Het blijft slechts spelen met Olympische gedachte ONZE PUZZEL MET DE PH-UCT LANGS DE RAND VAN DE DELTA Wat i: weer enig! Sun balm VA LD A Hitier gaf rampbevelen Wereld- voed selsituatie wordt steeds ernstiger DERDE BLAD ZATERDAG 5 OKTOBER 1957 In één nacht Uw handen gaaf én zacht Pater Beaufort in VN.: TEGEN GRIEPHOEST Oplossing We tobben dus maar zo'n beetje verder. Met de Olympische Spelen. Met de Olympische gedachte. Nederlandse vertegenwoordigers van het Olympisch Comité hebben, tesamen met Nieuwzeelandse, he mel en aarde bewogen om het l.O.C. congres ervan te overtuigen, dat het zo niet langer meer ging. Hun stem klonk als een roepende in de woestijn. Die „woestijn" lag in Sofia. Ach ter het ijzeren gordijn dus. Onze vertegenwoordigers spraken voor dovemansoren. Toch ivas, hetgeen de tolk van Neerlands sportieve gemeenschap ter tafel heeft gebracht, vrucht van logisch en sportief denken, geboren uit wat in de beruchte Melbourne- periode (vorig jaar), tot zo diep overwegen had geleid. Nederlands wens culmineerde hierin: de teamsporten afschaffen en terugkeren naar wat de Olym pische gedachte in feite uitdrukt: de individuele prestatie. Daarmede zou automatisch de mogelijkheid van de baan zijn geschoven, dat landen, in een bepaalde tak van sportgymnastiek onder andere. (Advertentie) met een zak vol gouden medailles naar huis konden gaan. Minder het accent dus op presta ties van het land. Maar zoals gezegd: de verlan gens werden niet gerealiseerd. De massa-mens triomfeerde. Hetgeen in Sofia eigenlijk nie mand verbaasde. Meneer Brundage. die we ons al len nog wel van Melbourne zullen herinneren (hij was het toen hele maal niet eens met het door Ne derland ingenomen standpunt) heeft daar in de Bulgaarse hoofd stad zijn zeventigste verjaardag gevierd. Een mooie leeftijd. En de mens, die hem bereikt en in het genot gebleven is van volledige verstandelijke vermogens, kan on getwijfeld op grote ervaring bogen. We hebben hemzelf niet gesproken, maar xvel lazen we. dat die bijeen komst in Sofia en de daar genomen besluiten door het Internationaal Olympisch Comité, hem niet als een tevreden mens naar Amerika heb ben kunnen doen terugkeren. Dit impliceert, dat deze gezag hebbende Yankee, architect en bouwondernemer in het dagelijkse leven, nogal onvoldaan, waarschijn- lyk ook ten opzichte van eigen ge VOL KLEUREN! Met o.a. deze week Zullen er ook blauwe rozen komen We slapen in het bed van Faroek (Joke Horman beschrijft een fantas tisch avontuur in haar artikelenscrie „Ik deed de was aan de evenaar"). Libelie, Nassauplein 7, Haarlem '1 koesterde verwachtingen, naar de States is teruggekeerd. Laten we wel wezen. Als hij, Brundage, te kennen geeft, dat, op dezelfde manier doorgaand, de Olympische Spelen binnen nu en een paar decennia opgedoekt zul len zijn. liggen de kaarten volslagen verkeerd. Of om duidelijker te we zen: dan zal er een scheuring ver wacht moeten (kunnen) worden tussen wat wij zullen noemen het westen en dat deel der wereld, dat anders denkt en handelt. Het is natuurlijk te zot om los te lopen, aan de historische Olym pische gedachte te blijven vasthou den, als die gedachte links en rechts, maar met name in de landen achter het ijzeren gordijn, met hun tot in het oneindige doorgevoerde staatsbemoeienis, abrupt ter zijde wordt geschoven en met voeten ge treden. De manier, waarop men in die landen jonge mensen, van kindsbeen af, - wil men het precies weten - naar topprestaties voert, is zonder meer een aanfluiting van hetgeen de Olympische (lees: ama teuristische) gedachte in zich draagt. - - - Niettemin heeft men in Sofia op dit stramieti dagenlang geborduurd en men is er zelfs in geslaagd een definitie op te stellen - van zes punten - waarmede de nationale Olympische Comités nog eens extra duidelijk wordt gemaakt, wie onder de thans vigerende omstandighe den als amateur kunnen worden beschouwd. Aan de totstandkoming van deze definitie hebben ook die landen hun stem gegeven, ivelke jaar en dag de amateuristische idee met voe- ten hebben getreden. Het is mogelijk, dat meneer Brun dage daarom zo onvoldaan uit Sofia terugkeerde. Dat het ten deze om geld (belo ning zo u wilt) is gegaan, ligt voor de hand. Hoort nu maar eens. hoe men die zes punten in 't vat heeft gegoten. De sportman, die zich amateur mag noemen( of blijven noemen), dient zich de navolgende dingen te ontzeggen. Beloningen in geld en goederen, bij deelneming aan wedstrijden, hoger dan een bedrag van honderd envijftig gulden, althans zonder toe stemming van de nationale bond encte goedkeuring van de in ternationale federatie. Hij mag verder niet als betaald trainer hebben gefungeerd. Sport leraren op onderwijsinrichtingen vallen hier buiten. Onkostenvergoedingen, die de honderdenvijftig gulden overschrij den. zijn eveneens taboe. Ontoelaatbaar is ook, aan de Spe len deel te nemen, vóóraf de be doeling hebbend en na succes te hebben behaald, in of aan de be- roepssport daarna geld te verdie nen. Vervolgens zijn er nog twee voor waarden, zó stringent, dat men er eens hartelijk om moet lachen. De eerste is, wanneer hij financieel voordeel, van welke aard ook heeft verkregen, met de bedoeling hem te helpen aan de Spelen te kunnen deelnemen. De tweede: wanneer hij zijn beroepsbezigheden voor een periode van meer dan dertig dagen (zonder onderbreking) heeft ge staakt voor training of deelneming aan wedstrijden. En in al deze zaken werd de be oordeling aan de nationale Olym pische Comités overgelaten, in casu aan het gezond verstand en de be zadigdheid. Nu moet ge eens gaan praten met mensen, die al wat langer in de sport meelopen. Een kleine veer tig jaar geleden, toen er van be taald voetbal nog geen zweem was te bespeuren, liepen er al scouts rond en animeerden spelers om naar uitblinkers-zoekende clubs over te gaan. Het ging toen welis waar om een tientje om zes rijks daalders, maar.... Een jaar of dertig geleden waren er al amateur-wielrenners, die zich de weelde van een bankrekening konden veroorloven! Sinds de industrie en het bedrijfs leven zich in materiële zin en in tensief met de sport zijn gaan be moeien, is. dat allemaal nog toege nomen. Waarmee we slechts willen betogen, dat het amateurschap in Olympische zin van praktisch geen betekenis meer is. Wij vragen ons dxis af, wat voor nut het heeft aan de Olympische gedachte vast te houden, als af doende controle ontbreekt. Want over welke deugdelijke ga ranties kan men terzake beschik ken in de landen, die voor serieuze waarnemers potdicht blijven? Om van de andere dan maar niet te reppen We tobben dus maar zo'n beetje verder. De vroegere veldmaarschalk Albert Kr^selring heeft voor een rechtbank in Muenchen verklaard dat Hitier „rampbevclcn" placht te geven, tel kens als hij een aanval van woede kreeg doordat de zaak verkeerd liep in de oer log Op grond van deze bevelen hadden soldaten en officieren'het recht ieder een neer te schieten, die duidelijk van lafheid blijk gaf. Keselring trad op als getuige in het proces tegen de gewezen veld maarschalk Ferdinand Schoerner, die an doodslag wordt beschuldigd. Sinds 1943, aldus getuige, zijn er veel te veel officieren doodgeschoten oi opgesloten op grond van de ramp bevelen." Hitier maakt er nooit bezwaar te gen, als deze bevelen met buitenspo rige hardheid werden toegepast. Schoerner beroept zich op dergelij ke bevelen. Hem wordt ten laste ge legd, dat hij in maart 1945 een kor poraal heeft laten doodschieten, die hij slapend in een auto had aange troffen, Schoerner wilde volgens de tenlastelegging ook een kolonel en diens plaatsvervanger laten terecht stellen. maar zij wisten te ontkomen. Advertentie) Professor mr. dr. L. J. C. Beaufort heeft als vertegenwoordiger van Ne derland, in de Verenigde Naties ver klaard, dat de wereldvoedselsituatie, als gevolg van de sterk toenemende wereldbevolking, .steeds ernstiger" wordt. Hij verklaarde dat, om dit vraag stuk te kunnen oplossen, „samonwer king en de hulpbronnen van alle lan den ter wereld nodig zijn", ..Als gevolg van beter functione rende gezondheidsdiensten en een ai zienlijke teruggang der sterfte cijfers neemt de wereldbevolking steeds toe. Een illustratie hiervan is het feit, dat de bevolking van Az in de afgelopen vier jaar met 97.000.000 zielen is toegenomen. In sommige landen worden de in woners gemiddeld zeventig jaar oud, in andere nog geen veertig", aldus professor Beenfort, die hieraan toe voegde, d« een verdere toeneming in de groei der wereldbevolking zeer waarschijnlijk moest worden geacht. ,,En dat houdt in dat tezelfdertijd een ander internationaal vraagstuk, namelijk dat der voedseltoestand, een steeds dringender karakter krijgt, terwijl een oulossing hiervan toene mende moeilijkheden met zich zal brengen. Slechts het aanwenden van technische kennis en financiële hulp op een gecoördineerde, tot dusverre ongekende schaal, kunnen hier uit komst brengen", zei hij. Professor Beaufort pleitte voor po gingen, om de onvermijdelijke toe- nc ïende versteedsing binnen bepaal de onzen te houden. ,.De mogelijk heid bes'nat, jchU binnen honderd jaar tijds de helft der-wereldbevolking in lCc! a van 'meer dan honderdduizend m oners leeft-."' HORIZONTAAL: 1. vrucht; 4. stof- maat; 6. kei; 10. luide schreeuw; 11. onbrandbare stof; 14. oevergewas; 16. water in Friesland; 17. deel van het hoofd; 18. voorzetsel; 19. zangnoot; 20. jongensnaam; 21. dierenverblijf; 23. geogr. aanduiding (afk.); 25. ge rieflijk. ruim; 28. prater; 30. oosterse titel; 32. en omgekeerd (afk.); 34. als eerder (afk.); 35. onbehaarde; 37. defensie; 42. onmeetbaar getal; 44. zangstem; 45. hetzelfde (afk.); -46. water in Friesland; 47. dwaas; 48. rang in het leger (afk.);'49. buitenge, wone prestatie; 53. land in Azië; 55. de oudere (afk.); 56. bekende motor races (afk.); 58. mannelijk zoogdier; 59. inwendige van een vertrek; 63. prettig gebruik; 65. jongensnaam; 66. melkklier; 68. voegwoord; 70. land bouwwerktuig; 71. Frans voegwoord; 73. verlangen; 75. titel (afk.); 76. jon gensnaam; 78. talmen; 80. bijbelse naam; 81. vereist; 82. sportterm (afk.); 83. soort palm. VERTICAAL: 1. jongensnaam; 2. c ofmaat; 3. tentoonstellingsgebouw te A'dam; 4. getij; 5. jongensnaam; 6. heilige; 7. land in Europa; 8. vo- g Iprodukt; 9. deel van de hals; 10. gebaar; 12. beschaving veinzer; 13. waterleidingkanaal; 15. ambtskleding 17. gereed; 19. plaats in de N.O.-pol der; 22. jongensnaam; 24. verdriet; 26. dieregeluid; 27. onb. hoeveelheid; 29. service; 31. gegrepen; 33. toejui ching; 36. naaml. vennootschap (Duitse afk.); 38. verlaagde toon; 39 plaats in Gelderland; 40. klein beetje; Advertentie) PASTI LLES DESINFECTEERT - VERZACHT 41. Europeaan; 43. titel (afk.); 44. welwillende lezer (Lat. afk.): 47. op dit moment; 49. familielid; 50. soort hond; 51. land in Europa; 52. meis jesnaam; 54. deel v. d. romp; 57. kleur; 58. vogel; 60. Engelse ontken ning; 61. plan; 62. het Romeins im perium (afk.); 64. yogel; 67. paradijs 69. kloosterzuster; 72. deel v. e. boom 74. meisjesnaam; 77. en omgekeerd (afk.); 78. gewicht (afk.); 79. soort onderwijs (afk.); 80. Frans lidwoord. Horizontaal: 1. druk; 4. pinda; 8. rond; 11 ra. 12. of; 13. vee: 14. de; 15. au; 16. amie; 17. wolga; 19. iran; 20. trio; 22. elan; 25. l.s.k.26. rijn; 28. lek; 31. ree; 33. os; 35. ds; 36. wal; 38. adel; 39. lasso: 40. recu; 41. po; 42. r.i.44. ga; 46. foto; 48. spel; 50. ik; 51. baan; 53. mos; 55. tien; 57. ets; 58. dm; 60. is; 61. map; 63. tu; 64. ia; 65. do; 66. re; 67. die; 69. on; 71. n.n.; 73. lot; 75. dras; 77. eer; 79. otto; 81. no; 82. slim; 84. ijdel; 86. r.r.89. o.t.91. in; 93. aloe; 95. eleve 96. graf; 98. sir; 99. a.m.; 100. po; 102. ode; 103. tel; 105. hap; 107. mat; 110 emma; 112. arak; 115. snor; 116. egale; 118. kalf; 120. ai; 121. st; 122. ere; 123. ne; 124. ee; 125. stut; 126. flets; 127. rail. Verticaal: 1. dra; 2. ramp; 3. koets 5. ivoor; 6. nel; 7. degen. 8. rene; 9. naar; 10. dun; 17. w.i.18. al; 21. r.k.o.23. als; 24. traag; 25. leed; 27. ijlst; 29, kwel; 30. sluik; 32. e.d.; 34. slot; 35. dorp; 37. a.c.; 41. pond; 43. iets; 45. abt; 46. fa; 47. om; 48. s.s.; 49. li; 50. ina; 52. aster; 54. o.a.; 56. emelt; 57. eed; 59. min; 60. ion; 62. pet; 68. ido; 69. oslo; 70. te; 72. noen; 74. oor; 76. as; 77. em; 78. rij; 80. t.l. 81. naast; 83. item; 85. diep; 87. ra fel; 88. port; 90. sela; 92. krot; 94. li; 97. ad; 99. alm; 101. oma; 104. eerst; 105. hagel; 106. palet; 108. ak ker; 109. snit; 111. me; 113. re; 114. klei; 115. sas; 117. are; 119. fel. (Van onze speciale verslaggever) Het is tien minuten voor drie. In de lucht hangen zwarte wol kenkoppen. De windsnelheid be draagt iets meer dan twintig knoop. Het is goed vliegweer. De PH-UCT met piloot Nol Oirbans uit Bergen op Zoom taxiet op de vliegbasis Woensdrecht. Het is even wachten op het groene licht van de verkeerstoren. Het kan enkele ogenblikken duren, want er zitten talrijke straaljagers in de lucht en het zou volgens piloot Nol ,,rot" zijn als een van die dingen toevallig tegen de piper" zou botsen. De motoren loeien. Weer verstrijken er seconden. Dan flikkert eindelijk het groene licht op. Het nederige vliegtuigje kah vertrekken voor een trip langs de Brabantse delta, de Zeeuwse kust. De vakman brengt het toestel op een fatsoenlijke hoogte. Het vliegen over Bath geeft stof tot overpeinzing. Ach ter de rode daken van de huisjes ligt het blinkende lint, dat Wes- terschelde heet. Aan de rand van het water, diep in het zuiden, ligt een grote helgroene strook. Het is het ..Verdronken Land van Saeftinge". Er zijn boekdelen over geschreven. Maar kan er ooit genoeg gezegd worden over dit gebied, dat, volgens de des kundigen, voor een appel en een ei kan worden omgetoverd tot een vruchtbare strook landbouw grond Er is nu geen tijd om stil te staan bij het aantal hec taren, dat gewonnen zou kunnen worden. De piper vliegt te snel. Maar het is goed even na te den ken over dit verdronken land, dat geen verdronken land zou mogen heten, want het ligt boven de wa terspiegel, zo maar voor het grij pen. Waarom de dure inpolderin gen in het Zuiderzee-gebied en waarom geen inpolderingen hier waar zoveel goedkoper kan worden gewerkt Internatio nale tractaten Allemaal goed en wel. Het Land van Saeftinge een noodzakelijke boezem voor de berging van het overtollige Schel- dewater bij storm en ontij Al lemaal prachtig. Het volk koes tert grote verwachtingen. Het is teleurgesteld als die niet in ver vulling gaan. De PH-UCT snelt met het be scheiden vliegtuigsnelheidje van honderd vijf tig kilometer verder. De piloot zet koers naar het noor den. Bath ligt nu aan de staart. Rechts duikt Bergen op Zoom op. Het is een beetje heiig. De con touren van de stad zijn in een lichtgrijs waas geborgen. Bergen op Zoom: wachtende stad. Wachtend op beslissingen omtrent de haven; wachtend op andere dingen. Eens moet een verbinding tot stand komen met de Westerschelde, die de stad op nieuw groot maakt. Bergen op Zoom ligt zonder die verbinding wanneer is het be ter te zien in een hoek ge drongen. De nieuwe haven kan belangrijk zijn voor stad en ach terland, maar is het werk dan \tt ^°nder verbinding met de Westerschelde is die haven een waterhoofd 1 12 «Si De piloot draait de stuurknup- pel naar links, de Oosterschelde over naar Tholen. Op het water van de zeearm enkele zwarte stippen; vissersboten uit Yerseke. Hoelang zullen deze vissers nog kunnen uitvaren Er staan grote dingen te gebeuren. Dat is dui delijk, want aan de zuidwestpunt van het eiland hebben de water staatsmensen dijkjes gebouwd. Het water wordt er samengeperst. Het vloeit grillig in d' monding tussen de twee dijkarmen van De Pluimpot door. Over enkele maanden is dal misschien weer anders. Is het slot van het experi ment niet de afdamming Tholen glijdt onder het vliegtuig weg. De piloot zet koers naar de Kramr ler en het Voikerak. Enke le windstoten duwen tegen de piper" aan. Het blijft best vlieg weer. Met opzet drijft Nol het toestel naar de Brabantse wal. Ook daar zijn problemen. De ban- dijk kreeg een goede beurt bij Nieuw-Vossemeer, maar de ban- dijk is lang; er zal ondanks de bestedingsbeperking nog veel moeten gebeuren. Men voelt zich nog niet veilig achter de dijk- ruggen. Dat komt telkens ,tot ui ting als de noordwester waait. Op het Volkerak heerst een reusachtige bedrijvigheid. Hier géén kleine zwarte stippen, maar vette lijnen. Het hart van de Schelde-Rijnvaart klopt op het Volkerak en het Hollandsch Diep. De schepen beschrijven een grote kring alvorens zij op deze punten varen. De Schelde Rijnverbin ding is niet ideaal. De onderhan delingen hebben een dieptepunt bereikt. Veel actueler is hot nieu we project boven Willemstad, waar binnenkort een dijk wordt gebouwd met op een van de zand platen een verkeersplein. Van dit plein, in zuidoostelijke richting een brug, uitmondend bij Nu- mansdorp. Het is een gigantisch plan Het kost miljoenen, maar het zal er komen, omdat deze eeuw van vooruitgang geen eeuw meer is voor kleine eilanden. Getut eeuw moer voor stoom bootdiensten. Geen periode meer voor een eeuwigdurende conces sie, zoals de RTM er een heeft voor de dienst Willemstad-Nu- mansdorp. Willemstad zit in een zeshoekige ster gevangen. De grachten geven het stadje karakter. Piloot Nol wijst er op en zegt, dat het lang zaam tijd wordt de luchthaven op te zoeken, want de piper hangt nu anderhalf uur in de lucht en het gaat harder waaien. Het toestel passeert Fijnaart en Stampersgat. Het slaat even voor Kruisland af in de richting Moerstraten. Het komt boven het Bergse Vrederust en dan boven Bergen op Zoom zelf. De daken van het centrum zijn grijs, rood en groen met hier en daar yat mos. In de verte doemt Rilland op. Bergen op Zoom en Rilland- Bath zouden te water met elkaar verbonden moeten zijn.

de Stem | 1957 | | pagina 5