Waardeloze aardappelen blijven nog in de grond BAAYENS uw OPTICIEN DE emina Middelburg en Goes maken kennis met goede reprodukties Sasse patronaat en instuif worden vandaag heropend In dekenaat Aardenburg begint een caritas-actie Strop voor telers en handel Hongaren weer via Zeeland naar Oostenrijk Engels schip voor Vlissingen op zandbank DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 5 OKTOBER 1957 Ministeriëel bezoek een dag vervroegd Werkloosheid liep verder terug ZEEUWSCH- VLAANDEREN TERNEUZEN Invalidencongres in het parochiehuis Brigadier R. van Troost nam afscheid LANGE VORSTSTRAAT 106, GOES, telefoon 2159 Medische diensten Dienst dierenartsen AGENDA Vandaag W/D-BEVELAND GOES Het nadelig slot van de Hajuto Jaarvergadering kaho Morgen Maandag door C. (Van onze redacteur) Op de landbouw beurzen heerst ten aanzien van de aardappeloogst een wel zeer pessimistische stemming. Telers en handelaren zien de grote strop voor wat betreft de opbrengst van geteelde en gekochte aardappelvelden thans duidelijk voor ogen. In vele gevallen zal zelfs geen moeite worden ge daan om de aardappel nog te rooien. Straks maar er doorheen met de cultivator en het gewas verder laten rotten. Alle verdere arbeid aan dit gewas maakt de strop nog maar groter. Het is toch reeds voor 70 tot 80 procent verloren. De doorwas moet wel als voornaamste oorzaak worden genoemd. Het grote verlies houdt echter niet in, dat er nu of later een tekort aan aardappelen zal dreigen. zeggen, omdat er over het algemeen aog geen totaal-overzicht is van het geen er nog in de grond zit en in hoeverre daarvan toch nog iets te recht zal komen. Aangenomen moet worden, dat deze schade meerdere miljoenen zal bedra gen, waarvoor geen enkel verhaal is. De strop komt in zijn geheel neer op het landbouwbedrijf, of op de hande laar die het risico nam het gewas tij dens de groeiperiode op het land te kopen. De langdurig droge en warme pe riode in de maand juli en de eerste dagen van augustus had de groei van 1 et gewas praktisch tot stilstand ge bracht. De daarop volgende natte pe riode in augustus en september sinds 100 jaar niet gekend deed de knol tengevolge van het broeierige weer tot groei komen. Nieuwe loten ontstonden, die het zetmeel aan deze vrijwel volwassen aardappel onttrok ken, doch zeil niet tot voldoende was dom konden komen. Gevolg van een en ander is de zogenaamde glazige aardappel, die vrij snel rot wordt. De kleistreek heeft daarvan de meeste narigheid ondervonden. Aan genomen moet worden, dat tal van aardappelvelden voorlopig blijven lig gen zonder dat er ook maar iets aan wordt gedaan. De telers zelf gaan er niet toe over om voor een opbrengst van 25 tot 30 percent goede aardappe, len te rooien. Bij de handelaren, die het gewas te velde kochten, is de stemming allerminst optimistisch, omdat het arbeidsloon voor het rooien in vele gevallen hoger zal komen ie liggen dan de opbrengst van het to tale kwantum, dat van de velden komt. Zand wint het Een wel zeer eigenaardig verschijn sel doet, zich thans in de handel voor. Do beste soorten aardappelen van de zandgronden waar men door de vele regens zelfs een vrij goed gewas verkreeg noteren momenteel een hogere prijs dan de klei-aardappel. Het verschijnsel is zeker niet plaatselijk of gewestelijk, want uit diverse hoeken van ons land komen berichten over een totale misoogst van de latere aardappelsoor ten. die thans nog.in de grond zitten. Zelfs de vroeger gerooide aardappel vertoont', 'naar men ons verzekerde, bepaalde verschijnselen, die als ab normaal Ifioeten worden beschouwd en die de kwaliteit sterk beïnvloe den. Ook pootgoed Niet alleen voor "de consumtieaard- appel maar ook voor het pootgoed, dat toch belangrijk vroeger is gerooid, is men niet al te optimistisch gestemd in kringen van handelaren. Een grote firma moest een dezer dagen ervaren, dat een te velde en in het magazijn goedgekeurd gewas bij verlading in het schip voor export niet dezelfde be oordeling kreeg als vóór het trans port naar dit schip. In hoeverre hier de invloed van dit transprt een rol had gespeeld kori men ons niet ver- (Advertentie) beurs voor node EN HUISHOUDING Grandioze Lustrum-Beurs Een evenement voor de vrouw INSTRUCTIEF en GEZELLIG Showorkest: The Rhythm Aces Cadeau-uitreiking: Bob Wallagh MODESHOW I Geopend van 10-1 7 en 19-23 u. Zondags gesloten AHOY' GEBOUW ROTTERDAM tlm 9 OCT. klaren. Wel moest worden aangeno men, dat het langdurige vochtige weer zijn invloed op de partij had doen gel den. Door bijzondere voorzorgsmaat regelen wil men een herhaling van dit gebeuren zien te voorkomen. Miljoenen schade Hoe groot de totale schade onder de landbouwers en handelaren zal zijn valt momenteel nog niet precies te Minister Algera, die donderdag a. s. naar Brouwershaven zou komen om de keersluis aldaar te openen, is die dag verhinderd. Nu komt de bewindsman één dag eerder om deze plechtigheid te ver richten. Aangemoedigd door het succes vanden, dat er voor de liefhebbers en- het vorige seizoen heeft het r.k. co mité Jeugdzorg te Sas van Gent deze week zyn nieuwe programma's la ten verschenen voor Instuif en Pa tronaat. Toen in het begin van dit jaar melding gemaakt werd van de geboor te van de Instuif, wachtten velen af hoe de oudere jeugd hierop zou gaan reageren. Zij heeft geantwoord en wel zo, dat gezegd mag worden, dat de Instuif een succes is geworden en aan vele oudere jongens en meis jes aangename en vooral ook nut tige avonden heeft bezorgd. Er was werkelijk steeds een prettige sfeer, de avonden waren goed verzorgd •*- danks de soms gebrekkige middelen - een kwaal waarmee Jeugdzorg nog steeds heeft te kampen - en de op komst was zeer bevredigend. Vandaag start Jeugdzorg weer met deze instelling van Vrijere jeugdvor- ming. Zij gaat dit doen met een voor alle jongelui wel zeer aantrekkelijk programma. Als om acht uur de poorten van de zaal zijn geopend, zal er optreden de Bueno de Merquita. Met een vracht van komieke num mers. zoals het programma vermeldt, kan dit inderdaad een grandioze in zet worden. Na afloop hiervan gaan de stoelen aan de kant voor een ge zellig openingsbal onder leiding van Cor Bilderbeek. Het programma vermeldt verder nog zeer aantrekkelijke avonden. En kele gezellige dansavonden, waarop de muziek verzorgd gaat worden dooi de Hartbrekers uit Westdorpe, één van de zeer goede orkesten uit deze streek, enige zeer interessante gods dienstige avonden, te geven door pa ter van Acker en kapelaan Mangnus en verder niet te vergeten de Haag se troubadour Jan de Nijs met zijn uitstekend kunstprogramma. Verder zullen er enkele zeer goede films worden gedraaid, o.a. de Saboteur en Heidi. Op 30 november zal er zelfs een Surinaamse avond worden gegeven met medewerking van het Surinaamse gezelschap ..De Guyana- band". Al met al een boeiend geheel, waarvan de Jeugdzorg terecht veel mag verwachten. Ook voor de jongeren vanaf 8 jaar staan er geweldige dingen te gebeu ren. Dit programma laat duidelijk blijken dat er groei zit in de activi teit van het Jeugdzorgcomité. Voor deze groep van jongeren gaat zondag het seizoen beginnen met een jeugd bedevaart naar Zuiddorpe. Naast de gewone patronaatsmiddagen, waarop de jongens naar hartelust kunnen biljarten, schaken, dammen enz. enz. staan er enkele zeer aantrekke lijke middagen op het programma waaronder een gezamenlijk St. Nico- laasfeest. een Mariamiddag op 8 de cember en een kerstmiddag, alsmede enkele gezellige filmmiddagen. Als dan bovendien nog vermeld kan wor- Vrijdag toonde Mona Lisa haar raadselachtige glimlach in de boven zaal van .Suisse" te Middelburg en zy zal daar bleven glimlachen tot en met maandag. Vanaf volgende week woensdag prQkt zU in al haar luister in ,,De Korenbeurs" te Goes en hier verblijft zij langer, n.l. tot en met maandag 14 oktober. En de ,,Mona Lisa" is niet alleen. „Gabrielle a la Rose" van Auguste Renoir houdt haar gezelschap en de Bedelaarsjongen" van Bart. E. Murillo, en de vele Danseressen" van Edgai Degas, èn vele doeken van Vincent van Gogh, van Rembrandt van Rhijn, van Henri de Toulouse-Lautrec, kortom té veel oj op te noemen. Bij het binnentreden in de exposi tieruimte waant men zich in een mu seum, doch bij nadere, nauwkeurige beschouwing ziet men, dat men niet de échte doeken voor zich heeft, doch reprodukties. Doch dan reprodukties welke zo verrassend zijn, een zó kun stige nabootsing van de originelen élke penseelstreek, zelfs de originele lijsten dat men waant, de origine len voor zich te zien. Mrs. Erna Fiehl, een rijke Engelse, is enkele jaren geleden begonnen met ties. Zij deed dit in samenwerking met 'n Zwitserse chemicus, die een procédé samenstelde, waardoor deze verbluffende resultaten bereikt kon den worden. Een procédé dat uiterst geheim wordt gehouden. Jonge kunst- s hilders. pas aan de academie afge studeerd, werden door mrs. Fiehl in dienst genomen en zorgen voor de ,,hand-painting" van de stukken. Ex posities in vrijwel de gehele wereld werden gehouden. Honderden en hon derden stukken vonden reeds hun weg naar kunstminnaars, die onmogelijk een écht doek konden kopen, doch nu het genoegen smaken van een werke lijk goede reproduktie tegen een re delijke prijs. Reprodukties die niet ,,en masse" worden vervaardigd, wftnt mrs. Fiehl bepaalde, dat van elke tentoongestelde reproduktie in elke plaats waar de expositie wordt gehouden slechts één stuk verkocht mag worden. De opzet van mrs. Fiehl is oude en -i.uwe kunst een bredere belangstel ling te geven en zij bereikt dit doel door uitstekende reprodukties der meesterwerken in de handel te bren gen. Een bezoek aan deze unieke ex positie is aan te bevelen, al was het alleen maar om kennis te maken met kele hobby-clubs gevormd zullen wor den op het gebied van toneel, foto grafie, figuurzagen, postzegels enz. dan kan, menen we, alleen maar ge zegd worden dat het prachtig is, dat dit alles aan de Sasse jeugd geboden kan worden. Moge de Sasse jongens en meisjes dit alles dan ook ten zeerste waar deren, wat ze alleen kunnen doen, door er veelvuldig aan deel te ne men en mogen de ouders door hun belangstelling en daadwerkelijke hulp hetzelfde doen. Hongaarse vluchtelingen, 288 in ge tal, die niet konden wennen aan het klimaat in de Dominicaanse Repu bliek, waar zij na de November-op- stand van het vorig jaar een toe vlucht hadden gevonden, zijn weer teruggekeerd naar het Oostenrijkse vluchtelingenkamp Kapfclberg bij We. nen. Vrijdag werden zij in Vlissingen gedebarkeerd. Per 'extra trein, wel ke omstreeks vijl uur uit Vlissingen vertrok, werden zij afgevoerd naar Oostenrijk. Het tot dusver kinderloze Hongaar se echtpaar Sas. is in Vlissingen ach tergebleven. De vrouw was in ver wachting en ieder moment kon het kindje geboren worden. Vrijdagavond omstreeks 8 uur heeft zij in het St. Joephzk'-.enhuis te Vlissingen het le ven geschonken aan een dochter. (Advertentie) CAMERE VAN RHETORICA „DE TRANSFIGURATIE" Hulst OPENING TONEELSEIZOEN Zond. 8, maand. 7, dinsd. 8 okt. 8 uur: EEN VROUW EN EEN KLIP 'n Verrukke lijk blijspel Marielou de Bruyn - Fientje Blommaert - Reggie Buys- rogge - Piet Verwer - Johnny v. Overmeeren - Louis Oomens Emiel v. d. Walle. Regie: Charel Heirman Kaartverk.: L. G. Ver wilghen, Tel. 164, Hulst. In het dekenaat Aardenburg zal Mariadorp-Sasput in het parochie een caritas-actie worden gehouden, uitgaande van het Interparochieel so ciaal charitatief centrum, teneinde meer bekendheid te even aan en een grotere belangstelling en medewer king te vragen voor het maatschappe lijk werk in het algemeen. Bij velen is nog weinig kennis aangaande het maatschappelijk werk te constateren en in de regel is men niet op de hoogte met wat de taak is van een maatschappelijk werkster in de paro chie en waarvoor haar hulp kan wor den ingeroepen, zoals bijv. bij aan vragen voor gezinszorg of gezinshulp, bejaardenzorg, gezinsmoeilijkheden, bemiddeling bij materiële hulpverle ning e.d. West-Zeeuwsch-Vlaanderen telt 11 parochies en in ieder daarvan is in gesteld een parochieel centrum of 'n comité van samenwerking, waarin zijn opgenomen alle katholieke so ciale en charitatieve instellingen die in de parochie werkzaam zijn. In alle parochies zal a.s. zondag gesproken worden over ,,De plicht van naastenliefde", terwijl op ver schillende dagen in de diverse paro chies bijeenkomsten worden gehou den, waar alle parochianen welkom zijn. De slotbijeenkomst van de actie vindt plaats in de Katholieke Kring" te Oostburg op vrijdag 18 oktober, welke voor alle katholieken van' het dekenaat toegankelijk is. Spreker is pastoor H. Deenen uit Sint Wille- brord, terwijl de zangvereniging Clara Voce" uit Oostburg voor de muzikale omlijsting zal zorgdragen. In de verschillende parochies wor den tijdens de actie bijeenkomsten gehouden die alle om half acht aan vangen en wel op dinsdag 8 oktober in Maris Stella te Aardenburg, in het Parochiehuis Sancta Maria te Eede, spreker Drs. F. de Bont en in het Parochiehuis te Sluis, spreker kape laan A.J. Douenberg. Op vrijdag 11 oktober zijn er bijeenkomsten in de zaal du Puy te Biervliet, spreker pa ter E. van Acker en in de kleuter school te Schoondijke, spreker pater P. Pisters; op dinsdag 15 oktober te Oostburg in de Katholieke Kring spre ker kapelaan A. Douenberg. te Hoofd plaat, spreker Drs. F. de Bont en te Blijkens gegevens van het districts bureau voor de arbeidsvoorziening is het aantal werklozen In Zeeland ge durende september teruggelopen van 1379 tot 1191. Voor de diverse bureaus waren de cijfers: Goes 178 (224); Middelburg 488 (500)Terneuzen 395 (507) en Zierikzee 130 (146). Geheel werkloos waren 704 perso nen (824). Het aantal aanvragen van werkge vers werd aanzienlijk groter: eind augustus, 469 en eind september 1151. Het aantal vrouwelijke werklozen steeg evenwel. Een maand geleden waren dit er 125 en nu zijn het er 145. het vervaardigen van deze reproduk- de rijkdom der reprodukties. (Advertentie) huis. spreker kapelaan M. Huijbregts op woensdag 16 oktober te IJzendij- ke in het parochiehuis, spreker pas toor J. van Campen. Tenslotte zal pater P. Pisters in Groede in de r.- k.- school spreken, terwijl pater E. van Acker in Breskens zal spreken in de kleuterschool. Op deze plaatselijke bijeenkomsten zal worden gesproken over het maat schappelijk werk in het algemeen en over de praktische werkwijze in de parochie. Tevens zal ook de aandacht worden gevestigd om het mooie werk van de gezinsverzorgster, die in een parochie zoveel goeds kan verrichten. Aan deze actie verlenen verder hun speciale medewerking deken A. Lie- vegoed uit Oostburg. Mej. A. van Waes, districts-maatschappelijk werk ster. Jhr. L.E.D.S. van Bonninghau- sen tot Heringhaven, burgemeester van IJzendijke, voorzitter van het de kenaal centrum en Aalmoezenier J. de Vet, bisschoppelijk commissaris van het diocesane centrum. Vrijdagmorgen omstreeks half zes is het 7400 brt metende Engelse turbo-vrachtschip Benarty in de Sar- deyngeul, vóór de boulevard te Vlis singen, uit zijn roer gelopen en ge strand op een zandbank. De „Benar ty" werd in 1945 gebouwd en is eigen dom van de Ben-Line. Het schip was le g op weg naar Antwerpen en had een loods aan boord. Onmiddellijk na het uitgaan der seinen verliet de sleepboot Scaldis de haven van Vlissingen voor het verlenen van assistentie, doch deze hulp werd de eerste uren niet aan vaard. De Benarty liep n.l. bij het opkomen van de vloed op de plaat en de kapitein hoopte, dat het schip door het wassende water op eigen kracht vlot zou komen. Doch sterke stroom drukte het schip meer en meer op de plaat, zodat uiteindelijk om tien uur besloten werd assistentie te aanvaar den van de Scaldis en de inmiddels gearriveerde bergingsboot Bruinvis. Korte tijd na het vastmaken van de trossen sleepte de Scaldis het Engelse schip van de zandbank, zodat het om- .treeks half elf weer in de vaargeul lag. Het schip maakte toen een zwa re slagzij naar bakboord en langzaam aan sleepte men het schip uiter aard onder de nodige belangstelling op de boulevards naar de rede. waar een onderzoek werd ingesteld naar de opgelopen averij. Naar ver- w c!' mag worden zal het schip toe stemming krijgen zijn reis naar Ant werpen voort te zetten. De slagzij herstelde zich in de loop van de dag en bleek zijn oorzaak te vinden in de ballasttanks aan bakboordzijde. De leden van de Nederlandse r.-k. invalidenbond ,,St. Liduina" gaan morgen in het parochiehuis weer hun jaarlijks congres houden. Voor ver schillende van hen is dit de enige uit ga ansmogelijkheid in 'n geheel jaar. Om de jaarvergadering niet langer te maken dan strikt nodig is, begint om half twaalf het spreekuur, zodat na de middag de rondvraag kan wor den vermeden. Om een uur volgt de koffietafel, waarna de jaarvergadering begint. Na afloop hiervan zullen de beken de radiosterren Christine Spierenburg (sopraan) en Bert Robbe (tenor) voor de invaliden optreden, 's Avonds om acht uur zullen zij dit optreden in het parochiehuis herhalen voor al le belangstellenden. „Toen u van Wassenaar naar Ter- neuzen kwam om dienst te nemen bij ons politiekorps, hield ik mijn hart vast. maar later is dit heel veel meegevallen, zo sprak burgemeester Mr. P. Teilegen op de afscheidsre ceptie van de brigadier van de ge meentepolitie, de heer R. van Troost, die na 38 jaren trouwe dienst van een welverdiende rust gaat genieten. In de raadszaal waren al zijn col lega's aanwezig, de gemeentesecre taris de heer A. Dees, diverse se cretarieambtenaren. de gemeente ontvanger (evenals de heer van Troost een verwoed sportvisser) en het voltallig bestuur van de r.-k. bond van politieambtenaren „Sint Michael". Burgemeester mr. Tellegen wees op de trouwe plichtsbetrachting van brigadier van Troost. Zijn onmiddel lijke chef, inspecteur Reinders, sprak eveneens in die geest 'en herinnerde er aan dat de heer van Troost ook nog 3,5 jaar bij de politieke recher che is geweest. Gedurende verschei dene jaren was brigadier van Troost voorzitter van de Terneuzense poli- tiesportvereniging en werd hij nu toe gesproken door zijn opvolger in deze functie, brigadier E. Russchen, die hem namens de collega's dankte voor zijn collegialiteit. De heer A. van Tiel sprak namens de reserve-poli- tie. De voorzitter van „St. Michaël", de heer F. van de Sande, prees de heer van Troost als een steunpilaar van de bond. Gedurende zijn 30-jarig lidmaatschap is hij ook 30 jaren penningmeester geweest. De gemeente - ontvanger vertelde enkele persoonlijke herinneringen die speciaal betrekking hadden op de sportvisserij. Burgemeester Tellegen bood de heer van Troost een prachtig gouden polshorloge aan, de heer van de San- de schonk hem een mooie schemer lamp en de overige sprekers hadden geschenken. Voor mevrouw van Troost waren er verscheidene fraaie bloemstukken. Bevorderd. Met ingang van 1 oktober 1.1. is de brigadier der Ge meentepolitie, de heer E. Russchen bevorderd tot adjudant. Gedurende de laatste zes jaren werd deze func tie niet vervuld in de gemeente Ter- neuzen. Sas van Gent MIDDENSTANDSAVOND Het bestuur van de afdeling Sas van Gent van de Kon. Nederlandse Mid denstandsbond organiseert maandag avond in hotel Rotterdam de eerste middenstandsgezinsavond van het sei. zoen. Op deze avond zal een zeer interessant en boeiend filmprogram ma worden vertoond. Er zal o.a. een film te zien zijn over de Hongaarse vrijheidsstrijd met originele opnamen. BEVOLKINGSONDERZOEK TBC Op 29 oktober zal in de wijk Zand straat het bevolkingsonderzoek op tu berculose worden gehouden. De door lichting zal plaats vinden in de Kleu terschool des namiddags van 2 tot 3 uur en des avonds van 7 tot 8 uur. Personen die door omstandigheden niet hebben kunnen deelnemen aan het onderzoek te Sas van Gent kunnen alsnog doorgelicht worden in de Zand straat. Westdorpe CONCORDIA KRIJGT VERENIGINGSGEBOUW De raad van Westdorpe heeft, on der leiding van de loco-burgemeester, besloten een subsidie te verlenen aan de stichting Concordia. Deze vereni ging zal de oude school, die ver bouwd zal worden als verenigingsge bouw, exploiteren. De gemeente zal zich garant stellen voor het jaarlijks tekort van deze exploitatie. Na de behandeling van de ingeko men stukken werd besloten de aan vraag tot een subsidie voor de op leiding van kleuterleidsters, te behan delen tijdens de bespreking van de begroting. De heer de Hulsteren drong er in de rondvraag op aan dat er spoedig een keuze gemaakt zal wordn voor de resumering van de raadszaal. Ook de heer de Maertelaere had een opmerking over de huizen. Er is gebleken dat er nu reeds scheu ren in de muren van deze huizen zijn. Hierover zal contact worden opgenomen met de architect. De heer van Acker klaagde over de verkeersmoeilijkheden, die ont staan doordat bij de smederij van Hurck ter reparatie gegeven mate riaal het rijwielpad meermalen ver spert. De voorzitter moest op de vraag van de heer Klaassens, wanneer met de nieuwbouw een aanvang gemaakt zou worden, het antwoord schuldig blijven. De heer Klaassens merkte op dat de straatverlichting van het Kanaal- zicht volkomen onvoldoende is, en dat het gevaarlijk is auto's te par keren langs de kanaalweg. Hierover zal met de P.Z.E.M. worden gespro ken. KAJOTTERS GEVEN BALAVONÓ. Zondag zal door de K.A.J. een dansavond worden georganiseerd in de zaal van Mevrouw Dellaert. De muziek wordt verzorgd door het or kest van Armand Thomas. IJzendijke LACHCORVEE Voor de tweede maal dit jaar brengt het Hofzicht-theater, vandaag en morgen in de Hangar van de heer A. Goossens een feestprogramma. Onder het motto: Frans du Mee geeft lachcorvee, wordt er een vrolijk pro gramma verzorgd waaraan meerdere radiosterren meewerken, zoals Willy Alberti, Frans du Mee, Ellen Castell, Ria Verda, Fred Wieman en Jan Staats. Voor de schutters werd een grote schieting georganiseerd op de liggen de wip, terwijl de kinderen mee zul len kunnen doen aan een grote bal lonwedstrijd. KLEUTERSCHOOL IN GEBRUIK De nieuwe kleuterschool werd deze week in gebruik genornpn i wegens plaatsgebrek, hoewel het gebouw nog niet helemaal klaar is. Het resteren de werk zal echter kunnen geschieden terwijl de kinderen de klassen bevol ken. Bij het moderne nieuwe school gebouw is een mooie ruime speel plaats en een gazon aangelegd. Sluis BEJAARDEN VERGADERDEN IN MEDISCH CENTRUM Donderdagmiddag werd in de zaal van het medisch centrum de eerste wekelijkse bejaardenbijeenkomst van het winterseizoen gehouden. De be jaarden waren in groten getale op gekomen, want de ingebruikneming van deze zaal zou op feestelijke wijze geschieden. Er waren bij tegenwoordig pastoor Rombouts, S. Groeneveld, burgemees ter P.J. van Hootegem en het col lege van de Stichting het Medisch Centrum. De voorzitter van het col lege, de heer H. Blondeel, stelde met toepasselijke woorden deze zaal ter beschikking van het comité van het bejaardencentrum. In zijn toespraak liet hij uitkomen dat het medisch centrum ook voor wat de bejaarden betreft zijn nut zal opbrengen. Daarna spraken de burgemeester en heren geestelijken nog een har telijk woord tot de oudjes. Tot slot sprak de voorzitter van het bejaar dencentrum, de heer de Klerk een woord van dank. De trgktatie die de oudjes door het college werd aangeboden viel bij allen zeer in de smaak. Aardenburg RAADSVERGADERING Maandagmiddag komt de raad voor een openbare vergadering bijeen. Op de agenda staan o.a. voorstellen tot het verlenen van subsidies, vaststel ling van een nieuwe verordening op de rioolbelasting en op de reinigings rechten. Tevens zal de raad moeten beslissen over de verlenging van het sluitingsuur voor de winkels gedu rende de verkoopactie. Ook staat er op de agenda de be noeming van een klokkenluider en de benoeming van een commissie tot wering van het schoolverzuim. ZONDAGSSCHOOL VIERT FEEST. De Christelijke Zondagsschool zal a.s. zondag 85 jaar bestaan. De fees telijke samenkomst is uitgesteld tot dinsdag 15 oktober. Alle oud-onder- wijzers en -leerlingen zijn uitgenodigd voor deze dienst in de Gereformeerde kerk aan de Sassenstraat. MOEDERDAG Door de r.-k. Boerinnenbond wordt ook dit jaar weer een speciale moe derdag georganiseerd. Deze zal ge houden worden op dinsdag 15 okto ber in het r.-k. jeugdgebouw in de Brouwerijstraat. Spreker is de heer Ed. Lansu. De jonge boerinnen zul len zorgen voor de muzikale omlijs ting, terwijl de bijeenkomst attrac tief gemaakt wordt door een geza menlijke koffietafel en het raden van de naam van een mooie pop Ook de cultureel leider van de Kring Oost burg van de N.C.B. H. Veraart uit Aardenburg zal op deze bijeenkomst aanwezig zijn. De doktersdiensten werden als volgt geregeld: Goes: dokter v. d. Werff; Middelburg: dokter Boerwinkel; Vlis singen: dokter de Greef; Heinkens- zand, Arendskerke en Wolfaartsdijk: dokter v. Maanen; Heinkenszand en O.Z. Beveland (behalve Yerseke): dokter Arends te Hansweert. Dokter Folmer te Driewegen neemt waar voor dokter Luyks; dokter Galder- blom te Nieuwdorp voor dokter Kiviet en dokter Wöstmann te Kwadendam- me voor dokter Kole. Te Terneuzen neemt dokter Griep waar. in Axel dokter Boos, voor Oost burg-Aardenburg dokter Hage te Aardenburg; te Biervliet-IJzendijke dokter Brouwer te IJzendijke; voor Cadzand-Sluis-Zuidzande neemt dok ter Meijer uit Sluis waar en voor Breskens-Groede-Schoondijke dokter van der Maas uit Breskens. De zondagdienst voor dierenartsen wordt op Zuid-Beveland waargeno men door dokter A. Elzerman uit Goes en dokter M. Gaakeer uit Ove- zande. Voor Oostburg-Sluis-Groede neemt dokter W. H. Kapsenberg uit Sluis waar en.voor Biervliet-IJzendi.i- ke dokter H. A. M. van de Vijver uit Biervliet. „Handelsbelangen", de vereniging van middenstanders, die de Hajuto organiseerde, heeft haar leden tegen a.s. dinsdag in vergadering bijeen geroepen. De voorzitter zal dan ver slag uitbrengen over de tentoonstel ling en voorstellen doen tot delging van het tekort, dat zij opleverde. Naar men ons meedeelde is dit tekort aanzienlijk en gaat het de 20.000 nog te boven. Onder leiding van de heer G. v. d. Knaap, hield de KABO zijn jaarver gadering in „Slot Ostende". De voorzitter verwelkomde de nieu we leden en betuigde zijn dank aan degenen, die aan de ledenwerving hadden deelgenomen. Spreker drong aan op verdere activiteit, daar dit alleen de bond van het katholieke overheidspersoneel op sterkte kan houden. Bij de verkiezing bleken alle af tredenden zich weer herkiesbaar te stellen cn volgde hun herbenoeming. In de functie-verdeling komt evenwel verandering, daar de secretaris, de heer Roza, wegens drukke werk zaamheden moest bedanken. De heer F. Janssens zal nu het se cretariaat overnemen, terwijl de heer Roza als gewoon bestuurslid zal fun geren. Hierna wordt aan de schei dende secretaris dank gebracht voor het. werk verricht in deze functie. Bij de verkiezing van twee afge vaardigden voor het a.s. congres wor- den gekozen de heer Janssens (als lid van het bestuur) en de heer C. F.ranse (als gewoon lid). De geestelijk adviseur, kapelaan v. Stee, hield hierna een kleine speech, welke door de leden met interesse ge volgd werd. Over de KABO Rome-reis, welke in 1959 gehouden zal worden, werd nu lang en breed gediscussieerd, waar bij werd beslpten op kosten van de afdeling één lid, welke door loting zal worden aangewezen, aan de reis deel te laten nemen. Er werd echter vast gesteld. dat de gelukkige winnaar zelf moet gaan en mocht dit door bijzon dere omstandigheden niet mogelijk zijn, dan zal het bestuur beslissen of een ander in zijn of haar plaats mag gaan. Nadat de voorzitter de vragen van de rondvraag naar genoegen had be antwoord. sloot hij deze geanimeerde vergadering. Heinkenszand ERNSTIG LETSEL DOOR MISVERSTAND Op de 's-Heerenhoekse dijk had een botsing plaats tussen een P.T.T.-auto en een motor, bestuurd door W.H. De botsing ontstond toen beide voer tuigen uit tegenovergestelde richting een tractor met aanhangwagen na derden. Op de vrij smalle weg belemmer de het landbouwvoertuig voor de bei de chauffeurs het uitzicht zodat deze eikaars nadering niet bemerkten. Met vrij grote snelheid reden de auto en het motorrijwiel op elkaar in en de gevolgen waren vooral voor W.H. fataal. Hij bekwam ernstige inwendige kneuzingen en schaafwonden. De mo tor werd zwaar beschadigd. De auto bestuurder bekwam geen letsel maar zijn wagen werd eveneens bescha digd. AXEL Het Centrum 6,30 en 9 uur: Du bist Musik. DE KLINGE Kinema van Dijk 7.30 uur: Port Afrique, als bijfilm Wagon team. GOES Grand: De kapitein v. Köpenick GRAAUW 5,30 uur: Vergadering De Reisduif; 2 uur: Kalkoensohteting op staande wip. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Kitty in de grote wereld. G. Nils 3 uur: Kermisschieting. ST. JANSTEEN J. Begyn 3 uur: Schieting. KOEWACHT p. v. Hove 2 uur: Palingschieting. MIDDELBURG Electro: De laatste man. Schouwburg: De zoon van Sind- bad. OOSTBURG Ledel 8 u.: De rode baret SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Folies Bergères. Hotel Centraal: Opening. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Op naar Hollywood. Concertgebouw 8 uur: Vo gelvrij verklaard. VLISSINGEN Alhambra: Safari. Luxor: De geheime dienst grijpt in. IJZENDIJKE Hofr.lcht 8 u.: Puberteit AXEL Het Centrum 3,45 uur: Du bist Musik. a.l.; 8 uur: Aanranding, 18 j. DE KLINGE Kinema van Dijk 3 en 7.30 uur: Port Afriquel als bijfilm Wagon team. HELLESTRAAT F. J. Thiron-v. Daela 4 uur: Bal. HULST Bioscoopgebouw 1,45 uur: Stan Laurel en Oliver Hardy in Stad op stelten, a.l.; 4, 6,15 en 8,30 uur: Kitty in de grote wereld, a.l. Café Apollo 5 uur: Dansen: 2 uur: Kermisschieting staande wip; 8 uur; Toneelopvoering: Een vrouw en een klip. G. Nijg 2,30 uur: Kermisschieting. HULST Fr. Ongenae: Dansen. De Graanbeurs: Dansen. ST. JANSTEEN J. Begyn 2,30 uur: Schieting. KOEWACHT Th. de Pau 2,30 uur: Schieting. OOSTBURG Ledel 2 uur: Brood, liefde en fantasie. 14 j.; 4.30 en 8 uur: De rode baret. 14 j. SAS VAN GENT Olympia 2,30 uur: De tiran van Californië. a.l.; 5 en 8 uur: Folies Bergères, 18 j. m. voorbeh. TERNEUZEN Luxor 2 uur: Vogelvrij verklaard: 4.30 en 8 uur: Op naar Hollywood, a.l. IJZENDIJKE Hofzicht 5 uur: Feman- del als Ali Baba en de 40 rovers; 8 uur: Puberteit, 18 j. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 3 uur; Het meisje van Arles (ballet); 8 uur: Het Driemeisjeshuis. GENT Kon. Ned. Schouwburg: Het raadsel van Kilkevin AXEL Het Centrum 8 uur: Aanran ding. 18 j. DE KLINGE Kinema van Dijk 7.30 uur: Port Afrique, als bijfilm Wagon team. HELLESTRAAT F. Thlron-v. Daele 4 uur: Dansen. HULST Bioscoopgebouw 6,15 uur: Stad op stelten, a.l.; 8,30 uur: De actrice wil een prins, a.l. Café Apo'lo 5 uur; Dansen; 2 uur: Kermisschieting staan de wip; 8 uur: Toneelopvoering: Een vrouw en een klip. Oscar N«efs 3 uur: Kermisschieting. Aug. de Gucht 3 uur: Kermisschieting. HULST Fr. Ongenae: Dansen. De Graanbeurs: Dansen. OOSTBURG Ledel 8 u.: De rode baret 14 jaar. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Folies Bergères. 18 j. m. voorbeh. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Op naar Hollywood, a.l. £)EZE wl regerl na de ooi maanden komen, t| wegens financiële| Mollet de rekeni ficatie in om zegge rijnse kw gebracht. Wat he nu zijn oi ry rechtst verre kan spreken, naamste Frankrijk naar de komen. Het Alg opgelost w cificatie" al 7000 b is men no daarmee b genoodzaa apparaat o schatten gi fers vergdi king, die c den dan m De finar Mollet mis gès-Mauno aangevat, te voeren nister van tevens met van de fri verlichting der wrijvir nu weer kwam lang Nu even voor Alger van de lab rijk direct heeft Bour verloren. Deze ra hervorming nen enFr zelfde kiez geplaatst ei lijke vertt Fransen en den zijn. aan op een tussen Alge Algerië nu onder de c< rijs valt. M raamwet vi rondetafel- tijen al, zo federatie v< geen sprak Of deze kelijk de Fransen in hebben, is vredigde n< de Franse ging zij ging zij ni Maar zij om langs d vormingen men. De echter afge deelde ster middenpart regering st der de ind penleveran men vreesd nationalister den gespeel van het co ment Démoi voornaamste Afrika, wai was genome kaanse fede sis. Bovendi rol, welke misch en vri Gaillard wei spanningen winkeliers e Met dat a politieke om van het Algf ook no'g op waarop dit behandeling Minister Pi id Deze nacht i werkelijkheic angstige dro zelf leefde nog voc rri schijnt weg er een schi van tracht t Een nac ieder die k vrees, waar. rustig en zo En dan plc breken van door een noi loop der din u?t het niets ziene gevaa perioden va ren die \yaa foon Tony's hoorde vrag de plaats w vliegvelden pers zich tc samenvoege Dan de s zwaar en eel vertelde da| die koers sproken pu

de Stem | 1957 | | pagina 2