De „Prinses Beatrix5' gaat half november te water Golden Fiction 19. Ledental Rode Kruis in Zeeland blijft steeds groter worden Tweede tentoonstelling van „Bezige Handen' Middelburg zeeüwsc h-vlaa düpa: H0DTEN STOPSEL van Gala Eavar Nog geen nieuwe regeling in het oesterbedrijf M Oesterseizoen begonnen DE R] DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 8 OKTOBER 1957 Werk van tweehonderd arbeiders 8 Miljoen en... Kwart der Zeeuwse woningen heeft te weinig slaapruimte Jeugdbedevaart te Zuiddorpe Zuid-Beveland Burgerlijke sland TERNEUZEN Burgerlijke stand Derde plaats in landelijk verband NON-IRON SHIRTS 80 AGENDA Vandaag Morgen H EJ ktd'E (Van onze speciale verslaggever) In de derde week van november zal de nieuwe veerboot „Prinses Beatrix" voor de dienst Vlissingen-Breskens te water worden gelaten. Dat gebeurt drie kilometer ten noorden van Alblasserdam, aan de rand van de scheeps werf van J. en K. Smit, de bouwers van de nieuwe boot. In het voorjaar van 1958, vermoedelijk in maart, zal de proefvaart met de „Prinses Beatrix" kunnen plaats grijpen. Enkele maanden later, in juni of juli, wordt de boot officieel in de vaart gebracht. „Het is geen gemakkelijke opdracht die door onze scheepswerf wordt uit gevoerd", vertelde ir. C. de Groot van de firma J. en K. Smit. De ingenieur, belast met de bouw van het vaartuig, gaf allereerst enkele bijzonderheden over de omvang van de „Prinses Beatrix", die de trots van de provinciale stoomboten gaat worden. Daarvoor is het dan ook een motorschip. Afmetingen De „Prinses Beatrix" krijgt een lengte van 102 meter en een breedte van bijna 18.5 meter. Niet minder dan 42 personenauto's en 23 vracht auto's kunnèn gelijktijdig een plaatsje op het schip veroveren. De maxima le belasting kan 350 ton bedragen. Op het promenadedek zullen zich 600 passagiers kunnen ophouden, terwijl er op het tussendek ruimte is voor 120 passagiers. Het kan zo druk niet zijn of iedereen zal aan boord wor den genomen, want als het moet is er ruimte voor maar liefst 2000 per sonen. Doordat er niet minder dan vier motoren van 1070 APK worden aangebracht (zij worden diesel-elek trisch gedreven!) kan de „Prinses Beatrix" straks een snelheid ontwik kelen van 16 knoop. De dienstsnel- heid zal echter 14,5 knoop bedragen. Het motorschip, uitgerust met twee roeren en evenveel schroeven, heeft een diepgang van 4.45 meter. Het zal de oversteek, mede door de iets kor tere afstand, vier minuten sneller uit. voeren dan de boten, die op dit ogen blik in gebruik zijn en die voorlopig blijven varen. Vier salons moeten de passagiers tijdens de trip gezelligheid bieden. ..Ik geloof hiermee de meest elementaire zaken te hebben verteld" meende ir. C. de Groot, die vervol gens de moeilijkheden naar voren haalde waarvoor een scheepswerf komt te staan bij de bouw van een veerboot. Speciale eisen Een veerboot stelt steeds speciale ei. n. Zo ook de „Prinses Beatrix" Op de eerste plaats moet er een zeer breed rijdek worden gebouwd. Elke centimeter dient te- worden benut om het schip in staat te stellen een zo groot mogelijk aantal auto's mee te nemen. De ene dag zal het drukker zijn dan de andere. Het zal gebeuren dat er maar enkele auto's op het rij dek plaats nemen. Zij klitten bij el kaar op het „voorschip". Het is lo- De Prinses Beatrix" gaat acht miljoen gulden kosten. De bouw van de nieuwe haven te Bres- kens vijftien miljoen. Het zijn ka pitale bedragen, die uitgegeven moeten worden om Zeeland aan een beetje behoorlijke verbindin gen te helpen. Zelfs deze gewel dige bedragen zijn niet in staat de prpblemen weg te vagen. Het is immers duidelijk, dat de „Prinses Bea'trix" niet alleen zal blijven vaj-en tussen Vjissin- gen en de nieuwe haven van Breskens. „Drie nieuwe boten zouden de oplossing van het probleem kun nen brengen", overwoog ir. C. de Groot, die plaatselijk de situatie grondig bestudeerde. „Het zou niet onverstandig zijn geweest van het provinciaal bestuur twee boten tegelijk te bestellen, want de tweede boot zou een stuk goedkoper geworden zijn dan de eerste, ofschoon zij hetzelfde ge- louwd worden", betoogde de inge nieur, die niet op de eerste plaats aan de belangen van de firma J. en K Smit dacht, maar die de bestedingsbeperking als een nieuwe sta-in-de-weg beschouwde voor de oplossing van de Zeeuwse verkeersproblemen. gisch dat er dan evenwichtsproblemer ontstaan. Om deze problemen uit de weg te gaan krijgt de „Prinses Bea trix" de beschikking over een grote hoeveelheid tanks. „Er werken nu van dag tot dag niet minder dan tweehonderd men sen aan de boot", aldus ir. de Groot. „Sinds de kiel op de 10e januari werd gelegd is de arbeid zeer voor spoedig gegaan. Het tijdsschema is nog geen ogenblik in gevaar geweest" De ingenieur wees er op, dat de nieuwe veerboot volgens een zeer modern procédé wordt gerealiseerd. Er komen zo goed als geen klink nagels aan te pas. Praktisch alles wordt gelast en dit heeft nog al wat te betekenen indien men weet. dat 150(? ton staal worden verwerkt. Daar bij komt nog eens de verwerking van ongeveer 100 ton hout. In 1950 organiseerde de Middel burgse vereniging „Uit het volk, voor het volk" de tentoonstelling „Bezige handen", een expositie van voorwer pen door liefhebbers in vrije tijd ver vaardigd. Het werd een groot succes en dit 1 voor de vereniging aanleiding ge weest om ook tegen het volgend ar iets dergelijks te organiseren. Door e gelegenheid tot deelname voor allen die in Zeeland wonen open te stellen, hoopt het bestuur zo deel de dit ons mede. dat de tentoonstel ling het beste zal laten zien wat op Zeeuwse bodem door beoefenaars van handenarbeid en door amateurs op het gebied van schilder-, teken- en beeldhouwkunst wordt gepresteerd. Ook op de medewerking der beoefe naars van diverse vormen van volks kunst wordt gerekend. Deelname Ongetwijfeld zullen velen in dit win terseizoen een inzending voor „Be zige handen" willen voorbereiden en het is duidelijk dat werkstukken, in vroegeie jaren vervaardigd, even eens welkom zijn. Als men denkt aan de grote deelname aan dergelij ke exposities, die in verschillende delen 'r provincie worden gehou den. twijfelen de organisatoren er niet aj.i of velen zullen aan deze provinciale demonstratie willen mee doen. Rubrieken Het bestuur stelt de deelname open in de navolgende rubrieken: Schil deren; tekenen; boetseren en beeld- l 'uwen; houtbewerking in vele vor men; metaalbewerking; kartonnage werk; vrouwelijke handwerken', speel, goed. scheeps-, spoorweg-, auto- en vliegtuigbouw enz. Voor mededinging naar prijzen en diploma's komen uitsluitend in aan merking na 1952 vervaardigde werk stukken. In het comité van aanbeveling heb. ben o.m. zitting genomen de com missaris der Koningin; de leden van Ged. Staten; J. van Dongen, lid Tweede Kamer; ir. Geuze, lid Eer ste Kamer; de burgemeesters van Vlissingen; Goes, Middelburg; Ter- neuzen; Zierikzee; Hulst en Oost burg en enkele andere autoriteiten. Secretaris der tentoonstellingscom missie is de heer H. Adriaansen. Bleek. Middelburg, waar de inschrij vingsformulieren te bekomen zijn. Moge deze tentoonstelling aan ve len. na de vreugde van de arbeid, het genoegen verschaffen hun werk door duizenden bezoekers bewonderd te zien! Met de bouw van de Prinses Beatrix' vlot het uitstekend. Twee honderd arbeiders werken aan de nieuwe veerboot,^die, zoals de foto bewijst, reeds gestalte krijgt. Aan de hand van de woningtelling 1956 heeft het centraal bureau voor de statistiek berekend, zo blijkt uit een speciale publikatie, dat er tus sen de afzonderlijke provincies grote verschillen bestaan voor wat betreft de samenstelling van de woning voorraad. Zo blijkt Zeeland 39 pet. woningen te hebben die ouder zijn dan 1900. terwijl dit percentage voor Nederland 32 is. Ook t.a.v. de grootte der woningen bestaan er belangrijke afwijkingen. Is liet aantal een-* en tweekamerwo ningen, berekend ovér de totale lan delijke voorraad. 5 pet. voor Zeeland is dit 10 pet. Zeeland behoort ook tot de provincies waar meer dan in de overige sprake is van onvoldoende slaapruimte. Dit zou 26 pet. van de Zeeuwse woningvoorraad zijn. terwijl het landelijke percentage 17 is. Wel staan de zuidelijke provincies aan de top voor wat het aantal een gezinshuizen betreft. Zowel in .Zeeland als in Brabant is dat meer dan 90 pet. van alle daar gelegen woningen. Ter vergelijking diene. dat de beide Hollanden op dit stuk met 50 pet. Noordholland) en 41 pet. (Zuidhol land) uit de bus komen. In deze laat ste cijfers spreken vooral de grote steden mee. In Amsterdam v.v. be draagt het percentage eensgezinshui zen 7 pet.in Rotterdam en Den Haag 14 pet. Om half vier kwamen groepen jeugdige bedevaarders uit Axel, Koe wacht, Philippine, Sas van Gent, Sluiskil, Terneuzen en Westdorpe met hun vaandels en kaars op het met wit-gele en wit-rode vlaggen getooide kerkplein te Zuiddorpe aan. In de kerk werden ze verwelkomd door pastoor van Tilburg, die indruk wekkende woorden sprak over de voornaamste intentie van deze bede vaart ,,de wereldvrede" waaraan ieder, aldus de pastoor, een steentje kon Vydragen. Aan de grot werd het Credo ge- zr gen, smaakvol deden de witte to ga's aan van het Koewachtse kna penkoor. De rozenkrans werd gebe den, telkens afgewisseld met decla maties van een jongen van elke af deling. Aardig was gedurende pauze de klei. ne parade met trommels en bazui nen rond het dorpsplein. Avondmis Na de pauze werd aan de grot waar een altaar was opgesteld de avondmis opgedragen door de dis trictsaalmoezenier, kapelaan H.Vaar ten. De gezangen werden uitgevoerd door het knapenkoor van Koewacht onder leiding van de heer P. Apers. Vóór de offerande werden de in gekomen intenties van de afdelingen voorgelezen. Aalmoezenier van der Meulen uit Breda besteeg na het evangelie het spreekgestoelte, om een korte toe spraak te houden. Gedurende de consecratie weer klonk ver over de hoofden bazuin geschal. Velen gingen onder de avond mis te communie, waarna deze beto ging van Zeeuwsch-Vlaamse jeugd verenigingen, clubs en patronaten ten einde was. GOES Processenverbaal in Lange Kerkstraat Herhaaldelijk heeft de politie de aandacht er op gevestigd dat de Lan ge Kerkstraat op zaterdagmiddag niet bereden mag worden met auto's motoren en fietsen. Daar dit niet bleek te helpen is men overgegaan tot verbalisering der overtreders. Ongeveer dertig perso nen werden op de bon gezet. Geboren: Hilde dv A. Oosterbroek Soldaat; Joost zv A. van der Bent Verbr»igge; Jacob zv A. Wathout van Stnen te Wolphaartsdijk. Marie dv. v. LaisinaNanulaitta te Kruin gen. Jeanette dc Ch. van Fraassen Bruijnzeel. Walter zv M. Baertvan Maele: Corpelis zv Q. Ha geBlok; Josephus zv A. Aertssen—Vools;t Ja cobs dv F. StrengholtKóle: Petrus zv J. TuankottaPattinama te Krui ningen. Ondertrouwd: A. Ie Conté, 21 jaar en E. Labeur 18 jaar. H. de Smit 26 j. en J. van Vredegem 21 jaar. C. Tissink 31 jaar en L. Lindenberg 31 jaar. M. de Kok 23 iaar en W. de Bat, 21 jaar. Gehuwd: A. van Assche 19 jaar en H. de Jonge 17 jaar. K. Lindenbergh 21 jaar en S. Tamminga 18 jaar. J. van Kalkeren 23 jaar en H. van Pelt 24 jaar. Overleden: C. de Kam 65 jaar te Wissenkerke, echtg. van N. Mol: W. Boluijt 70 jaar. echtg. van S. Ver hagen. J. Witkam 33 jaar. wedijwn. van K. Martein; T. de Visser, 84 jaar wed. van M Zandee te Wolphaarts dijk: W. Kole S3 jaar, wed. van R. Straub; A. v, d. Kuijl, 31 jaar, echtg. van J. Schaalje; W. Walrave, 73 jaar echtgen. van J. Capello. (Advertentie) ...dat proeft u in de zondoorgloeide tabakken van Golden Fiction in Virginia geplukt op het moment van hoogste rijpheid (Advertentie) Geboren: Johannes zv F. Hoeta- haean-Knieriem; Erik zv E. Baart- Mannens; Emmy dv F. Pieters-Selis; Martinus zv D. van Leuven-Maas; Ro nald zv F. Lauret-Suij; Patricia dv H. Verhoeven-Pierssens; Josephus zv ■J. .Kjnijff-vap de Velde. Huwelijken: N. Hontelez 35 j. en L. de Smit 34 j.; J. de Smit 24 j. en A. van Driel 21 j.;, C. Oppeneer 22 j. en C. Hamelink 1$ j. j - Overleden: P. Sijs 75 -j. echtg. dan A. van den Berghe; J. van Dijk 22 u.; A. Meert 76 j echtg. van it. van Géijt M. 'de Witte 56 j. echtg...VA» E. Xa.s.- saert; J. Pijpelink 76 j. echtg. van F. Riemens; L. de Blaeij 76 j. geh. gew. met E. Penne. ^as van Gent FEESTAVOND O.N.A. De personeelsvereniging van de Glasfabriek heeft zaterdag met een feestavond het winterseizoen 1957'58 geopend. Het optreden van een Bel gisch cabaretgezelschap viel zeer in de smaak. Vooral Henk de Bruin, Wil Ferdy. de cowboy-zangeres Texas Kitty en de Vlaamse televisiekomiek Louis Staal oogstten veel succes. Het cabaret werd afgewisseld met ballet. VOOR DUIZEND EN ÉÉN DOELEINDEN Eerder meldden wy reeds een en ander over de recordopbrengst van de inzameling voor het Rode Kruis in 1957 gehouden, welke wordt geschat op ruim j9.000 of 87,o procent van het streefbedrag. Zuid-Beveland west (Goes) stond weer aan de kop met ruim 10.000; dan volgden Middelburg met 5710; Tholen met 5442; Vlissingen met .f 5011; Zuid-Beveland oost met 4750 en Terneuzen 3160. Ook het ledental beweegt zich nog steeds in stygende lijn. Men bereikte dit jaar een totaal van 21.175 tegen 18.910 in 1956. In september, toen de ,.r" in de aand kwam. is de oesterverzen ding uit Zeeland weer begonnen. België was weer de beste klant 1. et 1.608.000 stuks of 150.000 minder dan in septembec 1956. Naar Duits land gingen er 119.000 (76.800); naar* Engeland 92.675 (86.700); naar ande re landen 33.500 (17.600) en in eigen land werden er 178.600 gegeten te gen 195.400 een jaar geleden De to tale export bedroeg 2.032.150 stuks (2.126.900). West Zeeuwsch-Vlaanderen houdt 't record met 2524 (1909) en dan volgen Z. Beveland oost met 2515 (2552); Zuid Beveland west met 1872 (1390), Duiveland met 1769 (1769) en Zierik zee met 1600 (1621). Zeeland staat procentsgewijze mo menteel na Friesland en Zuidholland op de derde plaats, hetgeen een fraai resultaat genoemd mag worden te meer als men in ogenschouw neemt dat ons gewest de eerste plaats dei- inzameling inneemt. Het ene gaat dus hier niet ten koste van het andere, welke mening zo vaak in den lande verkondigd wordt. Het interesseert de lezer wellicht te weten dat het totale aantal leden in het land ruim 616.000 bedraagt of bijna 6 procent der bevolking. Het Zeeuwse gemiddelde staat op 7.73 procent. Reünie te Middelburg Aan het jongste kwartaal-overzicht ontlenen wij nog het volgende: Het personeel der Zeeuwse Boot tocht 1957 hield op 4 september j.l. te Middelburg zijn reünie, welk ge beuren wel een traditie zal gaan wor den, aangezien men er verleden jaar mee begonnen is. Op slechts twee leden na was het gehele personeel, dat onder leiding stond van de scheepsarts, dokter Stumphius, en mede in tegenwoordigheid van de scheepsmoeder. mevr. Boelkens uit Hengelo, present. Wel een bewijs dat een dergelijke bijeenkomst op prijs wordt gesteld en dat men het wel en wee der gehouden tocht nog eens onder de loep kon nemen. Het grote voordeel van dergelijke reünies is dat men elkaar niet uit het oog ver liest (Zeeland is nu eenmaal een moeilijk te bereizen provincie) en er zodoende een hechte band ontgtaat om voor de belangen van de chroni sche patiënten zo nodig op de bres te springen. Het was een in alle opzichten geslaagde avond. Was de deelneming van Zeeuwse afdelingen bij de opzet van deze actie in den beginne niet bij-ster» groot, gelukkig is het thans te mogen constateren dat er in deze een ken- t "ing ten goede is gekomen. Vooral voor de afzet van de puzzelkaarten schijnt in Zeéland veel belangstel ling te bestaan, met name in indus triekringen waar een groot aantal dezer kaarten onder de werknemers zijn en worden gedistribueerd. Post zegelstandjes waren ingericht in de postkantoren te Middelburg, Goes en Terneuzen. De actie sluit 1 november a.s. zo dat de resultaten thans nog niet be kend zijn. Jeugd Rode-Kruis Mej. van Dijk uit Den Haag begon haar reeks voorlichtingsavonden op 2C september te Sas van Gent voor het bestuur der gelijknamige af deling, welke bijeenkcfmst onder lei ding stond van de voorzitter, dok ter Puylaert. Ook de kringsecreta ris deed van zijn belangstelling ge tuigen. Op boeiende wijze wist mej. van Dijk. staande voor een tentoon stellingsstand. de aanwezigen met haar causerie bezig te houden met telkenmale d_ nodige attributen, alias ^rkstukken der schooljeugd naar vo ren te brengen om zodoende te laten zien wat deze jeugd voor zieke ka meraadjes e.a. presteert. Het was een mooie avond. Hoewel het oesterseizoen reeds 5 september geopend is en er vanaf die datum dus geëxporteerd en aan de wal verkocht kon worden, is er nog steeds geen regeling voor dit seizoen bekend. Wel heeft het Pro- duktschap een concept opgesteld en dit met de oester-adviescommissie uitvoerig besproken. Maar daar is het tot op heden b(j gebleven. Alleen de export- en de walprijzen zijn vastgesteld. Voor het overige schijnt nog steeds de verordening van vorig seizoen van kracht te zijn. De daarin vervatte bepalingen verval len pas zodra een nieuwe verorde ning gepubliceerd zal worden. Op de laatst" vergadering van het produkt- schap is het vorengenoemde concept niet ter sprake gekomen. Voorlopig blijven zowel exporteurs als kwekers in de onzekerheid over hetgeen er uiteindelijk uit de bus zal komen. Vooruitlopend op de nieuwe regeling heeft het produktschap vorige week de kwekers een circulaire gezonden waarin gevraagd werd of deze voor 15 oktober wilden laten weten of ze dit seizoen aan de export willen deel nemen. In dit geval zou hun recht om als kweker aan het Fonds te leveren komen te vervallen. Hierop is door veel kwekers verzet aange tekend, daar het volgens hen onmo gelijk is in deze een beslissing te nemen zo lang de nieuwe regeling niet van kracht is en zij bovendien niet weten, wat hun leveringscijfer voor het Fonds zal zijn. Velen zijn over een en ander en over de trage gang van zaken bij het produktschap niet te spreken. Maanden is er tijd voor geweest en pas enkele weken geleden, kwam er een concept-regeling. Bovendien is dit slechts aan de leden van de oester-adviescommissie toegezonden en niet aan de besturen der vereni gingen. Ook werd er absoluut geen tijd gelaten om het concept te bespre ken, daar kort na de ontvangst reeds een vergadering van de oester-advies commissie werd gehouden, oester- adviescommissie werd gehou den. Een en ander is niet de juiste ma- n'et om het produktschap en de door deze instantie te bekrachtigen rege ling. volledig vertrouwen te schen ken. De avond werd besloten met een ge animeerd bal onder leiding van het Gentse studentenorkest „Los Kollibas AANRIJDING. Op het parkeerterreintje aan de Westkade, tegenover het gemeente huis had een kleine aanrijding plaats. Een aldaar geparkeerde Belgische wagen botste bij het achteruitrijden tegen een andere geparkeerde auto Bij het onderzoek rees het vermoe den dat de betreffende chauffeur wat al te diep in het glas had geke ken. Gelukkig liep alles bijna zonder materiële schade af. MOEDÉRCURSUS. Het Wit-Gele Kruis verzorgt ook dit jaar weer een moedercursus, die toegankelijk is voor meisjes en vrou wen boven 18 jaar. De cursus, die in totaal 10 a 12 lessen omvat, wordt in het Wit-Gele Kruisgebouw gegeven door zuster Vernimmen. Woensdag a.s. zal de tweede les gegeven worden INSTUIF De eerste instuif-avond van dit sei zoen is onder een gelukkig gesternte gestart. Niet alleen waren de jonge lui in groten getale opgekomen, maar ook het optreden van de Bueno de Merquita was een succes. Hij heeft met zijn uitstekende pantomime de jongens en meisjes ongeveer een uur op een buitengewone wijze vermaakt Door dit geslaagde optreden zat de stemming er in. zodat het bal dat hierna volgde al bij voorbaat was ge slaagd. Deze eerste avond is vermoe delijk de beste propaganda voor de deze winter nog op het programma staande avonden. HULST Circus Van Bever komt Aanstaande zaterdag en zondag zal het circus van Bever, dat vorig jaar ook een reeks van voorstellin gen in Zeeuwsch-Vlaanderen gaf, een bezoek aan Hulst brengen. De circustent en 't bijbehorende „circus dorp" zullen opgebouwd worden aan het terrein aan de Poorterslaan. V erkeer scursus Zoals reeds eerder bericht werd, gaat het gemeentebestuur van onze stad een verkeerscursus voor volwas senen organiseren. De cursus bestaat uit een serie van zeven wekelijkse lessen van ongeveer twee en een half uur. Ze is geheel gratis en wordt ver zorgd door de rijkspolitie. Er is nog geen datum van aanvang vastgesteld; dat zal gebeuren zodra men over voldoende deelnemers beschikt. Men kan zich opgeven bij de commandant der rijkspolitie. St.-Jansteen ONGEVAL BIJ VOETBALWEDSTRIJD Tijdens de voetbalwedstrijd der ju nioren Steen - Terneuzen kreeg de 14-jarige de B. uit Heikant een on gelukkige schop waarbij hij zijn been brak. De wedstrijd werd gestaakt. WONINGEN IN DE PUTTING STRAAT KLAAR" VOOR BEWONING in d nieuwe Puttingstraat werden door de Zeeuwsch-Vlaamse Woning bouwvereniging een 20-tal nieuwe wo. ningen gebouwd. Vier woningen hier van werden speciaal gebouwd voor grote gezinnen en deze vier woningen zuilen nu 36 personen huisvesten. De zer dagen zullen de andere woningen tevens betrokken worden. Ktoostersande BOTSING De heer de T. uit Rotterdam reed van de Korgngsdijk de Zoutendijk op. Net op het moment dat hij door de ter plaatse liggende onoverzichtelijke bocht reed, kwam de heer W. uit Eindhoven uit de tegenovergestelde richting. De auto's botsten met een gewel dige knal op elkaar. Aan de voorzij de werden de wagens aanzienlijk be schadigd. doch persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Schoondijke OPENBARE SCHOOL GESLOTEN In verband met de vele gevallen van A-griep onder de schoolkinderen is de Openbare Lagere School tot 14 oktober a.s. gesloten. EVEN FIETS GELEEND Het was voor de heer A. Vercruijs- se een vreemde gewaarwording toen hij na afloop van de repetitie-avond van de toneelclub tot de ontdekking kwam dat zijn sportfiets. die hij voor hotel de Zwaan tegen de muur had gezet, verdwenen was. Aanvankelijk verkeerde Vercruijsse nog in de ver onderstelling dat hij met een grap te doen had, maar weldra bleek dat de fiets niet te vinden was. zodat aan ontvreemding werd gedacht. De rijks politie nam de zaak in onderzoek en kwam al spoedig aan de weet dat een zekere H. van het gehucht Goed leven onder de gemeente Waterland kerkje diezelfde avond te Schoondij ke gevraagd hac. een fiets te lenen. Toen dit niet gelukte heeft H. de fiets voor het hotel Rosevelt maar even geleend en is hierop naar huis ge fietst. H.. die rijkelijk aan Bacchus moet hebben geofferd, heeft bij thuis komst de fiets netjes in een.schuurtje gezet, waar de Rijkspolitie haar prompt aantrof. Tegen H. werd pro ces-verbaal opgemaakt. Sluis K.A.B. vierde feest Er was feest voor de leden van de K.A.B. alhier. Zij hadden het feest van de arbeid nog niet gevierd en herdachten tevens het dertigjarig be staan van de r.-k. landarbeidérs en 't twaalf en 'n half-jarig bestaan van de K.H.B. In zijn openingswoord her dacht de voorzitter de pioniers van de Sluise arbeidersbeweging met 'n kort gebed. Bondsvoorzitter Jacobs nam stelling tegen hen. die meen den, dat de K.A.B. maar een verza meling vakgroepen is. die alleen maar voor de materiële belangen van haar leden opkomt. De K.A.B. komt op voor alle belangen der arbeiders. De K.A.B. heeft de oproep van de kerkelijke overheid verstaan en wil daarom hecht en sterk zijn om haar christelijke invloed op 't maatschap pelijk leven te doen gelden. Hierna kreeg een hoofdbestuurder van de K.H.B. het woord. Hij spoorde de vergadering aan een even groot ge loof te bewaren in eigen zaak als de pioniers dat hadden gedaan. Hier na genoten de leden van de heerlijke koffiemaaltijd waarna het ontspan ningsgedeelte van de avond volgde. De gebr. de Clerck zorgden voor mu ziek, de K.A.J. speelde toneel en de vakgroepen beproefden elkanders wijsheid in 't spannende vragen-gan- zenbord. ST.-NICOLAASCOMITé HEEFT VERLANGLIJST Het St.-Nicolaascomité kwam voor het eerst bijeen onder voorzitterschap van de heer C.H. Bukkens. Evenals vorige jaren zal er ook dit jaar weer een lijstinzameling plaatsvinden om de nodige gelden bijeen te brengen en bovendien zal een beroep worden gedaan op het gemeentebestuur om de dringend nodige aanschaffing van kostuums mogelijk te maken. Inmid dels is dit comité door verhuizingen en persoonlijke omstandigheden te klein geworden. Op verschillende in- g.zetenen in de gemeente zal daar om een beroep worden gedaan. Aardenburg PLAATSELIJKE MUZIKANTEN TONEN HUN KUNNEN Het bestuur der Muziekvereniging „Elk naar zijn Krachten" uit Sint Kruis heeft besloten, nu de vereni ging een grote bloei beleeft en goede vorderingen maakt op muziekgebied, om ook in de hoofdplaats der ge meente eens een uitvoering te geven. Daarbij heeft men contact gezocht met de jeugdige accordeonist Hervé Marclé uit Eede, wiens ouders gaar ne toestonden dat Hervé meewerkte. Zo zullen dus de beide voormalige gemeenten Eede en Sint Kruis samen op zondag 20 oktober aanstaande in de Sociëteit „Spoor tot Vriendschap" een muziekavond verzorgen voor de Aardenburgse bevolking. NIEUWE GEZINGSVERZORGSTER In plaats van Mej. S. Dhondt. die binnenkort in het huwelijk treedt is als gezinsverzorgster van de Stich ting r.-k Maatschappelijke Gezins zorg te Aardenburg aangesteld mej. Ria Mast, laatstelijk werkzaam als gezinsverzorgster in Roosendaal. (Advertentie) Van prachtige, Woogglanzende poplin. In wit, grijs en beige. s Als bijzondere verrassing, H uitsluitend in deze serie 2de OVERHEMD HALVE PRIJS (dus 9.®°) AMSTERDAM BREDA EINDHOVEN HEERLEN HULST Bioscoopgebouw: 8 uur: D« actrice wil een prins, a.l.; 2 uur: Ker- misschieting staande wip: 8 uur: To neelopvoering Een vrouw en een klip; Aug. de Gucht: 3 uur: KermisscTiie- ting: F. Ongenae: Dansen SAS VAN GENT Olympia: 8 uur: Pi- roschka. TERNEUZEN Luxor: 8 uur: Moorden de handen, 18 j. GOES Grand: De wonderman. MIDDELBURG Electro: De schat van Pancho villa. VLISSINGEN Alhambra: In de bus van Coronado. Luxor: Gevaarlijk spel- ANTWERPEN Kon. VI. Opera: 8 uur: Hoffmans vertellingen. GOES Grand: De wonderman. MIDDELBURG Electro: De schat van Pancho villa. VLISSINGEN Alhambra: In de bus van Coronado. Luxor: Gevaarlijk spel. SAS VAN GENT Olympia: 8 uur: Pe- roschka. HULST Bioscoopgebouw: 8 uur: Kitty in de grote wereld. OOSTBURG Ledel: 3 uur: Brood. Liefde en Fantasie. TERNEUZEN Luxor: 8 uur: Moorden- Handen. i ate| rel ces val een sul machtsr heersirl rijke 11 en de l kunstnl wekkel duizeli| aarde tal vail waaruil concluf gebied I voor hl wetens| Amerilf deze zich dd zelfver! duchtel verschl experin men zi waarvc] regerir stelt, in teel aange\{ ke ins er nie( We levens| dan op een stil geplaat| in de lijk mol heeft A betogir| 'Acker men. besteed tentoonj niet zd ten opl havenbl men rf miljoerl maar klinkt bij heil de roef de socil hard aj verhogl liberale is nog wordt verkiezl van f al klin parleml Eyskenl regerinl En een! haar da" is maa aflegge het zal

de Stem | 1957 | | pagina 2