PLEVEN WIL BESTAND TUSSEN DE PARTIJEN VERKLARING VAN AARTSBISDOM Voor de vijfde maal: rumoer in Warschau OOK DERDE RAKET WERD EEN KUNSTMAANTJE Franse formateur is er althans EXPLOSIE H-BOM IN RUSLAND Voor „bovenaardse" prestaties Alle problemen gelijktijdig en met Israël doet beroep op de Ver. Naties S.Y.B. bouwt longinstituut in Treebeek Raadsel Vondelpark na dertig jaar opgelost Acht jaar geëist tegen Schoerner Worden kosten toch vergoed? Ernstige aanrijding in de mist Steun Wettig Gezag. DAGBLAD VöOH ZEELAND Diamantstaking in België Amerikaanse raket naar grote hoogte VIER PUNTEN De katholieken en de NOVIB Weinig verandering Frans admiraal bij vliegongeluk omgekomen Sovjet-troepen naar Polen? Satelliet al vijftig maal rond de aarde Maan komt nu binnen bereik Tandarts en fonds Meisje door elektrische stroom gedood 97e JAARGANG No. 22575 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, nr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.- p. kwartaal, p. post 8.20, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor Cod, Koningin en Vaderland DINSDAG 8 OKTOBER Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0 85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra.. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Volgens het officiële Russische persbureau Tass heeft de Sovjet- Unie een „krachtig waterstofapparaat van nieuwe constructie" tot ontplof fing gebracht. Om de veiligheid van de bevolking en het personeel, dat de proeven leid de, te verzekeren, werd de proef op grote hoogte genomen. In Las Vegas (Nevada) is maandag de laatste kernproef genomen in de huidige serie van de Amerikaanse commissie van atoomenergie. De Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken, mevr. Golda Meir, heeft maandag in de Algemene Ver gadering van de V.N. een beroep ge daan op de grote mogendheden, om hun invloed te gebruiken teneinde de „afgrond van misverstand", die in het Midden-Oosten bestaat, te over bruggen. Zij vroeg de Russische mi nister van Buitenlandse Zaken, An drei Gromyko, of de „vreedzame co- existentie," waarover Gromyko ge sproken heeft, niet van toepassing is op het Midden-Oosten. „De woestij nen hebben water nodig en geen bommenwerpers", aldus mevr. Meir. Het hoofd van de Jordaanse ver tegenwoordiging zei, dat de toestand in het Midden-Oosten voortdurend slechter wordt, wat hij toeschreef aan Israël. De vakverenigingen hebben voor de Belgische diamantindustrie een alge mene staking van 48 uur afgekon digd, die vanochtend zou beginnen. De 14.000 diamantwerkers in Ant werpen willen met deze actie protes teren tegen het langzame tempo van de loononderhandelingen met de werkgevers. Begin vorige maand gingen al 1500 zagers en polijsters in staking. Zij eisen een onmiddellijke loonsverho ging van zes procent en de instelling van een fonds voor sociale bijstand. De Franse links-radicaal René Pleven heeft zich bereid ver klaard te trachten een regering te vormen. Met ware mannen moed heeft hij zijn taak opgenomen. Men geeft hem geen grote kans op succes, maar Pleven schijnt eerder te willen speculeren op de onmogelijke situatie waarin het land zich bevindt, dan op de positieve mogelijkheden tot samenwerking die er zijn. Pleven zei dat hij niemand zal vragen van zijn program of denkbeel den af te stappen, maar dat hij een beroep zal doen op al degenen, die geen beleidscrisis willen. Een woordvoerder van de i Amerikaanse luchtmacht heeft maandag meegedeeld, dat de Verenigde Staten op het punt staan een raket te lanceren, die een hoogte zou bereiken tusSen 1.600 en 6.400 kilometer. De raket zal zijn reis op het atol Eniwetok in de Stille Oce aan beginnen. Het apparaat zal met een ballon tot op een hoogte van dertig kilometer worden ge bracht en vandaar op eigen kracht verder gaan. De raket is te klein om er een kunstmaan mee te vervoeren. Er wordt echter veel betekenis aan ge hecht als apparaat voor weten schappelijk onderzoek. IN DE EERSTE acht maanden van dit jaar zijn er in Nederland meer hui zen gebouwd dan in dezelfde periode van welk voorafgaand jaar dan ook. HET LICHTSCHIP „Westhinder" is gisteravond door een Amerikaans schip aangevaren. Het maakte echter geen water. Vandaag zal men de scha de opnemen. ANNETTE DIONNE, een van de be roemde vijfling, is in het huwelijk getreden met de 22-jarige Germain Allard, student aan de universiteit van MontreaL INDISCHE en Portugese patrouilles hebben schoten gewisseld in 't grens gebied van India en Goa. Een Portu gese soldaat zou hierbij gewond zijn. ARGENTÏNIë is weer wat rustiger. De meeste vakbondsleiders die dezer dagen gearresteerd werden, zijn weer vrijgelaten. DRIE PERSONEN zijn in het gebied van Tokio door overstromingen om het leven gekomen. Ongeveer acht honderd huizen werden vernield. MARNIX GIJSEN. de bekende Bel gische romancier, heeft voor zijn ro man „Er gebeurt nooit iets" de gro te Belgische driejaarlijkse staatsprijs voor de letterkunde gekregen. ENKELE vooraanstaande liberalen hebben in een brief aan president Ti to verzocht, Milovan Djilas in vrij heid te stellen. De oud-vice-president van Zuid-Slavië werd zaterdag tot ze ven jaar veroordeeld wegens een te gen het communisme gericht boek. NABIJ MONTIGNAC (Frankrijk), waar al eerder fossiele menselijke beenderen zijn gevonden, is nu 'het volledige geraamte van een prehis torische mens blootgelegd. DE ASSEMBLEE van de Westeuro- pese Unie komt donderdag 10 okto ber in Straatsburg bijeen voor het tweede deel van haar derde gewone zitting, die tot 15 oktober duurt. Pleven zal een Godsvrede van een jaar onder de politieke partijen voor stellen met het doel het volgende te bereiken: Oplossing van de Algerijnse kwes- tie. 2 Herziening van de grondwet om de stabiliteit van het beleid en de toekomst van de Franse Unie te verzekeren. J Verdediging van de volledige werkgelegenheid en de koop kracht van de arbeider door sa nering van de begroting en het in evenwicht brengen van de be talingsbalans. Fiscale hervorming. Al deze problemen moeten gelijk tijdig en met spoed worden aange pakt, aldus Pleven. „Ik wens, dat alle republikeinse partijen, van socialisten tot conservatieven, meedoen. Dat is een conditio sine qua non voor mij. In geen geval wil ik een regering lei den die alleen maar halve maatrege len kan nemen". De politieke commentator van het conservatieve avondblad ..Paris-Pres- se" schreef dat Franse afgevaardig den weddenschappen afsloten over wie het eerst gereed zou zijn: de Russi sche kunstmaan met het draaien rond om de aarde of president Coty met het zoeken van een kandidaat-pre mierDe kunstmaan won het met een kleine voorsprong. Het Secretariaat van het Aarts bisdom deelt mede, dat de on juiste mededeling, dezer dagen in sommige bladen verschenen, als zou de door het Katholiek Maat schappelijk Beraad afgelegde ver klaring over samenwerking met de NOVIB ,,na overleg met de Aarts bisschop" zijn opgesteld, de Aarts bisschop doet vrezen, dat hierdoor aan de weinig overzichtelijke dis cussie een nieuwe grond van ver warring is toegevoegd, alsof de be treffende verklaring de bedoeling had in het complexe geheel van vraagstukken rondom de NOVIB het laatste woord te spreken. De Aartsbisschop is van mening eenmaal gesteld de primaire taak van de katholiek om de missie en daarmede tevens de bevolking van de onderontwikkelde gebieden te steunen dat er in de NOVIB een vorm van samenwerking gevonden kan worden, die acceptabel geacht moet worden; hij hoopt ook dat deze gevonden wordt, opdat alle landgeno ten zonder bezwaren kunnen samen- iHHUy. i.,1' Ook in Moskou zelf, waar men het wereldnieuws nogal koel pleegt te bejegenen, toon den de mensen veel belangstel ling voor de eerste berichten over de eerste kunstmaan. Het was uitzonderlijk druk bij de kiosken werken in gezamenlijke liefdevolle hulpverlening aan medemensen in nood. Dit houdt echter niet in dat de hui dige gang van zaken in en rondom de NOVIB geen ernstige vragen op roept. De problematiek rondom de NOVIB reikt verder dan de vraag naar de concrete organisatorische vorm van de samenwerking, verder ook dan de coïncidentie van de NOVIB-activiteit met de Wereld-Missiezondag of de aanvaardbaarheid van de concrete door de NOVIB voorgestelde projec ten; verder zelfs dan de vraag naar de verhouding in het praktische vlak tussen NOVIB en Missie. Deze problematiek reikt tenslotte aan het Kerkbegrip en aan de vraag naar de omvang van de taak van de Kerk. De Aartsbisschop is voornemens deze problematiek voor te leggen aan een studiegroep van deskundigen om aldus tot de gewenste klaarheid te komen. (De verklaring van h,et Katholiek Maatschappelijk Beraad, waarop bo vengenoemde verklaring van het Aartsbisdom doelt, hield in: 1. Sinds het toetreden van een groot aantal katholieke organisaties tot de NOVIB is niet gebleken van zodanige omstandigheden, dat deze aanleiding zouden kunnen geven tot een wijziging in het standpunt be treffende de toetreding van katholie ke organisaties tot de NOVIB en de deelneming aan de werkzaamheden van deze organisatie. 2. Het K.M.B. blijft zich op het standpunt stellen, dat het katholieke i volksdeel tot allerbelangrijkste taak i heeft de missie te steunen persoon- j lijk en in materieel opzicht. I 3. Eveneens behoort te worden ge- streefd naar actieve medewerking i zowel persoonlijk als in materieel op- i zicht in oprechte samenwerking met niet-katholieken aan andere werkzaamheden tot steunverlening aan de technisch-economisch achter gebleven gebieden. 4. Er moet van worden uitgegaan, dat met de belangen van missie en zending binnen het kader van het werk van NOVIB op doeltreffende wijze zal worden rekening gehouden, waartoe o.a. de samenstelling van het Dagelijks Bestuur van de NOVIB een waarborg is.) Verwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt maan dagavond te 23.15 uur: Droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Vandaag: zon onder 18.02 uur, maan °P uur. Morgen: zon op 6.54 uur, maan onder 7.29 uur. Een vliegtuig van de Franse mari neluchtmacht is maandagmiddag bij het opstijgen van een vliegveld in de buurt van Cannes neergestort. Vijf personen, onder wie admiraal Pierre Lancelot, hoofd van de militaire per soneelsafdeling van de marine, zijn om het leven gekomen. Lancelot was bevelhebber van de Franse zeestrijdkrachten in het oos telijke deel van de Middellandse Zee ten tijde van de Brits-Franse operaties tegen Egypte. De Sociale Verzekeringsbank is in Treebeek begonnen met de bouw van een eigen longinstituut. Het gebouw komt naast het longinstituut van de gezamenlijke steenkolenmijnen' te staan en zal hiermee ten nauwste gaan samenwerken. De S.V.B. streeft er naar, de uit voering van de ongevallenwet 1921, ook met betrekking tot de beroeps ziekte der mijnwerkers, de silicose, zo zelfstandig mogelijk te verrich ten. Zij wil bij deze uitvoering niet uitsluitend zijn aangewezen op het longinstituut der mijnen, en wil een eigen onafhankelijk oordeel vormen bij het schatten van de mate van invaliditeit. Door de thans beoogde samenwer king zal een beperking van de me dische onderzoeken worden bewerkt, hoewel de uitgroei dezer samenwer king verder moet worden afgewacht. Op Schiphol werden maandag, ter gelegenheid van het 38-jarig bestaan van de K.L.M. een viertal onderscheidingen uitgereikt voor behaalde vlieguren. De president-directeur van de K.L.M.de heer I. A. Aler, onder tekent de oorkonden voor (v.l.n.r.) de heer C. Biesheuvel, boordwerk tuigkundige, de heer E. J. C. Over weg, telegrafist, me j. J. C. Ringsma stewardess en de heer A. G. Ekels, gezagvoerder. De heren ontvingen een gouden medaille voor 20.000 vlieguren, de stewardess een zilveren medaille voor 10.000 uren in de lucht. Op 9 september 1927 vond de 46- jarige huisknecht van Willigen in het Vondelpark te Amsterdam een zeil doeken pakje met veertienduizend gulden erin, alemaal bankbiljetten. Hij bracht het geld naar de politie, maar merkwaardig genoeg kwam zich niemand melden. Dertig jaar lang bleef het geval een raadsel en de we duwe van de eerlijke vinder werd de finitief eigenaresse van het kapitaal tje. Dc Poolse militie is maandagavond met gummiknuppels opgetreden tegen een menigte, voornamelijk bestaande uit jongelieden, nabij het paleis van de cultuur te Warschau. Vele jonge mannen werden tegen de grond gesla gen, anderen werden gegrepen en in vrachtauto's weggevoerd. De jongelieden, die tevoren joelend en fluitend door de straten trokken, behoorden tot de groep van wat men in Warschau „straatschenders" noemt. De operatie van de militie was bin nen dj-ie kwartier afgelopen. Het" was de vijfde avond van wan ordelijkheden in het centrum van de Poolse hoofdstad. Anders dan op de voorgaande vier avonden heeft de mi litie maandagavond geen gebruik ge maakt van traangas. Studenten van de polytechnische school van Warschau hebben maan dag het spandoek „Vrijheid van spre ken" dat vier dagen geleden werd aangebracht op hun tehuis aan het Narutowiczaplein, op verzoek van de militie verwijderd. Militie-officieren hebben aangevoerd, De Russische kunstmaan is al aan een gouden jubileum toe... Vandaag volbrengt zij haar vijf tigste tocht rond de aarde en het ziet er niet naar uit, dat ze haar vrij eentonige bestaan al beu —j stuurd, zal een ander ruimteschip wordt. V annacht om negen mi- worden uitgerust voor een landing op onze satelliet. In dat heelalvaartuig nuten voor twaalf was ze boven Parijs, twee minuten later bo ven Kopenhagen. Intussen kan men eigenlijk al van twee kunstmanen spreken. Het blijkt namelijk, dat behalve de kunstmaan ook het laatste deel van de raket om de aarde draait. Met dit deel van de samengestelde ra ket is de kunstmaan tot een hoogte van 900 kilometer gebracht. Het raketgedeelte wentelt onge veer op dezelfde hoogte om de aarde als de kunstmaan. Zij zijn thans ongeveer 1.000 kilometer van elkaar verwijderd. Deze afstand wordt groter. Fascinerend is het nieuwe gebied zullen dan apparaten worden opge steld, die nauwkeurige waarnemin gen zullen doen op het maanopper vlak. Het zou dan bijvoorbeeld mo- kunnen berekenen die de satelliet in de komende dagen zal beschrijven. De baan is vrijwel cirkelvormig: het dichtstbijzijnde punt ligt op 640 km van de aarde, het verstverwijderde is nog niet met zekerheid vastgesteld. Prof. Marcel Nicolet, de Belgische algemene secretaris van de speciale commissie voor het geofysische jaar, heeft verklaard, dat de Russen bij het lanceren van hun kunstmaan volledig de afspraken hadden geëer biedigd. De landen, welke aan het program van het geofysische jaar deelnemen, behoeven alleen melding te maken van geslaagde lanceringen en de Russen hadden dit binnen twee uur gedaan. Voorts hadden zij ruim een week geleden al de golf- situatie op de maan naar de aarde te zenden. Enkele jaren later zouden soortgelijke expedities kunnen worden uitgerust voor waarnemingen op Mars en Venus. Radio-Moskou zond maandag een dienstregeling" voor het waarnemen van de radioseinen van de satelliet op dinsdag uit. Er worden geen plaatsen in Nederland genoemd. Wel komt Londen op deze lijst voor, met de aanduiding dinsdag 22.54 uur g.m.t. Journalisten in Barcelona hebben maandag veel moeite gedaan om van Jules Verne-achtiee moeeliikhe- mee/ bijzonderheden over de Rus- land werkte, de Sovjets "veel gege- ir? J"f® mogenjKne slsc|le satelliet te weten te komen vens zou hebben verschaft. de leider der Russische maan zou uitzenden. Het Canadese blad „Toronto Tele gram" meldde maandag, dat de Rus Igor Gouzenko, die in 1946 de Cana dese autoriteiten geholpen heeft een Russisch spionagekomplot in Canada onschadelijk te maken, zondag een brief heeft geschreven aan president Eisenhower. Daarin zegt hij dat de Russen hun voorsprong mede te dan ken hebben aan goed georganiseerde spionage in de Verenigde Staten. Uit andere bron komt het be richt, dat een Russische geleerde, die vijf jaar geleden nog in Enge- den, dat de kunstmaan heeft open gestoten. Russische geleerden hebben inmiddels enkele mededelingen ge daan over ruimtevaart-plannen in de Sovjet-Unie, die aan de beurt van uitvoering komen, nu de trietraps- raket, die de kunstmaan in haar baan moet brengen, een succes is gebleken. Een van hen deelde mee, dat tus sen 1960 en 1965 een expeditie naar de maan mogelijk zal zijn. Er zul len dan nog geen bemande ruimte' schepen het heelal worden inge stuurd. maar robot-laboratoria, die Het scheen dat hun wetenschappelijke werk kunnen stoord werd. doen, zonder dat mensenhanden er- Amerikaanse deskundigen van Sedov, delegatie naar het internationale congres voor ruimtevaart. De Rus gaf echter ontwijkende antwoorden op de vragen die zij hem stelden. Rusland zou van plan zijn gedu rende het internationale geofysische jaar 120 aardsatellieten in de lucht te brengen. Technici van de BBC, die maandag naar seinen van de kunstmaan heb ben geluisterd, verklaarden dat de laatste seinen heel erg zwak waren. de uitzending ge- aan te pas komen. Nadat men een raket langs de maan zal hebben ge- Beursreactie Vliegtuigfondsen en andere fondsen, die in verband gebracht kunnen worden met de nationale defensie, stegen gisteren op de Newyorkse ef fectenbeurs in reactie op de aankon diging dat de Sovjet-Unie een aard- satelliet had gelanceerd. Inmiddels is er nog altijd strijd over de vraag, of de satelliet met het blote oog kan worden waargeno men. Sommige deskundigen ontken nen die mogelijkheid. Van overal ter hebben wereld echter komen er berichten verklaard, dat zij aan de hand van over mensen, die de kunstmaan ge de signalen der kunstmaan da baan zien zouden hebben. dat het spandoek vele nieuwsgierigen lokte en dat het onder de huidige om standigheden er niet toe bijdroeg de taak van de militie te vergemakke lijken. Het Westberlijnse dagblad „Berliner Zeitung am Mittag" meldde maandag dat Sovjetrussische troepen en pant serwagens zijn waargenomen, terwijl zij zich uit de omgeving van Berlijn naar de Poolse grens begaven. Van geallieerde zijde kon geen be vestiging van dit bericht worden ver kregen. Tegen Ferdinand Schoerner, eens Hitiers jongste veldmaarschalk, is acht jaar gevangenisstraf geëist en verlies van burgerrechten gedurende zes jaar. Schoerner, die 65 jaar oud is, wordt manslag en poging daartoe ten laste gelegd. Hij heeft zich beroepen op z.g. ..rampbevelen" van Hitier per soonlijk. De openbare aanklager vroeg on middellijke arrestatie van verdachte, omdat het vermoeden bestaat dat hij zal trachten te vluchten. Schoerner heeft, zei hij, de afgelopen maanden herhaaldelijk getracht een paspoort te krijgen. De openbare aanklager eiste voor het gedrag van Schoerner na de val van de Neisse-vesting drie en een half jaar en wegens het laten dood schieten van een korporaal zeven jaar, gecombineerd tot in totaal acht jaar. Van de zijde van de Bond van r.-k. Ziekenfondsen deelt men ons naar aanleiding van het tandartsenconflict mede, dat het naar de mening van de bond niet juist is in dit bijzondere geval zonder meer het standpunt in te nemen, dat aan de verzekerden geen enkele restitutie voor in de con flictperiode gemaakte tandartskosten wordt gegeven. De bond meent, dat er in bepaalde gevallen en tot op zekere hoogte aan leiding is, gemaakte kosten te vergoe den. Het bestuur van de bond zal er te bevoegder plaatse op aandringen, dat aan deze opvatting gevolg wordt gegeven. Het zevenjarige meisje O. Poelman is in de huiskamer van de ouderlijke woning te Amsterdam in aanraking gekomen met een onder stroom staan de schemerlamp. Daar het kind tege lijkertijd in contact kwam met een buis van de centrale verwarming kreeg zij de elektrische stroom door het lichaam, waardoor zij op slag werd gedood. Thans is het geheim althans voor het grootste deel opgelost. De familie van de verliezer heeft het zelf ont huld. Dit naar aanleiding van een ..herdenkingsartikel" ,in een week blad. De man die het geld kwijtraakte, zo vertelt ook de Maasbode, was een van het rechte pad afgedwaalde zoon van een zakenman, die negen kinde ren had. De jongeman verdiende zeer ruim zijn brood, doch hij stelde zijn car rière in de waagschaal toen hij zich in de Amsterdamse onderwereld begon te bewegen. Hij liet zijn betrekking varen en zijn ouders wilden hem. sindsdien niet meer thuis zien. Bij een van zijn broers in Amsterdam kwam hij nog wel eens. Eind augustus 1927 bracht hij daar weer een bezoek en wilde toen aan zijn broer een in zeildoek gewikkeld pakje, waarin de twee portefeuilles met in totaal 14 mille in bewaring geven. Deze weiger de dit omdat hij vermoedde, dat het geld niet eerlijk verkregen was. Wel stond hij zijn broer toe, nog eni ge dagen bij hem te vertoeven doch na een week of twee vond hij het toch maar beter hem de deur te wijzen, omdat zijn aanwezigheid in huis niet langer getolereerd kon worden. Dat geschiedde op de avond voor de 8e september. De volgende ochtend kwam de broer weer aanlopen, zeer nerveus en helemaal verwilderd. Hij verklaar de dat het geld weg was en hij in het Vondelpark overnacht had. Des avonds meldden de kranten de op zienbarende vondst. De familie deed er echter het zwijgen toe. Twee we ken later moest zij de geestelijk ge stoorde zoon in paviljoen III van het Wilhelminagasthuis laten opnemen en enkele jaren later overleed de jonge man in een inrichting voor geestelijk gestoorden. Waar het geld uiteinde lijk vandaan is gekomen, is dus ook thans nog een onopgelost geheim. In de nacht van zondag op maan dag is in de buurt van Ramspol (btf Kampen) tijdens een dichte mist een ernstige aanrijding gebeurd tussen twee motorrijders. Als gevolg hier van werd de 25-jarige T. Fidder nit Doornspijk gedood. De andere motor rijder, de 24-jarige L. v. d. Kooy uit Elburg werd zwaar gewond. Op het moment van de aanrijding hing er een dichte mist. Waarschijn lijk hebben beide motorrijders, om niet van de weg te raken, op de witte scheidingsstreep op het midden van de weg gereden. Een botsing was het gevolg. Een passerende man zag de slachtoffers liggen en hij trachtte door zijn jas uit te trekken en in zijn wittq overhemd te gaan staan, het verkeer op de weg te waarschuwen. Op dat moment kwam met grote snelheid een wagen aan rijden. De bestuurder zag de waar schuwing van de zwaaiende man te laat en de auto vloog op de beide motoren in. Ondanks de mist en de knipperlichten die even later op de weg werden geplaatst, bleef het ver keer met grote snelheid doorrijden. Een van de weggebruikers reed zelfs een knipperlicht stuk, zodat da po litieman opzij moest springen om een aanrijding te voorkomen. Een senator uit Zuid-Carolina heeft meegedeeld, dat er voor de sheriff en zijn acht plaatsvervangers in de plaats Union in Zuid-Carolina negen automatische geweren zijn ge kocht, om weerstand te kunnen bie den aan een eventuele „invasie van Amerikaanse troepen", naar aanlei ding van een rassenkwestie of iets anders. „Union verwacht geen toestand zo als in Little Rock", aldus de sena tor, „maar wij zijn voorbereid." „Wij in Union menen, dat een bur ger niet alleen het recht van arres tatie heeft, maar ook het recht om zich met alle middelen tegen een valse arrestatie te verzetten", zei hij.

de Stem | 1957 | | pagina 1