Wit DE GELUIDSMUUR H. Vader gaf richt] ij nen over het lekenapostolaat Zwart o MENING EN COMMENTAAR DE KUNSTMAAN wE geloven wel, dat de grote meerderheid van de Tweede Kamer er goed aan heeft gedaan, de verdragen inzake Euromarkt en Euratom aan te nemen. Verwerping zou ons land in een nare uitzon deringspositie hebben geplaatst en we zouden allicht toch de nadelen, doch geenszins de voordelen van de verdragen hebben geplukt. Toch vinden we het jammer, dat de meerderheid de ratificatie-oorkonde niet heeft aangevuld in de geest als door mr. Oud voorgesteld. Dan was voor eenieder duidelijk komen vast te staan, dat Nederland zich zijn rechten met het oog op zijn bijzondere demografische positie voorbehoudt. Er is intussen toch wel op andere wijze enig voor' behoud aangebracht. De regering moet nu jaarlijks rapport uitbren gen en nadere uitvoeringsovereen komsten zullen telkens aan de goedkeuring van de Staten-Gene- raal onderworpen zijn. In het aan brengen van dergelijke clausules staan we trouwens niet alleen. De Arrestaties in Uruguay REKENSCHAP EEN KANS TV-RA DIO'TV'RADIO'TV* TWEEDE BLAD Kwartsmeelprodaktie thans in Nederland flata DINSDAG 8 OKTOBER 1957 VOORUITZIEN Medewerking van leken noodzakelijk a Televisie t'rier om, in te bijten--' door C Bauer i ATEN we ons nu maar eens op- *-* recht verheugen over een suc ces van de Russen. Het is immers een succes, dat niet gericht is op machtsvergroting en militaire over heersing, doch louter een belang rijke bijdrage aan de wetenschap en de technische vooruitgang. De kunstmaan, die regelmatig haar wekker laat horen, terwijl ze in duizelingwekkende vaart rond de aarde suist, kan onze kennis over tal van verschijnselen verruimen, waaruit wellicht ook praktische conclusies te trekken zijn op het gebied van meteorologie en andere voor het dagelijks leven belangrijke wetenschappen. Dat men zich in Amerika beschaamd gevoelt over deze Russische voorsprong, laat zich denken. Het trotse gevoel van zelfverzekerdheid kreeg een ge duchte knauw. Rivaliteiten van verschillende diensten schijnen de experimenten te remmen. Er ko men zwakke plekken aan het licht, waarvoor men gemakshalve de regering ook maar verantwoordelijk stelt. In ieder geval is de wedijver in technische ontdekkingen weer aangewakkerd. Zolang het om zul ke instrumenten gaat, hebben we er niets geen bezwaar tegen. We zien de Russen liever nieuwe levensruimte zoeken in de kosmos dan op de oude aarde. liet is voor de socialistisch- liberale regering in België wel een strop, dat ze zich plotseling geplaatst ziet voor een lelijke bres in de staatsfinanciën. Verwonder lijk moet het heten, dat ze dit niet heeft zien aankomen. Met grote betogingen ter ere van premier van Acker is juist verkondigd, dat Bel gië zich zo schitterend hield te midden van inflationistische stor men. Met handen vol wordt er geld besteed aan de opbouw van een tentoonstelling, die haar weerga niet zal vinden. Geweldige projec ten op het gebied van wegen- en havenbouw zijn in gang gezet. En men redekavelt over nog meer miljoenenprojecten, alsof het geld maar voor het oprapen ligt. Daar klinkt echter als een donderslag bij heldere hemel ook over België de roep: Bestedingsbeperking. En de socialisten durven er niet te hard aan toe te voegen: Belasting verhoging, met het oog op hun liberale bondgenoten. Het akeligste is nog wel, dat dit alles in gang wordt gezet een half jaar vóór de verkiezingen. De oppositie tracht van haar kant terecht hieruit al klinkende munt te slaan. Het parlement onmiddellijk bijeen, eiste Eyskens. De socialistisch-liberale regering zal er niets voor voelen. En een gedweeë 'meerderheid zal haar daarin wel steunen. Doch dit is maar uitstel van rekenschap afleggen. Eens komt die dag en het zal een pijnlijke dag zijn. Duitse Bondsdag bond aan de goed keuring een negental uitdrukkelijke verlangens vast. De Franse Assem- blée verplichtte de regering nog vóór de inwerkingtreding een aan tal maatregelen te treffen, welke Frankrijk bij de intrede in de gemeenschappelijke markt in een zo voordelig mogelijke positie plaatsen. Het Italiaanse parlement heeft bij motie ook al van terug houdendheid doen blijken. Neen, onstuimig worden de nieuwe ver dragen niet omhelsd. Ze worden meer als bittere noodzaak gevoeld, omdat Europa in durende verdeeld heid zeker ten onder zal gaan. De kans wordt geschapen, het oude werelddeel te injecteren met een serum van eendracht, dat het nieu we vitaliteit zal schenken om zijn rol te vervullen tussen de nieuw opgekomen wereldmachten. De kans... Laten we er ons nu ook gezamenlijk voor inspannen, dat die in werkelijkheid wordt omgezet. De n.v. Maastrichtse zinkwitmaat- schappij te Maastricht heeft sinds kort de produktie van kwartsmeel ter hand genomen. Het ruwe zilverzand, zoals dit o.a. gevonden wordt bij Heerlen, wordt veredeld tot verscheidene soorten kwartsmeel dat o.m. aangewend wordt in de glasindustrie voor vuurvaste en zuurbestendige apparaten, in de emaillefabricage, de verfindustrie, tegelbakkerijen, beton- en betonsteen. houtgraniet-, papier- en chemische industrie. Het benodigde kwartsmeel voor ge noemde en andere industrieën moest tot voor kort geïmporteerd worden, speciaal uit België en Duitsland. De politie van Montevideo meldt, dat leden van een politieke groepe ring „La Escoba" genaamd, welke de afgezette Argentijnse president Juan Peron steunt, zijn gearresteerd. Zij zouden gewelddaden hebben beraamd, waarmee men gisteren had willen beginnen. (Advertentie) Specialist in dames-modeschoënen i De tijd snelt altijd voorwaarts. Wat over tien, twintig, veertig jaren zal zijn, hangt goeddeels af van wat u nu doet. Zie vooruit! Sluit een levensverzekering! U verschaft uzelf en uw gezin een geldbron voor later. Concordia biedt haar verzekerden reeds gedurende vijftig jaren: Maximale Zekerheid tegen Minimale Premie en laat bovendien de bedrijfs- overschotlen direct of indirect volledig aan de verzekerden ten goede komen Wilt u meer weten oner een u financieel passende levensverzekering Schrijf dan aan CONCORDIA, Oudenoord 10, Utrecht en u ontvangt - geheel vrijblijvend - alle gewenste nadere inlichtingen. De H. Vader heeft, zoals wij reeds in onze editie van gisteren meldden, de deelnemers aan het tweede interna tionale congres voor het lekenapos tolaat in het Vaticaan ontvangen en met een zeer uitvoerige rede dit con gres geopend. Z. H. de Paus begon zijn rede met een citaat uit zjjn toespraak ter gele genheid van het eerste internationale congres voor het lekenapostolaat: Indien er een macht ter wereld is, die in staat is "de gemoederen tot ver zoening en tot broederlijke eensgezinheid te stemmen, dan is dit zeker de katholieke kerk. Gij moogt U hierover zeker met trots verheugen en het is aan u haar met alle kracht bij te staan", leven te roepen, opgevat als een kerkelijke functie, die onafhankelijk staat van het priesterschap. Deze ge dachte is, voor het ogenblik althans, nog niet gerijpt. Maar ook indien zij concrete vormen zou aannemen, zou aan hetgeen hiervoor is gezegd, niets behoeven te worden veranderd, daar zulk een diakenschap in de gegeven rangorde een plaats naast het pries terschap zou innemen. De medewerking der leken, begon nen bij de stichting der kerk, is he den des te noodzakelijker en een des te grotere plicht, daar bet erom gaat de christelijke geest in alle levens sferen te doen doordringen. Natuurlijk hebben de lekenmede- werkers het recht zich te beroepen op de uitspraak van Christus: de ar beider heeft recht op zijn loon. Maar anderzijds mogen zij zich niet bele digd voelen, wanneer zij verzocht worden af te zien van overdreven vergoedingseisen voor de vervulling van hun taak. Ingaande op het lekenapostolaat in stricte zin, zeide de H. Vader, De H. Vader gaf vervolgens enkele richtlijnen en behandelde praktische vraagstukken betreffende de vorming van lekenapostelen. Treedt de leek met de missio ca- noniea dit is de leek, die in op dracht van de kerkelijke overheid godsdienstonderricht geeft niet als logische consequentie hiervan uit de sfeer van het lekenapostolaat binnen in de sfeer van het hiërarchisch apos tolaat? Om op deze vraag te kunnen antwoorden, aldus de Paus, moet men er zich rekenschap van geven, dat Christus aan de apostelen een twee voudige macht heeft verleend, name lijk de macht tot consecratie en de bevoegdheid tot onderwijzen. De priesterlijke macht wordt door de op volgers van de apostelen de paus en de bisschoppen aan anderen overgedragen middels de priesterwij ding, terwijl het leergezag en de zeg gingsmacht aan de paus en de bis schoppen blijven voorbehouden. Priesters en leken mogen eveneens godsdienstonderricht geven, doch al leen met goedkeuring van de kerke lijke overheden. Hierbij dient echter te worden opgemerkt, dat het aposto laat van de priester priesterlijk is, en dat het apostolaat van de leek een lekenapostolaat blijft. De laatste tijd is de gedachte naar voren ge bracht een orde van diakens in het dat het apostolaat der leken nooit een hiërarchisch apostolaat kan worden, ook al wordt het uitge oefend in opdracht van de ker kelijke overheid. Zo behoudt de Katholieke Actie steeds het ka rakter van een officieel leken apostolaat. In dit verband maakte de Paus twee opmerkingen. Op de eerste plaats is de opdracht tot onderwijsge- ven niet verstrekt aan de Katholie ke Actie als geheel, maar aan de le den, die in de K.A. georganiseerd zijn volgens wil en keuze van het episcopaat. De Katholieke Actie heeft geen monopolie op het gebied van het lekenapostolaat, omdat naar haar ook het vrije lekenapostolaat be staat. Structurele hervormingen (Advertentie) De Paus wees er op. dat er van verschillende kanten kritiek is uitge oefend op het gebruik van de term Katholieke Actie ter aanduiding van een bijzondere vorm van lekenapos tolaat, ten nadele van andere vor men, die evenveel recht op die bena ming hebben. Om deze moeilijkheid te overbruggen, zo zeide de H. Vader, worden twee praktische hervormingen voorgesteld, een van terminologische, een van structurele aard. Men zou op de eerste plaats aan de term Ka tholieke Actie zijn algemene zin moe ten hergeven en hem uitsluitend be zigen ter aanduiding van het geheel van georganiseerde vormen van le kenapostolaat. Het zou dus voldoende zijn, wan neer elke afzonderlijke beweging met haar eigen naam en in haar eigen specifieke vorm in plaats van vol gens algemene kenmerken werd aan- 'n Kwaliteitsproduct van da Wybert-Fabrieken. 70 en 90 ct. alléén bij Apothekers en OroQisten geduid. De structurele hervorming zou die terminologische hervorming volgen.iDat. wil zeggen: alle groepen zouden deel uitmaken van de Katho lieke Actie, daarbij hun eigen naam en zelfstandigheid bewarend, doch al len tezamen als Katholieke Actie een federale eenheid vormend. Iedere bisschop zou dan vrij zijn i een be paalde beweging tot deze federatie toe te laten, -haar bepaalde taken kunnen opdragen, doch hij zou haar het karkter van Katholieke Actie niet kunnen ontnemen. De Paus meende echter, dat aan deze structurele hervorming langdurig overleg voraf dient te gaan. Sprekend over de verhouding leken apostolaat en bisschoppen, zei de H, Vader, dat het lekenapostolaat in al zijn vormen steeds binnen de gr en zen der orthodoxie moet blijven en zich niet mag verzetten tegen de wettelijke voorschriften der kerke' lijke autoriteiten. De normen, die in het algemeen voor het lekenaposto laat zijn vastgesteld, gelden in nog hogere mate voor de lekentheologen wanneer deze willen publiceren op het gebied van godgeleerdheid, moeten zij ook de goedkeuring van het ker kelijk leergezag over hun publikaties verkrijgen. In het tweede deel van zijn rede., die gewijd is aan de vorming van de lekenapostel, onderstreepte de H. Va der, dat de lekenapostel behalve over de apostolische geest ook moet be schikken over kennis en tact, en van zelfsprekend onderlegd dient te zijn in de leer der kerk. De katholieke journalist, die met geloofsijver werkt, is zonder meer een lekenapostel, aldus de paus. De katholieken moeten de katholieke bladen, ook de plaatselijke bladen steunen. De H. Vader besloot dit deel van zijn toespraak met het stellen twee normen: 1. Samenwerking met neutrale, dat wil zeggen niet-katholieke organisaties overal waar het mogelijk is, om op deze wijze het algemeen welzijn en de zaak Gods te dienen, 2. Aansluiting bij de internationale organisaties. J Het lekenapostolaat heeft twee func ties: enerzijds te bewaren, anderzijds te veroveren, omdat „de kerk er niet aan denkt het veld te ruimen voor haar vijand nummer 1, het atheïstisch communisme. Integendeel, deze strijd zal tot het einde toe worden ge streden." HLIS Ghana gaat 70.000 gulden be steden aan het beveiligen van het huis, waarin eerste minis ter NJcrumah verblijf houdt. Er stond al een muur rond de woning, maar die maakt men nog twee meter hoger, ter wijl het geheel met prikkel draad wordt omspannen. Als de eerste minister een borrel tje wil gaan drinken, moet hij zijn lijfwacht even bellen. Die zorgt dan voor 'n escorte, zodat Nkrumah ook buiten de deur niets kan overkomen. Buit Een rechtszitting te Mbale in Oeganda moest worden uitgesteld, omdat dieven de nacht tevoren wa ren binnengedrongen en met de ambtskleding van de rechter aan de haal waren gegaan. Oorsaak „Dank je de koekoek," zei de heer Harris uit Los Angeles, nadat de verkeerspolitie hem had aangehou den «en had gevraagd, waarom hij met een snelheid van 150 km per uur had gereden. „Ik heb twintig ijsjes bij me voor het fuifje van mijn jarig zoontje en die zijn gesmolten als ik het kalm aan doe." Hij kreeg niettemin een boete van 300 gulden. Dorstig Dieven drongen de woning- van de heer Burt in Long Dit- ton binnen en legden er be slag op juwelen, zilverwerk, kasgeld en de half gevulde fles whisky, die Burt op tafel had laten staan. Hekel De 19-jarige heer William Good win te Barrow gooide wat benzine in een duikboot, die in aanbouw was en smeet er toen een brandende lucifer bij. Het gevolg was, dat de duikboot en de werf uitbrandden en dat er voor een bedrag van 200.000 gulden schade werd aangericht. Uit het verhoor van de politie is geble ken, dat Goodwin een hekel had aan zijn baantje op de werf en dat hij op deze manier dacht iets anders te kunnen gaan doen. Dat kan ook: Een jaar of wat in de gevangenis zitten. Moeilijk De rechter van Rochdale heeft te maken gekregen met een heel moei lijk knaapje, dat de meest zonder linge streken uithaalt. Op school doet hij niets dan de schriften en leesboeken opeten. Verder drinkt hij het inktpotje leeg, zodra de onder wijzer hem een moment uit het oog verliest. Het jongetje zou misschien niet met de kinderrechter in aan raking zijn gekomen, maar op een gegeven dag stuurde men hem naar een psychiater en die beet hij zo krachtig mogelijk in de hand. Kivijt De heer Thatcher, een Engels tele visie-acteur, heeft een beloning van 250 gulden uitgeloofd voor degene, die hem prinses Tai Lu terugbe zorgt. Tal Lu is zijn Siamese kat, die nationale faam verwierf, door dat ze samen met haar meester voor de televisie optrad. Is 't zó koud? WOENSDAG 9 OKTOBER HILVERSUM I 402 m NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7,10' Gewijde muz. 7,50 Een woord voor de dag 8,00 Nws. en •weerber. 8,15 Gram. 8,30 Idem 9,00 V. d. zieken 9,30 V. d vrouw 9,35 Waterst. 9,40 Ork. conc. 10,10 Gram. 10,30 Morgen dienst 11,00 Kamerork. en solist 11,40 Gram. 12,10 Accord., gitaar en bas 12,30 Land. en tuinb. meded. 12,33 Amus. muz. 12,53 Gram. en act. 13,00 Nws. 13,15 Met PIT op pad 13,20 Lichte muz. 13,50 La Cenerentola, opra 15,45 Vocaal sextet en solist 16,00 V d. jeugd 17,20 Prelu dium, caus. 17,40' Beursber. 17,45 Gram. 18,20 Spectrum v. h. chr. org.- en ver.- leven, caus. 18,35 Koorzang 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Op de man af 19,15 Gram. 19,30 Buitenl. overz. 19,50 Gram. 20,00 Radiokrant 20,20 Concertgebouw- ork 21,40 Kerk en Staat in de Middel eeuwen, caus. 22,00 Lichte muz. 22,20 Gram. 22,30 Geestelijke liederen 23,00 Nws. 23,15 Sportuitsl. 23,20 Gram. 23,55- 24,00 Dagsluiting. HILVERSUM II 298 m VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 De Ontbijtclub 9,00 V. d. vrouw. VPRO: 10,00 Schoolradio. VARA: 10,20 Gram 11,00 Idem 12,00 Lichte muz. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 V. h. plat teland 12,38 Instr. rio 13,00 Nws. 13,15 Tentoonstellingsagenda 13.20 Dansmuz. 13,50 Medische kron. 14,00 Altviool en piano 14,30 V. d. jeugd 16,30 Gram. 17,15 Pianoduo 17,35 Gram. 17,50 Regerings- uitz.: Rijksdelen Overzee: Grepen uit de geschiedenis van Suriname, door W. van (Advertentie) Dijk 18,00 Nws. en comm 18,20 Orgel en zang 18,40 Act. 18,50 Gram. 19,00 V. d. kind. 19,10 Gram. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20,00 Nws. 20,05 Comm. 20,15 Het staat op muren, hoQrsp. 21,30 Weense muz. 22,15 Tussen mens en ne velvlek, caus. 22,30 Lichte muz 23,00 Nws. 23,15 Gram. 23,50-24,00 Soc. liws. in Esperanto. BRUSSEL 324 m 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Gram. 14,00 Schoolradio 16,00 Koersen 16,02 Gram. .16,30 Omr. ork. 17,00 Nws. 17,10 Zang en piano U-50 Boekbespr. 18,00 Caus. 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19,40 Gram. 20,15 Hoorsp. 21,30 Ömr. ork. 22,00 Nws. 22,11 Viool en piano 22,55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m 12,00 Gram 13,00 Nws. 13,10 Gram. 14,10 Idem 15,15 "ÏKoor- zang 15,30 Gram. 16,05 Lichte muz. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,30 Pianorecital 17,50 Gram. 18,30 Jazzmuz. 19.30 Nws. 20,00 Hoorspel 22,00 Nws. 22,10 Vrije tijd 22,55 Nws. WOENSDAG 9 OKTOBER KRO: 17,00-17,50 V. d. kind. VARA: 20,30 Mensen, dingen, nu... 21,00-22,00 Een satanskerel, TV-spel. FRANS BELGIë 19,00 Spiegel van Wallonië 19,30 Onbekend 20,00 Act. 20,40 Film 21,10 Rep, 22,00 Literair progr, en wereldnws. VLAAMS BELGIë 19,00 V. d. jeugd 19,30 Nws. 20,00 Variété-progr. 20,45 Pianorecital 21,00 Toneelstuk 22,30 Nws. 13) Evenals toen had er zich nu een ijzerharde afweer in hem gespannen, verborgen achter een iets te grote rust en misschien alleen merkbaar aan de klank van zijn stem. Ik verwonderde mij er alleen over dat Jess een dergelijke uitwerking op hem had, maar ik vergat het incident viij vlug toen Jess even later met haar snelle goed gearticuleerde stem en onnavolgbare intonaties een nieuw v rhaal vertelde. Er waren ogenblik ken dat Philip, Tony en ik en Tony niet het minst zó hard in de lach schoten dat de gesprekken aan de ta feltjes om ons heen verstomden en de andere bezoekers nieuwsgierig naar ons keken. We dronken die avond nog al flink en er groeide een sfeer van intieme vriendschap. Ik moest me soms even realiseren dat ik nog maar een paar uur geleden met Jess en Philip kennis had gemaakt. Philip was alles wat Tony niet was. De bravour, de bijna kinderlijke luid ruchtig id en de overdrijving in zijn sterk getinte verhalen maakten hem bijna de zorgeloze luchtheld, zoals meisjes van zeventien jaar zich die dromen. Zelfs zijn uiterlijk werkte daaraan mee. Fors, gebruind en een mannelijk gezicht, /aarop elke schoonheid over. bodig is. Zelfs het kleine donkere snorretje ontbrak niet. Hij lachte veel en luidruchtig, en als hij wat vertelde was het tot in alle hoeken van de kantine woord voor woord verstaan baar. Aangezien hij echter nogal royaal was met zijn gepeperde uitdrukkin gen, bi acht Jess met een drineend— gefluisterd: Philip!" zyn s™*' zo nu en an tot een normaal volume terug. Voor een paar minuten overi gens Tony, met zijn klassiek knap gezicht en altijd beheerst optreden die in burgerkleding door iedereen voor een leraar oude talen gehouden zou worden Tony scheen zich bii Philip uitstekend te kunnen aanpas sen. Jess was niet in een definitie te vangen. In haar speelse luchtigheid was ze oppervlakkiger dan Philip, in enkele zeldzame ogenblikken bleek de fascinerende diepte van haar geest die van Tony verre te over treffen. Ze was briljant in haar flit sende humor, die soms geheel aan Philip voorbij ging, briljant ook in de wijze waarop zij het gesprek stuurde in de richting die zij wen ste, al- speelde zij met woorden e gedachten en gebruikte zij ons siechts als handlangers in dit spel Ik doorzag 't en soms probeerde ik de lei ding van haar over te nemen, maar bij elke kleine voor de andere on- merkkbare schermutseling kwam zij als overwinnara te voorschijn. Ik wist niet of zij mijn tegenstand wel op merkte. De basis van haar duidelij ke genegenheid voor Philip was mij een raadsel en ik kwam tenslotte tot d voorlopige conclusie dat dit iets was waarmee zijzelf ook niet goed raad wist. Een conclusie waartoe zij mij echter zelf door een opmerking bracht. Laat op de avond was er een ogenblik van stilte. We draaiden alle 4 met de voet van ons glaasje krin getjes in het tafelkleed. Ik probeer de me te herinneren hoeveel Jess gedronken had en verbaasde me over haar uithoudingsvermogen. Plot seling zei ze: „Waarom hou ik eigen lijk van je, Philip?" Ze vroeg het met grote ernst alsof ze een klaar en afdoend antwoord verwachtte. „Om zijn snor", zei Tony in een mis- poging om grappig te zijn. Philip lachte toegeeflijk: „Je bent een beet je dronken, schat". Maar ik wil het toch graag we ten", zei ze koppig. „Dat kan ik je veel beter zeggen 5,, .,?ve met zijn tweeën zijn", vond Philip. „Kom mee Dave", zei Tony, ,,we moeten voor onze moeder nog een pond suiker halen bij de kruidenier". „Doe niet zo kinderachtig Tony!" Jess maakte een ongeduldig gebaar met haar hand. „Ik wil de reden ho ren die je ook kunt vertellen als we niet met zijn tweeën zijn". ,,Ja hoor eens.." peinsde Philip, ,,jc houdt waarschijnlijk van mij om dezelfde reden waarom ik van jou houd". „Een eerste prijs voor de diepzin nigste gedachte van dit ogenblik", prees Tony, „kun jij het nog volgen Dave?" „Nee", bekende ik, „mijn filosofi sche reikwijdte haalt maar net Sar tre". „En met je humor blijf je nog een stuk dichter bij huis", zei Jess vin nig. „Nou Philip, kom op: waarom houd ik van je?" „Wel allemachtig", viel Philip ge prikkeld uit, ,.moet ik jou vertellen waarom jij van mij houdt? Weet je d-t zelf niet veel beter?" „Nee", zei ze. „Ik ben een vrouw, ik ben onlogisch, ik zou misschien zeggen: omdat jij jij bent. Welke gro te vrouw voor mij heeft dat ook al eens gezegd?" Mevrouw Socrates", mompelde To ny. „hoe heet ze ook weer: Xantip pe". Jess gaf het op. Met een gebaar van w. ihoop hief zij haar handen omhoog en boog het hoofd, de ogen gesloten, achterover. Mijn ogen gle den langs de flauw gebogen lijn van haar blanke keel omlaag. Het was slechts een ogenblik, maar ik had plotseling de zekerheid dat ook Phi lip en Tony hun blik snel langs Jess' lichaam lieten glijden. Het duurde niet langer dan een seconde, toen heek ik in de ogen van Jess, groen en peilloos diep. Ik voelde me be trapt als een schooljongen. Er was ineens een andere stemming; ergens tussen ons was een koude vijandig heid geslopen. Philip kuchte alsof hij de stilte wilde verbreken. „Zul len we eens gaan Jess", zei hij en zich tot Tony en mij kerend: „gaan jullie nog met ons mee?" Tony keek mij aan, maar hij deed geen moeite het antwoord van mijn gezich te lezen. „Nee", loog hij, „we hadden al afgesproken om nog even bij een collega van Dave aan te lo pen. Toen we afscheid van elkaar namen, maakten we geen afspraak om elkaar opnieuw te ont moeten. Dat was ook niet nodig, we wisten dat we elkaar terug zouden zien. X. Op een avond, drie weken na onze eerste kennismaking met Jess en Philip, kreeg ik bezoek van Philip. Ik vroeg me af hoe hij aan mijn ad res gekomen was en ik hoopte dat hij niet lang zou blijven, want ik had 'n paar bewerkelijke opdrachten waar vrij veel haast bij was. Maar hij scheen zich van mijn armzwaai in de richting van mijn schrijfma chine en een gemompelde opmerking over „haastwerk" niet veel aan te trekken. Zijn lange lichaam plofte in een fauteuil, die daartegen krakend protesteerde. Omslachtig haalde hij een pakje sigaretten te voorschijn. „Gezellige kamer heb je hier", zei hij rondkijkend. „Zijn die boeken al lemaal van jou?" „Die boeken wel", zei ik, „maar de stoelen zijn van mijn hospita". Hij had allebei zijn benen over de leuning gelegd en maakte schommelende be wegingen. Voor toespelingen sheen hij echter deze avond volkomen im muun te zijn. Het was duidelijk dat zijn gedachten met iets geheel an ders bezig waren en dat hij zocht naar een geschikte manier om het gesprek te beginnen. We zaten zwij gend en een beetje onwennig bij el kaar. Ineens zwaaide hij z'n benen van de leuning en zei: „Nou voor mij is het gemakkelijke leventje weer afgelopen". „Ben je weer gekeurd?" vroeg ik. Wat ik als oppervlakkige kennis daar mee te maken had, begreep ik nog niet. Hij pakte 'n klein ivoren doos je van de tafel en begon het nauw keurig te bekijken. „Ja", zuchtte hij, „wil je wel geloven, dat ik bijna zou vergeten hoe een Spit er uit ziet? Grappig doosje is dat, is het van jou?" „Ja, wat kom jij eigenlijk doen. De inventaris openemen?" De gedachte aan de tijd die met diC vraag en ant woordspelletje verloren ging, maak te me prikkelbaar. Hij hoorde de on geduldige klank in mijn stem en keek r.ie verontschuldigend aan: „Sorry, ik ben eerst bij Jess geweest, maar ze was niet thuis". „Jammer", vond ik dubbelzinnig, maar hij reageerde er niet op. Weer was het even stil. ,,Je ziet er niet uit of je juist de gelukkigste dag van je leven achter de rug hebt", ging ik verder. Die opmerking scheen hem wat op weg te helpen. „Gek hè?" zei hij en keek mij aan alsof hij een verklarend antwoord ver wachtte. „Ik voel me net als toen ik nog nooit gevlogen had en voor de eerste keer de lucht in zou gaan". „Dat gevoel ben je gauw genoeg kwijt", bemoedigde ik, iets meer ge- i cresseerd nu. „Dat zegt de dokter ook", hij haal de zijn schouders op om te laten zien dat hij nog niet erg overtuigd was. Waarom komt hij daarmee bij mij? dacht ik weer, hij kent mij nauwe lijks. En hardop: ,,Wat zeggen de an dere jongens er van, Tony bijvoor beeld?" „Wat denk jij dat Tony zeggen zou, je kent hem beter dan ik." Hij keek me scherp aan. „Wel allemachtig." begon ik, maar opeens wist ik het. Ik wist waarom hij niet naar Tony en die anderen was gegaan, die toch veel beter dan ik konden beoordelen wat 't was. Zij zouden hem waarschijn lijk niet of verkeerd begrepen hebben. Hij had te lang de zorgeloze durfal gespeeld. Wat men van hem verwach te was een luchthartige bravoure die geen plaats liet voor zorgen of angst. Hij moest met een bijna onbestuur bare Spitfire terugkomen uit Frank rijk en een landing maken, waarbij de brandweerwagens en de ambulan ce-auto in actie kwamen en dan nog moest hij een smakelijk verhaal vertellen van een vleugel die hij met zijn h nd moest vasthouden. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 3