Amerikaanse raket 6000 km hoog p Wit cognac IébjI DE GELUIDSMUUR MENING EN COMMENTAAR Japanse hulp Egypte voor „Traditie, excellentie. WEINIG KLEUR WINST „KAMERAAD" GRIEP dan COGNAC TWEEDE BLAD "VRIJDAG 18 OKTOBER 1937 Waarschuwing voor universiteit Boedapest Consolidatie van schulden van Argentinië meesterli van smaak Als de proef alsnog lukt: JUUci j Bijna twee miljoen voor schouwburg te Maastricht Albert Camus won Nobelprijs voor letterkunde Assistent Eisenhower voor propagandasaken Televisie door C Bauer beUda^hTadamZ1CZn0,5 °n Plateerde F)E algemene beschouwingen over de Rijksbegroting hebben dit jaar alleen maar kleur gekre gen door enkele bijkomende kwes ties. De hoofdzaak: de verhouding tussen parlement en kabinet bleek in het geheel geen emotie te ver oorzaken. Buiten het parlement lopen de tegenstellingen tussen de partijen, die geestverwanten in het Kabi net hebben, nogal eens hoog op. Er zijn dan ook vaak sombere voor spellingen gedaan over de levens duur van dit Kabinet. In de volks vertegenwoordiging echter blijken leze partijen alle aan de zittende Dloeg een „eerlijke kans" te willen blijven geven. Oppositieleider Oud kreeg dit maal geen voet aan de grond bij zijn pogingen, de partijen tegen el kaar op te jagen en de PvdA te isoleren. Hij was dan ook veel min der fel dan vorige jaren. Toch zit er een groot stuk waar heid in het betoog, dat de tegen- ■telling van dirigisme en grotere vrijheid aan de eendracht van dit Kabinet knaagt en telkens weer dwingt tot niemand bevredigende compromissen. We gaan in ieder geval verder langs het oude pad. Een politiek met grootse visie ontbreekt. Men ziet het aan de manier, waarop het vraagstuk van de bezitsvorming kleintjes en met incidentele voor stellen wordt benaderd. Waar de een flink wil opmarcheren, remt de ander het tempo af, omdat hij vol skepticisme is met betrekking tot dit verlangen. We zullen ons maar troosten met de overweging, dat het in deze dagen, nu er harde en stringente maatregelen getroffen moeten wor den, van betekenis is, als er een zo breed mogelijke basis onder het Kabinet ligt. Dit bevordert de be reidheid van verschillende volks groepen, om veel onaangenaams te slikken. F)E kleur kwaam vooral aan de Algemene Beschouwingen door het oprakelen van de kwestie-Faas. Men had eigenlijk verwacht, dat mr. Vrolijk, de schriftelijke-vra- gensteller en zelf journalist, er na der op zou ingaan. Dat is niet ge schied. De PvdA-fractie wilde de zaak aansnijden bij de begroting van Algemene Zaken. Professor Romme stak nu echter al van wal met een betoog, dat enerzijds de desbetreffende publi- katie zijn bewondering onthield, doch anderzijds de manier, waarop de regering het geval behandelde, ten strengste laakte. Het schriftelijk antwoord van mi nister Drees was inderdaad langs de kern van de zaak heen gelopen. Er was helemaal niets van de goed gelovigheid van de regering ge vergd. Het stond haar volkomen vrij te twijfelen aan de uitleg die ons ook dubieus voorkwam dat het hier uitsluitend een knap stuk compilatiewerk betrof. De grief tegen de regering was echter, dat ze een strafmaatregel uitvaar digde, zonder eerst in hoor en we derhoor een onpartijdig oordeel te laten vellen. Het minimaliseren om niet te zeggen kleineren van de Raad van Tucht der journalistenorganisaties deed ook helemaal niet prettig aan. Dit nu is in het mondeling debat wel wat recht getrokken. En de mogelijkheid, dat de regering zich alsnog tot die Raad van Tucht wendt, is niet uitgesloten. Ze heeft zich bereid verklaard met de Federatie van Nederlandse Jour nalisten in contact te treden, om de hele aangelegenheid onder de loep te nemen. Hiermede stapt ze dus af van haar methode van recht spreken in eigen zaak. Dat is al winst. ambassadeur van de USSR in Den Haag is zo vriendelijk ge weest ons de tekst toe te sturen van een tweetal brieven, door Kroestsjev gestuurd aan de voor zitter van de PvdA en aan de hele leiding van die partij. „Geachte kameraad Vermeer", zo staat er boven de eerste brief. „Waarde kameraden", zo spreekt de grote Kroestsjev de hele par tijleiding aan. Deze kameraadschap pelijke toon is een staal van mon sterachtige huichelarij, want als kameraad Kroestsjev het via zijn zetbazen in Nederland voor het zeggen zou krijgen, dan gaan ka meraad Vermeer en al zijn mede- partijbestuurderen geestelijk en wellicht ook lichamelijk voor de bijl. De olijke Kroestsjev zou trou wens in de Nederlandse Pravda da gelijks kunnen lezen, dat Evert Vermeer c.s. niet anders doen dan handjeplak spelen met kapitalis ten en militaristen. Verder is het duidelijk, dat de inhoud van de brief, een stuk bui tenlandse politiek behandelend, er eigenlijk een soort diplomatieke nota van maakt, die niet aan een partij, maar aan de regering had moeten worden geadresseerd. Het opwarmen van de kwestie-Syrië, met verzwijging van het feit, dat de Sovjets dit land vol moderne wapens stoppen, maakt onderdeel uit van een bedenkelijke zenuw oorlog en slechts onnozelen zullen zich laten overhalen daaraan steun te verlenen. Van de PvdA verwachten we dit zeker niet. Of de socialisten in an dere landen ook allen zoveel door zicht zullen hebben, moet echter betwijfeld worden. De linkervleu gel van Labour, de Nenni-socialis- ten in Italië, een deel van de West- duitse SDP laten zich nogal eens gemakkelijk begoochelen door com munistische praatjes. En zo zou ka meraad Kroestsjev wel eens succes kunhen hebben in zijn pogen, om in de Westelijke wereld nieuwe ver deeldheid te zaaien. De Hongaarse minister van Staat, Marosan, heeft de studenten van de universiteit van Boedapest gemach tigd zelf af te rekenen met collega's die zouden trachten het uitbreken van de opstand op 23 oktober van het vorige jaar te herdenken. Als vriendelijke woorden niet hiel pen, zouden de universiteiten van staatsvijandige elementen worden ge zuiverd. Op 23 oktober zal worden nagegaan wie van de studenten afwezig is en waarom. De zonder geldige reden af wezigen zouden nooit meer tot een universiteit worden toegelaten. De Argentijnse minister van Finan ciën, A. K. Vassena, heeft bekend gemaakt, dat Argentiniës moeilijkhe den met zijn Europese crediteuren zijn geregeld en dat or binnenkort een overeenkomst tot consolidatie van de Argentijnse schulden zal wor den getekend. De eerste delegaties van de crediteuren zullen de volgende week te Buenos Aires aankomen voor het ondertekenen van deze overeen komst. Naar minister Vassena reeds eerder heeft bekendgemaakt, heeft Argenti nië aan Nederland een schuld van 20 miljoen dollar. De schuld aan West- Duitsland bedraagt 160 miljoen dol lar, die aan Italië 177 miljoen dollar, die aan Engeland 64 miljoen dollar en die aan Frankrijk 23 miljoen dollar Te Tokio zijn de drie Egyptische ingenieurs aangekomen die hebben meegewerkt aan de plannen voor de bouw van een stuwdam bij Assoean. De Japanse maatschappij voor de opwekking van elektriciteit heeft hun aangeboden, de installatie voor de produktie van elektriciteit met de hulp van het geprojecteerde stuw meer te verschaffen. Egypte zou be reid zijn, dit aanbod te aanvaarden en in ruil voor de Japanse hulp katoen te leveren. (Advertentie) 20 st 90 ct Je proeft 't iedere dag King's Cross blijft 'n klasse beter! Wanneer de viertraps-raket trap van de raket zal achtereenvol- gens worden afgevuurd. Zodra de (Advertentie) SPECIALIST IN DAMES mode SCHOENEN 55 Onder het motto: Traditieexcellentie" is gisteren een aan tal jonge Amsterdamse studenten aan de poort van het minis terie van financiën te Den Haag verschenen. De keurig in slipjes en hoge hoed gestoken studenten, leden van het dispuutgezel schap Beets van het Amsterdamse studentencorps, bleken be zorgd te zijn, dat een traditie onder de last van de bestedings beperking bezioeken was. Minister Hofstra immers verscheen op de derde dinsdag in september wel met een miljoenennota, doch deze was niet ge borgen in het fameus geworden koffertje met het bekende op schrift. De breuk met deze traditie achten de leden van „Beets" betreurenswaard. Het vermoeden is gerezen, dat het oude kof- fertje het onder de last der steeds zwaarder ivordende miljoenen nota s begaf en dat geen geld beschikbaar is om een nieuw kof- J er tie te kopen. Weshalve deze studenten botje bij botje legden lltnJir'n j9e ouderlijke toelagen, een nieuw koffertje kochten n„ Uan t buister van financiën gingen aanbieden. deeft de studenten in zijn werkkamer ontvan gen en het koffertje m ontvangst genomen. waarmee nu de eerste proeven mislukt zijn, naar grote hoogte zal zijn gebracht, betekent dit de kroon op het werk van de Amerikaanse geleerden, die daaraan de laatste elf maanden hebben gewerkt; dit project draagt de codenaam „Farside". van de Amerikaanse luchtmacht De raket zal naar men ver wacht tot een hoogte van ruim 6000 kilometer boven de aarde kunnen stijgen. De raket stond al sinds 28 septem ber startklaar, maar het afvuren moest herhaaldelijk wegens ongun stige weersomstandigheden worden uitgesteld. Er zouden in totaal zes proefraket- ten worden afgevuurd in de Pacific; de raketten zouden met behulp van een ballon eerst tot een hoogte van 30.000 meter worden gebracht en vanaf een aan de ballon bevestigd platform voorden gelanceerd. Het zijn alle viertraps-raketten die in de neus een in een afgesloten ruimte bijeen gebracht aantal instrumenten mee voeren. Deze instrumenten zullen hun reis kunnen voortzetten, nadat de vier delen van de raket volle snelheid hebben bereikt en afgeworpen zijn. Een radiozender en allerlei instru menten o.a. voor de bepaling van het magnetische veld van de aarde zullen de gegevens naar de ontvang stations op de begane grond blijven doorgeven. Ten aanzien van de werking van de raket zij het volgende vermeld: elke eerste trap zijn volle snelheid heeft bereikt wordt hij afgeworpen en zal de tweede trap automatisch ontsto ken worden en zo vervolgens totdat alle vier trappen zijn afgevuurd. Het reservoir met instrumenten, die te zamen nog geen 2 kilogram wegen zullen een grootste snelheid van 27.200 kilometer per uur kunnen bereiken. De viertraps-raket zelf is 6.9 me ter lang en weegt 860 kilogram de hoogste snelheid van het laatste ge deelte van de raket wordt 26 secon den na het afvuren bereikt. In november van het vorige jaar begonnen de geleerden de mogelijk heid te onderzoeken een raket te con strueren, die een aantal instrumenten tot op een hoogte van verscheidene duizenden kilometers zou brengen. Na een onderzoek van drie maanden bleek een dergelijk project uitvoer baar en kwam men tot de overtui ging dat lanceren vanaf een platform, dat door een ballon tot op grote hoogte was gebracht, de beste kans van slagen bood. Op 28 juni van dit jaar begon men met een reeks voorlopige proeven op die dag werd bij New Brighton in Minnesota de grootste ooit vervaar digde ballon opgelaten. Deze met helium gevulde ballon had een door snede van 60 meter, een gewicht van 675 kilogram en een inhoud van 105.000 kubieke meter het bleek mogelijk hiermee een lading van twee ton aan instrumenten en apparaten tot een hoogte van ruim 31.000 meter op- te voeren. Met behulp van de meegevoerde instrumenten stond de ballon in voortdurend contact met de grond. Alle meegevoerde instru menten en apparaten werden op de maximale hoogte, vijf en een half uur na de opstijging, met parachutes neergelaten, de meegevoerde came ra's gaven een volledig beeld van de gehele vlucht. In de zomermaanden werden nog verscheidene proeven genomen ten einde de geleerden in staat te stellen een onderzoek in te stellen naar de diverse verschijnselen, die zich op grote hoogten voordoen. Aan dit pro ject wordt madewerking verleend door een groot aantal particuliere Amerikaanse industrieën en geleer den. De gemeenteraad van Maastricht heeft, zij het schoorvoetend, een kre diet van 1.7 miljoen gulden beschik baar gesteld om het tekort bij de verbouwing van de stadsschouwburg ontstaan, aan te zuiveren. De tweede vergadering over dit onderwerp, vergde niet minder tijd dan de eer ste, de dag tevoren, en duurde van omstreeks vijf uur 's nachts tot half een 's nachts. Met vrijwel algemene stemmen aanvaardde de raad een verklaring van de KVP- en PvdA-fracties, waar in ernstig misnoegen wordt uitge sproken over de gang van zaken bij de verbouwing van do stadsschouw burg. Met name over de onvoldoende voorbereiding van de verbouwings plannen, en over het gebrek aan doeltreffende leiding, controle en sa menwerking bij de uitvoering. B. en W. hebben toegezegd, dat voortaan ook bij bouw en verbouwing van gemeentelijke gebouwen de pro- I cedure zal worden gevolgd, als ware een bouwvergunning nodig en afge geven. Voorts zal een bouwraad de verantwoording dragen van de ad viezen die aan b. en w. met betrek king tot alle werkzaamheden van de verbouwing van de schouwburg wor den verstrekt. De Nobelprijs voor letterkunde voor dit jaar is toegekend aan de Franse schrijver Albert Camus. De prijs is toegekend voor zijn be langrijkste litteraire werk, dat de vraagstukken belicht waarvoor het geweten van de mens zich heden ten dage gesteld ziet. Camus zal ruim tweehonderd-dui zend kronen ontvangen (ongeveer 160.000 gulden). De uitreiking heeft plaats op 10 december tijdens een plechtige bijeenkomst te Stockholm, waarbij de Zweedse koninklijke fa milie aanwezig zal zijn. SLAPEN t De hele nacht probeerde een echtpaar uit Gloucester in slaap te komen. Het lukte echter niet, omdat in de flat J van de bovenburen zo'n ge- 1 S weldig lawaai was te horen. Ten einde raad belde de man op wanhopig verzoek van zijn vrouw de politie en brand- S weer op met het verzoek eens te komen kijken. Die vonden j een oud, stok-doof vrouwtje, t dat in slaap was gevallen J vlak voor een televisietoestel, dat op volle kracht stond te i daveren. Aantekening Een jongedame uit Stockholm heeft dezer dagen een brief van haar geliefde ontvangen. De en velop was aan een der hoeken be schadigd. De PTT had er een aan tekening bij geschreven, die meld de, dat de brief door slakken in een brievenbus was beschadigd. Met verontschuldigingen en hoogachting, aldus de PTT. Muziek Ter opluistering van een voetbal wedstrijd in Engeland defileerde een harmonie over het veld, die als klap op de vuurpijl in een zodanige formatie ging lopen, dat de Britse groet Hello" werd gevormd. Op een kwaad moment weken enkele muzikanten echter van de route af met het gevolg, dat er niet langer „Hello" meer was te zien, maar „O-hell", En dat betekent: Naar de hel. Gelovig Het te Bonn verschijnende West- duitse dagblad „Abendpost" meldt in een bericht uit Cairo dat enkele voormalige vooraanstaande Nazi's zich thans als eerzaam mohamme daanse burgers in Egypte hebben gevestigd. Het blad noemt: Fritz Roessler voormalig nazi-leider in Saksen, die er in de eerste jaren na de oorlog in was geslaagd zich onder de naam „Franz Richter" tot lid van de Westduitse bondsdag te laten kiezen. Hij woont thans te Cairo, waar h|j onder de naam „Achmed Fritz Roessler" als lid der „Moham medaanse broederschap" is inge schreven. Ook de gewezen Nazi-propagan dist Johannes von Lehr is thans tot de islam bekeerd. Hij woont even eens in Cairo en heet thans „pro fessor dr. Omar Amin von Lehr". ZATERDAG. 19 OKTOBER HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,15 Gew. muz. 7,45 Morgengeb. en. lit. kal. 8,00 Nws. en weerberl. 8,16 Gram. 8,50 V.d. vrouw (om 9,35-9,45 WatersD 10,00 V.d. kleu ters 10,15 Gram. 10,30 Ben je zestig? 11,00 V.d. zieken 11,45 Gram. 12,00 Mid dagklok-noodklok 12,03 Gram. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Gram. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath.nws. 13,20 Gram. 13,25 Idem 14,00 V.d. jeugd 14,20 Eng. les 14,40 Boekbespr. 14,50 Gram. 14,55 Fanfare-ork. 15,15 Kroniek v. letteren en kunsten 15,40 Lichte muz. 16,00 V.d. jeugd 16,50 De schoonheid v.h. Gregoriaans 17,20 De springplank 17,40 Gram. 17,45 Pianospel 18,00 Journalistiek weekoverz. 18,10 Gram. 18,15 Pari. overz. 18,25 Strijkork. 18,45 Vragenbeantw. 19,00 Nws. 19,10 Comm. op het nieuws 19,15 Brabants ork. en solist 20,10 Lichtbaken, caus. 20,25 Act. 20,4o Gevar.progr. 22,10 Amus.muz. 22,35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend: Avondgeb. en lit. kal. 28,00 Nws. 23,15 Nws. in Esperanto 23,22- 24,00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 9,00V.d. vrouw VPRO: 10,00 Tijdelijk uitgesch., caus. 10,05 Mor- genw. VARA: 10,20 Strijksext. 10,50 Buitenl. weekoverz. 11,05 Annemarieke, hoorsp. met muz. 11,35 Gram. 12,00 Or gel en zang 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Dansmuz. 13,00 Nws. 13,15 VARA- varia 13,20 Accord.muz. 13,45 Sportpraat- je 14,00 V.d. jeugd 14.35 Gram. 15,00 Boek bespr. 15,20 Koorzang 15,35 Noord-Gra- nings progr. 16,00 Radiofilharm. oxlk. en soliste 16,55 Weekend perspectief, caus. 17,10 Dansmuz. 17,30 Act. 18,00 Nws. en comm. 18,20 ^ichte muz. 18,45 Regerings- uitz.; Atlantisch Allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesl. bij het Atlan tisch Pact 19,00 Artistieke staalkaart VPRO: 19,30 Passepartout, caus. 19,40 Godsdienst voorheen en thans, caus. 19,55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20,05 Gevar.progr. 21,45 Klaver Vier 22,15 Soc. comm. 22,30 Lichte muz. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Grain. BRUSSEL, 324 m. 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,35 Gespr. aperitief 12,45 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Radio-Almanak 14,30 Radiojournaal 15,00 Gram. 15,15 Accord.muz. 15,30 Gram. 15,45 Accord, muz. 16,00 Gram. 16,45 Eng. les 17,00 Nws. 17,10 Dagklapper en lit. kal. 17,20 Liturg, gezangen 17.30 Muz. v. miljoenen 18,00 Gram. 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. Arthur Larson, hoofd van het Ame rikaanse voorlichtingsagentschap (de USIS) is tot medewerker van presi dent Eisenhower benoemd voor het bestrijden van Sovjetrussische pro paganda over onderwerpen als de Sovjetrussische satellietstaten, aldus heeft de secretaris voor perszaken van het Witte Huis, James Hagerty, me degedeeld. George Allen, thans Amerikaans ambassadeur te Athene, zal Larson als hoofd van de. USIS opvolgen. 19,40 Gram 20,00 Cabaret 21.00 Gram. 21,15 Amus.ork. 22.00 Nws. 22,11 Verz. progr. 23,00 Nws. 23,05-24,00 Dansmuz. BRUSSEL, 484 m. 12,00 Gram. 13.00 Nws. 14,00 Vrije tijd 16.00 Gram. 17,00 Nws. 17,10 Bel canto 18,38 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Gevar.progr. 22,00 Nws. 22,10 Jazzmuz. 22,55 Nws. 23,00 Lichte muz. 23,55 Nws. ZATERDAG, 19 OKTOBER NCRV: 17,00-17,30 V.d. kind. KBO; 20,00 Journ. en weeroverz, 20,15 Q-uiz- progr. 20,50 Gevar.progr. NTS: 22,10- 23,00 Eurovisie: Sportrep. uit Parijs. rRANS BELG.: 19,00 TV-spel 19.30 Luchtvaartkron. 20,00 Act. 20,40 TV-spel 22,10 Eurovisie: Aet. 23,00 Wereldnws. VLAAMS BELG.: 19,00 Religieus progr. 19,30 Nws. 19,35 De week in beeld 20.05 Gem. beriohten, filmrep. 20,20 Zang en. dans uit Indonesië 20,50 Relais V-d. KRO: Gevar.progr. 22,10 Act. 23,00 NVs. (Advertentie) y goud g is k'au* 7 22) Op dit moment, nog geen twee uur na de begrafenis van zijn enige zoon, die mede door zijn handelwijze op een ellendige manier om het leven was gekomen, kon ik alleen een dra matische verklaring verwachten; 'n poging ons duidelijk te maken wat hem gedreven had en nog dreef. Het zou moeilijk voor hem zijn, want hij zou het waarschijnlijk niet goed on der woorden kunnen brengen. Boven dien kende hij ons nauwelijks, maar misschien waren wij, in ieder geval, Tony, nu te nauw met de kleine fa miliekring verbonden om niet nog even over deze korte tragische epi sode vertrouwelijk te spreken. Ik voor zoveel mogelijk begrip snrMi- te t°nen om hem dit ge- TW ue zwaar doen vallen, nenkwam! h^t kantoor van J.R. bin- naar nr^ nd hij met ziJn ruê dfe V00r de brede ramen g ?ver het vliegveld. Hii de waïen 8ttlerJ bebben toen we uit 1 ^YaSen stapten, dacht ik Tonv kuchte om zijn aandacht te trekken den°nict ""^rd-" zelde even en boog zich over de bre de vensterbank om naar beneden te kijken. Een ogenblik bleef bij zo staan en het was of hij op deze wij ze afscheid nam van Susan. Daarop draaide hij zich met een ruk om „Jullie gaan nu terug", zei hij eri het is nog steeds oorlog. Maar 'ieder uur kan de invasie beginnen en dan kon het wel eens met een paar maan den vrede zijn. Voor Tony hoeft dat geen einde te betekenen van zijn car rière bij de R.A.F. en ik geloof niet dat Dave zich zorgen maakt over zijn plaats in de journalistiek. Maar mochten jullie iets anders willen: er is hier na de oorlog altijd plaats voor een invlieger en iemand die de publiciteit verzorgt. Vooral aan dat laatste hebben we ons nooit veel ge legen laten liggen, hoewel we er al lang achter zijn dat we daarmee een fout gemaakt hebben. Jullie hoeven er niet direct over te beslissen. Denk er eens over na". Dat was in ieder geval niet het soort gesprek dat ik verwacht had. Het was allerminst een poging zijn handelwijze te verdedigen, integen deel: het was een uitdaging. Bene den in de auto zat Susan, die haar vader niet meer wilde zien omdat hij Chris had opgeofferd aan zijn ene grote ambitie. Die vader leed daar onder, dat wist ik hoewel hij het op geen enkele wijze toonde. Maar on danks dat deed hij hierboven Tony een voorstel, dat hem wellicht in gro ter gevaren zou brengen dan waarin Chris ooit verkeerd had. Hij kende Tony nog maar een paar dagen maar hij wist dat hij hem kon ge bruiken. Hij wist dat ook Tony voor niets ter wereld het vliegen zou la ten, zelfs niet voor Susan die na de dood van Chris nooit bereid zou zijn ook Tony op te offeren. J.R. wist dat hij met zijn voorstel het huwe lijksgeluk van deze twee op het spel zette, maar hij aarzelde niet. Er was voor hem geen keus. J.R. liet ons geen tijd lang over het voorstel na te denken. Hij liep naar een tafel en haalde daar iets uit een kleine houten kist. Toen hij zich weer omdraaide, hield hij in zijn handen het zilverglanzend model van een vliegtuig. Tony floot zacht tussen zijn tanden. Zelfs ik als volsla gen ondeskundige zag dat het een bijzonder vliegtuig was, rank en sier lijk als een vogel. „Wat is dat?" vroeg Tony. „Met dit Vliegtuig", zei J.R. en zijn grote handen streelden bijna lief kozend langs de gladde romp van het model, ,,met dit vliegtuig zal eens een man het geluid achter zich laten. Het is nog niet zover, nog lang met misschien, maar het zal zover komen Er was 'n profetische klank in zijn stem, die ons er van weer hield verdere opmerkingen te maken. Ik zag Tony s ogen onafgebroken ge richt op het model, dat J.R. achte loos spelend in zijn handen rond draaide. Plotseling zette hij het op zijn bureau en stak ons de hand toe: „Ik hoop dat jullie een goede reis zult hebben. Komt hier terug zo gauw je tijd en zin hebt". Hij aarzel de even en slikte moeilijk: „Groet Su san van me". Toen we de kamer uit waren en de trap afliepen, keek Tony me vra gend aan alsof hij een oordeel ver wachtte. Ik herinnerde mij het ogen blik, enkele dagen geleden, toen ik J.R. bij die vreemde schroefloze mo tor had gadegeslagen en ineens het juiste woord gevonden had voor wat ik eerst niet in hem kon omschrij ven. „Hij is bijna gevaarlijk", zei ik. Die opmerking scheen Tony teleur te stellen. Hij haalde ongeduldig zijn schouders op en mompelde: „Ik be grijp je niet". „Nee", zei ik scherper dan ik ei genlijk wilde; ik dacht aan Susan die op ons wachtte. „Nee, dat zul jij waarschijnlijk nooit begrijpen". Hij antwoordde niet, haalde alleen op nieuw zijn schouders op. Toen we door de grote glazen deur het gebouw verlieten, bleven we bei den gelijktijdig staan. De wagen, waarin Susan op ons zou wachten, was verdwenen. XV Tijdens de eerste weken na de in vasie heb ik Tony er enkele malen slechts met moeite van kunnen weer houden zonder toestemming met ver lof te gaan, wat zo ongeveer gelijk staat met deserteren en dan ook zwaar gestraft wordt. Hij was wan hopig en ik kon mij niet herinne ren hem ooit zo gezien te hebben. Toen we die middag, enkele dagen voor de invasie, na ons bezoek aan J.R. ontdekten dat Susan verdwe nen was, verwonderde ons dat meer dan 't ons verontrustte. Misschien was ze met de wagen nog even naar Madgeworth Court gereden. Maar al heel gauw bleek dat ze daar niet was en na een half uur kwam de chauffeur van de wagen ons vertel len dat hij Susan bij het station had afgezet. Hij wist niet in welke rich ting zij was vertrokken. We vlogen van 't Ridgefield-vliegveld terug naar Londen. Tony sprak tijdens die tocht geen woord. Uiterlijk was hij volko men beheerst, maar aan zijn bleek heid was te zien dat hij uit zijn evenwicht was, misschien voor het eerst van zijn leven. In Londen re de we onmiddellijk naar het onder deel van de Waafs, waarbij Susan was ingedeeld. Niemand wist waar ze was. We informeerden links en rechts maar nergens kon men ons inlichten. Daar kwam nog bij dat Tony, kort na onze terugkeer in Lon den zich moest melden bij de op leiding waar hij instructeur was. Hij belde me later op en vertelde dat hij de eerste weken geen verlof zou krijgen. Ik beloofde hem alles te zul len doen om Susan op te sporen, hoewel ik er geen flauw idee van had in welke richting ik moest zoe ken. In ieder geval had ik door mijn werk meer vrijheid van beweging en kon ik dus afie mogelijkheden, hoe klein ook, nagaan. Op een avond, twee dagen na de invasie, stond Tony plotseling voor me. „Ik verdom het langer", zei hij. „Verlof of geen verlof, ze kunnen voor mijn part allemaal barsten. Ik wil nu eerst weten waar ze is en waarom ze er vandoor ging. Van iedere andere vrouw zou ik me zo iets kunnen voorstellen, alleen van Susan niet. Ze moet een heel bijzon dere reden gehad hebben om dit te doen". Hij zag er ellendig uit. Zijn ogen stonden hol en koortsachtig in het bleke gezicht. Zijn gebaren, an ders zo rustig en zeker, waren nu ongeduldig en nerveus. Zijn stem klonk trillend en gejaagd. „Heb je nog iets gehoord van de politie?" vroeg hij, hoewel hij kon weten dat dit niet 't geval was, anders zou ik het hem zeker hebben laten weten. Enkele dagen na Susans verdwij ning hadden we nl. aangifte gedaan bij de politie. Tony had die er aan vankelijk buiten willen laten, om dat hij geen ruchtbaarheid aan de zaak wilde geven. Per slot van re kening was Susan gedeserteerd. Maar natuurlijk had men haar ook bij de Waafs gemist; van die zijde ging men navraag doen bij Tony en J.R. en de laatste stond er op dat de po litie in de zaak gemengd zou wor den. Het was, geloof ik, voor Tony in zekere zin toch een geruststelling, dat nu ook een paar duizend Lon- dense politieagenten naar Susan uit keken, want hij begon meer en meer bang te worden voor een ongeluk. Ik wist niet goed wat ik er van den ken moest. J.R, was op een avond even bij me geweest om over de kwestie te spreken. Ik verbaasde mij er toen over dat hij veel minder on gerust was dan men van een vader, wiens dochter spoorloos verdwenen is, toch wel verwachten mocht. Een paar maal herhaalde hij met grote beslistheid de woorden; „Die krijgt geen ongeluk, maken jullie je maar geen zorgen, die krijgt heus geen on geluk". Ik werd een beetje krege lig en vroeg hem: „Hoe weet u dat zo zeker? U kunt in ieder geval van Tony niet verwachten dat hij rustig blijft zitten wachten tot ze terugkomt' Ik ben er van overtuigd dat hij zelfs een ogenblik glimlachte „Dave", zei hij, „je vergeet één ding, of liever je vergeet het niet, want je kunt het niet weten. Maar ik zeg je: Susan is ook een Ridgefield, hoewel ze dat soms denkt te kunnen vergeten. Ik geef toe, ze lijkt in heel veel op haar moeder zoals ook Chris deed. Maar ergens heeft ze iets van de Ridge- fields en dat zal ze nooit verlooche nen". „Dat is allemaal nogal vaag, J.R." merkte ik niet al te vriendelijk op. „Daarmee hebben we haar nog niet terug". Hij antwoordde niet, haalde alleen even zijn schouders op alsof hij vond dat zijn verklaring voor mij genoeg moest zijn. In ieder geval had hij er mee bereikt dat de zaak voor mij nog verwarder werd, hoe wel ik me vreemd genoeg vast klampte aan zijn besliste bewering dat er met Susan geen ongeluk ge beurd was. (wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 5