Arbeidskosten inindustrie van negen Europese landen p Wit DE GELUIDSMUUR Zwart o MENING EN COMMENTAAR Wie het kleine niet eert NATIONALE RESERVE „PER CIRCULAIRE" AUTOMATISME Acht takken van nijverheid Koningin feliciteert Charlotte Kohier Kwestie Kasjmier UW TAFELWATER Duurdere banden voor bedrijfsautos Gemangeld slachtoffer van spitsuur Rijswijk (Z.H.). doe^meer met KAAS Russisch-Franse commissie TV'RAD IO*TV*R ADIO'TV* Regering Bonn zoekt naar oplossing voor Oosteuropese kwestie UW TAFELDRANK. door C. Bauer TWEEDE BLAD VRIJDAG 11 OKTOBER 1957 UOEVEEL maanden is het alweer geleden, dat minister Staf in de Tweede Kamer een motie-Roos- jen voorgeschoteld kreeg, welke met aandrang vroeg de opheffing van de Nationale Reserve niet zon der meer te doen geschieden en de vrijwilligers voor onze volksweer baarheid te behouden? De stilte viel over deze aangelegenheid, een be angstigende stilte, welke het a.r. Kamerlid Verkerk heeft trachten te breken door een reeks van schrif telijke vragen. Minister Staf heeft nu geantwoord, dat behoudens een oponthoud in de vakantiemaanden juli en augustus van een diepgaand en intensief overleg met het natio naal instituut Steun Wettig Gezag kan worden gesproken. De betrok ken materie is moeilijk en gecom pliceerd en moet getoetst worden aan krijgskundige, morele en finan ciële gezichtspunten, aldus minister Staf. Voordat het overleg is afgesloten, is de minister niet in staat een datum te noemen of over de aard der oplossingen mededelingen te doen. Het klinkt allemaal heel gewich tig, doch middelerwijl weten de vrijwilligers niet waaraan ze toe zijn. En dan toch maar de moed erin houden! Komt, heren, schiet eens wat op. Aan de ijver en de toewijding van de vrijwilligers zijt ge dat verplicht. T")E eerste tekenen vertonen zich reeds, dat 1958 een verkiezings jaar wordt. Het ontwerp provincie program 1958 van de KVP, waar mee straks de strijd om de Staten- stembus wordt gestreden, zag het licht. Afdelingen en kringen zullen er straks het hunne van zeggen, waarna de Bestuursraad er een definitieve vorm aan zal geven. We verwachten, dat er nog wel het nodige aan wensen bij zal komen, maar op het eerste gezicht maakt dit ontwerp een goede indruk. Een paar punten uit de eerste paragraaf, welke ons bijzonder frappeerden, halen we hier naar voren. Er wordt gezegd, dat-het regeren „per circulaire" door de hoge over heid achterwege dient te worden gelaten, dat de vaststelling van de loon- en andere arbeidsvoorwaar den voor het provinciaal personeel in de eerste plaats en wezenlijk aan het betreffende provinciaal bestuur dient te worden overgelaten. Die zit! is men geneigd te zeg gen. Want het regeren per circu laire door de „hoge overheid", het voorschrijven van allerlei details in bezoldigingsregelingen e.d. is nog steeds aan de orde van de dag. Wat blijft er zo over van de zelf standige werkingssfeer der pro vincie? En van andere lagere or ganen? kunnen we er gerust bij zeggen. We vragen ons alleen af, of dit punt in een Provincieprogram eigenlijk wel effect sorteert. Het hoort o.i. veeleer thuis in een pro gram, dat Tweede-Kamerleden te onderschrijven hebben, Kamerle den, die speciaal met „de hoge overheid" te maken hebben en die haar kunnen interpelleren, als ze de provinciale autonomie te eng ziet. J—JETZELFDE geldt ook voor een ander punt uit het ontwerp: „In Rijkssubsidieregelingen dient het afhankelijk stellen van het ver lenen van een rijksbijdrage van subsidies van andere overheids organen, zonder voorafgaand over leg (het z.g. automatisme) te wor den geweerd." Niet ieder zal dadelijk begrijpen wat er met deze nogal stroef lo pende zin wordt bedoeld. Het komt hierop neer, dat het Rijk zo dik wijls tegen een subsidie-aanvragen de instantie zegt: „Ge kunt (bij wijze van voorbeeld) 40 procent subsidie krijgen, mits de provincie ook 40 procent bijdraagt, terwijl ge zelf dan nog 20 procent bij elkaar moet brengen." De betrokken pro vincie weet dan nog van niets en moet van de subsidie-aanvragende instantie horen, dat er gerekend wordt op een provinciaal subsidie van 40 procent. Anders valt het hele plan in duigen. Zo wordt het provinciaal bestuur dan in een dwangpositie gebracht en moet het wel geven, wat de Rijksoverheid zo gedacht had. Dit is ook een aan fluiting van de. gedachte der pro vinciale autonomie. Dat hiertegen geageerd wordt, daar zullen de Provinciale Besturen het wel vol komen mee eens zijn. Men moet echter bij de „hoge overheid" zijn, om daartegen stelling te nemen. En dat is nu typisch een taak voor de Kamerleden. (Advertentie) moe van het springen. ..geef die voeten rust! Dit kinderpantoffeltje is verras send leuk om te zien en heerlijk om te dragen. Met anti-slip zool tje I In 2-kleuren uitvoering* Vanaf ^,50 (Advertentie) pantoffeispeciaRst - wel beter, niet duurder! De Indiase minister van Defensie, Krisjna Menon, heeft voor de Veilig heidsraad de Pakistaanse uitleg van het rapport van Jarring over de kwestie-Kasjmier verworpen. De Pakistaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Noon, heeft voor de raad verklaard, dat volgens het ver slag Pakistan de suggesties van de Zweed Jarring (die in India en Pa kistan besprekingen over Kasjmier heeft gevoerd) heeft aanvaard en In dia niet. Het verslag zegt echter, al dus Menon, dat een aantal voorstellen niet voor beide partijen aanvaard baar was. Incfia heeft Pakistan als aanvaller bij de raad aangeklaagd en deze klacht is nog niet ingetroken, zo voegde Menon hieraan toe. Voor lamiliegebruik, in i/i literschroeiilessen De verkoopprijzen van nieuwe bui ten- en binnenbanden voor personen auto's en motorrijwielen (inclusief scooters) zjjn onlangs met negen pro cent verhoogd. In Nederland rijden ruim 40.000 bedrijfsauto's (bestel auto's, kleine vrachtwagens e.d.), die dezelfde maten banden hebben als personenauto's. Voor deze bedrijfs auto's zijn de bandenprijzen automa tisch met eenzelfde percentage ver hoogd. Genoemde prijsverhoging is een ge volg van het feit, dat het omzet belastingtarief van vijf op vijftien procent werd gebracht. De belasting verhoging mocht geheel worden door berekend. Doordat de omzetbelasting wordt geheven over de brutover- koopprijs, zijn de netto-verkoopprijzen niet met tien, maar met negen pro cent gestegen, zo deelt de KNAC mee. Intussen staat nog een verhoging van de omzetbelasting op de nieuwe banden voor personenwagens en mo torrijwielen te wachten. De KNAC neemt aan, dat het tarief daardoor van 15 op 18 procent zal komen. (Advertentie) Hoe moeiljjk het ook mag zijn je in 'n volle tram staande te houden, voor één ding zal een man-op-weg-naar-zijn-vverk altijd zorgen: dat de KAAS voor zijn twaalfuurtje niets overkomt. Want KAAS is een verrukkelijke voedzame lekkernij. Die moet Je hooghouden, wat er ook gebeurt' Vraag het Kaasreceptenboekje (25 ets) bij Uw winkelier of schriftelijk (25 ets postzegel bijsluiten!) aan Het Nederlands Zuivelbureau, Cort van der Lindenstraat 7, VYW&-/ Publ. van Het Nederlands Zuivelbureau 45 Blijkens een onderzoek van de Ionen en andere elementen der arbeids kosten in de Europese industrie in 1955, dat het internationale arbeids bureau te Genève in samenwerking met negen Europese landen heeft inge steld, bedragen de kosten van doorbetaling van de lonen gedurende de va kanties, de werkgeversbijdragen in de gezins- of kinderbijslagen en andere sociale voorzieningen, huurtoeslagen en soortgelijke bestanddelen van de arbeidskosten gewoonlijk 50 procent of meer van de uurlonen en vormen deze sociale kosten een kwart tot een derde van de totale arbeidskosten der Europese industrie. Het onderzoek vond plaats in acht takken van nijverheid en hierbij is ge bleken dat in 1955 deze z.g. loonsup- plementen (waartoe de premies voor overuren en dergelijke niet worden gerekend) varieerden van 11 procent van de arbeidskosten in Engeland tot 46 procent in Joego-Slavië. In België bedroegen zij 22 procent van de ar beidskosten, in West-Duitsland 26, in Turkije 29, in Frankrijk 29, in Grie kenland 30, in Oostenrijk 31 en in Italië 42 procent. Van land tot land blijken sociale kosten, welke de werkgevers hebben te dragen, in de onderzochte takken van nijverheid zeer uiteen te lopen, Over het geheel genomen zijn deze kosten echter het hoogst bij de staatsspoorwegen, gevolgd door de kolenmijnindustrie. Bij de zes takken van de verwerkende industrie, waar toe het onderzoek zich uitstrekte, bleek meer uniformiteit te bestaan maar over het algemeen waren de sociale kosten iets hoger in de scheepsbouwindustrie en de radio en elektronische industrie, terwijl zij het laagst waren in de katoentextielin dustrie en de industrie van lederen schoeisel. De beide andere industrie- De Sovjet-Unie en Frankrijk heb ben besloten een gemengde commis sie in te stellen die van tijd tot tijd de culturele en wetenschappelijke betrekkingen tussen de beide landen zal bestuderen. Dit is bekendgemaakt in een Frans- Russisch communiqué dat na bespre kingen in Parijs is uitgegeven. Er is voorts overeenstemming be reikt over een program voor uitwis seling van geleerden, studenten, ac teurs, technici, balletgroepen, kunst tentoonstellingen en radio- en tele visieprogramma's. en de staalindustrie en de indu strie van machinewerktuigen na men een middenpositie in. Verplichte bijdragen in de kosten van sociale voorzieningen vormden verreweg het grootste gedeelte van de sociale kosten, in vele gevallen een zevende of meer van de arbeids kosten. Niet-verplichte bijdragen voor sociale voorzieningen vormden alleen in West-Duitsland een factor van betekenis. Na de verplichte bij dragen in de sociale voorzieningen was de doorbetaling van loon voor niet-gewerkte tijd (vakanties, open bare feestdagen enz.) het voornaam ste bestanddeel der sociale kosten (6 a 8 procent van de arbeidskos ten). Uit een vergelijking van de lonen en sociale kosten tussen de verschil lende landen blijkt, dat de sociale kosten in vele gevallen het hoogst zijn in de landen, waar de laagste lonen worden betaald. De verschillen tussen de arbeidskosten in de be trokken landen zijn daardoor minder groot dan de verschillen tussen de lonen. Ook hier echter valt van be drijfstak tot bedrijfstak een zeker ver schil waar te nemen. In de onder zochte verwerkende industrieën was het peil der arbeidskosten in 1955 het hoogst in Frankrijk, gevolgd door België en Engeland. Daarna kwamen (ongeveer in deze volgorde): West- Duitsland, Italië, Turkije, Oostenrijk, Joego-Slavië en Griekenland. Wie het kleine niet eert is het grote niet weert, dacht de Amerikaanse komiek Jack Benny toen hij de eerste vraag van de spelleider van het" be kende Amerikaanse televisieprogram de „64.000-dollarvraag" goed had be antwoord. Ik stop, zei hij rustig, geef mij mijn winst maar. De spelleider had dit nog niet meegemaakt en er ook hele maal niet op gerekend. Hij moest van andere medewerkers aan het pro gramma geld lenen om Benny zijn 64 dollar uit te betalen. H.M. Koningin Juliana heeft woens dagavond in de Stadsschouwburg te Amsterdam de jubileumvoor stelling bijgewoond, welke Char lotte Kohier daar gaf ter gelegen heid van haar 25-jarig jubileum als voordrachtskunstenares. De foto laat zien hoe de landsvrouwe Charlotte Kohier voor haar vertrek uit de schouwburg hartelijk feliciteerde. VERSCHIL In Los Angeles werd de heer S Gerald Bird aangehouden, om- dat verkeersagenten hadden gesignaleerd, dat hij 180 kilo- J meter per uur had gereden. S Het werd slaande ruzie, want Bird hield bij hoog en laag vol, dat hij slechts 175 km per uur had aangehouden. Systeem In Glasgow drongen dieven een groot winkelmagazijn binnen. Ze keken eerst eens goed rond en sta len toen om te beginnen vier kilo boter. Die smeerden ze nit over de vloer en daarna schoven zij de brandkast als op wieltjes naar de deur, waar hun auto klaar stond. De enige resultaten, die tot dusver bij het politie-onderzoek werden be haald. zijn, dat drie agenten kapi tale schuivers hebben gemaakt over de boter en dat hun toestand thans redelijk wel is. Bier In Willimantic zal men opnieuw een bestuur van een werknemers bond moeten kiezen. Er werd we liswaar een bestuur gekozen, maar de oppositie protesteerde met reden, omdat de winnende partij de avond voor de verkiezingsdag een gewel dige bierfuif had gegeven om de politieke overtuigingen van de stem- plichtigen te beïnvloeden. Boeken Nadat twee mannen de boekwinkel van de heer Meyer te Shecreport hadden be roofd, ontdekte de eigenaar, dat ze niet alleen 590 gulden uit de kas hadden meegeno men, maar ook enkele exem plaren van het boek „Niet Schuldig". Daain wordt een aantal gevallen beschreven van mensen, die onschuldig werden veoordeeld. M eis je Het hele politiekorps van Port land is een borreltje gaan drinken, nadat men erin was geslaagd juf frouw Lunch in een cel op te slui ten. Juffrouw Lunch schopte kabaal op de openbare weg en daarom stap te er een agent naar toe. Zij sloeg die de uniformpet over de oren. en. trok zijn das zo stevig aan, dat de man het benauwd kreeg en het op een. lopen zette. Daarom kwam er een tweede agent aan te pas, die ze in de hand beet, een derde, die ze op tergende wijze tegen de schenen schopte en een vierde, die met een gescheurde jas uit de strijd trad. De cipier, die haar uiteindelijk in de cel sloot, kwam ook al gillend terug. Maar dat was niet de schuld van het meisje. Hij was in zijn haast om te sluiten met de hand tussen de cel deur blijven zitten. Verzoek In Lincolnshire heeft een afvaar diging van huisvrouwen bij de be trokken autoriteiten een verzoek in gediend om de verkiezingen van volgend jaar niet op maandag te houden. „Dan is het wasdag", aldus de afvaardiging. „Stop maar, schat. We hoeven dit jaar helemaal geen kaarten te kopen Ik vond die van vorig jaar net in mijn badtas. We hadden vergeten ze te posten"! ZATERDAG 12 OKTOBER 1957 HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws, en weerber. 8.15 Gram. 8.50 V.d. vrouw. 10.00 V.d. kleu ters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 V.d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Mid dagklok-noodklok. 12.03 Promenade-ork. en soliste. (12.30-12.33 Land- en tuinb. meded.). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13.30 Metro- pole-ork. en solist. 14.00 Dit is leven, caus. 14.15 Gram. 14.20 Engelse les. 14.40 Boekbespr. 14.50 Gram. 14.55 Amateurs- progr. 15.15 Kroniek v. letteren en kun sten. 15.50 Amateursprogr. 16.00 V.d. jeugd. 16.50 De schoonheid v.h. Grego riaans. 17.20 Ballroomork. 17.40 Gram. 17.45 Pianospel. 18.00 Journalistiek week- overz. 18.10 Gram. 18.15 Pari. overz. 18.25 Lichte muz. 18.45 Regeringsuitz.: Atlan tisch Allerlei: Een en ander over de 15 landen aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Nws. 19.10 Comm. op het nws. 19.15 Omr. ork. en soliste. 20.15 Licht baken, caus. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Gevar. progr. 22.10 Amus muz. 22.35 Wij luiden de zondag in; aan sluitend avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23,15 Nws. in Esp. 23,22-24,00 Gr. HILVERSUM n. 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 V.d. vrouw VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Mor genwijding, VARA: 10.20 Dansmuz. 10.55 Buitenl. weekoverz. 11.10 Familie Doorsnee, hoorsp met muz. 11.40 Clave- cimbelrecital. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Lichte muz. 13.45 Sportpraatje 14.00 V.d. jeugd. 14.35 Nieuwe gr^m. iö.OO Boekbespr. 15.20 Koorzang 15,40 Van de wieg tot het graf, caus. 15.55 Kamerork. en solist. 16.40 Caus. over de student en de wereld. 16.50 Lichte muz 17.10 De microfoon voor U. 17.30 Act. '18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Godsdienst voorheen en thans, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws 20.05 Waar gaan wij heen.... 20.13 Ge- var. progr. 21.45 Klaver vier. 22.15 Soc. comm. 22.30 Gram. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gesproken aperitief! 12.45 Gram. 13.00 Nws. 13.14 Radio-Almanak. 14.30 Radiojourn. 15.00 Gram 16.45 Eng. les. 17.00 Nws. 17.10 Dagklapper en lit. (Advertentie) kal. 17.20 Ad te levavi. 18.00 Moderne muz. 18.30 V.d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Gev'ar. progr. 22.00 Nws. 22.11 Verz. progr. 23.00 Nws. 23.05-24.00 Gram. BRUSSEL 484 m. 12.15 Gram. 13.00 Nws. 14.00 Vrije tijd. 16.00 Disco-club, 17.00 Nws. 17.10 Zang. 18.38 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.10 Jazzmuz. 22.55 Nws. 23.00 Lichte muz. 23.55 Nws. ZATERDAG 12 OKTOBER 1957 VARA:17.00-17.30 V.d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weerber. NCRV: 20.15 Lied v. d. maand. 20.20 Nieuwe gram. 20.45 Ge var, progr. 21.50-22.00 Dagsluiting. FRANS-BELG.: 19.00 Feuill. 19.30 Wen ken v.d. tuin. 20.00 Act. 20.40 Filmprogr. 21.55 Cabaretprogr. 22.15 Wereldnws. VLAAMS-BELG.t 19.00 Religieus progr. 19.30 Nws 19.40 Be week in beeld. 20.15 Overname v.d. N.T.S.: Gevar. progr, 22.15 Feuill. 22.40 Nws. De Westduitse minister van buiten landse zaken, dr. Heinrich Brentano heeft verklaard, dat men green „over. dreven verwachtingen" mag koeste ren wat betreft de politiek van de nieuwe Westduitse regering ten aan zien van de communistische landen. De minister, die sprak op een bij eenkomst van de bondsdag-fractie van de Christelijk-Democratische Unie, zei, dat de regering de kwestie vart de betrekkingen met de Oosteuropese landen zorgvuldig zal onderzoeken, maar dat het vraagstuk zó ingewik* keld is dat men er niet op korte termijn een oplossing van mag ver wachten. Er is geen wijziging gekomen in het standpunt, dat alleen de regering in Bonn door andere landen als Duitse regering erkend kan worden, zo zei hij. SPA Voor familiegebruik, in l/i literschroeiilessen 16) Het gesprek had in zijn scherpte gevaarlijk dicht de grens van de ernst bereikt. Ik had een licht gevoel van wrevel om de cynische toon waarop zij haar laatste opmer kingen had gemaakt. Omdat in de spot met eigen armoede een sublie me humor kan liggen mag men daar uit niet afleiden dat dit met rijkdom ooit het geval is. Want dat is alleen een roekeloos spel met woorden dat steeds beschermd wordt door de vei lige werkelijkheid van het bezit. Het viel mij even van haar tegen en daarom liet ik mij waarschijnlijk ver leiden tot de gemompelde opmerking: „Hoe is het mogelijk, iTtdereen heeft maar rijke vrouwen; het wordt tijd dat ik ook eens ga uitkijken". „Doe niet zo misselijk", zei ze kwaad, maar omdat ze natuurlijk ook nieuwsgierig was, liet ze er direct op volgen: „Wie hebben er dan el- lemaal rijke vrouwen?" ,,Nou' zei ik ontwijkend, „Philip bijvoorbeeld". „Ten eerste is Philip mijn man met en ten tweede doet dat geld bij ons niets ter zake", zei ze koel. ,,En bovendien had het over iedereen ri'/n ^na1' rijk?„vrouwen heeft. Wie aan nog meer? rto" H=tywk"' lei ik onwillig. Ik voel- de dat het onbehoorlijk was om op Tnm/ m*^mor t spreken over hetgeen Tony mij verteld had „Ik wist niet dat Tony getrouwd was zei ze. „Nog niet, maar dat zal niet lang meer duren Ik kon die speculatie met een gerust hart wagen, ondanks Tony s zorgen om de Ridgefield-mil- joenen. „Mag ik eens raden?" zei ze Een klein blond meisje, met van dié'hel dere blauwe ogen. Ze lacht veel en ze is hartelijk en trouw. En een ziel zo zuiver, zo zuiver als glas" Al was Tony'mijn beste vriend niet' ge weest, maar een oppervlakkige ken nis, dan nog zou ik kwaad gewor den zijn. Naar de oppervlakkige in druk, die ik na de korte kennisma king met Susan van haar gekregen had, was Jess er niet ver naast. Maar zij zag kans om met de sub tiele ironie in haar stem al Susan's aantrekkelijke eigenschappen te de graderen tot onbenulligheden. „Je bent er niet ver naast, mijn compli ment", zei ik venijnig, „ze heeft inderdaad blond haar, het mooiste dat ik ooit bij een vrouw heb gezien; ze is niet zo klein als jij misschien wel denkt; ze heeft daarentegen wel blauwe ogen die altijd lachen en waar mee ze op staande voet iedereen voor zich inneemt. Ze bezit verder voor zover ik dat kan beoordelen een benijdenswaardige zuiverheid van ka rakter, een zeldzaamheid die ik me niet kan herinneren ooit bij iemand anders in deze mate te hebben aan getroffen. Ze is erfgename van een paar miljoen, hetgeen haar ongetwij feld in staat zou stellen zonder ma teriële zorgen tot aan haar dood al leen maar gedichten te maken; ge zien haar smaak en haar ontwikke ling zouden het nog goede gedich ten worden ook. Maar ze staat nog al nuchter tegenover haar eigen ca paciteiten en ze houdt zich aan de realiteit. Aangezien die realiteit oor log is en het misschien ook wel de moeite waard is om een hand uit te steken want als niemand iets had gedaan dan zat ook een zekere Jess Dunkerley nu in de Bund Deutscher Madel of de duivel mag weten waar daarom heeft ze dienst genomen als Waaf. Daarmee promoveerde ze van onpersoonlijke nietsnut tot een persoonlijkheid die een prestatie le vert. Op dit punt van de beoordeling van een mens aangekomen, liggen eventueel aanwezige miljoenen al ver achter ons". Het was allemaal mis schien een beetje pathetisch en in ie der geval vrij grof. Ik verwachtte dan ook dat Jess me midden op straat de rug zou toekeren en woedend zou zijn weggelopen. Maar dat deed ze niet, ze trok zelfs haar arm niet uit pen we zwijgend naast elkaar. Ik de mijne. Een paar minuten lang lie- wist niet hoe ik nu verder moest handelen. Volgens mijn zeer beperkte ervaring kon 'n vrouw als Jess maar op twee manieren reageren: of ze zou me nooit meer aankijken, of ze zou in een schuldbewust snikken uit barsten en aan een politieagent de kortste weg vragen naar een aan meldingslokaal voor de Waafs. Ze deed geen van beide en we bleven doorlopen, zwijgend en strak voor ons uitkijkend. Ik voelde me kriebe lig worden en juist toen ik van plan was met een laatste scherpe opmer king de bom dan maar definitief tot barsten te brengen, meende ik even haar hand op mijn arm te voelen trillen. Ik keek opzij. Ze had haar gezicht naar mij opgeheven, het licht van de sterren spiegelend in haar ogen. Haar mondhoeken begon nen licht te bewegen en 't volgende ogenblik deed ze iets waarop ik wel het minst was voorbereid: haar lach schaterde hoog en helder tegen de huizen van de stille straat waardoor we liepen. Ik spande al mijn krach ten in om weer kwaad te worden, maar ik kon het niet helpen dat ik stompzinnig met haar begon mee te grinniken. Ze bleef lachen, een lach zonder de minste spot, maar ook een lach waarmee zij het initiatief weer van mij overnam. Zonder een woord te zeggen dwong zij mij tot de erken ,ning hoe dwaas en kinderlijk ons ge kibbel was geweest. Ik lachte met haar mee. „Dave", zei ze, „ezel!" Ze schoot opnieuw in een lach. „Je doet alsof het een kwestie van leven of dood is. Als ik je in bepaalde gevoelens gekwetst heb, ontvang dan de ver ontschuldigingen van een rijke niets nut". Ze duwde plagend tegen mijn schouder, danste met een paar dwa ze passen een meter van me weg, alsof ze een tegenaanval verwachtte en reikte toen weer plagend naar mijn arm. Uit haar gezicht, blank tegen de hoog opgezette kraag van haar zwarte bontmantel, sprong de schittering van haar ogen naar mij op. Tussen haar lachende lippen blonk even het wit van haar tanden. Het was een nooit eerder gekende macht, sterker dan ikzelf, die mij mijn arm om haar heen deed slaan en haar tegen mij aantrekken. Haar gezicht, wit-oplichtend onder de ster renhemel, boog licht achterover, de gen mijn schouders. Toen ik haar kus ogen gesloten. Haar handen lagen te- te, wist ik dat ik nog nooit eerder een vrouw gekust had. Later stond ik met mijn armen om haar heen, mijn gezicht gedrukt in haar geuren de haar. Ik dacht dat de rest mij niets meer zou kunnen schelen. Mis schien zou Tony me alleen maar ver achtelijk aankijken: hij kon naar de bliksem lopen. Misschien zou Philip woedend zijn of uit wanhoop een nog groter waaghals worden: voor mijn part kon hij zijn gang gaan. Er was nu niets anders meer, niemand an ders dan Jess. Er flitste een gedach te door mij heen, een herinnering aan een donker, tenger meisje met altijd-spottende ogen, jaren geleden: Evelyn. Ook toen een van mijn vrienden, die van haar hield, en ik die haar kuste. Wat zou dat? Bestaat het hele leven niet uit enkele hoofd thema's waarop we eindeloos varië ren? En bovendien: als ze geen kans zagen een vrouw aan zich te binden, dan waren ze haar ook niet waard. Ik kuste haar gesloten ogen en noemde haar met duizend namen. Haar handen gleden langs mijn schouders omhoog tot in mijn nek. Voor het eerst keek zij mij aan. „La ten we doorlopen", fluisterde ze, „we staan hier midden op straat .We zijn nog maar tien minuten van huis". „Ja", zei ik hees, „laten we door lopen, vlug doorlopen Toen loeiden de sirenes. Het gejank golfde wisselend door de ijle vrieskou- de over de donkere stad. We begon nen te rennen, Jess met haar hand in de mijne. Maar ze kon niet zo snel vooruitkomen op haar hoge hakken. „Wacht even", hijgde ze, „dan trek ik mijn schoenen uit". Haar laatste woorden herhaalden zich eindeloos in mijn hoofd: „Nog maar tien minuten van huis., van huis van huis". Maar boven de stad gleden de eerste zoeklichtstra- len. Het doffe gedreun van het af weergeschut kwam uit de verte snel nader. Soms in ogenblikken van stil te het ijle gezoem van de hoog-aan- vliegende toestellen. We renden weer verder,4 Jess nu op haar kousen. Meer zoeklichten, de felle donder van de exploderende granaten en daar» tussen het zware geluid van de eer ste bommen. We schoten een schuil kelder in. De flauwverlichte ruimte stond volgepakt met zacht pratende mensen. Van zitten was natuurlijk geen sprake meer. Ergens in een hoek leunde ik tegen de wand, Jess in .mijn armen. We stonden daar zon der te spreken, bewegingloos. Zij had haar gezicht tegen mijn schouder ge drukt en zo nu en dan streelde ik even over haar dieprode haar, dat opglansde onder het licht van de zwakke lampjes. Ik dacht aan wat er nu verder gebeuren zou, maar ik kon mij er geen duidelijke voorstel ling van vormen. Alles zou in ieder geval anders worden. Mijn vriend schap met Tony zou voorgoed ver broken worden, maar die gedach te liet me koud, zoals al het andere mij ook niet meer kon sche len. Het enige belangrijke was dat ik nooit meer zou kunnen leven zon der Jess. De dreunende inslag van een bom deed de gesprekken in de kelder even verstommen. De lampjes schom melden zacht heen en weer. Ergens in de volte suste een moeder haar kind dat was begonnen te huilen. Ik legde mijn hand op Jess' haar en drukte haar hoofd dichter tegen mij aan als om haar te beschermen. Ze bewoog zich niet. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 5