Defensie militaire niet meer alleen aangelegenheid Zee-arm „De Pluimpot" door afgesloten nylondijk Verkeersongeval bij voor Kantonrechter Kruiningen Water....met een vaartje van 115 km per uur Burgerlijke verdediging broodnodig Anderhalf jaar gevangenis voor woonwagenbewoner Zeeland Boete van tachtig gulden geëist tegen chauffeur De 16e oktober historisch voor Handelaren in Een tip VOOr ruw voeder pessimistisch Verschrikkingen van de oorlog KIJK Fortex-kostuums van VISSER-KOOLE Lange verhoren 2 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 17 OKTOBER 1937 Fruitcorso 58 in voorbereiding Speciale stichting P Gesmokkelde boter in beslag genomen Uitspraken Middelburgse rechtbank Tewaterlating der nieuwe veerboot Naar Brusselse expositie ZEEUWSi 'H-VLAANDEREN Adelbertverenigingen in diocesaan verband Hoogwaterstanden Onzuiver bloed veroorzaakt Uw Rheumatische Pijnen. Kruschen zuivert dat bloed en Jaagt zo die piinen eruit. Bergen op Zoom wil vertegenwoordiger in Delta-commissie Katholiek Vrouwengilde AGENDA Vandaag Wi DE Oo1 Morgen 2 (Van onze speciale verslaggever) Om vier minuten voor half twee, woensdagmiddag, nam de grüper van de dragline de versierde nylonzandzak op. Enkele seconden later loste de machinist de feestzak en was „De Pluimpot" gesloten. Het was voor het eiland Tholen een historisch ogenblik. Precies vierhonderd jaar geleden werd in het noordelijke gedeelte van de grillige zeearm, die op dat moment Tholen in twee stukken sneed, een dam gebouwd. Aan de rand daarvan ontstond Scherpenisse. De bewoners zagen gedurende vele eeuwen het zoute water over een lengte van drie kilometer de zeetong in- en uitstromen. Daaraan werd nu door de deltadienst een einde gemaakt. De zeearm werd op bijna het meest zuidelijke punt afgesloten. Dat gebeurde op een zeer bij zondere wijze. Want op een goede dag, nog niet zo heel lang geleden, besloten de in genieurs. die in „De Pluimpot" kon den experimenteren, naar een vervan ging uit te zien van de klei, het pro- dukt bij uitstek voor dit soort afslui tingen. Het moest mogelijk zijn het gat te dichten met zand, indien dit in grote hoeveelheden en dus in een snel tempo kon worden gestort. Een fa briek van nylonprodukten bracht een zak op de „proefmarkt, waarin niet minder dan 1400 kilo zand gestopt kon worden. Heel vlug was uitgere kend, dat met circa vijfduizend zak ken „De Pluimpot" van een stevige dam kon worden voorzien, nadat er de normale rijshouten zinkstukken waren aangebracht voor de verdedi ging van de bodem. Op de le juli werd het werk aangevat. Op de 16e oktober stroomde er voor de laatste maal in één getij één miljoen m3 wa ter in en uit de zeearm. Het snelle neater De sluiting, slechts een miniatuur, vergeleken bij de prestaties die op Schouwen - Duiveland werden weg gegeven, leek heel gemakkelijk, maar was het in werkelijkheid niet. Bij het ochtendgloren maten de technici van rijkswaterstaat een stroomsnelheid van 320 centimeter per seconde, het geen om heel duidelijk te zijn zeggen wil, dat het water met een vaartje van ongeveer honderdvijftien kilo meter per uur door het gat daverde. Om tien uur begon het water vanuit „De Pluimpot" naar zee af te vloei en. Dat ging met een snelheid van 240 centimeter per seconde. Een ope ning van negen meter moest nog wor den „overbrugd" Rond elf ur was het moment daar, waarop de eerste nylon- In een gecombineerde vergade ring van de Goese evenementencom missie met de commissie Zeeuws- fruitcorso, werden de plannen voor het corso 1958 nader onder het oog gezien. De voorzitter van de evenementen commissie, de heer I. Luteyn, bracht zijn dank over voor- de pri ma organisatie van het bijzonder ge slaagde corso 1957. We zijn, aldus spreker op de goede weg om het corso en daarmede het Zeeuws fruit een grote bekendheid te geven welke strekt tot ver buiten de pro vincie, zelfs tot ver over onze landsgren zen, gezien het grote aantal Belgi sche bezoekers. ïn het volste ver trouwen dat de corso-commissie haar uiterste best zal doen het corso-1958 nog grootser te maken dan voorheen verzocht hij de commissie ten spoe digste met de enorme voorbereidin gen te beginnen, welk verzoek door haar voorzitter dhr. J. A. v. Wil- legen namens zijn commissie gaar ne werd aanvaard. Langdurig werd daarna van ge dachten gewisseld en de voor- en nadelen overwogen om van de corso commissie een stichting te maken. Mét dit plan wordt beoogd aan het corso een wettelijke basis te ge ven en bovendien de mogelijkheid open te stellen begunstigers aan te werven. Ongetwijfeld zullen fruitte lers en handelaren, maar evengoed middenstanders en particulieren van en buiten Goes gaarne een steentje willen bijdragen in de grote kosten van een corso, waardoor een belang rijke verbetering kan worden be reikt wat betreft de voortdurende geldzorgen. Het is daarom alleszins een ernstige studie waard. In navolging van in de afgelopen winter gehouden propaganda-avon- den, zullen ook a.s. winter in diverse gemeenten corso-avonuden belegd worden, waar naast een propagan distisch woord plaatsjes en films van de fruitcorso's met toelichting wor den vertoond. zakken in het gat werden geworpen. Een uur later braken de spannende ogenblikken aan. Nu moest het gaan gebeuren. Professor ir. P. Jansen, ir. H. Dib- bits en ir. N. Biesevetd installeerden zich op de kop van de dam en zagen de tientallen zandzakken één voor één in de gleuf verdwijnen. Zó groot was de kracht van het wa ter, dat drie zakken eenvoudig op 'n geheel andere plaats werden gelegd. Met de vaart waarmee een doelverde- diger een bal pleegt weg te stompen schoten de zakken de engte uit. Tegen de overmacht was dit water echter niet bestand. Toen er geheel volgens het plan twee draglines in actie kwamen, honderden zandzakken uit de grijparmen gleden, bezweek het water en was de dijk dicht. „Een heel aardig moment", zei een ingenieur. „Een sluiting is altijd leuk, vooral door die witte waterkoppen. Voor de technici komen echter van avond pas de grote momenten, want het nieuwe tij zal het bewijs brengen van de deugdelijkheid van deze slui ting." Nieuwe boezem De sluiting was experimenteel. Ach ter de nylondam zal een nieuwe dijk worden gebouwd, die het zeewater voor altijd zal tegenhouden. De drie kilometer lange „Pluimpot" (met zes kilometer zeedijk) wordt dan boe zem. In plaats van zes kilometer zal slechts honderdzestig meter dijk on derhouden moeten worden. Dat is de grote winst van deze dichting, die Tholen meer bescherming biedt en die op ondubbelzinnige wijze de kwali teit van de grote nylonzak heeft aan getoond. Voor de ontwikkeling van 't enorme deltawerk is dit laatste van onschatbare waarde. In hotel Centraal te Goes verga derden de Zeeuwse hooi-, stro- en rundvoederhandelaren, onder leiding van de heer P. v.d. Weele uit Co- lijnsplaat. De voorzitter, die tevens secretaris was, werd ontheffing ver leend uit laatstgenoemde functie. Tot alg. secretaris in vaste dienst werd nu benoemd de heer P. M. van der Werf. De bestuursleden, de heren J. Ruis- sen te Wemeldinge en J. de Nood te Waterlandkerkje, werden herkozen en gekozen werd in de plaats van de heer C. Meulenberg te Kamperland de heer J. Oudesluyste St. Maar tensdijk. De algemeen secretaris van de landelijke federatie, de heer L. van der Velde, besprak de situatie, waar in de handel in hooi en stro momen teel verkeert. Door het minder goe de weer van de laatste tijd is de handel uitermate moeilijk geworden, hetgeen bovendien conflicten veroor zaakt bij de afwikkeling van trans acties. Voor de toekomst wordt geen verbetering verwacht. De gemotoriseerde brigade van de Belgische douane te Lokeren heeft in een huis te Destelbergen 1500 kilo ge smokkelde Nederlandse boter in be slag genomen, die een waarde van 100.000 franken vertegenwoordigt. Teneinde de algemene verdedigings voorbereiding zo doeltreffend mogelijk te doen zijn wil de regering, met inachtneming van het algemeen landsbe lang haar zoveel mogelijk per provincie decentraliseren. Naar aanleiding van dat voornemen had het provinciaal bestuur te Mid delburg een vergadering belegd met gemeenteebestuurders, vertegenwoordi gers van organisaties, diensten en instellingen, welke zeer druk bezocht en door de Commissaris der Koning.n geopend werd. Deze sprak zijn vol doening uit over die ruime opkomst en wees daarna op bet enorme belang van de burgerlijke verdediging, omdat in de moderne oorlog de positie der burgerij steeds meer precair wordt. Spr. stelde in 't licht, dat Zeeland voor de strategie altijd van grote betekenis was en daardoor menige oor logsstorm over zich heen zag trekken. Nu het mogelijk wordt in deze zelf standig op te treden, mag men die kans niet laten ontglippen en met na druk constateerde de Commissaris dat een en ander staat of valt met de durf der plaatselijke autoriteiten. Wat de volgende spreker, de heer G. Franken, verbonden aan de B. B.-afdeling van binnenlandse za ken, hierna meedeelde en via de film liet zien, over de atoom-oorlog voering, was van weinig opwekken de aard en wel in staat om hen, die zich de verschrikkingen daarvan no» niet realiseerden, te alarmeren. Spreker begon met een schets van de internationale toestand, waarin Amerika en Rusland als de twee grootmachten tegenover elkaar staan en hij beklemtoonde, dat, wilde men de vrije wereld niet ten onder doen gaan, men zich sterk moet maken, omdat het communisme alleen zwicht en zich intoomt voor kracht en macht. Nog is er in de Nato waarin 'het westen zich vond geen achter stand, doch die toestand is slechts te consolideren indien men stilstand vermijdt, want dat Rusland op tech nisch gebied vooruitgaat kan als bekend worden verondersteld, vooral na het lanceren van de kunstmaan. Burgerij moet paraat zijn Duidelijk liet spreker uitkomen, dat de verdediging van de vrije we reld niet uitsluitend meer een mili taire aangelegenheid is, maar dat de burgerlijke bescherming daar een belangrijke rol in speelt Zou weer een oorlog uitbreken, dan zal de burgerij daarin haar aandeel tot een maximum moeten leveren. In vredestijd is het nodig voorbe reidingen te treffen om een paniek in oorlogstijd te voorkomen en reus achtige verliezen aan mensenlevens te voorkomen. Spreker stipuleerde hoe een goede B B. moet zijn en uitte zijn voldoe ning erover dat bij de jongste oefe ningen is gebleken, dat de Zeeuwse B.B. in paraatheid niet te kort schiet, maar dat zij de vereiste sterk- wege de bevolking te zijner tijd dui delijke voorschriften zal krijgen. De rechtbank te Middelburg heeft vonnis gewezen in de zaak tegen de Goese woonwagenbewoner C. M.. die in de nacht van 12 op 13 juli op het terrein van een betonfabriek bij de Vlakebrug de hulptaxichauffeur J. A. uit Vlissingen zwaar lichamelijk let sel toebracht. De rechtbank veroor deelde M. eerder reeds tientallen malen veroordeeld tot een gevan genisstraf van anderhalf jaar met af trek 'an voorarrest. De officier van justitie eiste 14 dagen geleden dezelf de straf. De rechtbank bevestigde het vonnis van de Terneuzense kantonrechter te- zen de Utrechtse wegenbouwer A. S. Deze was in appèl gekomen omdat nij, zijns inziens ten onrechte, tot een boete van f 60 was veroordeeld voor een verkeersovertreding, die hij op 26 maart op de Axelsestraatweg be zing. H'j haalde met zijn auto een voor hem rijdende wagen in, terwijl uit de tegenovergestelde richting een a ïdere auto naderde, zodat een bot sing ontstond. L. de R., handelaar in Axel, kreeg f 30 boete, waarmee het vonnis van d. kantonrechter te Oostburg was be vestigd. Ook de R. was bij de recht bank in appèl gekomen. Hij was op 22 maart bij Schoondijke vanaf de pro vinciale weg een zijweg ingereden, zonder de doorgang vrij te laten voor het achteropkomende verkeer. De rechtbank bevestigde het vonnis Van de Middelburgse kantonrechter tegen de chauffeur P. S. uit Bigge- kerke, die onlangs in Arnemuiden een botsing veroorzaakte. S. werd veroordeeld tot f 25 boete. Het appèl, dat, P. de J. uit Groede had aangete kend tegen een vonnis van de kanton rechter te Oostburg verklaarde de rechtbank niet ontvankelijk, omdat de J.. ook al een verkeerszondaar. i slechts tot f 10 boete was veroordeeld. te nog niet behaalde en dat het fout zou zijn het te laten bij wat be reikt is. TSieuwe dienst De organisatie der B.B. zal in de komende jaren voor grote proble men worden gesteld en grootscheep se samenwerking op ieder terrein blijft dwingende eis. Tenslotte deelde spreker mee dat de regering voor de B.B. een zogenaamde A-B-C-dlenst voorbe reidt, welke belast zal worden met het opsporen van radium-activiteit na atoom-aanvallen hier of elders. Hierna werd een Engelse film ver toond over de verwoestende uitwer king van een aanval met atoombom men, waarvan het constructieve deel in beeld bracht, hoeveel levens te redden zijn, indien er beveiligende maatregelen zijn getroffen en tijdig gewaarschuwd wordt tegen een aan val. De heer Trebels van de A.B.C.- dienst gaf een toelichting waarin speciaal werd ingegaan op de ra- dium-actieve straling na een atoom bombardement en hoe men het ge vaar daarvan moet keren. De toelich ting was niet zo uitvoerig of er re zen nog vele vragen uit de verga dering, welke door de heer Tre bels zo goed mogelijk werden beant woord. Het voornaamste was wel zijn verklaring, dat van regerings- Naar wjj vernamen is de tewater lating van de nieuwe prov. veerboot „Prinses Beatrix", welke gebouwd is op de werf van J. en K. Smit te Alblasserdam, thans bepaald op 20 november a.s. Het schijnt niet in de bedoeling te liggen daar feestbe toon aan te verbinden. Dit zou men willen uitstellen tot de proefvaart in het voorjaar van 1958. Civiele verdedigings- voorbereiding Na de middag heeft generaa Mathon, directeur van het defensie studiecentrum interessante zaken meegedeeld, over de civiele verde digingsvoorbereiding in Zeeland. Al zal onze provincie niet bij een even tuele oorlog onmiddellijk in groot gevaar komen, omdat vijandelijke aanvallen allereerst op de vliegvel den zijn gericht: lang zal die pe riode niet duren, gezien het feit dat Zeeland met zijn zeearmen van zo ^root belang is voor de aanvoeren van overzee. Mond van Nederland en België Spreker noemde ons gewest de mond van Nederland, België het achterland daarvan. Generaal Mathon legde verder uit op welke Zeeuwse objecten de vijand het verder voorzien heeft en ook hij drong daarom aan op de voorberei ding van een zo hecht mogelijke bur gerlijke verdediging en bescher ming. De provinciale Brabantse V.V.V. heeft een handige circulaire opgesteld en verspreid, waarin zij reeds nu propaganda maakt voor een bezoek aan de wereldtentoonstelling, die vol gend jaar te Brussel wordt gehouden. Want het is uiteraard de Brabanders niet ontgaan, dat een zeer belangrijk deel, zo niet het grootste, van de Ne derlandse bezoekers de reis via Bra bant zal maken. En daarin zit voor de horecabedrijven en overige onder nemingen van het Brabantse land veel perspectief. Dit uitstekende perspectief kan wel licht de Zeeuwse ijveraars voor vreemdelingenverkeer een tip bezor gen. In dit geval lijkt ons plagiaat n.l. alleszins verantwoord. Is er voor de toeristen, die volgend jaar Zeeland aandoen, een mooiere „buitenlandse reis" denkbaar dan naar de wereldtentoonstelling te Brus. sel via de Wester-Schelde en Zeeuwsch-Vlaanderen? Want ook voor degenen, die op Walcheren verblij ven, is het hoogst interessant hun reis geheel via Zeeland te maken in plaats van per trein. Daarin zit n.l. weinig romantiek. De route via Zeeuwsch-Vlaanderen en het Vlaamse en Waese land is heel wat boeiender, niet alleen voor automobilisten, doch ook voor degenen die van openbare vervoersmiddelen gebruik moeten maken. Het zou tevens een gelegen heid zijn om de vreemdelingen ken nis te laten maken met de vele ge rieflijke autobusverbindingen, welhe Zeeuwsch-Vlaanderen met België be zit. Het is maar een idee. Er lijkt ons echter wel iets in te zitten.... In een te Goes gehouden bijeen komst van de zes Brabantse en Zeeuwse St.-Adelbertverenigingen, werd de vraag onder ogen gezien of de diocesane afdeling, welke tot nu toe alleen de plaatselijke afdelingen Breda, Roosendaal en Bergen op Zoom omvatte, voort moest blijven bestaan. Na ruime discussie volgde beves tigend antwoord en daaruit vloeide weer voort de toetreding van de drie Zeeuwse afdelingen: Zeeuwse eilan den- oost-Zeeuwsch-Vlaanderen en west-Zeeuwsch-Vlaanderen. Het oude bestuur trad in zijn ge heel af en het nieuwe bestuur zal bestaan uit zes personen, van iedere afdeling een. Deze zullen nader aan gewezen worden. Tot voorlopig voor zitter koos men mr. dr. A. Mes. Het ligt in de bedoeling dat de nieuwe diocesane afdeling eenmaal per jaar vergadert en de onder-af delingen krachtig zal activeren. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, vrijdag 18 oktober, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 9.31 en 22.30 uur; te Ter- neuzen om 9.17 en 22.12 uur en te Vlis singen om 8.47 en 21.42 uur. (Advertentie) Zuiddorpe A-GRIEP VIERT HOOGTIJ Ofschoon onze gemeente lang van de a-griep verschoond is gebleven, viert deze ziekte er thans hoogtij. Eén klas van de lagere school is gesloten omdat er geen kinderen voor kwamen opdagen. Ook vele ouderen zijn door de a-griep aangetast. Wel is de zeikte op enkele uitzonderingen van langere duur na, bijna overal van onschuldi ge aard. zodat men er met een paar dagen bed houden weer vanaf is. OPENING BIBLIOTHEEK De in een lokaal van de r.-k. lagere schooi gevestigde bibliotheek wordt 1 november weer opengesteld. Ten gerieve van de leesgrage Zuid- dorpenaren is er ook voor deze win ter uit Schoondijke een wissellijst met circa 100 boeken binnengekomen, zodat er voldoende keuze zal te ma ken zijn. Het aantal lezers en lezeres sen (meest jeugdige), blijft zowat jaar in jaar uit hetzelfde. St.-Jansteen BRAND IN VLASSERIJ Woensdagmorgen rond 7 uur brak brand uit in de vlasserij van de fa. P. in de Vinkebroeksestraat. De le men bij een der ketels waren in brand j§6T3clkt. Met behulp van het personeel en de brandweer kon de brand ech ter spoedig geblust worden. Het ge hele gebouw bleef behouden. Kapellebrug Burgemeester Vercauteren opende Service.Station In aanwezigheid van o.a. de bur gemeester van Sint-Jansteen. mr. J. Reuser, wethouder P. de Kerf van Sint-Jansteen, verschillende raadsleden van Clinge en Sint-Jan- steen. autoriteiten van de N.V. Cal- tex Petroleum Mij., architect T. van Zantbeek, de aannemers en buurtbewoners heeft burgemeester P. V. M. Vercauteren van de ge meente Clinge het nieuwe Caltex- service station van de heer J. v. d. Bulck geopend. Nadat de burgemeester was inge leid door de heer J. Coone, verte genwoordiger van de Petroleum Mij., liet spreker de historie welke aan de totstandkoming van dit prachtige gebouw was voorafge gaan, de revue passeren. Aan het slot van zijn toespraak wenste hij mevrouw en de heer v. d. Bulck van harte geluk met het behaalde succes, terwijl hij zijn dank bracht aan het adres van ar chitect en aannemers. Namens de N.V. Caltex richtte de heer J. Waisvis uit Rotterdam zich eerst met een speciaal woord tot mevrouw v. d. Bulck, die hij „de werker achter de schermen" noem de. Hij sprak er zijn vreugde over uit. dat hij namens de directie (di recteur M. Voerman was eveneens aanwezig) de exploitant geluk mocht wensen. Nadat de heer v. d. Bulck allen zijn dank had overgebracht, ver richtte burgemeester Vercauteren de symbolische opening van dit ul tra-moderne service-station door de nationale driekleur te hijsen, hier bij geassisteerd door de beide doch tertjes Corrie en Riet v. d. Bulck. Hierna werd aan de genodigden een verversing aangeboden, terwijl des avonds de buurtschap Kapelle brug, onder voorzitterschap van de heer P. Stevens haar gelukwensen kwam aanbieden. EEN ENKELE BLIK is voldoende om dat te zien. Die geven GEDISTINGEERDE persoonlijkheid MODEL STOF en DESSIN zijn volledig in de mode. ECHT KOSTUUMS, die beantwoorden aan de VERFIJNDE SMAAK VAN DEZE TIJD KOM OOK EENS PASSEN bij VISSER-KOOLE OOSTBURG KATHOLIEKE VROUWENGILDE Voor het Vrouwengilde sprak me vrouw dr. Niehuser, kinderarts te Terneuzen, over het onderwerp: Het voorkomen van stoornissen bij kinde ren. Hoewel spreekster slechts een klein onderdeel van het onderwerp kon bespreken, was de belangstel ling groot en werden haar woorden door de aanwezige dames, met grote aandacht aanhoord. Dit bleek ook uit de vele vragen die na de pauze wer den gesteld. Het Katholiek Vrouwengilde, dat voor Oostburg een ongekend groot ledental heeft verdiende eigenlijk nog veel meer belangstelling, als we zien wat op het winterprogramma van deze bloeiende verenjging staat. Hedenavond komt me\n7 Luijcks- Sleifer. landelijk secretaresse van de ver. Bescherming voor Meisjes een spreekbeurt vervullen over: de taak en de plaats van de vrouw in het openbare leven. Op 19 december komt er een kerst avond verzorgd door een bekend kun stenaar (Jan Denijs) met muziek, zang, voordracht en poppenspel. In 1958 volgen nog een feestavond ver zorgd door eigen mensen, excursie naar een levensmiddelenfabriek# in Antwerpen, een lezing van pater Jac. van Rooy, een lezing van het gezins- begrotingsinstituut, in mei bedevaart naar Oostacker cn verder nog een lezing over huidverzorging. (Advertentie) Geen wonder dat ge U al gauw een ander mens voelt, tot wonder wat in staat, terwijl gij met die tergende Rheumatische Pijnen van alle dag nauwelijks meer op of neer kunt. Kruschen maakt U weer een ander mens vief. vitaal! Jaren vallen van U af en ge ziet 't leven weer van de zonnige kant. Uw apotheker of dro gist levert U de Kruschen graag. In Bergen op Zoom leeft sterk het verlangen een éigen vertegen woordiger in de Deltacommissie van de katholieke volkspartij te heb ben. Dèor het vertrek van ir. C. Bollen naar Nijmegen, heeft Bergen op Zoom thans geen stedelijke repre sentant meer in deze commissie. Men zag graag, dat de huidige directeur van gemeentewerken, de heer E. A. B. van Vianen, die een belangrijk aandeel heeft in de plan ning van de Bergse haven, in de commissie wordt opgenomen. Voor het kantongerecht te Middelburg diende woensdag de zaak tegen de buschauffeur J. J. L. uit Rilland-Bath, wie teniaste was gelegd, dat hji op 13 juni J.I., 's avonds omstreeks half acht op de Rijksweg tussen Krui- ningen en Krabbendijke niet de doorgang heeft vrijgelaten voor een tege moet komende personenauto. Er ontstond een botsing, waarbij de bestuur der van laatstgenoemde wagen, de Goese chirurg R. Suurenbroek, om het leven kwam; zijn echtgenote en twee kinderen, die ook in de auto zaten, werden zeer ernstig gewond. De officier van Justitie, mr. Th. Lebret, heeft tegen de buschauffeur een geldboete van 80 geëist. De behandeling van deze zaak nam bijna drie uur in beslag en de kan tonrechter, mr. J. Moolenburgh. ging uitvoerig in op alle factoren, die bij dit verschrikkelijke verkeersongeluk een rol gespeeld kunnen hebben. W ar het tenslotte om ging was de vraag, of L. toen hij over de Rijksweg rijdend de Lavendeldijk naderde, zijn bus niet te ver naar links gestuurd heeft. Want L. was op dat moment aan het voorsorteren, daar hij linksaf de Lavendeldijk wilde opdraaien. De chauffeur, die deze route al 18 jaar rijdt, verklaarde dat hij. toen hij de helling in de weg opreed, van de andere kant de personenauto met grote snelheid zag naderen. „Ik sor teerde voor, maar was iets over de as van de weg, waarop ik wat naar re-hts stuurde", zei L. ,.U sorteerde dus te ver voor", concludeerde de kantonrechter. Mr. Moolenburgh ging hier op door. „Hoe. ver was u naar schatting over de wegas heen?" .Dat weet ik niet". „Hoe was de stand van de wielen?" „Recht". Op het moment, dat L. de perso nenauto zag komen, stuurde hij weer iets naar rechts. Het achterwiel be vond zich toen vermoedelijk nog op dr linker weghelft. Op hetzelfde ogen. blik had hij gezien, dat de auto ging slingeren; de wagen schatte hij toen nog op een afstand van ongeveer 100 meter. ,.Ik durfde toen niet verder naar rechts", aldus L., die zei vervolgens zijn bus tot stilstand gebracht te heb- be* Hij was van mening dat wan neer dokter Suurenbroek normaal zijn eigen weghelft had gehouden er niets gebeurd zou zijn. „Maar hij is de macht over het stuur kwijt geraakt", meende L. De kantonrechter vroeg zich af, of de arts niet misleid is. „Misschien dacht hij wel, dat de bus zou afslaan, waardoor zijn zwenken naar links te verklaren zou zijn". Getui ge-deskundige Wachtmeester A. N. V. van de rijkspolitie had het ongeluk zien ge beuren en trad als getuige-deskundi- ge op. Hij had gezien, dat de perso nenauto ongeveer 80 meter van de top van de helling naar links reed, onmiddellijk daarop weer volledig naar rechts, nogmaals naar links en opnieuw naar rechts, waarna de wa gen voor de laatste maal de linker weghelft op kwam om tenslotte met een daverende klap tegen de A.M.Z.- bus tot stilstand te komen. De kantonrechter stelde de wacht meester verschillende vragen. ,.Was de wijze van rijden van dokter Suu- r.nbroek, toen hij de helling op kwam, naar uw mening verkeerd?" „Ja". „Vond u de situatie voor de dokter moeilijk?" „Nogal, temeer daar de bus zijn linkerpijl uit had en iets naar rechts reed". Wachtmeester V. zei de bus eerst op het laatste moment gezien te heb- b?n, vlak voor de botsing. „Was er niet alle ruimte geweest voor dokter S. om te passeren", vroeg mr. Moo lenburgh nog. „Vanuit zijn gezichts punt gezien niet en de overgebleven ruimte was niet erg groot", aldus wachtmeester V. Lang werd er nog gesproken over e kwestie van het voorsorteren, waarbij de officier tot de slotsom kwam, dat de wielen van de bus 20 centimeter over de wegas zijn ge weest. Tweede getuige Er was nog een tweede getuige van het ongeval, de autohandelaar J. F. uit Krabbendijke, die achter de wa gen van dokter Suurenbroek gereden had. Hij verklaarde, dat hij de per sonenauto maar één keer naar links had zien gaan. Als deskundige werd nog gehoord de wachtmeester J. A. van R., die bij de reconstructie geweest was. Hierbij was gebleken, dat wanneer men vanuit de richtiftg Krabbendijke het kruispunt nadert men de bus ziet. alsof hij op de linkerweghelft rijdt. Aan de uitdrukking van van R. ..dat is een vreselijk ogenblik", hechtte de officier veel waarde. Volgens mr. Lebret stond het vast, dat L. is gaan voorsorteren. Dat de chauffeur hierbij over de midden- streep kwam, vond de officier een onbegrijpelijke manoeuvre. „Boven dien stond de richtingaanwijzer uit en L, heeft hiermee de tegenpartij in het onzekere gebracht". Volgens mr. Lebret heeft de arts geprobeerd te redden, wat er te redden was. „Hij moest daarom een snelle stuurcorrec- tie maken en tevens remmen en dat gaat moeilijk", meende hij. .Meetlattenwerk is volkomen vreemd in het wegverkeer en de re denering „er was nog plaats genoeg" gaat in geen geval op", aldus de of ficier, die tot in de finesses schetste, wat er in de seconden voor de bot sing is gebeurd. Hij achtte tenslotte het tenlastegelegde bewezen en vroeg 80 boete. Verdediging De verdediger, mr. B. W. Drion uit Breda, vond, dat L. psychologisch in de verkeerde hoek zit. „Wie moet de schuld worden toegerekend?" vroeg hij. „Moeten het helaas overleden slachtoffer ook geen fouten worden verweten?" Mr Drion vond de slin gerende manoeuvre van de personen auto onverklaarbaar. „Het blijkt uit alles, dat de dokter de macht over het stuur is kwijtgeraakt", sprak de raadsman, die het niet bewezen acht te. dat de doorgang niet vrijgelaten is. „Want eei. getuige en de verba lisanten verklaarden, dat er nog ruimte over was". Mr. Drion becij ferde, dat dokter Suurenbroek nog minstens 7 seconden tijd heeft gehad om te remmen. „Kon dat niet. dan deugden zijn remmen niet", oordeel de pleiter. Hij was van mening, dat L. de doorgang wel had vrijgelaten en de veiligheid op de weg niet in ge vaar had gebracht. Mr. Drion bepleit te vrijspraak of tenminste ontslag van rechtsvervolging. De kantonrechtei zal over 14 dagen schriftelijk vonnis wijzen. (Advertentie) Voor het spreekt (heden) donderdagavond 17 oktober om 8 uur in de KATHOLIEKE KRING te OOSTBURG. Mevr. KO LUYKS-SLEIFER over het onderwerp DE TAAK EN DE PLAATS VAN DE VROUW IN HET OPENBARE LEVEN, •fe Deze lezing is voor eenieder vrij toegankelijk. 558-0 Veel belangstelling voor Caritas-avond De belangstelling voor de Caritas- avond in onze parochie in de Katho lieke Kring was zeer bevredigend. Na de opening door de heer Lie- vegoed hield kapelaan Douenburg uit Bergen op Zoom een lezing over de moderne caritas. Spreker wees er in zijn betoog op, dat de ljefde de kern van het Chris tendom is en dat deze liefde in het bijzonder moet uitgaan naar de men sen die in nood verkeren. Vervolgens behandelde hij; de nood in de huwelijken; de woningnood en zijn gevolgen; de nood in de gezin nen, de nood der eenzamen, de ge loofsafval enz. Als taak van het sociaal charita tief centrum noemde bij het opsporen van deze noden en het er op toe zien dat er op de juiste, dat is christelijke wijze, geholpen wordt. De hulp zelf moet echter verkregen wor den door het daadwerkelijk mëdehel- pen van vrijwilligers en van geheel de parochie. De avond werd opgeluisterd door enkele gezangen van het r.-k. ge mengd zangkoor onder leiding van de heer A. Verschoore. terwijl ook de plaatselijke accordeonist de heer G. de Reu zijn medewerking verleende. Morgenavond zal eveneens in de katholieke kring te Oostburg. de slot bijeenkomst van de caritas-actie voor het gehele dekenaat worden gehou den. K.R.O.-Revue was een groot succes Een stampvol Ledeltheater heeft zich enkele uren uitstekend geamu seerd bij de K.R.O.-revue „Revue Menue voor u". Onder leiding van Gerard Walden bracht de revue „voor elck wat wils". In een vlot tempo werden de 13 programma-nummers afgewerkt, waarbij de toneel- zang- dans- en mu ziekliefhebbers van het gebodene konden genieten. De mooie décors en de prachtige kostuums waren een lust voor het oog en gaven aan het geheel een bijzonder verzorgde in druk. Het K.R.O.-revue-orkest onder lei ding van André van Wattingen zorg de voortreffelijk voor de muzikale omlijsting zodat van een succesvol le propaganda-avond van de K.R.O. gesproken mag worden. IJsendijke CARITAS-ACTIE -Nadat reeds in verschillende paro chies bijeenkomsten gehouden werden in het kader van de Caritas-actie in het dekenaat Aardenburg, zal van avond om half acht pastoor-J. van Campen in IJzendijke in het r.-k. pa rochiehuis spreken. WINKELWEEK GEOPEND De 21ste IJzendijkse Winkelweek werd geopend met een concert door de muziekvereniging „Geduld Over wint" met een rondgang door het dorp. Het aantal deelnemende winkeliers, kenbaar aan de bekende stroken, be draagt 51. Gedurende de winkelweek zijn de zaken geopend tot 9 uur 's avonds. Hoofdplaat Lezing over earitas In het kader van de caritasactie, welke momenteel in het dekenaat Aardenburg wordt gehouden, werd in zaal Martens een parochiële bijeen komst gehouden. Na een openings woord door pastoor Deenen. gaf drs. de Bont uit Breda een duidelijke en prettige lezing over de moderne naas tenliefde. die door de volle zaal met belangstelling werd gevolgd. Als toe gift voor deze avond vertoonde pas toor Deenen nog kleurenplaatjes over Hoofdplaat en zijn inwoners, wat door de aanwezigen zeer op prijs werd ge steld. MIDDELBURG Schouwburg: Het Zui delijk Toneel met ..Nacht in de mid dag". Electro: I vitelloni. OVEZANDE Café van Gessel 7.30 u.: De klokken van Nagasaki; 3,30 uur; Kinderfilm. GOES Grand: Cavalleria Rusticana. VLISSINGEN ARiambra: Carnival story. Luxor: Lichtzinnige meisjes. GENT Kon. Ned. Schouwburg: Het tulnschuurtje ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera: Het meisje van Arles (ballet). grool gezet ol ring", de in plichte richt wl culanteq feit, dd hoogste| het nie rest we het allt kan aaif bare" waarsch maar gé te bewijj ringen logica distillercl onnen ol Zo wi| burgers spaarcenl De fil stand ml pen zijnl wohl to I toevlucht •Het is dat Titol bekwamil horige si gering" 1 van de r beweert I tor. Het| denkver nam, dal| er dan Tito sd ten weel tegen hq zijn con opdoffen door aan Westen, ter ernst gewenst twee wa langer ciële bijd hand mal P)E We derha| soort van pese De| mislukt, bestaan, bleken inl dering val De af I praten t< banken. Duitser v| schuldigd I bewees h l ling voorl te blijven I dat de hl nog de ml ringen inl Ze vormil meer danl gres zoncl De versl onverstanl ke men den aan i onderhanl of dit hel geld, well wel waarf baar objq king? UET aa wat GOES Prins van Oranje: Het Zuidelijk Toneel met .Nacht in de middag".

de Stem | 1957 | | pagina 2