SYRIË BEWAPENT VRIJWILLIGERS MACMILLAN NAAR WASHINGTON MARKEN EILAND AF Gij zijt het, die de vrede bedreigt NIEUWSTE HAVENPLAN VOOR BERGEN OP ZOOM Zenuwoorlog duurt voort Bonn wil breken met Belgrado Britse pers over positie van het Koningshuis Raketdelen nemen een voorsprong PINAY KLAAR MET KABINET Verenigde Naties komen vandaag nog bijeen Koningin Elisabeth in Washington Geld moet koopkracht behouden Hij keek naar de sterren..... Beurs reageert uiterst scherp Arabische leiders naar Beiroet P v. d A. antwoordt Kroestjev WÊÊM Afnemende wind i O O De geest van koningin Victoria Diamantstaking in Antwerpen was algemeen Spoetnik r~ Minister Hofstra Vrijhandelszone MINISTERIëLE WERKGROEP 97e JAARGANG No. 22534 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.- p. kwartaal, p, post 8.20, p. week (uitsi. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland V R IJ D A G 18 OKT j. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.65 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. DAGBLAD VOOR ZEELAND de Zeeuwse Eilanden: GOES. Westsmgel 98. telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 - (Bijburea^TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBUKG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) De verontrusting over het Midden- Oosten veroorzaakte donderdag grote beweging op de wereldmarkten. De koersen in Wallstreet bereikten onge veer het laagste punt sedert twee jaar. In Bonn verwacht men, dat de Westduitse Bondsregering vandaag de diplomatieke betrekkingen met Zuid- Sla vië zal afbreken, uit protest tegen de erkenning van Oost-Duitsland door de Zuidslavische regering. Politieke waarnemers verklaarden donderdag na een vergadering van het kabinet, dat de voorstanders van „harde maatregelen" hun wil doorge. dreven hebben. De socialistische oppositie heeft zich donderdag tegen het afbreken van de betrekkingen uitgesproken. De zenuwoorlog rond Syrië gaat onverminderd voort. De legerleiding in dit land heeft bekendgemaakt, dat zij „alle maatregelen heeft getroffen om een aanval van Turkije af te slaan". Het bureau van het gemeenschappelijke Syrisch. Egyptische opperbevel, zo werd gezegd, staat doorlopend in verbinding met de gemeenschappelijke opperbevelheb ber, generaal Amer. Duizenden leden van de „volksweerbaarheid" zijn gisteren bewapend. Zij betrekken stellingen in het gebied van Aleppo, aan de Syrische noordgrens. De regering in Damascus overwoog gisteravond een algemene mobilisatie. De Amerikaanse marine heeft bekendgemaakt, dat een eenheid van de Amerikaanse zes de vloot, waaronder de met geleide projectielen uitgeruste krui ser Canberra, een bezoek gaat brengen aan de Turkse haven Izmir. Intussen wordt in de agenda-com missie van de Verenigde Naties druk beraadslaagd over het Syrische ver zoek, om de kwestie van de „Turkse troepenconcentraties" in de algemene vergadering te behandelen. Vandaag r.og zal een besluit hierover worden genomen. Zowel de agenda-commissie als de assemblee komen vanavond bij een. Men neemt aan dat het Syrische De Britse eerste minister, MacMillan, vliegt dinsdag naar Washington voor besprekingen met president Eisenhower, zijn minister van Buitenlandse Zaken, Lloyd, die reeds in de V.S. is, en diens Amerikaanse ambtgenoot Dulles, zullen aan het overleg deelnemen. MacMillan verwachtte, dat de bijeenkomst er een zou zijn van een reeks samenkomsten „met onze Amerikaanse vrien den en met andere bevriende regeringen in de komende maan den". Hoewel de ontwikkelingen in Syrië en het Midden-Oosten besproken zou- den worden, zijn zij niet de enige reden van het bezoek van MacMillan aan de V.S. zo verklaarde men. Ook de jongste wetenschappelijke prestaties van de Russen zouden waarschijnlijk ter sprake komen, evenals de kwestie van een mogelijke grotere uitwisseling van inlichtingen tussen Engeland en de V.S. over kernwapens. President Eisenhower zei zich te verheugen over het bezoek van MacMillan. Hij sprak de hoop uit, dat zich spoedig gelegen heden zouden voordoen, dat hij en zijn ambtgenoten konden samenkomen „met leiders van andere vrije landen". verzoek inderdaad zal worden inge willigd. Zowel Engeland als de V.S. hebben te kennen gegeven, dat zij er niets op tegen hebben, een commissie van onderzoek in te stellen. Intussen hebben de Arabische landen met uitzondering van Egypte nog geen definitief standpunt ingenomen. Ara bische leiders zullen zondag in de Li banese hoofdstad Beiroet bijeenkomen teneinde hun houding te bepalen. Ko ning Saoed heeft gisteren al een on derhoud gehad met de Libanese pre sident Sjamoen. Westerse diplomaten, die weliswaar toegeven dat de verhouding tussen Syrië en Turkije „gevaarlijke elemen ten" bevat, verwachten géén daadwer kelijke strijd. Zij beschouwen de woensdag door de Sovjet-Unie ingediende nota als een poging om een reeds moeilijke toestand nog hachelijker te maken. Ook menen zij dat de achtergrond voor deze zet kan worden gevormd door het verzet in Syrië tegen de linkse regering. De Sovjet-nota zou dan als steun voor deze regering zijn bedoeld. In sommige Westerse kringen is men van mening dat Kroestjevs optre den mogelijk een reactie is op kritiek in de Sovjet-Unie dat zijn politiek t. a.v. het Midden-Oosten „niet krachtig genoeg" is, hetgeen vooral zou slaan op de periode van de Brits-Franse ac tie tegen Egypte. Perzië heeft gedreigd zijn betrek kingen met Syrië te verbreken tenzij dit land de beschuldiging intrekt, vol gens welke de Verenigde Staten een staatsgreep in Syrië voorbereiden, „ge lijk aan die in 1953 in Perzië". Indien deze beschuldiging niet wordt ingetrokken, zien wij geen reden lan ger diplomatieke betrekkingen te blij ven onderhouden, aldus de Perzische premier. De voorzitter van de Partij van de Arbeid heeft aan Kroestjev, de se cretaris van de Russische communis tische partij, het volgende geant woord: „Meneer, in opdracht van het dagelijks bestuur van de P.v.d. A. bevestig ik de ontvangst van uw brief en het bijgevoegde me morandum. Gegeven onze over tuiging, dat gij het zijt, die met uw systeem van regeren en overheersen de vrede bedreigt, is er tussen U en ons geen basis voor discussie. Met de u beken de gevoelens, w.g. Evert Vermeer voorzitter P. v.d. A. In een toelichting op de brief zegt de P.v.d.A. o.m. dat uit het hierboven weergegeven standpunt blijkt, dat de partij terdege aandacht schenkt aan de zorgelijke toestand in het Midden- Oosten. Zij betreurt met alle nadruk te moeten vaststellen, dat zij bij haar pogingen tot oplossing van de proble men steeds weer op de onwil van de Sovjet-Unie stuit, oplossingen te aan vaarden, die zowel het welzijn van de volken van het Midden-Oosten als de vrede in dit deel van de wereld zou den verzekeren. De wapenleveranties van de Sovjet-Unie en haar satellie ten aan Arabische landen, zoals Egypte en Syrië, waarvan de regerin gen gevormd worden door feodale grootgrondbezitters, die hun volkeren op de meest mensonwaardige wijze uitbuiten en onderdrukken, maken het Midden-Oosten hoe langer hoe meer tot een op springen staand kruit vat. Onder deze omstandigheden is de argumentatie van het memorandum van het communistische centraal co mité moeilijk ernstig te nemen. In Brussel is donderdag bekendge maakt, dat de afgevaardigden van de Westeuropese socialistische partijen zondag in Straatsburg bijeen zullen komen om zich te beraden over een Marken is eiland, af. Om elf minu ten over een gistermiddag liet de grijper van de dragline, ten aan- schouwe van minister Algera en andere autoriteitenhet laatste enorme brok klei, dat nodig was om Marken met het vasteland van Noord-Holland te verbinden, in de dijkopening ploffen. De dijk tussen de zuidwesthoek van het eiland en de noordoostpunt van de Nespolder was dicht en onmiddellijk begonnen de stoomfluiten van de in de om geving liggende vaartuigen vreug devol te loeien. Burgemeester van Hout van Marken en burge meester te Boekhorst van Broek in Waterland (rechts) planten met vereende krachten de Nederlandse vlag op de plaats waar zojuist de dijk gesloten werd. Voor uit voerige reportage over Marken zie elders in dit blad. EEN INVALIDE man van dertig jaar is gisteren in Rotterdam dodelijk ver ongelukt doordal zijn wagentje van het trottoir kantelde en onder een grote truck met oplegger terecht kwam. ZJOEKOV, de Russische minister van Defensie, is uit Belgrado vertrokken en naar Albanië gereisd, dat hij even eens met een officieel bezoek gaat vereren. ISRAëL heeft de hulp van het inter nationale gerechtshof ingeroepen in haar geschil met Bulgarije inzake het neerschieten van een Israëlisch pas sagiersvliegtuig boven Bulgaars ge bied op 27 juli 1955. Israël wil een schadevergoeding van ruim 2% mil joen dollar. ONDER RENSWOUDE is gisteren op een onbewaakte overweg een brom fietser gegrepen door de trein Nijme- gen-Utrecht. De man was op slag dood. OPNIEUW zijn de Nederlandse ge meenten met meer dan 30.000 inwo ners tegen elkaar in het krijt getreden voor een nobele verkeersveiligheids- competitie. De prijzen gaan naar de gemeenten, waar de aantallen ver keersongevallen het minst zijn geste gen. RALPH BENATZKY, de Oostenrijkse componist, die o.a. Im weissen Rösl schreef, is te Zurich op 73-jarige leef tijd overleden. OP VOLKEL viert vandaag het 313e squadron zijn vierde lustrum. Vier honderd oud-leden komen naar de vliegbasis om het feest mee te vieren. de BUSCHAUFFEURS in Londen nebben een onmiddellijke loonsverho ging van 25 shilling per week geëist. v jgyvy yt' G lHSTE EX HftVCH KA0S- tHDV*TRi*T£K*1 m Verwachting van het K.N.M.I. tot hedenavond, opgemaakt gister avond 23.15 uur: ye-I-ide opklaringen, maar t Plaatselijk ook enkele buien. Tot vrij krachtig of matig afnemende J wmd tussen west en zuidwest. On- f geveer dezelfde temperaturen als gisteren. Vandaag: zon onder 17.40 u maan onder 15.10 u. Morgen: zon op 7.11 u., maan op 2.10 u. i XiïJK TÖojtil.OEr?. «i w Ss De Britse pers heeft zich gisteren uitvoerig bezig gehouden met de po sitie van het Britse koningshuis. De „Daily Mirror" schrijft bij voorbeeld, dat oprechte trouw aan de Koningin niet betekent dat alle kritiek maar onderdrukt moet wor den. Het blad doet de volgende voor stellen: 1. De trouw aan de Koningin moet een oprechter karakter krijgen. De Koningin en Prins Philip hebben de kloof tussen het hof en het volk niet veroorzaakt, aldus het blad. 2. Men moet meer gezond ver stand tonen „inzake het recht om kritiek te leveren en het recht om de loftrompet te steken". 3. Veranderingen aan het hof moe. ten sneller ingevoerd worden. „In de eeuw van de kunstmanen moet de geest van Koningin Victoria nu eindelijk eens met rust gelaten wor. den". Het blad is van mening, dat de persoon van de Koningin bij de kri tiek op het hof buiten beschouwing moet blijven. De „Daily Mirror" zegt voorts, dat er nog steeds een fluwelen gordijn hangt tussen de Koningin en haar volk. Dit gordijn wordt neergelaten, afgestoft en „in stand gehouden" door beroepshove lingen, strooplikkers, raadgevers etc., kortom door levende relikwie- en, die nog steeds de geest van Vrijwel alle diamantbewerkers in Antwerpen hebben donderdag ge staakt. De werkgevers in de Belgische dia mantindustrie hebben geweigerd hun medewerking te verlenen aan de op richting van een sociaal fonds voor de diamantbewerkers. Dit betekent dat de onderhandelingen tussen werk gevers en werknemers opnieuw zijn vastgelopen. Vandaag zal er in Ant werpen een vergadering van de sta kers gehouden worden. Koningin Elisabeth en de hertog van Edinburg zijn donderdag te Washington aangekomen. De Konin gin en de Hertog reisden in het par ticuliere vliegtuig van president Eisenhower. Op het vliegveld werden zij wel kom geheten door president Eisenho wer en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles. Mevrouw Dulles bood de Koningin een boeket rode rozen aan. President Eisenhower wees in zijn welkomsttoespraak op het belang van dit bezoek voor het versterken van de vriendschapsbanden tussen Groot. Brittannië en de Verenigde Staten. (Van onze redacteur) Donderdagmorgen hebben tech nic i van rijkswaterstaat opnieuw een bezoek aan het havengebied van Bergen op Zoom gebracht. Zij maakten studies in verband met het plan, dat thans door het ingenieursbureau Witteveen en Bos aan het gemeentebestuur is overhandigd en dat maandag 14 oktober in grote lijnen in „Dag blad De Stem" werd gepubli ceerd. Het is thans mogelijk een schematische schets te geven van het nieuwste havenplan dat zo spoedig mogelijk.in de 'gemeen teraad zal worden gebracht. Het belangrijkste oriënterings- punt op de bovenstaande schets is ae dijk van de Theodoruspolder, die m werkelijkheid naar 't noord westen afbuigt, maar die op deze kaart gemakkelijkheidshalve recht is gehouden. Ongeveer één kwart gedeelte van het zuidelijke dijkge- bied zal niet voor de nieuwe ha- venaanleg worden gebruikt. Drie kwart van het gedeelte echter wel. Aan de kop van dit gedeelte wordt een schutsluis gebouwd, waardoor schepen zullen kunnen varen, coasters tot 500 ton en bin nenschepen tot 1350 ton. Via de schutsluis komen de sche pen in de insteekhaven. Zowel ten noorden als ten zuiden van deze insteekhaven bevindt zich kade en industrieterrein. Geprojecteerd is eveneens een jachthaven, maar het is een vraag of deze direct zal wor den gerealiseerd. Voorts zal in het plan gebruik worden gemaakt van de zwaaikom, die op dit ogenblik reeds aanwezig is, maar waaraan natuurlijk ook het een en ander dient te gebeuren. Een van de meest opzienbarende zaken in dit plan van het Deven ter ingenieursbureau is het graven van een nieuwe vaargeul, hier met een enkele lijn aangeduid. Deze geul moet worden aangelegd om de schutsluis bereikbaar te maken. Zoals het kaartje eveneens aan geeft zal de oude vaargeul voor 'n groot deel buiten werking worden gesteld. De boerderij van de familie Bo- vee in de Theodoruspolder valt nog precies buiten het nieuwe haven plan. Met de uitvoering van het havenplan gaan ongeveer tweehonderd hectaren goede grond verloren. Koningin Victoria door de gangen van het paleis zien wandelen. De „Daily Express" pleit voor de televisie-uitzending van de plechtige opening van het Britse parlement. De „Times" daarentegen wil hier niets van weten, omdat „het debat in het parlement het levenssap van onze democratie is en er absoluut niets bij kan winnen als er een kijkkast van gemaakt wordt"'. De „Daily Sketch" tenslotte dringt er op aan dat de kritiek op de Koningin beëindigd wordt. „Het is de wens van de gewone man dat de Koningin blijft zoals zij is", aldus het blad. Britse sterrenkundigen zijn van me ning dat de raketdelen, die met de Russische kunstmaan om de aarde draaien, nu een voorsprong van 17 a 18 minuten op de kunstmaan hebben en naarmate ze dichterbij de aarde komen een steeds grotere snelheid krijgen. Professor Lovell was ervan over tuigd, dat de raketdelen zeer bin nenkort in de dampkring terecht zullen komen en daar zullen ver branden. In Cambridge worden de signalen van de kunstmaan nog steeds duidelijk ontvangen. Geleer den menen dat de kunstmaan per dag circa 3 km dichter bij de aarde komt en per etmaal drie seconden aan snelheid inboet. In een artikel in het Russische blad „Sovjetskaja Rossia" schrijft een jurist dat de kunstmaan het lucht ruim van geen enkel land schendt omdat de Spoetnik niet de ruimte boven andere landen binnendringt, maar het gebied van die andere lan den tijdelijk onder de baan van de aardsatelliet komt door het draaien van de aarde. gemeenschappelijk antwoord aan Kroestjev. De secretaris van de Britse Labour- partij, Morgan Phillips, heeft zich uit gesproken voor een Amerikaans - Brits - Franse uitnodiging aan de Sov jet-Unie om gezamenlijk over het Midden-Oosten te spreken. De Franse kabinetsformateur Pinay is klaargekomen met de samenstelling van zijn nationale „reddingsploeg" die hij vandaag aan de Nationale Vergadering zal voorstellen. Hij zal waar schijnlijk geen royale meerder heid krijgen, maar Pinay wil dit nadeel neutraliseren door eco nomische volmachten voor een jaar te vragen. Donderdagavond is een lijst van ministers bekendgemaakt: Binnen landse Zaken: Vincent Badie (rechts radicaal); Justitie: generaal Corni- glion-Molinier (radicaal); Algerië: Louis Jacquinot (conservatief); De fensie: André Morice (rechts radi caal). Het kabinet zal negen conservatie ven bevatten, 5 rechtse radicalen, en een lid van de democratisch-Afrikaan- se groep, welke eveneens met de radi calen is verbonden. Vier van de mi nisters zaten ook in het aftredende kabinet. De kansen van Pinay zonden begun stigd zijn door ontstemming onder het publick over de staking bjj de ga«- en elektriciteitsbedrijven van woens dag. Men zegt dat de socialisten die stakiijg hebben aangemoedigd als de monstratie tegen een mogelijke recht se regering. De communisten hebben gisteren geen succes gehad met hun „staking voor Algerië". Het stakingsparool werd zeer matig opgevolgd en ner gens kwam het tot incidenten. Inmiddels hebben enkele grote vak bonden van Franse spoorwegarbeiders voor 25 oktober een 24-uursstaking aangekondigd, om kracht bij te zetten aan hun looneisen. Reeds op rationele overwegingen verdient een zo goed mogelijke stabi lisatie van de koopkracht van het geld de voorkeur boven een voort gaande vermindering daarvan. Met name betekent deze laatste een ern stige ondermijning van de spaarzin, terwijl de toekomstige kapitaalbehoef. ten een verhoging van de nationale besparingen noodzakelijk maken. Dit zei gisteren minister Hofstra in een rede tijdens de algemene leden vergadering van het Verbond van Ne derlandse Werkgevers. De overheid, betoogde hij, dient de bestrijding van een voortgaande waardevermindering van het geld tot haar primaire doeleinden te rekenen. Als middelen hiertoe staan de over heid o.a. ten dienste het klassieke middel van de geld- en rentepolitiek, waarvoor de verantwoordelijkheid in eerste instantie bij De Nederlandsche Bank berust, en vervolgens, als nieuw instrument, de financiële overheids- politiek. Tijdens de donderdagmiddag in Pa rijs gehouden conferentie van de mi nisters der O.E.E.S.-landen en hun delegatieleiders, over de vorming van de door Engeland voorgestelde vrij handelszone, is besloten een ministe riële werkgroep te vormen. Dit inter gouvernementele lichaam zou van ochtend voor het eerst bijeenkomen voor het vaststellen van de proce dure, in het bijzonder van zijn bureau en van de werkmethode. De politie te Delft heeft de 29-jarige boekbinder J. R. ge arresteerd wegens oplichting. R. heeft enige weken geleden de „Dutch Hollywood Star" opgericht, waarvan hij zelf di recteur was. Voor een contri butie van f3 per jaar zouden leden van deze sterrenclub fo to's en biografische bijzonder heden van filmsterren krijgen. Bij de aankomst van Jayne Mansfield in ons land heeft R. „namens zijn club" een bloem stuk ter waarde van 85 aan geboden. In Rotterdam bestelde hij voor f1200 aan foto's van filmsterren en hij maakte met een fotograaf taxiritten tot be dragen van f150 en f180, om foto's van Jayne Mansfield te maken. In Amsterdam zou hij een con tract afsluiten voor de uitgave van een filmblad met een op lage van anderhalf miljoen exemplaren. De Amsterdamse uitgever kwam er echter tijdig achter dat de zaak niet gezond was. Allen die aan R. hebben geleverd, zoals de bloemist, de fotograaf en de taxi-onderne mer, moeten hun geld nu maar zien te krijgen.

de Stem | 1957 | | pagina 1