a5 DREIGEND ALARM VAN MOSKOU ürcbfyoty Na drie dagen onder de pannen Weer raketproeven mislukt in de V.S. Album als blijk erkentelijkheid van „Regering ging ver buiten haar boekje' Met aparte centrale is niet te werken „Waarschuwing" aan Turkije en de Verenigde Staten Varkensfokker in Bussum begint een proces Dode bij aanvaring in mist Al zeventig doden in en om Valencia Veel last door korte staking Syrische leger kondigt noodtoestand af - Beroep op de Ver. Naties „Onbeperkte steun" Pool onder Woensdrecht aangehouden Gedeserteerd van marineschip Honden als ruimtevaarders Britse konipklijk paar in V.S. Nog eens de kwestie Faas Middelhuis over Arka Opklaringen Onderdelen precies op maat en In Frankrijk r' In de val 97e JAARGANG No. 22583 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. TeL: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.- p. kwartaal, p. post f 8.20, p. week (uitsl. bü niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DAGBLAD VOOR ZEELAND DONDERDAG 17 OKTOBER Advertentieprijs voor de gehele oplage JbJB per mm. (Ingezonden Mededelingen .ftj# per mm). Voor advertenties van plaaiaal#K* aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwsen editie 0.14 per mm. (Ingezonden MedeJj delingen 0.35 per mm). Bij contract aafflC zienlijke reductie; volledig tarief en AlgW mene Voorwa'arden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor riP Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Gromyko, de Russische minister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren gezegd, dat de leden-staten van de Verenigde Naties Syrië onmiddellijk „de nodige gewapende hulp dienen te verlenen, om een einde te maken aan de agressie tegen dit land". Volgens Gromyko is de toestand rond Syrië zo gespannen, dat er ieder ogenblik een gewapend conflict kan uitbreken. Eerder op de dag had de Syrische regering de algemene vergadering van de V.N. verzocht, een onderzoek te laten instellen naar omvangrijke Turkse troepenconcentraties aan de Syrische grens, die de toestand daar „ontoelaatbaar gevaarlijk" zouden hebben gemaakt. Door het Syrische leger zou de noodtoestand zijn afgekon digd. Minister Dulles van de V.S. heeft te kennen gegeven, dat hij het uitbreken van een oorlog in het Midden - Oosten onwaar schijnlijk acht. Hij gaf echter te kennen, dat de Verenigde Sta ten zich niet tot een defensieve operatie zouden beperken, als de Sovjet-Unie Turkije zou aanval len. Moskou heeft gedreigd, dat het onmiddellijk Syrië te hulp zal komen, als de Turken tot een aanval mochten overgaan. En met dat al heeft het conflict plotselinog een zeer dreigend karakter gekregen. 'De Sovjets gaan zich te bui ten en scherpe en directe aantijgin gen aan het adres van Amerika. In zijn brief aan de voorzitter der V.S.-assemblée beweerde Gromyko dat de Turkse generale staf en zijn Ame rikaanse adviseurs uitvoerige plannen hadden uitgewerkt voor een aanval van Turkije op Syrië, die onmiddel lijk na de Turkse verkiezingen op 27 oktober zou moeten worden uitge voerd. Gromyko zegt, dat Egypte Syrië ..onbeperkte steun" heeft toegezegd en •'at andere Arabische landen hebben gesproken van het onafhankelijke Sy rië en van de noodzakelijkheid om Syrië bij te staan als het wordt aan gevallen. Aan de zijde van Syrië staat, zo verzekerde Gromyko ook, in het bijzonder" de Sovjet-Unie die niet lijdelijk kan toezien, dat militai re provocaties in de onmiddellijke na bijheid van haar zuidelijke grenzen worden beraamd." Minister Dulles antwoordde tijdens een persconferentie bevestigend op de vraag of hij meende dat de Russische waarschuwingen aan Turkije bedoeld zijn als voorwendsel voor Sovjet-ac tie. Het is een bekende communisti sche methode, zei hij, dat men iemand eerst beschuldigt van agressieve plan nen, als men hem wil aanvallen. Dat hebben ze ook in Korea gedaan. Het te Damascus gevestigde „Ara bische Nieuwsagentschap" meldde woensdagavond van gezaghebbende zijde vernomen te hebben, dat „in de afgelopen uren bijzonder grote Turk se troepenconcentraties nabij de Sy rische grens zijn waargenomen". De ze Turkse eenheden zouden de be schikking hebben over ongeveer twee honderd tanks. Koning Hoessein van Jordanië heeft de diplomatieke vertegenwoordigers van de Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië en Turkije verzocht, hun rege ringen mede te delen dat Jordanië el ke aanval op Syrië als een aanval op zichzelf zal beschouwen. Even nadat gisteren minister Dul les had geconstateerd, dat de Ame rikanen op het gebied van geleide raketten een voorsprong kunnen ne men, deelde het hoofdkwartier van de luchtmacht in Washington mee, dat belangrijke raketproeven op het eiland Eniwetok waren mislukt. De raketten hadden tot hoogten van 6500 kilometer de ruimte in moeten gaan. Het betrof hier experimenten met raketten van het type Farside. Het mislukken ervan zou hoofdzakelijk aan de slechte weersomstandigheden te wijten zijn geweest. De raketten zouden op ongeveer 30.000 meter hoogte gelanceerd zijn van een soort ruimte-stationnetjes, die aan ballon nen waren bevestigd. De bijzonder lage temperatuur had echter 'n falie kante uitwerking op de ballonnen ge had, met het gevolg dat de raketten, die zelf goed waren, niet in de juiste lanceerpositie waren gebracht. Twee heeft men er nog afgeschoten, hoewel men wist, dat ze niet de vereiste hoogte zouden bereiken. Twee andere echter werden niet afgevuurd. Waarschijnlijk betreft het hier vier- trapsraketten, die bijna 7 meter lang zijn en die een reservoir met instru menten omhoog moeten brengen, dat radiografisch gegevens verstrekt over het magnetisch veld van de aarde e.d. Minister Dulles heeft te kennen ge geven, dat de V.S. tot een hechtere samenwerking op wetenschappelijk gebied moeten komen met hun bond genoten. Hij was van oordeel, dat Amerika in militair opzicht nog altijd veel sterker is dan de Sovjet-Unie. Ook de opening van de raadgevende vergadering van de Raad van Euro pa, gisteren te Straatsburg, heeft in het teken gestaan van de technische wedijver tussen Oost en West. De Belg Dehousse zei, dat een hechte eenheid tussen de westelijke mogend heden meer dan ooit geboden is. BEAURAING, het Belgische bede vaartsoord, gaat op 29 november de dag herdenken waarop, voor 25 jaar, Maria verscheen aan de kinderen De- geimbre en Voisin. TER VOORBEREIDING van nader re- geringsberaad is gisteren te Heerlen overleg gepleegd tussen de regering en de M.I.R. Het ging hier om de in komstenverbetering voor bepaalde groepen bovengronders. JAN EN CORNELIS Bleek, Neder lands oudste tweelingbroers (die in Ouderkerk aan de Amstel en Alkmaar wonen) hopen op 31 oktober a.s. hun negentigste verjaardag te vieren. VOLGEND JAAR zal de nationale do denherdenking niet op 4 mei, maar op 3 mei worden gehouden. Dit, omdat 4 mei op een zondag valt. HATTA, oud-vice-premier van Indo nesië, is voor een onofficieel bezoek van twee weken in Japan aangeko men. EEN ZILVEREN tabernakel is gesto len uit het kerkscheepje „Noorder licht" dat aan de Russische orthodoxe kerk toebehoort. Inbrekers hadden zich door een raam toegang tot het scheepje verschaft. NEDERLAND heeft woensdag, samen met tien andere landen in de V.N., een resolutie ingediend om tot op richting van een fonds voor econo mische ontwikkeling over te gaan. De varkenshouder W. Hagen, wiens varkenshokken en andere be zittingen te Bussum onlangs in op dracht van het gemeentebestuur met een bulldozer vernietigd wer den, gaat een civiele procedure be ginnen tegen de burgemeester van Bussum, Namens Hagen heeft mr. L. C. van der Tas uit Amsterdam een dagvaarding laten uitbrengen aan de burgemeester. Aanstaande dins dag zal de zaak schriftelijk dienen. Mr. van der Tas stelt dat „de heer Hagen reeds in 1932 de thans vernietigde opstallen aan de Laar- derweg had gebouwd en dat het ge meentebestuur deze op al of niet rechtmatige grond heeft laten ver wijderen. De gemeente heeft zich daarbij niet ontzien het gehele var kensbedrijfje, compleet met hekken, golfplaten en allerlei stukken ge reedschap te vernielen tegen de uit. drukkelijke wil van de eigenaar in en wel zo grondig dat slechts een puinhoop met aarde vermengd de plaats aanwijst, waar eens het be drijfje stond". Dit druist in tegen ie goede zeden en tegen de zorg vuldigheid die in het maatschappe lijk verkeer betaamt ten aanzien van eens anders persoon en goed, aldus de dagvaarding. De recht bank wordt verzocht de gedaagde bij vonnis, uitvoerbaar bij voorraad, te veroordelen tot algehele schade vergoeding aan Hagen. (Van onze redacteur) Naar eerst thans bekend is ge worden heeft de postcomman- dant van de rijkspolitie te Woensdrecht dezer dagen in de Katerspolder onder Woens- drecht een Pools zeeman aange houden, die illegaal ons land was binnengekomen. De Pool, die uit een plaatsje bij Warschau afkomstig was, vertelde van een Pools marineschip te zijn gede serteerd. Hij had zich aan boord be geven van een Zweedse houtboot. Toen dit schip de haven van Rotter dam aandeed, was hjj aan wal gegaan en aan het zwerven geraakt. De Woensdrechtse postcommandant trof de Pool aan, toen deze doelloos door de polder liep. De zeeman werd overgebracht naar de marechaussée- kazerne te Putte, waar hij om politiek asiel vroeg. In afwachting van de be slissing van de minister van Justitie is de Pool overgebracht naar het huis van bewaring te Roermond. Een lid van de bemanning van het 7809 ton metende Belgische vracht schip „Flandres" is gisteren bezwe ken aan de verwondingen, die hij had opgelopen toen zijn schip vier mijl ten zuiden van het lichtschip ,,East Goodwin" een aanvaring had met de Liberiaanse vrachtboot Trader". Het ongeluk gebeurde tijdens een dichte mist. Er waren ook enkele ge wonden. Het blad van het Russische mi nisterie van defensie, Sovjetsky Flot, onthulde woensdag dat Rus sische geleerden kortelings hon den in raketten op een hoogte van Minister Witte heeft woensdag ochtend in Den Haag aan het hoofdbestuur van het Rode Kruis een fotoalbum aangebo den met de foto's van de ge schenkwoningen die na de wa terramp door de verschillende Rode Kruis-organisaties aan ons I land werden aangeboden. Aan negen buitenlandse Rode Kruis-organisaties werd een dergelijk album reeds eerder aangeboden. Op de foto zien we links de minister, die met de penningmeester van het Ne- derlandsche Roode Kruis, mr. A. F. C. de Hoop Scheffer (mid den) het album doorkijkt. Koningin Elizabeth en Prins Philip zijn woensdagmiddag op het vlieg veld van Williamsburg geland, waar mee hun bezoek van zes dagen aan de Verenigde Staten een aanvang heeft genomen. Volgens het Canadese blad „Mon treal Herald" stond Scotland Yard met het oog op ontvangen dreigbrie ven aan de Koningin er op, dat er buitengewone veiligheidsmaatregelen voor het koninklijk bezoek aan de V.S zouden worden getroffen. Deze zouden onder meer eruit bestaan dat de bagage van het koninklijk gezel schap bij aankomst te Williamsburg aan een onderzoek met röntgenstra len wordt onderworpen. (Van onze parlementaire verslaggever) De replieken die volgden op het afttwoord van de minister-president aan de Tweede Kamer op de alge mene politieke beschouwingen, heb ben het debat wat verlevendigd. Maar een motie is er niet meer uitgekomen, al dreigde het een ogenblik die kant op te gaan, toen professor Kom me in een vrij-heftig' betoog de regering ter verantwoording iriep over haar beleid inzake de uitsluiting van de parlementair journalist Faas, wegens voortijdige publikaties. Dr. Drees heeft zich op dit punt zwak verdedigd en hield maar vol, dat de tuchtraad die de Nederlandse journalisten zelf hebben opgericht hem niet de juiste instantie voor kwam om de regering een zuivere richtlijn te geven in het conflict. Hij zou wel eens met de federatie van journalisten gaan praten. Professor Romme heeft daarop scherp aan het licht gesteld, dat de maatregel wel degelijk tegen recht en persvrijheid indruist, omdat er geen beroep is ge daan op een rechterlijke instantie en de regering hier geheel op eigen hout. je een straf vaststelt voor een journa list, die daardoor in zijn goede naam wordt benadeeld. Alleen dit onderwerp van het debat De voorzitter van de K.A.B., de 200 tot 210 km hebben gebracht. 2 beer J. A. Middelhuis, heeft gisteren Het blad drukte bij het artikel een foto van een hond af, die op een hoogte van 210 km was geno men en schreef erbij, dat deze hoogte het gedrag noch de toe stand van de dieren had beïn vloed. op de vergadering van de Kath. Bond van Overheidspersoneel gesproken over de verbroken overeenkomst tus sen de K.A.B. en de A.R.K.A. Hij zei, dat het voor de innerlijke eenheid niet meer te verdragen was, dat de A.R.K.A. op een koopje dezelf de rechten zou hebben. De eenheid dreigde in gevaar te komen en de af- Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt woens- dagavond 23.15 uur: Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind t tussen zuidwest en west. Maxi- mumtemperaturen omstreeks 13 graden. J Verwachting van het Belgisch J weerkundig instituut: Zwakke tot matige wind uit zuid tot west. f Aanvankelijk zwaar bewolkt en J regen. Later opklaringen en nog J enkele buien. i Vandaag: zon onder 17.42 uur. Morgen: zon op 7.09 uur, maan op 0.51 nur. n Het aantal doden als gevolg van de overstromingen in en om Valencia is al tot zeventig geste gen. Men vreest, dat het aantal slachtoffers nog met enkele tientallen zal toenemen. De stad Valencia biedt een trooste loze aanblik. In de straten staan meer dan vijfhonderd auto's die zwaar be schadigd zijn. De inwoners zijn ver stoken van vers water en benzine. Brood is schaars. Op enkele plaatsen in de stad is inmiddels de elektrici teitsvoorziening hersteld. Zeven hefschroefvliegtuigen van 'n Amerikaans vliegdekschip zijn inmid dels bij het reddingswerk ingescha keld. Zij brengen ook levensmiddelen naar geisoleerde dorpen. Het dorpje Marines heeft men moeten ontrui men. Het loopt gevaar bedolven te worden door een heuvel, die het wa ter heeft ondermijnd. (Van onze verslaggever) Maandagmorgen was er niets dan een betonnen fundering. Woensdagavond lagen de pan nen op het dak. Een dak, dat 'n zeven-persoons huis afsluit. Een huis, dat op de schoorsteen en de fundering na, louter uit hout bestaat en in 700 arbeidsuren door vijf man „in elkaar getim merd" wordt. En er komt geen zaag aan te pas. Alle onderde len worden precies op maat aan gevoerd en in de „technisch vol komen verantwoorde houtcon structie" ingepast. Dit laatste zei de heer Prins, di recteur van het Bureau Houtrijke Huizen, nadat hij op uitnodiging van de ondernemers naar de Moerdijkse- baan (gemeente Etten en Leur, aan de rand van het Liesbos) was geko men, om de vorderingen van de bouw in ogenschouw te nemen. Hij sprak over een „goed doordachte construc tie die beinvloed is door datgene, wat de laatste jaren in de houten huizen bouw is bereikt" en over details die zelfs voor hen een verrassing waren. De heer Prins noemde de construc tie de meest consequente toepassing van hout, die tot nu toe in Nederland heeft plaats gehad. Hij was voorts van mening, dat op „geraffineerd snelle wijze gebouwd zou kunnen worden, indien aannemers zich voor deze vorm van huizenbouw zouden interesseren" en dat serie-bouw van deze huizen „positief zou kunnen bijdragen de wo ningnood tot een oplossing te bren gen". De heer Prins hoopte dat dit streven naar houten huizenbouw niet geremd zal worden door ouderwetse gemeen teverordeningen, die bepaalde hout constructies verbieden. Nederlands fabrikaat Het huis het eerste in zijn soort is het troetelkindje van de fa. Har- tog en Zn. te 's-Gravendeel en de houthandel N.V. v.d. Kloet te Dor drecht. Architect is ir. J. Dicke, Dor drecht. De heer W. Kruijs, directeur van de houthandel zei: „Wij,, houtmensen moeten al jaren vechten tegen een vooroordeel. Als er iets misloopt, krijgt het hout altijd en eeuwig de schuld. Maar het hóut is goed; zeker nu de conservering ervan met behulp van de chemie vervolmaakt is. Alléén mis bruik heeft het hout in diskrediet ge bracht." De heer Kruijs merkte voorts op dat voor deze vorm van huizenbouw geen miljoenenfabriek nodig is: „El ke gezonde* combinatie houtkoper timmerwerkplaats is hiertoe in staat". De bouw van deze eersteling van Nederlands fabrikaat is sterk gesti muleerd door ir. Broersma, plaatsver vangend directeur-generaal van het ministerie van Bouwnijverheid en Woningtoezicht. De belangstelling van het ministerie blijkt duidelijk uit het feit, dat dit huis onder de premie- bouw valt. Die premie van het rijk hangt af van het aantal slaapkamers. In het standaard-type van dit huis zijn er vier: een grote en drie kleine. Op de benedenverdieping vindt men één grote woonkamer, keuken, douche toilet en kelder. Met het schuurtje mee een totaal inhoud van 330 kubie ke meter. Dat alles voor het ronde bedrag van 19.000 gulden. Daar moet de premie dan nog af. Neen, geachte lezers, U vist naast het net. Het huis is al verkocht. De eigenaar zal, over drie weken al, rus tig zijn krantje in dit huis zitten le zen. dracht stond niet in verhouding tot de rechten. Men is vrij zich te organiseren waar men wil, aldus de heer Middelhuis, maar dan zal de georganiseerde in een aparte bond moeten beseffen, dat hij in het grote overleg buitenspel staat. Met de oprichting van een aparte centrale schept men, volgens de K.A.B.-voorzitter een novum, waarmee niet te werken valt, omdat er geen partners zijn. „Wil de A.R. K.A. dat toch doen, zij heeft daartoe de vrijheid en we zouden willen zeg gen: doe dat dan". Nu de breuk er is, is het gewenst dat de kaarten duide lijk liggen, vond hij. „Mocht de A.R.K.A. in de toe komst nog eens de steun van de K. A.B. nodig hebben", merkte hij op, „welnu, deze is bij voorbaat toege zegd". (Voor de toespraak van K.A. B.O.-voorzitter Weijters zie elders in dit blad). De K.A.B.O. heeft nog een motie aangenomen naar aanleiding van de verwerping door de regering van de loonvoorstellen van de drie centrales van overheidspersoneel. In deze motie wordt gesteld, dat de regering door haar houding in deze de rust onder het overheidspersoneel en de functionering van de openbare diensten in gevaar heeft gebracht. Tenslotte wordt aan het hoofdbestuur opgedragen, la'ngs dc nog openstaan de wegen met kracht te blijven stre ven naar de verwezenlijking van de jongste salarisvoorstellen. bracht enige spanning in de Kamer. Interessant was nog het volgende uit het antwoord van de minister-presi dent. Op de begroting is wel degelijk bezuinigd. Onder meer is 32 miljoen aan hogere personeelslasten binnen het normale budget opgevangen. De bezuiniging komt echter slechts wei nig tot uiting in de cijfers, omdat, er nog heel wat overloopposten van het vorig jaar zijn. Er is inderdaad sprake van enige toeneming in de werkloosheid, maar deze is nog niet verontrustend. Zon der twijfel dreigt er een verdere stij ging door de bestedingsbeperking, al dus dr. Drees. Het Kabinet heeft zich nog niet be raden in hoeverre de staat voor ker- kebouw subsidie kan verlenen. Prof. Romme heeft in zijn antwoord daar op op spoed aangedrongen. Dr. Drees gaf toe dat het een zeer belangrijke kwestie is. Dr. Drees heeft gezegd, dat hij nog geen loonmaatregelen voor de laagst- gesalarieerden in het vooruitzicht mocht stellen, daar de Stichting van de Arbeid hierover nog in, beraad is. Het vraagstuk is niet los te denken van dat van de verschillen tussen ge schoolden en ongeschoolden, zei hij. De minister-president hoopt dat het Nederlandse volk de organisatie No- vib vrijwillig zal steunen om zo de onder-ontwikkelde gebieden te helpen. Prof. Romme heeft hem eraan herin nerd, dat hij missie en zending in dit verband ook had dienen te noe men „Ik heb geen tegenstelling wil len maken en ontken de betekenis van missie en zending allerminst", was het antwoord van dr. Drees. Terwijl kabinetsformateur Pinay onversaagd verder werkte aan dé toverformule, waarmee h(j de Franse democratie wil redden (van daag wil hij zijn kabinet gereed hebben), kreunde Frankrijk giste ren onder de gevolgen van een sta king, waarbij alle werkers in de gas- en elektriciteitsbedrijven wa ren betrokken. De staking duurde weliswaar slechts tot gisteravond vijf uur, maar zij veroorzaakte uitermate veel last. In heel het land lag het elektri sche treinverkeer stil en ook de Parijse métro was buiten werking. In oost-Frankrijk konden werkers in de mijnen niet naar boven ko men, omdat de liften niet gebruikt konden worden. Plaatselijke stakers hebben toen, op verzoek, de liften voor een half uur weer bedrijfs klaar gemaakt. De algemene schaal, waarop aan de stakingsoproep gehoor was ge geven, kwam als een verrassing, De meeste mensen hadden ver wacht, dat de staking slechts ge deeltelijk zou zijn. Mevrouw Leni Geitenbeek- Schoenmaker te Almelo, een oud-illegaal werkster, die na cle bevrijding voor haar moed werd onderscheiden, heeft in de nacht van dinsdag op woens dag een inbreker gevangen, die zijn slag trachtte te slaan in het notariskantoor waar zij en haar man huisbewaarders zijn. Toen zij gestommel hoorde, trok zij kordaat op onderzoek uit en dat leidde tot een ont moeting met de 31-jarige B. de V., die in het kantoor rond scharrelde. Deze trok zich overhaast terug in een kelder en dat was precies, wat me vrouw Geitenbeek had gewenst. Zij schoof de grendel op de kelderdeur en 't kelderraampje bood geen perspectief voor de inbreker. De politie kwam hem na een half uurtje „bevrijden".

de Stem | 1957 | | pagina 1