Feest in Londen Chefarine 4 DE GELUIDSMUUR Zwart o WYNAND FOCKINK MENING EN COMMENTAAR Vijftig mensen verdronken Geheimzinnig verschijnsel op grote hoogte Griep? Chefarine„4" doet wonderen! Grote droogte in China ONVOLDOENDE VERBINDINGEN ONDERLING BERAAD ZES PROCENT fAAMBEIEN Overstromingen in zuid-Italië Papieren van Hoffa verbrand.... Ben nieuwe wet voor oude ballpoints! Elke ballpoint kan* goed zijn, ook de uwe.» AMSTLEVEN levensverzekering f Bedrijfsresultaten van de KLM p Wit TV'R ADIO-TV-R ADIO'TV' Witsnuitdolfijn op Vlieland aangespoeld Half en Half" W <9 door C Bauer TWEEDE BLAD WOENSDAG 9 OKTOBER 1957 \Y7IJ willen nog even terugkomen W op de rede, welke de directeur van de BBA, mr. D. van Setten als voorzitter van de Kon. Nederl. Ver eniging van Transport Ondernemin gen vorige week te Zierikzee heeft gehouden. Hierin kwam de ontwikkeling van het wegvervoer tussen Neder land en België ter sprake en er werd op gewezen, hoe verbazing wekkend het eigenlijk is. dat over de meer dan 180 km lange grenslijn tussen de spoorovergangen bij Roo sendaal en Eysden vrijwel geen be hoorlijke doorgaande autobusver bindingen bestaan. Verbeteringen in deze toestand stuiten af op de Belgische opvat ting, dat er geen autobus mag rij den, waar een buurttrein verbin dingen onderhoudt. Deze gedrags lijn wordt natuurlijk aangehouden om het railverkeer te beschermen, maar mr. van Setten merkte te recht op, dat het middengebied van België (en van Benelux!) toch op lossingen met een ruimere visie vraagt. Het lijkt goed deze kritische op merkingen nog eens onder de aan dacht te brengen, nu vrijdag a.s. te 's Hertogenbosch een Benelux- contactdag voor de provincies Ant werpen, Noordbrabant en de beide Limburgen gehouden wordt. Daar zal ook o.a. de president van de Antwerpse Kamer van Koophandel, de heer Fr. Oster- rieth, over het middengebied van Benelux het woord voeren en blij kens het programma o.m. aandacht vragen voor de waterwegen, spoor- en landwegen, en voor het com mercieel verkeer en toerisme in dit territoir. ^/IJ hebben nog pas aan de hand van een artikel van drs. de Waele in „V.E.V.-Berichten" ge- schreven over het ontbreken van goede spoorverbindingen in het kerngebied van Benelux. Dat ter vervanging hiervan ook niet eens goede autobusverbindingen bestaan, onderlijnt nog eens te meer, dat hier toestanden blijven voortduren, die in tegenspraak zijn met echte Benelux-verhoudingen en die bo vendien de ontwikkeling van het Benelux-kerngebied in de weg staan, in ieder geval ernstig rem men. Het is goed, dat men hieromtrent de hoofden in de grensprovincies eens bij elkaar steekt. Er is in ruimer verband een ambtelijke commissie van de beide regeringen aan het werk geweest, die meende te moeten concluderen, dat de ont wikkeling van de grensgebieden maar aan de respectieve rege ringen en plaatselijke autoriteiten moest worden overgelaten. De Bel gische Stichting voor de Kempen heeft daar onlangs zoals wij ook uitvoerig weergaven haar stem tegen verheven. Er is nog meer nodig. Er moet van weerszijden van de grens on derling beraad komen en mogelijk zijn omtrent de harmonische ont plooiing van het gehele kerngebied van Benelux, dat in zo hoge mate dezelfde belangen en behoeften heeft. Er moet, zoals de heer Oster- rieht voorstaat, saamhorigheid, sa menspraak en samenwerking groeien. En de beste weg daartoe is niet het scheppen van nieuwe organen, die een afzonderlijk leven gaan leiden maar het periodiek en stelselmatig contact en overleg tussen de bestaande economische instellingen van het betrokken gebied. 71EZ°. dat is beslist: er komt een officiële semi-staatslening van minstens 100 miljoen om de ge meenten aan vast geld te helpen voor de woningbouw met een rente van 6 procent. Die zes procent heeft heel wat zelfoverwinning gekost bij de re gering, die alsmaar nog probeerde de kapitaalrente laag te houden. Tevergeefs natuurlijk, want alleen een goede kapitaalrente brengt de mensen ertoe te sparen en het geld beschikbaar te stellen. Het is een zelfoverwinning geweest voor de socialistische mi nister van financiën, die maar niet wilde erkennen, dat er twee facto ren zijn die tot welvaart bijdragen: arbeid en kapitaal. Eigenlijk zijn er 3 factoren, want er behoort ook „grondstoffen" bij... maar die heb ben wij in Nederland maar weinig. Dus hangt onze welvaart af van de twee hierboven genoemde facto ren en dus niet alleen van arbeid, zoals de PvdA zelfs in zijn naam tot uiting wil brengen. Dr. Drees heeft er duidelijk op gewezen, dat het geld er zijn moet; hij heeft bij wijze van spreken ieder „gebid en gesmeekt" spaar centen in die lening te beleggen. Hij heeft er op gewezen dat er stukken van 100 gulden zullen wor den beschikbaar gesteld, opdat ieder let wel: ieder zijn mede werking kan geven. Iederhij zei het niet, maar hij bedoelde het dus ook de arbei der, de kleine spaarder. Wij zijn benieuwd hoeveel tienduizenden arbeiders voldoende honderden guldens bespaard hebben om een flinke afzet van deze lening te ver zekeren. Het Centraal Bureau van de Statistiek zal hier wel verstek laten gaan om gegevens te ver schaffen. Maar in allen gevalle zal het interessant zijn te vernemen, hoeveel kleine mensen, die het meest gebaat zijn bij de woning bouw, zoveel inzicht en zoveel maatschappelijke samenhang tonen, dat zij niet met tienduizenden, maar met honderdduizenden zul len meewerken om deze lening te doen slagen. Past bij u zelf bestedingsbeper king toe, heeft vader Drees hun toegeroepen, om geld te sparen teneinde aan deze lening deel te kunnen nemen. Dit betekent bezits vorming, een onderwerp, waarte genover de socialisten anders zo terughoudend staan. Maar 'n succes van deze lening en wat daaraan vastzit zal niet afhangen van de honderd miljoen die door de grote kapitaalbezitters (nee, dit zijn geen personen of families meer!) bijeen zullen gebracht moeten worden, maar van laten we zeggen een mil joen „kleine mensen", die ieder 100 gulden in de lening zouden moeten vastleggen. B.o.Z. Ir. J. (Advertentie) rA11r-k-J1 - ..TAV H y£<u f 'T- SCHROMPELEN WEG Pijn en jeuk verdwijnen bloeden houdt op De wetenschap heelt thans een nieuwe helende substantie ont- dekt met de verbazingwekkende eigenschap de aambeien een- voudig te doen wegdrogen - pijn verdwijnt, bloeden houdt op. Zelfs in de meest hardnekkige gevallen schrompelen de aam- beien ineen, zó afdoend dat ze g thans geen probleem meer zijn. Het geheim zit in het weefsel- vernieuwende Bio-Dyne. Deze stof wordt thans toegepast in de nieuwe SPERTI-zalf. zacht en '5 desinfecterend. Voor veilige. rechtstreekse behandeling van aambeien, zonder verdovende middelen, een tube SPERTI a f. 3,30. Op de rivier de Jiabharali in Assam zijn, naar men vreest, vijftig mensen verdronken na het omslaan van een motorboot. De meeste slachtoffers zijn plantagearbeiders die terugkwa men van een vergadering van hun vakvereniging. In zuid-Italië en op Sicilië is grote schade aangericht door zware wolk breuken. In het gebied van Lecce, in de „hiel" van Italië, zijn zeker ne gen dorpen overstroomd. Op sommige plaatsen zijn dorpen aan de kust ge troffen door een vloedgolf. De ver bindingen zijn verbroken. In het noorden van Italië woedden maandag, tussen Genua en de Franse grens, grote bosbranden, die aange wakkerd worden door een krachtige wind. Verscheidene dorpen lopen ge vaar. Honderden hectaren bos, olijf bomen en boomgaarden zijn al ver woest. Een advocaat van de vakvereniging van Amerikaanse chauffeurs heeft voor een senaatscommissie in Wash ington verklaard, dat de documenten die betrekking hebben op de verkie zing van James Hoffa, de vorige week, tot voorzitter van deze vak vereniging, verbrand zijn. Hoffa is, evenals zijn voorganger Dave Beck, beschuldigd van corruptie. De advocaat zei, dat een kamer meisje in het hotel in Miami, waar Hoffa de vorige week gekozen is, alle papieren met ander afval verbrand heeft. Toen de voorzitter van de senaats commissie de naam van dit kamer meisje vroeg, zei de advocaat, dat zij inmiddels door een hartverlamming was getroffen. (Advertentie) Gooi uw oude ballpoint nier weg maar haal de slechte vulling er uit en doe er dan een Schneidervulling in. Schneider is de wereldberoemde precisievulling die nooit weigert, lekt of vlekt en altijd perfect schrijft tot de laatste streep Overal los verkrijgbaar en voor bijna alle merken ballpoints, ook de uwe! Vraag voortaan een Schneider vulling! Neem de proef op de somHaal vandaag nog een Schneider vulling en ontdek, dat er voor uw ballpoint geen betere beslaat! Mits u er een Schneidervulling in doet! Imp. Copyrator Bilthoven ballpointvullingen blauw-ri>-td-groen-zwart medium en fijn schrift Boven het zuiden van Nieuw-Zee- land, op een hoogte van ongeveer 100 km, spelen zich dingen af, die de geleerden niet begrijpen. Óp de radarschermen die in verband met het internationale geofysische jaar bij Invercargill zijn opgesteld, heeft men voorwerpen waargenomen die zich met grote snelheid voortbe wegen, heen en terug, (Advertentie) In de oude binnenstad van Londen is weer het jaarlijkse grote oogst feest van de Londense straatven ters gehouden, dat ook dit jaar weer werd opgeluisterd door de paarlemoeren koning en koningin van Kent, d.w.z. de schilderachtige bohémiens, die kostuums dragen, welke van onder tot boven zijn bezet met paarlemoeren knoopjes. De foto laat zien hoe de illustre koning en koningin, de heer en mevr. Alfred en Clara West bij de Lady Margarets kerk in de New Kent Road te Londen aankwamen voor het bijwonen van een jaar lijkse oogstdienst. Het paarlemoer prinsesje is Shirley Ashsmith. De feestelingen dragen hun giften, brood en fruit, bij zich.. De KLM zal waarschijnlijk over 1957 een bruto-inkomen hebben van ongeveer 136 miljoen dollar en een netto-inkomen, dat overeenkomt met ongeveer 4,58 dollar per gewoon aan deel over het gemiddelde aantal aan delen, dat in dat jaar uitstaat. Hier tegenover staan voor 1956 een bruto- inkomen van 114.248.000 dollar en een netto-inkomen, overeenkomende met 4,60 dollar per gewoon aandeel over het kleinere aantal aandelen, dat aan het einde van het vorige jaar uitstond. Deze ramingen komen, tezamen met een voorspelling van een bruto-inko men van 177 miljoen dollar tegen 1962, als naar verwacht wordt de straalvliegtuigen en toestellen met schroefturbine-motoren in gebruik zullen zijn, voor in een rapport, dat door een onafhankelijke luchtvaart adviseur voor de KLM werd opge steld. (Advertentie) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en.... doen wonderenI Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 genees middelen,die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. De vier middelen tezamen werken nog beter en helpen ook dan, wanneer andere middelen falen. SI BEROEMDE GENEESMIDDELEN Mr !N Één TABLET Tegen pijnen en griep Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel (heiaroi. Tientallen, miljoenen boeren in de. Noordchinese laagvlakte hebben de strijd aangebonden tegen de droogte, die de graangewassen in de provincies Honan. Hopei en Sjantoeng bedreigt. Het Pekingse volksdagblad schrijft, dat in de voornaamste graanverbou- wende provincie, Honan, vijf-achtste deel van het voor de inzaai van win tergraan bestemde land geen druppel water heeft, terwijl twee-achtste deel met watertekort heeft te kampen. Kort geleden is gemeld, dat in zes andere provincies Sjensi, Sjansi en Kansoe in het noordwesten en Hoe- pei, Kiangsoe en Anhwei in het mid den en zuiden van de Jangtse-vlakte ook grote droogte heerst. KROKODIL De Amerikaanse humorist i Bob Hope heeft het volgende j verhaal voor waar verteld: „Ik ken een psychiater, die J enige tijd geleden bezoek J kreeg van een man, die een merkwaardige afwijking had. In zijn werkkamer zag hij steeds een krokodil aan zijn j J voeten liggen. De psychiater J stelde hem gerust. Een week t S of wat later belde hij zijn klant nog eens op om te vra- j gen hoe het ging. Hij kreeg J een dame aan de telefoon, J die de echtgenote bleek te l zijn. „Hoe gaat het met uw man?" vroeg de psychiater. „Hij is J dood," zei de vrouw. Vorige l week is hij in zijn werkkamer opgegeten door een krokodil." T ornaat De tienjarige Mac, een zeldzame Afrikaanse papegaai, wist te ont snappen uit zijn kooi. Hij fladderde naar het dak van het huis van zijn baas in Feitham en weigerde naar beneden te komen. Zelfs de assis tentie van voorbijgangers en van zes brandweerlieden was vergeefs. Telkens wist Mac uit de buurt te komen. Hij hield het vijf uur vol. Onderwijl riep hij lelijke woorden tegen zijn zwoegende achtervolgers. Ten laatste hield iemand een tomaat omhoog. Mac, tomaten-liefhebber zijnde, kwam er als de weerlicht op af. Hjj zit nu weer in zijn kooi. Kennismaking De ambassadeur van Duitsland in Amerika heeft pas geleden kennis gemaakt met een Indianen-opper hoofd uit de buurt van Oklahoma. De Indiaan ging zo ver, dat hij de Duitser uitnodigde voor een bezoek in het reservaat, waar hij de ambas sadeur wilde laten kennis maken met zijn familie. „Kijk," zei hij daar, „mijn oudste zoon, Zwarte Mustang." „Aangenaam," zei de Duitser. „Mijn jongste zoon, Vliegende Pijl, mijn dochter, Bloem van de prairie." Zo ging het opperhoofd nog een poosje door tot het tweetal voor een auto belandde. Met trots meldde de Indiaan: „En dit is nog familie van u. Kijk maar: Mercedes." Skelet Er is een grapje door het ijzeren gordijn geglipt. Het gaat over de boer, die op zijn akker een skelet vindt. De man is niet op zijn achter hoofd gevallen en stuurt het per post naar het staatsmuseum van Moskou met de mededeling, dat dit skelet best eens de overblijfselen van de beroemde Attila zou kunnen zijn. Twee weken nadien krijgt hij een telegram: „Zeer goed gezien. Hartelijk dank. Het was 'm." De boer wil weten hoe het gegaan is en schrijft terug: „Hoe ontdekte u het?" De volgende dag komt we- derom een telegram van het mu seum. „Hij heeft bekend," stond daarin. Waar denk je aan? Aan hetzelfde als jij. Dan begrijp ik niet, dat je je niet gaat scheren. DONDERDAG 10 OKTOBER HILVERSUM I 402 m KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8,00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. 8,50 V. d. vrouw 9,35 Waterst. 9,40 Schoolradio. NCRV: 10,00 Gram. 10,30 Morgendienst. KRO: 11,00 V. d. zieken 11,45 Gram. 12,00 Middagklok-noodklok 12,03 Instr. octet 12,25 V. h. platteland 12,35 Land- en tuinb, meded. 12,38 Ball- roomork. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Gram. 13,40 Amus. muz. NCRV: 14,00 Metropole ork. en klein koor 14,45 V. d. vrouw 15,15 Amus. muz. 15,45 Gram. 16,00 Bijbellezing 16,30 Pianorecital 17,00 V. d. jeugd 17,30 Gr. 17,40 Beursber. 17,45 Kamerork. en solist 18,30 Fries progr. 18,45 Leger des Heils- kwartier 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Op de man af 19,15 Gram. 19,20 Sociaal per spectief 19,30 Gram. 20,00 Radiokrant 20,20 Gevar. progr. 21,45 Gram. 22,00 Tijdschriftenkron. 22,10 Gram. 22,25 Or- gelconc. 23,00 Nws. 23,15 Sportuitsl. 23,20- 24,00 Gram. HILVERSUM II 298 m AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. VPRO: 7,50 Dagopening. AVRO: 8,00 Nws. 8,15 Gr. 9,00 Gym. v. d. vrouw 9,10 De groente man 9,15 Gram. 9,40 Morgenwijding 10,00 Gram. 10,30 V. d. kleuters 11,00 Kook- praatje 11,15 Lichte muz. 11,45 Een ge neeskundig consult, caus. 12,00 Lichte muz. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Pianospel 12,50 Uit het bedrijfsleven 13,00 Nws. 13,15 Meded. of gram. 13,20 Pro menade ork. 13.55 Beursplein 5, 14,00 Pianorecital 14,30 Logboek 1935, 15,00 Gram. 15,45 Voordr. 16,00 Herinneringen aan de zomercursussen te Salzburg, caus. 16,30 Lichte muz. 17,00 V. d. jeugd 17,45 Regeringsuitz.: Nederland en de wereld: Nabeschouwing over de 5e conferentie over de herziening van geschiedenisboe ken, gehouden te Scheveningen in het kader van de raad van Europa, door L. van Laar, hist, drs., voorzitter van de conferentie 18,00 Nws. 18,15 Lichte muz. 18,45 Sportproblemen 18,55 Gesproken brief uit Londen 19,00 V. d. kind. 19,05 Gevar. progr. 20,00 Nws. 20,05 Gram. 20,15 Radiofilharm. ork. en soliste. I. d. pauze voordr. 22,15 Act. 22,30 Westindisch ork. 22,50 Sportact. 23,00 Nws. 23,15 Koersen te New York 23,15 Act. of gram. 23,25- 24,00 Gram. (Advertentie) E'RUSSEL 324 m 12,00 Amus. ork. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Orgelspel 14,00 Eng. les 14,15 Gram. 14,30 Franse les 14,45 Gram. 15,00 School radio 15,30 Kamerork. en soliste 16,30 Solistenconc. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,15 V. d. kind. 18,15 Gram. 18,30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19,50 Caus. 20,00 Rep. 21,00 Verz. progr. 22,0Q Nws. 22,15 Internat. Radio Universiteit 22,30 Orgel- conc. 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m 12,00 Gram. 13,00 Nws. 14,15 Gram. 15,30 en 16,05 Idem 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,30 Liederen 17,50 Gram. 19,30 Nws. 20,00 Gevar. progr. 22,00 Nws. 22,10 Moderne muz. 22,55 Nws. Televisie DONDERDAG 10 OKTOBER NTS: 20,00 Journ. en weeroverz. KRO: 20,15 V. d. jeugd 20,50 V. d. vrouw 21,20 Rep. uit een fabriek. Daarna: Epiloog. FRANS BELG. 17,00-18,00 V. d. kind. 20,00 Act. 20,40 Télé-Matdh 21,40 Comedie met muz. Daarna :wereldnws. VLAAMS BELG. 15,00-16,30 V. d. jeugd 19,00 Idem 19,30 Nws. 20,00 Bezoek in de souffleursbak 20,20 De huisbioscoop films 22,25 Nws. Op het Noordzeestrand van Vlie land is een dolfijnachtig zoogdier aan gespoeld. De lengte bedraagt 3,20 m„ de omtrek circa 2 m en het gewicht wordt geschat op 500 kg. Waarschijn lijk is het een witsnuitdolfijn. Bur gemeester A. Anker heeft het dier, dat in goede staat verkeert, aangebo den aan het Zoölogisch Museum te Amsterdam. Twee deskundigen zul len een onderzoek instellen. In de loop der jaren zijn tot dusver tien van deze soort op de Nederlandse kust aangespoeld. BRüBMSKKi mm wm steelt Uw hart - streelt Uw tong ■SUM IlSiill mm 8.35 per luxe fles H n|j jj|j |jp RB mm SS' i! imniiiHi •HiUIMIf 14) Z 'ifs als hij zou vertellen dat hij in doodsangst gezeten had, zouden ze om hem iachen. Ook al kenden ze zelf stuk voor stuk die angst als hun onafscheidelijke passagier op alle vluchten. Misschien, bedacht ik me, had Tony hem toch wel begrepen. M ar - hilip had het in ieder geval niet willen riskeren. Ik vergat de op drachten, waarvoor ik een ogenblik geleden nog bereid was geweest Phi lip op een onhartelijke manier de deur uit te werken. „Ik ben één keer met Tony meegeweest boven Duits land", zei ik. Hij keek geïnteresseerd op. „Nooit meer", vervolgde ik. ,,Ik ben t ouwens altijd bang in een vliegtuig. Ook als ik niet buiten de Engelse kust kom." Hij aarzelde een ogenblik, toen zei hij: „Dat zul je misschien niet ge loven, maar ik ook. De eerste keer was een verschrikking, maar dat wil je dan niet toegeven. Later, als je veel vliegt, wordt het minder, voor al boven Frankrijk heb jc wel wat anders om aan te denken. Soms zijn cr ogenblikken dat je denkt er hele maal van af te zijn. Maar het komt toch altijd weer terug. Weet je, de jongens van Bomber Command, zo als Tony, zijn altijd nog met een man ?at geeIt tenminste het gevoel niet zo alleen te zijn. Maar bij ons is dat anders. Als je je ra dio niet mag gebruiken en je hoort mets anders dan je eigen motor, als u'o,n°® ,en je zit maar rond te kijken of er niet ergens achter je T1,1 een wolk ineens een Messer- schmitt op je staart zit, dan zou je soms op staande voet bij een van die kleine Franse dorpjes willen lan den en het eerste het beste huis bin nenlopen en zeggen: „Beste mensen let maar met op mij, laat me alleen een poosje met jullie praten het hindert niet waarover" En het is niet alleen die vervloekte eenzaam heid. het is ook de doodgewone angst die sommige mensen nooit kwijtra^ ken als ze in een vliegtuig zitten Het gevoel ineens gestraft te zullen worden voor je tegennatuurlijke han deling. Een mens hoort niet in de lucht, daar is hij niet voor gescha pen, hij hoort op de grond. Nou zul jij zeggen dat de mens wel duizend dingen doet, waarvoor hij niet ge schapen is; daar zou ik je niet eens een afdoend antwoord op kunnen ge ven. Maar voor mijn gevoel is dat allemaal anders". Hij keek me even hulpeloos aan alsof hij mij vroeg de hiaten in zijn betoog met begrip aan te vullen. Toen ging hij verder: „Wil je wel geloven, dat ik soms al bang ben als ik nauwelijks mijn wie len omhoog heb? En dat gaat dan niet over voor ik weer goed en wel op de grond sta. De jongens van Bomber Command hebben nog een voordeel. Als er bij hen een motor uitvalt, hebben ze er altijd nog drie over. En als het moet, kun jc met een Lancaster ook wel op twee mo toren vliegen. Maar wij hebben maar één motor te verliezen. Als die het begeeft, kun je alleen hopen dat er een mooi vlak stukje grond in de buurt is". Hij zweeg en gooide toen met een zwaai zijn benen weer over de leuning van de fauteuil. „Enfin, zo hebben we allemaal wel eens wat. In ieder geval gaat het feest over morgen weer beginnen. Daarom ben ik eigenlijk bij je gekomen". Ik keek hem niet begrijpend aan. ,,Ja. zie je", ging hij zoekend naar zijn woor den verder, „ik had Jess beloofd om vrijdag met haar naar de schouw burg te gaan. Dat is voor Jess en mij een grotere gebeurtenis dan je misschien denkt, want ik ben hele maal geen toneelliefhebber en onwil lekeurig heb ik haar er ook vandaan gehouden sinds wij elkaar leerden kennen. Nu wilde ik je vragen of jij in mijn plaats met haar zou wil len gaan". Het verzoek overrompelde me vol komen. Ik zag Jess plotseling voor mij, zoals Ik haar drie weken gele den voor het eerst ontmoet had, mooi en opvallend met de zware ouderwet se wrong van het dieprode haar, de groens ogen en felrode mond vreemd contrasterend in het blanke gezicht. Ik herinnerde mij het fascinerend- grillige van haar persoonlijkheid, dat wat een man in een vrouw boeiend noemt, en de natuurlijkheid waarmee zij domineerde. Zover stond Jess af van ieder meisje en iedere vrouw, die ik tot nu toe gekend had, en van het vage ideaal dat ik mij van de vrouw had gedroomd, dat een avond lang alleen zijn met haar mij als iets absurds voorkwam. „Waarom zoek je speciaal mij daar voor uit?" zei ik, meer verbaasd dan beleefd. „Omdat je er nogal ongevaarlijk uitziet", lachte Philip. „Stik", zei ik en liep naar de deur, want er werd gebeld. Philip stond op om weg te gaan. maar toen hij Tony zag binnenkomen, liet hij zich weer in zijn stoel zakken. „Daar heb ben we waarachtig onze autobus chauffeur ook nog". Hij lachte uit bundig om het oude grapje. Tony trok een wat zuur gezicht; piloten van bommenwerpers konden het nooit erg waarderen als er door de .mooie jongens" en de „lefschoppers' van Fighter Command over de Lan casters en Halifaxes met de tamelijk grote bemanning gesproken werd als „autobus". „Ik heb gehoord, dat er op het ogenblik wordt proef gevlogen met een nieuwe uitvoering van de Spit", sarde Tony. „Wat is er dan nieuw aan?" vroeg Philip achterdochtig. „Er is op het instrumentenbord ruimte gemaakt voor een spiegeltje, een kam en een nagelgarnituur", grinnikte Tony. „Van diezelfde vent heb ik gehoord, dat ze op die autobussen van jullie conductrices gaan meenemen", zei Philip en hij keek Tony strak aan. „Flauwe mop", mompelde Tony terwijl hij op mijn bureau naar siga retten zocht. Toen draaide hij zich ineens naar Philip: „Wat bedoel je daarmee?" Zijn gezicht was een en al argwaan. „Niks", zei Philip achteloos, ,,ik zag je een paar dagen geleden lo pen. Hoe is het mogelijk hé, in een stad als Londen en het was nog wel zo goed als donker. Ik wilde je liever niet storen, want je had het nogal druk met een Waaf. Nogal erg druk, geloof ik". Tony trok een be teuterd gezicht en ik had de groot ste moeite mijn lachen in te houden. Uitgezonderd enkele vluchtige ver liefdheden had ik nooit gemerkt dat Tony zich aangetrokken voelde tot de andere sexe en over vrouwen in uniform had hij meermalen met af keer gesproken. En nu signaleerde Philip hem ineens met een Waaf, een lid van het vrouwen hulpkorps; het stomme toeval dwong Tony nu tot een verklaring, waarop hij zich niet eerst had kunnen voorbereiden. En hij zag aan mijn gezicht, dat hij met die verklaring vlug diende te komen, want hij was op dit ogenblik gevaar lijk kwetsbaar. Maar Phil, kwam hem te hulp en vertelde hem dat hij was goedgekeurd en met een paar dagen weer zou vliegen. Tony greep dank baar die reddende hand en begon tus sen hen een van die gesprekken, die me altijd irriteerden omdat ik er al leen maar als belangstellende toe hoorder bij mocht zitten. Als buiten staander werd ik niet waardig geacht me er in te mengen. Op het laatst luisterde ik zelfs niet meer en zat ik met spijt uit te rekenen hoeveel werk ik verzet zou hebben als ik geen visite had gekregen. Alleen toen Philip opstond om te vertrekken, ging ik weer aandacht aan zijn woorden besteden en daarom kan ik me ook nog herinneren wat hij vertelde. .je weet hoe je je soms kan voe len onder die omstandigheden: nog tien minuten en je landt, en morgen gaat je verlof in: Jess wacht op je en het is voorjaar. Je kent die lucht: boven je dat diepdonkere blauw en onder je Engeland met hier en daar een witte wolk. En die Spit zoemen als een naaimachine op zo'n twintig duizend voet. Man, ik werd al dron ken als ik dacht aan alles wat ik zou gaan drinken. Nou kun jij je dat misschien niet zo voorstellen, Tony, want met die autobussen van jullie kom je er niet zo gemakkelijk toe, maar ik prik die Spit zo maar voor m'n lol recht naar beneden, precies naar een gat tussen twee van die wolken, Hoe harder het ging, hoe mooier ik het vond. Ik zat gewoon in m'n eentje stomweg te lachen. Pre cies door het gat zag ik wat huizen liggen en ik dacht net: moeder haal even je was binnen, want het is zo gek als ik straks met een paar hemden aan mijn vleugel thuis kom en daar begint me het hele geval te schudden, niet mooi meer. Nou is het welletjes, denk ik bij mezelf en ik wil hem optrekken. Goeiemorgen, zegt-ie, het gaat net lekker zo, ik ga nog even door als je het goed vindt. Geen beweging in te krijgen man. En maar schudden, je had die vleugels tekeer moeten zien gaan. Ik denk: als ik met zo'n vaart de grond in ga, hoeven ze alleen nog maar het gat achter me dicht te gooien". „Target fix", onderbrak Tony hem nuchter, „je werd zo door een punt op de grond gebiologeerd, dat je er bovenop gevlogen zou zijn. Een psy chische kwestie". „Om de bliksem niet, het was de Spit. Het leek wel of de hele boel vastzat en ik met een ontzaglijke vaart door een laag water schoot. En weet je wat nou het gekste was To ny" „Nou?" zei Tony met een ongelo vig gezicht. „Ik had de hele tijd het idee dat de roeren precies omgekeerd werk ten". „O ja", zei Tony, ,,en op het ogen blik dat je dat wilde proberen, viel je uit je bed en werd je wakker". Ik schoot in een lach en kon bijna niet meer bijkomen toen ik zag hoe Philip hevig verontwaardogd pogin gen deed om Tony van de waarheid van zijn verhaal te overtuigen. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 5