ruim 13.000 gulden verkocht is. DE FINSE regering is gevallen. Zij leed een nederlaag op een motie van wantrouwen inzake de economische politiek. MICHELE CHRISTOFLE, de laatste van de op 2 oktober te Toulon gebo ren vijfling is vrijdag in het zieken huis overleden. SCHEPEN en vliegtuigen van de Ca nadese marine onderzoeken het zee gebied bij Newfoundland, om onbe kende duikboten op te sporen die daar de afgelopen maanden zijn waargeno men. VIER LEDEN van de Kon. Mare chaussee werden gewond (van wie één ernstig), toen hun jeep gisterochtend bij Harderwijk over de kop sloeg. DE REGERING heeft de percentages volgens welke de algemene uitkering en de belastinguitkering aan de ge meenten voor 1958 voorlopig zullen worden berekend op respectievelijk 148 en 143 bepaald. Weersverwachting van het K.N. M.I. te De Bilt, tot hedenavond. >pgemaakt gisteravond 23.15 uur: Nu en dan buien, afgewisseld door enkele opklaringen. Overwegend krachtige wind tussen zuidwest en west, tamelijk koud. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Aanvankelijk vrij sterke zuidwes telijke wind. Betrokken en regen J bij tussenpozen. Later ook opkla- t ringen. Vandaag: zon onder 17.38 u„ maan onder 15.38 u. Morgen: zon op 7.13 u„ zon onder 17.36 u. t Maan op 3.31 u„ maan onder 16.04 u. Maandag: zon op 7.14 u„ maan op 4.53 u. Een bolvormig voorwerp met vier uitsteeksels, dat er nogal ingewikkeld en indrukwekkend uitzag, dat was de ontdekking, die de gendarmes van het Bel gische plaatsje Nivelles deden. De Spoetnik, dacht men, na een landing op moeder aarde. Doch een nauwgezette ondervraging van de belangstellenden bracht aan het lichtdat een groep studenten er wel meer van zouden weten. in 1958 een beslag op de nationale middelen zullen leggen, dat 1/2 pet. van het bruto nationale inkomen ge ringer is dan in 1957. De ervaring van de jaren 1956 en 1957. zei hij, heeft geleerd, welke de gevolgen zijn indien de norm van ge zonde financiering, d.i. financiering via de kapitaalmarkt, uit het oog wordt verloren. Zou het bedrijfsleven voor de finan ciering zijner investeringen een be leid hebben gevolgd als dat hetwelk de gemeenten sedert medio 1956 heb ben gevoerd, dan zouden wij thans voor een financiële crisis staan die de inleiding zou kunnen vormen tot een werkelijke depressie. Thans be hoeft dit niet te worden gevreesd. De regering van Cyprus heeft vrij dag de alarmtoestand afgekondigd na drie bomaanslagen die door de Eoka, de Grieks-Cyprische verzetsorganisa tie gepleegd zouden zijn. Donderdag vernielde een ontplof fing een transformatorhuisje van ra dio-Cyprus, waardoor de zender enige uren uit de ether verdween. Voorts zijn twee transformatorhuisjes van de Britse luchtmacht beschadigd. (Advertentie) Door was in de rivieren Mija.res en Palancia hebben zich donderdag en vrijdag op vijftig kilometer van Va lencia in Spanje opnieuw grote over stromingen voorgedaan. In het gebied van Segorba zijn meer dan 250 huizen verwoest en hon derden telegraafpalen geveld. Er zijn geen slachtoffers gemeld. De regenval, de oorzaak van de overstromingen, is vrijdagmiddag op gehouden. Sterke tegenwind... Niets houdt u tegen om mi een échte Gelderse rookworst op tafel te zetten. Mmm... geurig, knap pend, smeuïg. In ons wisselvallig klimaat geeft de constante kwa liteit van Anton Hunink's Gelder se u 'n behaaglijk gevoel! Maar... let erop dat de naam op het loodje staat, want dkt is uw garantie! Hoe verser'- hoe lekkerder HOFLEVERANCIER - DEVENTER De N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten deelt mede, dat volgens voorlopige telling voor ruim 385 miljoen gulden op de nationale bouwlening, waarvoor de inschrijving gisteren open stond, is ingeschreven. De bank is voornemens het te aanvaar den bedrag vast te stellen op het totaal ingeschreven bedrag, zo dat bij de toewijzing 'geen reductie zal worden toegepast. Gisterenmiddag omstreeks tien voor twaalf heeft de bestuurder van een F-lOOc „Super Sabre" straaljager, van het 32e Amerikaanse squadron, dat op de vliegbasis Soesterberg is gelegerd, zijn toestel moeten verlaten. Hij maakte gebruik van de schiet stoel en bevond zich op dat ogenblik ongeveer veertig km ten noorden van Soesterberg boven het IJsselmeer. Een helikopter vertrok onmiddellijk van de vliegbasis Leeuwarden. Om acht minuten voor twaalf meldde de commandant van de helikopter, dat de vlieger was gevonden op ongeveer negen kilometer ten westen van Sneek. Enkele minuten later was men bezig hem aan boord van de heli- kopter te halen en even later stond Y?n de Rijksgebouwendienst te Den hij al op de vliegbasis Leeuwarden. l"aaS. die als getuige a décharge stel. 'Zün toestel stortte in het IJsselmeer, Ue> dat de constructie goed was. Voor de Maastrichtse rechtbank is vrijdag de .zaak voortgezet betreffende de instortingsramp, die op 30 december 1955 in een in aanbouw zijnde toren op het, stikstofbindingsbedrijf van de Staatsmijnen te Lutterade het leven van negen arbeiders kostte. De 4b-jarige uitvoerder A.A.G. en de 63-jarige civiel-ingenieur F.W. uit Breda, en in dienst van de N.V. Bredase Beton- en Aannemings- maatschappu, stonden terecht, verdacht van grove schuld en lichtzin- jtt'.R d de plaatsing van een houten constructie. De officier fpsJ 1. w' ,m- RosinSh. eiste tegen G. twee maanden hechtenis tegen ïr. W. vrijspraak. Bij de behandeling op 17 september was er ernstig verschil van mening tussen de getuige ir. W. C. Rey van de arbeidsinspectie, die een zeven- tienvoudige overschrijding van de toe laatbare belasting had geconstateerd en dr. ir. J. Emmen, oud-directeur De rechtbank hoorde thans prof. dr. ir. A. M. Haas uit Den Haag. hoogleraar in gewapend betonbouw aan de Technische Hogeschool te Delft, die als vermoedelijke oorzaak het bezwijken van de vloer zag. Prof. Haas had het probleem der breuk sterkte van de onderste betonvloer, waarop de hulpconstructie steunde, volgens verschillende methoden nage gaan. De met elkaar overeenkomende resultaten gaven aan dat de veilig heidscoëfficiënt één bedroeg, zodat bij volledige belasting (volgestort) breuk zou optreden, hetgeen inder daad gebeurde. Prof. Haas gaf op vragen van de rechtbank als zijn mening te kennen dat de hulpconstructie zeker degelijk was en zelfs de veiligheidsmarge ver grootte en dat de maker van de con structie, verdachte G„ ongetwijfeld 'n goed vakman was. De officier van Justitie zei, dat G. uitsluitend op een grote en vaak suc cesvolle praktijkervaring steunde bjj het maken van constructies als hier bedoeld, maar in dit geval blijkbaar de grenzen van zijn kunnen heeft overschreden. Hier was grove nala tigheid in het spel, zei hij, en met alle waardering voor het overige werk van verdachte, achtte hij G. schuldig. Ir. W. had volgens de officier geen rechtstreekse bemoeienis met het werk, al was er wel verantwoordelijk heid bij hem, zoals trouwens ook bij de betreffende dienst van de staats mijnen. Mr. Toxopeus uit Breda, die pleitte voor verdachte G„ zei dat de zeven- tienvoudige overschrijding van de toe laatbare belasting niet bewezen was en dat ook ten aanzien van de oor zaak: breuk in de betonvloer of de zwakheid van de houtconstructie, ge rechte twijfel geopperd dient te wor den. Op grond daarvan concludeerde hij tot vrijspraak. Mr. J. Houben uit Breda, die ver dachte W. verdedigdee sloot zich bij de zienswijze van de officier aan. Na re- en dupliek bepaalde de rechtbank de uitspraak op dinsdag 29 oktober aanstaande. Blijkens een mededeling van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid begint een lichte "afname van het aantal influenzage- vallen zich nu voor het gehele land duidelijker af te tekenen. Op som mige plaatsen spreekt men over een reeds vrijwel afgelopen zijn van de epidemie. Sedert de influenza zich in ons land openbaarde, heeft het aantal bij de geneeskundige hoofdinspectie bekend geworden sterfgevallen de 300 overschreden. Maar ook in het aantal sterfgevallen, dat uit de laat ste dagen bekend wordt, is enige daling waar te nemen. De Koninklijke Nederlandse J Vereniging voor Luchtvaart J j herdenkt dezer dagen haar 50- jarig bestaan. Op het vliegkamp Valkenburg werd vrijdagmor- gen een krans gelegd bij het J monument van de oprichter der vereniging, wijlen de luit.-ter- zee A. E. Rambaldo, door de heer C. Kolff, voorzitter der j vereniging. Bij deze plechtig- J heid waren alle nog in leven S zijnde luchtvaartpioniers ver- J tegenwoordigd. V.l.n.r.: Mar. van Meel, R. Castendijk, Chr. S Nell, H. van Ede, v. d. Pais, jhr. v. d, Bergh v. Heemstede, Fr. Kannegieter, ir. J. de Vogel, lgen.-ma). b.d. W. Versteegh, j S It.-gen.-vlieger b.d. H. ter Poor- ten en G. Koppen. De algemene vergadering der Ver enigde Naties heeft met 66 stemmen voor, geen tegen en één onthouding, besloten, de Syrische klacht over „be dreiging door Turkije" op haar agen da te plaatsen. Volgende week wordt zjj in behandeling genomen. Intussen ziet het er naar uit, dat de spanning in en rond Syrië wat af neemt. Turkije heeft in een nota aan de regering in Damascus te kennen gegeven, dat zij niets te maken heeft met de bewegingen van de Turkse troepen en dat de „agressieve bedoe lingen" van Turkije op louter verzin sels berusten. Ook van grensschendin- gen, zo wordt gezegd, is geen sprake geweest. Ankara beweert zich „zeer terecht" ongerust te maken over de gebeurtenissen in Syrië. De Russen hebben hun verhaal over het „Turks-Amerikaans komplot" gisteren opgesierd met de medede ling, dat tijdens het recente bezoek van Eisenhowers speciale afgezant, Roy Henderson, aan het Midden-Oos ten, plannen uitgewerkt werden voor een aanval op Syrië. Daarbij zouden Iraakse, Jordaanse, Turkse en Israë lische troepen worden gebruikt. Groot-Brittannië had zijn toestem ming gegeven voor wat de deelne ming van Turkije betreft, maar uit eindelijk was Henderson er niet in geslaagd Irak en Jordanië tot dit plan over te halen. Men had Israël verzocht „paraat" te zijn en tot actie over te gaan als de aanval was begonnen. Als tegen prestatie had men Israël beloofd, Si nai opnieuw te mogen bezetten en de golf van Akaba eigen water te mogen noemen. Twee functionarissen van het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zijn in de Turkse hoofdstad aangekomen voor besprekingen over Navo-kwesties. Een smaldeel van de Amerikaanse zesde vloot is de haven van Izmir binnengevaren. De conferentie van Arabische lei ders te Beiroet blijkt niet door te gaan. Er gaan geruchten, dat koning Saoed aan Syrië alle nodige hulp zou hebben beloofd, als dit land wordt aangevallen. De Israëlische premier, David Ben Goerion, heeft de Sovjet-Unie er van beschuldigd, dat zij „een leidende plaats" heeft ingenomen onder de te genstanders van Israël „om de gunst van de Arabieren" te verwerven. Radio-Cairo meldt, dat donderdag in Jordanië zeven parlementsleden, o.w. drie vroegere ministers, zijn ge arresteerd. Zij zouden een verklaring hebben uitgegeven, waarin zij zeggen geen vertrouwen in de regering te hebben. De Brits-Egyptische financiële be sprekingen te Rome, zo is inmiddels bekend geworden, zijn in een impasse geraakt. Het is inderdaad juist, dat in het algemeen geen uitstel of verlenging van uitstel is, of zal worden verleend aan onderwijzers, die gedurende het schooljaar 1957/1958 voor het eerst een betrekking bij het onderwijs gaan of zouden willen gaan vervullen. Wel wordt aan hen. die dit jaar de onvol ledige bevoegdheid hebben behaald, uitstel verleend ten behoeve van de studie voor de volledige bevoegdheid aan een inrichting voor dagonderwijs. De minister voor Defensie, ir. C. Staf, heeft dit geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Kleijwegt. Ook voer de huisvrouw zijn wij de meest aangewezen krant. Wij weten hoe zij ons blad leest. Zij interesseert zich het meest voor de familieadvertenties, feuilleton, de stripverhalen voor haar on de kinderen en het plaatselijk nieuws. Dit alles kan zij in over vloedige mate vinden in het DAGBLAD DE STEM. Wij staan haar echter nog verder ten dienste met onze mooie ad vertenties van o. m. de nieuwste modesnufjes, aantrekkelijke aan biedingen en niet te vergeten de nieuwtjes en koopjes van leveran ciers juist uit haar eigen omgeving. Het is dus zo, dat de huisvrouw met het lezen van het DAGBLAD DE STEM haar gezin kan bevoordelen. Doe dan als tienduizenden. Abonneert U, U krijgt de krant dan TWEE WEKEN GRATIS. NAAM s (in drukletters) STRAAT GEMEENTE Abonn.prijs: p. week 0.54; p. kwartaal 7,-; per post f 8.20. (Incasso wordt berekend).

de Stem | 1957 | | pagina 1