Mr. P. v. Empel en mr. A. v. Royen te Middelburg geïnstalleerd Conflict gezondheids dienst voor dieren Internationaal polltiecongres Bevelandse hofsteden dragen vaak fantastische namen VAL OA DE Minister stelde keersluis Brouwershaven in gebruik In januari reeds melk- standaardisatie in Zeeland President en vice-president van de rechtbank Gestolen auto's gesmokkeld Hoofdonderwijzer maakte er folkloristische studie van Ml TAi KI GEM] KIND DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 10 OKTOBER 1957 2 Parels aan Uw vingertoppen I K.V.P.-statenkring Hulst vergadert Minder fruitveilingen Vreemde reactie van weekblad Adj. directeur zal moeten heengaan Walcheren Hoogwaterstanden ZEEliWSt//- VEAANDEREN Zuid-Beveland TEGEN GRIEPHOEST Brandweerkorpsen in wedstrijden te Ingelmunster R.-k. ulo-school niet gesloten door A-griep EXAMENS AGENDA Vandaag ER is eerl een gr sturen in de central! derbijslag hebben da richt. De m zaken wil, regelingen beter aanp ling. Nu regeling vo opgezet dai kinderbijsl; gressie naa cent van ook nog en kindertal, kind voor per jaar pe 5e kind en f voor het 6e Hiermede v na niet de p dertal bereil volgens de 1 vat. Vandaa gemeenten rectie in de ten. Nu is d verschenen, wordt gelas meren aan c woord op v Kamerlid v; minister daa tivering gegi voorziening, in het salar: heidspersone loonpolitiek door C Al wat de meestertitel in Zeeland draagt en bij rechtbank en balie betrokken is, was gistermorgen in de raadszaal van het Middelburgse stadhuis aanwezig om de installatie bij te wonen van de nieuwe president, mr. P. v. Empel en de nieuwe vice- president, mr. A. v. Royen. Ook familieleden en relaties van bei de heren gaven van hun belangstelling blijk. De Officier van Justitie, mr. v. d. Dussen, verrichtte de installatie van de president, met een toespraak vol waardering. Eerst bezag hij de ambtelijke kwa liteiten van mr. v. Empel, welke hij hogelijk roemde. Hij wees er op dat zijn grote bekendheid met Zeeuwse personen en toestanden waarborgen bieden voor een juiste rechtspraak. Daarna benaderde hij de nieuwbe noemde van de persoonlijke kant, wijzend op de vriendschappelijke verhouding en aangename samen werking. Nadat mr. Muller, de griffier, het beëdigingsprotocol had voorgelezen, werd de vice-president, mr. A. v. Royen op hoofse wijze door mr. v. Empel geïnstalleerd. Wij weten wat wij aan elkaar hebben, zei spr. en hij hoopte dat zijn confrater nog (Advertentie) Pearl Cutex maakt kostbare Juwelen van Uw nagels, 't Staat zo luxueus, zo rijk... en ze glinsteren zelfs in het donker! Pearl Cutex is extra en èxtra duurzaam. Geen andere nagel lak houdt zo lang en blijft zo mooiKies uit de zeldzame parel- kleuren. vele jaren zijn functie met genoegen zou waarnemen. Mr. v. Royen dankte voor deze goede woorden en complimenteerde op zijn beurt de nieuwbenoemde met zijn eervolle promotie op nog jonge leeftijd. Ook de echtgenote, kinderen en ouders van mr. v. Empel com plimenteerde hij en wees op het zeld zame van het feit dat bij installatie van een rechtbankpresident, diens ouders nog aanwezig mogen zijn. Spr. memoreerde de loopbaan van mr. v. Empel en vond dat degenen, die hem tot de Middelburgse recht bank hadden aangetrokken een fijne neus bezeten moeten hebben. Vol vertrouwen, besloot mr. v. Royen, zien we U de plaats aan het hoofd van het college innemen, als waar dig opvolger van mr. v. Roggen. Mr. Muller, de griffier trad op als tolk van heel het rechtbank-apparaat toen hij uiting gaf aan de algemene voldoening over de benoeming van mr. v. Empel en mr. v. Roijen, die hun Pappenheimers kennen en met wie het goed samenwerken is. Namens de balie sprak de deken, mr. Kegge uit Goes de gelukwensen uit en tevens zijn vertrouwen in be- hebben en memoreerde waarderend zijn leermeesters, hierbij deurwaar der van Maaren niet vergetend. Spr. verklaarde er met kracht naar te blijven streven dat in Zeeland recht wordt gesproken, zoals de wet dat verlangt. Een mijnwerker uit Belgisch Eijs- den, W. D.. is wegens het van België naar Nederland smokkelen van drie auto's veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf en geldboeten van 58.000, 105.000 en 100.000 franken, ie der te vervangen door drie maanden gevangenisstraf. De auto's werden verbeurd verklaard. D. had de auto's, die hij ten nadele van garagehouders te Hasselt en Luik ontvreemd had, met valse papieren over de grens ge bracht. Voor de diefstallen was hij al eerder veroordeeld. Zaterdag a.s. komt de Statenkring Hulst van de K.V.P. in het Ghesellen- huis te Axel bijeen. Ter voorbereiding van de komende kringvergadering worden daar de statenverkiezingen besproken. Er worden kandidaten voor het dubbele kringbestuur gekozen, evenals plaatsvervangers. Ook de ove rige problemen rond de verkiezingen, welke waarschijnlijk op 26 maart ge houden zullen worden, komen in deze statenkringvergadering ter sprake. Om te bereiken dat er, wanneer er fruitveiling wordt gehouden, steeds een ruim aanbod komt, is het aantal veilingdagen op Zuid-Beveland inge krompen tot hoogstens twee of drie per week. In Kapelle-Biezelinge wordt op het ogenblik nog drie keer geveild en wel maandag, woensdag en vrij dag. In Goes en Krabbendijke houdt meii nog twee fruitveilingen per week en wel steeds op dinsdag en donder dag. Verder wordt er dit seizoen ook in Walcheren op de veiling te Middel burg exportveiling van fruit gehou den en wel iedere week op woensdag morgen om 10 uur. Ook hier is weke lijks een aardig aanbod van goed fruit. Minister Algera heeft gistermiddag de keersluis in het Havenkanaal te Brouwershaven, de eerste sluis in de provincie Zeeland, die na de ramp gereed is gekomen, officieel in ge bruik gesteld. De minister, die verge- stendiging der goede verhouding tus- ze^ werd door de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. sen magistratuur en balie. In een puntig, gevoelig en licht- ironisch betoog heeft de nieuwe pre sident daarna de spreker beantwoord en zijn dank betuigd aan allen die tot zijn benoeming hadden bijgedra gen. Spr. prees zich gelukkig in 1933, op advies van zijn vader, de stap naar het kantongerecht gemaakt te de Casembroot, onthulde bij de sluis een gedenksteen en sloot en opende persoonlek de deuren. De muziekvereniging ,,Apollo" be geleidde daarna de hoge gasten naar het stadhuis, waar burgemeester J. van Leeuwen van het bordes af een Het Nieuws- en Reclameblad van zaterdag j.l. (uitg. fa. Duerinck- Krachten te Kloosterzandekwam met een commentaar op ons ver- slag van de vergadering van het Hulsters Stedelijk Feestcomité, dat zo merkwaardig is dat wij er - hoe wel geenszins dol op polemiseren - toch even een kanttekening bij moeten maken. Men zal zich herinneren dat ons blad in bedoeld verslag vermeldde dat de vergadering van het feest comité een besloten karakter droeg en dat „een correspondent van een weekblad die de besprekingen wil de bijwonen, werd verzocht heen te gaan op het motief dat er in de pers al te veel over het Reinaert- conflict was geschreven". Dit nu neemt het Nieuws- en Reclameblad ons, tot onze verba zing hoogst kwalijk. Men zou hier uit nl. kunnen concluderen, aldus dit weekblad, dat dit verwijt het onderhavige blad raakt. En het voegt toe dat het juist de laatste maanden niets over het Reinaert- geschil geschreven heeft. „Wij kunnen het niet waarderen" aldus het Nieuws- en Reclameblad, „dat een dagblad de naam van ons blad en van onze correspondent zeer te onpas inlast in een bericht geving over een vergadering van het stedelijk feestcomité". Nu moet de redactie van het weekblad nog eens even ons blad van vrijdag j.l. naslaan en eens goed lezen: de naam van het weekblad hebben wij nergens genoemd, noch die van zijn correspondent. Verder kan een verwijt dat „de pers" al te veel over het conflict geschre ven heeft, onmogelijk het Nieuws- en Reclameblad raken. Dat zijn twee heel verschillende zaken. Bovendien had men, met enig in zicht in journalistieke methoden, uit de gewraakte zinswending in ons verslag moeten concluderen dat wij bedoelden op te komen voor een ruimer mate van persvrijheid, welke wij door het merkwaardige motief „dat er in de pers al te veel over het Reinaertconflict was ge schreven" aangetast achtten. En nu we toch aan het rechtzet ten zijn: wethouder F. de Meurichy kan onmogelijk verklaard hebben mededelingen inzake de vergade ring aan de „plaatselijke corres pondent" van De Stem te hebben gedaan, zoals het Nieuws- en Re clameblad schrijft. De wethouder gaf die gegevens aan de redacteur van ons blad, op diens verzoek. Voortaan eerst eens goed lezen, heren In de vergadering van de coöp. melkorganisatie „Z.-Beveland", werd meegedeeld, dat reeds op 1 januari a.s. de standaardisatie zal worden door gevoerd op Z.-Beveland en Walche ren. Na wijdlopige besprekingen werd besloten pogingen aan te wenden om een nieuwe organisatie te scheppen van melkveehouders en melkslijters op Z.-Beveland, om na de sanering beider belangen te behartigen. De voorgenomen sanering, die de kosten welke op de aan- en afvoer en op de verwerking van de melk- en melkprodukten drukken, belangrijk zal verminderen wordt in de kringen van de M.Z.B. toegejuicht. Daarnaast schept invoering van melkstandaar- disatie moeilijkheden, die eveneens overleg vragen. De M.Z.B. zal mee moeten dienen te werken om de sa nering zo economisch mogelijk te doen worden, waarbij de voordelen aan beide partijen ten goede dienen te komen. In het huishoudelijk deel der ver gadering werd besloten het overschot van het boekjaar 1956 groot f 2348,— te voegen bij het ledenkapitaal. De aftredende bestuursleden. de heren J. Krijger Driewegen en D. Boonman, Ovezande werden herkozen. In de plaats van de heer J. Lindenberg uit 's-Heer Arendskerke, die zich wegens drukke werkzaamheden niet herkiesbaar stelde, werd de heer L. Mesu uit Oudelande benoemd. De heer J. Duivestein werd herkozen als voorzitter van de raad van commis sarissen. In deze raad werden be noemd de heren W. Ellenkamp en J. Lindenberg, beiden te 's Heer Arends kerke en C. van de Velde uit Yerseke. toespraak hield. Hij noemde de aan wezigheid van de minister een be wijs van het hoogste medeleven en belangstelling voor de veiligheid van het voormalige rampgebied. Minister Algera sprak zijn grote bewondering uit voor de samenwerking tussen rijk, provincie en gemeente. Hoewel het hier. gezien de uit te voeren deltawer. ken, een voorziening betreft van tij delijke aard, kan de polder Schou wen zich thans gerust voelen bij even tuele calamiteiten. De minister ein digde met de wens. dat de sluis vele schepen doorgang zal geven tot grote re bloei van Brouwershaven. De commissaris der koningin me moreerde dat de grote rijkssubsidie een welbesteed bedrag is geweest, daar de sluis reeds vijf maal „offi cieus" moest worden gesloten voor een hoge waterstand. De commissa ris dankte de minister voor zijn be middeling in deze en feliciteerde ge meentebestuur en bevolking van Brouwershaven met de nieuwe aan winst. ..Apollo" speelde tot slot het Wilhel mus. Gistermorgen had de commissaris der koningin in het stadhuis reeds een tentoonstelling van tekeningen uit de ramptijd van de Amsterdamse kun stenaar Pieter Kooistra geopend. Moeilijkheden bij de Gezondheidsdienst voor dieren te Goes hebben ertoe geleid, dat dezer dagen aan dr. G. Grootenhuis, adj .-directeur van die dienst, een minder prettig ultimatum werd gesteld. Het komt hierop neer, dat hij óf per 1 januari a.s. ontslag moet vragen, of anders ontslag zal krijgen. Omtrent de gronden, waarop het bestuur deze beslissing heeft genomen, is de leden zwijgplicht opgelegd. Naar dr. Grootenhuis verklaarde zal hij voor komende zaterdag zijn besluit nemen. MIDDELBURG Bromfiets contra auto Op het kruispunt Lange Noord straatBachten Steene te Middelburg ontstond een aanrijding tussen een PTT-auto. bestuurd door L. de N. uit Middelburg en de hoofdstedelijke bromfietser R. A. F. M. Laatstge noemde, die uit de Lange Noordstraat kwam, verzuimde voorrang te ver lenen aan de uit de Bachten Steene komende bestelauto. M. kwam er met een beschadigde bromfiets goed vanaf. Men zal zich herinneren, dat velen vorig jaar werden verrast, toen na het heengaan van dr. Wagenaar als directeur van de dienst wegens zijn benoeming tot professor, dr. Grooten huis door het bestuur werd gepas seerd. Tot directeur werd benoemd dr. Teesink. Sindsdien schijnt er aan de top van de dienst veel gehaperd tc hebben, wat uiteraard niet ten pro- fijte van de instelling kwam. De moeilijkheden die hierdoor ontstaan zijn, hebben tot het hierboven ver meide ultimatum geleid. Hoewel de zwijgplicht, omtrent de mi tieven aan de bestuursleden opge legd. tot nu toe gehandhaafd bleef, haalt dit niet veel uit, want een ge heim dat eigendom is van velen, blijft niet lang een geheim en het minder prettige gevolg is evenals in de kwestie Scherphuis een bron van allerlei geruchten. Dr. Grootenhuis, zo is ons gebleken, is allerminst content met deze ge- heimdoenerij. Herhaaldelijk heeft hij erop aangedrongen om de hangende kwestie voor te leggen aan een onpar tijdige commissie en hij verklaarde zich zelfs onvoorwaardelijk bereid zich bij haar besluit neer te leggen. Het bestuur meende echter hierop niet te moeten ingaan, hoewel ook het bestuur der maatschappij voor dier geneeskunde zich achter het voorstel van dr. Grootenhuis plaatste. Geen beroep Het onprettige voor dr. Grootenhuis is, dat de rechtspositie van de amb tenaren bij de Gezondheidsniets niet geregeld is. zodat hij van 'n eventueel ontslag-besluit niet in beroep kan gaan. De Gezondheidsdienst is een particuliere stichting en het ambte narengerecht heeft op haar geen vat. Di. Grootenhuis. die sinds 1948 in functie is bij de dienst, heeft nog ver klaard. dat er, ook voor de komst van dr. Teesink, al wrijvingen zijn geweest. Overigens betreurt hij deze gang van zaken ten zeerste. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, vrijdag 11 oktober, de volgende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 4.22 en 16.29 uur; te Ter- neuzen om 3.38 en 15.50 uur en te Vlissingen om 3.08 en 15.20 uur. Zuiddorpe INENTING TEGEN KINDERVERLAMMING Ook in onze gemeente wordt be gonnen met inenting tegen de gevrees de ziekte kinderverlamming. Op 18 oktober a.s. worden de kinderen ge boren in 1955 ingeënt, en voor de tweede maal op 22 november. De bij drage van f 1. welke gevraagd wordt per spuit mag geen bezwaar zijn indien de ouders het belang van deze beschermingsactie inzien. Trou wens de inentingskosten bedragen 7.50 per spuit, welke dus buiten de bijdrage van f 1.- geheel ten laste van het rijk komen. Ook de kinderen van Overslag worden tege lijkertijd ingeënt. De wijkzuster zal met het huisbezoek reeds spoedig een begin maken. HULST Kermis weer voorbij De oktoberkermis heeft het lot van alle wereldse zaken ondergaan: ze is voorbij. Het was deze keer overigens een succes. Er waren nogal wat attracties, vooral voor de kinderen; alleen het gilde van de kermisarties- ten die met schetterstemmen en veel tam-tam het geëerde publiek tracht ten binnen te lokken, was deze maal niet zo rijkelijk vertegenwoordigd. Het weer was gelukkig goed; dat is voor een kermis in oktober, op het einde van het seizoen, de belangrijk ste vereiste. Bovendien was er een wielerkoers, die op dinsdag nog eens extra belangstellenden naar de stad bracht. Daardoor is het een drukke en gezellige kermis geworden, waar voor heel wat snipperdagen zijn opge offerd en welke de brouwers zal nood zaken hele stapels lege bierbakken op te halen. St.-Jansteen OVERPLAATSING De heren A. Hittema, J. Gulden- meester en W. van den Bergh, allen ambtenaren bij de dienst I. en A. met als standplaats St. Jansteen, zijn in gelijke functie overgeplaatst naar Rot terdam. TONEELUITVOERING Als sluitstuk van het jubileumcon cours, dat door de toneelvereniging „St. Jan" georganiseerd wordt, zal „De fluwelen handschoen" worden op gevoerd. De regie zal berusten bij dr M. v. Roey te St. Niklaas. Graau ic INENTING TEGEN POLIO In het wijkgebouw van het wit-gele kruis had de eerste inenting plaats tegen polio aan kinderen, die in '55 waren geboren. Biervliet RESTAURATIE TORENTJE VAN „HET OUDE RAEDTHUIJS". Deze week werd een aanvang ge maakt met de restauratie van het torentje op het café „Het Oude Raedb huijs". Dit torentje, dat voorkomt op de lijst van Monumentenzorg, begon de laatste tijd in de gemeente be kendheid te genieten als het torentje van Pisa. Om erger te voorkomen was restauratie dan ook dringend vereist. Van deze gelegenheid zal waar schijnlijk ook gebruik worden ge maakt om de haring, Biervliets sym bool, die op het torentje prijkt een schoonmaakbeurt te geven. KOOKCURSUS OP DRIEWEGEN. In navolging van Biervliet werd op de wijk Driewegen eveneens 't ini tiatief genomen tot het geven van een kookcursus aan vrouwen en meis jes boven de 20 jaar. Deze cursus gaat uit van de Provinciale Commis sie voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande in Zeeland. Dat er bij de huisvrouwen van Driewegen inte resse voor de cursus bestaat blijkt wel uit het feit, dat een 20-tal deel neemsters zich voor het volgen van de cursus opgaf. INENTING TEGEN KINDER VERLAMMING. Op donderdag 10 oktober zal des middags te 2 uur in het gymnastiek lokaal der o.l. school A in de School- laan in deze gemeente de inenting tegen kinderverlamming van kinde ren geboren in 1955 plaats vinden. De inenting zal worden verricht door de gemeente-arts dokter Kalkman. Verwacht wordt dat 19 kinderen zul len worden ingeënt tegen deze in zijn gevolgen zo rampzalige ziekte. De hoofdonderwijzer te Kwadendamme, de heer A. de Boo, over wiens museum wij vorig jaar een artikel schreven, heeft ook oog voor de taalfolklore. Reeds tien jaar is hij bezig, met velerlei hulp, het eigen idioom van Kwadendamme en omgeving; typische Zeeuwse uitdruk kingen en zegswijzen vast te leggen. Ook heeft hij zich veel moeite gegeven om namen van Zuidbeve- landse hofsteden op te sporen en zijn oogst is niet onbelangrijk. On langs mochten wij zijn „voorraad" bekijken en tevens kregen we ver lof om er naar hartelust uit te putten voor ons blad. Toen de schout met zijn rakkers een inval deden, vluchtte de geestelijke met zijn kerkelijke gewaden aan; de schout vond alleen het hoofddeksel, de bonnet, In de gemeente 's-Graven- polder valt de vreemde naam „For- trapa" op en in 's-H. Abtskerke een voorloper van Bunings bekende balla de. „Ploeg voort". Dit genereuze aanbod sloegen we niet af en vandaar dit overzicht van een typisch stukje streekfolklore. Onder die namen schuilen er na tuurlijk heel wat, die weinig interes sants hebben en waarvan de oor sprong heel gemakkelijk te gissen is, als Noordhoek, Oosthof, Spoorzicht, Plantlust en dergelijke. Evenals schepen dragen ook vele hoeven een vrouwennaam, uit reverentie voor de boerin, die er eens haar scepter zwaaide, ook die moeten we, om niet al te uitgebreid te worden verwaar lozen. Om te beginnen met Baarland. Daar vindt men het hof Phoenix"; in de jongste oorlog ging deze boerde, rij in vlammen op en toen zij uit haar as verrees adviseerde dokter Kole uit Hoedekenskerke haar de passende naam van Phoenix te geven, welk ad vies gevolgd is. Eigenaardig doet de naam ..Parelvisserij" aan voor een boerderij, evenals „de Brouwerij". „Deli" ruikt naar de tropen en ..Mon plaisir" naar Frankrijk, terwijl de ..Slothoeve" herinneringen gaande houdt aan het slot te Baarland. Borssele levert namen als „De wit te pauw", „Ossevate" drinkplaats voor het vee „de Lange planke", het optimistische „Hoop in de toe komst" en „Eligius" naar de grote Vlaamse heilige. De boerderij „de Papenmuts" staal in EUewoutsdijk Volgens de overle vering is daar iri de eeuwen van ver volging eens de H. Mis opgedragen. Te 's-Heerenhoek treft men o.m. aan „Vleugelhof", waar een jonge Zeeuwse dichter, wiens grootvader er gewoond had. zijn pseudoniem aan ontleende. Bloedig.... Ook staat er „de Drie klauwen". Vroeger was er in de gevel een af beelding van drie handen met een bolletje er boven. Eertijds, zo zegt men. heeft daar een knecht gewoond, die kluiten boter stal. Ook is er 'n le gende die teruggaat tot de tijd van de beruchte Jan Katoen. Die legde de boeren vaak de verplichting op om geld in het zogenaamde gotengat te leggen, op straffe van brandstichting. Op ,,de Drie klauwen", zou dat ook enkele malen gebeurd zijn, maar zo gauw een der rovers zijn hand door het gat stak, sloeg een knecht die met een hakmes af. Naast ,,de Hertenkamp" heeft 's-Heerenhoek nog „de Doolman"; ..de Beeldhoeve" en „St. Antonius- hoeve". Heinkenszand komt met „het Ooie vaarsnest"; „de Kouse" en „Sint Bla. sius", de patroon van het dorp en Hoedekenskerke met „Serveranshoe- ve"; „Watermolentje" en „Haver- hoek". Kloetinge prijkt met het levenswijze „Elke morgen, nieuwe zorgen" en het geheimzinnige ,.de Zwarten". Kattendijke houdt herinneringen gaande aan de katholieke tijd met Monnikenhof' Vreemde namen Vreemde namen te Kwadendamme zijn: Ferme vive labeur"; ,,Aurea libertas" gouden vrijheid en ,,de Doornenkroon". Overlevering Te Nisse staat de „Mooie staak". Vroeger h-eft in de gevel een beel dengroep van de twaalf apostelen ge staan. Een der latere bewoners, die anti-katholiek was, verbrijzelde, vol gens de overlevering, die beelden, maar de nacht daarna gmg de hoeve in vlan.men op. Wonderlijk was het, dat zolang die man die hoeve be woonde om de twaalf jaar een ver woestende brand uitbrak. Ten einde raad verkocht hij de hoeve en de nieuwe eigenaar liet een engelenkop je in de gevel zetten en sindsdien hoort men niets meer van bijzondere gebeurtenissen op „de Mooie staak". Voorts noteerden we nog te Nisse „de Wielewaal"; „la Solitude" en ..Papegaaienburg" In Nieuwdorp komt men contras ten tegen, n.l. „Altijd zorgen" van de heer A. Vermue en „Hoop op beter" van de heer J. Remijn. „Den Dierick"; ,,den Berg"; „het Schild"; „Platschorre" en „Hof Meyers". Het raadseltje „Acht is meer dan duizend" staat te Ovezande en met acht is natuurlijk achting bedoeld. Het koor der heiligen is vertegen woordigd door „St. Isidorus". Verder zijn er „de Clanje" vroeger be kend als „de Calanie" Slake" en „de Baan". „De laatste stuiver" kan men zien in Schore en „Zeldenrust" vindt men in Sinoutskerke. Aardrijkskundige namen doken we bp te Goes; „Hollandse hoeve" en „Klein Frankrijk"; „Waterloo" en „de Beemster" te Wolfaartsdijk en we besluiten met het zoetklinkende Ita liaanse „Bellona", welke boerderij onder Yerseke staat. In Eindhoven wordt momenteel het internationaal congres van de verkeerspolitie gehouden. Men heeft hierover in ons blad reeds kunnen lezen. In de congreszaal worden belangrijke besprekingen gehouden. Een persfotograaf ech ter, die kennelijk hoofdzaken van bijzaken weet te scheiden, vond dat er ook in de gang van het gebouw interessante dingen te beleven wa ren. Aan bovenstaande foto kunt U beoordelen of U het met hem eens bent. (Advertentie) PASTI LLES DESINFECTEERT - VERZACHT Te Ingelmunster in West-Vlaande- ren vonden brandweerwedstrijden plaats voor brandweerkorpsen uit Vlaanderen en uit west Zeeuwsch- Vlaanderen. Elf korpsen verschenen voor deelname, waaronder vier Ne derlandse. De brandweer van Sluis was bovendien vergezeld door burge meester P.F. van Hootegem, die ter plaatse in het bijzonder werd wel kom geheten. In zijn toespraak wees de burgemeester van Ingelmunster op de verbroedering tussen beide buurvolken die door deze internatio nale wedstrijden tot stand wordt ge bracht. De plaatselijke brandweer bleek goed voor de dag te komen en kon de eerste prijs in de wacht slepen. De vier Nederlandse korpsen tezamen met twee Belgische gaven elkaar niet veel toe en kwamen met een gering puntenverschil uit de bus. De uitslag was; 1. Ingelmunster, 77 p.; 2. Sluis, 72 p.; 3. Meulebeke (België), 71 p.; 4. Zuidzande, 69,5 p.; 5. Lendelede (B) 69,5 p.; 6. Breskens, 69 p.; 7. Aar denburg. 68 p.; Izegem (B) 65 p.; 9. Sint Eloois-Winkel (B) 63 p. GOES In tegenstelling met wat men eerst meedeelde, zijn niet alle Ulo-scholen gesloten wegens de A-griep. De r.-k. Ulo-school waar de ziekte is uitge woed gaat gewoon door. De stadsbus Het besluit van de heer Tissing om de door hem geëxploiteerde stadsbus met ingang van zaterdag stil te leg gen. wordt door velen betreurd. Dat zij in een behoefte voorzag blijkt uit het feit dat in de kleine drie jaar van haar bestaan 57.000 passagiers er gebruik van maakten. Vooral de be jaarden en bezoekers van ,,St. Joan na" worden er door getroffen. De vraag rijst of stopzetting niet had kunnen worden voorkomen. B. en W. en de raad hebben hun goede wil getoond, door destijds de subsidie van f 1500 op f 3000 per jaar te brengen, doch G.S. gaven hun goedkeuring er niet voor. Een handi cap voor de heer Tissing, die te 's-Gravenpolder woont was, naar hij ons meedeelde, dat hem woonruimte te Goes werd onthouden. Dit maakte de exploitatie kostbaarder en ontnam hem de mogelijkheid om ook in de avond nog een paar ritten te maken. Intussen is deze mislukking nog het ergste voor de heer Tissing. die er heel wat geld in heeft laten zitten. Ossenisse TRAP VAN PAARD KWAM ERNSTIG AAN De 38-jarige landbouwersknecht P. A.. werkzaam op het bedrijf van de heer de W. alhie'. kreeg tijdens zijn werkzaamheden een klap van een paard. De knecht werd zeer ernstig aan het hoofd gewond. Hij had onder meer een hersenbloeding. Zijn toe stand was dermate ernstig, dat hem het H. Oliesel werd toegediend. Kruiningen GEMEENTERAAD VERGADERT De gemeenteraad van Kruiningen zal op vrijdag 11 oktober in openba re vergadering bijeenkomen. De agenda vermeldt slechts enke le punten, o.a. een voorstel om aan de r.-k. parochieschool te Hansweert gelden beschikbaar te stellen voor de bouw van een rijwielbergplaats en de aanleg van een tegelpad, en een voorstel tot vaststelling van een ver ordening tot regeling van de vergoe ding voor het geven van godsdienst onderwijs aan de u.i.o.-school. IJzendijke RADIO-ARTIESTEN OP TUINFEEST. Op het terrein van de heer Goos- sens werd een tuinfeest gehouden, waaraan verscheidene radio-artiesten hun medewerking verleenden. Dank zij het mooie weer waren er talrijke bezoekers. Ook van de gelegenheid tot dansen werd een druk gebruik gemaakt. HANDWERKONDEPWIJZERES BENOEMD. Tot handwerkonderwijzeres aan de openbare lagere school werd benoemd mej J. Bruynooge. RAADSVERGADERING. Donderdag 10 oktober zal de raad om half acht des avonds in openbare vergadering bijeenkomen. Op de agenda komen een 16-tal punten ter bespreking voor, waaron der verzoeken om ontheffing van de aanslag straatbelasting, verlenging van vervallen erfpachten, en premie vojr woningverbetering. Sluis KAPELAAN A. DOUWENBURG SPRAK OVER NAASTENLIEFDE. In het parochiehuis werd een avond gehouden over de naastenliefde. Het was een van de aangekondigde actie avonden die in de komende dagen in de parochies van het dekenaat Aardenburg zullen worden gehouden. Na de opening door de heer Buckens zong en speelde de banjoclub uit Maldeghem onder leiding van hun kapelaan enkele Vlaamse liedjes, waarna kapelaan A. Douwenburg uit Bergen op Zoom een vurig pleidooi hield over de naastenliefde. De ban joclub nam het laatste deel van de avond weer voor haar rekening en onderpastoor Doornen leerde de be zoekers enkele liedjes. Pastoor Rom- bouts sprak zijn dank uit voor hetgeen deze avond naar voren werd ge bracht. JONGETJE AANGEREDEN. Op de Hoogstraat nabij het politie bureau vond een aanrijding plaats. De negenjarige Rudie de Witte maakte met zijn fietsje een wat on gelukkige manoeuvre, juist op het moment dat hij werd ingehaald door de bromfietser P. uit Retranchement. Beiden kwamen te vallen. De kle ding van P. en diens brommer wer den beschadigd. De jongen werd aan zijn been gewond en het fietsje werd grotendeels vernield. OLIEBOLLENDAG Zaterdag organiseerde de r.-k. Jeugdbeweging een oliebollendag. De afzet mag als geslaagd worden be schouwd Niet minder dan 3500 olie bollen kregen hun bestemming. ELEKTRONISCH INGENIEUR Te Delft slaagde voor het propaedeu- tisch examen elektrotechnisch inge nieur P 2 de heer Jos de Koning uit Graauw. SCHEEPSWERKTUIGKUNDIGE. Aan de „De Ruyterschool" te Vlis singen slaagden voor het diploma Scheepswerktuigkundige, de heren H. Lopes Dias en H. G. A. C. Moeser. GOES Schuttershof: Filmavond We- tensch. belangen. MIDDELBURG Electro: Een onverge telijke melodie. SAS VAN GENT Olympia: 8 uur: De Taalp Parariirip VLISSINGEN Alhambra: Einde van een grote liefde; Luxor: Gevaarlijk spel. NT WERPEN Kon. Vlaamse Opera: La Bohème. GENT Kon. Nederlandse Schouwburg: Het tuinschuurtje. F)E eerl niet, langer ti| vlam te dan had taak opl waarvan I zamerhan Maar ooi AllereersT welke de! uit te bil cialistisclj ligt heel uitgedrul! wordt dil ook maarl achtergebf prestatie moet hetl dat de F| zo iets in paganda 2I ren lang tl wijs" vooil het systeil Kroestjev oreren gel kunstmaail voor de cl pening, zol melijk t«l kracht enl Westen. ll dingen, dal tegenover:! heeft verrf beien de eil lende polif hoe er ecl aan de gar| gekrakeel trots der hun zelfvcl harde knaiT We will! dat nu allj dwijnen de wereld I „meekan" f men tot staat is. n 15) „Ik zweer je dere keer op ny hem vad tuurlijk Philii Tussen twee dres van die keurd heeft? op. „Wacht „je zult nog ken". „Ja", zuch waar moeten len vandaan b „Dan zul j moeten gaan en sprong na met een drei „Tot ziens", luidruchtig sc Je over Jess, Toen hij w ik een paar r kaar. Door I king voelde ik nadere verkl; had een onve er over te b toch eigenlijk k mijzelf wi ride dat di Tony niet opf lat irriteerde

de Stem | 1957 | | pagina 2