Eerste kunstmaan „slechts" proef, zegt Sovjet-geleerde Opnieuw rumoer in Warschau Weer geen winnaar in Stem-Toto Nationale woningbouwlening honderd miljoen van MAJOOR K. HOORT TWEE JAAR TEGEN ZICH EISEN satelliet Wereld geboeid door Russische HAGENAAR ZAG DE SATELLIET Dohmen: de strijd niet ten einde Beroep op Pléven Wetenschappelijke gegevens blijven niet geheim Beroep op grote en kleine spaarders Geld zal een rente van zes procent geven BETER LAAT DAN NOOIT Moordaanslag op Turkse ministers Dulles sprak met Gromyko Rrrrrrrrt. dagblad voor zeeland Sterke raketten Rustig herfstweer Paus sprak tot lekenapostelen LOOPTIJD VAN 25 JAAR Slachtoffer van financiële knoeierijzegt verdediger lUitslagen top-voetbal 97e JAARGANG No. 22574 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. TeL: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen. C. J. v. Hootegem, ror. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.- p. kwartaal, p. post 8.20, p. week Cuitsl. bij niet postbestell.0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Voor God, Koningin tn Vaderland MAANDAG 7 OKTOBER lbo/ Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen f 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. HULST. D.bb.1. 7. te,...., 1.2 - (BUbur.,.,: TERNEUZEN, Hoordstraat 56. «HM - OOSTBPRG. K,.uw.tr,,, >1. M. 35) De hele wereld wordt op het ogenblik geboeid door de 58 centimeter grote bol, die de Russen het heelal hebben ingejaagd en die op ongeveer 1000 kilometer hoogte met een snelheid van 29000 kilometer per uur rond de aarde jaagt. Iedere 96 minuten beschrijft de kunstmaan haar baan rond onze planeet, overal haar overtocht meldend met een soms sterk, soms ook vrij zwak radio.signaal. Alle sterrenwachten zijn in het geweer gekomen en televisie, radio en pers trachten zo goed mogelijk iedereen op de hoogte te stellen van wat de kunstmaan is en betekent. De Russische professor Blagonravof heeft inmiddels voor de Amerikaanse televisie meegedeeld, dat de kunstmaan, die vrijdag avond werd afgeschoten, als een „proefmaantje" moest worden gezien, dat geen code-signalen geeft en dat een voorloper is van de grotere kunstmaan, die de Russen als bijdrage aan het geo fysische jaar zullen lanceren. De satellieten, die binnenkort om hoog gaan, zullen meer instrumenten hebben en waarschijnlijk ook groter zijn. Intussen zou in de Sovjet-Unie al druk worden gewerkt aan een satel liet, die zichzelf na enkele weken of maanden niet vernietigt, maar die men terug naar de aarde kan halen. Zo'n kunstmaan zou waardevolle fo to's mee terug kunnen brengen van de aarde zelf, honderden kilometers hoven haar oppervlak genomen. De Sovjets hebben inmiddels ook toege zegd, de wetenschappelijke gegevens, die de kunstmanen hun verstrekken, ook aan andere landen te zullen door geven. In Amerika zijn de reacties ver deeld. Sommigen zeggen, dat er van een rivaliteit met de Russen geen sprake was (wat een beetje onwaar schijnlijk klinkt), anderen maken de regering en de betrokken geleerden de scherpste verwijten. Zij zeggen, dat door ,,het gemodder in hogere re gionen" en het gebrek aan samenwer king tussen marine, leger en vloot, het Amerikaanse kunstmaanproject gestagneerd werd, zodat men eerst in de lente van 1958 de eerste satelliet omhoog zal kunnen jagen. De raketten die de Russische kunst maan omhoog hebben gebracht, zo werd ook gezegd, moeten sterker zijn dan de Amerikaanse. Die constatering heeft bezorgdheid gewekt. Zij zou na melijk inhouden, dat de Sovjets bij hun proeven met raketten (voor de defensie hoogst belangrijk) een niet onaanzienlijke voorsprong op Ameri ka hebben. De geest, waarin men over het algemeen op het Russische succes heeft gereageerd, wordt ech ter zeker niet gekarakteriseerd door afgunst of bezorgdheid. Men is ervan overtuigd, dat de kunstmatige satel- EEN JONGETJE van twee jaar in Amersfoort kwam onder een vracht auto terecht, doordat zijn nichtje, bij wie het voor op de fiets zat, een val maakte. Het kind was op slag dood. TE BEEK, bij Maastricht, is de 41- jarige bromfietser F. C. op een on bewaakte overweg door een trein ge grepen en op slag gedood. IN HET RUIM van een schip, dat uit Rotterdam naar zee was vertrokken, is het lijk gevonden van de 33-jarige havenarbeider G. van Bekkum, die sinds vrijdag vermist werd. De doods oorzaak kon nog niet worden vast gesteld. ONRUSTBAREND wordt de Aziati sche griep in Japan. Sinds juli name lijk zijn achthonderd kinderen aan de ziekte (die zich nog steeds uitbreidt) overleden. JEMEN heeft zich weer beklaagd over Britse aanvallen op zijn gebied, waar bij slachtoffers zouden zijn gevallen. ZJOEKOV, de Russische minister van Defensie, is zaterdag met een kruiser van 15.000 ton zijn reis naar Zuid- Slavië begonnen, waar hij een officieel bezoek gaat afleggen. ER GAAT een olieleiding van 1570 kilometer komen tussen Perzië en de Turkse haven Alexandrette. Die lei ding zal vijfhonderd miljoen dollar kosten. DEKEN H. HAENRAETS van Sittard is op 70-jarige leeftijd overleden ten- gevolge van complicaties die optraden bij de A-griep, waaraan hij leed. Verwachting van het K.N.M.I. J tot maandagavond, opgemaakt zondagavond te 23.15 nur: Enkele opklaringen maar vooral in de ochtend plaatselijk mist. Droog en aanhoudend zacht weer met weinig wind. Vandaag: zon onder 18.04 uur. maan op 17.16 uur. Morgen: zon op 6.52 uur, maan onder 6.25 uur. lieten allereerst vreedzame doelein den zullen dienen. De Rus Blagon ravof, die een groot aandeel heeft ge had in de ontwikkeling van de eerste kunstmaan, werd door zijn collega's hartelijk toegejuicht, toen hij op een vergadering in Washington verscheen. Geen weerstand Enorme moeilijkheden moest men overwinnen, alvorens de kleine satel liet van start kon gaan. De drietraps raket moest de maan nauwkeurig in haar baan brengen en een zodanige snelheid geven, dat zij niet meer door de zwaartekracht omlaag kon worden gehaald. Inmiddels zou ook gebleken zijn, dat de kunstmaan zo goed als geen at mosferische weerstand ondervindt op 1000 kilometer hoogte. De tijd die zij nodig heeft om haar tocht rond de aarde te maken, blijft namelijk 96 minuten. Wel werd gisterenavond ge meld, dat de tijdsspanne tussen twee radio-ontvangsten langer was gewor den. Dit hoeft echter nog niet te be tekenen, dat de satelliet in zijn vaart is afgeremd. De kunstmaan heeft vier antennes en zij is zodanig gepolijst, dat ze ne gentig procent van het licht kan weerkaatsen. Heel wat radio-ama teurs hebben de afgelopen dagen bij hun ontvanger gezeten, om te trach ten de seinen van de satelliet op te vangen. Velen is dit ook inderdaad gelukt. De zendinstallatie van de kunstmaan wordt gevoed door een ge. wone batterij. De kunstmanen, die binnenkort worden afgeschoten, zullen wellicht met batterijen worden uitge rust, die het van de zonne-energie moeten hebben en zichzelf kunnen bij vullen. In de Russische pers wordt er de aandacht op gevestigd, dat er in de Sovjet-Unie meer dan 60 waarne mingsposten zijn ingericht, die gege vens over de kunstmaan moeten ver zamelen. De satelliet is onder meer van we tenschappelijke betekenis voor het onderzoek van de allerhoogste lagen van de atmosfeer en voor de bestu dering van de zonnestraling in het verre ultraviolet, in het bijzonder om de variaties van de zonnestraling te leren kennen bij zonne-uitbarstingen. Zij is echter ook een eerste stap op het gebied van de ruimtevaart. Zo ongeveer ziet de kunstmaan er uit, die momenteel rond de aarde cirkelt. Alleende hier afgebeelde satelliet is van Amerikaanse ma kelij en staat nog altijd in de werkplaats Verwijt De New-York Times looft de Rus sen voor hun prestatie, die een „con creet symbool" werd genoemd van de komende bevrijding van de mens van de krachten, die hem tot nog toe aan de aarde gebonden hebben gehouden. De „New York Herald Tribune" had als kop boven een hoofdartikel: „Een ernstige nederlaag voor Ameri ka". Het blad verwijt de regering be zuinigd te hebben op het program voor de ontwikkeling van projectielen en dringt er op aan een vooraan staand geleerde in het kabinet op te nemen. De chef van de Amerikaanse mari ne-operaties. schout-bij-nacht Raw- son, verklaarde in een radio-vraag gesprek, hoogst origineel, dat de Rus. sische kunstmaan „een brok ijzer is dat bijna iedereen de lucht in kan sturen." Een Haagse amateur-sterre- kundige, de heer J.M. Boschis ervan overtuigd, dat hij zon dagavond de Russische kunst maan heeft waargenomen. De heer Bosch, die van beroep film-operateur is ën lid is van de Nederlandse Vereniging voor Sterrenkunde meent de kunstmaan vijf minuten lang gezieyi te hebben. Hij ontdekte om vijf voor zes een klein, hel der glinsterend bolletje, dat zich met zeer grote snelheid langs de hemel bewoog. De heer Bosch zei. dat hij de kunst maan eerst met het blote oog heeft ontdekt, nadat hij in zijn radio-ontvanger de seinen had gehoord, die volgens hem deze keer bijzonder krachtig waren. De amateur heeft daarna de hol met zijn telescopische kij ker gevolgd. Hij bescheef deze als gelijkende op een ster van de zevende of achtste grootte. Hij was ervan overtuigd dat het blinkende voorwerp niets anders kon zijn da.n de kunst maan. aangezien het zich veel sneller bewoog dan bijvoor beeld een meteoor. Van deskundige zijde werd ons verklaard, dat het niet onwaar schijnlijk geacht moet worden, dat de waarnemingen van de heer Bosch correct zijn weest. ge- In Warschau zijn zondag avond opnieuw relletjes uit gebroken. Enige studenten van de universiteit van War schau voegden zich bij de met stalen helmen uitgeruste man schappen van de militie, toen laatstgenoemden poogden de orde te herstellen. De relletjes zouden zijn uitgelokt door „straatschenders". De politie gebruikte zondagavond traangas om de menigte te ver spreiden. Zondagavond zag men voor het eerst manschappen van de militie met geweren op hun rug. Ook waren er velen die gasmaskers droegen. Veel jongelui werden ge arresteerd. Volgens westelijke waarnemers ziet het er naar uit, dat de „groe pen straatschenders" volgens beve len handelen. Studenten aan de polytechnische hogeschool van Warschau hebben zondag een verklaring uitgegeven waarin zij de beschuldiging als zou den zij ..onverantwoordelijk" ge handeld hebben bij de betogingen van donderdag en vrijdag, verwer pen. In een brief aan de burgers van Warschau distanciëren de studen ten zich van de „activiteit van de onruststokers." Ook zaterdagavond was het uiterst rumoerig in Warschau. Het was toen echter al duidelijk, dat het geen studenten waren die tegen de politie optrokken. Vrijdagavond is er bij de relletjes een dode geval len. De feestelijkheden die zondag in Warschau zouden worden gehouden ter gelegenheid van de jaardag van de volksmilitie, zijn afgelast. Veel studenten woonden zondag in de kathedraal van Warschau een H. Mis bij, die door kardinaal Wyszins- ky werd opgedragen. Z.H. Paus Pius de Twaalfde heeft zaterdag in een rede over het leken- apostolaat verklaard, dat katholie ken moeten worden geraadpleegd over de programma's, die via de te levisie worden uitgezonden. Ook was hij van oordeel, dat de katholieken hun uiterste best moeten doen om te trachten de filmindustrie in een andere richting te leiden. De paus sprak tot tweeduizend lei ders van het lekenapostolaat in tach tig landen. Hij was hiervoor speciaal uit zijn zomerverblijf in Castelgan- dolfo naar Rome gekomen. Hij deed een beroep op zijn toe hoorders om het werk voort te zet ten en uit te breiden, vooral in die landen waar dc geestelijkheid in haar arbeid wordt belemmerd of waar te weinig priesters zijn. Toen wij de lijst met de uitslagen van onze sportredacteur doorkregen en de cijfers in ons opnamen, durfden wij haast met zekerheid te voorspellen, dat onze toto ook deze keer geen winnaar zou opleveren. NACBlauw Wit 2, wie had dat nu ge dacht! Onder de talloze inzenders waren er maar heel weinig, die Blauw Wit de beste kansen hadden gegeven. De pot blijft dus staan en25.— doen we er bij. A.s. zondag gaat het dus om niet minder dan 100.— De moeite van het invullen van Uw toto-formulieren alles zins waard, vindt U niet? De juiste uitslagen waren: NAC—Blauw Wit 2, BW—ADO 2, NOAD—Ajax 2, VVV Elinkwijk 1, DOS—Rapid JC 1, Feijenoord—PSV 1, Roda Sport RBC 3, DOSKO—Wilhelmina 2, Hilversum—Baronie 1, Hel mondExcelsior 3. Controle-totaalcijfer 18. Minister-president Drees heeft zaterdag in een radiotoespraak de uitgifte aangekondigd van een nationale woningbouwlening, ten bedrage van 100 miljoen. Hij deed een dringend beroep op de Nederlandse spaarders, deze lening tot een klinkend succes te maken. De heer Drees herinnerde eraan, dat in de Troonrede reeds was aangekondigd, dat het Rijk weer bouwvoorschotten aan de gemeenten zou gaan verstrekken. Maar, zei hij, met deze voorschotten zijn we er nog niet. Met de bouw van alleen maar wo ningen is de zaak niet rond. Er moe ten ook straten komen en riolering, waterleiding, gas, elektriciteit, kort om al die voorzieningen die aanwezig moeten zijn, wil een huis bewoonbaar zijn. Deze voorzieningen kosten aan de gemeenten handen vol geld. In de tweede plaats moeten de gel den worden gevonden om die wonin gen te betalen, met de bouw waarvan in de eerste helft van dit jaar werd begonnen zonder dat een vaste geld lening aanwezig was. In de derde plaats zal in de over blijvende maanden van dit jaar nog met de bouw van een aantal nieuwe woningen moeten worden begonnen. Voor de kleine spaarders, aldus de heer Drees, zullen binnenkort door de bank voor Nederlandsche Gemeenten ook nog z.g. rentespaarbrieven wor den uitgegeven, met aankoopwaarden van 25—, 100— en 500.-. Deze uit gifte zal met een spaaractie gepaard gaan, waarbij o.a. ook de werkgevers zullen worden opgewekt hun mede werking te verlenen. De woningbouwlening zal een rente van zes procent geven. Zij bestaat uit 25-jarige obligaties in stukken van duizend, vijfhonderd en 100 gulden nominaal aan toonder. De koers van uitgifte bedraagt 100 pet. De opbrengst van deze lening zal worden uitgeleend aan gemeenten om te worden gebruikt voor de financie ring van de woningbouw, alsmede van andere werken van dringende aard, waaronder mede begrepen de bouw van scholen. De lening heeft een looptijd van 25 jaren. De aflossing zal geschieden in 20 gelijke jaarlijkse termijnen, waar van de eerste vervalt op 15 november 1963. Vervroegde gehele of gedeelte lijke aflossing is tot 15 november 1967 niet toegestaan. Van deze datum af is zij telkenjare per 15 november moge lijk en wel in de jaren 1967 tot en met 1971 a 102 1/2 pet., in de jaren 1972 tot en met 1976 a 101 1/2 pet. en daarna gedurende de verdere looptijd van de lening a 101 pet. De inschrijving is opengesteld op vrijdag 18 oktober, terwijl de storting naar keuze van de inschrijver kan geschieden op 15 november 1957 of 6 januari 1958. De regering heeft de gemeenten doen weten, dat zij op dit ogenblik nog geen algemene wijziging van het rentegamma zal invoeren. Voorlopig kan slechts worden ingestemd met afwijking van het rentegamma voor leningen, welke uit de opbrengst van de nieuwe emissie zullen kunnen wor den gesloten. WÊ Zaterdagavond zijn te Bala, bij An kara, tien schoten gelost op een auto, waarin twee Turkse ministers zaten. De auto werd wel getroffen, maar geen van de inzittenden werd gewond. Ook een auto met journalisten werd beschoten. De twee ministers, Agaoglu (minis, ter van Industrie) en Bengu (minister van Staat) keerden naar Ankara te rug, nadat zij elders de eerste steen van een textielfabriek hadden gelegd. Toen het vuur werd geopend, wer den de lampen van de auto van de ministers en twee begeleidende jeeps gedoofd. De wagens zochten beschut ting in de duisternis. De daders zijn voortvluchtig. Twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ontslag uit de militaire dienst, zonder ontzegging van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. Dit was de eis tegen de 45-jarige majoor K., die zater dag voor de Krijgsraad stond, omdat hij voor ruim 22.000 gul den steekpenningen zou hebben aangenomen van leveranciers en agenten van de dienst mate rieel landmacht. De zitting kreeg een sensationeel begin, doordat opnieuw een getuige werd gehoord, die tussen 1952 en 1954 viermaal een enveloppe met 500 gul- den zou hebben afgegeven aan een adres in Den Haag, waar de naam van de majoor op de deur stond Die getuige verklaarde nu, dat hij kortge leden de vrouw van majoor K. en de huishoudster voor het eerst van zijn leven had gezien (tijdens het verhoor namel jk) en dat hij in een van beiden niet de dame herkende, aan wie hij indertijd de enveloppe had overhan digd. De giften zou de majoor ontvangen hebben van de zakenlieden D, en B„ die Britse firma's vertegenwoordig! den. Deze firma's werden voor de le veranties van geschutsonderdelen e.d bevoordeeld. Gebleken is, aldus de auditeur-mili tair, da', de Engelse firma's hoge prijzen vroegen. Voor een bepaalde order vroeg b.v. een Zweedse firma 41.000, pen Engelse firma, vertegen, woordigd door een der betrokken za kenlieden 156.000. ,'Nu had beklaagde geen bemoeienis n et het bepalen van prijzen. Wel heeft hij aan zijn chef bepaalde gege vens onthouden, waardoor deze geen zuiver overzicht van aanbiedingen kreeg. Dit geval is een geval met stille getuigen, die geen meineed kun nen plegen. Beklaagde heeft gezwe gen, feiten achtergehouden om zich zelf te bevoordelen." De raadsman van majoor K. kriti seerde de manier, waarop het voor onderzoek is uitgevoerd en ook de wijze, waarop men verdachte na diens arrestatie had behandeld. Over de twee zakenlieden, die de majoor het geld zouden hebben toe gestopt, zei hjj, dat ze door financië le knoeierijen de eindjes aan elkaar moesten knopen. Links en rechts hadden ze geld ge leend om boven Jan te blijven. De compagnons kregen ruzie, maar knoeiden verder. Dergelijke mensen geven geen be dragen van 15.000.- of 6500.- zo maar weg, aldus de verdediger. Met stemverheffing zei hij: „Men kan als vaststaand aannemen, dat de cempagnons bepaalde provisies niet inbrachten. Wellicht in overleg boek ten zij: „Betaald aan majoor K." En daarop zou de majoor moeten hangen. Onopzettelijk is dit uitgeko men, aldus de verdediger Hij merkte verder op: Majoor K. heeft volgens geruchten uit de giften een huis gekocht. Het tegendeel is waar. hij heeft zijn huis tussen 1953 er 1956 moeten verkopen. Dat doet men toch niet als men juist in die tijd grote ontvangsten,zou hebben gehad. Het stond volgens de verdediger vast, dat de getuige mej. F. namens D. geld aan majoor K. heeft gebracht. Maar dit is volkomen verklaarbaar. Majoor K. heeft tijdens een dienst reis naar Engeland per ongeluk zijn juist ontvangen salaris in de zak ge houden. Uit Engeland mocht niet meer dan 20 pond sterling worden uitgevoerd. Hij heeft via de zakenre laties een toen in Engeland achterge laten bedrag weer in Nederlands geld in Den Haag terugontvangen. Dat was d boodschap, die mej. F. bij hem kwam doen. Wettig en overtuigend bewijs is ook voor dit geval niet te leveren, zodat ik tot vrijspraak con cludeer, aldus de pleiter. eerste mooie dag sinds men senheugenis heeft vrijwel alle Ne derlanders zonder A-griep gisteren tot zomerse ritjes e.d. verleid. Ge tuige dit beeld van de Berlagebrug in Amsterdam. De Sovjet-minister van Buitenland se Zaken, Andrei Gromyko, heeft za terdag te Washington een onderhoud gehad met zijn Amerikaanse collega, John Foster Dulles. Dulles en Gromyko hadden ver klaard, dat de bijeenkomst hen in staat zou stellen opheldering te zoe ken van de bedoeling en het- stand punt van hun regeringen omtrent ge wichtige vraagstukken van weder zijds belang. Zij zeiden van mening te zijn, dat hun gesprek van zater dagmiddag in dit opzicht nuttig is ge weest. „Wij hebben geen vertrouwen meer in het college van rijksbemiddelaars. Wij kunnen en willen bewijzen, dat in dit college van het begin af slechts geredeneerd is in de richting van een afwijzend advies op de premierege ling voor het mijnpersoneeL Er is niet geadviseerd op basis van objectiviteit en de vraag rijst of het niet tijd wordt dat uit dit college enkele mensen worden verwijderd, die de nationale loonpolitiek ophangen aan partijpoli tiek". Dit verklaarde bondsvoorzitter Frans Dohmen zondagmorgen tijdens de feestvergadering van de plaatse lijke afdeling van de Nederlandse katholieke mijnwerkersbond in het r.-k. verenigingsgebouw van Terwin- selen. „Er vindt nu „groot beraad" plaats," zei de heer Dohmen. „Daarin zal het kader gekend worden, daarin zullen de leden gekend worden en zo nodig zal, wanneer het bondsbestuur zijn houding definitief bepaald heeft, de algemene vergadering bijeengeroepen worden. Maar voorshands dragen de mijnwerkers nog geen kennis van wat zich achter de schermen heeft afge speeld en zolang dat niet het geval is kan intussen wel gezegd worden", vervolgde de bondsvoorzitter „de strijd is niet uitgestreden tussen de katholieke federatie, de regering en haar adviserende colleges. Maar deze strijd moet men los zien van de taak, waarvoor de mijnindustrieraad thans staat: uit de regeringsbeslissing te ha len wat er maximaal inzit. Het zou onrechtvaardig zijn ten overstaan van de onder- en bovengronders dit niet te doen". S De (wederom verrassende) uit- J slagen, die de ploegen van de eredivisie gisteren boekten, lui- den als volgt: J DOS-Rapid JC 3-2 J GVAV-Sparta 4-0 NAC-Blauw Wit 2-5 t BVV-ADO 2-4 Z Amsterdam-MVV 3-2 Fortuna '54-Spcl.Enschede 0-2 J Feijenoord-PSV 3-2 J NOAD-Ajax 1-3 J VVV-Elinkwijk 3-2 J Voor verslagen en actie-foto's J mogen wij V verwijzen naar onze J sportpagina's. President Coty heeft besloten een beroep te doen op René Pléven om te pogen aan de Franse regerings crisis een einde te maken. Guy Mollet had zondagavond ver klaard, dat hij besloten heeft het aan bod om een nieuwe Franse regering te vormen, af te slaan. Mevrouw Ellen Polman-Dessau- vagie uit 's-Gravenhage is met 452 aanslagen per minuut, dit jaar kampioene machineschrijven van Nederland geworden. Boven dien verwierf zij daarbij nu voor de vijfde maal dc accu- ratesseprijs. Mevr Polman die ook aan alle voorgaande 6 wed strijden heeft deelgenomen, be haalde verleden jaar de tweede plaats met netto 431 aanslagen. Alle vorige malen behoorde zij tot de beste deelneemsters. Zij krijgt nu de Babylonwisselbeker voor een jaar in haar bezit.

de Stem | 1957 | | pagina 1