:o :o :o Geen verrassing, zeggen Engeland en Amerika Bezoek uit Wales Tilburg se frater nieuwe spelling ontwierp O Staatslening België Dochter van Sjah van Perzië trouwde Regering motiveert schorsing journalist Hevige branden Indonesië in Overstromingen in Spanje: 40 doden DAGBLAD DE STEM mg bij De Egyptische troepen in Syrië m Kroestjef schreef P. v. d. A. Nobelprijs voor de vrede voor Lester Pearson Tito erkent Oostduitse regering De Spoetnik Geen melk van Calder Hall VOOR! ZEELAND Naar Syrische noordgrens Mijnwerker verdacht van vergiftiging van zijn vrouw Rustig weer Minister Klompé bij de Paus Sitaat uit de brosjure Wilt U een proef op de som Ire fles functionele wiek, een ju- oderne vorm- ndt uw hui« ntefris f 2.40 air-wick fles l maakt dat keer. f 1.95 i m w HLOAOFHH 97e JAARGANG No. 22581 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.- p. kwartaal, p. post 8.20, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin I* Vaderland DINSDAG 15 OKTObm, Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) De Britse regering hecht geen overdreven helang aan het zenden van Egyptische troepen naar Syrië, aldus een woordvoerder van het Foreign Office, die zei van mening te zijn, dat liet machtsevenwicht in het Midden-Oosten hierdoor niet verstoord zou worden. Het gaat hier om een klein aantal manschappen en de Britse regering was van hun bewegingen op de hoogte, aldus de woordvoerder. De woordvoerder van het „State Department" verklaarde, dat men in de Ver. Staten reeds sedert half september wist, dat Egyptische troepen naar Syrië zouden gaan. Hij wilde niet zeggen, of Amerika in deze troepenverplaatsing een factor ziet die de spanning in het Midden- Oosten kan vergroten. Amerikaanse en Engelse functiona rissen schatten het aantal Egyptische militairen dat naar Syrië wordt ge bracht op een bataljon, d.w.z. duizend tot vijftienhonderd man. Te Washington wordt de gedachte geopperd, dat het zenden van Egyp tische. troepen naar Syrië een onder deel vormt van een zenuwenoorlog, die ten doel heeft het Turkse volk, dat aan de vooravond van algemene ver kiezingen staat, zich voor neutraliteit te doen uitspreken. Reacties De Turkse minister van defensie verklaarde maandag, dat alle maat- De Belgische minister van finan ciën, Liebaert, heeft gisteravond voor de radio een rede gehouden. Daarin deelde hij mede, dat morgen de openbare inschrijving zou worden geopend op de staatslening, uitgege ven in de vorm van schatkistcertifi caten met een looptijd van vijf jaar en een rentevoet van 5 1/2 procent per jaar. De a pari aflosbare obli gaties worden uitgegeven tegen 97.80 procent, zodat zij in werkelijkheid 6 procent rente zullen opbrengen. In de loop van de week zullen de definitieve cijfers der begrotingen openbaar gemaakt worden. Hieruit zal blijken, aldus de minister, dat de aangroei van de rijksschuld in 1958 zal worden stopgezet en dat wellicht zelfs met een vermindering begon nen zal kunnen worden. regelen ter verdediging van het land zijn genomen. De regering volgt nauw lettend elke beweging aan de andere kant van de grens, zei hij. In New York heeft de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, mevrouw Meir, verklaard, dat Israël in groot gevaar verkeert. Syrië juicht Volgens radio-Damascus zullen de Egyptische eenheden deelnemen aan de bewaking van de Syrische noodgrens. Gisterenavond waren deze troepen in Aleppo, vijftig kilometer van de Turkse grens, aangekomen. „Er moet een einde komen aan de imperialistische ambities in Syrië", aldus deze radio. Vandaar, dat men de komst der Egyptenaren met gejuich begroet. Volgens de Egyptische pers zijn het eenheden infanterie en artil lerie, pantserwagens en escadrilles van de Egyptische luchtmacht. Het secretariaat van de P.v.d.A. deelt mede, dat de ambassaderaad van de Sovjet-Unie in ons land, de heer Kuznetzov, charge d'affaires a.i., aan de partijvoorzitter, de heer Evert Vermeer, een brief van de Russische partijsecretaris Kroestjef heeft over handigd over de situatie in het Mid den-Oosten. De brief is „geheim". uit De 28-jarige mijnwerkers A.G. Heerlen, is op de dag van het over lijden van zijn vrouw in een zieken huis te Heerlen, door de recherche aangehouden. Hij wordt er van ver dacht zijn 28-jarige echtgenote, die na ziek te zijn geworden, enkele we ken in een ziekenhuis werd verpleegd en aldaar overleed, te hebben vergif tigd. De politie-deskundige dr. Zeldenrust heeft sectie op het lijk verricht. De vrouw kon tijdens haar ziekte niet worden gehoord, omdat zij als gevolg van de vergiftiging verlamde tong spieren had. Haar toestand liet ove rigens ook niet toe, dat zij schrifte lijk een mededeling aan de politie deed. De man ontkende alle schuld. Het echtpaar had geen kinderen. DE KANALISATIE van de Moezel wordt in tegenstelling met bepaalde geruchten, niet gestaakt of uitge steld. Volgend jaar begint men er op grote schaal mee. Het Nobelcomité van het Noorse parlement heeft meegedeeld, dat het de Nobelprijs voor de vrede voor dit jaar heeft toegekend aan de voormalige Canadese minister van Buitenlandse Za ken, Lester Pearson. De prijs bedraagt 208.628 Zweedse kronen (ongeveer 140.000 gulden). Het comité besloot de prijs voor 1956 niet toe te kennen. Pearson, die 60 jaar is, is een der oprichters van de Noordatlantische Verdragsorganisatie. De Westelijke mogendheden wens ten hem indertijd als eerste secreta ris-generaal der V.N. maar zijn ver kiezing werd verhinderd door de Sov jet-Unie die de Noor Trygve Lie in die functie wilde zien. In 1952 was Pearson voorzitter van de zevende al gemene vergadering der V.N. In diplomatieke kringen te Belgrado verwacht men, dat de Zuidslavische regering zeer bin nenkort de Oostduitse regering zal erkennen. De Zuidslavische ambassadeur in West-Duitsland. Kveder. zou gisteren het Zuidslavische standpunt terzake in Bonn uiteenzetten. Uit bevoegde diplomatieke bron te Bonn wordt vernomen, dat e'en ge meenschappelijke verklaring over het aanknopen van deze diplomatieke be trekkingen hedenavond te Belgrado en Oost-Berlijn zal worden gepubliceerd. De Franse regering heeft de aan dacht van Tito op de „betreurens waardige gevolgen" gevestigd die 'n eventuele erkenning van het Oost duitse bewind zou kunnen hebben. De snelheid van de Russische kunst maan en het stuk raket dat haar be geleidt, blijft geleidelijk afnemen. Dit betekent dat de baan van de sa tellieten om de aarde evenredig klei ner wordt. Per dag neemt de tijd die de kunstmaan nodig heeft voor een omwenteling om de aarde met 1.8 sec. af. Britse deskundigen heb ben berekend, dat de kunstmaan in vijf seconden om haar as draait. (Van onze parL medewerker) Men vergt te veel van de goed gelovigheid der regering, in dien met stelt, dat de mededelin gen, die de Volkskrant enige dagen voor Prinsjesdag publi ceerde en die vrijwel de inhoud van de Troonrede en de Miljoe nennota dekten, slechts geluk kig uitgekomen veronderstellin gen zouden zijn. De details zijn te exact en te volledig om deze veronderstelling aannemelijk te maken. Verder wordt wel in de kop gesproken over „specula ties", maar in het artikel wordt uitdrukkelijk gezegd „wij ver nemen", „het Kabinet heeft be sloten", e.d. Het is duidelijk, dat de journalist is ingelicht door een of meer insiders. Dat is de opinie van de regering, zoals door de minister-president dr. Drees is uitgesproken naar aan leiding van vragen van het vierde gisteren zijn EISENHOWER 67e verjaardag. MINISTER HELDERS heeft het af gelopen weekend een bezoek ge bracht aan Biak op Nederlands N. - Guinea. Woensdag wordt hij in Hol- landia verwacht. EEN LANDBOUWER te Zwolle is, bij het schoonmaken van een ondiepe sloot voorovergevallen en in de mod der gestikt. EEN LIJKWAGEN met de stoffelijke overschotten van drie mensen, die bij een ongeluk om het leven waren ge komen, geraakte te Melun, ten zuiden van Parijs betrokken bij een botsing tussen zes auto's. Zeven mensen werden licht gewond. Er hing een dichte mist. TE HEERLEN is op 79-jarige leef tijd overleden prof. dr. W.J. Jong- mans, oud-directeur van het Geolo gisch Bureau voor Het Ned. Mijnge- bied. OP CYPRUS is het hoofd van het Grieks-Cyprische dorp Dhali door 'n gemaskerde man doodgeschoten. DE GISTEREN hervatte onderhande lingen over de arbeidsvoorwaarden in de Westduitse metaalindustrie die op 30 september waren opge schort zijn mislukt. In het afgelopen weekeinde hebben grote branden voor mil joenen rupiahs schade aange richt in alle delen van de Indo nesische archipel, waar wegens het uitblijven van regen gedu rende de laatste maand overal een grote droogte heerst. De grootste brand werd gemeld uit Kandangan, in zuid-Borneo waar 500 huizen in de winkelwijk totaal verbrandden. De materiële schade be draagt hier naar schatting 30 miljoen rupiah. Te Djakarta werden 20.000 men sen dakloos door een brand in de wijk Angke, die zaterdag uitbrak. Te Makassar zijn vier vrouwen in het vuur omgekomen. Zij waren aan het werk in een opslagplaats van ka pok en konden zich niet tijdig in vei ligheid stellen. Te Lubuk Linggau, in zuid-Suma- tra verwoestte een brand een aantal arbeiderswoningen op de rubberon derneming Belalau. De schade be draagt hier circa een miljoen ru piah. Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt t maandagavond 23.15 uur: Aan- vankelijk mist of laaghangende bewolking. Later op de dag ver spreide opklaringen en droog weer. Weinig wind en weinig ver andering in temperatuur. J Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Windstil t tot lichte wind, voornamelijk uit oostelijke richting. Over het alge- meen mooi weer, maar zeer ver- t spreide mist. Temperatuur zon- f der grote verandering. Vandaag: zon onder 17.47 uur, J maan op 22.25 uur. Morgen: zon op 7.06 uur, maan onder 14.04 uur. Twee charmante jongedames uit Wales zijn gisteren, gestoken in hun nationaal kostuum, op bezoek ge weest in Volendam. Beide dames zijn de nationale kampioenen zang en harpspel uit hun land en komen hier om propaganda te maken voor Wales. O.m. treden zij ook op in Tilburg. In Volendam moest na tuurlijk ook geprobeerd worden, hoe die „houten schoenen" nu eigenlijk zaten; een en ander ge schiedde onder het oog van een stoere Volendammer visser. Z.H. Paus Pius de twaalfde heeft gisterochtend de minister van maat schappelijk werk, mej. dr. M.A.M. Klompé, in audiëntie ontvangen. Mej' Klompé heeft deelgenomen aan het internationale congres van het leken- apostolaat te Rome. Aan boerderijen in een gebied van ruim driehonderd vierkante kilome ter rondom de Engelse atoomfabriek bij Calder Hall, waar dezer dagen door een ongeluk radio-actieve stof is ontsnapt, is van overheidswege opgelegd geen melk meer af te leve ren. Het verbod werd uitgevaardigd door de Britse commissie voor atoomenergie, nadat deskundigen hadden vastgesteld dat de melk door sterk verhoogde uitstraling gevaar lijk voor de consumptie was en men overleg met de zuivelinstanties had gepleegd. De gevaarlijke melk zal in de zee worden gegoten. Men verwacht dat de betrokken boeren schadeloos zul- kn worden gesteld. De bekende Tilburgse peda goog en auteur frater S. Rom- bouts heeft in de reeks opvoed kundige brochures een brochure uitgegeven, waarin hij een plei dooi houdt voor een radicale vereenvoudiging van de Neder landse spelling. „Spreek het te schrijven woord uit, zoals het in Algemeen Beschaafd Neder lands klinken moet", dat is het uitgangspunt, waarop frater Rombouts consequent door bouwt in zijn uitgave van 128 bladzijden, die is verschenen bij het r.-k. Jongensweeshuis te Tilburg. In het boek zijn enige hoofd stukken in de nieuwe, door fra ter Rombouts voorgestelde spel ling opgenomen. Frater Rombouts durft met zijn vereenvoudigingen heel ver te gaan Hu verheelt zich niet, dat er tal van moeilijkheden te overwinnen zullen zijn. Laten we hem hierover in ziin brochure zelf even aan het woord: V crnederlantsing Onze taal vertoont 'n sterke inslach van vreemde elementen, woorden van buitenlants maaksel: Frans, Engels Duits, Latijn, Grieks, etc. De spelling van deze indringers, al dan niet ge- naturalizeert, heel of half ingebur- gert, di noch de kenmerken van hun niet-Nederlantse herkomst vertonen, leveren ortografies ekstra moeilek- heden op. Schiet ons Nederlantse spellingsisteem al reets tekort voor onze ijgen woorden, dan zeker, en in noch hogere mate wat de vreemde lingen betreft. Fransen, Engelsen, Duitsers enz. hebben andere klanken en gebruiken de letters, al zijn di van etzelfde alfabet als et onze, an ders dan wij. Toch zullen we met ons ijgen stelsel de geïmporteerde woor den zoveel mogelek moeten zien te beheersen. Geletterden onder ons, vertrouwt met vreemde talen, zou den zonder veel moeite ook wel de vreemde schrijfwijze kunnen overne men, maar van de grote massa mach dit niet gevraacht worden, en van twee verscheiden spellingen, 'n aris- tokratise en 'n demokratise, zal wel nimant willen weten. Er zijn nu een maal honderden, om niet te zeggen duizenden woorden di ook de gewone man of vrouw herhaaldelek monde ling gebruikt en dus ook dient te kun nen schrijven, op z'n allerminst te kunnen lezen. Als ijs moet dus wor den gestelt: voorzover et mogelek is, vernederlantsing. 're Aardege persiflazje Elders in zijn brochure hekelt fra ter Rombouts de onzinnigheid om één woord op twee manieren te schrijven. Hij schrijft dan als volgt: Et is onzinnech, aan twee ver schillende schrijfwijzen voor 'n zelfde woort gelijke rechten toe te, kennen. Er bestaat ook inza ke spelling maar één waarhijt. Is kritiek juist, dan is critiek fout; alleen tema is korrekt, niet thema, al heeft dit nóch zo oude tradisies. 'n Aardege per siflazje gaf dr. P.C. Paardekoo- per in Ons Eigen Blad van 15 i sept, '57s „Vóór Galilei was et 'n ewenlange tradisi om te beweren dat de zon en alle planeten om de aarde draaiden. Helaas was di tradisi in strijt met de fijten. Galilei wees daarop en wert prompt verkettert. Was dat in onze dagen gebeurt, dan zou de minister gezecht hebben: „Kijk, ik konstateer, dat er inzake ons planetestelsel twee stantpunten mogelek zijn. Et ene is et prettege, et konservative, et an dere et vervelende, et vooruitstre vende. Tussen de aanhangers van di twee is onenechhijt. Ik ga di strijt bijleggen door 'n kompromi". En er kwam 'n komissi, en er kwam 'n offisiële Sterrelijst. Met dit kompro mi: Merkurius, Venus, Uranus en Neptunus draaien om de zon; alle andere planeten plus de zon blijven om de aarde draaien. Inzake Mars en Jupiter zijn allebij de meningen goet, maar de kommissi geeft er bij Mars de voorkeur aan, dat di om de aarde draai en Jupiter bij voor keur om de zon. De twee andere stantpunten zijn niet fout, als ze maar konsekwent toegepast worden... Er kwam verzet van sterrekundigen, di aandrongen op 'n herzining van de Sterrelijst di dichter bij de waarhijt zou staan. Door de ijzeren logika van de fijten bekeert, vonden ze 'n tradisi die leu gens verkondecht, 'n afschuwelek onding, en verkondechden luide, dat et publiek beter moest worden voor gelicht.... De Sterrelijst wert her drukt en gaf toen geen kompromi meer, maar de volledige waarhijt. En de drukkers leefden noch lang en gelukkech. Tweede Kamerlid Vrolijk (P.v. d.A.). De vragen waren gesteld, toen de regering had besloten de parlemen taire correspondent van de Volks krant voor de tijd van een jaar de toegang tot de ministeries en de daaronder ressorterende diensten te ontzeggen. Minister Drees legt in zijn antwoord de tekst van de ge wraakte artikelen en die van de Troonrede naast elkaar en verklaart dat het naar het oordeel van de re gering een onwaardige situatie schept indien de koningin bij het uitspreken van de Troonrede slechts heeft mede te delen, wat in de pers reeds is ge publiceerd. De minister verklaart verder, dat de maatregel geen af breuk doet aan de persvrijheid. Deze verhindert de betrokken journalist niet zijn functie uit te oefenen, doch betreft slechts het'ontnemen van een faciliteit. Te minder kan van aan tasting van de persvrijheid worden gesproken, nu het slechts de persoon van de journalist betreft en ook het dagblad alle normale faciliteiten blijft ontvangen. De overheid heeft echter, aldus dr. Drees het recht te beslissen dat haar ambtelijk apparaat geen contact blijft onderhouden met een journalist, die aldus heeft ge handeld. De beslissing kan zij ook niet overdragen aan de Raad van Tucht van de Federatie van Neder landse journalisten. Dit is interne verenigingsrechtspraak, aan welks oordeel de overheid zich niet bü voor baat kan binden. Dr. Drees komt dan ook tot de conclusie, dat een wijziging van het regeringsoordeel niet moge lijk is. In de Iraanse hoofdstad Teheran is prinses Shahnas Pahlevi in het huwelijk getreden met Ardeshir Zahedi. De prinses is een dochter van de Sjah van Perzië en gijn eerste vrouw, een zuster van ex-* koning Faroek. De heer Zahedi is de zoon van de eerste minister van Iran. Op de foto ziet men het bruidspaar, de Sajh (in uniform), koningin Soraja (links), de huidige echtgenote van de Sjah, en enkele ooms van de prinses (achtergrond) in het marmeren paleis te Teheran na de huwelijksvoltrekking (Advertentie) KOOKPANNEN van 74 tot en met 26 ttf) Inhoud van 1V» L. tot 7'ii L, SÓLA-pannen zijn geschikt voor het koken op gas- en electriciteit. Gegarandeerd voor het levert De Spaanse stad Valencia, die een half miljoen inwoners telt, is door overstromingen van de rest van Spanje afgesloten. Naar verluidt, zijn tot dusver veertig mensen verdronken. De vierduizend inwoners van de plaats Jerica, 65 km van Valencia, zijn gevlucht naar hoger gelegen terreinen. Stortregens hebben de rivier de Turia buiten haar oevers doen treden. Op sommige plaatsen in Valencia staat het water in de straten twee meter hoog. De meeste kleine boten in de haven zijn weggespoeld. Reddingboten wor den thans over land van Alicante en andere plaatsen aan de oostkust naar Valencia vervoerd. In het gemeente huis en andere openbare gebouwen zijn slachtoffers van de watersnood ondergebracht. Duizenden Valencianen zijn bovendien het slachtoffer van de Aziatische griep geworden. De weg van Valencia naar Madrid is door het water te Bunol afgesneden. Honderden auto's zijn gestrand. Hef- schroefvliegtuigen zijn ingeschakeld om geïsoleerde groepen mensen te be vrijden. De havenplaats Sagunto, 25 km van Valencia, die door het water van de rivier de Palancia "wordt be dreigd, is gedeeltelijk geëvacueerd. UIT EEN spoorwegwagon, waarmee hout voor het Zuidslavische paviljoen op de wereldtentoonstelling te Brus sel was vervoerd, is een 23-jarige Zuidslaaf uit Zagreb tevoorschijn ge komen, die inmiddels om politiek asiel heeft gevraagd. In een vorig inschrijfbiljet hebben wij U erop gewezen wat wii in ons grote verspreidingsgebied brengen aan algemeen,'geweste lijk en plaatselijk nieuws. In een daarop volgend inschrijfbiljet vestigden wij Uw aandacht op wat wij speciaal op maandagochtend aan sportnieuws geven Thans willen wij ook nog Uw aandacht vragen voor onze dage lijkse stripverhalen (Suske en Wiske, Aram). Vooral Suske en Wiske is bijzonder geschikt voor de jeugd, maar zal niettemin ook U, ouderen, even uit de sleur van de dagelijkse beslommerin gen halen. WEKEN GRATIS6"' Ab°nneel'fc U' U krijgt de krant dan NAAM (in drukletters) STRAAT GEMEENTE Abonn.prijs: p. week 0.54; p. (Incasso wordt berekend). kwartaal 7,-; per post 8.20.

de Stem | 1957 | | pagina 1