MOSKOU koopt uranium tegen uiterst prettige voorwaarden m De „Hoeghsward" op de Brouwersplaat Nieuwe brug naar een nieuwe polder s lagMad tem Kamerleden maakten de t.v.-ploeg met 6-1 in ct Zal Push prestatie van Zwart-Wit evenaren? Griep in Sennelager is op de terugtocht Zorgelijke situatie in de Limburgse mijnen Alles (h)eerlijk volksdemocratisch DERDE BLAD VRIJDAG 4 OKTOBER 1957 Voetbalsensatie in België De Waarzegster ff een topcreatie in zijn klasse Doodvonnissen in Zuid-Slavië Moeilijke opgave voor Breda dames en heren B.P.M. KRIJGT OLIETERREINEN NIET TERUG FIJN VROEG THUIS OP JE MOBYLETTE Een van de oorzaken van de scheuren en barsten in de com munistische eenheid, is de ~r strijd die de satellietlanden met het Kremlin voeren om de zeggenschap over hun eigen ura- niumbronnen. Men zal zich herinneren, dat de oproep tot re bellie in Hongarije destijds werd gekoppeld aan de eis der op standelingen aan de Hongaarse regering om meer informaties over de Hongaarse uranium-produktie. Zelfs de regering Kadar is aanvankelijk door de opstandelingen nog gedwongen om te beloven, dat zij het uraniumverdrag tussen Hongarije en de Sovjet-Unie zou herzien, (een belofte, die de Russen haar nim mer hebben laten inlossen). In de Oostzone van Duitsland, die zich „Demokratische Volksrepu bliek" noemt, verzekerde de communistische eenheids-regeringspartij. S.ED., dat de Sovjet-Unie betaalt voor het uranium, dat zij uit Oost- Duitsland wegsleept. In Roemenië deelde de Sovjet-Unie in november 1956 mede, dat zij zich zou terugtrekken uit de z.g. „Sowrumquarz", de gemeenschappelijk Russisch-Roemeense onderneming, die de Roemeense uraniummijnen exploiteert. In Tsjecho-SIowakije liet de regering weten, dat zij haar uranium „tegen wereldmarktprijzen" aan de Sovjet-Unie levert. In Oost-Duitsland, Tsjecho-SIowakije Bulgarije en Polen aldus „Bulle tin", een uitgave van het (Ameri kaanse) Instituut voor de Studie der U.S.S.R. in München zijn de ura- nium-mijnen tegen het einde van de Tweede Wereldoorlog door het Rode Leger in beslag genomen. Zij wer den aanvankelijk door Russen al leen, later door gemeenschappelijke ondernemingen van Russen en satel lieten uitgebaat. De leiding dezer be drijven was echter Russisch. Rusland: tekort De Sovjetrussische belangstelling voor het uranium in de satellietlan den is begrijpelijk. In de Sovjet-Unie komt n.l. lang niet zoveel uranium voor als in Afrika (Belgisch Kongo) en Amerika. Daarom moet de Sovjet- Unie veel uranium invoeren. Daarom ook hebben de Russen de exploitatie van de uraniumlagen in de satelliet- landen sterk gestimuleerd. Hun me thode is bijzonder eenvoudig: al het gevonden uranium wordt naar de Sovjet-Unie vervoerd. In de individuele landen van het Oostblok is volgens „Bulletin" de uranium-situatie ongeveer als volgt: In Tsjecho-SIowakije werd in 1789 door de Duitse geleerde Klaproth in de zilvermijnen van Joachimstal (Bo- hemen) uranium ontdekt. Gedurende de Tweede Wereldoorlog, toen Tsje cho-SIowakije door de Duitsers was bezet, werd de exploitatie van het Joachimsta'lse uranium geïntensi veerd met 't oog op de produktie van atoomwapens in Nazi-Duitsland. Op het ogenblik zijn de oorspronkelijke uraniumlagen in Tsjecho-SIowakije ongeveer uitgeput, doch Tsjechische informanten beweren, dat er nieuwe lagen zijn ontdekt. Alle uranium in Joachimstal staat ook thans nog on der Sovjetrussisch toezicht, howel de Russen een maatschappij met een Tsjechische naam hebben gesticht. De uranium-mijnen mogen ,,uit dank baarheid" voor de bevrijding van het land door he. Rode Leger voor de duur van 99 jaren kosteloos door de Russen worden geëxploiteerd (of schoon het het 3e Amerikaanse le ger van wijlen gen. Patton was, dat Joachimstal het eerst bereikte). De Tsjechische regering beweert nu, dat zij van de Russen „naar wereld- (Advertentie) marktprijs" voor het uranium wordt betaald. Deze „wereldmarktprijs" is die, welke Amerika voor het uranium uit Belgisch Kongo betaalt. In een verdrag dat op 29 januari van dit jaar werd gesloten, verplichtte Tsje cho-SIowakije zich om een niet nader omschreven hoeveelheid uranium erts „tegen een rechtvaardige en goedkop- prijs" aan de Sovjet- Unie te leveren. De Sovjet-Unie zou in ruil daarvoor Tsjecho-SIowakije kern-reactors leveren en behulpzaam zijn bij de bouw van 'n atoomkracht station en een laboratorium voor atoomonderzoek. Voor de Tweede Wereldoorlog was er voor het winnen van het vooral in het Ertsgebergte gelegen uranium in Oost-Duitsland een ingewikkeld splijt-proces nodig, daar het erts voor 96,5 procent uit steen en voor slechts 3.5 procent uit concentraat bestond, met veel bismuth, uranium-oxyde, kobalt en nikkel erin. In 1943 ont dekte men in het zuidwesten van Saksen en in het oosten van Thu- ringen nieuwe uraniumlagen. Na de oorlog ging het toezicht op de ura- niumwinning in Oost-Duitsland in Russische handen over. De lagen in 't Ertsgebergte schijnen langzamer hand uitgeput te raken. De Russen verlegden daarom het zwaartepunt der Oostduitse uraniumwinning naar de mijnen in Saksen en Thuringen, die hoogwaardig erts hebben en ge makkelijk kunnen worden geëxploi teerd. In 1946 begon de exploitatie door de onder Russisch toezicht staande ..Wismut-Aktien Gesellschaft". Deze vennootschap ressorteert onder het Russische ministerie van defensie. Zij wordt door ,,Volkspolizei" en N.K.V.D. streng bewaakt. Nominaal bezit de Oostduitse „regering" de helft van de aandelen. Er wordt in de mijnen koortsachtig gewerkt. Oost-Duitsland produceert tussen de 3 en 4 procent van het wereldurani- um. Tussen 1945 en 1954 leverde het aan de Sovjet-Unie voldoende ura nium voor de bouw van 44 atoom bommen. Er schijnen onderhandelingen met de Russen op handen te zijn (als gevolg van het recente Sovjet bezoek) om de Russische bedrijfsleiding door Oostduitsers te vervangen. Hongarije: tegenslag De Bulgaarse uraniumlagen bevin den zich bij Buchowo, 25 km ten noordoosten van Sofia. Duitsers ont dekten ze gedurende de oorlog. Ook langs de kust der Zwarte Zee en ten zuidoosten van Beljarowo zouden nieuwe velden zijn ontdekt. Het Bul gaarse uranium wordt geëxploiteerd door een Bulgaars-Russische onder neming, die ..Gorubso" heet. Bulga rije oefent schijnbaar geen druk op de Russen uit om zijn uraniumlagen in eigen exploitatie te mogen nemen. De Poolse uraniumvelden liggen in de vroegere Oostduitse provincie Ne- dersilezië, bij Waldenburg en Hirsch- berg. Ook zij staan onder Russische controle. Tijdens zijn laatste bezoek aan Moskou zou Gomulka over het beheer der Poolse uranium-mijnen hebben gesproken. Hij kwam niet ver der dan een half aandeel en ..een goede winstmarge" zoals ook Oost- Duitsland heeft. Het Roemeense uranium is pas de laatste drie jaren door Russen ont dekt. Sindsdien is het land een be langrijke leverancier der Sovjet-Unie geworden. De rijkste lagen liggen bij Baita en Siebenbürgen. Het is be kend, dat de Roemenen hun uranium voor de ontwikkeling van atoom energie willen gebruiken. Ook het Hovgaarse uranium is 11a de oorlog door Russen ontdekt. In een geheim verdrag heeft de Hon gaarse regering voor de duur van 25 jaren alle Hongaarse uranium aan de Sovjets overgedragen, die daar voor geen cent behoeven te betalen. De rijkste lagen liggen bij Pees, een plaatsnaam die tijdens de oktober revolutie van het vorige jaar op ieders lippen was. In Pees werd de eis gesteld dat de uraniummijnen aan Hongarije zouden worden teruggege ven. Gewapende mijnwerkers stelden zich in het bezit van de mijnen. Sinds het begin van dit jaar kwam de produktie weer op gang. Zij is evenwel nog zo gering, dat zij als uraniumbron voor de Sovjet-Unie voorlopig weinig betekenis heeft. Het is weinig bemoedigend voor on ze parlementaire voetbalploeg, maar de Belgische Kamerleden, die binnen kort tegen haar in 't veld komt, heeft met 6—1 gewonnen van het Belgische televisie-team. wie Waarzegster drinkt, is goed at I kt? 'n belegen genever zo zuiver gestookt en heerlijk zacht! Zeer Oude Genever een S B product A° 1822 De televisie-ploeg genoot van bij de aftrap natuurlijk de voorkeur van het publiek maar hoe fel de sterren van TV-, kunst- en andere werelden ook werden aangemoedigd, ze moesten met lede ogen toezien hoe de heren volksvertegenwoordigers hun de wet voorschreven. De parlementaire voetballers uit de voorhoede hadden wel een enorme handicap in zake ouderdom en ge wicht goed te maken, maar inzake techniek en tactiek gaven ze hun te genstanders een lesje. Het mopiste van de geschiedenis was dat beide elftallen hun taak zeer ernstig opnamen, maar gelukkig lag het tempo van deze avondwedstrijd zo laag, dat er wéinig vrees bestond voor been. en andere breuken. Overigens heeft het ons deugd ge daan, dat Willy van der Steen, de man van Suske en Wiske (die in de televisieploeg meespeelde), lang niet de minste was. Hij deed als back uit stekende dingen, ondanks die zes doelpunten (Advertentie) Een Zuidslavische rechtbank heeft woensdag zes oorlogsmisdadigers ter dood veroordeeld. Zij hadden in 1941 500 mensen vermoord door hen in een 100-meter diepe groeve te wer pen. De schuldigen waren toentertijd lid van een Kroatische pro-Duitse be weging. De voornaamste schuldige had na de daad nog handgranaten in de groeve gegooid. Er bevonden zich vele kinderen en bejaarden onder de slachtoffers. Dit is de 133 meter lange brug I en zeer binnenkort, tegelijk met de welke Elburg met de nieuwe pol- randweg op de dijk langs het Ve der Oostelijk Flevoland verbindt luwemeer, zal worden opengesteld. De brug bestaat uit zes overspan- ningen met een klapbrug. De hockeycompetitie kan dit sei zoen, tengevolge van de slechte weersomstandigheden maar moeilijk op gang komen. Er zijn zelfs clubs die nog geen enkele competitiewed strijd gespeeld hebben, hetgeen niet verontrustend is, omdat de lengte- duur van de competitie royaal geko zen is. Overigens zijn we na een vrij volle dig afgespeelde wedstrijddag nog niet veel wijzer geworden van de kracht van de diverse elftallen en daarom zien we de voor zondag a.s. vastge stelde wedstrijden met belangstelling tegemoet. Mogelijk dat er dan een zekere lijn in de onderlinge krachts verhouding te bespeuren zal zijn. Heren, le klasse: Op het Sportpark „Ginneken" gaat Zwart-Wit zijn krachten met de jongste loot aan de le klasse-stam, n.l. H.M.H.C., meten. Voorshands zou men geneigd zijn de zwartwitten een goede zege toe te kennen en mogelijk is zulks niet uit gesloten als de thuisclub haar tegen stander maar niet te veel onderschat. Vaar echter de technische kwaliteiten van de gastheer op hoger plan staan, bestaat o.i. weinig gevaar voor een nederlaag. Op een der terreinen bij Bouvigne gaan Push en Venlo de sticks met elkaar kruisen. Bedriegen de voorte kenen niet, dan belooft dit een inte ressant gevecht te worden, waarin beide clubs weinig voor elkaar zullen onderdoen. De verdediging der thuis club vormt een hechte linie, daaren tegen speelt de voorhoede nog vrij onsamenhangend. Bij Venlo schuilt de grootste kracht in de voorhoede en dientengevolge lijkt ons een verdeling der punten een aanvaardbare prog nose. E.M.H.C. zal, hoewel in eigen om geving spelend, tegen M.O.P. op haar tellen moeten passen. Een kleine overwinning voor de Eindhovenaren of een puntenverdeling lijkt ons daar bij aannemelijk. H.T.C.C. krijgt Tilburg, wiens spel de thuisclub nu eenmaal niet ligt. op bezoek. De start van de Eindhovena ren was min of meer teleurstellend en misschien zullen zij voor de bruin- broeken het hoofd moeten buigen. De „raven" hebben echter elk seizoen een zwakke start Dames le klasse: Breda-dames vergezellen hun mannelijke collega's naar Tilburg om de hockeystick te gen Forward op te nemen. De blauw tjes openden de competitie succesvol, doch ditmaal zullen zij op grotere tegenstand stuiten. Hun voorhoede verstaat echter de kunst van doelpun ten maken, wat een gunstige factor in zo'n wedstrijd betekent. Misschien wordt een kleine overwinning ge boekt. De competitie-inzet van Push in Venlo tegen de club van die naam ziet er voor de groenwitten niet zo be denkelijk uit. Zij hebben immers geen speelstersverlies geleden, vormen derhalve een homogeen elftal, dat tegen de vrij zwakke Venlose ploeg toch in staat moet zijn beide winst punten in de wacht te slepen. Venlo Girls en E.M.H.C.. welke vroeger tot de sterkste clubs gere- Woensdagochtend is op de Brou wersplaat voor dc veerhaven van Hoedekenskerke 't 11.749 brt. me- fende Noorse tankschip „Hoeghs- wardvastgelopen. De luchtfoto geeft een beeld van het vastgelopen schip met de sleepboten, die ter assistentie zijn uitgevaren. (Luchtopname ANP). „Op het ogenblik bevinden zich nog 121 Nederlandse militairen in het hos. pitaal van Sennelager (Duitsland) v_n wie er 15 afkomstig zjjn van de bataljons die onlangs naar huis zjjn teruggekeerd en 26 andere tot de kampstaf behoren. De nieuwe Neder landse bataljons die sedert enkele dagen aan de oefeningen in Sennela ger deelnemen lellen tot op heden 84 zieken van wie er 60 aan de A-griep lijden. Dit cijfer steekt echter tegenover de eerste oefening, toen het aantal zieken als gevolg van de A-griep het maximum cijfer van 411 bereikte zeer gunstig af." Aldus deelde luite nant-kolonel Nauhuys, chef-arts van de vierde Nederlandse divisie de journalisten mede, die een bezoek brachten aan het in Sennelager ge- improviseerde hospitaal. Woensdag werden slechts acht nieuwe patiënten binnengebracht op een totaal aantal van bijna vier duizend Nederlandse soldaten en de A-griep toont dan ook een duidelijke neiging tot teruggang. In het hospitaal zijn thans nog twee afdelingen In gebruik, die ieder ruim te bieden aan elk 90 patiënten. Tij dens een rondgang die de journalisten door het hospitaal konden maken on der leiding van dokter Nauhuys kon den zij zich er van overtuigen dat de zieke militairen goed worden ver pleegd. Drie artsen oefenen geregeld toe zicht uit en deze kunnen eventueel nog versterkt worden door de dokto ren die bij de drie Nederlandse ba taljons aanwezig zijn. Dokter Nau huys deelde nog mede, dat de muren van de zalen van het hospitaal inmid dels stofvrij zijn gemaakt en de sol daten thans in plaats van op strozak ken in bedden met matrassen zijn ge legerd en over lakens en pyjama's be schikken. Ook hebben zij radiotoestel len ontvangen. Overste Nauhuys zei van oordeel te zijn, dat de A-griep in tijd van oorlog niet zou zijn uitgebroken. „Wij zouden dan namelijk onmiddellijk over grote hoeveelheden entstoffen hebben beschikt. In oorlogstijd is er namelijk geld genoeg beschikbaar en dan kunnen onmiddellijk verscheidene laboratoria worden ingeschakeld voor de vervaardiging van duizenden liters van de Aziatische variant van het A-virus, die dan voor inenting nodig zijn". kend konden worden, hebben momen teel middelmatige teams, die aan elkaar gewaagd zullen zijn. Het ter reinvoordeel kan in deze wedstrijd be slissend zijn. De ontmoeting tussen 's-Hertogen- bosch en Oranje-Zwart belooft zeer spannend te worden, omdat beide elf tallen over goede kwaliteiten be schikt. We houden het voorlopig op een kleine overwinning voor Oranje- Zwart. Het overige programma luidt: Heren: Promotieklasse A: Middel burgM.O.P. II (3); Oranje-Zwart 's-Bosch (1); ForwardBreda (3); Eindhoven—H.T.C.C. II (1). 2e klasse A: RapideD.E.S. (1); WarandeTilburg III (1); Zw.-Wit II —Breda II (1); Push II—Liberty (1). 3e klasse B: Waalwijk's-Herto- genbosch II (1). 3e klasse A: TempoZwart Wit III (2); Tilburg V—Pelikaan (1); Bre da IIIForward II (3)Cadetten Push III (3). Dames, Promotieklasse A: M.O.P. Oirschot (1); Were DiM.E.P. (1); TilburgWaalwijk (1). 2e klasse A: Tilburg IIPelikaan (2): H.O.C.O.—Forward II (1); Were Di II—Push II (2). 3e klasse AM'burgD.E.S. (1); Waalwijk TITilburg III (3): For ward IIIBreda III (1); Push III Liberty (2). de Indonesische minister van In dustrie, ir. Ingkiriwang, heeft aan journalisten medegedeeld, dat de re gering niet voornemens is om de olieterreinen op noord-Sumatra aan de concessiehoudster, de Bataafsche Petroleum Maatschappij, terug te ge ven. De regering zal de exploitatie hiervan zelf blijven voortzetten. Intussen heeft de militaire com mandant van Atjeh de eis gesteld, dat de exploitatie van deze oliegebie- den, die in feite in Atjeh zjjn gele gen, in handen zal worden gelegd van het burgerlijk bestuur van At jeh. (Advertentie) Ja, fijn hè en dat ondanks de hardi tegenwind en de regen! Ben je nu minder moe dan anders 7 Natuurlijk schat, ik ben heleméél niet moe, ik hoef helemaal niet te trappen, zelfs niet om te starten. Die Kaptein-Mobylette met zijn 100% automatische koppeling flitst weg, zodra ik gas geef. Sommige héél dure auto's doen dat ook.' Nu ben je toch zeker blij dat ik zo heb aangedrongen dat je vóór de win ter die vol-automatische Mobylett zou kopen en dat ik je heb helpen sparen. Ja, lieveling, ik ben je zó dankbaar. Straks fijn samen naar de bios! Type S 14: ƒ428,50 S 34: ƒ525..» S 44: 675.(allemaal voorzien van de vol-automatische koppeling Ned, Octrooi No. Y6T77). De van .ouds beroemde Mobylette S 14 nog steeds 375. Op alle types Vredestein banden 30 B - I1956 1957 I 306 304 302 - - AANTAL ONDERGRONDSE ARBEIDERS 100) frr1 week 7 14 21 28 tot juli 4 11 te 25 1 8 15 22 september In bovenstaande grafieken geven wij een overzicht van het arbeiders- en produktieprobleem waar de Limburgse mijnen momenteel mee te kampen hebben. Wanneer men de produktie van het derde kwartaal 1957 vergelijkt met de overeenkomstige periode 1956 ziet men over het algemeen een vrij aanzienlijke daling. Hier boven komt nog het produktieverlies als gevolg van de kortelings ingestelde vrije zaterdagen. In de grafiek die het verloop van het aantal arbeiders uitbeeldt, valt ook op, hoe vooral de laatste weken het cijfer achterblijft in ver gelijking met het vorig jaar. De daling is ten dele veroorzaakt door A-griep anderdeels door d« vrj sterk geworden trekkracht van de Duitse mijnen. Uiteraard schuilt in de daling van het aantal arbeiders ook voor een bilangrijk deel de oorzaak van de huidige produktievermindering.

de Stem | 1957 | | pagina 9