In december Amerikaanse kunstmaan Haring tegen A-griep Snellere uitwerking Amerikaans program Bouwondernemers kunnen produktie 40.000 niet halen Noren betogen tegen Speidel Mist stremde vooral Zeeuwse wateren verkeer op VS. willen met Rusland praten Pleven geeft opdracht terug Chochlof l(K:li vergiftigd DAGBLAD VOOR ZEELAND ANTON HUNINK Rustig weer Nieuwste verzekering Communisten in San Marino capituleren Congres ruimtevaart volgend jaar in ons land Ballistische projectielen Protest V.S. bij Syrië De werkzaamheden van Tweede Kamer Woningtekort blijvend? C.Y.P. vreest rampen in België Veerdiensten zeer vertraagd Ontwapeningsplan Westelijke landen Verklaring van Faubus Uitnodiging van Eisenhower 97e JAARGANG No. 22577 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.- p. kwartaal, p. post 8.20, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 10 OKTOBER LJ Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0-85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) De eerste officiële foto van de Sovjetrussische aardsatelliet „Spoet nik", die gisterenochtend radiogra fisch uit Moskou werd ontvangen. DE ITALIAANSE senaat heeft giste ren zijn goedkeuring gehecht aan de verdragen tot instelling van de E.E.G. en Euratom. HET BESTUUR van de internationale K.A.J. is te Rome voor het eerst sinds zijn verkiezing bijeengeweest. De heer Gerard van Bakel werd benoemd tot algemeen penningmeester. SOEK ARNO zal nog voor het einde van dit jaar een reis maken naar landen van Azië en Zuid-Amerika. Hij zal Thailand, India en enkele Zuid- amerikaanse landen bezoeken. IN PRAAG zijn 5 mensen tot gevan genisstraffen van 7 tot 15 jaar veroor deeld op beschuldiging van spionage voor Amerika. EEN TELEFOONGESPREK is ge voerd over een afstand van 27000 kilometer. Het is de grootste afstand, die tot op heden telefonisch is over brugd. Het gesprek ging van San Fran, cisco naar Honolulu. HET 12.000ste zeeschip van het jaar is 4 oktober i Antwerpen aangeko men, Dat is vijf dagen vroeger dan vorig jaar. PARIJS KAMPT met schaarste van medicijnen tegen griep. De grossiers wachten met het inslaan van nieuwe voorraden, omdat er een mogelijkheid tot prijsverlaging bestaat. DE CONSTANTIJN Huygensprijs is gekend aan mr. F. Bordewijk als bekroning van zijn gehele oeuvre. De Prijs bestaat uit een bedrag van f 2500. AAN p DE HAART is op zijn ior>7 met iugaug van 1 november ■iaat eervol ontslag verleend als in specteur-generaal der mijnen. aL vaste zetel van het nrernationale Atoombureau gekozen. (Advertentie) Watertanden Laat maar regenen. Het deert u met met zo'n echte Gelderse rookworst bij de maaltijd. Maar er moet wèl Anton Hunink op het loodje staan. Want dat garan deert u pittige, knappend-verse smeuïge worst. Hoe verser hoe lekkerder HOFLEVERANCIER DEVENTER i Weersverwachting van het KNMI S tot vanavond, opgemaakt woens- J dagavond 23.15 uur. J Aanvankelijk mist of laaghan- gende bewolking, die in de loop van de dag op vele plaatsen op- trekt. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. Overwe- gend zwakke veranderlijke wind. Verwachting van het Belgische Weerkundig Instituut: Zwakke wind uit veranderlijke J richtingen. Vrij verspreide mist met kans op zonneschijn in de Joop van de middag. Vandaag: zon onder 17.58 uur. Maan op 18.29 uur. Morgen: zon op 6.57 uur. Maan onder 9.39 uur. Een firma te Sydney heeft bij Lloyds in Londen een verzeke ring afgesloten teneinde haar staf en klanten te beschermen tegen de financiële gevolgen van een „ongeluk met dodelijke afloop, veroorzaakt door de sa telliet die op het ogenblik om de aarde draait". De polis kostte 25 pond sterling. Het ziet er naar uit, dat de anti-communistische tegen-rege ring van San Marino de strijd om de macht heeft gewonnen. Een der communistische leiders verklaarde gisterenavond na een lange vergadering: „Wij treden IS'og in de loop van december a.s. zal de eerste Ameri. kaanse kunstmaan worden afgeschoten, aldus heeft presi. dent Eisenhower op zijn wekelijkse persconferentie ver. klaard. De eerste volledig uitgeruste Amerikaanse kunstmaan zal in maart 1958 worden gelanceerd, aldus president Eisen, hower. De eerste zou een proef-kunstmaan zijn. De Amerikaanse president meende, dat de Russische satelliet op zichzelf geen nieuw militair gevaar voor zijn land oplevert. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, heeft meegedeeld, dat de V.S. be reid zijn met Rusland te praten over het internationale toezicht op ruimte raketten. Dulles verklaarde dit, nadat hij een onderhoud met president Eisen hower had gehad. Hij maakte het echter duidelijk dat degelijke bespre kingen gevoerd zullen moeten worden onder auspiciën van de V.N. Sir Harold Caccia, de Britse am bassadeur in Washington, heeft ge zegd, de verzekering gekregen te hebben, dat de Verenigde Staten geen bilaterale besprekingen met de Sovjet-Unie over het toezicht op in de ruimte geschoten voorwerpen en satellieten overwegen. Vermoedelijk zal hedenmiddag om streeks vier mu, de kunstmaan 78 maal om de aarde hebben gedraaid. In die tijd is dan circa 3,5 miljoen km afgelegd door de Russische sa telliet. ISog seinen Het laboratorium van de ma rine te Washington heeft mede gedeeld, dat volgens zijn laatste observaties de Russische kunst maan zich naar het schijnt nog steeds even snel op dezelfde hoogte en in dezelfde baan als in het begin voortbeweegt. De signalen van de satelliet zijn nog steeds krachtig en duidelijk. Bevindingen Tass deelt mee dat Russische ge leerden op grond van gegevens over de kunstmaan tot de conclusie zijn gekomen dat de bovenste lagen van de atmosfeer oneindig minder dicht zijn dat men tot nu toe had aange nomen. Dit wordt bevestigd door de constantheid van de omwentelings periode en de baan van de kunst maan, aldus Tass. De gegevens over de „Spoetnik" hebben uitgemaakt, dat de tempera tuur in deze lagen oneindig lager is dan men tot heden heeft veronder steld. Onder deze voorwaarden kan de kunstmaan voor onbepaalde tijd door de ruimte draaien. Men zal ech ter pas over enkele maanden tot definitieve conclusies over een en ander kunnen komen. Dan zullen nl. alle gegevens over de kunstmaan be studeerd zijn, aldus prof. Krassowski. Het blad van de Russische communistische partij, de „Prav- da", heeft bekendgemaakt, dat de Russische kunstmaan op haar baan rondom de aarde door twee wachters vergezeld wordt. Het was reeds bekend, dat ook het laatste deel van de raket, die de satelliet in haar baan bracht, om de aarde cirkelt, doch nu blijkt, dat ook de kap die de kunst maan beschermde toen zij de ruimte werd ingeschoten, als der de satelliet om de aarde draait. De volgende De Russische hoogleraar prof. Sternfeld heeft verklaard, dat de volgende Sovjet-kunstmaan hoger zal worden gelanceerd dan de eerste, welke een baan beschrijft, die hoog stens 900 km van het aardoppervlak ligt. De volgende satelliet zal tot een hoogte van 1.500 tot 2.000 km wor den gebracht. Hier is de wrijving zoveel geringer dat het apparaat ver scheidene jaren in de lucht zou kun nen blijven. Volgens prof. Sternfeld zal een kunstmaan, die nog eens zo hoog kan worden gelanceerd, voor onbepaalde tijd om de aarde cirke len. Volgend jaar zal in Nederland een congres over de ruimtevaart worden gehouden. Dit is besloten door ruim tevaartdeskundigen die momenteel in Barcelona bijeen zijn. De Liègein dichte mist aan de grond in de Westerschelde. Pleven heeft gisteravond zijn opdracht tot vorming van een kabinet teruggegeven. Een speciaal „crisiscomité" van de Franse radicale partij had zich met 22 tegen 17 stemmen uitgespro ken tegen deelneming aan een rege- ring-Pleven. De radicalen hadden met de socia listen zitting in de aftredende rege- ring-Bourgès-Maunoury. Pleven gaf daarop zijn opdracht terug. Amerikaanse militaire artsen zijn tot de conclusie gekomen, dat er in derdaad pogingen zijn gedaan om de voormalige Sovjet-agent Nikolai Chochlof te vergiftigen, waarschijnlijk met thallium of een ander middel. Chochlof, die in 1954 de zijde van het Westen koos en toen verklaarde, dat hij naar West-Duitsland was ge zonden om een Russische emigranten, leider te vermoorden, was sinds vijf tien september ernstig ziek. Hij werd dinsdag uit het ziekenhuis ontslagen. Volgens Russische uitgewekenen heb ben Sovjet-agenten gepoogd hem te vergiftigen. President Eisenhower is van mening dat het afschieten van de Russische kunstmaan niet bewijst dat de Sovjet-Unie er in geslaagd is een interconti nentaal projectiel te vervaar digen dat in staat is aan het eind van zijn baan opnieuw de atmosfeer van de aarde te doordringen en met nauwkeu righeid een bepaald doel te ra ken. De nieuwe Amerikaanse mi nister van defensie, Neil McEl- roy, heeft gezegd, dat versnel ling van de uitvoering van het Amerikaanse program voor bal listische projectielen ernstig overwogen wordt. De Amerikaanse regering heeft haar ambassade in Damascus opgedragen krachtig te protesteren tegen de aan houding van een Amerikaanse diplo matieke koerier aan de Syrische grens. De koerier was maandagoch tend, toen hij op weg was van Bei roet naar Damascus, door Syrische functionarissen teruggezonden, nadat men zonder opgaaf van redenen met rode inkt op zijn diplomatieke pas poort het woord „vervallen" had ge schreven. Het Amerikaanse blad „Birming ham News" heeft woensdag bijzon derheden gemeld over de raket, die in de komende weken boven het atol Eniwetok in de Stille Oceaan in de ruimte zal worden afgeschoten. Gehoopt wordt, dat deze raket met een snelheid van 27.000 kilometer per uur 6.500 kilometer in de ruimte kan doordringen. Volgens het blad is het een vier- trapsraket, die door een ballon tot op dertig kilometer boven de aarde wordt gebracht. De raket is zeven meter lang en weegt 850 kilogram. Het laatste deel is uitgerust met een speciale radio- en fotouitrusting, die nog geen 4,5 kilogram weegt. De redersvereniging voor de Ne derlandse haringvisserij heeft naar aanleiding van de uitspraak van de directeur van de gemeentelijke ge neeskundige dienst te VUiardingen, dat haring een uitstekend middel tegen de A-griep is, grote raambil jetten laten drukken, waarop deze uitspraak in grote letters prijkt en deze biljetten doen ophangen bij de vishandelaren. Deze foto laat zien hoe deze ge zonde raad daadwerkelijk ter harte genomen wordt. De Tweede Kamer zal a.s. dins dag 15 oktober een aanvang ma ken met de algemene politieke be raadslagingen over de rijksbegro ting voor het dienstjaar 1958. De vergadering van dinsdag zal des avonds worden voortgezet en zonodig ook die van woensdag' d.a.v. De Nederlandse bouwonder nemers, verenigd in de Bond van Bouwondernemers, zien geen kans onder de nieuwe sub sidieregeling en de huidige om standigheden, een woningpro- duktie van 40.000 woningen per jaar, zoals in de troonrede werd verwacht, in de particuliere sector te bereiken. Noorse betogers, die zich op het vliegveld Fornebu bij Oslo hadden verzameld om te pro testeren tegen de komst van de De Belgische Christelijke Volks partij heelt zich ernstig beraden over de rampspoedige gevolgen van het huidige regeringsbeleid. Deze partij verwacht, dat de kosten van het levensonderhoud waarschijnlijk met 25 percent zullen stijgen. De mi nister van financiën, Liebaert, is voornemens de omzetbelasting te verhogen, de belastingen sneller te innen en hij zal ook met enkele be zuinigingen uit de bus komen. Siga retten worden duurder; de volks sigaretten nu 10.50 frank, komen op 12 frank per pakje. De regering heeft tegenover de Nationale Bank de verbintenis aan gegaan in een periode van 120 da gen het debetsaldo van de rekening courant van de schatkist aan te zui veren in vijf stortingen, als volgt ver deeld: 750 miljoen frank op 31 oktober, 300 miljoen frank op 20 november, 300 miljoen frank op 20 december, 800 miljoen frank op 20 januari 1958 en de rest op 9 februari 1958. (Van onze speciale verslaggever) De dikke mist, die een kleine wereld schiep, is gisteren oorzaak geweest van verschillende ongelukken. Omstreeks half vijf liep het Belgische vrachtschip „Liège" in de Westerschelde aan de grond. Dat gebeurde ter hoogte van Bath tussen de boeien 77 en 79.Het schip is eigendom van de rederij Deppe uit Ant werpen. Er verstreken enkele uren alvorens voldoende sleepbo ten aanwezig waren om het schip vlot te trekken. Uit Vlissingen arriveerde de Scal- dis, uit Temeuzen kwam De Schelde en vanuit Antwerpen daagden de Ca- tharina en Dominique Gerling' op. Het was een moeilijke bezigheid om het schip, dat verkeerd op de stroom lag, vlot te krijgen. Bovendien verhin derde de mist om snel te werken. Langs de dijk van Bath volgden tientallen mensen het vlot maken van het schip. Het was een zeer interes sant schouwspel. Men zag de sleepbo ten met de kabels van de Liège ver trekken en men zag hoe slechts door een uiterste krachtsinspanning het schip te kwart over twee los kwam te liggen. Vertragingen Dinsdagnacht omstreeks twaalf uur lag de scheepvaart op de Wester schelde praktisch stil en slechts sche pen met radar durfden het aan in de dikke mist, met hoogstens een halve mijl zicht maar meestal belangrijk minder, verder te .varen. De provinciale stoombootdiensten lagen gisterenmorgen voor het groot st j deel stil. De veerdienst Vlissingen- Breskens kon haar eerste boot pas om 8.20 u. in de vaart brengen en de tweede vertrok eerst om 10.20 uit Vlissingen. Voor deze „tweede" vaart had men echter twee schepen inge legd, zodat vrijwel alle wachtenden konden worden overgezet. De verde re dienst van woensdag moest echter met grote vertragingen worden uit gevoerd. De veerdiensten KruiningenPerk- polder (het drukste en belangrijkste veer van en voor Zeeuwsch-Vlaande- ren) lag woensdagmorgen vrijwel ge heel stil. evenals de dienst Hoedekens- kerkeTerneuzen. De veerdienst Kat- seveerZierikzee had eveneens een zeer onregelmatige dienst. Op rijksweg nr. 1 Ook te land ondervond het verkeer vertraging. De moeilijke verkeerssituatie bij de Vechtbrug te Muiden als gevolg van de omlegging van Rijksweg 1 van Muiden naar Muiderberg is mede door de dikke mist van gisteren de aanleiding geweest van enige aanrij dingen, waarbij drie auto's dusdanig zwaar gehavend werden, dat zij de reis niet konden vervolgen. Een automobilist uit Apeldoorn, vermoedelijk onkundig van de gewij zigde verkeerssituatie, vloog met kracht op een auto uit Amsterdam, die door het stoplicht werd opgehou den. Beide auto's werden ter plaat se achtergelaten. Even later stopte wederom een automobilist, hetgeen te laat werd opgemerkt door de be stuurder van een benzine-tankwagen, die hierdoor naar links uithaalde, waarop een automobilist uit Laren te gen de tankwagen opbotste. Ook deze personenauto werd ernstig bescha digd. De bestuurder liep enige ver wondingen aan zijn borstkas op. Westduitse generaal Speidel, hebben gisterenochtend bij ver gissing stenen geworpen naar de Britse opperbevelhebber van de NAVO-strijdkraehten in noord-Europa, generaal sir Cecil Sugden, en diens stafchef, gene- raal-majoor Cooper, die terug keerden van een bezoek aan Kopenhagen. Generaal Sugden werd aan het hoofd getroffen, doch liep slechts een lichte ver wonding op. In Noorwegen zijn plannen gemaakt voor protestbetogingen en stakings acties naar aanleding van de komst van generaal Speidel. die opperbevel hebber is van de NAVO-landstrijd- krachten in midden-Europa. De ongeveer vijfhonderd demonstran ten op het vliegveld, onder wie zich studenten bevonden, hadden borden bij zich met opschriften als „weg met de Nazi-generaal" en „wij hebben het Duitse volk vergeven, maar niet de generaals van Hitier. Speidel, je bent niet welkom". Het toestel van generaal Speidel was inmiddels geland op het vliegveld Rygge, 65 km ten zuiden van Oslo. In zijn gezelschap bevond zich o.a. de Nederlandse vice-admiraal Bos, de opperbevelhebber van de zeestrijd krachten van de NAVO in centraal- Europa. Britse, Franse, Amerikaanse, Ca nadese, en andere afgevaardigden van Westelijke landen hebben de laatste hand gelegd aan een resolu tie over de ontwapening die vandaag in de politieke commissie van de V.N. zal worden ingediend. In deze resolutie wordt het toezicht op ruimteraketten aan de orde gesteld. Indien op korte termijn geen po sitieve maatregelen worden genomen om de particuliere woningbouw te verzekeren, verwachten de particu liere bouwondernemers, dat het wo ningtekort een continubeeld in onze samenleving zal worden. Dit is de conclusie van de beraadslagingen dia de laatste dagen door het hoofdbe stuur van de Nederlandse Bond van Bouwondernemers zijn gehouden naar aanleiding van de door de mi nister voor de Volkshuisvesting en Bouwnijverheid afgekondigde premie beschikking woningbouw 1957 voor de particuliere bouw. Als oplossing ziet de Bond van Bouwondernemers een verhoging van de subsidiebedragen dan wel een hogere vaststelling van de huurgren- zen. Voor de bouw van „eigen wo ningen" bepleit de Bond de toeken ning van de volle premie voor alle woningen beneden de stichtingskosten van f 30.000. De gouverneur van Arkansas, Orval Faubus, heeft op een pers conferentie verklaard, dat men al leen een einde aan de crisis in Lit tle Rock kan maken als de negen negerleerlingen voorlopig de open bare middelbare school van da stad niet meer bezoeken. Er is een „afkoelingsperiode" nodig, zo zei hij. De negerleerlingen bezoeken nu iedere dag de school. Zij worden door militairen beschermd. Volgens de gouverneur hebben verscheidene mensen (o.a. rechters en de leden van de schoolraad) het in hun macht om een einde aan deze toestand te maken, maar zelf had hij geen suggesties. De woordvoerder van het Witte Huis heeft verklaard, dat Ghana's minister van Financiën, aan wie men dinsdag op grond, van zijn huidkleur de toegang in een Ame rikaans restaurant had ontzegd, een uitnodiging heeft ontvangen, donderdag (vandaag) met presi dent Eisenhower te ontbijten. Ge vraagd of deze uitnodiging door het incident was verhaast, ant woordde de woordvoerder: „Na tuurlijk".

de Stem | 1957 | | pagina 1