Amerika gaat dertien kunstmanen lanceren Atoomduikboot voor V.S. tegenstelling missie en NOVIB" Geen Prijzen onbevredigend, zegt minister Zijlstra Ernstig vermaan van kolonel Fens in WEU Engelse koninklijke gezin Kosten 110 miljoen dollar Pastoor Aug. Spanning tussen oyne en 1 urkije overleden 19.®° Wouwse jongen vond, f 700 in Roosendaal Uitnodiging van Kroestjef voor MacMillan Rusland voor uitwisseling alle gegevens Twee jaar voor smokkelaar Volkswagens Verzoening in** San Marino DAGBLAD VODR ZEELAND Zacht Vries op congres Prof. de Scherpe koersdaling in Wallstreet Sydney bedreigd door bosbranden i1 Hier hebt u alvast 35 gulden mevrouw.55 97e JAARGANG No. 22578 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Relgerstr. 16. TeL: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. Üt. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Wettende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.- p. kwartaal, p. post 8.20, p. week (uitsl. bij niet poatbestell.) 1 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Kcmmflin en Vaderland VRIJDAG 11 OKTOBER lbo/ Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen .0-85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan. zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden; GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, teL 2601 OOSTBURG, Nieuwstra De V.S. zijn van plan dertien kunstmanen de ruimte in te zendenZeven hiervan zullen voor proeven worden ge bruikt, waarmee, zoals president Eisenhower meedeelde, in december zal tvorden begonnen. In maart van 'f volgende jaar zal een begin worden gemaakt met het lanceren van de overige zes drietrapsraketten, die kunstmanen met alle vereiste instrumenten zullen bevatten. Dit blijkt uit een verklaring, die dr. John Hagen, het hoofd van het kunstmaanprogramma, op twee augustus voor een Senaats commissie heeft afgelegd en waarvan de inhoud nu pas is bekend gemaakt. genoemd. Hij kondigde aan, dat Japan binnen twee jaar op een veel goedkopere wijze zijn eigen kunstmaan zal afschieten. Dit apparaat zou niet meer dan 200.000 dollar kosten, terwijl de Rus sen aan hun project vijfhonderd mil joen dollar zouden hebben besteed. De Amerikaanse satellieten zullen eageveer negen kg wegen en op een heogte van 300 tot 2.400 km met een snelheid van omstreeks 28.000 km in anderhalf uur om de aarde draaien, ■Idas dr. Hagen. Het congTes heeft 110 miljoen dol lar toegewezen voor de uitvoering van het kunstmaanproject. De boodschappen De Russische kunstmaan zendt zes ae-ies gegevens uit, aldus heeft Sjer- pan, vice-president van de academie van wetenschappen van dr Oekraïne, te Belgrado gezegd. Vier van deze séries hebben betrekking op tempe ratuur, dichtheid, vochtigheidsgraad en druk, aldus Sjerpan, die van de andere twee series verder niets ver telde. Sjerpan heeft meegewerkt aan de vervaardiging van de Spoetnik. Russische geleerden hebben verze kerd. dat de gegevens die door de „Spoetnik" zijn verzameld, via de organisatie van het geofysische jaar aan alle geleerden in de wereld zul len worden bekendgemaakt. Naar de maan Luitenant-generaal Antoli Blagan- ravof, de vooraanstaande Russische raketdeskundige, heeft bij een bezoek aan het gebouw van de V.N. ver klaard, dat naar zijn verwachting de Russen over ongeveer een maand een tweede kunstmaan zullen lanceren, die instrumenten zal bevatten voor waarnemingen betreffende kosmische stralen en meteorieten. I ATTn JIJ lücQ f'l C Hetzenden van een raket paar de VI UlllllllOOU.1 lu math tloefnde hu min of meer theore- hij i tisch. Hij meende echter dat dit nog wel tijdens zijn leven zou gebeuren. Blaganravof is 63 jaar. Japan goedkoper Intussen heeft prof. Hideo Ito- - kawa, de raketexpert van het technologische instituut van To kio, de lancering van de Russi sche kunstmaan geldverspilling HET TEKORT aan rijst, dat zich aan vankelijk alleen in west-Ja va open baarde, wordt thans ook in Surabaja (oost-Java) merkbaar. HATTA, oud-vice-president van Indo nesië, zal, na het bezoek aan com- munistisch-China, waar hij momen teel verblijft, ook een bezoek aan Ja pan brengen, waar hij op 16 oktober aankomt. IN.JORDANIë gaat een commissie van drie ministers een onderzoek in stellen naar de politieke betrouwbaar heid van de ambtenaren. Verdacht wórden van ondermijnende activiteit is reden voor ontslag. TWEE JONGENS, ontsnapt uit het opvoedingsgesticht te Maarsbergen, zijn te Amsterdam gepakt. Hun tijd van korte vrijheid wordt gekenmerkt doOr een reeks brutale diefstallen, IN DEN HAAG is een 78-jarige me vrouw, die te dicht bij het gasstel was gaan staan, aan de opgelopen brand wonden overleden. OP 1 NOVEMBER zal de telefonische weerberichtendienst voor de bouwnij verheid door het K.N.M.I. te De Bilt worden hervat. Ons land is daartoe weer in vier rayons verdeeld. HET RUSSISCHE tankschip Mos. kóvski Festival, dat enige dagen ge leden de Franse treiler Clemenceau op de Noordzee heeft overvaren, is, hangende het onderzoek, in de haven van Rotterdam aan de ketting gelegd. DE 800 KM lange buisleiding van de Franse Atlantische kust naar de Amerikaanse militaire bases aan de Rijn is gereedgekomen. Men is in 1954 met de aanleg begonnen. Volgens prof. Itokawa zal de Ja panse satelliet zo goedkoop zijn, door dat hij van plastiek zal zijn vervaar digd. Zwaartekracht Een Amerikaanse arts heeft op de conferentie voor ruimtevaart te Barcelona gezegd, dat het niet noodzakelijk is bij interplanetair verkeer de zwaartekracht kunst matig te herstellen. De mens past zich goed aan in omstandigheden zonder zwaartekracht. De dokter zei, dat men dit in de Verenigde Staten had kunnen nagaan aan boord van vliegtuigen, waarvan de snelheid en de baan zo was vast gesteld, dat de zwaartekracht 47 se conden lang werd geneutraliseerd. Het prestatievermogen daalt niet, aldus de arts. De helft van de proef personen vond de toestand zonder zwaartekracht aangenaam, een kwart liet het onverschillig en het laatste kwart kreeg luchtziekte. n nn i Syrië heeft bij Turkije ge protesteerd tegen wat het noemt „machtsvertoon en pro vocerende handelingen" in het grensgebied. In het protest wordt gesproken van „onge woon grote concentraties" van Turkse troepen bij de grens met Syrië. Syrië beschuldigt Turkije er van, dat het het Syrische luchtruim her haaldelijk geschonden heeft. De Turkse verklaringen over ondermij nende activiteit en wapenvoorraden in Syrië worden als een inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Syrië beschouwd. Van officiële zijde in Damascus wordt verder meegedeeld, dat een Turkse patrouille gisteren heeft ge probeerd schapen in Syrië te stelen. Na een kort gevecht met de Syrische grensbewaking hadden de Turken zich teruggetrokken. Volgens andere Syrische persbe richten van gisteren zouden Turkse militairen op verschillende plaatsen aan de grens op Syrische posten ge schoten hebben. Volgens de (conservatieve) „Daily Mail" poogt de eerste secretaris der Sovjetrussische communistische partij, Nikita Kroestjef, thans uit te vinden of de Britse premier Harold MacMillan geneigd zou zijn hem zo spoedig mogelijk te Moskou te bezoeken. Gistermorgen omstreeks vier uur is na een langdurig ziek bed in het rusthuis „Charitas" te Roosendaal overleden de zeereerwaarde heer A. C. J. Commissaris, pastoor van de H. Hartparochie te Oosterhout. Pastoor Commissaris werd 59 jaar. Hij werd in 1921 tot priester ge wijd en doceerde vele jaren de kerk geschiedenis en de profane geschie denis aan het klein-seminarie „Ype- laar" te N. Ginneken. Als publicist genoot hij grote bekendheid. Hij schreef veel over historische onder werpen in dag-, week- en maand bladen en verder zijn van hem be kend de boeken „Van toen wij vrij werden" in twee delen, „Geschiede nis van de opkomst der Katholieken m. Nederland sinds den Franschen Tijd en „Geschiedenis van de eman cipatie der Katholieken van 1795 tot 1903". Ook verschenen van zijn hand leer boeken voor gymnasia, lycea, HBS, seminaries enz., waaronder „Leer boek der Algemeene Geschiedenis" in drie delen en het „Beknopt Leer boek der Algemeene Geschiedenis." Deze boeken werden in de oorlogs jaren clandestien gedrukt. In de eerste jaren van zijn docent schap reisde pastoor Commissaris veel in het buitenland, doch later be perkte hij zich uitsluitend tot fiets tochten in Brabant; de natuur had zijn grote liefde, en vooral die van Brabant. In maar 1943 werd hij benoemd tot pastoor te Oosterhout. Jarenlang was hij lid van de centrale van „Braban- tia Nostra", adviseur van de cultu rele raad van Noordbrabant en lid van de maatschappij van Nederland' se letterkunde. In 1948 werd hij benoemd als op volger van wijlen de heer Vincent Cleerdin tot voorzitter van het Prov. Genootschap van Kunsten en Weten schappen in Noordbrabant en hij had een groot aandeel in de reorganisatie _en uitbreiding van het genootschap. Morgen: zon op 6.59 uur. Maan l 'Moge hij om zijn vele en velerlei ver- t Weersverwachting van het KN MI tot vanavond, opgemaakt don- 5 derdagavond 23.15 uur: Zacht weer met zonnige perio- i den, maar ook overdrijvende wol- keuvelden. Matige wind tussen zuid en zuidoost. Verwachting van het Belgische /eerkundig Instituut: Zwakke wind uit zuid tot zuid- west. Bewolkt en nevelig. Plaat selijk ochtendmist. Hier en daar een weinig regen. Temperatuur zonder grote verandering. Vandaag: zon onder 17.55 uur. Maan op 19.01 uur. onder 10.43 uur. diensten de Eeuwige Beloning ont vangen. („In Memoriam", zie pag. 2) Op Mare-lsland, Californië, is gisteren de eerste atoom-duikboot te water gelaten, welke aan de westkust van de Verenigde Staten is gebouwd. De foto toont het vaartuig, de O.S.S. „Saroo" (SSN 583) op de helling, gereed voor de tewaterla ting. „Sedert 17 september is het bestuur van N.O.V.I.B. onvol tallig door het bedanken van prof. Zeegers. Zoals wij onmid dellijk aan de pers doorgaven, betreuren wij dit uittreden, zo wel als de wijze waarop dit is geschied. Ik blijf onveranderd van mening dat de vraagstuk ken van de economisch minder ontwikkelde gebieden zo veel omvattend zijn, dat de hartelij ke samenwerking van allen daarin vereist is. Het behoeft tegenover de léden uan ons algemeen bestuur weinig be toog. dat de brede basis van samen werking, bezegeld met de in april jl. unaniem aanvaarde statutenwijziging en uitbreiding van het bestuur on veranderd is. Het bestuur heeft zich odk, daar sta ik persoonlijk borg voor, zorgvuldig gehouden aan de al gemene richtlijnen en machtigingen, door het algemeen bestuur verstrekt op 2 april." Dit zei prof, dr. ir. E. de Vries gisteren in zijn openingsrede van het congres van de Nederlandse Organi satie Voor Internationale Bijstand (NOVIB), dat in Utrecht werd gehou den en waar minister Suurhoff als vertegenwoordiger van de regering aanwezig was. Met grote erkentelijkheid nam het bestuur kennnis van de ver klaring van het Katholiek Maat schappelijk Beraad, waarin de voortzetting van deelneming aan NOVIB door de r.-k. leden van het bestuur wordt bevestigd, op grond van de overweging, dat aan de basis voor die samen werking niets is veranderd. Het bestuur heeft aan het Katholiek Maatschappelijk Beraad gevraagd da ontstane vacature te willen aanvul len. een benoeming die zo snel mo gelijk ter bekrachtiging aan het al gemeen bestuur zal worden voorge legd. (Advertentie) liiiüiiiiiiüiniuniiiiiiiii: Van prachtige, hoogglanzende poplin. In wit, grijs en beige. Als bijzondere asslng, uitsluitend in deze «urie. (dus AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN HEERLEN De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, acht het huidige prijsindexcijfer niet bevredigend. De stijging van dit cijfer geeft zorgen en vraagt de uiterste aandacht. Dit ver klaarde de minister op een gis teren te Utrecht gehouden bij eenkomst van bestuurders van het Christelijk Nationaal Vak verbond. Minister Zijlstra becijferde een stijging van het prijsindexcijfer van augustus .1955 tot augustus 1957 van 12 punten, nl. van 106 punten op 118. Bij deze stijging van 12 punten zit een stijging van 7 punten, die volgens prof. Zijl stra geïsoleerd moeten worden. Deze 7 punten bestaan nl. afgerond uit een pure seizoenmatige stijging. Evenals 1956 was 1957 een nat en moeilijk jaar, hetgeen tot gevolg had I reedzanie atoomenergie De Sovjet-Unie is bereid, de gegevens die zij heeft verkregen op het gebied van het vreedzame gebruik van kernenergie, op voet van gelijkheid en zonder hieraan politieke voorwaarden te verbin den uit te wisselen met andere landen. Dit heeft de Russische professor Emelianof op de internationale atoomconferentie te Wenen verklaard. Hij voegde hieraan toe, dat buiten landse geleerden toegang kunnen krij gen tot bepaalde Russische installa ties voor kernonderzoek. Voorts bood de Rus namens zijn land 50 studiebeurzen aan, die ge bruikt zullen kunnen worden door stu denten uit minder ontwikkelde landen Krachtens een nieuw aanbod, geldig tot 1 juli 1960, zullen de V.S. be halve de toegezegde 5000 kg uranium - 100.000 kg uraniumoxyde waar uit 600 kg uranium 235 kan worden, gemaakt ter beschikking stellen van het internationale atoombureau. dat een stijging van 2,5 punt is toe te schrijven aan de aardappelen, groenten en fruit. De huren nemen voorts 2,5, en dé post verzekering en belasting, die in deze indexcijfers volgens de minister als een soort sa telliet verscholen zit, 2 punten voor hun rekening. Van de resterende punten zijn 2 punten toe te schrijven aan de melk en melkprodukten en de vlees- en vleeswarenprodukten terwijl de resterende 3 punten volgens de minister moeten worden verklaard uit allerlei tariefposten als tram, trein, post, gas, elektra enz. (1,2 punt) en een groot aantal kleine pos ten als ingevoerde produkten, per soonlijke dienstverlening etc. (l,f punt) Minister Zijlstra zeide, dat we be zig zijn van 1957 naar 1958 terug te koersen naar de situatie van 1952 tot 1953. Hieruit wilde de minister geen betalingsoverschotten voorspellen. Als we een ontspanning van de binnenlandse economie krijgen en de wereldeconomie op peil blijft, dan zal 1958 volgens minister Zijlstra een goed beginpunt zijn voor een nieuwe economische ontwikkeling. Mocht de wereldconjunctuur werkelijk ongun stig worden, dan moeten we volgens minister Zijlstra een wezenlijke de pressie bestrijden. Hij hoopte en verwachtte niet, dat een loonsverhoging aanstaande is, terwijl minister Zijlstra ook geen re den zag voor een stijging van het prijsniveau. „Wellicht is er nog spra ke van een militair evenwicht tussen West en Oost, maar wij moeten niet meer denken in termen van militair overwicht onzerzijds. Zolang het even wicht blijft gehandhaafd, ma ken wij een gerede kans, dat de Sovjets het gezond verstand zullen doen zegevieren boven hun imperialistische drang, maar wee het Westen en wee de wereld, als door schuldige verwaarlozing van onze defen sie of door schuldige laksheid de weegschaal zal overslaan ten gunste van de potentiële tegen stander". Dit verklaarde de Nederlandse afgevaardigde J. J. Fens, rappor teur van de commissie van ver- dedigingsvraagstukk'en en bewa pening, gisteren in de zitting van de assemblée der Westeuropese Unie. Hij herinnerde in dit ver band aan de Sovjet-kunstmaan en het Russische ballistische projec tiel. Do heer Fens sprak er zijn teleur stelling over uit, dat het toegezegde NAVO-rapport nog niet ter beschik king van de commissie stond en deze dus niet over de nieuwste gegevens betreffende de Westelijke verdediging beschikt. De commissie heeft het nodig ge oordeeld in haar rapport er nog eens de nadruk op te leggen, dat de part ners in de Westeuropese Unie, ten einde het schild niet te verzwakken, geen eigenmachtige wijzigingen in hun strijdkrachten moeten aanbren gen zonder onderling overleg. De Russen hebben het Westen technisch overvleugeld, zo merkte de heer Fens op. „Het is zelfs niet uitgesloten, dat Westers gezinde landen in andere de len van de wereld zich nog wel eens zullen bezinnen, alvorens vo'ort te gaan met het voeren van een pro- Westerse politiek. Men kan zeggen dat het aanzien van het Westen een aanzienlijke deuk heeft gekregen." De Duitse afgevaardigde, Fritz Erler, bracht in de loop van zijn uiteenzetting naar voren, dat het Westen thans in een militaire im passe is geraakt en een middel moet zoeken om een uitweg te vinden. In dit verband vroeg hij zich af, of het niet raadzaam zou zijn, een gebaar te maken tegen over de Sovjet-Unie om de proef explosies in ieder geval geduren de een bepaalde periode stop te zetten. Het Westen zou dan kunnen zien, hoe de reactie van de Russen hierop zou zijn. Bij het slagen ervan zou men tot een zeker controlesysteem kunnen komen. De effectenbeurs te New York heeft gisteren een scherpe reactie te zien gegeven, die aan verscheidene oorza ken was toe te schrijven. Een hiervan was de veronderstelling, dat de Ame rikaanse regering haar desfensie-uit- gaven zal beperken. Dit vermoeden leidde tot zeer grote koersverliezen bij aandelen van vliegtuigfabrieken. Ook spoorwegen en olie-aandelen wa ren aanzienlijk lager. De daling liep bij olie-aandelen zelfs tot ongeveer 8 dollar. De verkopen van olie-aande len waren uitgelokt door de verkla ring van Kroestjef, dat de wereld in het nabije oosten door een nieuwe oorlog wordt bedreigd en dat minister Dulles Turkije heeft willen verlokken deze oorlog te beginnen door een aan val op Syrië. Aan de rand van Sydney woeden talrijke bosbranden, die, aangewakkerd door een krachtige storm, de stad be dreigen. Ondanks het feit, dat het vuur door alle beschikbare krachten wordt be streden, zijn al zeventien huizen, en een fabriek ter waarde van 1.650.000 gulden in de as gelegd. Door de storm werd een aantal kleine schepen in de haven op de rotsen geslagen. Een Brits vracht schip, dat met springstoffen is ge laden, sloeg ook van zijn ankers los. Met veel moeite kon het tenslotte op een veiliger plaats worden ge meerd. De Bredase rechtbank heeft de handelaar J. V. uit Delft veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met af trek wegens zijn aandeel in een groot scheepse smckkelaffaire met Volks wagens. De auto's werden in Duits- land<feestolen en met valse nummer en kentekenbewijzen naar Nederland gesmokkeld. In Duitsland was de Duitser V. de grote man, in Neder land werd J. V. als het hoofd van de bende beschouwd. In totaal zouden 184 wagens zijn verhandeld. Ze wer-, den op de .automarkten te Tilburg en Utrecht verkocht. De eis tegen V. was drie jaar met aftrek geweest. ym mm. t^*im* d a#» H i (Van onze redacteur) Een jongen van 14 jaar, afkomstig uit Wouw, vond donderdagmorgen een tas met een inhoud van circa zevenhonderd gulden. De jongeman fietste naar het park „De Verfraaiing", wierp de tas weg, nadat hij er echter eerst ,f 35.- uit had gehaald. Hij begaf zich vérvolgcns naar dc fabriek, waarop hij werk zaam is, niet vermoedend, dat de hele zaak binnen enkele uren opgehelderd zou zijn. Mevrouw S., die al fiet sende de tas had verloren, ging zich bij de politie melden. Zij vertelde haar verhaal. De politie achtte het raadzaam haar te ver zoeken de wegen, welke zij had befietst, toch nog maar eens te bekijken. Dit deed mevrouw S. Zij vroeg aan alle mogelijke mensen die zij tegenkwam of ie mand haar tas had gezien. Toen zij voor de eerste maal haar route had af gelegd had zij geen succes. Zij trok er echter opnieuw op uit en nu kwam zij te weten dat een jongeman enkele uren geleden een tas had opgeraapt. Hij was er mee weggefietst. Aan mevrouw kon precies wor den verteld waar de jon geman werkte. Zij ging op nieuw naar het politiebu reau. Met een agent ging mevrouw de bewuste jon geman in de fabriek op zoeken. Aanvankelijk zei de knaap nergens iets van te weten, maar het duurde toch niet lang of hij gaf toe een tas te hebben ge vonden. Hij had er verder geen aandacht aan besteed en het voorwerp in „De Verfraaiing" weggewor pen. Mevrouw fietste daarop met de jongen naar „De Verfraaiing". Zij was zeer verbaasd, toen de knaap wat dichter bij haar kwam fietsen. „Hier hebt u al vast 35.-", zei de jongen, die het bedrag prompt overhandigde. Dit was voor mevrouw werkelijk te veel. Opnieuw werd de politie in het ge val betrokken en vanzelf sprekend volgde er nu een proces-verbaal. De jongen werd aan een uitvoerig verhoor onderworpen en vervolgens kwam zijn moeder hem afhalen. Inmiddels hadden me vrouw S. en de jongen de tas, waarin zich al het overige geld bevond, uit de struiken te voorschijn gehaald. Deze aardige foto van het Engelse koninklijke gezin werd kortgeleden, gemaakt in de grote tuin van hét Buckingham paleis, de Britse ko ninklijke residentie te Londen. De vier ministers van de anti-com munistische regering en vier belang rijke ministers van de communisti sche regering van San Marino hebben gisteren in de Italiaanse badplaats Rimini overeenstemming bereikt over de wijze, waarop de anti-communiste» de plaats van de communistische re gering zullen innemen, aldus hebben de twee regeringen bekendgemaakt. Men is overeengekomen het hoofct van de politie, Ettore Sozzi, markies van San Irene,, bevoegdheid te geven, de milities van de twee regeringen te ontwapenen en toezicht te oefenen op het vreedzame verloop van de rege ringswisseling. Over de politieke voorwaarden is niets medegedeeld.

de Stem | 1957 | | pagina 1