DENK OM WERKGELEGENHEID ZEGT ROMME UrCtfyoty Voor het najaar ZOUTELANDE ZIT MET EEN LEGE BEURS Spoetnik houdt het nog wel even uit Pinay kost wil kost wat doorzetten Tweede Kamer over bestedingsbeperking Kroestjev: Stel eens wat voor Geen animo voor smalle basisvan prof. Oud Krachtige aanwas van deviezen NA EEN VLOTTE LANDING EEN DUW EN EEN RUK EN- KARREN MAAR... Tito erkent O.-Duitsland Meisje (16 pleegvader jaar) wilde vergiftigen Controle op „Defensie" Tien jaar geëist wegens doodslag Water zakt in Valencia DAGBLAD VOOR ZEELAND P. v. cl. A. kreeg brief Bouwschandaal in Roemenië J Zuidelijke wind „Maatregelen tegen journalist misplaatst" Bezitsvorming.... Commissie krijgt meer bevoegdheden Amerikaanse raketproef mislukt Zelfs geen geld meer voor salarissen Veel slachtoffers 97e JAARGANG No. 22582 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.- p. kwartaal, p. post S.20, p. week (uitsl. bij niet postbesteli.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct Postrek. 278841 Voor Cod, Kontntfiw «n Vaderland WOENSDAG 16 OKTOBER. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan. zienlijke reductie; volledig tarief en Alge- mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telafoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 25) In zijn brief aan de Partij van de Arbeid, waarover we reeds schreven, blijkt de Russische partij-secretaris Kroestjev gezegd te heben, dat zijn regering bereid is, voorstellen van de P.v.d.A. met betrekking tot de vrede in het Midden-Oosten aandachtig te bestuderen. Hij vroeg de Nederlandse socialisten, dat zij het gebruik van geweld zouden veroordelen Kroestjev herhaalt in zijn brief de beschuldigingen tegen de Westelijke mogendheden en Turkije, die een „Arabische broederoorlog" zouden willen ontketenen door stokerijen in en rond Syrië. Kroestjev blijkt soortgelijke brieven te hebben gestuurd aan de socialisti sche partijen in Denemarken, Noor wegen, Frankrijk, Italië. België en Engeland. De Denen hebben al ge antwoord, dat zij zich altijd tegen agressie hebben verklaard, of het nu Korea, Egypte of Hongarije gold. Labourleider Hugh Gaistkell heeft na ontvangst van Kroestjevs brief een bespreking over het Midden-Oosten gehad met premier MacMillan. Intussen nemen de Egyptische troe. pen in Syrië hun posities in. In Liba non zei men van oordeel te zijn, dat Turkije in feite niets met de troe penzendingen te maken heeft, maar dat Nasser alleen wil trachten zijn greep op de Arabische wereld weer wat te verstevigen. De Turkse regering heeft tegenover Hammarskjoeld, secretaris van de V. N. haar bezorgdheid geuit over de Syrische agitatie tegen Turkije. In Roemenië zijn „talrijke hoge functionarissen" gearresteerd in ver band met „enorme verduisteringen" bij de bouw van het waterkrachtsta tion in Baciz, zo heeft radio- Boekarest dinsdag bekendgemaakt. Onder de gearressteerden bevinden tich functionarissen van het ministe rie van Zware Industrie, de investe ringsbank en het planbureau. De directeur van de centrale is ont slagen, evenals verscheidene funtio- ïarissen van het betrokken ministe :N LUBLIN (Polen) is gisteren het rroces begonnen tegen Kazimier Tu- irej, die als medeplichtige zou heb ben deelgenomen aan een „serie moor- ien, tussen 1944 en 1945 gepleegd door sen bende van het ondergrondse Pool- ;e leger". ..EIDERS van de meeste Argentijn se vakbonden hebben besloten tot een ilgemene staking van 48 uur, die vol- ;ende week dinsdag zal beginnen, 'ORDANIëRS die op straat wapens >f explosieven bij zich dragen, kun- ïen met de dood gestraft worden. Dit 6 dinsdag in Amman bekendgemaakt. HET FRACTIEBESTUUR van de K. 7.P. is bij acclamatie herkozen, met altzondering van de heer T. Koer en, die door mej. dr. J. de Vink vordt opgevolgd. MINISTER ZIJLSTRA heeft afwij- :end beschikt op een voorstel van de Algemiene Vereniging voor Melk- morziening tot verhoging van de de- 'ailmarges voor consumptiemelk. OR. EUGEN Gerstenmaier is herko- ten als voorzitter van de Westduitse Bondsdag. De eerste vergadering van 3e Bondsdag werd in Berlijn gehou- ien. IN VERBAND met zijn benoeming tot pastoor te Bunde (L.), is de zeereer- vaarde heer Fr. Robroek eervol ont- »lag verleend als nationaal aalmoe- ienier van de V.K.A.J. 'N OUDEWATER is een bejaard •chtpaar levenloos in zijn huiskamer iangetroffen. Men vermoedt, dat ko- .endampvergiftiging de doodsoorzaak PLUIMVEEHOUDERS krijgen met in- (ang van 7 oktober een restitutie van 10 cent voor iedere 100 kippeëieren lie naar landen worden geëxporteerd welke voor de afzet van Nederlandse pieren praktische betekenis hebben. VIJFTIEN mensen in Calcutta zijn het leven gekomen, doordat dins dagochtend een huis van twee verdie pingen instortte. BIJ DE HOOGOVENS in Velsen kreeg de 67-jarige schilder A. Schou- l?n een zware stalen schijf op het hoofd, die uit een kraan viel. De man was op slag dood. J Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt dinsdag- 'Tl'0", i31s m,r; Aanvankelijk hier t or daar mist, later droog weer met verspreide opklaringen. Ma- J t tige zuidelijke wind en dezelfde 4 t temperaturen als dinsdag of iets 1 hogere. i Vandaag: zon onder 17.44 uur, J t maan op 23.36 uur. Morgen: zon 4 t op 7.07 uur, maan onder 14.39 uur. i 4 Bij de algemene politieke be schouwingen die gisteren in de Tweede Kamer zijn begonnen, heeft professor Romme een apart hoofdstuk gewijd aan de persvrijheid, naar aanleiding van het optreden der regering tegen een van de parlementaire redacteuren, die in zijn blad de kern van wat in de miljoenen nota heeft gestaan, reeds vóór Prinsjesdag heeft gepubliceerd. De journalist in kwestie is, zo als bekend, van ieder contact met de departementen voor een jaar uitgesloten. Professor Romme achtte de pu- blikatie met de regering onjuist, maar hij vond dat de maatregel die tegen de journalist is ge nomen, deze lichtvaardig schaadt in eer en goede naam. De regering heeft volgens hem voorts geen recht gedaan aan de journalistenstand en niet de nodige zorgvuldigheid betracht ten aanzien van de persvrijheid. (Van onze parlementaire verslaggever) Bij alle lof die de Tweede Kamer de regering bij de algemene politieke beschouwingen heeft gebracht voor de reële wijze waarop zij in troonrede en miljoenennota het volk heeft ingelicht omtrent de situatie waarin wij verkeren, is er ook ernstig ge waarschuwd tegen details in het regeringsbeleid. Een algemeen punt van bezorgdheid voor de verschillende fractieleiders was de positie van de laagst gesalarieerden, met name ook van de lagere ambtenaren, die juist in deze tijd vastlopen, vooral als zij grote gezinnen hebben met niet-verdienende kinderen. „De grote massa minderdraagkrachtigen staat met de rug tegen de muur',, aldus de socialistische fractievoorzitter mr. Burger. Dat de regering thans geen algemene loonronde wil, aanvaardde ook hij, „maar er kunnen spanningen optreden, die om een uitweg vragen". Voorts werd van verschillende zijden gewezen op de nadelige gevol gen die men nu reeds in de ontwikkelingsgebieden van de bestedings beperking ondervindt. Professor Romme (KVP) zei, dat het gevaar voor de werkgelegenheid er nu reeds acuut is. „Het gaat om mensen die daar meer in gevaar zijn dan elders". recter besnoeid dan in het bedrijfsle. Een krachtige stijging van de de viezenreserve vormt een der meest spectaculaire elementen van de weekstaat van de Nederlandsche Bank per 14 oktober. Met een stij ging deze week van ruim f 65 miljoen is in 2 weken tijds deze reserve met meer dan f 100 min. versterkt en opgeklommen van f 699.4 min. tot i 802.5 min. Men had reeds min of meer met een be hoorlijke aanwas rekening gehou den. Er is de laatste weken behoor lijk wat aan deviezen uit het bui tenland binnengekomen. De oorzaak daarvan moet voornamelijk worden gezocht in de omstandigheid, dat de vorige maanden veel valuta schuld vooruit is betaald in af wachting van een mogelijk devalua tie van het Engelse pond en een re valuatie van de Westduitse Mark. Hierdoor doet zich nu het tegen overgestelde verschijnsel voor als in augustus en september: er is een overschot aan deviezen ge kweekt en de vlucht is tot staan gebracht, welk verschijnsel zich nog over vele maanden kan uitstrek ken. Tevens is een belangrijke kwa litatieve verbetering van het de- viezenbezit bereikt. Immers, de convertibele voorraad is toegeno men met ruim f '100 min. tot f 439 min. In dit verband vroeg hij de aan dacht voor de particuliere investerin gen, waarop men volgens hem teveel druk uitoefent. Hierdoor kan ook de werkgelegenheid in gevaar komen. De heer Burger zag in de investerin gen van het bedrijfsleven juist de meest fundamentele oorzaak van de overbesteding, waaruit volgens hem overconsumptie voortkomt. Zijn kri tiek gold vooral het gebrek aan co ördinatie, dat hij zag in het rege ringsbeleid. Hij kon niet inzien, dat de overheid teveel zou hebben uit gegeven. Op het gebied van onder wijs, cultuur en sociale zaken zou er juist nog heel wat meer moeten zijn geschied. Volgens hem waren de vrijere loonbeweging en de belasting verlaging de oorzaak van de huidige moeilijkheden geweest. Professor Romme wilde het Kabinet de mede werking van zijn fractie wel toezeg gen, mits men de oorzaak van het structurele probleem waarin wij thans verkeren door gebrek aan be sparingen, maar tijdig wegneemt. Hij liet weer duidelijk uitkomen, dat de K.V.P. niet tot 1960 lijdelijk kan toezien naar maatregelen op het ge bied der bezitsvorming. Hij vroeg vooral de aandacht voor de inzichten van staatssecretaris Schmelzer, die over het oprichten van beleggings maatschappijen heeft gesproken, waaraan de werknemers zouden kun nen deelnemen. Voor bezitsvorming pleitte ook professor Oud (V.V.D.), die er echter aan twijfelde of die met een Kabinet waarin socialisten zitting hebben kan worden verwezenlijkt. Hij wilde dan ook een minderheidskabinet op smalle basis, zonder de P.v.d.A. Deze illusie heeft professor Romme hem al aantonds ontnomen. Ook de heer Tilanus (C.H.) kon met het hui dige Kabinet op brede basis slecht verheugd zijn. Dr. Bruins Slot (A.R.) zag nu eenmaal geen andere moge lijkheid. De vastgelopen gemeentefinanciën werden algemeen met zorg bespro ken. Er werd op dit gebied veel di- ven, meende mr. Burger. Professor Romme vroeg zich af, hoeveel min der de gemeenten financieel nadeel zouden hebben ondervonden, wanneer de regering eerder van de gedwongen lage rente zou zijn afgestapt. Pro fessor Oud zag in het gedwongen ren tegamma het bewijs van teveel staatsinvloed. De woningbouw was aanleiding tot een uiteenlopende visie op het vergun ningenbeleid van minister Witte, waarvoor mr. Burger geen goed woord had. Professor Romme daar entegen vroeg aan de regering of zij het met hem eens was, dat juist dit beleid er toe geleid heeft, dat in de jaren van 1956-1958 de woningproduk- tie zich buitengewoon gunstig heeft ontwikkeld. Twee geleerden van een observato rium in Ierland zyn van mening dat er geen sprake van kan zijn, dat de Spoetnik binnen een week zal neer storten, zoals sommigen hebben ver ondersteld. Zij berekenen dat de kunstmaan ongeveer een jaar in de lucht zal blijven. Geleerden van het Amerikaanse De Franse kabinetsformateur, Pi nay schijnt vastbesloten te zijn om de Nationale Vergadering te vragen zijn benoeming tot premier goed te keuren, zelfs als hij niet op een meer derheid kan rekenen. Hij wil het land waarschuwen, dat de huidige crisis geen gewone regeringscrisis is, maar dat het parlementaire stelsel in Frankrijk gevaar loopt ineen te stor ten. Zijn program zou omvatten: 1) Algemene verkiezingen als de regering weer achttien maanden na de voorgaande verkiezingen ten val wordt gebracht. 2) Binnenlands zelfbestuur voor Algerië volgens een enigszins gewij zigde versie van de verworpen ka derwet. De Zuidslavische regering heeft dinsdag bekendgemaakt, dat zjj be sloten heeft de Oostduitse communis tische regering te erkennen. Zuid-Slavië is ervan overtuigd, zo wordt gezegd, dat het besluit de span ning tussen Oost en West zal ver minderen. Zuid-Slavië wenst met de beide Duitse staten goede betrekkin gen te onderhouden en het is ervan overtuigd, dat dit zal bijdragen tot de hereniging van Duitsland. In Bonn denkt men er anders over. Daar heeft men het besluit van Bel grado hoog opgenomen. De Westduit se regering zou krachtige tegen maatregelen overwegen. 3) Geen wijziging van de buiten landse politiek. 4) Speciale bevoegdheden voor een heel jaar met het oog op de finan ciële toestand. De socialistische fractie heeft dins dag besloten niet deel te nemen aan een regering onder leiding van Pi nay. Zij besloot Pinays investituur- rede af te wachten alvorens te bepa len of de socialisten hem kunnen steunen. De defensiecommissie uit de Eerste Kamer vindt het niet op haar weg liggen, een oordeel uit te spreken over de vraag of een verdergaande parlementaire controle op de militai re uitgaven noodzakelijk, gewenst of mogelijk is. De heer Sassen had in dertijd de wens geuit, dat de defen siecommissie naar deze vragen een onderzoek zou instellen. Het overleg met de minister heeft er wel toe geleid, dat aan de com missie nader inzicht zal worden ge geven in de wijze, waarop in de krijgsmacht de accountantsdienst en de militaire administratieve diensten controlerend werkzaam zijn en dat met wensen der commissie zoveel mogelijk rekeningjjzal worden gehou den. De commissie kan zich daarmee geheel verenigen. sterrenkundige observatorium Smith sonian Institute zouden hebben waar genomen dat het raketdeel in twee stukken uiteen is gevallen, die vlak bij elkaar hun baan blijven beschrij ven. De Amerikaanse natuurkundige C. R. Moe heeft verklaard, dat hem is gebleken dat de Russische kunst maan inderdaad code-signalen uit zendt. In de Russische bioscopen wordt op het ogenblik een voorfilm ver toond, die de vervaardiging en de vlucht van de kunstmaan in beeld- brengt. Zo ziet men opnamen van de satelliet, genomen door Russische sterrenwachten en beelden uit de we tenschappelijke werkplaatsen, waar de vervaardiging van de satelliet werd voorbereid. Een avondvullende documentaire film, waarop ook het afschieten te zien zal zijn, komt bin nenkort gereed. Een nieuwe Amerikaans raket .Ta los" genaamd, die dinsdag op het proefterrein White Sands voor het eerst beproefd is, is nergestort zon der haar doel te hebben bereikt. De rakte haalde een hoogte van slechts 1200 meter. „Talos" was juist door de Ameri kaanse marine aan het leger overge dragen, hetgeen met een plechtigheid gepaard ging waarbij tweehonderd of ficiële genodigden en journalisten te genwoordig waren. Een proef met een tweede raket werd afgelast. De heer Leiand Bryan uit High- land in de Amerikaanse staat Michigan, wachtte reeds lang op een combinatie van auto en vliegtuig, maar de industrie stelde iets dergelijks nog niet in het vooruitzicht. Dit was voor hem reden om zelf een „vliegende auto" te gaan bou wen. Zo ontstond een eenper soons voertuig dat met een snelheid van ongeveer 100 km p. u. langs de weg rijdt, in 10 minuten kan worden omge bouwd tot vliegtuig en zich dan met een snelheid van ruim 150 km p.u. door het luchtruim begeeft. De heer Bryan schat, dat de bouw van zijn „vliegende auto" hem een kleine vierdui zend gulden heeft gekost. De officier van Justitie bij de rechtbank te Maastricht, heeft tegen de 32-jarige opkoper V. D. tien jaar gevangenisstraf geëist, wegens dood slag op zijn schoonvader, de bijna 54-jarige koopman B. S. De koopman werd op 17 juni van dit jaar vóór de woonwagen van zijn schoonzoon door een schot hagel getroffen. Hij over leed ter plaatse. Drie getuigen, bewoners van het woonwagenkamp, getuigden, dat ver dachte na een ruzie die reeds een half uur geduurd had, naar buiten was gekomen. Niettegenstaande de pogingen van zijn vrouw om hem te rug te houden, loste hij met een jachtgeweer een schot hagel op zijn schoonvader, die op een afstand van een meter of vijf stond en op dat moment een steen opraapte. De officier van Justitie had primair doodslag ten laste gelegd en hij achtte deze tenlastelegging wettig en over tuigend bewezen. De verdediger, mr. Drion uit Breda, achtte het bewijs voor doodslag niet geleverd. De politie van Kampen heeft de zestienjarige pleegdochter van de veehouder J. gearresteerd, verdacht van poging tot vergiftiging van haar pleegvader en van brandstichting. Het meisje, dat onder toezicht van de voogdijraad staat, had zondag avond van haar pleegvader een stand. Tijdens een show van herfstkleding van Britse modeontwerpers, dezer dagen in Windsor, werden deze twee modellen getoond: links een mantel van tweed, met bijpassend kapje; rechts een japon van dicht- geweven stof: beide modellen zijn dus geknipt voor de komende kille, regenachtige dagen. (Van onze correspondent) Zoutelande, de badplaats op Walcheren verkeert in zeer ern stige moeilijkheden. Het gemeentepersoneel heeft voor het laatst zijn salaris ge had, als er geen oplossing wordt gevonden. Ook de overige beta lingen heeft men moeten stop zetten. Na de watersnood, toen besloten werd de zeeweringen te verhogen en te versterken, kreeg Zoutelande ook met dit probleem te kampen. Een heel groot probleem voor deze nog geen duizend zielen tellende gemeen schap. De polder Walcheren moest de dijk verzwaren en verstevigen en dit maakte het noodzakelijk dat het dijkprofiel zeer ingrijpend werd ver anderd. Woningen en pensions, die aan de voet van de bestaande dijk en verderop in de duinen staan moeten verdwijnen om plaats te maken voor een brede en sterke dijk, die niet al leen de inwoners van Zoutelande doch die van geheel Walcheren moet helpen beschermen tegen de zee. De in deze zone vallende woningen en bedrijfspanden worden door de polder Walcheren aangekocht, doch de vroe- gere bewoners trekken meestal uit Zoutelande weg, omdat men geen an dere passende woningen in Zoutelan de kan betrekken of omdat nieuw bouw nog niet gerealiseerd kan wor den, wat tot gevolg heeft dat het in wonertal steeds zakt. Doch Zoutelande ziet niet alleen een aantal van deze inwoners naar andere plaatsen op Walcheren ver dwijnen, het vreest ook sterk in het gedrang te komen als badplaats, want wat blijft er door deze zware, hoge zeedijk nog over van het vertrouwde en rustieke badplaatsje? Het dorp dat vrijwel aan en tegen de dijk en duinen is gebouwd, moet voor een groot deel verdwijnen. De gemeente ziet zich dus voor de taak gesteld om een uitbreidingsplan te maken, een plan dat er zeker komen moest doch dat thans in versneld tempo tot stand gebracht zou moeten worden. Bovendien moet men een nieuwe weg onder langs de zeedijk aanleggen en hiervoor zullen verschillende wonin gen en bedrijfspanden het veld moe ten ruimen, o.a. het gemeentehuis. In deze door de gemeente te maken kosten draagt de polder Walcheren niet bij. De kosten worden totaal ge raamd op anderhalf miljoen gulden en op dit moment is nog niet bekend welk deel het rijk voor zijn rekening zal nemen. Het is dan ook geen won der dat de begroting voor het jaar 1958 niet sluitend te maken is. Tot op heden, terwijl men nog aan de op stelling bezig is, bedraagt het tekort meer dan 83.000 gulden. Zoutelande zit niet alleen wat het jaar 1958 betreft in financiële zorgen. Het zit er op dit moment reeds tot over de oren in. Doordat men niet meer de beschikking heeft over mid delen uit de rekening-courant, heeft men noodgedwongen de betalingen moeten stopzetten. De gemeente Zoutelande zit met 'n lege beurs. Veelvuldig heeft men Den Haag om een oplossing verzocht en steeds kreeg men nul op het rekest. Nu het tenslotte zo ver is gekomen, dat de gemeente haar betalingen heeft moeten staken, werd een be spreking toegezegd. Zaterdag wordt deze ten gemeentehuize gehouden en hieraan zal o.a. de commissaris der koningin deelnemen. je gekregen omdat zij te laat was thuis gekomen. Toen de veehouder maandagmorgen van het melken was teruggekeerd, een kop thee had ingeschonken en daarvan een slok nam, trof hem een vreemde smaak. Hij ging met de thee naar de politie en daar bleek, dat er zich stoffen in bevonden die er niet in hoorden. Kort daarop kwam bij de politie de melding binnen dat de hooiberg van de veehouder in brand stond. De brandweer wist te voorkomen dat de hooiberg geheel uitbrandde. Er rees verdenking tegen de pleegdochter. Zij werd meegenomen naar het bureau en bij ondervraging bleek, dat ze in derdaad een poging had gedaan haar pleegvader te vergiftigen. Toen zij zich ontdekt zag, had ze in de hooi berg brand gesticht. Volgens de jongste berichten heb ben maandag zeker 21 mensen het le ven verloren bij de overstromingen id de binnenstad van Valencia, Men vreest dat er in de buitenwij ken van de stad veel meer slachtof fers zijn gevallen. In de voorstad Pe- dralba worden vijftien mensen ver mist. Er zijn 5000 daklozen. Op vele plaatsen is het overstromingswater weer gezakt, een dikke laag gele modder achterlatend. In de binnen stad van Valencia ligt de modder 60 cm hoog.

de Stem | 1957 | | pagina 1