Gevaar voor uitsterven is zeker niet denkbeeldig Reprodukties van meesterwerken ZEEHOND WERD EEN BESCHERMD DIER Bergse marechaussee won atletiek trial-meet Raad Biervliet is akkoord met nieuw aanbod PZEM G.S. betuigen deelneming bij dood koning Haakon 13 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 10 OKTOBER 1957 Gisteren te Goes geopend Opening der nieuwe gebouwen te Wouw BOEKENPLANK Tiroolse cavalcade Bestuurders van handelsscholen hielden landdag Vuurgevecht op Cyprus Biljartcompetitie te Hengstdijk Vlissingen-Heer omgezet Raad Aardenburg gaf „Warvo ontheffing op sluitingswet Burgemeesters nemen afscheid van mr. dr. L. de Gou Magere cijfers Tragedie der tweelingen MARKTEN WATERSTANDEN De mijnproduktie In augustus minder kolen dan in juli De Nederlandse mijnwerkers heb ben in de maand juli een kolenpro- duktie gelevero van 1.012.195 ton. De gemiddelde produktie per werkdag bedroeg 38.930 ton. Gedurende de maand augustus werd 926.044 ton ko len gedolven. Er was in deze maand een werkdag minder. De dagproduktie bedroeg in augustus 37.044 ton. Uit het buitenland werd 832.933 ton kolen geïmporteerd in de maand juli. In augustus bedroeg de koleninvoer 808.359 ton. De gegevens over de maand augustus zijn nog niet defini tief. De opening van het nieuwe politie bureau en postkantoor te Wouw is verschoven van 15 naar 17 oktober aanstaande. Burgemeester F. Hoe- bens van Wouw zal de kantoren 's middags om 3 uur openen. Gistermorgen is te Goes de ten toonstelling van reprodukties van oude en moderne meesters der schil derkunst, in hotel „de Korenbeurs" in tegenwoordigheid van burgemees ter mr. ten Kate en enkele andere genodigden, officieel geopend door de heer Olthoff. Zoals wij reeds schreven zijn deze reprodukties, door mrs. Erna Fiehl naar een geheim procédé vervaar digd, van zo'n grote natuurgetrouw heid. dat zij de originele heel dicht nabij komen. Wie b.v. het „Meisje met de bezem" van Rembrandt hier ziet of zijn „Man met de helm", de „Mona Lisa" en de H. Anna van de Vinei, wordt getroffen door de grote schoonheid welke van mrs. Fiehls werk afstraalt. Bijzonder goed zijn ook de reprodukties van de doeken van Cézanne, Manet, Degas, van Gogh, Gauguin, Renoir en Marquet, wat in evengrote mate geldt van Jan van Eycks Madonna. Aile schilderijen komen nog beter tot hun recht door de welgekozen •omlijsting: de goede belichting en het interieur van „de Korenbeurs". De expositie welke gisteren reeds veel belangstelling trok, blijft tot maandag geopend. De toegang is vrij en een catalogus van de zeven tig werken is om niet te bekomen. Burgemeester ten Kate van Goes bekijkt de reprodukties van mees- terwerken. die sinds gisteren in zijn stad geëxposeerd zijn. Naast hem (rechts) de heer Olthoff. Van de vorig jaar bij een ver keersongeval om het leven gekomen Oostenrijkse schrijver Lehmann, de auteur van heel wat „paarden-ro- raans" verscheen nu nog „Tiroolse cavalcade", waarin enige oude be kenden als Kamberger, burgemees ter, edelsmid en paardenfokker en pastoor Vilmos de hoofdrol spelen. Het is een reeks dolle avonturen van een club, welke zich „De zeven paar- dengekken" noemt en die culmine ren in een serie heftige botsingen tussen Kamberger en de pastoor, die in hun hart toch vrienden zijn en blijven en uiteindelijk zich dan ook weer vinden in hun hartstocht voor het paard. De humor welke de schrijver ten beste geeft is van niet al te voorname huize en enkele grove effecten ver smaadt bij niet bij zijn pogingen om grappig te zijn. Wij geloven overigens wel dat Lehmann er geen kwaad mee bedoeld heeft en zijn aanhou dend goede luim noopt tot een wat wild oordeel over al de schelmen- mild oordeel over al de schelmen- ken laat uithalen. Leopolds uitgeversmij stak het boek in een smaakvolle band. Burgemeester en wethouders van Middelburg hebben gisteren in de Burgerzaal van het stadhuis een veertigtal leden van de Bond van Schoolbesturen voor Handelsonderwijs in Nederland ontvangen. Dit gebeurde ter gelegenheid van de zesde landdag, die de Bond in Middelburg hield. Loco-burgemeester J. W. Kögeler sprak een welkomstwoord namens het gemeentebestuur. Hij wees de afge vaardigden er op, dat de Zeeuwse hoofdstad op onderwijsgebied een een. trumfunctie inneemt, omdat alle tak ken van onderwijs in Middelburg ver tegenwoordigd zijn. De heer Kögeler beschreef de ge schiedenis van het handelsonderwijs in Middelburg, die zoals bekend een min of meer tragisch verloop ge had heeft. ..Wij bezitten nu alleen nog maar een Handelsavondschool, die on. geveer 45 jaar geleden als één van de eerste in ons land werd opgericht", zo zei de heer Kögeler. die voorts de aandacht vestigde op de ..Stichting voor voortgezet economisch onder- ijs", welke de gemeente anderhalf jaar geleden in het leven riep, en die een cursus blijkt te zijn, welke in een behoefte voorziet. Mr. J. H. Valentgoed. voorzitter van de te gast zijnde Bond. beant woordde de rede van Middelburgs loco-burgemeester. In de morgenuren werd in café restaurant ..Wöhler" de bestuursver gadering gehouden. Aangezien de treinen door de mist vertraging had den en de afgevaardigden zodoende te laat in Middelburg arriveerden, moest de causerie, die de heer C. Abra- hamse, directeur van de Middelburg se Handelsavondschool, zou houden, van het programma worden afge voerd. 's Middags maakte het gezel schap een rondrit, aangeboden door het Middelburgs gemeentebestuur, over een in mist gehuld Walcheren. Twee Griekse Cyprioten zijn ge sneuveld bij een vuurgevecht met Britse militairen in de bergen bij Ni cosia, zo is uit niet-officiële bron in Nicosia vernomen. Een der leiders van de EOKA, op wiens hoofd de Britten een prijs van 50.000 gulden hebben gezet, heeft zich overgegeven en aan Britse mi litairen een schuilplaats in de ber gen in het zuiden van Cyprus ge- wezen. In de schuilplaats troffen de Brit ten, behalve wapens en munitie, de lijken van twee verzetslieden aan, die kennelijk door hun kameraden dood geschoten waren. De biljartverenigingen „de Tol" van Stoppeldijk ..de Treffers" van Bosch- kapelle en „Eensgezind Wint" te Hengstdijk, besloten om in het a.s. seizoen met een competitie te begin nen onder de drie verenigingen. De eerste wedstrijd werd inmiddels gehouden en wel tussen „Eensgezind Wint" cn „de Tol" te Hengstdijk. Laatstgenoemde won met 98 caram boles verschil. Hoogste serie: Joh. de Bakker „de Tol" (18). „St. Sebastiaan" te IJzendijke Op het feestterrein van de heer Goossens werd door de schuttersver eniging ..St.-Sebastiaan" een schie ting gehouden. De hoogvogel werd afgeschoten door Nestor Wijffels te IJzendijke, terwijl de le en 2e zijvogel respec tievelijk naar beneden gehaald wer den door H. Wijffels te IJzendijke en G. Thomaes te Hoofdplaat. De voor zondag in de 1ste klasse C amateurs vastgestelde wedstrijd Vlis singen-Heer is op verzoek van de Lim burgers omgezet in Heer-Vlissingen. Het nummer atletiek, een van de onierdelen die meetellen voor het klassement om de Kol. van der Kroonbeker, die elk jaar tussen de drie districten Koninklijke Mare chaussee Bergen op Zoom, Breda en Terneuzen, wordt betwist, werd giste ren een éclatante overwinning voor de Bergenaren. De wedstrijden, die op Rozenoord te Bergen op Zoom werden gehouden, werden bijgewoond door de districts commandant Bergen op Zoom, ma joor de Vries Feyens, die na afloop ook de prijzen uitreikte. Bergen op Zoom dankt zijn overwin ning voornamelijk aan de prestaties op de nummers kogelstoten, 100 me ter en verspringen, terwijl ook de Bergse estafetteploeg ver voor de an deren finishte. De uitslagen: 1500 meter: 1 Spee> Breda, 4 m. 35,8 sec.; 2 Goudswaard Terneuzen 4 m. 37,1 sec.; 3 Reytenbach, B. o. Zoom 4 Maat, B. o. Zoom; 5 Muys Breda. Kogelstoten: 1 Owmr. Symons Bre da 10,88 m.; 2 Adj. van de Brink, B. o. Zoom 10.54 m; 3 Wmr. van Hemert B. o. Zoom 9,85 m; 4 Schuurman Ter neuzen 9,70 m; 5 van Everdingen B. o. Zoom 9,28 m. 100 m hardlopen: 1 Wmr. van He mert B. o. Zoom 12 sec.; 2 A. de Jong B. o. Zoom 12,3 sec.; 3 v. d. Kooy B. o. Zoom 12,5 sec.; 4 Schuurman Terneuzen 12,6 sec.; 5 Traets B. o. Zoom 12,8 sec. Hoogspringen: 1 Potma Breda 1,70 m; 2 Doornbos B. o. Zoom 1,65 m; 3 van de Wilk Terneuzen 1,45 m: 4 K-jnberg B. o. Zoom 1,45 m; 5 Ande- weg Breda 1.40 m. Verspringen: 1 Anne de Jong B. o. Zoom 6,01 m; 2 Doornbos B. o. Zoom 6 m; 3 Potma Breda 5,64 m; 4 van Daalen Terneuzen 5,39 m; 5 Jansen Terneuzen 5,20 m. 3000 meter: 1 Spee Breda 9 m. 59 sec.; 2 Reytenbach B. o. Zoom; 3 Maat B. o. Zoom; 4 Goudswaard Ter neuzen; 5 Muys Breda. 4x100 m estafette: 1 Bergen op Zoom; 2 Terneuzen; 3 Breda. Door deze uitslagen verwierf Ber gen op Zoom 132 punten terwijl Bre da op het nippertje voor Terneuzen bleef 80 tegen 79. In de Aardenburgse raad werden afgewezen de verzoeken om subsidie van de Stichting Militaire Tehuizen van het Humanistisch Thuisfront, de Bond tegen het Vloeken, de Federa tie van Verpleeginrichtingen voor langdurig zieken en de katholieke Vereniging voor Cultuur en Ont spanning voor west-Zeeuwseh-Vlaan- deren, gezien de financiële toestand der gemeente. Het Bach-comité te Aardenburg, dat de uitvoering ver zorgt van de Matthaus-Passion in de Sint Baafskerk ontving een subsidie voor 1957 van 500.in het nade lig saldo. Ook door de Provincie wordt dit comité met een subsidie gesteund. Aan de koninklijke muziekvereniging Op voorstel van burgemeester en wethouders van Biervliet werd zon der hoofdelijke stemming besloten in te gaan op het nieuwe aanbod van de N.V. Prov. Zeeuwse Electr. Mjj. inzake aansluiting van het nieuwe sportveldencomplex op het elektrici teitsnet. Tevens werd aan de N.V. P.Z.E.M. een bijdrage van t 225,— toegezegd voor aansluiting op het elektriciteitsnet van het perceel Eli- sabethpoider nr. 2 van de heer W. Jansen, welk perceel in een onrenda bel gebied ligt. Naar de voorzitter meedeelde, vindt op 17 oktober a.s. openbare aanbesteding plaats van de voorge nomen bestratingswerkzaamheden enz. op de markt, alsmede van de aanleg van een trottoir in de Burge meester Meerleveldstraat. Aan de heer C. van de Velde werd op de meest eervolle wijze, en onder dankzegging voor het door hem ge presteerde, ontslag verleend als on derwijzer aan de openbare lagere school A in verband met het berei ken van de pensioengerechtigde leef tijd. Eveneens onder dankzegging werd eervol ontslag verleend aan de heer J. Jacobs als onderwijzer aan' dezelfde school, in verband met diens benoeming te Breskens. Het ziet er naar uit dat het erg moeilijk zal worden om beide vacatures tijdig te vervullen. In dit verband deelde de voorzitter mee dat de heer yan de Velde bereid is gevonden om nog een tijdje als onderwijzer aan deze school te blijven fungeren. Na twee vrije stemmingen wordt als lid in het algemeen bestuur van de Braakman benoemd de heer A. van Hoeve (CHU). Als plaatsver vangend lid wordt, eveneens na twee vrije stemmingen benoemd de heer B. Ceelaert (KVP). Aangeboden werd de gemeentere kening over het dienstjaar 1956, waar van de gewone dienst sluit met een batig saldo van f 29.171.75 en de ':api- taaldienst met een nadelig saldo van f 212.682.90. Besloten werd tot toekenning van een subsidie ten bedrage van f 30, a f 35.— aan de provinciale commis sie voor de huishoudelijke voorlich ting ten plattelande in de kosten van zaalhuur, verwarming, enz. t.b.v. de kookcursus welke in deze gemeente wordt gehouden. De heer J. Verplan te (gem. bel.) wijst er op dat bedoel de commissie ooi op de wijk Driewe gen een cursus gaat organiseren, waar aanleiding daarvan wordt be sloten om ook ten behoeve van die cursus eenzelfde subsidie toe te ken nen. Woningen Op voorstel van B. en W. werd be sloten tot verkoop van de twee ge meentewoningen aan de Singel aan de heren J. Kaan en A. de Meijer voor de gezamenlijke som van f 17.500 De ten laste van de gemeente ko mende stichtingskosten voor deze twee woningen bedroegen f 15.076. Bij de rondvraag informeerde de heer A. de Meijer (P.v.d.A.) of er al een verzoek was ingekomen van de afdeling Driewegen van de ver eniging Ceres" om medewerking bij de totstandkoming van een ge bouwtje voor het onderbrengen van een diepvriesinstallatie. De voorzit ter antwoordde dat een dergelijk verzoek inderdaad is ingekomen én dat dit voor nader advies in handen is gesteld van de gemeente-opzichter. De heer I. Michielsen (P.v.d.A.) merkte op dat er veel klachten zijn over het slechte wegdek in de Gent sestraat. De voorzitter verklaarde goede hoop te hebben dat hierin bin nen niet te lange tijd afdoende ver betering zal worden gebracht. Vervolgens pleitte de heer Michiel sen er voor om het wegdek in de Gentsestraat tegenover de graandro- gerij van de heer Termont enkele meters breder te maken i.v.m. het feit dat hier dikwijls vrachtauto's op de rijweg staan om te laden het geen voor het verkeer een gevaar lijke situatie oplevert. Tijdens een besloten bijeenkomst, die morgenavond om 7 uur in hotel .,De Draak" te Bergen op Zoom wordt gehouden, zullen de burgemees. ters uit het Markiezaat afscheid ne- m°n van mr. dr. L. de Gou, burge meester van Steenbergen, die tot bur. gemeester van Venlo is benoemd. .Aardenburgse Fanfaren' wordt voor 1957 de jaarlijkse subsidie van f 500 toegekend en f 100.voor het in strumentenfonds. Door de plaatselijke winkeliersver eniging ,,Warvo" wordt een verkoop actie gehouden van 26 oktober tot 9 november aanstaande. Krachtens de bepalingen van de Winkelsluitings wet bestaat de mogelijkheid om ont heffing te verlenen van het sluitings uur der winkels. De winkeliersvereni ging vraagt dan ook om gedurende die periode de winkels tot 21 uur ge opend te mogen hebben. Zonder hoof delijke stemming wordt door de raad daartoe besloten. De ontheffing geldt echter alleen voor werkdagen. In het ambtenarenreglement der gemeente wordt de bepaling opgeno men dat de gratificaties bij 25- en 40- jarig jubileum worden verdubbeld al dus werd door de raad besloten. In de plaats van de heer W. Tim mermans werd tot lid van de com missie tot wering van schoolverzuim benoemd de heer J. van Amerongen, hoofd der o.l. school Markt te Aar denburg. Op voorstel van de Kerkvoogdij der Ned. Hervormde Gemeente wordt tot gemeentelijk klokluider der Sint Baafskerk benoemd A.P. Leenhouts te Aardenburg. 8 leden stemden voor. Er was 1 blanco stem. Rioolbelastrng Vastgesteld wordt een nieuwe ver ordening op de rioolbelasting. De ta rieven worden gezien de financiën der gemeente verhoogd met 2.50. Zij variëren thans van 7.50 tot 15.— per aansluiting, naar gelang de groot te der woning. Eveneens wordt een nieuwe veror dening op de reinigingsrechten vast gesteld. Ook hier vindt verhoging plaats. De aanslagen worden ge bracht van f 3.50 op f 5.— per aan geslotene. Beide verordeningen tre den in werking met ingang van 1 januari 1958. De gemeenterekening over 1955 wordt voorlopig vastgesteld. Er blijkt een voordelig saldo te zijn in de ge wone dienst van ƒ49.145,18. De in komsten bedroegen namelijk 688.716.32 en de uitg. 639571.14. In de kapitaaldienst was er aan in komsten 3.388.592,05 en aan uitga ven 3.929.687.19. Aan diverse personen worden per celen grond verkocht aan de Rei- naertstraat, Haven, Markt en Zuid straat. Bij de rondvraag wordt geïnfor meerd of er in de naaste toekomst weer houten noodwoningen zullen worden opgeruimd. De voorzitter ant woordt hierop, dat het wel het stre- ven is in de toekomst deze noodwo ningen te doen verdwijnen, doch dat thans nog niets naders daarom trent kan worden medegedeeld. Zeehondenjager neemt zijn prooi onder schot. Niet veel I jagers krijgen nog een vergun ning. Zo men weet bezocht koning Haakon twee jaar geleden onze provincie om de woningen, door zijn land aan het rampgebied geschonken, officieel in gebruik te nemen. Stavenisse, waar een straat naar hem werd genoemd, ontving de vorst toen bijzonder hartelijk. Als gevolg daarvan, verscheen op 27 september in de ..Aftenposten" het meest gelezen dagblad in Noor wegen, een bericht, waarvan de Ne derlandse vertaling luidt: „Het provinciaal bestuur van Zee land in Nederland, welke provincie door Koning Haakon werd bezocht in 1954 ter gelegenheid van de inge bruikneming van „de Noorse wonin gen" in de Koning Haakonstraat te Stavenisse na de watersnood, heeft via de Nederlandse Ambassadeur te Oslo zijn deelneming betuigd." Deze relaties met de Noorse ko ning gaven Ged. Staten van Zeeland aanleiding om bij het overlijden van de koning aan de Nederlandse am bassadeur te Oslo te verzoeken, hun oprechte deelneming aan de konink lijke familie en de Noorse regering te willen overbrengen, aan welk ver zoek de ambassadeur gevolg heeft gegeven door het zenden van een nota aan het ministerie van Buiten landse Zaken te Oslo en aan de se cretaris van het Kabinet van de Ko ning. Vorig jaar was het nog mogelijk om in de Waddenzee (Texel, Vlie land, Terschelling) of in de Zeeuws- Zuidhollandse wateren op vrij grote schaal op de zeehondenjacht te gaan, maar sedert enige tijd heeft het mi nisterie voor Landbouw en Visserij in principe een algeheel verbod doen uitvaardigen dat zich thans - nu de „gesloten tijd" geëindigd is - in zjjn volle zwaarte doet gevoelen. De zee hond, dat merkwaardige en interes sante dier, welks uitstervingskans door biologen verre van denkbeeldig wordt geacht, kan zich nu voor de me s geheel veilig voelen: er worden voor enkele beroepsjagers nog wel vergunningen afgegeven, maar dit geschiedt op zeer beperkte schaal. Sedert onheuglijke tijden was de robbenjacht voor menige „landjager" een sensatie; ze bood tenslotte de gelegenheid om aan jachtvrienden efns „iets geheel anders" aan te bieden. Hele gezelschappen stroop ten vaak aan boord van een bot ter (onder leiding van een ervaren schipper; zelf ook dikwijls jager) be wapend met buksen en kijkers de kus ten af... en het geheel was voor hen een ongekend, spectaculair avon tuur. De beroepsmensen, die door de verkoop van huiden voor de pels- verwerkende industrie en van kada vers aan kosmetische ondernemingen (het traan levert belangrijke basis stoffen) aan de kost moeten komen, hebben dus thans, wanneer ze ten minste een vergunning weten te be machtigen, „vrij baan". Daarnaast blijven echter de stropers - uit winst bejag en een enkele keer uit spor tieve overwegingen - opereren en de rijkspolitie is bij 'n overtreding thans nog ongemakkelijker dan voorheen. In menige duinpan heeft het reeds verschrikt geklonken: „Dekken daar is de politie!" Een moeilijke opgave overigens, want het gezag bedient zich voor deze controle nog wel eens van een helikopteren doe dan maar eens wat in een wijd. overzichtelijk duinlandschap, terwijl men bovendien een verrekijker op zich gericht weet Welke factoren hebben nu tot de noodtoestand ten aanzien van onze twee grote zeehondenkolonies (Wad denzee en Zeeuwse wateren) geleid? De intensieve jacht is niet als enige factor aan te wijzen het probleem is veel verstrekkender en ingewik kelder. Lai en we eerst voorop stellen dat het totale bestand in de Neder landse wateren volgens de bioloog Dr. A.C.V. van Bemmel op het ogen blik op ongeveer 2200 dieren geschat wordten dit is niet veel. Men weet niet, of men bij dit lage 1 de zeehond die geen natuurlijke vij anden heeft voortdurend belaagd wordt door gevaarlijke parasieten, waarvan de longworm de meeste slachtoffers maakt. Indien men de statistieken uit andere landen be kijkt, ontwaart men nu ook geen be paald rooskleurige cijfers. Hoewel de „bevolkingsdichtheid" langs de Noor se fjorden onbekend is, liep het getal der huiden dat hier als ,.jaar- produktie" de peismarkt bereikt, van 2000 tot 200 terug en dit zegt wel voldoer de. In de Duitse Wadden zee heeft men stellig niet meer dan 1500 a 2000 zeehonden, terwijl Dene marken ook niet hoger komt dan 1500. Tn de Duitse Waddenzee ging het met de zeehond de laatste jaren zo hard achteruit, dat men de jacht l,ot op 7 pet. naar beneden schroefde, maar 1 t merkwaardige verschijnsel doet zich voor, dat er van een stij ging va het aantal totnogtoe geen sprake is. Men vermoedt derhalve, dat het overschot naar de voorheen veel intensiever bejaagde Nederland se Waddenzee emigreert, maar mis- schie.i hebben de dieren het ook wel verderop <*-■»,oc! t of lijden de kudden grote verliezen door de longworm. Nu is het registreren van het „aan tal" - een ogenschijnlijk simpel iets - een verre van makkelijk karwei, want de dieren houden er een eigen „wisselvallige" levensstijl op na, die geheel afwijkt van die der andere zeeroofdieren. Tijdens de wintermaanden bevin den zich de zeehonden veelal op de buitenbanken, maai tegen het voor jaar trekken de wijfjes meer naar de kust en landinwaarts, terwijl het kroost, dat later het levenslicht aan schouwt, door d moeders reeds zeer kort na de geboorte in het water ge dwongen wordt. De tellers, die vanuit de lucht hun werk moeten doen - ove rigens 'e beste methode kunnen dus nooit een betrouwbaar beeld krijgen, zodat de verkregen cijfers slechts met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid nauwkeurig te noemen zijn. In tegenstelling tot andere water- n. waar de jeugd veilig achter cijfer ook denken moet aan een zeke- moede, aanzwemt, gaat de baby- re „emigratie", maar zeker is, dat I zeehond steeds voorop. Deze merk waardige gewoonte heeft vaak zeer onprettige gevolgen, want zeehonden moeders krijgen veel tweelingen. Op een gegeven ogenblik gaan de eigen wijze jongen elk een andere kant uit en moeder kan er slechts één volgenZo komen de baby-zee honden tragedies in de wereld, waar mede reeds verschillende dierenpar ken te worstelen kregen. Iedere voor zomer vinden toeristen en vissers deze „weeskinderen" langs stranden en dijken - de diertjes zijn dan veelal erg verzwakt en schreeuwen erbar melijk. Natuurlijk hebben zij lange tijd geprobeerd, zich weer bij de kolonie aan te sluiten, maar de fa milie zeehond mist ieder sociaal be sef: de verschillende moeders rea geerden slechts met een snauw en een knauw... Zo'n vondelingetje, dat eerst dank baar schijnt voor de aangeboden men selijke hulp, negeert later nukkig alle inspanningen met zuigflessen en ge malen garnalen.... en zo komt dan toch het einde. Slechts het echtpaar G.J. de Haan, beheerders van het Natuurhistorisch museum te Texel, is het door veel geduld en liefde en kele malen gelukt, zeehonden-baby's groot te brengen en op een gegeven ogenblik aan de zee terug te geven. Gezien het Duitse voorbeeld kan nu niemand voorspellen, of de sluiting van de jacht ten onzent gunstige ge volgen zal hebben. In de laatste tijd was de jacht in vergelijking tot vroe ger reeds beduidend teruggelopen: zo werd in de sportjacht in de Zeeuw se wateren voornamelijk door Bel gische toeristen beoefend en hun af- schotcijfers (voornamelijk van oude re dieren) waren vrij laag. Het aan tal huiden van jongere dieren (deze garanderen de beste bontkwaliteit), dat jaarlijks verhandeld werd. schommelde om en nabij de 1000 - en dit is ook wel eens aanzienlijk hoger geweest zonder dat er iemand alarm sloeg. Geheel onaanvechtbaar zijn deze cijfers echter niet, want de zeehond, die een fijn gevoel heeft voor onraad, wordt vaak op verre af stand onder vuur genomen en kan eerst later aan zijn verwondingen sterven. We zullen seizoenen moeten af wachten om te zien, of de twee Ne derlandse zeehondenkolonies groei gaan vertonen. Inmiddels blijft het realiseren van het Deltaplan in het spel van krachten ook een ongunstige factor, daar de jongen onmogelijk buiten de beschutting der grote zee- ar nen geboren kunnen worden. Na vijf nummers is de stand voor de Kol. van der Kroonbeker thans 1 Bergen op Zoom 13 p.; 2 Breda 10 p.; 3 Terneuzen 7 p. Nu volgen nog de nummers voetbal, schieten en zwemmen, waarvan voet bal en schieten nog deze maand resp. te Bergen op Zoom en Woensdrecht worden betwist. GOES. 9 oktober. Groenten: kropsla Bil 3—9, komkommers All 13. Bil 10. Tomaten A 5153. B 39 55, C 3032. Bloemkool AI 2935, All 18—29, BI 10—25. Bil 15, afw. 10 21. wortelen per bos 1824, kroten 13—18, uien 9, prei 18—21, andijvie 1518. groene sav. kool 2729. rode kool 1417, dubb. pr. bonen 66—96, pronkbonen 3649, black alicant 155 —173. 'S-HERTOGENBOSCH, 9 oktober. Op de markt van heden werden aan gevoerd 5740 stuks vee, zijnde: 2103 runderen, 342 graskalveren, 480 vette kalveren, 436 nuchtere kalveren, 377 schapen, 18 geiten, 61 fokzeugen, 385 slachtvarkens, 31 lopers, 1502 biggen. De prijzen waren, behoudens uitzon deringen voor dieren van buitengewo ne kwaliteit, als volgt: melk- en kalf- koeien 725—1160; guiste koeien 625— 875; kalfvaarzen 7101075; klam- vaarzen 660860; guiste vaarzen 610 —800: pinken 410—590; graskalveren 270385; nuchtere kalveren voor fok- of mesterij 80—210: weideschapen 55 —75; lammeren 35—70: drachtige zeugen 260350; lopers 5765; biggen 3053. alles per stuk. Slachtrunderen: aanvoer 719 stuks, "xtra kw. 3.10—3.20 p. kg gesl. gew.; le kw. 2.90—3.05, 2e kw. 2.60—2.80; 3e kw 2.50—2.60; vette stieren 2.65—2.85 worstkoeien 2.30—2.45, alles per. kg gesl. gew.; vette kalveren le kw. 3.70 3.Ó0; vette kalveren 2e kw. 2.30— 2.60; vette kalveren 3e kw. 2.052.25 nuchtere slachtkalveren 1.42 1/2 I.82 1/2; slachtvarkens 1.55—1.68: slachtzeugen le kw 1.401-46, id. 2e kw. 1.32—1.38, alles per kg lev. gew.; vette schapen 70105 per stuk; vette lammeren 6090 p. st.nuchtere slachtkalveren 47.5082,50 p. st. Verdere mededelingen: (resp. aan voer, handel, prijzen) melk. en kalf- koeien; iets ruimer, gedrukt, nauwe lijks prijshoudend; guiste koeien: no minaal. traag, minder; jongvee: nor maal. stil, gedrukt, vette kalveren: minder .rustig, staande prijzen; nuch tere slachtkalveren: groter, redelijk goed, moeilijk te handhaven; schapen en lammeren: normaal, kalm, met goedkoper; fokzeugen: normaal, rus tig, op gelijk niveau; lopers en big gen: groter, stil, lager; slachtvee: minder, kalm, weinig verandering; slachtzeugen: groter, gedrukt, lager. KAPELLE, 9 okt. industrie- en exportveiling van appelen en peren: goudreinette hboven 85 7681, 7585: 7g80; 6575: 71; h2 55, keuken 60— 62, fabr. 52—54; cox orange pippin h75—80: 100; 70—75: 99—101. 65—70: 96—97, 60—65: 91—92, 55—60: 75; h2 49—51 keuken 73—74. jonathan st. 75 —80: 82: 70—75: 83—85; 65—70: 81; 60—65: 73—74, h80—85: 78; 75—80: 77—79, 70—75: 74—82; 65—70: 73—74; 6065: 6567; h2 54, keuken 57—59; sterappel h6575: 95; 5565: 80; 1:2 51, keuken 69. glorie van holland h75 —85: 82; 65—75: 76; h2 56, keuken 67; laxton superbe h80—85: 70; 75— 80: 73, 70—75: 74; 65—70: 73; 60—65: 59—60; h2 43, keuken 59, dubb. belle fleur h75—85: 61; 65—75: 57; h2 47; udoappel h7585: 71; 6575: 68;. princesse noble h5565: 68; h2 50; do yenne du comice h8085: 146; 75 80: 147; 70—75: 151; 65—70: 143; 1:2 109, keuken 108, beurre alexandre lu- cas h75—85: 104—105, 65—75: 112; 1:2 52, keuken 62, comtesse de paris h65 —75: 92, 55—65: 84; h2 38, keuken 52, nouveau poiteau 6575: 81; 5565: 74; h2 45, keuken 51, fabr. 41, zwijn- drechtse wijnpeer h6070: 96; 50—60: 89; h2 52, keuken 55; fabr. 46 saint ï'emy h75—85; 63; 65—75; 61; h2' 57; keuken 5354; fabr. 46, zure kroet- appelen 3536; goudreinette val 48; peren kroet 25. Gewone aanvoerveiling; blauwe druiven 1 169—172, 2 121154. bramen per doos 2 55; appelen en peren: cox orange pippin fabr. 4658, jonathan fabr. 4149, laxton superbe fabr. 41 42, sterappel fabr. 4452, zoete ermgaard 1 6466, h2 47, fabr. 3644, beurre alexandre lucas fabr. 4045; doyenne du comice fabr. 7279; gie- ser wildeman 1 grof 72, 1 6567, keuken 62—63, h2 46—53, fabr. 44—49, hondsmuil 1 4448, tuinzoet 1 8081; zoete campagne 1 5361, pomme de orange 1 76; 2 50; brederode 1 61; pondspeer 1 55—57, kleipeer 1 5057, fabr. 43; wintersuikery 1 45; glorie van holland fabr. 5056, comtesse de paris fabr. 41; dubb. bellefleur fabr. 39, keuken 43. Aardappelen 1 7.513; Groenten veiling: dubbe. princessebo- nen 5680, tomaten 2042, andijvie 912, rode kool 10, komkommers 8 II, stekuien 4.5, prei 1722, witte kool 9.5. TERNEUZEN 9 okt. witte komk. 5-8 sla 37, bloemkool 1048, afw. 10 34, knolselderij 58, selderij 10, peen 22, furora 10.7011.30, andijvie 712 princ. bonen 4077 saxa 5559, sabo 5777, pronkbonen 6567, kroten 14, rode kool 810, sav. kool 717, wit te kool 4.513, breekpeen 9, prei 10 -17, spruiten 2364, tomaten 2046, uien 13, witlof B II 48. Appelen: goudreinette m 95: 74; 8595: 78, 75 —85: 76—77, 65—75: 67—70; A II 55, k 55—60, f 47—53, kroet 32—40. ellis- sons orange (geen export) h m 75 85: 63, 65—75: 62. hll 49, k 59. f. 47. cox orange pippin: him 8085: 85; 75—80: 80—97, 70—75: 90—98; 65—70: 90—94. 60—65: 83. 55—60: 70. h2 53, k 6566, f 54, kroet 3045. glorie van holland h m 75—85: 79—83, 65—75: 69 74; appelen val 39—47. kroet 2543. jonathan 80—85: 82: 75—80: 82—84; 70—75: 83—85; 65—70: 80—82; 60—65: 68; 55—60: 52; h m 80—85: 77—79; 74; 65—70: 71: 60—65: 64; 55—60: 46; k 65, f 55. kroet 42. Peren: beurré alex lucas hl 75—85: 88—1.02. 65—75: 90— 1.06; h2 45—55: k 46—56. f 35-^0. st. remy 4856. zwijndrechtse wijnpeer h m60—70: 82: 5060: 75. peren val 27—31, kroet 30—38. Konstanz 364 (-3), Rheinfelden 240 (-5), Breisach 163 (-13), Straatsburg 252 (-16), Maxau 432 (-10), Mannheim 284 (-8), Mainz 293 (-12). Bingen 204 (-12), Kaub 218 (-16), Trier 147 (-2), Koblenz 228 (-14), Keulen 218 (-18), Ruhrort 435 (-32). Lobith 1079 (-20), Nijmegen 869 (-20). Arnhem 873 (-18), Eefde IJssel 430 (-20). Deventer 329 (-20). Monsin 5530 (-20). Visé 5012 (-18), Borgharen 3970 (-32), Belfeld 1171 (+3), Grave beneden de sluis 492 (onv.).

de Stem | 1957 | | pagina 11