Kunstmaan seint niet meer Ix&knt In Australië te zien met het blote oog Ernstige ontstemming in mijnbedrijf Degrelle toch in Spanje? Deviezenreserve met 35 miljoen vermeerderd Overleg in San Marino Ontploffing in Algiers Kamer oneens met minister Helders Spanjaard, vice- voorzitter V.N. Turks-Syrisch grensincident In Noorwegen verlies voor communisten Ondervraging vanaf aarde Rustig weer I SPEELGOED j Vrije Volk puzzel voor Hoge Raad Cuiten (N.E.C.) verongelukt Onder geleide de weg overgestoken Gen. Hasselman met eervol ontslag 97e JAARGANG No. 22576 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Eeigerstr. 16. Tel.; Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. V. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, rar. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.- p. kwartaal, p. post 8.20, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) f 0-54. Ine33®0 berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 9 OKTOBEr. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. dagblad voor zeeland Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Radiostations uit alle delen van de wereld hebben mee- gedeeld, dat zij het contact inet de kunstmaan verloren hebben. Het vermoeden van sommige deskundigen, dat de satelliet dichter bij de aarde zou komen, werd door radio Moskou tegengesproken. Volgens de Sovjetgeleerden is er alleen sprake van, dat A at ter ij en van de satelliet uitgeput raken. De doelen, die de Sovjetgeleerden zich gesteld hebben, zijn 'Volgens radio Moskou, bereikt. Er zouden waardevolle gegevens verkregen zijn. Het Max Planck-instituut te Berlijn ziet met dit al zijn voor spellingen bevestigd: de kunstmaan seint inderdaad niet meer en nadert weer de aarde. Men verwacht, dat deze maan, op on geveer 30 km hoogte, tot gassen zal vergaan. Een van de leiders van de communistische partij van San Marino, Belisardi, heeft gis teren zijn land verlaten en er bij zijn partij genoten op aangedrongen ,,hun nutteloos en dwaas verzet" op te geven. Belisardi verweet degenen, die het verzet voortzetten, dat zij de toestand van minuut tot minuut gevaarlijker maken. De communistenleider is met zijn vrouw en dochter uitgeweken. De communisten en de met hen samen werkende socialisten hebben gisterenavond getracht de anti-communistische regering er toe te brengen in te stemmen met verkie zingen op korte termijn. Een woordvoerder van de anti-communisten echter zei, dat aan neming van dit voorstel de erkenning zou inhouden, dat de staatsgreep rechtmatig was. Op deze kaart geven wij een schematische voorstelling van de baan die volgens berekening de Russische kunstmaan op 900 km hoogte aflegt. Tevens hebben wij hierin opgenomen de lijn die de Amerikaanse satelliet had moeten volgen. Tussen het Russische en het Amerikaanse plan bestaat het kenmerkende verschil dat de Rus sische satelliet zich beweegt met een hoek van 65 graden om de evenaar, terwijl de Amerikaanse satelliet zou gaan vliegen met een hoek van 35 graden om de evenaar. Ret hoofd van een waarnemings post in Woomera in Australië heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat de Russische kunstmaan door iemand op aarde wordt ondervraagd. Van de antwoorden van deze kunst maan, zoals deze op een oscillograaf waren verschenen, is een film ge maakt. Ook dr. William Pickering, hoofd van een technologisch instituut te Califonrië, was deze mening toe gedaan. Hij verklaarde te betwijfe len of de kunstmaan geen instrumen- HET ISRAëLISCH parlement zal 28 oktober een nieuwe president kiezen. Men verwacht dat de huidige presi dent Ben Zwi herkozen zal worden. EEN 71-JARIGE weduwe heeft gis teren in Den Haag terecht gestaan wegens oplichting van ruim 2000 gul den. Er is een jaar gevangenisstraf tegen haar geëist, waarvan vier maan den voorwaardelijk. NENNI, de leider van de linkse socia listische partij in Italië zal naar Lon den gaan voor een gesprek met de leiders van de labourparty. DE DIAMANTSTAKERS van Antwer pen zijn gisteren een staking van 48 uur begonnen ter ondersteuning van hun looneisen. PROF. PAUL LAZZARIS, de bekende radioloog is maandag op 84-jarige leeftijd in Locarno, Zwitserland, over leden. BRITSE oorlogsschepen zullen vrijdag in Amsterdam arriveren. De schepen zijn zaterdag voor het publiek te be zichtigen. DE NEDERLANDSE bakkers houden een tentoonstelling in het RAI-ge- bouw te Amsterdam. Het is de eer ste tentoonstelling georganiseerd door de stichting NEBATO. MR. C.W. BARON van Boetzelaar, consul generaal te Frankfurt am Main is benoemd tot ambassaderaad aan de Nederlandse ambassade te Londen. IN DE JAPANSE staalindustrie is 'n staking uitgebroken. Ongeveer 95000 arbeiders hebben het werk neerge legd. De staking zal naar schatting 10 miljoen gulden kosten. MAARSCHALK ZJOEKOF brengt 'n bezoek van acht dagen aan Zuid-Sla- vië. Hij zal besprekingen voeren met Tito. ten bevat, zoals de Russen hadden verklaard. Honderdduizenden Australiërs van Tasmanië tot Brisbane hebben gister avond met hun ogen de baan van de Sovjet-satelliet kunnen volgen. Een hoogleraar te Queensland meen de, dat men slechts het raketgedeelte zag en niet de kunstmaan zelf. Een overkoepelende organisatie van Nederlandse amateur-meteoorwaar nemers heeft het plan opgevat ama teurs te mobiliseren voor het waar nemen van de kunstmaan. Waarne mers zullen een kleine veldkijker en een goed lopend uurwerk nodig heb ben. Van hen zal gevraagd worden, de richting waarin de kunstmaan ge zien wordt, zo nauwkeurig mogelijk aan te geven, of liever de baan tus sen de sterren te tekenen op kaar ten, die door de werkgroep-meteoren versterkt worden. De gegevens moe ten daarna opgezonden worden aan het centrum, de sterrenwacht te Utrecht, waar ze verder bewerkt zul len worden. Niet iedere avond of ochtend zal voor waarnemingen ge schikt zijn, naar schatting zullen een- of tweemaal per week de omstandig heden gunstig zijn. Minder snelheid De door de Russen gelanceerde kunstmaan begint langzaam vaart te minderen. Volgens Amerikaanse ge leerden vliegt zij maar met een snel heid van 25.000 km om de aarde. Deze snelheid is 4000 km minder dan de oorspronkelijke vaart. Radio Moskou heeft gemeld dat deze snelheid geenszins afwijkt van de door de Russische geleerden berekende snelheid. Nog steeds blijft het stuk raket op een afstand van 1000 km vol gen. Sovjetgeleerden hebben aangebo den om in de kunstmanen die in de toekomst nog door de Russen zullen worden gelanceerd, Ame rikaanse instrumenten mee te ne men. Dit aanbod werd gedaan, na dat Amerikaanse collega's ver klaard hadden in de door hen ont worpen aardsatellieten_ geen in strumenten mee te kunnen ne men om de bovenste lagen van de dampkring te analyseren. De Amerikaanse geleerden werden volgens de New York Times uit genodigd het afvuren van Russi sche raketten in het Zuidpoolge bied bij te wonen. Reacties In Amerika zijn van verschillende kanten felle reacties gekomen, die waarschuwen voor het gevaar, dat de veiligheid op het spel staat. Adlai Stevenson, die tweemaal de presi dentsverkiezingen verloor, heeft ver klaard, dat men in Amerika niet al leen in zijn trots aangetast is, maar dat de veiligheid in gevaar is. Het is duidelijk dat Rusland een stap voor is op Amerika. Op weten schappelijk gebied heeft Rusland Ame rika volkomen voorbijgestreefd. Oqk is het zeer goed mogelijk dat de Rus sen 'n ballistische raket op New York kunnen afschieten. Uit het lanceren van de kunstmaan blijkt, dat de Sov jets zeer goed kunnen richten, anders zou het niet mogelijk zijn geweest, de kunstmatige aardsatelliet een derge lijke voortreffelijke baan te laten be schrijven. Voorbereidingen Professor Durant heeft in een vraaggesprek met een journalist verklaard, dat de V.S. voorberei dingen treffen om uiterlijk binnen drie maanden een kunstmaan te lanceren. Deze kunstmaan, 2.7 kilo gram zwaar, zal slechts een radio zender meevoeren. Zij zal een snelheid hebben van 28.000 km. In het voorjaar van 1958 zal Amerika een tweede maan afschieten met een doorsnede van een halve me ter. Het gewicht hiervan bedraagt zes kilogram. Professor Durant was van mening, dat binnen vijf jaar een kunstmaan zou kunnen worden afge schoten, die een mens zou kunnen meevoeren. Tevens vertelde hij ge hoord te hebben dat de Russen dit jaar nog twee of drie kunstmatige aard- satellieten zullen afschieten. Ook de Russen zijn van mening dat het nog slechts een kwestie van een paar jaar is, voordat men beman de ruimteschepen naar de maan en andere planeten zal kunnen lanceren. Het doel van de Sovjets is, met het afschieten van kunstmanen een plat form te scheppen van waaraf het mo gelijk zal zijn ruimteschepen te doen starten. In de Izvestia, een Russische krant verklaarde de Sovjetgeleerde Porof- ,ski dat de volgende stap zou zijn, het in de lucht brengen van eer- raket, die om de maan zal cirkelen. De Westelijke mogendheden hebben maandag hun ontwerpresolutie inzake de ontwapeningskwestie die zij bij de algemene vergadering van de V.N. willen indienen, herzien, om er een voorziening in op te nemen voor de controle op kunstmanen. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld, dat de V.S. elk idee van een tweezijdige over eenkomst met Rusland verwerpen. Kroestjef had in een vraaggesprek met James Reston, een correspondent van de „New York Times" het voor stel gedaan om de Russische kunst maan en alle Russische raketten on der internationaal toezicht te plaat sen. Dit toezicht zou dan een onder deel moeten uitmaken van een alge mene overeenkomst tussen de Sov jet-Unie en de V.S. Het overleg tussen de anti-commu nistische regering en de twee com munistische of socialistische regen ten zou heel binnenkort worden afge sloten. In welingelichte kringen te San Marino werd gezegd, dat de twee partijen streven naar een on derlinge schikking. Er werd echter op gewezen, dat de actiefste leden van de twee par tijen niet aan het overleg deelnemen en dat hun mogelijke reacties nog altijd gevaar kunnen opleveren. 1 In New York is een nieuw 2 2 stuk speelgoed op de markt ge- S bracht: een kunstmaan, com- pleet met lanceerinrichting. J Deze satellietkan een hoogte J 2 van 25 meter bereiken en heeft 2 in tegenstelling tot de echte kunstmaan het voordeel, dat hij in goede staat op de grond komt en weer kan worden af- 2 geschoten. In afwijking van het verzoek van minister Helders, heeft de Tweede Kamer besloten, het wetsontwerp machtiging tot het verlenen van de garantie van Nederland voor de door de Ned. Antillen te sluiten leningen ten behoeve van de ontwikkeling van Curacao en Aruba (totaal f 38 mil joen) thans niet in behandeling te nemen, doch te wachten tot de An tilliaanse staten hierover een besluit hebben genomen. Dr. Kortenhorst had vernomen, dat de staten het voorstel op 15 oktober in behandeling zullen nemen. De eilandenraad van Curasao heeft maandagavond met elf tegen negen stemmen het voorstel yoor het aan gaan van een geldlening van vier miljoen dollar met Nederlandse ga rantie verworpen. De besturen van de Katholie ke Mijnwerkersbond en van de Katholieke Vereniging van Mijnbeambten hebben aan de minister van Economische Za ken telegrafisch hun ongenoe gen overgebracht over de recen te regeringsbeslissing terzake 't voorstel van de M.I.R. tot in voering van de aanwezigheids premie voor onder- en boven grondse werknemers in de mijn industrie. Zij verzonden gisteren een tele gram dat als volgt luidde: „De katho lieke federatie in het mijnbedrijf, ver tegenwoordigende ruim 38.000 leden is ernstig ontstemd over de regerings beslissing, inzake bijzondere premie regeling. Noodzakelijke samenwerking van alle bedrijfsgenoten verstoord. Eist evenre dige verbeteringen voor alle groepe ringen". Het telegram was ondertekend Doh- men voorzitter van de Nederlandse K.M.B., Hennekens, voorzitter van de Kath. Ver. van Mijnbeambten en Pal men, secretaris N.K.M.B. Afschriften ervan zijn verzonden aan de KVP, de KAB en de Limburg se Kamerleden van de KVP. Vrijdagavond a.s. komen in Heer len, op uitnodiging van de hoofdbe stuurderen van de Nederlandse Ka tholieke Mijnwerkersbond en de Ka tholieke Vereniging voor Mijnbeamb ten die leden bijeen, die zitting heb ben in de ringen en ondernemingsra den van het mijnbedrijf. Op deze bij eenkomst zullen Frans Dohmen, A. Hennekens en H. Palmen, inleidingen houden naar aanleiding van de door de regering genomen beslissing inza ke de premieverordening, zoals deze door de Mijnindustrieraad was vastge steld. Vrijdagochtend komen in Heerlen de voorzitters bijeen van de 200 af delingen van de Nederlandse Katho lieke Mijnwerkersbond. Ook deze ver gadering zal een oriënterend karakter dragen. Inmiddels worden voorbereidingen getroffen voor het uitgeven van een zogenaamd witboek, dat op ruime schaal in het gehele land verspreid In het Moskouse Planetarium heeft men met behulp van een enorme globe aanschouwelijk voor gesteld hoe de door de Russische geleerden gelanceerde kunstmaan om de aarde raast. Deze foto laat zien hoe belang stellende staatsburgers op het ter rein van het Planetarium bij de globe luisteren naar de uiteenzet ting, welke een astronoom geeft. zal worden. In dit witboek zal een overzicht worden gegeven van alles, wat zich heeft afgespeeld rond de han gende problemen in de Limburgse mijnindustrie. Spanje is aangewezen om de negen de vice-voorzitter van de algemene vergadering van de V.N. aan te wij zen. Bij de stemming op dinsdag kreeg Spanje 65 stemmen, Bulgarije negen en Italië één. Mqö besloot maandag hierover te stemmen, nadat een desbetreffend voorstel van Italië, Noorwegen, Ne derland, Paraguay en de Philippijnen was goedgekeurd. Het besluit om een negende vice-voorzitter te kiezen geldt slechts voor de huidige twaalfde zit ting van de algemene vergadering. Dit is de foto, verspreid door het Belgische nieuwsbureau „Belga", van de Belgische rexistenleider Leon Degrelle, die hier op de borst van zijn vlekkeloos witte fantasie uniform het ere-teken draagt, dat wijlen Adolf Hitler hem tijdens de laatste wereldoorlog heeft uitge reikt. Niet alleen deze foto heeft grote opwinding veroorzaakt in België, maar ook de mededeling van Belga, dat zij is gemaakt op het buitengoed van Degrelle te Constantina bij Sevilla in Spanje. Reeds meerdere malen deed het gerucht n.l. de rondedat Degrelle in Spanje zou verblijven om aan de doodstraf, waartoe hij na de be vrijding in België werd veroordeeld te ontkomen, maar van de zijde t>an de Spaanse regering werd ontkend, dat de man daar asiel had gevon den. Spanje is nu opnieuw officieel om uitlevering van Degrelle ver zocht. De verkorte balans van de Ne- derlandsche Bank per 7 oktober bevat voor het merendeel vrij gunstige veranderingen. De net to deviezenvoorraad, die vorige week met f 23 miljoen was ver minderd, is deze week met ruim f 35 miljoen gestegen tot f 735 miljoen. De goudvoorraad bleef onveranderd op f 2.649 miljoen, zodat goud en de viezen tezamen thans f 3.384 miljoen belopen. De bankbiljettencirculatie die vori ge week een aanzienlijke vermeerde ring vertoonde, is deze week inge krompen met ruim f 82 miljoen tot f 4.035 miljoen. Bijna de helft van de uitzetting in de vorige week van f 165 miljoen is dus ingehaald. Naast de vermindering van de char- tale geldhoeveelheid springt in het oog. dat het rijk zijn tegoed bij de centrale bank kon verbeteren en wel van f 101 miljoen tot f 206 miljoen. Weliswaar moest het rijk deze week vrij veel betalen (schatkistpapier en rente op staatsschuld), doch blijkbaar Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt dinsdagavond 23.15 uur: Aanvan kelijk op vele plaatsen mist. La ter op de dag op de meeste plaat- sen droog en zonnig weer. Zwak- r ke tot matige oostelijke wind. Over het algemeen weinig ver- andering in temperatuur. I Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Zwakke tot matige oostenwind. Mooi weef in de middag, maar verspreide nevel of mist des morgens. Vandaag: zon onder 18.00 uur, maan op 18.01 uur. Morgen: zon op 6.56 uur, maan onder 8.35 uur. De Hoge Raad heeft gisteren een cassatieberoep behandeld van de heer H. H. Th. van K., directeur van het dagblad „Het Vrije Volk", die in eerste instantie door de kan tonrechter te 's-Gravenhage is ver oordeeld tot f 100 boete wegens over treding der loterijwet. In hoger be roep werd de dagvaarding op grond van onduidelijkheid nietig verklaard, waarop de heer van K. in cassatie ging. De tenlastelegging betrof het weke lijks publiceren van een kruiswoord puzzel, waarmede „Het Vrije Volk" in december 1955 is begonnen. In februari 1956 volgde het proces-ver baal. In afwijking van een conven tioneel kruiswoordraadsel zijn hier enkele letters reeds ingevuld. De rest moet door de lezers worden be dacht aan de hand van gegevens. Voor de goede oplossing is een prijs van 500 gulden beschikbaar, die even tueel verdeeld wordt. Voor de requirant heeft mr. J. M. A. Levenbacht uit Amsterdam het vonnis van de rechtbank bestreden. Hij achtte het ten laste gelegde vol doende omschreven in de dagvaar ding. Het is duidelijk om welke puz zel het gaat, al is een en ander summier aangegeven. Indien de Hoge Raad dit vonnis casseert en de zaak terugverwijst, kan de principiële be handeling worden voortgezet. De procureur-generaal zal op 22 dezer conclusie nemen. zijn aanzienlijke belastingbetalingen ontvangen. De handelsbanken wisten hun te goed bij de Nederlandsche Bank met f 9 miljoen te verbeteren tot f 275 miljoen. Dit is weliswaar beneden het verplichte tegoed dat de banken bij de centrale bank dienen aan te hou den (dit wordt geraamd op ca f 300 miljoen), doch 14 dagen geleden ston den de banken aanzienlijk boven dit gemiddelde. Op de geldmarkt is niet veel veranderd. Het Egyptische persbureau Mena meldt uit Damascus dat Turkse en Syrische troepen maandagavond een uur lang schoten gewisseld hebben. Volgens onbevestigde berichten zou een Turks vliegtuig maandagavond het Syrische luchtruim geschonden hebben. De Syrische regering heeft haar mi nister van Buitenlandse Zaken, Salah el Bitar, die thans in New York is, verzocht, de aandacht van secretaris generaal Hammarskjöld van de V.N. te vestigen op wat genoemd wordt de concentratie van Tuïkse troepen bij de Syrische grens, aldus heeft de Sy rische minister van Buitenlandse Za ken a.i., Chalil Kellas, medegedeeld. Bovendien hadden Turkse patrouil les herhaaldelijk op Syrische burgers gevuurd. Het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten meldt verder, dat de Syrische autoriteiten dringend ver zocht hebben om een bespreking met Turkse vertegenwoordigers over het incident. De 44-jarige C. Cuiten is gister avond te Nijmegen met een perso nenauto op een stilstaande vracht auto gebotst. De botsing was zo he vig, dat de heer C. zelf ernstig ge wond werd en naar het Canisius- ziekenhuis werd overgebracht waar hij inmiddels aan de gevolgen is overleden. Zijn echtgenote, 44 jaar, en een dertienjarig zoontje werden ook ernstig gewond en vertoeven thans in het Canisiusziekenhuis te Nijmegen. De heer Cuiten is een bekend voet balspeler geweest van NEC. Hij heeft vele jaren, tot 1955 gespeeld als back in het elftal van NEC en heeft nog eenmaal gespeeld in het Nederlandse B-elftal. Kleuter te Sluiskil gedood Gistermiddag omstreeks kwart voor vier is het vierjarig meisje A.I., dat aan een touw met een "ij kleuters onder geleide van een zuster, te Sluiskil de Nieu we Kerkstraat-Bovenweg over stak, zeer ernstig gewond, toen het touw werd gegrepen door 'n achterop komende personen auto. De auto sleurde het touw mee. En kele kleuters kwamen ten val. Het meisje I. heeft vermoedelijk het touw niet meer los kunnen laten waardoor het, toen de bestuurster van de auto door de schrik de macht over het stuur verloor en de auto van de dijk afreed, werd meegetrokken. Het meis je is naar het ziekenhuis vervoerd, waar het enkele uren later is over leden. Bij koninklijk besluit is met ingang van 1 november 1957 eer vol ontheven van zijn functie van chef van de generale staf, tevens bevelhebber dér land strijdkrachten, Harer Majesteits adjudant in buitengewone dienst de generaal van de generale staf B.R.P.F. Hasselman. Per 1 januari 1958 is generaal Has selman tevens eervol ontheven van zijn functie van voorzitter van het co mité der verenigde chefs van staven. Tot chef van de generale staf, te vens bevelheber der landstrijdkrach ten, is de luitenant-generaal van de generale staf, G.J. Le Fevre de Mon- tigny benoemd. Tot voorzitter van het comité der verenigde chefs van staven is de lui tenant-generaal van de koninklijke luchtmacht H. Schaper, chef van de luchtmachtstaf, zulks onder handha ving in zijn tegenwoordige functie, be noemd. In Noorwegen zijn verkiezingen ge houden, waarbij de socialistische par tij haar positie versterkt heeft. Uit de uitslag van 690 van de 744 kies districten blijkt, dat de partij al ze ker is van 78 van de 150 partijzetels een winst van één zetel in vergelijking met de verkiezingen van 1953. De communisten hebben twee zetels ver loren. De boerenpartij heeft haar 14 zetels behouden, de conservatieven verloren één zetel en hebben er nu 25, de christelijke volkspartij heeft twee zetels verloren en komt nu met 12 zetels in het parlement. De verbon den van niet-socialistische partijen hebben 5 zetels behaald. De socialistische premier Einar Ger- hardsen heeft verklaard, dat de uit slag als een motie van vertrouwen kan worden beschouwd. Een zware ontploffing heeft giste ren in de kasbah van Algiers drie huizen verwoest. Elf mensen zijn om het leven gekomen en zes gewond.

de Stem | 1957 | | pagina 1