(VROUWENSPIEGEL apijten al eeuwenlang eken van persoonlijkheid 3d3l<!2M3WUOflV Nieuwe stijl schoenen Onhandigheid kan goedkoper zij s'ieuws in pauw-blauw Tricot- en jersey- creaties voor komend winterseizoen Frisse gerechten van karnemelk en yoghurt Verfraaiing voor huiskamer i Narcissen I i De make up DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 11 OKTOBER 1957 Kruistochten Rijst met paprika en kaas Haute-couture uit Parijs tuin "tips(^jtuin *tips Volgend jaar groter textiel jaarbeurs Mevrouw Roosevelt's bezoek aan Rusland De verlossende bekentenis 1WS I In het oude Kome was het een bewijs van welgesteldheid, wanneer men o\ er een vloerbedekking beschikte die opviel door zijn weelderigheid. Kapi- fc, en werden uitgegeven om tapijtenknopers aan te zetten tot een uitzonder- li ko prestatie. En net zoals nu, was er een wedijver wie zich de bezitter kon Bloemen van het allermooiste. zaak te vinden dergelijke vloerbe dekking aan te schaffen. De gewone arbeiders konden zich een dergelijk luxe niet veroorloven. Toch probeerden zij hun kamers zo veel mogelijk aantrekkelijk te maken. Over de kale stenen of planken vloer strooiden zij zand. Bruin zand dat ze netjes gladstreken. Met grote ijver en kunstzin tekenden zij allerlei on derwerpen in het mulle zand. Nog niet zo lang geleden kon men derge lijke „tapijten" aantreffen in de wo ningen van de arme boeren in Drente De behoefte die iedere vrouw heeft om haar huis zo aangenaam mogelijk aan te kleden is gelukkig nog niet uit de tijd. Integendeel hoe langer hoe meer kan men op merken dat, ook wat de bekleding van de vloer betreft, er een ver grote interesse ontstaat. Te weinig echter durft men in de keus van een goed tapijt, zijn (of liever haar) smaak en dus -ie per soonlijkheid in deze keus te leggen. Heel vaak houdt men op de eerste plaats rekening met wat de vrienden of buren mooi vinden. Juist door de eigen smaak te laten gelden, krijgt men een oorspronkelijkheid die de spiegel is van de bewoners van het huis. H Vanuit Rome heeft het tapijt zijn Jgrc gevonden door de Westerse we- Bc lcl, zo ontlenen wij aan het bekende Biodeblad Visie. Het valt niet te ont- Mcnnen dat de kruistochten aan het Jebruik van tapijten een flinke stoot legeven hebben. Men kwam in con ga et met de Oosterse knoopkunst. Menig ridder bracht bij zijn terug keer naar zijn kasteel een paar grote en exotische tapijten mee. In Europa had deze kunst navol- ng. Vooral dc kerken waren ge- oid met schitterende vloerbedek kingen. Men trachtte hiervoor on- ierwerpen te vinden die betrekking padden op kerkelijke gebeurtenissen. J Bij de intocht van Hendrik II was tl-el Parijs behangen met de kost baarste tapijten. De vuilheid van de itraten ging schuil onder prachtige Vloerkleden die door de beste kno- |ers uit binnen- en buitenland ge naakt waren. Een ander bewijs van Je grote waarde die men hechtte tan tapijten, is wel het feit dat de J-jarige Lodewijk XIII er voor waak- t< dat de Turkse gezant die hem Eczocht, niet het tapijt betrad waar óp de jongeman zich bevond. Het blijkt dus wel dat het tapijt in Be geschiedenis een grote plaats in genomen heeft bij hen die over vol- Joende rijkdom een aanzien beschik- len om het voor zichzelf, de nood- Kleuren Bij het kiezen van het tapijt voor de huiskamers dient men terdege re kening te houden met de soort meu bels die men in de kamers heeft. Het geheel moet harmoniëren met het interieur. Meubels, gordijnen, kleur van de wanden, grootte van het ver trek en tapijten moet evenwichtig samengesteld zijn. Hierdoor zal het een geen afbreuk doen aan het an der. Beschikt men slechts over één grote kamer dan is het zeer goed mogelijk enkele contrasterende kleu ren tapijt te nemen, om zo een zit- eet- of werkhoek te accentueren. Voor de slaap- en de kinderkamers kan men bijzonder aardige tapij ten krijgen, die een sfeer van ge zelligheid en rust geven. Onze Nederlandse industrie maakt in al haar tapijtsoorten mooie en ver antwoorde kleuren waaruit iedereen zeer zeker een keus kan maken. 250 g rijst, 2 a 3 paprika's (groene, zoete), 1 ui, 2 tomaten in plakken gesneden, 250 g niet te jonge kaas, in plakken van 1/2 cm gesneden, 50 g roomboter, zout, peper, sam bal naar smaak. De paprika's wassen, doorsnijden, de zaadjes verwijderen en in reepjes snijden. De rijst gaar koken. De pa prika en de gesnipperde ui lichtbruin en gaar fruiten en door de gare rijst mengen, op smaak afmaken met pe per en zout. De kaas in vier of acht gelijke plakken snijden en deze, af wisselend met plakjes tomaat (die met zout en peper zijn bestrooid) dakpansgewijs langs de rand van de vuurvaste schotel, waarin de rijst is gedaan, leggen. De schotel in een vrij warme oven plaatsen tot de kaas gesmolten is en lichtgekleurd. Naar het schijnt kunnen lief hebsters van bovengenoemde materialen deze winter hun hart eens goed ophalen. Parijs brengt zowel mantelpakjes, als jurken en cardigans van jersey en gebreide wol, in velerlei va riaties. j w ryz\ ij- w Op de plaats waar Nar- kissos, de schone jonge ling, zoon van de rivier god Kephisos stierf, ont- pproot een bloem, die Marcis genoemd werd. Narkissos staarde zo lang in het heldere bron water, dat hij verliefd jverd op zijn eigen in het vater weerspiegelde beeld, zo dat hij van liefdesverdriet stierf. Hoevele nakomelingen heeft nu die ene Narcis gekregen. Duizenden cultuurvor- non hebben het tenslotte Noodzakelijk gemaakt, dat een schematische inde xing gemaakt werd in elf groepen en uit deze elf groepen zal ik een greep doen en geschikte soorten voor tuin en kamer de re- |vue doen passeren. De cultuur van Narcis- Isen is eenvoudig. Plant ze Ivroeg, eind september is de beste tijd, want de Marcis wil voor de winter leen flink wortelgestel vor- Imen. De bovenkant van Ide bol moet 8 tot 10 cm I onder de grond komen, de I onderlinge afstand moet I ongeveer 12 cm bedragen. I Narcissen kan men jaren I vast laten staan. Staan ze onder niet te zwaar ge- boomte, dan zullen ze jaar in jaar uit rijkelijk bloeien. Verse stalmest is niet goed, noch in grond, noch als bedekking. Aan gezien de Narcis niet ge heel winterhard is, ver dient het aanbeveling uw bollen met turfmolm of riet af te dekken, dat men verwijdert, zodra de neu zen goed en wel zichtbaar zijn. Plant op zijn minst een groep van 7 bollen bij elkaar, een paar bloemen geven geen effect» een groep echter altijd. In gras geplant bloeit de Narcis goed. U kunt echter na het bloeien het gras met het loof niet di rect maaien. Doet u dit wel dan zal de bol het volgend jaar geen of een veel minder mooie bloem produceren. i In de border is de Nar cis goed op zijn plaats, na het uitbloeien kunt u een jarige zaaipianten tussen de bollen zetten, die dan het minder fraaie afster vende loof bedekken. In een groepje moet u de verschillende soorten niet dooreen mengen, want de bloeitijden zijn niet gelijk. Van de Trompetnarcis sen is de King Alfred een vrij hoog groeieiide, don kergele heraut, die u veel genoegen zal verschaffen. Mount Hood heeft grote witte bloembladen met een brede, zuiver witte trompet, die zeer langdu rig bloeit. De Queen of bicolors heeft een crèmegele trom pet, daarnaast zuiver wit te bloemblaadjes. Van de kortkronige narcissen noem ik u Firetail, een langstelige, grote, room witte narcis met een fel rood kroontje. Onder de grootkronige narcissen zijn: Carlton met zeer grote eenkleurige donker gele bloemen; John Eve lyn met sneeuwwitte bloembladen en een kroon van een oranje kleur. De kroon is fijn gekruld en gekarteld. Semper Avanti met zijn brede oranje kroon is ook een prachtige vertegenwoordiger van bovengenoemde soort. De Poetasnarcissen bloei en in schermen. Cheer fulness toont u dubbele witte bloemen met in het hart kleine oranje veer tjes. Orange Wonder geeft een forse tros met grote sneeuwwitte bloemen, die een zuiver oranje kroontje hebben. Onder de dubbel Nar cissen zijn enkele soorten die onze belangstelling ten volle waard zijn. Inglescombe biedt een zachtgele dichtgevulde bloem op stevige steel. De Jonquillen zijn fijn van habitus en zeer welrie kend. De Trevithian geeft vele bloemstengels met kleine botergele bloemen, 2-3 aan een tros. Probeer ook eens de Ariandus Thalia. De on geveer 50 cm hoge sneeuwwitte bloemen, waarvan er 3 aan een tros verschijnen, zijn weergaloos mooi. Naast al deze tuinnar- cissen vindt u enkele uit gelezen soortén voor ka mercultuur. Zet hiervan enkele bollen in een pot en plaats ze in een don kere ruimte, geef ze ge regeld water en wacht met de bollen in het licht te brengen tot de ..neus" ongeveer 8-10 cm lang is. Ook kunt u ze op grint zetten, het water mag echter nooit zo hoog ko men, dat het de onder kant van de bol raakt. Paperwhite en Grand So- leil d'Or zijn op opgezet, de vroegstbloeienden. De grote trompetnarcis Golden Harvest, de Oliver Cromwell heldergeel met wit, de Scarlet Elegance met oranjerode kroon, de Scarlet Milner, die een klein, zwavelgeel trom petje heeft, de Cragford met een kroontje van oranjerood en witte bloem bladen, zijn alle soorten, waarvan u in de huiska mer veel plezier kunt be leven. Hun vrolijke kleu ren schenken zonneschijn in donkere tijden. Een aardige nieuwe vondst aan uc'.e sweater voor de komende nerfst is de gesp van geel chroom- leder, welke voor de sluiting norgt. Het nieuwe modelletje, hier gedra gen door Gillian Clarke, is van pauw-blauwe ,,romany"-wol. De Textiel jaarbeurs 1958 die in het kader van de a.s. Voor- jaarsbeurs te Utrecht wordt ge organiseerd, belooft grootser te worden dan ooit te voren. Dit heeft de directeur van de Tex tiel jaarbeurs, de heer A.G. Bie- mond, op een persconferentie medegedeeld. De Nederlandse Textielbeurs wil tijdens deze beurs, die van 17 tot en met 27 maart wordt gehouden, een drachtig manifesteren om daardoor 'n tegenwicht te vormen tegen de zuig kracht van andere jaarbeurzen. Vol gens de heer Biemond zijn vooral de Britse activiteiten de laatste tijd zeer groot. De Britse textielindustrie heeft op de onlangs gehouden Zweedse jaarbeurs op waarlijk grootse wijze gemanifesteerd. Naar de mening van de heer Biemond zal de Nederlandse textielindustrie achterop raken en haar kansen verspillen, wanneer zij doorgaat met versnippering van krachten door aparte beurzen te hou- 1. *n Plaa*s van gezamenlijk op te trekken op de nationale textielmani- festatie. Het aanstaande voorjaar zal de 1 extieljaarbeurs naast de Beatrix- en trenehal ook de beschikking hebben over de gehele parterre van de Jaar beursgebouwen op het Vreedenburg. Hierdoor wordt een uitbreiding ver- kregen van ruim 3000 vierkante me- iÜf' }vaardoor de textiel jaarbeurs in lAaf K°VGï-iefn brut0 exPositieruimte gaat beschikken van bijna 8000 m2. H»un„heer Bjemond acht samenbun- deling van krachten in de Neder- landse textielindustrie een bittere noodzaak. De binnen- en buitenlandse inkoper moet volgens hem in Utrecht Jri <Vg feld- krijSen va" wat de rien hia?v. hndustrie te bie den heeft. Dit is, zo zei hij tot nu toe met mogelijk gebleken, deels door een tekort aan expositieruimte, deels door het ontbreken van begrip in bepaalde takken van textielnijverheid. De robe-sweater" en de „robe- cardigan" zijn zoals hun naam al aangeeft, japonnen, waarvan het ont werp in het teken van het sportieve genre heeft gestaan. Dit neemt even wel volstrekt niet weg, dat ze van een grote elegance kunnen zijn! Ze volgen evenzeer de vloeiende mode lijn, waarin de andere stoffen ver werkt worden en hebben slechts een vage taille, maar kunnen ieder rno- ment op flatteuze en originele wijze omgetoverd worden in iets anders door de simpele toevoeging van een ceintuur. Geen wonder, dat op het gebied van ceintuurs momenteel een variatie bestaat om koopziek van te worden! Afgezien daarvan zagen wij bijzonder aantrekkelijke modellen, hoesvormig bijna, met een zo ruim gedrapeerde rondlopende kraag, dat deze zonodig over het hoofd geslagen kan worden. (Een heerlijk bezit voor wie gezegend is met een tochtig tr^.ppehuis). Ruime modellen De rechte, zeer eenvoudige man telpakjes zijn als regel eveneens voorzien van teruggeslagen, gerolde kragen. Hun originaliteit ontlenen zij aan de geestigheid van de verwerkte stof. of aan de kleur daarvan. Hier en daar lieten zich ook weer jersey mantels uit de twintiger jaren zien; vrij recht en van onder wat inge nomen. Evenwel ook de naar onze smaak aantrekkelijker modellen die door hun ruim en royaal vallen ie- Wanneer u bij nadere beschou wing in de spiegel uw gezicht te rond of te kort acht in verband met een bepaald kapsel, dan kunt u dat met een paar handgrepen verhelpen. Aangenomen, dat uw huid volkomen schoon en droog is, legt u allereerst een basiscrème op. Deze wordt egaal uitgewreven. Voor een van nature droge huid kan een melk het beste dienst doen, terwijl als regel een zeer vette crème als basis vermeden dient te worden. Laat deze basiscrème even intrekken en verwijder een even tueel teveel door het gezicht licht te deppen met een servetje. Ver volgens brengt men luchtig de pan cake of wat men gewoonlijk ge bruikt aan en daarna moet de rouge zijn werk doen. Dat wil zeggen, wilt u het gezichtstype „verlengen", breng de rouge dan aan van juk been naar oor. Zorgvuldig en ge lijkmatig opbrengen en oppassen voor scherpe contouren tussen rou ge en onderlaag. Acht men daar entegen het gezicht te smal voor japon of kapsel, breng de rouge dan aan vanaf dicht bij de neus en laag over de wang uitlopend, waarbij het jukbeen slechts een dunne toets krijgt. Het verdient aanbeveling dit soort experimenten eerst eens op een rustig moment te proberen en het niet te laten aankomen op de uitgaansavond zelf. Niets is zo vervelend als een make up. die in alle haast over gedaan is. Men houdt dan steeds het gevoel, dat het beter had ge kund! Het napoederen mag ge rust een beetje royaal toegaan. Een nabehandeling met een zachte ba byborstel neemt alle teveel weg en doezelt mooi na. Gebruik de lippenstift zo min mogelijk voor het veranderen van de contouren van de mond. Men kan de lippen hoog stens voorzichtig iets verlengen of voller doen tonen, doch niets schaadt het geheel zozeer als een „getekende" mond. „Het zijn nu de Amerikanen en niet de Russen die zich omgeven met een ijzeren gordijn," heeft mevrouw Roosevelt in New York verklaard, na haar bezoek aan de Sovjet-Unie. „De Amerikanen," verklaarde zij. „kunnen nu het leven in Rusland leren kennen, maar de Russen mo gen Amerika niet binnenkomen als het State Department niet van oor deel is dat hun bezoek voor Amerika van nut is." „Laat de Russen, naar Amerika ko men, opdat zij kunnen zien wat het zeggen wil in een vrij land te leven," aldua utvmnr Roosevelt De 22-jarlge Paula Young uit Toronto, Canada, toont hier staal tjes van de nieu we stijl dames schoenen, ont worpen in Parijs door Charles Jourdan en naar Londen gebracht voor de volgende lente. De collectie, welke werd ge toond in het Stratford Court hotel te Londen, kondigt de terug keer aan van de Louis XV stijl, De schoentjes hebben spitse neuzen, extra beklemtoond bij de modellen voor de avonduren. mand lust geven, lekker weg te krui pen in zo'n warm en donzig aan doend hulsel. Wie het zich kan ver oorloven, mag ook daar weer een ceintuur om doen naar eigen fanta sie. Het donkertonige, voorname groen van oud brons schijnt toch wel favo riet te worden! Daarop volgen dan direct de afleidingen daarvan en vooral ook het groen dat opgegraven munten kunnen vertonen. Onder de roden komt ook het lang vergeten steenrood weer aan de beurt. Bij de grijzen: de toon van ge schuurd ijzer en het beige-grijs dat aan vuursteen doet denken. Contrasten De cardigans en vesten die hun naam aan deze ontwerpen hebben ge leend. zijn wat korter en minder wijd dan tot nu toe. Er worden nu veel contrastwerkingen toegepast; bij voorbeeld koffiebruin met een don- rgrijze dwarsband en rood in com binatie met geel. De twinset leeft voort en de combinatie van een strak zittend jersey truitje met volkraag- cardigan. Een andere variatie op dat thema is een sweater met lange mouwen, gedragen met een boleroo- tj-, beide in helder rood, afgezet met zwart. Sommige modellen had den uit pure nonchalance zelfs geen sluiting. Bij de getoonde kleuren konden, onder andere, een fraai olijfgroen, safraangeel, het rood van Spaanse pepers, het vage zwart van roet en teer beige genoteerd worden. De modellen geven een robe-man- teau van beige wollen jersey, en een cardigan van zwart-witte jersey (pied de poule) met rood afgezet, weer. Het truitje onder de cardigan is even. eens rood. Vooral bij warm weer vinden karnemelk en yoghurt grote aftrek. En geen wonder! Maar ook wanneer de zon niet onbarmhartig schijnt valt een karne- melkdrank of een nage recht van yoghurt of karnemelk in de smaak. Zoete melk, die zuur geworden is, kan echter niet meer ge bruikt worden, omdat hij schadelijk kan zijn voor de gezondheid. Men doet er het best aan ze maar weg te doen. Voor degenen, die van karnemelk en yoghurt eens iets an ders dan anders willen maken, laten wij enige recepten volgen; Recepten voor i perso nen. Pruimenyoghurt 500 g pruimen, een klein kopje water, 75 g (5 eetlepels) sui ker, 2 eetlepels aard appelmeel, 1/2 1 melkyoghurt. De pruimen wassen. Een paar achter hou den voor garnering, de rest opzetten met het water. De pruimen zachtjes gaar koken in ongeveer 10 minuten en door een zeef wrij ven. Het aardappelmeel met wat water aan mengen en onder roe ren in het warme prui- menmoes gieten. Het moes weer aan de kook brengen en de suiker toevoegen. Het prui- menmoes koud laten worden. De yoghurt er mee vermengen. Kort voor het gebruik het gerecht garneren met de achtergehouden vruchten. Desgewenst beschuiten of cornfla kes er bij geven. Hangop met rozijnen 1 1 karnemelk, 75 g rozijnen, 75 g (5 eet lepels) suiker, iets citroensap, ruim 1 kopje water. In een kom een vergiet plaatsen. Hierin een goed uitgespoelde en uitgeknepen doek leg gen. Op de doek de karnemelk schenken. Af en toe het dikke ge deelte van de doek scheppen en overdoen in een kom. Tenslotte de hangop glad roeren. De rozijnen wassen en in het water 5 a 10 minuten zachtjes laten koken. De rozijnen koud laten worden en met de suiker en iets citroensap door da hangop scheppen. Karnemelkvla 1 1 karnemelk, 15 g (7 blaadjes) gelatine, 1 ei, ongeveer 35 g (2,5 eetlepel) suiker, citroen. De gelatine een kwar tiertje weken in ruim koudwater. Het ei met de suiker losroeren en onder steeds roeren da karnemelk erbij schen ken. De gelatine uit knijpen. Een half kopje water aan de kook brengen, over de gela tine schenken en roeren totdat de gelatine ge heel opgelost is. Da ge- latineoplossing door de karnemelk roeren. De massa op smaak afma ken met geraspte ci troenschil, citroensap en zo nodig nog suiker. De massa onder af en toe roeren stijf laten worden. De vla garne ren met vruchten, jam of biscuitjes. Het heeft lang geduurd, maar nu ben ik erover heen. Dat spreekwoord van de tijd die alle wonden heelt is er toch niet voor niets. Maar voor het geval U nog aan het zelfde euvel zou lijden, als dat ivat ik nu heb overwonnen wel, misschien hebt U dan wat aan het relaas van mijn ervaringen. Mogelijk bespoedigt het ook uw genezing... 't Moet ruim veertig jaar geleden gebeurd zijn. In die dagen geviel het namelijk, dat ik ter wereld kwam. In mijn hele leven is het nooit anders geweest. Toch kan er van erfelijke belasting geen sprake zijn, want mijn vader was zeer bedreven met hamer en nijptang. Hij was in karweitjes letterlijk gesproken erg handig. Maar in mijn jeugd reeds viel het ta constateren: op dat punt was de appel wat mij betreft heel erg ver van de boom gevallen en in later jaren is het be wijs bij herhaling geleverd. Zo U wilt kan ik U nog in contact brengen met die automonteur, die twee dagen werk had om mijn motor te demonteren en weer op te bouwen. Ik had er zélf eens wat aan willen doen en kans gezien een schroefje zó te laten vallen, dat er dik twintig manuren werk aan te pas kwamen om de schade te herstellen... Voor het geval U bereid zou zijn thans in een lach te schieten, laat het dan een meewarige zijn, want het was allemaal echt niet leuk. Gelooft U mij ik spreek uit ervaring al die mannen, die er zo prat op gaan „helemaal niet technisch te zijn" gevoelen dit inner lijk als een tekortkoming en zouden wat graag willen dat het anders was, dat zij ook vlotjes op een zaterdag middag even de stofzuiger konden repareren om dan zondags in een handomdraai het nieuwe vloerzeil te leggen. Evenzeer als iedere man diep in zijn hart wat trots is op die zware haard, die hij elke dag van die o zo gevoelige huid moet scheren en deze zorgelijke taak breeduit verkoopt aan elkeen, die het horen wil, zo haakt hij ook naar de prijzende woorden om zijn technische vaardigheid, zijn bedrevenheid in het op knappen van klusjes, de huiselijke in het bijzonder. En hij zal zijn achterlijkheid op dit punt des te sterker ge voelen, naarmate in de kring zijner vrienden veel handige mannen zijn. In mijn kring was er zo een! Hij kon élles. Stoelen bekleden? Een kleinigheid, waarover niet eens te praten viel. Even 't zeil leggen? 't Is al gebeurd! Nieuwe tafel nodig? Nou als je wat hout hebt, volgende week klaar hoor. Kortom een technische „he-man" van 't zuiverste water, tegen wie ik afstak als een opgeschoten jongen, die nimmer de volwassenheid zou benaderen. En toen hij en ik on geveer gelijktijdig een nieuwe woning kregen, zat de kat helemaal in de gordijnen. Figuurlijk gesproken dit keer want niemand anders dan HIJ had met die gor dijnen te maken. Hij zorgde voor de juiste afmetingen, voorzag ze van haakjes, bevestigde de rails waarlangs ze aojtóea echwven, hing m voor de ramen, Het linoleum had-ie al gelegd, nadat natuurlijk eerst het nodige vilt» papier over de planken was gespreid. Bij het behangen was geen vakman te pas gekomen. Over de lampen spreken we niet eens en als U mij vraagt, waar Hu wél een vakman, een woninginrichter dus was bij geweest, moet ik het antwoord schuldig blijven. Dat kastje in de hoek van de woonkamer was ook al eigen werk en' U begrijpt dat deze man tientallen guldens goedkoper* uit was dan ik, die telkens weer mijn heil moest Boeken' bij mensen, die voor de diverse taken van gordijnen maken, zeil leggen en kasten timmeren zijn opgeleid en derhalve voor hun arbeid betaald moeten worden. Mijn technisch minderwaardigheidsgevoel, bijkans veertig jaren oud, scheen voor goed bezegeld te wor den. Een situatie waarin mijn vrouw zich gemakkelij ker schikte dan ik. Inmmiddels zijn we een kleine twee jaar verder ge komen. Hét feit, dat wij elkanders technische spiegel beelden zijn, heeft de wederzijdse sympathie tussen mijn vriend en mij nimmer kunnen aantasten. Wij ko men dus geregeld bij elkaar „over de vloer", zoals dat heet, waarbij wij over en weer dus ook volop de gelegenheid hebben te aanschouwen hoe de film verder rolt. Langzaam-aan werd het duidelijk en sinds kort ont kent niemand het meer: de railconstructie van de gor dijnen is bij mij thuis toch iets beter dan bij m'n vriend. Bij mij schuiven de gordijnen namelijk nog steeds; z ij n vrouw moet vrijwel altijd eventjes op de stoel klimmen als zij de raambedekking wil sluiten of openen. Bij mij is de vloerbedekking niet gloednieuw meer, doordat er wel eens iemand met een kapotte zool over gelopen heeft. Maar het ligt er nog allemaal precies zo als twee jaar geleden. Mijn vriend klaagt over het zijne niet, maar we zien de losse naden en de daardoor ontstane kleine scheuren kon zelfs hij niet repareren. Dat zelf getimmerde kastje heus: van héél goed hout staat volkomen waterpas, zodat de deur helemaal niet klemt, maar dat is te danken aan dubbelgevouwen bierviltjes onder de rechter ach terpoot. En het behang bobbelt een weinig, maar dat deed 't al twee weken nadat het er hing, zodat daarvan de muren wel de schuld mogen dragen. Verleden weck, toen een gemaakte drie sans de robber volmaakte en daarmee een eind kioam aan de veertiendaagse bridgeavond, zei mijn vriend on- verwachtdoelend op z'n c/ordijnent z'n vloer en nog zo het een en ander: „Ik geloof toch dat ik echt veel goedkoper ben uit gewee dan jij. Maar of het ook.... goedkoper was zie je, dat betwijfel ik nou wel een beetje." Misschien hebt U niet zo'n vriend, die bij machte is om zo iets te bekennen en U op slag van uw technisch minderwaardigheidsgevoel af te helpen. Dèèrom vertelde ik U deze ware geschiedenis, waar mee U mogelijk uw voordeel kunt doen. Ik hoop het van harte I

de Stem | 1957 | | pagina 13