in -Bushingo, koninkrijk zwart Afrika BRYLCRE VERZEKERINGS UNIE DubbaCe uie/tKng RYLCREEM Auto-salon in Parijs geeft Fransen weinig geestdrift Kadar dreigt Socialisten verliezen in Luxemburg f Elke Nederlander DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 15 OKTOBER 1957 Mwami Hubertogoede koning heeft maar vijf soldaten Gesproken krant voor gezond haar, voor mooi haar "The perfect haiwfnessinq Vluchtelingenblad in Oostenrijk werd verboden KOU. GRIEP. Tas met 11000 gulden geroofd SPORT int KORT De Strijen Vissers opgericht M'burgse Singelloop voor Belg Jouret krijgt op 65-jarige leeftijd de uitkering krach tens de Algemene Ouderdoms Wet (A.O.W.). Tóch blijft voor een ieder EEN AANVULLING noodzakelijk In „Afrika" het missietijdschrift van de witte paters lazen wij een artikeltje van R. J. A. Hensen w.p. Hij vertelt daarin, hoe Mwami Huberto Mugalula zijn miniatuurkoninkrijk Bushingo lö.OOO zielen, bestuurt. De ex-onderwijzer, vader van acht kinde ren, is aan het hoofd geplaatst van deze mensen en volgens de schrijver is het een goede keuze geweest. Huberto is een verstan dig man die zijn volk op democratische manier bestuurt. Zo de mocratisch dat de bevolking van Bushingo zelfs belasting moet betalen. Hieronder kunt u de ervaringen van R. J. A. Hensen lezen. Naast de zwarte chauffeur op een bakbeest van een vrachtwagen slaan wij het roodbruine spoor in naar het koninkrijk Bushingo. in het noord westen van Tanganyika. Het laatste wat wij voorlopig zien van de wes terse beschaving, is de zwaarge bouwde witte Boma, een bestuurs- huis uit de tijd van de Duitsers. Het ligt hoog op een rots in Kasulo, half fort, half Rijnkasteel. Heel de lange weg is er niets te zien dan een deinende, woeste vlakte. Op gro te afstanden liggen groepjes hutten. Eén enkele maal is er langs de weg een zwarte marktdrukte op een cen traal punt. Gelukkig komt dat niet te veel voor, want h.t kost een hoop tijd. Een chauffeur is in zo'n land immers tegelijkertijd de gesproken krant met nieuwsberichten. Daar naast ontmoet hij nog een stel be kenden, en tenslotte moet er nog een hele tijd geredekaveld worden over de prijs van een lift voor degenen die, na gedane zaken, in de laadbak een eind willen meehobbelen, op weg naar huis. Wat echter in Europa voorhands een onbereikbaar ideaal lijkt, bestaat hier wel: wij rollen het koninkrijkje binnen zonder op doua ne te stoten. Maar er is geen A.N. W.B., die een naambordje heeft ge plaatst bij de grensrivier Makere, waaraan de koninklijke residentie haar naam ontleent. Overigens vor men de bochtige wateren van dit stroompje de enige grenstroebelen; daar heeft het fort van Kasulo des tijds een einde aan gemaakt. Wij stappen uit onder een geweldenaar van een oude boom. Aan zijn armen boven ons hoofd bungelden de lijken van opgehangen misdadigers, in de vorige eeuw. Nu hangt er een in lands bijennest van boomschors. En pal tegenover de boom loopt het pad, tussen de koninklijke maisvel- den, naar het verblijf van Mwami Huberto Mugalula. Nog buiten de rieten omheining liggen links en rechts huisjes van takken en aarde, voor leden van hofhouding en perso neel. Een zwarte in khaki-uniform, die dienst doet als veld- en lijfwach ter, leidt ons naar de binnenplaats. Zelf verdwijnt hij in het witgekalk te bouwsel met een grasdak als 'n hoge hoed. Toch is er om al te grote willekeur te voorkomen, toestemming nodig van de Mwami voor de verhuizmg en voor de nieuwe verblijfplaats. Van de tienduizend zielen moeten omtrent 2500 mannen een belasting betalen van tien gulden per jaar. Dat is altijd een hele gebeurtenis voor de zwarten. ggsssr; xm door er bij te gaan zitten, och zo als dat bü ons ook gebeurt, al is het dan niet bij de belasting. Bij dergelijke zittingen in de open lucht komen de mannen uit de omgeving hun koning begroeten. Zij knielen daarbij op de grond en klappen in de hand. Rechtbank De Wmami is verder nog voorzit ter van de rechtbank. Daar wordt hij bijgestaan door vier oudere mannen als raadsheren. Soms vraagt hij ook wel eens aan de toehoorders wat zij er van denken. Advocaten zijn er niet: iedere beschuldigde houdt zijn eigen pleidooi, en dat is de zwarten best toevertrouwd. Het totaal van de boeten, die door de inlandse recht- een kruik bier, en dat terwijl er in dit land altijd bier in overvloed is. Dronkemannen Wie dronken wordt aangetroffen, kan door een van zijn vijf soldaten worden vastgezet, en krijgt boven dien vaak nog een boete. Als vei ligheidsmaatregel bestaat er een ver bod om lansen of messen te dra gen op de markt. Want op de markt is altijd een afdeling voor bierdrin kers, die daar met hun zuigrietje rond de kruiken gehurkt zitten. De Mwami wilde nogmaals ons glas vullen, maar wij hebben hard nekkig geweigerd. Na anderhalf glas wist ik absoluut zeker, dat ik niets meer nemen moest. Hoewel het goed smaakte! Er zat in mijn tong een vleugje van hetzelfde gevoel, dat de snor. Hij draagt het colbertje en de pantalon van de gewone we reldburger. Huberto is eigenlijk af komstig uit het zuiden, uit Ufipa, waar hij de naam Kashamakula droeg Achtereenvolgens was hij ca techist, onderwijzer en chef, tot het gouvernement hem op zijn rechtscha pen oordeel en doortastende handha ving. uitkoos voor het koningschap. In de ontvangkamer links van de ingang zitten wij aan een langwer pige tafel. Een klein luik met blik van benzinebussen beslagen, geeft 'n getemperd licht. Uit een Europese fles wordt inlands bier geschonken van pluimgierst met honing. De gla zen worden opgediend in soepbor den en afgedekt met theeschotels.. Dit mag vreemd lijken, uit de toepas sing van het beschikbare materiaal blijkt dan toch maar een zorg en daadwerkelijke aandacht voorproper heid die zelfs in Europa niet alle daags is. Het gesprek gaat eerst i over Holland dat ook een koninkrijk 1 is on daarna over Bushingo. Magdalena. de Umwamikazi, de vrouw van de koning, komt ons groe ten met de kleine Florida op de arm. De Mwami schenkt haar een half glas in. Zij neemt belangstel lend deel aan het gesprek. Even la ter komen nog drie kleintjes de hand geven: Alberto. Venltando, en Ma ria. Vier grotere kinderen zijn op school; zes zijn er gestorven van de veertien. lil rustige taal en weloverwogen termen schildert de koning ons de moeilijkheden van zijn land. De groot ste plaag noemt hij de tsétévlieg. die de slaapziekte verspreidt. Het is vooral het vee dat hier machteloos tegen over staat. Koeien bezwijken in enkele maanden aan de steken van deze insecten. Er zijn dan ook haast geen koeien in het land en bij gevolg zo goed als geen vlees en geen melk. Waar geen vee is, be staat ook geen mest zodat de grond vlug is uitgeput. De mensen zijn daardoor gedwongen ongeveer om de vier jaar met hun chefs en heel hun hebben en houden te verhuizen, om verderop een braak stuk grond te ontginnen. Nu is een hut of zelfs een inlands modderbouwsel, nogal eens gauw overeind gezet, maar wat erger is voor de ontwikkeling van het land: men komt er niet toe een Mwami Huberto komt al vlug met j behoorlijke stenen school neer te zet- uitgestoken hand op ons toe: een kor te brede gestalte met sierlijk geljjn- (Advertentie) ten; dat loont de moeite niet. Ge lukkig hebben deze volksverhuizingen geen al te grote omvang want het koninkrijk telt maar 10.000 zielen. 5. De „tovenaar" heeft in Afrika nog altijd macht, al ziet het er dan ook naar uit, dat een andere macht (het communisme) hem wellicht spoedig verdringen zal. bank worden opgelegd, beloopt in een verdoving bij de tandarts geeft. Meestal moeten zij in de laatste maanden hier en daar nog wat werk zoeken om het geld bijeen te krij een jaar ongeveer 1500 gulden Voor het overige bestuur heeft Hu berto Mugalula zes chefs, die even als hij zelf door het gouvernement worden betaald. Iedere chef beschikt weer over drie onder-chefs, die de rol van boodschappers en bemiddelaars spelen. Zij worden niet betaald, maar schijnen er toch behoorlijk van te kunnen bestaan. Want geen van hen Volgens landsgebruik vergezelde de gastheer ons een eind weegs, tot aan de grote weg. Onder de galgen boom ging een van de vele melaat sen voorbij op strompelvoeten en klapte eerbiedig in de handen, on danks alles blij, om zijn Mwami. „„1* j,:. wurmen uesraau. wam, geen van ncn hef»stiïieaPtinaTn vTl.t H. phif denkt er over zijn baan op te geven. vtn hS hetSvtaw aahiS Var? eÜhrU Het iS imme'S °°k hier ee" tL.f S „f Et fijf'jlland van .niets voor niets" en zelfs hoek ha? aelri va?Swi!Üt ,v? hat uileen onder-chef kan bekoord worden dogk, net geld verdwijnt in net ijze jnnT. ja ctrelenrlp ^maak van het ren staatskistje, en de belastingplich-de strelende smaaK van net tige bergt het ontvangstbewijs op in een hol stokje dat met een prop diriStPJIflOW wordt afgesloten. Bij voorkeur heb- uit heei het gesprek blijkt, dat ?n i ~.eze zittingen plaats onder de Mwami Huberto een principieel man plechtige overhuiving van een oude is die zijn voik met vaste hand boom. terwijl ieder die een functie naar de christelijke beschaving leidt, heeft of meent te hebben, de in- i iedere geesten-verering is verboden, drukwekkendheid tracht te vergroten eVenals de ceremoniën om regen te maken en de heidense plechtigheden i De Hongaarse premier, Janos Ka- dar, heeft gewaarschuwd, dat alle po gingen om „provicaties" uit te lok ken bij de herdenking van de op stand van vorig jaar oktober, neerge slagen zullen worden. In een toespraak, die hij voor het centrale comité van de Hongaarse communistische partij heeft uitgespro ken, zei hij, dat men hier en daar. (Advertentie) Het een kan niet zonder het ander! Daarom berust de werking van Brylcreem op twéé wetenschappelijke principes: 1 Brylcreem bevat waardevolle haarvoedende stoffen en zuivere, natuurlijke oliën - zij houden haar en hoofdhuid gezond en fris. Massage met Brylcreem bestrijdt roosvorming en maakt droog haar weer vitaal. Brylcreem houdt uw haar gezond Brylcreem is geëmulgeerd. Daardoor kan Brylcreem elke haar apart soepel, glanzend en vrij van stof en vuil houden. Geen „geplakte" haren meer! Met Brylcreem valt uw haar los en natuurlijk, en blijft toch korrekt op zijn plaats. Heel de dag! Beecham (Nederland) N.V. Voor engros: Jacq. Mot N.V. Amsterdam De Oostenrijkse minister van Bin nenlandse Zaken heeft de verschijning van een blad van Hongaarse vluchte lingen, „Ut Es Cel" genaamd, dat te Salzburg verscheen, verboden van wegen bijdragen daarin die „anti-de mocratische en anti-semitisch" geacht worden. De hoofdredacteur had reeds een waarschuwing gekregen in mei j.l. en het blad was toen in de kam pen van Hongaarse vluchtelingen ver boden. Kortgeleden heeft de Hongaarse regering bij de Oostenrijkse gepro testeerd tegen het in Oostenrijk ver schijnen van Hongaarse emigranten bladen, vanwege hun aanvallen op de regering te Boedapest. (Advertentie) zware hoofd- en borstverkoud heid, diep vastzittend slym. snuift en wrijft U weg: met het luchtig: gemak van sigaret mèt het zuivere genot van de échte sigaar (Van onze Parijse correspondent) Het is veelzeggend, dat de „klei ne" Renault in Frankrijk duurder kost dan in Duitsland de Volkswa gen. Het is even veel betekenend, dat de Franse constructeurs zich ook nu nog ongerust maken over de buitenlandse concurrentie. On der deze omstandigheden had men mogen verwachten, dat Frankrijk een nieuwe poging zou wagen (Advertentie) vooral met de Europese markt in het vooruitzicht een nieuwe wa gen te brengen met behoorlijke concurrentiemogelijkheden, maar in dit opzicht stelde de 44ste automo bieltentoonstelling te Parijs weer te leur wan ook de prijs van de nieuwste micro-car, „Vespa 400" is aan de hoge kant. Deze twee-takter van de gelijknami ge scooterfabnek kan slechts twee volwassen personen en wat bagaee vervoeren. Het is prachtig, dat de ze benjamin negentig km. per uur kan halen, slechts vijf liter per 100 verbruikt en een aantrekkelijk koets werk heeft, zeker vergeleken met het „Lelijke Eendje'' van Citroen. Maar de Franse prijs wordt 375.000 fr. Pas als de Franse constructeurs hun prij- zen met ongeveer een vierde kunnen verlagen zonder afbreuk te doen aan de goede hoedanigheden van hun wagens zullen ze de Duitsers het hoofd kunnen bieden. Dit geldt zowel voor de kleine als voor de grotere wagens. De „Vespa 400" is overigens de enige, nieuwe, Franse „wagen" van deze salon. De Renault 4 heeft opnieuw enige verbeteringen ondergaan, waardoor de wegligging wat stabieler is ge worden. De Dauphine heeft nieuwe voorzittingen gekregen terwijl de Frégatte is uitgerust met de auto matische koppeling. De luxe uitvoe ring, die verkocht wordt onder de naam „Grand Pavois" kan ook ge leverd worden met de automatische koppeling maar gaat dan ook weer (in Frankrijk) 960.000 plus 94.000 fr. kosten, duur, te duur voor een wa gen van deze klasse. Citroen brengt weinig nieuws. Peugeot, die in binnen- en buiten land succes heeft met de reeds be kende .,403" brengt als enige nieuws de aankondiging, dat ook deze wa gen binnenkort voorzien zal worden van een automatische koppeling. Al drie jaar lang experimenteert „...over imperialistische radiostations, derommelm4elsV van bed>og °°k HonSarij* zalf"' 9ni»in, =fne,-=inc mneten I kan horen over „reactionaire dromen" in verband met de komende verjaar dag van de oktoberrevolutie van vo- Peugeot met een klein wagentje, een twee-takter, die men aanvanke lijk dit jaar had verwacht. Nadere gegevens hieromtrent werden niet be kend gemaakt. Vermoedelijk wil Peu- geot nog afwachten hoe de Vespa rugkeren. Voor de bruidsschat stel- hun angstaanjaging en afpersing moeten sluiten. Op dat alles staat boete. Al- leen christelijke feesten en die van het gouvernement zijn toegestaan. Vooral het patroon-feest staat bij de christenen in hoge eer. Iedere gelo vige gaat op zijn patroondag naar de kerk en te communie; voor som migen betekent dat drie dagen lopen. Geen oudje, dat nog zover kan ko men, zal het overslaan. De moeders doen het voor haar baby, die zij op de rug meedragen. De Mwami zelf geeft het voorbeeld. Hij vraagt voor die dag een gezongen mis. Alle chefs zijn er bij tegenwoordig. Wie niet aan wezig is, behoeft ook op het verde re feest niet te verschijnen. Hij wijst er de heidenen op, dat de christe nen alle bijgelovige praktijken heb ben losgelaten: de oude angst telt voor hen niet meer, en ze zijn veel gelukkiger. Bruidschat Tegen de nog steeds heesende po lygamie kan de koning niet veel doen: de oude leef-gewoonten kun nen niet zonder meer omvergewor pen worden. Maar wanneer heide nen willen scheiden, roept hij alle buren op naar de rechtbank. En wanneer blijkt, dat het alleen om verandering te doen is, kunnen ze met een boete samen naar huis te- 400 het doet. Simca-Ford brengt tenslotte nieu we kleuren en kleine verbeteringen in de talrijke modellen plus een (bij na) gloednieuwe Beaulieu en een Chambord, die de in Nederland nog steeds onder_ de Fordvlag rijdende Versailles, Régence en Trianon moe ten vervangen. de hij het hoogste bedrag vast, dat het gouvernement toestaat, namelijk 150 gulden. Hierdoor tracht hij de stabiliteit van het huwelijk zoveel mo gelijk te verzekeren. Wanneer im mers een vrouw er vandoor gaat, moet haar familie de bruidsschat in zijn geheel terugbetalen. Vroeger stond of viel het huwelijk vaak met ng jaar. Hij sprak voorts zijn „grote tevre denheid" uit over het feit, dat de recente relletjes in Warschau onder drukt zijn en dat de meerderheid van de Poolse studenten zich van die on lusten gedistancieerd heeft. Toen zaterdagmorgen een jonge vrouwelijke kantoorbediende zich met een tas, waarin f 11.000, naar het bij kantoor van de PTT in de Hertog straat te Arnhem begaf, om dit be drag te storten, werd haar bij de ingang de tas ontrukt. Omstanders, die het zagen gebeuren, achtervolg den de dief, volgens beschrijvingen een jonge man, doch slaagden er niet in hem te grijpen. Hij moet via de talud van de spoorbaan ter plaat se hebben weten te ontsnappen. Een onderzoek wordt ingesteld. HET NATIONAAL BESTUUR van de Ned. Kath. Sportbond heeft tijdens zijn vergadering van zaterdag be noemd tot secretaris-penningmees- ter de heer L. M. van de Akker, tot dan secretaris van de N.K.S. De gemeenteraadsverkiezingen van zondag in Luxemburg hebben de li berale oppositie 4 zetels winst op geleverd en de socialisten 6 zetels verlies. De christelij-sociale partij en de communisten hebben hun positie nagenoeg gehandhaafd. De einduitslag is als volgt: Socialistische partij 78 zetels 6), christelijk-soeiale partij 70 1), li berale partij 20 (+4), communisten 13 (+1). Dit is de uitslag van de 14 groot ste gemeenten. In de kleinere ge meenten spelen persoonlijke factoren de hoofdrol en is de politieke kleur van de kandidaten moeilijk te onder kennen. In de hoofdstad en het industriege bied in het zuiden hebben de socialis ten de meeste stemmen verloren, voor namelijk aan de communisten. Op het platteland in het noorden boek ten de socialisten enige winst'. De kiezers schijnen kritiek te heb ben willen leveren op de economische politiek van de regering. De porte feuilles van economische zaken en arbeid zijn in handen van socialisten. De liberalen hebben kennelijk de vruchten geplukt van het feit dat zij in de oppositie waren. Zij hebben ge ijverd voor een verkorting van de dienstplicht. In de Hollandse tuin is men tijdens een vergadering van verwoede zee hengelaars in Bergen op Zoom en omgeving gekomen tot de definitieve oprichting van de Zeehengelvereni- ging ,,De Strijen Vissers". Er werd een voorlopig bestuur ge kozen dat echter opnieuw zal worden samengesteld, als er een bepaald aantal leden is genoteerd. Momentèel hebben zich reeds twintig zeehenge laars bereid verklaard lid te worden. Als eerste activiteit van de nieuwe vereniging heeft men ook al iets op het programma. Op zondag 20 okto ber namelijk zal men deelnemen aan de Grote Internationale Zeehengel- wedstrijd in Oostende in België. Men overweegt ook al om in november onderlinge kampioenswedstrijden te organiseren. Verder zal nog dit jaar op het programma komen een film avond met causerie en demonstratie werphengeltechniek. Opgave als lid kan schriftelijk ge beuren bij de heer A. Stadhouders, Antwerpsestraat 40, Bergen op Zoom. Men verwacht een groot aantal leden aangezien er veel belangstelling blijkt te bestaan in deze gewesten voor de zeehengelsport. Onder bijzonder gunstige weersom standigheden en voor een vrij talrijk publiek werd zaterdagmiddag de jaarlijkse Singelloop door EMM te Middelburg georganiseerd. Hein Cujé ontbrak op het appèl wegens A-griep, evenals zijn clubgenoot Hans Boste laar. Niettemin is het spannende strijd geworden, welke tenslotte werd ge wonnen door de Belg Jouret, die en kele weken geleden in de interna tionale Boulevardloop te Vlissingen onmiddellijk achter Hein Cujé ein digde. De Belg nam dadelijk de leiding, doch lange tijd moest hjj deze ver dedigen tegen de zeer goed lopende EMM'er Piet Zwartepoorte. Eerst in de slotfase nam Jouret gedecideerd de leiding om tenslotte nog met ruime voorsprong te finishen. Van Eekelen van THOR en Schillemans van Olym- pia '47 bezetten de derde en de vierde plaats. Bij de A-junioren nam Rini Mon- deel duidelijk revanche op zijn rivaal Ad Heydens Na de eerste ronde de marreerde Mondeel, doch Heydens ging met hem mee. Samen kregen zij een voorsprong, doch toen de Mid delburger 400 meter voor de finish nogmaals wegsprong, had de Vlissin- ger geen antwoord klaar en op het laatste stuk raakte hij nog zeven se conden achter. Bij de B-junioren toonde Kas Mul der van EMM zich ook nu weer de sterkste. Hij liep een uitstekende wed strijd. maar ook Huibregtse van Wis- senkerke kwam goed voor de dag en legde beslag op tweede plaats. De Verzekering® Unie zal u gaarne adviseren, hoe u die aanvulling het beste kunt regelen In een duidelijk en op uw persoonlijke omstandigheden afgestemd advies. Vraag vrij blijvend (schriftelijk of telefonisch) naar deze voor u zo belangrijke mogelijkheid. HoofdkantoorCatharijnesingel 48 Utrecht Telefoon o 3400 - 22643 'Mocht u reeds een verzekeringsadviseur hebben, wilt u dan ook zijn naam en adres opgeven

de Stem | 1957 | | pagina 5