Televisie: concurrent van bioscoop en theater? En nu PAPIER VOOR UW PEN de ïoenen Nieuwe leden van V.N. veel gerookt Auto stortte van de Afsluitdijk KOERSVERLOOP OP AMSTERDAMSE BEURS Katholieke pers heeft grote taak IB DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 5 OKTOBER 1957 IB In 1956 werden er nog zeventig miljoen bios coopkaartjes verkocht Andere visie Slokop Tsjechen wijzigen vijfjarenplan Consrés Wenen: VA\ MIERLO es ZOON o. Van 30 september t.m. 4 oktober 1957 In de laatste weken neemt de verkoop van televisietoestellen in ons land in sterk stijgende lijn toe. De handelaren bereiken re cordomzetten, zodat men van een „stormloop van het pu bliek" kan spreken. Op de tot eind september te Amsterdam gehouden Firato-expositie, ge wijd aan de moderne elektroni ca, werden door sommige stand houders 6-800 toestellen met an tennes verkocht, terwijl het al gemeen gedrag van het publiek duidelijk aantoonde, dat er nog duizenden toekomstige kopers zullen komen. We hebben aan een der insiders op het terrein van de tv-handel eens gevraagd, wat de oorzaken van een en ander zijn. We kregen het merkwaardige antwoord, dat men veelal koopt uit een drang naar bezuiniging: men hoopt namelijk door deze aanschaf de ont spanningsuitgaven te drukken. Doch daarnaast heerst er bij het grote publiek ook een verminderd vertrouwen in de waarde Van het geld en bestaat er dus een behoefte aan ..geldbelegging". De vrees, dat de prijzen in de toekomst verder zul len oplopen, speelt ook een rol; ten slotte is er in de troonrede een toe speling gemaakt op een belastingver hoging op tv.-toestellen. In de stij gende aankopen weerspiegelt zich echter ook een toegenomen vertrou wen in de kwaliteit der programma's. Zoals uit officiële gegevens bekend is, bedroeg het aantal verkochte tv.- toestellen in de eerste maanden van dit jaar gemiddeld 10.000 stuks, ter wijl het totaal van de in de loop der jaren in Nederland geplaatste kijk kastjes" op 1 sept. jl. op 200.000 ge schat werd. Indien we de gemiddel de prijs van een toestel op f 1000,— stellen, wil dit dus zeggen, d^ het Nederlandse volk maandelijks een bedrag van 10 miljoen gulden in dit nieuwe medium investeert, welk be drag inmiddels belangrijk hoger ge worden is. Nu de tv. dus enigszins door haar kinderziekten heen is en een gezonde - weliswaar nog niet vohyassen - knaap gaat worden, rijst de vraag, in hoeverre de concurren tie ten aanzien van film en theater in ons land actueel wordt. We heb ben ons eens gewend tot een der ge zaghebbende figuren uit het bioscoop bedrijf en deze deelde ons mede, dat er van een „terugslag" niets te mer ken is. Hij geloofde dan ook niet, dat hij de tv. in haar huidige ont wikkeling als een concurrent van de film moest beschouwen. Tenminste... nog niet. Dit wordt misschien moge lijk, aldus vernamen we verder, wan neer ons land zijn 500.000 toestellen heeft. In elk geval is het beslist on juist om - en men doet dit gaarne - onze toestanden met de Amerikaanse- te vergelijken. Toen de tv. in de ja ren 1046 1950 de nieuwe wereld ver overde zag men ginds inderdaad het bioscoopbezoek achteruit gaan en (Advertentie) moesten meerdere theaters sluiten. In dezelfde tijdsperiode zette echter bij ons ook een daling in, maar dit was zuiver een conjunctuurver schijnsel. daar er hier van televisie nog geen sprake was: wij startten immers eerst in 1950 met50 toestellen. Sedertdien is zulks als gevolg van de toegenomen welvaart - een grote stijgjng van het bioscoopbezoek in ons land begonnen. Zo werden er b.v. in 1955 66 miljoen en in 1956 in to taal 70 miljoen toegangskaartjes ver kocht, doch men verheelt zich bij dit alles niet, dat er toch een zekere kentering in zicht is. Van enige on gerustheid is echter in het geheel geen sprake, want alle televisie-toe stellen ten spijt blijven de rijen voor de kassa's bestaan en moet de Ned. Bioscoopbond steeds opnieuw aan vragen voor de opening van nieuwe theaters afwijzen. Vanzel' rekend hebben we ook eens het oor te luisteren gelegd bij enkele insiders op het terrein van toneel- en cabaret - exploitatie. Hier zag men de zaken enigszins pessi mistischer, want het toneelbezoek schijnt - tenminste wat Amsterdam aangaat - over zijn hoogtepunt heen te zijn en het uitverkochte huis" wordt steeds zeldzamer. Overigens gebeurt het dikwijls, dat middelgrote gezelschappen, die geen klinken de namen op de affiches kunnen bren gen, nagenoeg voor lege zalen spe len, terwijl men kleinere groepen van veelbelovende jongeren ook op cabaretgebied - nagenoeg als „kans loos" mag beschouwen. Is dit nu de schuld van de televi sie? We geloven, dat het niet verant woord is, hierop een direct antwoord te geven, want er zijn vele andere factoren in het spel, die om een diepere analyse vragen, dan in een artikel als dit mogelijk is. Interes- Vraag naar prisma voor een goed horloge Voor dames en heren in chroom, edelstaal, doublé en goud. Onlangs is de nieuwe statenfe- deratie Malakka lid geworden van de Verenigde Naties, die hiermee thans 80 leden-staten telt. Op 1 oktober werden Japan, Panama en Canada gekozen om per 1 januari a.s. voor twee jaar zitting te nemen in de Veiligheidsraad. Foto boven: Op 1 oktober jl. heeft Ismail Bin Daot Abdul Rahman (links), am bassadeur van Malakka bij de Ver enigde Naties, zijn geloofsbrieven overhandigd aan de heer Dag Hammarskjoeld (rechts), de secre taris-generaal van de organisatie Foto onder-. Sir Leslie Munno, (links) uit Nieuw-Zeeland. presi dent van de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties, schudt de hand van dr Koto Mat- sudaira, de Japanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, terwijl de Panamese minister van Buiten landse Zaken Aquilino Boyd (rechts) en Wallace Nesbitt, vice- voorzitter van de Canadese delega tie, toekijken. sant was echter de mening van een der door ons gepolste directeuren. „Ik geloof, dat de tv voor het toneel en het cabaret terdege een concurrent is en dat dit op het ogenblik ook goed merkbaar is. Want terwijl de bios copen het hoofdzakelijk van de grote massa moeten hebben - overwegend de arbeidersbevolking, waar de aan schaf van tv-toestellen volgens zjjn mening procentsgewijs het laagst is - doet het toneel, uitzonderingen daar- ge'aten, in hoofdzaak een beroep op de middenstand, kleine zelfstandigen en heter gesitueerden en in dit milieu vindt men juist de kopers van de toestellen. Op het ogenblik zijn veel tonelisten reeds hoofdzakelijk op de provincie aangewezen, maar ik verwacht met stelligheid, dat bij een verdere groei van de tv vele artiesten brodeloos zullen worden, terwijl kleinere to neelgezelschappen ook geen bestaan meer zullen hebben." We willen deze minder rooskleurige visie zuiver als „theorie" weergeven, maar het ligt natuurlijk voor de hand dat 200.000 tv-toestellen in Nederland de uithuizigheid doen dalen. Van een verzadiging van de tv-koopmarkt is nog allerminst sprake, terwijl er ook nog te weinig gegevens bestaan, die een prognose omtrent de psycholo gische ontwikkeling van de tv-bezit- ter in de loop der jaren mogelijk maken, want er bestaat naast een begrip als „kijkdichtheid" ook nog een woord als ..kijkmoeheid". Ook voert het ons te ver om de zaak van de andere zijde te bezien er uit te gaan van de stelling, dat de tv het publiek sterker „visueel" maakt, waardoor juist een grotere behoefte zou ontstaan aan andere kijk-evenementen. Een feit blijft in elk geval, dat de tv een slokop is ten aanzien van de vrijetijdsbeste ding en de „consumenten" lam legt voor andere activiteiten. De verheu gende kant bij dit alles is, dat de steeds grotere stijging van het aan tal kijkers het jonge medium tv. in ons land ook financieel een betere basis geeft en dit kan de program ma's 'slechts ten goede komen. In'het nog resterende deel van het lopende vijfjarenplan zullen de in vesteringen in Tsjecho-Slowakije ver minderd worden in verband met ..ern stige tekortkomingen" in de econo mie. Deze tekortkomingen zijn o.a. de overdreven grote kosten van de grondstoffen in alle sectoren der pro- duktie en de moeilijkheden in de zwa re industrie, de bouwbedrijven, het vervoer en de handel. De zware industrie moet voorrang bij de ontwikkeling krijgen, zo wordt gezegd. (Advertentie) Nu de vluchten afgelopen zijn ko men de kampioenschappen aan de beurt. In Breda met zijn circa 800 leden was de heer M. Joosen de grote man: 3de Vitesse le Mid Fond, le 10 aangewezen vluchten en eerste ge neraal kampioen. Dit zyn resultaten die niet spoedig verbeterd zullen wor. den. Als tweede man kwam de heer Adr v. Nunen Jr. uit de bus (le Vitesse, 2e Mid Fond), 5e 10 aangewezen vluchten, 2e generaal kampioen). Op de Fond was het de heer H. J. Oo- mens en met de jonge duiven de heer L. v. d. Westen, die met de bloemen (en de centen) weg waren: Allen van harte gefeliciteerd met hun succes. Verkopingen In België zijn de verkopingen van late jonge duiven weer begonnen. De vorige week verkocht Hoger Ver reeken uit Deerlijk zijn laatste rond voor 1650 francs per stuk. Maar Va leer Docker uit Moortsele deed er nog een schepje op. Zijn duiven gin gen gemiddeld weg aan 1800 francs 130 p. st.), de minste aan 700 fr. en de duurste aan 4500 francs 340), hetgeen nogal veel geld is voor een late jonge duif. Maar ja, de liefheb bers in België redeneren misschien: Ik zit in het sukkelstraatje en het kost iedere week geld, maar als ik goed materiaal koop is de kans groot, dat ik mijn geld terug „pak". Bovendien heeft de ondervinding dikwijls ge leerd, dat de duurste duiven op slot van zaken nog de goedkoopste waren. Verder vernam ik nog, dat de heer P, de Weert op woensdag 15 oktober weer in ons land terug zal zijn. Wan neer de officiële receptie zal plaats hebben zult U nog wel nader horen.... Hieronder volgen nog enige uitsla gen: Kampioen CC Breda: Vitesse: 1 A. v. Nunen jr.; 2 Jac. v. Dongen; 3 M. Joosen; 4 Gebr. Oomens; 5 C. Ma- tijssen. Mid Fond: 1 M. Joosen; 2 A. v. Nu nen jr.; 3 A. Delhij; 4 L. Smeekens; 5 A. J. Roovers. Fond: 1 H. J. Oomens; 2 J. Sloe- kers; 3 Jos Roks; 4 Jos v Gils; 5 N. Schuurmans. Jonge duiven: 1 L. v. d. Westen; 2 M. Remie; 3 F. Schotanus; 4 J. de Kort; 5 A. M. Defilet. 10 aangewezen vluchten: 1 M. Joo sen; 2 J. v. Oosterhout; 3 J. A. Mol; 4 Th. Vroomans; 5 A. v. Nunen jr. Generaal: 1 M. Joosen; 2 A. v. Nu nen jr.; 3 J. Sloekers; 4 Gebr. Oo mens; 5 D. Scheerhorn. Kampioen duiven: 1 M. Joosen; 2 A. v. Nunen jr.; 3 M. Jansen; 4 L. Smeekens; 5 P. M. Vermeulen. Kampioenen Postduiven Vereniging Dongen: Vitesse: 1 C. Driessen, 2 B. Raassen, 3 W. Rutters. Hok Vitesse: Adr. Coremans. Mid Fond: 1 Adr. Trommelen, 2 Adr. Coremans, 3 J. Weterings. Hok M. Fond: P. C. van Leyden. Fond: 1 Adr. Trommelen, 2 W. Rut. ters, 3 W. Rutters. Hok Fond: Adr. Trommelen. Jonge duiven: 1 J. Heerkens; 2 Adr. Emmen, 3 A. van Rooij. Generaal kamp. J. Weterings. Kampioenen Ulvenhout: Vitesse: 1 Jac de Kort, 2 H. Bogers, 3 H. v. d. Velden. Mid Fond: 1 W. v. Oosterbosch, 2 J. Antonissen, 3 Jac. de Kort. Fond: 1 W. v. Oosterbosch, 2 A. Oomen, 3 B. Paulussen. Probeer dan eens een (lesje RIVELLA. Verbazend zoals U daar van opkikkert! RIVELLA Is verfrissend, speciaal na het gebruik van koffie, alcohol en nicotine. Bevorder! de spijsvertering. RIVELLA is een natuur product uit melk. Sprankelend goudgeel "'.f" In een flauwe bocht van de Af- I na het passeren van een vrachtwa- I ivagen geslingerd en was vrijwel op slüitdijk, ter hoogte, van Kornwer- gen van de weg af en stortte van slag dood. De foto laat zien wat er derzand, raakte een personenauto de dijk. De chauffeur werd uit de van de auto overbleef. Verkrijgbaar bij Uw wijnhandelaar en de horecabedrijven. AGENTE: FIRMA BAYINGS- BEYERSBERGEN Haagweg 250 Breda Telefoon 37950. AMBTETSAREN Op 25 september heeft de regering haar lagere en middelbare ambtenaren weer eens een grote teleurstelling bereid door de minimale verlangens van de centrales van overheidspersoneel vierkant af te wijzen. Deze weigering van de door de cen trales gevraagde (en door al hun leden veel te laag geachte) loonsverhoging van enkele guldens komt precies een jaar na de door de regering (tegen de zin van de centrales in) doorgedreven salarisverho ging van 10 pet. of meer voor de hogere ambtenaren, die toch al hoge salarissen hadden. In september 1956 wilde de regering per se 10 miljoen kwijt aan een klein groepje reeds behoorlijk betaalde amb tenaren (toen heette dat welvaartspoli- tiek); in september 1957 weigert zij Jonge duiven: 1 H. v. cl. Velden, 2 Wim Groumans, 3 Adr. Martens. i.Iatchvlucht' oude: 1 Jac de Kort, 2 W. v. Oosterbosch, 3 A. v. Dorst. Jonge: 1 H. Bogers, 2 A. v. Dorst, 3 J. Roovers Generaal: 1 B. Paulussen, 2 H. v. d. Velden, 3 A. Oomen. Duif kampioenschap: 1 Chr. v. En- schot, 2 W. v. Oosterbosch, 3 idem. Kampioenen De Reisduif Bergen op Zoom: Vitesse: 1 A. Bogaarts, 2 P. de Mooy, 3 F. Vlegets. Mid fond: 1 P. de Mooy, 2 Gebr. Uitdewilgen, 3 P. Koks. Fond: 1 P. Haren, 2 F. Vlegets, 3 Gebr. v. Loenhout. Jonge duiven: 1 A. Schouteren, 2 P. Buijs, 3 M. Verpalen en. Co. Generaal 1 F. Vlegets, 2 Gebr. v. Loenhout. AD INTERIM •v Het vijfde wereldcongres van de Katholieke Pers, dat dezer dagen in Wenen bijeen geweest is, heeft ge sproken van de noodzakelijkheid de contacten van de katholieke persbu reaus met het Vaticaan te verbeteren en korte samenvattingen van Pause- 1 kg toespraken in meerdere wereld talen te publiceren. Iedere gelegenheid, aldus de slot- resoluties, dient men te benutten de wereldpers tot een grotere interesse voor het katholieke leven te brengen. De commissie voor godsdienstige voorlichting stelde verder vast, dat dt samenwerking van de Katholieke Pers in verschillende landen veel te wensen over laat. Ieder katholiek blad dient zich tot taak te stellen be richten over het leven bij andere vol keren en in het bijzonder over de Ver volgde Kerk te publiceren. De economische commissie bena drukte in haar resolutie, dat het stre ven naar de hoogste kwaliteit de eer ste voorwaarde vormt voor een katho. lieke pers, wil zij kunnen concurre ren. De voorstellen van deze com missie betreffen voorts een sterkere samenwerking bij het doorgeven van berichten, een permanente, uitwisse ling van ervaringsgegevens ook op druktechnisch gebied, en de vorming van jonge journalisten. Een verbetering van de berichtge ving kan volgens de resolutie van de commissie voor-internationale samen werking tot stand komen middels meerdere correspondenten in de be langrijkste hoofdsteden, een geza menlijk optreden van de katholieke journalisten bij bepaalde aangelegen heden en gratis uitwisseling van pu- blikaties. Het secretariaat-generaal van de Wereldunie dient in het bij zonder zorg te dragen voor vervolgde en gevluchte katholieke journalisten. Voorts spreekt deze commissie de wenselijkheid uit. dat katholieke jour listen uit Polen voor korte tijd de gpst kunnen zijn van kranten in de vrije wereld en dat de missiepers bij al haar pogen wordt gesteund. (Advertentie) Bankiers Anno 1 884 BELEGGINGSADVIEZEN Laagste Hoogste Vrijd. 4-10 Koersverschil koers koers laatste t.o.v. tijdvak vorige week Alg. Kunstzijde Unie 143 155 1/2 144 3/8 9 7/8 Van Berkels Patent 169 184 169 Van Gelder Zonen 173 178 174 5 Kon. Ned. Hoogovens 241 265 245 1/2 4 1/2 Ned. Kabeltabriek 230 252 232 1/2 24 1/2 Philips 235 248 1/2 235 17 3/4 Unilever 332 1/2 357 3/4 333 27 5/8 Wilton Feijenoord 192 197 192 1/4 5 3/4 Kon. Petroleum 178.10 190.40 178.50 15.20 Holl.-Amerika Lijn 145 155 147 1/2 3 1/2 Kon. Ned. Stoomboot Mij 130 134 1/2 132 1/2 3 Ned. Scheepvaart Unie 130 1/4 141 133 1/8 6 3/8 Van Ommeren 200 212 207 3 Amsterdam Rubber 59 63 1/2 60 5 H.V.A. 98 108 1/2 99 8 1/2 Ver. Deli Mijen 65 1/2 70 66 3/8 3 5/8 3-3)4 Nederland 1947 79 5/8 80 3/4 80 1/4 13/32 3 Invest, cert Ned. 88 11/16 89 1/4 89 1/8 1/16 3% Ned. 1962-64 87 3/8 80 87 15/16 3/16 f 10 miljoen aan een heel grote groep ambtenaren, die in zorgvolle omstandig heden en vaak zelfs in grote armoede le ven (nu noemt nien het bestedingsbe perking). Dit is nu de vrucht van een socialis- tisch-katholieke regeringspolitiek. Dit is ook het zoveelste negatieve resultaat van het zo vaak door de regering geroemde Georganiseerde Overleg. Maar de regering moet wel begrijpen, dat de ambtenaren wel overleg willen als dit ten doel heeft door onderhandelingen te komen tot redelijke salarissen voor haar personeel maar niet als de regering dit overleg alleen wil gebruiken om haar personeel zoet te houden en andere (voor de regering minder prettige) acties te voorkomen. Echter, de kruik gaat zo lang te water tot zij breekt en daarom willen wij, met verwijzing naar hetgeen zich onder de mijnwerkers afspeelt, onze waarschuwende stem laten horen. De ambtenaren hebben genoeg van een overleg waarin ze telkens met een kluitje in het riet worden gestuurd. Wij geloven dat het hoog tijd wordt, dat de bonden zich gaan beraden omtrent de verder te volgen tactiek. Op 16 en 17 oktober houdt de Kabo een congres in Utrecht. Zullen de ministers Struycken en Suurhoff de moed van mi nister Cals kunnen opbrengen en op dit congres komen beluisteren hoe hun amb tenaren over hun Ipeleijl denken Ik ben er varuóvertuigd, dat alle mid delbare en lagere ambtenaren en ook hun vrouwen, die met het hongerloontje moeten rondkomqrt^rer net zo over denken als ik en ik nodig hen' daarom allen uit (ook en vooral de huisvrouwen) dit te laten blijken. Laten zij allen even een kort briefje schrijven aan het adres: KABO, Javastraat 52, Den Haag. Als ie dereen meedoet kunnen wij eens even laten zien, wat er zoal in de gemoederen leeft. BREDA, C. H. VAN SWOL VALKENIERSLAAN 166. K.V.P. BERGEN OP ZOOM Sinds de K.V.P. te Bergen op Zoom tot een redelijke afdeling gegroeid was, kwam bij bepaalde bestuurders de idee op om de organisatie te gebruiken voor het indienen van een katholieke lijst voor de gemeenteraadsverkiezingen in het voorjaar van 1958. Een redelijk maar stout plan voor Ber gen op Zoom I Redelijk omdat de K.V.P.- afdeling de beste organisatie is voor «en katholieke raadsledenlij st; e enstout plan, omdat er heel wat katholieken zijn die om een of andere reden niet veel van de K.V.P. willen weten. Het bestuur van de K.V.P. heeft in de laatste zes maanden nu al enige malen vergaderd om tot een principiële beslissing te komen. Maar dé bestuursleden die wat gaarne zich tot bestuursleden van de afdeling lieten ma ken kunnen het niet eens worden. Er zijn n.l. een aantal bestuursleden lid van de raad. Anderen willen gaarne lid van de raad worden. Enigen van hen denken aan hun eigen kansen en daar zij die kansen langs een georganiseerde groslijst stemming gering achtendaarom ko men zij ook niet tot een definitief besluit. Een besluit overigens dat, wilde men democratisch handelen ten aanzien van de 2500 leden, eenvoudig te nemen was door eerst de zaak voor te leggen aan een algemene vergadering en daarna door een circulaire aan alle leden, met verzoek hun mening hieromtrent te geven. Intus sen verstrijkt de tijd en men kan bang genoeg zijn dat een alles verlossende be slissing te laat zal worden genomen. Men kan uit deze gang van zaken weer eens bevestigd zien hoe begrensd van geest en klein van aard de katholieke be volking wordt opgevoed en behandeld. Na 1952 kwam de K.V.P. tot een le dental van plm. 3300; de afdeling telt er nu nog maar 2500, omdat er niets te doen is in deze afJ.eling. B. o. Z. IR. JUTEN. MINDERWAARDIG Deze week heb ik iets beleefd wat mij nog nooit overkomen is. Tijdens schaft tijd bij een Bredase firma werden door een van de arbeiders foto's ter tafel ge bracht, die afbeeldingen gaven van het laagste en gemeenste dat men zich denken kan. Deze foto's gingen rond onder men sen van 15 jaar en ouder. Wat denkt U van zoie'Is het een wonder dat de tijd slechter wordt Moeten wij arbeiders ons niet schamen over de gesprekken die soms op het werk gevoerd worden Wij maken cc zelf minderwaardig. En nu de tijd slechter wordt schreeuwen wij moord en brand tegenover de overheid, maar wij hebben er zelf om gevraagd. EEN ARBEIDER C.A.O. VOOR BOUWVAKKERS Zoals wij bouwvakkers allen wel gele zen zullen hebben in het bondskrantje, is heel de nieuwe C.A.O. door de ministers afgekeurd. Nu wordt het toch wel hoog tijd, geloof ik dat wij leden ook eens iets van ons laten horen, want wij houden ons maar te stil. Ze gaan met ons en het werk van onze bondsvrienden een loopje nemen. Is het geen schandaal dat ze ons eerst zo lang hebben laten wachten op antwoord? Wij worden behandeld als een stelletje kwajongens en dan worden we nog met een kluitje in het riet gestuurd. Is dat de vrucht van het gezamenlijk overleg? Wij zouden het gezamenlijk overleg steeds moeten eerbiedigen, maar vrn hogerhand wordt het met voeten getreden. Ik zelf ben straatmaker. Wat zou U denken, de hele week tegen de grond te moeten liggen altijd even vies en koud en nat, tegen het vastgestelde uurloon van 1,25 per uur, met ten hoog ste 15% tarief. Hoger is het loon in on ze vijfde klasse gemeente niet. Reken maar uit hoeveel dat is als er alles af is. Het bruto loon hiervan is f 69.-, dus met alles er af zal er misschien f 60 over schieten. Huishuur en water precies f 10.- Dan moet men met f 50 verder alles doen. Waar blijven wij als de tijd slechter wordt. Daarom doe ik een beroep namens velen die ontevreden zijn over de gang van zaken, op onze vertegenwoordiger van de bond, krachtiger in te grijpen. HOEVEN Mar. v. d. Broek AKKERLINGEN 120 VERKOOPSTERS In Uw blad van zaterdag jl. stond te lezen, dat verschillende bedrijven op 27 en 28 december de arbeid willen stil leggen. De arbeiders kunnen dit verlet inhalen. Lang niet gek voor die arbeiders Maar laat onze gedachten eens uitgaan naar de verkoopsters.(ers) Daar kan nooit eens iets prettig voor geregeld worden. De drukke tijd komt nu weer aan. Die zware dagen, tot 9 uur staan Dit wordt maar als iets vanzelfsprekends be schouwd. Was hier maar 'n vaste belo ning voor vastgesteld! maar nee, de ene werkgever geeft f 5.- de ander 'n vrije dag (als de drukte voorbij is) of 'n ca deautje. Het is meer dan schande om van 'n jong meisje 6 of 7 avonden af te nemen, waaronder 1 of 2 zaterdagavon den. En wat heeft het voor nut eigenlijk, dat laat open zijn. Zijn het niet juist de verkoopsters die vast zitten met hun in kopen doen! Iedereen heeft zaterdags vrij maar het verkopend personeel niet. BERGEN OP ZOOM EEN VERKOOPSTER VERKEERSTEKENS Niet alleen bij de spoorwegen maar ook op de gewone verkeerswegen staan tegen woordig seinpalen, bakens, waarschu wingsborden enz. Zelfs op de wegen zijn reeds lijnen, blokken, pijlen enz. aange bracht, niet omdat dat alles zo mooi is, nee, enkel en alleen voor de veiligheid. Al deze dingen op en langs de wegen spreken een taal die elk mens zou kun nen verstaan mits ze duidelijk genoeg was. Helaas is ze dat nog niet. Boven dien: de verkeersdeelnemers letten er te weinig op. Vooral automobilisten en mo torrijders die de taal der tekens hebben geleerd: weest toch heer in 't verkeer, dan gebeuren er geen ongelukken meer. TERNEUZEN P. L. N.A.C., DENK OM DE KLOK Als trouw Nac-supporter, als ook van Fijenoord, is het mij steeds opgevallen, en duizenden andere supporters, dat de thuiswedstrijden van Nac niet beginnen om 2.30 maar 6 of 7 minuten over half drie, bij Nac-DOS was het zelfs elf mi nuten te laat. Ais U bij Feijenoord een wedstrijd bijwoont is het op de minuut af op tijd! De wedstrijden moeten echter van de K.N.V.B. op tijd beginnen, maar daar stoort Nac zich schijnbaar niet aan; totdatAls u bij veel verenigingen in de Ere-afdeling een wedstrijd bijwoont dan hoort U bij de rust diverse standen bekend te maken, wat doet Nac voor zijn duizenden supporters? Kom Nac-bestuur, op tijd beginnen, dan kunnen de meesten uwer supporters op tijd bij de radio zijn voor de sportuitsla gen, want die beginnen ook óp tijd! RIJSBERGEN H. SUPPORTERS Bestuursleden van de V.V. Hulst heb ben zich meermalen kritisch uitgelaten over het feit, dat sommige voetballief hebbers uit Hulst soms ook voetbalwed strijden bezoeken in België. Maar hoe vindt U het volgende Op 15 september 1.1. kwam de reserve- ploeg Hulst uit tegen Middelburg. Dat was iets bijzonders, omdat dit de le maal was, dat deze ploeg uitkwam voor de K.N.V.B. Tot mijn verwondering moest ik con stateren en waarschijnlijk velen met mij, dat 4 bestuursleden van V.V, Hulst schit terden door afwezigheid. Zeker verhinderd Toch niet. De heren bestuurders hadden het niet nodig ge vonden om bij deze gelegenheid aanwezig te zijn, maar waren de voetbalwedstrijd Sportkring—Patro. Eisden te St.-Niklaas gaan zien. Kritiek overbodig? HULST EEN GOEDE SUPPORTER CORRESPONDENTIE (Wil d« inzender nit Hulst („Gemeen teraadje spelen") zijn naam en adres even bekend maken? Anders kunnen we zijn stuk niet plaatsen. Het lijkt ons ook noodzakelijk - gezien de aard van het stuk - dat hij met volledige naam ondertekent. Red.)

de Stem | 1957 | | pagina 9