WYBERT a N^mmpo Verbinding tussen oost in Zeeuwsch-Vlaanderen en west vordert Handelsbelangen dekt tekort der Hajuto ernina Politierechter strafte zakenlieden zonder vestigingsvergunning Camere Hulst trok met kermisspel volle zalen Internationaal congres van verkeerspolitie Raad van Kloetinge bekeek sluitende gemeentebegroting De verlichting van uw auto Faillissementen Wm% PRISMA 2 2 Terneusen-IJsendijke linea recta VERKORTING In totaal f 15. Of vraag Uw winkelier een formulier! Opening van toneelseizoen Mild vonnis voor smokkelaar die zich meldde Hoogwaterstanden Minister Struycken te Eindhoven Lijk geborgen te Stampersgat De eerste mist Finale biertappen Sluitingsavond van charitasweek te Aardenburg Z.'Vlaanderen TERNEUZEN Znid-Beveland GOES Stadsbus valt stil AGENDA Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 9 OKTOBER 1957 De oost-westverbinding door Zeeuwsch-Vlaandex-en vordert aardig. Na de inpoldering van de Braakman zijn de mogelijkheden met betrekking tot de verkeerssituatie in het land tussen Schelde en grens totaal gewijzigd. In plaats van een smalle passage bij Isabellasluis, waar alle verkeer tus sen oost en west noodzakelijkerwijze langs moest, was er nu een uitge strekt gebiedt voorhanden, waar bij de projectie der polderwegen al rekening gehouden diende te worden met de vaststelling der toekom stige verbinding tussen oost- en west-Zeeuwsch-Vlaanderen. dijke kan nl. in dit verband als 'n plaatselijke verbetering beschouwd worden, hoewel uiteraard geheel en al passend in het totaal. Oï er aanleiding zal zijn bij de ope ning van de nieuwe weg tevens het feit van de nieuwe verbinding te vie ren, is nog niet bekend. Het is wel een groot belang. Zeeuwsch-Vlaande ren heeft nooit een bijzonder goede verkeersader in de lengterichting van de streek gekend. Economisch gezien was de route via Philippine, vooral voor het bedrijfsleven rond Terneu- zen en verder oostelijk, een lange omweg met velerlei hinderpalen. De nieuwe weg is een uitstekende scha kel tussen oost Zeeuwsch-Vlaanderen Men zal zich de. overige niet zo hevige, deining nog herinneren wel ke ontstond rond het probleem: mid denweg of noordweg. 't Is, logischer wijze, de middenweg geworden. Die bood de meeste kansen op een eco nomisch ingesteld tracé, dat zoveel mogelijk gemeenten de kans gaf een aanzienlijk kortere verbinding met de omgeving te verkrijgen. Lange tijd heeft de middenweg in de Braakman als een onnutte baan braak gelegen. Naderhand heeft men snel de aansluitingswegen aangelegd, zodat er een prima verbinding ont stond vanaf Hoek tot Biervliet. Even voor dit dorp sloeg het voor de rich ting IJzendijke, Oostburg en verder bestemde verkeer links af. Intussen werden de resterende ge deelten van het totale plan aange pakt: aan de ene zijde de nieuwe weg Hoek-Terneuzen. ongeveer langs het oude trambaantracé en in het westen de weg Biervliet-IJzendijke. De eerste is bijna gereed: de aan nemer werkt nog aan de aansluiting op de kanaalweg en dan is het slin geren en hobbelen door de polder niet meer nodig. Een plezierig feit dat zulks juist voor de winter ge beurt! De verbinding Biervliet-IJzendijke (die uiteraard niet door 't dorp Bier vliet gaat) zal wellicht in het vroe ge begin van het volgend jaar ge reedkomen. Het fundament is ge maakt en na het graven van de slo ten volgt het aanbrengen van het weg dek en het leggen van de rijwielpa den. Deze weg komt uit even ten oos ten van IJzendijke, waar tot voor kort de weg vanaf Driesprong op Tivoli uitmondde. Ten behoeve van het werk aan de nieuwe weg heeft men de provinciale weg vanaf Philippine la ten uitkomen op de weg IJzendijke- Gent, hetgeen op het ogenblik niet direct een gunstige situatie is. Ver geleken bij de oude toestand is het zelfs een verslechtering. Maar met het oog op de toekomst een dootrekking van de weg Bier vliet - IJzendijkf op de rondweg ten zuiden van laatstgenoemde gemeen te is het tijdelijke ongemak wel te dragen. Begin volgend jaar Dit betekent dus dat begin volgend jaar de nieuwe oost-westverbinding gereed gekomen zal zijn. Het vervolg van de verbinding de rondweg IJ zendijke aansluitend op de driesprong Breskens - Waterlandkerkje - IJzen- en Walcheren enerzijds en het Bel gische kustgebied anderzijds. Het heeft alle betrokkenen offers gekost deze nieuwe verbinding tot stand te brengen. Zeeuwsch-Vlaan deren bezat van oudsher slechts noord zuid gerichte wegen; overblijfsel uit een tijd waarin de verkeersbeweging veel meer naar het zuiden, naar Bel gië. gericht was. De nieuwe verbin ding is een uitvloeisel van de nieu- e tijd. die Zeeuwsch-Vlaanderen be leeft. Een tijd waarin het ook hoopt te beleven, dat de laatste barrière on de weg naar de rest van Zeeland en Nederland wordt verwijderd, m. a.w., dat de Schelde geen hindernis meer zal zijn! (Advertentie) Bij guur weer kunt U verkoudheid voorkomen met (Advertentie) In een buitengewoon druk bezochte vergadering van Han delsbelangen te Goes werd ope ning van zaken gegeven betref fende Hajuto. Meegedeeld werd, dat de totale ontvangsten f 52,150 hebben bedragen en de uitgaven f 79-650 zodat er een tekort is van f 27.500. De voorzitter, de heer Luteyn, wees op de tegenslagen welke dit slechte resultaat veroorzaakten en beklemtoonde, dat dit noch aan de tentoonstellingscommissie, noch aan de standhouders te wijten is. Een voorstel van de voorzitter om te stemmen of men al of niet het tekort wilde aanzuiveren, werd afgewezen omdat een positief antwoord vanzelf sprekend werd geacht. Na veel heen en weer gepraat kwam tot uiting, dat ieder lid gemiddeld f 100,zal moe ten betalen, daar de vereniging 270 leden telt. Voor leden die dit bedrag werkelijk niet kunnen betalen, zal een uitweg gezocht worden door het be stuur, dat vertrouwde op ruimere bij dragen van beter gesitueerden. Staan de de vergadering droegen velen hun f 100,al af, enkelen zelfs meer. Voorgelezen werd nog een brief van de voorzitter der Hanze, de heer Roose, waarin deze zijn respect be tuigde voor hetgeen met de Hajuto was gepresteerd en Handelsbelangen de morele steun der Hanze toezegde. WIN DE „HOOFD"-PRIJS VAN f5.000,' WIE 15 WIE IN HET SILVIKRIN-GEZIN Kijk deze week in Uw damesblad r of radio-programmablad I Gezins-flacon f 1.25 Je Camere van Rhetorica ,,De Transfiguratie" te Hulst heeft tradi tiegetrouw het toneelseizoen ingeluid niet een aantal opvoeringen van ,,Een vrouw en een klip", een plezierig b'jjspel van Maarleveld. In dit stuk doen zich allerlei amaureuze verwik kelingen voor, rond een aantal jonge lui die hun vakantie aan het water doorbrengen. De komst van een jonge avonturier die met een eigengebouwde zeilboot een reis rond de wereld gaat ma ken, en het korte verlof van een jonge zeeman brengen het groepje nogal in de war. Een oude boots man die zijn zorgen behalve over het botenhuis aan de rivier ook over de af en toe wat onevenwichtige jon gelieden zelf uitbreidt, probeert de aankomende vierde stuurman vér van vrouwenrokken te houden, want ,,een vrouw en een schip, is de p.... voor een schip", is zijn stopwoord. Rond dit gegeven speelt zich een vermakelijke geschiedenis af, waar mee volle patronaatszalen zich kos telijk geamuseerd hebben. Het bren gen van een toneelprogramma tij dens de kermisdagen, een gewoonte die de Camere van de vroegere Ghe- sellen geërfd heeft, blijkt stevig in geworteld te zijn: er is altijd erg veel belangstelling voor. Goed spel Het stuk werd lang niet on verdienstelijk gespeeld. Het best wa ren Reggie Buysrogge (als de onnoze le Columbus) en Piet Verwer (als Potvis, de jonge zeeman) die uitste kend uit de verf kwamen. Een goede prestatie leverde ook Emiel v.d. Wal- lc als de onverschillige Freddy, die lui, blasé en met twee linkerhanden in het leven staat. Aanvankelijk pro nonceerde hij die houding wat al te sterk; wat later, toen er meer actie - an hem verlangd werd. overtuigde hij aanzienlijk beter. Niet helemaal overtuigen kon ons de bootsman, door Louis Oomens ge- s eeld; zijn acteren was goed, maar een oude. gedesillusioneerde varens gast, die zo graag de oude zeerob uithangt, die zagen we niet altijd in hem. Een moeilijke rol trouwens. Johnny van Overmeeren als de bra nieachtige Bras leverde prima spel. Tenslotte, heel onbeleefd, de twee dames. De min of meer op een te tolkt door Fientje Blommaert, die dat met vaart en verve deed. Het min of meer merkwaardig, wat te ouderwetse kapsel dat men haar opgezet had, was oorzaak van een merkwaardige, intrigerende coïnci dentie: omdat ze de wat houterige wijze van lopen wat overdreef deed ze soms, met haar kapsel anno 1910, danken aan scènes uit een stomme film. Overigens leverde ze vlot spel. Marilou de Bruyn, als Linda, het meisje van de jonge Potvis, kon die rol goed aan. Ze vertolkte haar met veel élan; het enige bezwaar is dat in momenten dat het niet gewenst is, wat te veel exaltatie in haar op treden legt. In haar stem dient deze Jonge amateur-actrice, die op weg is een uitstekend speelster te worden, wat meer nuances aan te brengen. Al met al een goede opvoering. De wijze waarop de Camere het seizoen opende, doet de toneelliefhebbers er naar verlangen deze goede groep met ,,De dood van een handelsreiziger" voor het voetlicht te zien verschijnen. In dank werd deze brief aanvaard. Niettegenstaande het teleurstellend resultaat der Hajuto waren de leden toch van oordeel, dat de feestavond, die voor 22 oktober was uitgeschre ven, door moet gaan. (Advertentie) De economische politierechter te Middelburg, mr. P. van Empel, heeft dinsdagmorgen de veehandelaar G. K. uit St. Jansteen veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht weken (waarvan vier weken voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar) met aftrek van voorarrest. K. werd er van verdacht op 17 september een partij van 550 kg boter bij St. Jan steen over de Belgische grens ge smokkeld te hebben. Hij gaf het tenlastegelegde volmon dig toe. K. vervoerde de boter naar hij zei, in opdracht van een Belg en hij deed dit. omdat hij in geldnood zat. Toen hij op de bewuste dag het grensgebied met zijn auto naderde, voelden de douaniers evenwel nattig heid en zij „spoten" achter de moei lijk grijpbare K. aan. De smokkelaar werd tenslotte zo in het nauw gedre ven. dat hij zijn kostbare vracht in de steek moest laten om uit handen van de dounane te blijven, hetgeen hem ook gelukte. Op aanraden van een advocaat meldde hij zich kort daarop vrijwillig aan. Dit laatste was voor K.'s verdedi ger, mr. W. K. H. Dieleman. belang rijk genoeg om dit een ,,zaak met sympathieke kanten" te noemen. De raadsman releveerde, dat K. al eens meer is veroordeeld elf jaar gele den ook voor een smokkelaffaire. Hij wees er op, dat de veehouder steeds de proeftijd heeft doorstaan en daar om bepleitte mr. Dieleman ook nu een voorwaardelijke straf, nadat de officier van justitie, mr. Pb. M. Schenkenberg van Mieropzes, we ken hechtenis had geëist. Voor de provincie Zeeland gelden voor morgen, donderdag 10 oktober de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 3.51 en 15.58 uur; te Terneuzen om 3.05 en 15.15 uur en te Vlissingen om 2.35 en 14.45 uur. Het eerste internationale con gres van politieverkeersdeskun- digen, georganiseerd door de verkeerspolitie - commissie in Nederland en de Vereniging van hogere politieambtenaren, technisch verzorgd door de AN WB, werd gisteren in de nieu we congreshal van Eindhoven door de minister van Binnen landse Zaken, PBO en Bezits vorming geopend. Minister dr. Struycken stelde, dat men voor het snel groeien de verkeer geen oplossing kan zoeken in een grandioze ver nieuwing van onze steden. Ondanks alle stedebouwkundige plannen en maatregelen, ook ten aan zien van het verkeer, zit er zijns in ziens niets anders op. dan te „aan vaarden, dat een natuurlijk evenwicht ontstaat tussen het verkeer en de verkeerscapaciteit." Bij dit natuurlijk evenwicht zal steeds een rijke en veelomvattende taak voor de politie zijn weggelegd. Het is goed internationaal regelma tig ervaringen en gedachten uit te wisselen over de taak van de politie bij het verkeer. De taken De verkeerspolitie, aldus minister Struycken, heeft geen zelfstandige taak. Zij vormt een kern van des kundigen, die zich beperken tot die onderdelen van de algemene politie taak, waar specialisatie onmisbaar is. In hoofdlijnen kan die taak met be trekking tot het verkeer als volgt worden samengevat: 1. de aanpassing van wegen en weg- indeling aan het verkeer; 2. de vaststelling van de verkeers regels; 3. de feitelijke verkeersregeling, waar nodig; 4. controle op naleving der regels en correctie van overtreders; 5. het optreden bij verkeersonge vallen. De burgers hebben eigen taak en ver antwoordelijkheid. Een te ruime op vatting van overheidsverantwoorde lijkheid stompt de verantwoordelijk heidszin van het publiek af. Veel regels vereisen veel kennis. Niemand twijfelt meer aan de nood zaak van verkeersonderwijs op scho len. De komende generatie zal beter geschoold op het verkeer worden los gelaten, dan de huidige. Voor de overheid is in de sector van de verkeersopvoeding verder geen taak, dan morele en finan ciële steun te geven aan het par ticuliere initiatief ter stimulering van het verantwoordelijkheids gevoel van de burger, die als hij aan het gemotoriseerde verkeer wil deelnemen, zich daarvoor ver der zal moeten bekwamen. Hoewel de minister begrijpt, dat de politie wel eens een bromfietscursus geeft aan de van verkeersonderwijs verstoken hedendaagse generatie, acht hij het toch beter, dit over te laten aan particuliere verkeersbonden. Het stoffelijk overschot van de sinds begin vorige week vermiste mevrouw V. uit Standdaarbuiten is dinsdagmorgen om ongeveer 8 uur geborgen. Het werd aangetroffen in de rivier de Mark ter hoogte van de coöperatieve suikerfabriek „Dintel- oord". De eerste dagen van mist heeft Zeeland weer beleefd. Aan het begin van de fraaie herfstdagen was een dikke vochtige wolken deken over het land uitgespreid en ze liet zich slechts moeizaam verdringen. Dat betekent, dat Zeeuwsch-Vlaanderen zijn eerste dagen van bekende winterse ver- keersmisère er weer op heeft zit ten. I Gisteren hebben de veerdien sten weer verscheidene uren ver stek moeten laten gaan. Met het gevolg dat er lange rijen wach tenden staan: een vertrouwd, maar telkens weer tot wanhoop I brengend beeld. Onze lezers zul- en het bemerkt hebben aan het tijdstip waarop ze hun krant ont vingen: pas tegen tien uur kon de bestelwagen Zeeuwsch-Vlaan deren bereiken, via Antwerpen, want de boot Kruiningen - Perk- polder voer toen nog steeds niet! Er zullen nog vele van derge lijke dagen volgen. De deur van Zeeuwsch-Vlaanderen zal weer vaak op het nachtslot zitten. Een reeksje van maanden waarin weer nieuwe argumenten voor een betere verbinding, zo mogelijk: een vaste oeververbinding, bij een gespaard kunnen worden. Sterkte, Zeeuwsch-Vlaanderen! Vrijdag a.s. zal in het Circusge bouw te Scheveningen de finale van de lustrum-biertapwedstrijden 1957 plaatsvinden. Aan deze finale, die door het Centraal Brouwerij Kantoor wordt georganiseerd, zullen 37 teams en 33 eenmanszaken meedoen. Vijl teams en vier eenmanszaken daarvan komen uit Brabant, twee teams en één eenmanszaak uit Zee land. Mej. Thijsen uit Heeze, die zowel in 1955 als 1956 kampioene bij de eenmanszaken werd. zal niet in de finale uitkomen. Zij werd in de voorronde niet ge plaatst. (Advertentie) 1 BEURS VOOR MODS EN HUISHOUDING Nog slechts 1 dag Woensdag 11 u. sluiting Woensdagmorgen 11 u. In de Bioscoop-Gehoorzaal DE VROUW EN HET BOEK, causerie door de schrijfster RIE VAN ROSSEM. 's middags 2 uur gratis k Kinderfilm-voorstelling AHOY* GEBOUW ROTTERDAM I'm 9 OCT. In het kader van de charitasweek in het dekenaat Aardenburg wordt vrijdag 18 oktober in de Katholieke Kring te Oostburg een grote slotbij eenkomst gehouden. De vergadering begint om half acht. Spreker van de ze avond is pastoor Denen te Hoofd plaat. Van A. Akkerdaas uit Domburg is het faillissement vernietigd, na gedaan verzet. (Advertentie) automatic - windt zichzelf op anker, 21 stenen, j£ waterproof, shockproof,^ Chroom f 11 O#- anti-magnetisch, Eddstaal f 135.- 'onbreekbare veer JSESm De raad van Kloetinge werkte een lijvige agenda af, onder leiding van weth. Schipper, daar de burgemees- te- wegens een klein ongeval, afwezig In deze vergadering werd o.a. de gemeentebegroting 1958 aangeboden, ditmaal later dan gewoonlijk in ver band met het feit dat er thans meer spanning tussen de inkomsten en uit gaven bestaat en dat de eindjes nog niet aan elkaar zijn geknoopt. De kapitaalslasten zijn gestegen met f 7.654 (in hoofdzaak voor Kerkplein, Langeweg, roltrommelwagen, inrich ting Margrietschool etc.). Verder zijn er nog diverse lasten sterk gestegen terwijl de regering wenst dat al deze hogere lasten door de gemeente zelf zullen worden opgevangen. Te zamen bedragen al deze verhoogde lasten f 22.500-. Oe begroting sluit thans, ongeacht de posten van het verrekeningen hoofdstuk, met een bedrag aan ont vangsten en uitgaven van in totaal f 335.577-, De laatste jaren zijn er echter aan zienlijke bedragen aan eigen kapi taal en aan reserves gekweekt, waar door de financiële positie der ge meente kerngezond is. Tezamen zul- hoog toerental lopende Siep werd ver- len zij, ongeacht de bijdrage aan de ze begroting, per ultimo 1958 f 148.822 belopen. Aan mej. J. de Schipper werd eer vol ontslag verleend als leidster aan dz openbare kleuterschool vermoede lijk per 1 november a.s. In haar plaats werd met algemene stemmen benoemd mej. J. Zandee uit Kortge- ne. Bouwgronden Op voorstel van b. en w. werd het raadsbesluit van 5 juni 1957, inzake verkoop van bouwgrond aan de N.V. bouwfonds Ned. gemeenten te Assen ingetrokken, omdat enkele percelen iets te hoog waren getaxeerd. Het genoemde bouwfonds wordt deze grond nu verstrekt voor f 8 en f 7.50 per m2. Aan de aannemer J. v.d. Linde te Kloetinge werd een perceel bouw grond gelegen op de v.m. Zondag- schooiboomgaard verkocht ter groot te van c.a. 1540 m2 a f 8 en c.a. 75 m2 a f 2-, In de Koningin Wilhelminastraat zullen 6 lantaarns worden geplaatst. Voor het afwerken van de agenda werd de heer R. Buitenhuis (a.r.) door de voorzitter in hartelijke be woordingen toegesproken in verband me) het feit dat hij reeds 30 jaar zitting heeft in de raad van Kloe tinge. Op sommige wegen in ons land is het voeren van „stadslichten" ver plicht gesteld, doch het is de ANWB bij herhaling gebleken, dat velen het verschil tussen „stadslichten" en „gedimde koplichten" niet ken nen. De wet verstaat onder „stads lichten" lichtbronnen met een ge bruik van niet meer dan 6,5 watt. Deze lichten worden in de spreek taal soms ten onrechte „parkeer- lichtengenoemd. Onder parkeer- lichten dient men echter te ver staan de speciale lampjes die bij sommige automerken aan de zij kant zijn aangebracht. Wanneer met „stadslichten" ge reden moet worden kan men dus niet volstaan met het dimmen van de koplichten: men dient de spe ciale stadslichten te ontsteken. Het grote, „volle" licht mag niet gevoerd worden in de vol gende gevallen: a. Bij nadering van een tegenligger. Dim tijdig en wacht niet tot uw tegenligger daarom vraagt het is dan reeds te laat. Ook voor tegemoetkomende wiel rijders dient gedimd te worden, ook zij kunnen verblind worden door uw koplichten. b. Als het voertuig stilstaat, zoals bij het wachten voor een spoor wegovergang of geopende brug. U moet dan dimmen of stads lichten ontsteken. c. Op een weg aangeduid door een bord „stadslichten" d. Binnen de bebouwde kom, in straten of op wegen waar stads verlichting brandt. Tegen deze regel wordt zeer veel gezondigd. U mag hier alleen met stadslichten of met gedimde kop lichten rijden. De ANWB tekent hierbij het vol gende aan: Rijdt u achter een an dere auto, dim dan tijdig! De be stuurder zal u dankbaar zijn, want als u met „vol" licht achter hem blijft rijden wordt hij gehinderd door de reflectie in zijn binnen- spiegel. Laat ook de afstelling van uw dimlicht eens nakijken. Vele wa gens voeren gedimde verlichting die tóch nog verblindend werkt. Dit is niet alleen strafbaar: het ts gevaarlijk ook! En tenslotte: fietsers! Ook uw fietslamp kan verblin dend zijn. Zorg dat de stralenbundel op het wegdek voor u schijnt, in- plaats van recht vooruit. Voor de economische politierechter te Middelburg verscheen dinsdag morgen de beheerder W. van B. van de Coop. Kolenvereniging „Onder ling Belang" te Nieuwdorp. Ter zit ting werd o.m. duidelijk, dat Van B. een heleboel zaken van de vereniging regelt, waaronder de verkoop van kolen, hetgeen voor een vereniging als deze het doel is. Dit gebeurt zonder dat Van B. in het bezit is van een vestigingsvergunning, zodat hij strafbaar is. Dat er geen vergunning is, wilde Van B. best weten, „maar", zo zei hij, „ik werk in opdracht van het be stuur en dit is dus verantwoordelijk". Hij vond het niet juist, dat hij als verdachte gedagvaard is, terwijl hij zichzelf als de knecht van het be stuur beschouwt. De economische politierechter, mr. P. van Empel, vond dat het een vreemde zaak is, want bij de Kamer van Koophandel staat Van B. als secretaris-penningmeester van de co öperatie ingeschreven. Waaruit mr. van Empel dan concludeerde, dat Van B. een knecht van zichzelf is, omdat hij immers deel uitmaakt van het bestuur. De voorzitter van de vereniging, J. v. d. W. uit Nieuwdorp kolen- deskundige trad als getuige op en „verduidelijkte" één en ander. Hij verklaarde, dat Van B. geen deel uitmaakt van het bestuur, niet stem gerechtigd is en alleen in opdracht van het bestuur handelt. De officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, vond de zaak toen wel zo duidelijk, dat hij meende te kunnen geloven, dat Van B. wel degelijk de beheerder en dus aansprakelijk is. Hij vroeg 40, boete en mr. Van Empel vonniste conform. Rechten... „Volgens mij is dit lijnrecht in strijd met de rechten van de mens", voegde de Vlissinger G. H. B. de eco nomische politierechter toe, toen deze hem had veroordeeld tot een tweetal geldboeten, resp. van f 60, en f 150,De boete van f 60.was zijn straf voor het feit, dat hij op 16 april een controleur van de G.C.D. geen inzage in zijn bescheiden had verleend. De f 150,boete moet hij betalen, omdat hij sinds januari in Vlissingen een aannemersbedrijf ex ploiteert zonder vestigingsbeschik king. Hij zei nu al zes jaar bezig te zijn om erkenning te verkrijgen, maar het lukt niet. De officier van justitie nam de zaak ernstig op en vorderde voor het eerste feit f 100,Voorts wees mr. Schenkenberg er op. dat B. tamelijk grote werken uitvoert en nogal wat personeel aan het werk heeft. B.'s beroep op zijn historische rechten werd afgewezen en voor het betref fende examen is hij gezakt. „En dan toch maar doorgaan", zei de officier, die hiervoor f 150,vroeg. Het vonnis van de economische po litierechter luidde zoals gezegd, resp. f 60,en f 150,boete. Geen zaak De Goesenaar D. L. L. was de ver koop van woningtextiel en de uit oefening van een woningstoffeerbe drijf, zonder vergunning, tenlaste ge legd. „Ik heb geen zaak", verdedigde oorstelling van circus van Bever Ook dit jaar is de directie van het circus van Bever er in geslaagd een geheel nieuw en aantrekkelijk pro gramma samen te stellen. Een keur van Franse, Spaanse, Deense, En gelse en zelfs Chinese artiesten heb ben dat op de eerste avond van de drie waarop van Bever in Terneuzen voorstellingen geeft getoond. André Tareau opende met een bij zonder fraaie dressuur van vier Ben gaalse tijgers. Ook op het gebied van kracht, evenwicht en acrobatiek viel er heel wat te bewonderen. Daar wa ren het Deense paar Punch en Peggy die vrolijke acrobatische toeren ver richtten. De Suns hadden een uitste kend nummer, en met begrijpelijke trots werden de drie Antares aange kondigd. Drie Franse artiesten die in 1956 de „Oscar" wonnen voor het beste circusnummer. De vliegtuig sensatie in de nok van het circus was dan ook bewonderenswaardig en dit drietal kreeg een welverdiend applaus. Carmen en Mario, de Drie Peters aan de trapeze, brachten verrichtin gen die men voor onmogelijk zou houden, met bravour en vaart. Het slotnummer van de zes Biro's, wer velwind-snelle Hongaren was zeker één der beste nummers. ..Kapitein" Scott vertoonde een uniek staaltje zeeleeuwen-dressuur. Men ziet niet iedere dag een zeeleeuw met een bal op de neus over het slappe koord gaan. Dit alles werd afgewisseld door de dwaze capriolen der clowns. Cir cus van Bever zonder paarden is on denkbaar en het was Eugèn Karoly, oude bekende voor de trouwe bezoe kers, die de liefhebbers van paarden met zeer bijzondere verzamelingen o.a. de „Tijgerpaarden", de Noorse Fjordenpaarden en niet minder dan 12 Welsh-pony's geheel nieuwe num mers bracht. Zo juist terug uit Ame rika verscheen de jonge, charmante Ilonka Karoly, wat paardendressuur betreft een waardige telg van haar geslacht. Zij oogstte zeer veel bijval met haar hogeschool-dressuur. Koewacht RAAD KOMT BIJEEN Donderdag, komt de raad van onze gemeente bijeen. De vergadering be gint op een matineus tijdstip: negen uur. Op de agenda staan o.a. enkele subsidieverzoeken, de aanbieding van de begroting voor 1958, het benoemen v in een lid van de commissie tot wering van schoolverzuim en een lid van het Armbestuur. Verder zal de in de vorige vergadering behandelde kwestie van de hondenbelasting (en de ontduiking daarvan!) weer ter sprake komen. Ook de brandweer is opnieuw punt van bespreking en bo vendien zal een uitbreidingsplan ter vaststelling worden aangeboden. BIBLIOTHEEK GEOPEND De St. Vincentius - bibliotheek bij de zusters is weer voor het publiek geopend. Dank zij de steun der ge meente is deze met een groot aan tal nieuwe boeken uitgebreid. hij zich „Particulier verkoop ik al lerlei spullen maar die laat ik bij vakmensen maken. Dat doe ik nu al 5 jaar." „Zonder vestigingsvergunning", voegde mr. Van Empel er aan toe. De officier van justitie merkte, voor wat betreft de verkoop van wo ningtextiel op, dat L. de mensen een stalenboek laat zien. „Hij verkoopt dus uit voorraad". Het stofferen acht te mr. Schenkenberg eveneens bewe zen, omdat L. de gordijnen en de kle den die hij levert, thuis klaarmaakt. Hij vroeg twee maal f 40, De kleinhandel in woningtextiel achtte de president niet bewezen. Hij vond, dat L. niet zonder stalenboek kan. omdat hij moeilijk met enkele tientallen rollen langs de huizen kan gaan lopen. Op dit punt werd L. dan ook vrijgesproken. Voor het stofferen zal hij f 40,moeten betalen. Schijn..,. De Goese installateur L. M. C. stond terecht, omdat hij in Kortgene het bedrijf van de firma wed. A. T. N.V. had overgenomen, ook al zonder ves tigingsvergunning. Bovendien had hij de schijn ge wekt, alsof zekere Van R„ die wel over een vergunning beschikte, nog in het bedrijf „zat". „Van een zaak als de uwe mag verwacht worden, dat er eerlijk gehandeld wordt", al dus de officier, die het geen werk vond, dat er nooit aangifte was ge daan van het vertrek van de vorige eigenaa' Hij vroeg twee maal f 100 boete, waarvan de economische po litierechter geen cent af deed. Met ingang van zaterdag a.s. zal de stadsautobusdienst door de onder nemer. de heer Tissing, worden stop gezet. Drie jaar lang heeft deze nst stand gehouden, maar rendabel hij nooit geworden. De subsidie der ge meente bleek niet voldoende om 1. tekort te dekken. Scholen gesloten Op advies van medische zijde zijn met ingang van heden tot en met donderdag 17 oktober de ulo-, lagere- en kleuterscholen alhier gesloten Hoe wel de griep over haar hoogtepunt heen is, meende men dat deze maat regel verantwoord is. A.R. en gemeentepolitiek In de vergadering van de A.R.- kiesvereniging alhier kregen de twee A.R.-raadsleden, de heren Zuidema en Laporte, een reeks vragen te be antwoorden over de kwestie Scherp huis: het te bouwen benzine-station op gemeente-grond; de leegstaande huizen van de N.V. Bredero; woning bouw en grondtransacties. Naar best vermogen doorstonden de heren dit spervuur en verklaarden hun houding in de raad t.a.v. diverse voorstellen. In deze vergadering werd meege deeld dat dertien wijkhoofden zijn aangesteld door de kiesvereniging, die 't propagandawerk ter hand zul len nemen. Ter sprake kwam nog de a.s. Sta tenverkiezing. Met handhaving der zittende leden kon men zich vereni gen; meegedeeld werd dat de heer Catsman zich. wegens gevorderde leeftijd, niet meer beschikbaar stelt. Ter aanvulling van de groslijst werden de namen genoemd van de heren J. Laport; B. Meyers en D. Rouw. Iets bijzonders Gister werden hier op de veiling door de heer J. Lindenberg uit We- meldinge nog Reine Victoria-pruimen aangevoerd. Zij werden verkocht voor 79130 cent per kilogram. Kieadendamme RODE KRUIS DRAAIT FILM De filmavond welke het Rode Kruis dit voorjaar hier dacht te ge ven is toen door allerlei omstandig heden mislukt. Uitstel werd geen afstel, want hedenavond komt de filmploeg van het Rode Kruis de rolprent „Zwer vers van de 20e eeuw" draaien, met als toegift een film over Hongarije. Zaterdag komt Hoedekenskerke aan de beurt. Hoedekenskerke Twee krotwoningen „in de fik" De dorpsbewoners hebben eergis teravond kunnen genieten van twee echte branden in de kom der ge meente. En nog wel branden die ge sticht zijn, zonder dat de politie aan processen-verbaal denkt. Het geval was n.l. zo, dat brand weer en blokploeg moesten oefenen en omdat de twee krotjes toch op geruimd dienden te worden, besloot men de rode haan te laten kraaien en zo alles meer echt te maken. GOES Grand: De wonderman. MIDDELBURG Electro: De schat van Pancho villa. VLISSINGEN Alhambra: In de bus van Coronado. Luxor: Gevaarlijk spel. SAS VAN GENT Olympia: 8 uur: Pe- roschka. HULST Bioscoopgebouw: 8 uur: Kitty in de grote wereld. OOSTBURG Ledel: 8 uur: Brood, Liefde en Fantasie. TERNEUZEN Luxor: 8 uur: Moorden de Handen. GOES Schuttershof: Filmavond We- tensch. belangen. MIDDELBURG Electro: Een onverge telijke melodie. SAS VAN GENT Olympia: 8 uur: De zaak Paradine VLISSINGEN Alhambra: Einde van een grote liefde; Luxor: Gevaarlijk spel. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera: La Bohème. GENT Kon. Nederlandse Schouwburg: Het raadsel van Kilkevin.

de Stem | 1957 | | pagina 2