Egyptische troepen in Syrië geland Nieuwste van Bergen havenplan Zoom gereed op k. Waalwijker - pas gehuwd - gedood Zijn vrouw ernstig gewond Plotselinge inlevering Oostduitse marken Zes Maastrichtenaren in België verdronken Eén gelukkige winnaar in STEM-toto Volgens bondgenootschap zegt radio-Cairo Turkse dreiging achtergrond Kunstmaan korter bij de aarde Grote chaos in Oost-Berlijn Maximum 300 oostmarken.... ZEEHAVEN! imnnimiin 8 22) ;ed g I DAGBLAIÖI VOOR Uitbarsting Japanse vulkaan Kernwapenproduktie in Engeland mogelijk vertraagd Sterke stijging uitvoer in september Rustig herfstweer Bestuurder wilde portiek sluiten Tilburger overreden Moskou protesteert bij Denemarken GROTENDEELS OP HALSTERENS GRONDGEBIED In tweede fase Uitslagen top-voetbal VOO» druk» i kra- iecon- ik ge-' éér» jemak &S 34275 33485 31700 34567 cwali- s. MAN- iianer. in de 5N, in zuiver litvoe- ïgaren en ge- MIES, 4S, jderne IVERS in ruit n mo- 'evenit ïgelijk. jn 620 H 1 I'S I I 97e JAARGANG No. 22580 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 7.- p. kwartaal, p. post 1 8.20, p. week (uitsl. bij niet postbesteli.0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor Cod, Koningin tn Vaderland Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstoaat~56:_tel12 MAANDAG 14 OKTOBER i-J Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.38 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.8S per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Eenheden van de Egyptische strijdkrachten zijn gister middag in de Syrische haven Latakieh ontscheept, in over. eenstemming met het militaire bondgenootschap tussen Syrië en Egypte, aldus meldt radio-Cairo. De Egyptische radio bericht verder, dat verscheidene eenheden van de Egyptische vloot zich in Latakieh bevinden en er voor onbepaalde tijd zullen blijven. Sinds midden-september zijn Egyp tische versterkingen onafgebroken Syrië binnengestroomd teneinde het defensieve vermogen van Syrië te ver groten, aldus voorts radio-Caïro. Het bericht van de landing van Egyptische troepen in Syrië is door een woordvoerder van het gemeen schappelijke commando van het Sy- risch-Egyptische leger in Damascus bevestigd. De afstand overzee tussen Latakieh, de grootste haven van Syrië, en Port Said bedraagt ongeveer 560 km. Egypte en Syrië besloten twee jaar geleden tot de instelling van een ge meenschappelijk militair commando. De overeenkomst werd een jaar gele den uitgebreid tot Jordanië, waarbij De tijd, die de Russische kunstmaan nodig heeft voor een omwenteling om de aarde, neemt langzaam af. Zaterdag deed zij 95 minuten en 57 secon den over een reis om de aarde. Haar baan om de aarde wordt kleiner. De snelheid van het ra ketgedeelte, dat de satelliet be geleidt, neemt echter minder snel af en het gevolg is dan ook, dat het de kunstmaan heeft in gehaald. Dat is op 10 oktober reeds gebeurd en zaterdag had het raketgedeelte al een voorsprong van 3 minuten of 1.500 km op de kunstmaan. Spionnen.... De twee Amerikaanse atoom spionnen Ethel en Julius Rosen berg, die in 1953 werden terecht gesteld, zouden in 19$7 geheime gegevens over het Amerikaanse plan voor het lanceren van een aardsatelliet aan de Russen hebben verschaft. Dit heeft de voormalige officier van My les Lane te Washington verklaard. de strijdkrachten van Syrië, Egypte en Jordanië onder generaal-majoor Abdel Hakim Amer, de Egyptische minister van oorlog en opperbevel hebber, werden gesteld. Klacht tegen Turkije Onlangs hebben zich schermut selingen voorgedaan aan de Sy- risch-Turkse grens. Syrië heeft bij de Verenigde Naties geprotes teerd tegen wat het noemt het sa mentrekken van Turkse troepen bij de Syrische grens. Op 10 okto ber protesteerde Syrië bij Tur kije tegen „het houden van voort durende betogingen gepaard met provocerende daden" bij de Noordsyrische grens. Turkse vliegtuigen zouden herhaal delijk het Syrische luchtruim geschon den hebben. Turkije heeft gezegd, dat het geen agressieve oogmerken heeft tegen welk land ook en dat maatrege len welke langs de grenzen waren ge nomen van defensieve aard waren. Volgens recente berichten uit Da mascus zijn de werkzaamheden tot vergroting van de capaciteit van La takieh van 200.000 tot 1.000.000 ton gro tendeels voltooid. De vulkaan Mihara op het Ja panse eiland Osjima, die een der actiefste van Japan is, is plotseling tot uitbarsting geko men, waardoor een persoon om het leven is gekomen en 54 men sen ernstige brandwonden verwondingen hebben opgelo pen. Meer dan duizend mensen, die zich op de helling van de 759 meter hoge berg bevonden, werden door hef- schroefvliegtuigen en politie gered. Deskundigen zijn van mening dat de vervaardiging van kernwapens in Engeland zal worden vertraagd door het ongeluk in de kernenergiefabriek te Windscale, waar splijtbaar mate riaal in een kernreactor oververhit is geraakt. De fabriek zal verscheidene maan den gesloten moeten worden. Bij wijze van voorzorg zal tijdelijk geen melk van boerderijen in de om geving van de plutoniumfabriek in de handel worden gebracht. De melk is zesmaal meer ra dio-actief dan de toelaatbare grens. Na verloop van enige weken is het dan zover: de pot is eruit Onder de enorme hoeveelheid inzendingen bevond zich één kaart met de goede uitslag. Hij leverde meteen het mooie be drag op van 100.-. De gelukkige inzender is: J. DAMEN Molenstraat 54 Oosterhout In de loop van deze week wordt het bedrag per postwissel verzonden. En nu maar weer tot volgende zon dag. Wij starten dus opnieuw met een inzet van f 50. Nog even de juiste uitslagen: Sparta DOS 2; ADO - NAC 1; MW - BVV 1; PSV - Fortuna 2; Elinkwijk NOAD 2; Rapid - VW 1; RBC Alliance 2; Baronie DOSKO 2; ZFC Longa 1; Wilholmina - De Valk 1; controle-totaalcijfer 15. IN JAPAN hebben arbeiders van scheepswerven, staalindustrie en spoorwegen zich bij de stakende mijnwerkers aangesloten. In totaal staken er nu ongeveer 1.5 miljoen arbeiders. IN WARSCHAU hebben de chauffeurs van de stadsbussen een loonsverho ging van tien percent voor overwerk gekregen. ZUID-SLAVIë zal voortaan volledig kunnen deelnemen aan de werkzaam heden van het Europese produktivi- teitscentrum van de O.E.E.S. en het zal bijdragen in het budget van deze Instelling. BIJ EEN CAMPAGNE tegen slaver nij en kinderarbeid in Nigeria heeft de politie in Abakaliki (oost-Nigeria) dertig meisjes van vier tot tien jaar opgespoord, die ieder voor ongeveer zeshonderd gulden waren verkocht. TALRIJKE BRANDEN woeden in Queensland in zuid-Australië. De stad Brisbane is door vuur en rook omringd. Het blussen wordt bemoei lijkt door een tekort aan water. IN MARCINELLE heeft koning Bou- dewijn zaterdag een monument ont huld ter nagedachtenis van de mijn werkers, die vorig jaar bij de ramp in de mijn Bois-du-Cazier om het le ven zijn gekomen. OP CUBA zijn bij een operatie van het leger nabij Manzanillo 45 opstan delingen gedood en talrijke gewond. EEN WETSONTWERP betreffende de positie der rechtskundige adviseurs heeft het departement van justitie verlaten. SPOEDIG kan een verhoging van het deurwaarderstarief tegemoet gezien worden. JAN AMOS COMENIUS (1592 - 1670) Tsjechisch pedagoog en universeel geleerde, heeft een standbeeld in Naarden gekregen, waar ook zijn stof felijk overschot rust. De sectorgrens in Berlijn was weer op een kiertje na gesloten: Een van die „kiertjes" zien we hier: de Potzdamerplatz"waar honderden mensen wachten om na een grondig onderzoek de oostelijke sector binnen te mogen. Het nauw gezette onderzoek aan de grens vond plaats om te voorkomen, dat er nog veel oostmarken van west naar oost zouden vloeien. Volgens de door het Centraal Bu reau voor de Statistiek samengestel de voorlopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in september 1957 f 1.182 min. (in augustus f 1.216 min.), terwijl voor een waarde van f 1.073 min. (in augustus f 884 min.) werd uitgevoerd. Het dekkingspercentage bedroeg 91 (in augustus 73). Het dekkingspercentage in septem ber 1957 is t.o.v. september 1956 aan merkelijk verbeterd, het liep n.l. van 84 naar 91. Dit komt doordat de in voer met f 9 min. is gedaald en de uitvoer gestegen met f 74 min. Het dekkingspercentage over het tijdvak januari-september liep in 1957 t.a.v. dat van 1956 echter terug van 77 op 73. Alle Oostduitse bankbiljetten moesten gisteren van 12 tot 22 uur worden ingewisseld. Dit maakte premier Otto Grotewohl in een uitzending van alle Oostduitse radio, stations bekend. Voor iedere ingeleverde oost mark kreeg men een nieuwe te rug. Per persoon mochten ech ter slechts 300 oostmarken in baar geld worden ingeruild. De rest kon worden gestort op spe ciale rekeningen en speciale commissies zullen nagaan of men wettig aan het geld is ge komen. Iedereen die 300 mark 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 uur. 4 Verwachting van het K.N.M.I. tot vana'vond, opgemaakt gister avond te 23.15 uur: In de ochtend plaatselijk mist. Opklaringen en droog weer. Wei nig wind en ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren, verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Lichte wind uit veranderlijke richting Over het algemeen mooi weer. Verspreide mist. vooral des nachts en des morgens. Vandaag: zon onder 17.49 uur. Maan op 21.23 uur. Morgen: zon 4 op 7.04 uur. Maan onder 13.25 4 Zondagmorgen om circa vijf minuten over elf heeft op de Kloosterweg te Waalwijk een ongeluk plaatsgevonden, dat het leven heeft gekost aan de 25 jaar oude F. v. d. Pol uit Waal wijk. Zijn echtgenote v. d. Pol was nog slechts een zestal we ken gehuwd werd ernstig ge wond in het St. Nicolaas Zie kenhuis opgenomen. De auto, waarmee het ongeval plaats vond, reet, in zuidelijke rich ting, toen de bestuurder J.v.R. er zaten vier personen in de wagen het opengeslagen portier wilde dicht trekken. Dat gebeurde even voorbij de Tweede Zeine. De bestuurder raak te daarbij de macht over het stuur kwijt en met flinke snelheid vloog de wagen, na een boom te hebben geramd, het .ijwielpad op en reed door het prikkeldraad heen het wei land in. De wagen werd geheel ver nield, Banden en stukken van de wa gen lagen over het weiland verspreid. De inzittenden werden uit de wagen geslingerd. De heer F. v.d. Pol werd nagenoeg op slag gedood. Zijn echt genote werd ernstig gewond. De ove rige inzittenden kwamen er met lich te verwondingen af. Een wielrijder K. werd nog door de van de weg schietende auto ge raakt, maar hij werd niet ernstig gewond. Direct kwam van alle kanten hulp opdagen. Leden van de EHBO, de doktoren Lenglet, van Rooy en Lange- meyer waren spoedig ter plaatse en ook pastoor Ras was aanwezig voor het verlenen van geestelijke bijstand. Elders in Waalwijk Het tragische ongeval wekte in Waalwijk op de vroege zondagmorgen grote beroering. De nacht tevoren was eveneens een wagen verongelukt en wel in de Smeelelaan ter hoogte van de Galgenwiel. Daar kwam een i personenwagen tegen een boom te recht en werd zeer ernstig bescha digd. De inzittenden kwamen echter zonder ernstig letsel er af. Tenslotte kwam nog een motorrijder, die zater dagmiddag meedeed aan een motor cross georganiseerd door de Motor club Marijke, in het ziekenhuis te recht met een schouderfractuur. S. kon echter 's avonds nog naar zijn woonplaats Amsterdam worden ver voerd. Om half vier gistermiddag is de 18- jarige Tilburger M. de Jong, toen hij met de bromfiets uit de Professor Brokstraat in de richting Hoefstraat wilde rijden en daarbij geen voorrang verleende, door een B.B.A.-bus over reden. De chauffeur trachtte het slachtoffer nog te ontwijken, maar slaagde hier niet in. De jongeman is ter plaatse overleden. De duopassa gier, de 12-jarige Anton Damen, is met een hersenschudding in het zie kenhuis opgenomen. De Sovjet-Unie heeft zater dag bij Denemarken geprotes teerd tegen de uitwijzing van een Russische tolk van de mili taire attaché van de Sovjet-am bassade te Kopenhagen, die op twee oktober Denemarken moest verlaten, omdat hij getracht had „op onregelmatige wijze" inlich tingen over geheimen betreffen de de Deense defensie te ver krijgen. De tolk, Sergei Smirnof, was de der de Rus, die dit jaar Denemarken moest verlaten. Als represaille zal de Deense atta ché Raneck vóór vijftien oktober Mos kou moeten verlaten. In antwoord op dit Russische pro test heeft de Deense regering bekend gemaakt, dat de uitgewezen Smirnof mensen probeerde om te kopen om inlichtingen over de Deense defensie te verkrijgen. „Had hij zijn doel be reikt, dan zou het hele Deense defen sie-systeem in gebreke zijn geble ven," aldus deze bekendmaking. Bovenstaande foto toont de totaal vernielde wagen. Gisterenmorgen omstreeks negen uur is een grote personen auto met zes personen uit Maas tricht in het Albertkanaal gere den nabij de zwaaikom ter hoog te van de Stop van Ternaaien. De auto verdween tussen twee schepen, aldaar voor anker, in het 12 meter diepe water. On middellijk ingestelde reddings pogingen van omliggende schip pers faalden omdat de auto te diep onder water lag. Later heeft een duiker van de dienst van de scheepvaart een kabel om de atuo weten te bevestigen doch pogingen om de auto door middel van vrachtwagens uit het water te trek ken mislukten, doordat de kabel en kele malen brak. Tenslotte heeft men, drie en een half uur na het ongeval, met twee nieuwe kabels en met assistenie van tachtig man de auto op het droge gebracht. Alle zes inzittenden bleken verdronken. Het waren de heer Fr. S. Lejeune 62 jaar, van beroep leidekker, zijn 61-jarige echtgenote E. Lejeune-Krans de 63-jarige mevrouw E. Kerbusch- Kraft, haar 17-jarige dochter en een jong echtpaar J.C. Linders-Rondaghs resp. 27 en 29 jaar. De jonge vrouw was een nichtje van mevrouw Lejeu ne. Het gezelschap was op weg naar Luik, waar men op de zondagoch tendmarkt inkopen wilde doen. Men is vermoedelijk door de dichte mist ter plaatse te water gereden. (Van onze verslaggever) Het nieuwste ontwerp voor de aanleg van de Bergse haven is gereed. Het is van de hand van het ingenieursbureau Wit- teveen en Bos uit Deventer. De nieuwe haven zal praktisch ge heel op het grondgebied van Halsteren komen te liggen. De uitvoering van het totale werk zou, naar we hoorden verluiden, 16 miljoen gulden vergen. De haven zou toegankelijk zijn voor coasters van 500 ton en binnen schepen van 1350 ton. Er zou een schutsluis worden gebouwd. De aanleg van deze haven is slechts de eerste fase om Ber gen op Zoom tot verdere ont wikkeling te brengen. Het pro vinciaal bestuur heeft een ver binding naar de Westerschelde ten zuiden van Bergen op Zoom als tweede punt van het om vangrijke programma in gedach ten. Daardoor zou het werkelijk worden: Bergen op Zoom, zee haven. Het zal Bergen op Zoom deugd doen te vernemen dat het nieuwste havenproject eindelijk gereed is. Het zal nog in de loop van 1957 aan de gemeenteraad worden voorgelegd. Er zitten aan het nieuwe plan enkele bijzondere voordelen verbonden. Het is genoegzaam bekend, dat in het jongste voorjaar een plan van rijks waterstaat actueel was. Het plan be vredigde niet totaal. Het moest, om dat het was geprojecteerd op de schorren juist ten zuiden van de hui dige Bergse havenmond geheel wor den uitgevoerd, wilde Bergen er pro fijt van trekken. Het zou derhalve jaren hebben geduurd alvorens Ber gen op Zoom van de nieuwe haven had kunnen genieten. Bovendien en dit is zeer belangrijk kwam na een reeks van onderzoekingen aan het licht, dat de grondslag (de schor ren) waarop de vele hectaren indu strieterrein na opspuiting zouden worden aangelegd, een dergelijke slechte samenstelling bezat, dat de kosten van de havenaanleg aanmer kelijk hoger zouden komen te liggen dan aanvankelijk was geraamd. De nu geprojecteerde haven kan zodanig worden aangelegd, dat prak tisch direct een gereed gekomen ge deelte kan worden benut. Bovendien en ook dat is van een niet te on derschatten betekenis kan het aan- De twee grote voordelen van het nieuwe plan zijn dus: sneller profijt van de nieuwe haven, meer industrie terrein. Zowel het oude als het nieu we plan voorzagen dat coasters van 500 en binnenschepen van 1350 ton de haven zouden kunnen binnenlopen. Van zeer groot gewicht In deze zaak wordt de bestuursvorm. Het is immers duidelijk, dat er bepaalde problemen aan de orde komen door dat de haven zo goed als geheel op Halsters gebied komt te liggen. In discussie zijn geweest niet tuin der dan vijf mogelijkheden, die een oplossing zouden kunnen bieden. Drie mogelijkheden zijn reeds verworpen. De twee overPIijvende, waar uit nu nog na studie een keuze moet worden gemaakt, kunnen niet openbaar ge maakt worden. Tweede fase inwisselde kreeg een aanteke ning op zijn identiteitsbewijs om te voorkomen, dat men het bedrag meer dan eens inruilde. Grotewohl zei, dat een en an der nodig was geworden om de Oostduitse bevolking en econo mie te beschermen tegen mani pulaties en speculaties van „mo nopolisten en militaristen in West-Duitsland en West-Ber- lijn." Hij vroeg de Oostduitsers alleen bil jetten die in hun eigen bezit zijn in te wisselen en geen biljetten van an deren. Het doel van de regeringsmaatre gel was het (Oostduitse) geld in han den van Westduitsers en Westberlij- ners waardeloos te maken. Employés van banken, ambtenaren van ministeries en plaatselijke auto riteiten kregen opdracht om negen uur op hun werk te zijn om te helpen bij de inwisselingsoperatie. Iemand die bankbiljetten in zijn bezit had, zou geen verlies lijden. Alle spaarte goeden zouden in de nieuwe bankbil jetten beschikbaar zijn. De Oostduitse bevolking was volko men verrast door het regeringsbe sluit. Men was voor de toespraak van Grotewohl gewaarschuwd, dat er een belangrijke mededeling zou worden gedaan en de luisteraars werden ver zocht hun buren hierover in te lich ten of hun later de inhoud van de mededeling bekend te maken. De toe spraak van Grotewohl werd verschei dene malen herhaald. De maatregel is een ernstige slag voor vele Westberlijners, in het bij zonder voor het Westberlijnse stads bestuur, banken en wisselkantoren. Tot dusver gaven Westberlijnse wisselkantoren ongeveer vier Oost duitse marken voor een Westduitse mark. Gisteren was de koers veer tig tegen een. Auto's mochten Oost-Duitsland niet binnenkomen, omdat daarin, aldus de Oostduitse volkspolitie, grote geldbe dragen verstopt zouden kunnen zijn. Voetgangers werden op oostmarken gecontroleerd. Het treinverkeer ging normaal door, maar bussen mochten de grens niet passeren. Westelijke persfotografen, die van de lange rijen voor de wissellokalen in scholen, postkantoren en cafézalen foto's maakten, moesten op politie bureaus hun films en platen inleve ren. Aan het einde van deze week zouden zij het materiaal weer terug kunnen halen. In de middaguren heerste er bjj vele wissellokalen in Oost-Berlijn gro te verwarring, De meeste bureaus hadden op de gestelde tijd nog geen nieuw geld in voorraad en en het on geduld van de wachtenden werd steeds groter. (Advertentie) Is de eerste fase technisch rond en bestuurlijk praktisch geregeld, dan blijft nog de wens Bergen op Zoom een zeehaven, aan open, diep water deelachtig te doen worden. Welnu, er wordt aan deze zeehaven niet alleen gedacht, maar er worden ook plannen voor uitgewerkt. De zeehaven is een zaak van later zorg, maar is in de besprekingen aan het havenplan gekoppeld. Daarmee staat het vast, dat de tweede fase inzake de ontwikkeling van het havengebied Bergen op Zoom tal hectaren industrieterrein veel gro-van nog groter belang zal blijken dan ter worden gemaakt dan in het voor-1 de eerste fase, die dan nu eindelijk jaarplan. praktisch rond is. HAZETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEM De historische uitslagen, die de ploegen uit de eredivisie gisteren boekten luiden als volgt: Sparta-DOS 17 Blauw-Wit - GVAV 23 ADO-NAC 5—0 MVV-BVV 9—0 Spel. Enschede-Amsterdam 0—0 PSV-Fortuna '54 23 Ajax-Feijenoord (o.p.v. Ajax) 12 Flink wjjk-NOAD 12 Rapid JC-VVV 2—1 Voor verslagen en actie-foto's mogen wij U verwijzen naar onze sportpa gina's.

de Stem | 1957 | | pagina 1