coqnac DUJARDIN Zwart o w YBERT DE GELUIDSMUUR CONCURRENTIESTRIJD TUSSEN KATH. BONDEN „Stof te beperkt en eenzijdig benaderd" Hongaarse priesters geëxcommuniceerd MENING EN COMMENTAAR STRIJD ABNORMAAL LAAG HET INDEXCIJFER Alarm in Den Helder, sloep was te laat Project van bisschoppelijke adviescommissie onuitgevoerd Moeilijkheden generaal GRIEP?? dan COGNAC rond Duitse opgelost Stenen tussen wissel p Wit Hl i TV-R ADIO'TV-R ADIO'TV* TWEEDE BLAD De Koninginnedag-uitzending V.P.R. O. P.v.d.A. royeerde wethouder als partijlid UW TAFELWATER 12,90 Wagons ontspoorden BUS IN RIVIER 28 DODEN UW TAFELDRANK. Voor lamiliegebruik, in l/l literschroefflessen door C Bauer VRIJDAG 4 OKTOBER 1957 •je regering-Adenauer is door de socialisten vaak uitgekreten als de regering van de Ruhr-baron- nen. Deze regering ligt nu echter in een hevig gevecht met deze machtige heren. Ze hebben geen gevolg gegeven aan de dringende raad van minister Erhard, een prijs verhoging voor kolen en cokes uit te stellen. Rechtstreeks heeft de Westduitse regering over deze prij zen niets te zeggen. Dat valt bin nen de bevoegdheid van de supra nationale K.S.G.-autoriteit. Indi rect wil ze de Ruhr-baronnen ech ter mores leren.Door de import van buitenlandse kolen goedkoper te maken, gaat ze de Duitse mijnen onder druk zetten. De regering in Bonn behoeft niet bang te zijn voor een oplopen van de invoer, want de handelsbalans vertoont nog al tijd een geweldig uitvoeroverschot. Zo kan zij dus in de strijd tegen de inflatie een wapen hanteren, dat landen, die met een tekort op de handelsbalans te kampen hebben, niet ter beschikking staat. Er blijkt intussen wel, dat minister Erhard, gesteund door Adenauer, ook de strijd met „de kapitalisten" aan durft. TN de eerste negen maanden van 1957 is het sparen bij de Rijks postspaarbank ver achter gebleven bij dezelfde maanden van 1956. Bespaard werd in de verstreken maanden van dit jaar 45 miljoen gulden tegen 189 miljoen in de overeenkomstige maanden van vo rig jaar. September 1957 was daar bij al een zeer ongunstige maand, want tegenover de inlagen ten be drage van 48,5 miljoen gulden stonden terugbetalingen van 52,3 miljoen. Een ontsparing derhalve van 3,8 miljoen gulden tegen een daling in augustus vgn 4,4 miljoen gulden. Men kan naar allerlei oorzaken zoeken voor dit ongunstige ver schijnsel, oorzaken, waaraan de R.S.P. niets kan doen. Behalve ene. De R.S.P. handhaaft namelijk nog altijd een voor deze tijd ab normaal lage rente van 2,4 pro cent. Aankondigingen, dat dit per centage met 10 procent zou wor den verhoogd, zijn nooit verwe zenlijkt. We hopen, dat bij de be handeling van de P.T.T.-begroting hieraan eens ernstig aandacht wordt geschonken. op de veiling te Rotterdam wor den op het ogenblik zeer hoge prijzen voor aardappelen betaald. Vroeg gerooide soorten kleiaard - appelen doen in de laatste weken Woensdagnacht is er ernstige on gerustheid geweest over een sloep met acht leerlingen van de zeevaart school Den Helder, die vermist werd. Om twee uur in de nacht voer het vissersvaartuig „Texelstroom" uit, om op de Waddenzee naar de sloep te zoeken. Verschillende andere vaar tuigen en reddingsboten werden ook ingeschakeld om aan de speurtocht deel te nemen. De sloep had omstreeks 17.00 uur Den Helder verlaten om op de Texelse stroom wat te spelevaren en tegen zonsondergang terug te keren. Tegen het aanbreken van de dag, steeg een „Neptune"-vliegtuig van f i Zegveld Valkenburg op. Dit toe stel zocht de omgeving van Texel af. Hater werd bekend, dat de sloep terecht was. Ze lag op de Tessel- stroom en alles was wel aan boord. De sloep was tussen Den Oever en Den Helder aan de grond gelopen. (Advertentie) f 10,- tot f 14,50 per 100 kg. Zand- aardappelen, die anders gewoon lijk lager in de markt genoteerd staan, doen nu gemiddeld een zelf de prijs als de kleiaardappelen, al dus blijkt uit een mededeling van het produktschap voor aardappe len. Een en ander valt niet te ver wonderen na de zware regenval, welke het rooien bemoeilijkt en de kwaliteit drukt. Dit is weer een ongunstige fac tor in de strijd om het indexcijfer op zo laag mogelijk peil te houden. Toen van de zomer dit cijfer als gevolg van hogere prijzen voor aardappelen en fruit een onver wacht sprongetje maakte, werd gezegd, dat dit maar tijdelijk zou zijn. Ook in de toelichting op de begroting van Sociale Zaken is nog de verwachting uitgesproken, dat deze verhoging wel weer zal zijn verdwenen aan het eind van het jaar. Het ziet er nu echter naar uit, dat dit te optimistisch gezien is. Het maakt het volhouden van de regeringspolitiek „Geen loons verhoging in 1958" er niet gemak kelijker op. Naar aanleiding van het verbreken van de overeenkomsten tussen A.R.K.A. en K.A.B. alsmede A.R.K.A en K.A.B.O. (katholieke bond van overheidspersoneel) stelt „De Tijd" vast. dat twee van elkaar onafhan kelijke katholieke organisaties, die voorheen resp. de handarbeiders en de hoofdarbeiders organiseerden, in een onverkwikkelijke concurrentie strijd gewikkeld kunnen worden. Een blamage voor het katholieke sociale organisatieleven zo gaat het Am sterdamse blad verder -. „Dit had waarschijnlijk voorkomen kunnen worden, wanneer de sociale organisaties meer spoed betracht hadden met een nieuwe vormgeving, waarvan de noodzaak reeds kort na de bevrijding werd ingezien, maar waarover blijkbaar geen overeen stemming mogelijk is. De door het Episcopaat ingestelde commissie- Beaufort heeft reeds enige jaren ge leden een rapport uitgebracht, dat echter vergezeld werd van een dus- ,,Geen twijfel kan er na onderzoek van het gebeuren by de televisie-uit zending op 31 augustus 1957, gewyd aan het oude feest van Koninginne dag, bestaan, dat de leiding van de V.P.R.O. is bezield geweest van de eerlijke behoefte in deze uitzending de grootheid en onaantastbaarheid te doen uitkomen van H.K.H. prinses Wilhelmina gedurende haar koning schap. Evenmin is twijfel mogelijk aan het feit, dat de goede bedoelingen in het geboden programma onvol doende tot haar recht zijn gekomen". Dit wordt gezegd door het comité van de V.P.R.O., dat een onderzoek moest instellen naar de televisie-uit zending op 31 augustus, die zoveel deining veroorzaakte. Het V.P.R.O.-bestuur geeft hierbij nog als toelichting: „Aan de hand van beelden van de Koninginnedagviering gedurende de regeringsperiode van koningin Wil helmina, gezien tegen de achtergron den der algemene situatie van ons volk en in verband met de grote moeilijkheden en tegenslagen, welke ook in deze periode moesten worden overwonnen, werd getracht de per soonlijkheid van koningin Wilhelmina als onaantastbaar boven alle tegen slag uitrijzende gestalte te laten zien. Glorieus en overwinnend, gelijk dit in het van alle kanten gewaardeerde slot van Wim Kan werd gebracht. De stof werd echter te beperkt en te eenzijdig benaderd. Hierdoor werd geen voldoende recht gedaan aan het geen men wilde brengen. Bovendien werden stukken in 't programma ge bracht, welke daarin niet, en zeker niet in de gekozen vorm, mochten voorkomen. Daarenboven werd bij de voorbereiding vergeten, dat juist dit programma zich richten moest tot heel het volk en dat daarom gerekend had moeten worden met de aard en de levenshouding van grote groepen van ons volk en de in hen levende gevoelens bij hun benadering van het onderwerp der uitzending". De V.P.R.O. gaat nu een televisie programmacommissie instellen. Zij zal geestverwanten, die op verschil lend levensterrein deskundig zijn, uit. nodigen in deze commissie zitting te nemen. Bij de samenstelling zo wordt gezegd zal er voor worden gezorgd, dat de verschillende inzich ten, die in het vrijzinnig protestantis me bestaan over een aantal vraag stukken. tot hun recht komen en dat ook de verschillende generaties ver tegenwoordigd zijn. Tijdens een ledenvergadering van de Partij van de Arbeid te Apeldoorn is bij schriftelijke stemming de wet houder van openbare werken, de heer S. Ruiter, als lid van de partij ge royeerd. De heer Ruiter is indertijd, eerst tijdelijk, later definitief, voor de PvdA als wethouder benoemd in de plaats van de heer J. H. de Groot, die wegens ziekte deze functie niet langer kon vervullen. Daarbij zou de afspraak zijn gemaakt, dat de heer Ruiter zou aftreden, wanneer de heer de Groot weer in staat zou zijn zijn werkzaamheden te hervatten. Toen dit aan de orde was weigerde de heer Ruiter echter heen te gaan, waardoor er een hevig meningsver schil ontstond. De PvdA-raadsfractie distancieerde zich enkele maanden geleden van de heer Ruiter, nadat deze door de ledenvergadering reeds als lid was geschorst. Nu is hij defi nitief geroyeerd. Ingevolge een decreet van de H. Congregatie van het Concilie, dat Hongaarse priesters verbiedt poli tieke werkzaamheden te verrichten en zitting te hebben in het parlement, zijn twee Hongaarse priesters, Miklós Beresztoczy, voorzitter van het natio naal vredescomité voor katholieke priesters, en Richard Horvath, vice- voorzitter van deze organisatie, thans automatisch geëxcommuniceerd. Het desbetreffende Vaticaanse de creet, dat enige tijd geleden afkwam, bedreigde iedere Hongaarse priester met automatische excommunicatie, waneer hij niet binnen een maand van zijn politieke activiteiten en zijn zetel in het parlement zou afzien. Beide priesters behoren tot het bis dom Esztergom, de zetel van kardi naal Mindszenty. Een vroeger de creet van de Congregatie van het H. SPA Vooi lamiliegebruik, in i'/i literschroefflessen Concilie, de dato 21 januari 1957, ex communiceerde Horvath reeds van wege zijn werkzaamheden in het zo genaamd nationaal comité van vre- despriesters. Deze uitsluiting uit de Kerk werd later opgeheven, toen de vredespriesters, onder wie ook Hor vath, zich aan hun bisschoppen onder, wierpen en trouw zwoeren aan de H. Stoel. De mededeling in de Osservatore Romano van de excommunicatie van deze twee priesters volgde op een verklaring van het hoofd van het Hongaarse bureau voor Kerkelijke Aangelegenheden, Janos Horvath. Volgens deze verklaring had de Hongaarse regering de bisschoppen in het land gevraagd het decreet van de H. Congregatie van het H. Concilie, dat priesters verbiedt een zetel in het parlement te bezetten, niet te wil len erkennen. Het officiële orgaan van het Vati- caan antwoordde hierop: „Wij we ten niet of de heer Janos Horvath zijn uitlating serieus meende of het pers bureau onjuiste informaties gaf. In ieder geval blijft bestaan, dat geen communistische autoriteit de tenuit voerlegging van het nieuwe decreet kan voorkomen." danig aantal mindeheidsnota's, dat het Episcopaat zich niet aan een uit spraak vaagde, zoals in 1916 gedaan werd. Zoveel mogelijk rekening hou dend met de in het rapport en de minderheidsnota's vervatte desi derata heeft de bisschoppelijke adviescommissie voor sociale aan. gelegenheden toen een structuur schema opgesteld, dat aan de orga nisaties werd voorgelegd en dat voor zag in de oprichting van een katho liek verbond van de arbeid, waarin drie vakcentrales - voor handarbei ders, mediale groepen en leidingge venden - federatief zouden samen werken en waarin plaats zou zijn voor gedifferentieerde bedrijfsbon- den". „Het is geen geheim, dat dit pro ject vooral bij de K.A.B. weerstan den heeft opgeroepen. Zij verwerpt de federatieve grondslag cn meent, dat zij zelf - en zij alleen - kan uit groeien tot een katholiek verbond van de arbeid, wanneer de mediale en leidinggevende groepen maar bereid zijn tot de K.A.B. toe te treden. De vrees voor nivellering weerhoudt de ze groepen echter hiervan. En zo blijft de bestaande situatie gehand haafd, met een thans onverkwikke lijke concurrentiestrijd als sympto matisch gevolg." „In de huidige omstandigheden kan nauwelijks verwacht worden, dat het Episcopaat bindende richtlijnen zal uitvaardigen inzake de nieuwe struc tuur van het katholieke sociale orga nisatieleven. Wel ligt het voor de hand, dat er nu meer stemmen zul len opgaan voor de oprichting van een mediale vakcentrale, die een daadwerkelijk begin zou kunnen zijn van een nieuwe vormgeving, zoals de bisschoppelijke adviescommissie heeft voorgesteld. Wanneer de me diale hoofdarbeiders tot een gemeen schappelijk optreden kunnen komen en via een eigen vakcentrale een plaats in de verschillende organen van overleg claimen, kan misschien een begin gemaakt worden met het geen de bisschoppelijke adviescom missie als de beste vorm van een nieuwe structuur ziet." (Advertentie) moe van het wandelen... ...geef die voeten rust! Utt d« nieuwe Pantolux „Pinguïn" serie I Van waterafstotend fluweel met onverwoestbaar schuimrubber onderwerk. Warme teddy-voering! „Pinguïn" serie vanaf 7,95-12,90 pantoffelspecialist wel beter, niet duurder! Besprekingen, die de Westduit se minister van landsverdediging Strauss met zyn voornaamste mede werkers heeft gevoerd, hebben ge leid tot oplossing der moeilijkheden, die waren gerezen na het ontslag van generaal Mueller-Hillebrand, hoofd van het bureau personeel" van het Westduitse leger. Laatstgenoemde had zich, als ge meld, verzet tegen de bevordering van een bepaalde overste tot kolonel, omdat deze z.i. in de afgelopen oor log ,,niet voldoende onderscheidingen had behaald." (Advertentie) goud Q llt», O Toen de generaal, die ter bespre king van een en ander op het minis terie van Defensie was ontboden, daar na een half uur wachten nog niet door de minister ontvangen was, vertrok hij, en schreef zijn chef dat hij „nog nimmer tevoren een half uur had moeten wachten, zonder ont vangen te zijn." Hierop werd hij, althans volgens de oorspronkelijke lezing, prompt ontslagen. Minister Strauss heeft thans ech ter verklaard dat generaal Mueller- Hillebrand niet ontslagen is, doch dat hij een „andere, voor hem geschikte post" zal krijgen. In kringen van het Westduitse mi nisterie van Landsverdediging wordt nadrukkelijk verklaard dat er geen sprake is geweest van een georga niseerd verzet door officieren tegen het oorspronkelijk gemelde ontslag van generaal Hiflebrand. De betrok kenen waren het niet eens met het optreden van de generaal, doch zij hadden bezwaar tegen de wijze, waarop hem, naar aanleiding hier van, ontslag uit de dienst was ver leend. Minister Straus heeft de toedracht in deze aangelegenheid in een aan de Westduitse weermacht gerichte dagorder uiteengezet. Hierin wordt onder meer vastgesteld dat er geen sprake is geweest van tegenstellin gen tussen de minister en zijn mili taire medewerkers over de opvatting, dat de militaire leiders de uitvoer ders zijn van de besluiten der rege ring. Woensdag zijn bij het binnenrijden bij het station Ter Apel van een goe derentrein vier wagons uit de rails gelopen. Twee zijn er gekanteld. De ontsporing werd veroorzaakt doordat de tongen van een wissel door stenen van elkaar werden gehouden. De rijkspolitie en de spoorwegrecherche zoeken uit hoe de stenen tussen de wissels zijn gekomen. Vermoedelijk zijn jongens uit de buurt de schuldi gen. 4 ZOENEN Een vrouw uit Norwalk heeft S het van de rechter gedaan ge- J kregen, dat een spoorwegmaat- schappij haar een schadeloos- 5 stelling van 60.000 gulden zal moeten betalen. Bij een trein- ongeluk werd haar man on- langs aan het gezicht gewond, 1 zodat hij haar niet meer kon zoenen op de manier, die ze van hem gewend was. Opnieuw Een dezer dagen zal juffrouw Mabel Curtis uit Watlhamstow op nieuw in dienst treden bij het plaat selijke telegraafkantoor. Daar werk te ze als stenografe tot ze gepen sioneerd werd. Onze Mabel is het niets doen echter moe en daarom heeft (ze beleefd gevraagd of ze weer mocht beginnen. Mabel is in middels tachtig jaar. Helpen De 23-jarige Robert Hausman uit East Hampton sprong onmiddellijk bij, toen er vrijwilligers werden ge vraagd voor het dreggen in een meer, waar iemand verdronken zou zijn. Hij hielp een poosje verwoed mee en hoorde toen, dat hij zelf werd vermist en dat hij dus in feite op zoek was naar zich zelf. Onze Robert heeft de andere vrijwilligers maar gezegd te stoppen. Tactiek In Rochester heeft de heer Char les Chiarenza de première van een nieuw soort diefstal meegemaakt. Hij werd 's nachts wakker door luid gebons op de voordeur. Onze Char les ging voorzichtig kijken, maar zag niets. Onverrichterzake keerde hij dus naar zijn slaapkamer terug om nog juist de hand van een me neer te zien, die door het open raam naar zijn portefeuille had gegraaid. De politie is al zo ver met het on derzoek gevorderd dat zij aanneemt, dat de meneer van de hand eerst op de deur heeft gebonsd en zijn slag heeft geslagen, toen Charles naar voren sloop. Branden De heer Harold Weber uit Olney maakte zich op een gegeven mo ment zo kwaad over een zwerm bijen, die in zijn boerderij was gehuisvest, dat hij besloot het ge val uit te roken. Hij verbrandde meer dan'5000 balen hooi, 200 liter benzine, drie ton graan, al zijn schuren, de garage, zijn wo ning en inderdaad ook de zwerm bijen. Kunst De succesvolle kunstenaar Wil liam Green uit Londen heeft on langs uitgelegd hoe hij de schilde rijen maakt, die hem minstens 3000 gulden per stuk opbrengen. „Je legt gewoon een stuk linnen op de grond en daarnaast knijp je een aantal verftubes leeg. Dan doe je je schoe nen en kousen uit en vervolgens ga je van de verf op het linnen sprin gen. Als je dat een tijdje gedaan hebt pak je de fiets en rijd je dwars door de verf het doek op en daarna wrijf je met een handdoek het hele spul nog eens goed door elkaar. Tenslotte verkoop je het doek voor minstens drieduizend gulden", al dus Green. piet! Kom es gauw.ljs— ZATERDAG 5 QKTOBER 1957 HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 V.d. vrouw. (9.35-9.40 Waterst.). 10.00 V.d. kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Promenade ork. en sol. (12.30-12.33 Land- en tuinb.meded.). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13.30 Amus. muz. 14.00 V.d. jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Boekbespr. 14.50 Gram. 14.55 Accord, ver. 15.15 Kro niek v. letteren en kunsten. 15.40 Ge mengd koor. 16.00 V.d. jeugd. 16.50 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.20 De springplank. 17.40 Lichte muz. 18.00 Journalistiek weekoverz. 18.10 Gram. 18.15 Pari. overz. 18.25 Strijkkwart. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Commen taar op het nieuws. 19.15 Kamerork. en solist. 20.15 Lichtbaken, caus. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Gevar. progr. 22.10 Amus. muz. 22.35 Wij luiden de zon dag in. Aansluitend: Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.22-24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 V.d. vrouw. (9.35-9.40 Water st.). VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgescha keld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA 10.20 Zigeunerork. 10.50 Buitenl. week overz. 11.05 Hoorsp.: Annemarieke. 11.35 Cello en piano. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Promena- de-ork. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Lichte muz. 14.25 V.d. jeugd. 15.00 Zangver. 15.15 Wenkend perspectief, caus. 15.30 Kamerork. 16.25 Lichte muz. 17.00 Gevar. muz. 17.30 Act. 18.00 Nws. en comm. 18.20* Lichte muz. 1845 Regeringsuitz. Atlantisch Allerlei. Een en ander over de vijftien landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Aritistieke Staal kaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Godsdienst voorheen en thans, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Klaver vier. 20.15 Boccaccio, operette (verkort). 21.10 Gevar. progr. 21.55 Soc. comm. 22.10 Lichte muz. 22.40 Gram. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL 324 m. 12.00 Gram. 12.25 Idem. 12.30 Weerber. 12.34 Caus. 12.45 Gram. 13.00 Nws. 13.11 Muz. kaleidoscoop 14.30 Journ. 15.00 Gram. 1515 Accord, muz. 15.30 Gram. 15.45 Accord, muz. 16.00 Gram. 16.15 Omr. ork. 16.45 Engelse les. 17.00 Nws. 17.10 Dagklapper en lit, 3cal, 17.20 Gram. 17.30 Gemengd koor. 18.00 Gram. 18.30 V.d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Ork. conc. 21.00 Gram. 21.15 Amus. ork. 22.00 Nws. 22.11 Verz. progr. 23.00 Nws. 23.05-24.00 Nws. BRUSSEL 484 m. 12.15 Gevar. muz. 13.00 Nws. 14.00 Vrije tijd. 16.00 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Eel Canto. 18.00 V.d, sold. 18.38 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.10 Vrije tijd. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. Televisie ZATERDAG 5 OKTOBER 1957 AVRO: 17.00-17.30 V.d. kind. VARA: 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Modeshow 20.30 Muzikale avonturen in een Amster dams pension. 21.15 Vraag- en antwoord spel. NTS': 22.15-23.00 Eurovisie: Ijs- revue te Parijs. FRANS-BELG.: 19.00 V.d. jeugd. 19.30 Luchtvaartkron. 20.00 Act. 20.40 TV-spel met muz. 22.15 Eurovisie: IJsrevue in Parijs. 23.00 Wereldnws. VLAAMS-BELG.19.00 V.d. jeud. 19.15 De watertor. 19.30 Nws. 19.40 De week in beeld. 20.15 Modeshow, cabaret en vraag- en antwoordspel. 22.15 IJsfestival. 23.00 Nws. (Advertentie) fiescherm Uw keet in voorkom :rkowfliel<J met «n vo< 'jrerkoi In Spanje, tussen Cuenca en La Roda, is een bus in de rivier de Ju- car gestort Acht en twintig inzit tenden zijn omgekomen. Vier mensen hebben het ongeluk overleefd. (Advertentie) 10) Dat van die man al die jongens in de ze zaal, dat had Tony me nooit ver teld. Misschien omdat hij niet wist, dat er iets van te vertellen viel. Misschien ook omdat je het niet vertellen kunt. Zou ik hem ooit omstandig het nuch tere, zich tientallen malen herhalen de feit vertellen dat er iemand is die tegen je zegt: ,.Er is een brand in de Woodstock Road. En denk er om ik wil het nog in de posteditie meenemen! Er kwam nu een andere man op het podium, die uitgebreid over de navigatie begon te praten. Zijn komst onderbrak mijn gedachten en ik voel de dat ik aan mijn tenen niet langer genoeg had. Mijn kuitspieren begon nen zich regelmatig om beurten te spannen en te onstapnnen. Ik keek op mijn horloge. Nog ongeveer twee uur, dan zou ik voor uren opgesloten zitten tussen het waanzinnige geluid van de motoren. Langzaam schuifelde ik langs de wand naar de deur en sloop naar buiten. In de squadron mess schetterde de radio, maar er v/as niemand om naar de ongeveer honderdduizendste uitvoering van Harlem Night" te luisteren. Ik ging zitten en probeerde wat te lezen maar !?a ''Gn beer dezelfde bladzijde gaf 1 j Ergens ver weg klonk gaempt het aanslaan van een vlieg tuigmotor. Het geluid stierf weg, zwol weer aan en verstomde daarna ge- bccl- Dan begon het weer opnieuw. Misschien de buitenste bakboordmo- tor van H-voor-Harry, die 's middags bij het testen niet goed wilde lopen en nu door de technische dienst werd nagekeken. Ik keek op mijn horloge: nog on geveer een uur en vijf en vijftig minu. ten. Hoe zouden de Flak en de zoek lichten er uitzien van een hoogte van vijfduizend meter? Hoe zou het zijn om langs de trillende straal van een zoeklicht recht in het verblin dende hart van de lampen te kijken' Over vier en twintig uur is alles vooorbij, zei ik tot mezelf. En ik probeerde me te herinneren wat ik precies vier en twintig uur geleden deed teneinde mezelf aan te tonen hoe snel een etmaal kan gaan. Ik keek op mijn horloge: nog één uur en twee en vijftig minuten. Aan de Hollandse kust stond nogal wat Flak dat had ik wel opgevangen bij de briefing. Ik bedacht me hoe we vroe ger als jongens met een windbuks schoten en hoe moeilijk het was op klaarlichte dag een lucifersdoosje te raken op vijftien pas afstand; een lucifersdoosje dat doodstil stond. Een v) egtuig op zeven duizend meter hoogte is van de gerond gezien klei ner dan een lucifersdoosje, zei ik tegen mezelf, en bovendien beweegt het. én het is geen dag, maar nacht; je kunt het niet zien. Per slot van rekening is het waanzin wat de Flak doet, in het wilde weg schieten op een onzichtbaar stipje in het onein dig heelal. Maar de Flak is geen windbuks, zei ik tegen mezelf, en er is óók nog radar en er zijn luister apparaten en nachtjagers en de dui vel mag weten wat nog meer voor helse triomfen der techniek, in han den van mannen die hun tot het uiterste gespannen lichaam en geest in dienst hebben gesteld van deze ene grote hartstocht: ons als een brandende fakkel langs de donkere hemel te zien vallen. Ik keek op mijn horloge: nog één uur en zeven en veertig minuten. ...nog één uur en vier en veertig minuten. ...nog één uur en twee en veertig minuten. ...nog één uur en veertig minuten en ongeveer twintig seconden. Over niet meer dan twintig uur is alles voorbij. De bemanningen kwamen binnen- slenteren. De briefing was voorbij. Er vormden zich groepjes van man nen die op gedempte toon met el kaar gingen staan praten. Ik zat er wat verloren tussen; de fotograaf was naast me komen zitten, maar we zeiden geen woord tegen elkaar. Nie mand bemoeide zich met ons. Ik probeerde mij te concentreren op een der vele gesprekken in mijn nabij heid, maar na enkele ogenblikken ontglipte he$ mij weer in de zee van woorden dié rondom mij ruiste. „Si garet?" zei de fotograaf en hield me een pakje geopend voor. Ik nam er een uit en een paar minuten rook ten we zwijgend. „Nou", zei de foto graaf, „dan gaat het dus gebeuren." „Ja", zei ik, ,,ja". „Is het voor jou de eerste keer?" vroeg de fotograaf voorzichtig. Als ik het ontkend had, zou hij ooit toegegeven hebben dat het voor hem wél zo was. „Ja", zei ik, „de eerste keer." „Mij ook", zei hij opgelucht, „hoe voel je je?" „Helemaal niet lekker." Ik had er geen behoefte aan mijn gevoelens te verbergen. Er werd een stoel naast me aangeschoven en ik keek opzij. Het was Tony. „Ik had je toch maar liever meegenomen op een wat rus tiger tochtje, Dave", zei hij onge woon hartelijk. „Och...", weifelde ik, maar ik maar ik hoefde hem niets wijs te maken. Ik voelde plotseling een war me golf van vriendschap in mij op wellen: „Ik geloof dat ik het niet zou doen als ik niet met jou mocht meevliegen, Tony. Verdomd, dat meen ik". „Dank je wel", mompelde hij. „Nou denk je natuurlijk dat ik me verplicht voel 'n complimentje terug te maken, maar dat is niet zo. Ik ben er al langer dan vandaag een beetje trots op, dat je met mij meegaat. Al knijp je hem nou als de hel, je moet tóch wel lef hebben om dit vrijwillig te doen. Zo zouden er niet veel zijn. En dat je speciaal mij uit gekozen hebt...", hij aarzelde even verlegen, „nou, dat voel ik natuurlijk Ook weer als een compliment". We zaten even zwijgend naast elkaar en ik bedacht me hoe vreemd het was dat twee volwassen mannen zo week konden doen. Of was het alleen maar een van die zeldzame ogenblikken, waarin een man eens over zijn valse schaamte heenstapt en iets van zijn gevoel laat blijken? De minuten druppelden traag voor bij. Ik had tenslotte het gevoel dat iedereen in mijn nabijheid naar me keek, naar mijn handen die ik vóór mij rp het tafelblad licht zag trillen, naar mijn gezicht dat volgens mijn gevoel vreemd vertrokken moest zijn van de mislukte pogingen mijn ze nuwachtigheid te verbergen. Pas la ter, toen alles achter de rug was, rea liseerde ik mij dat ik in die uren voor het vertrek mijn beroep verloochend had. Ik had moeten spreken met de anderen, hun gevoelens peilen. Dan zou ik waarschijnlijk ook ontdekt heb ben dat ik niet de enige was die voor het eerst meeging. Dat er jongens waren, die niet zoals ik zonder enige verantwoordelijkheid in een hoekje weggehurkt werkeloos konden blijven maar die dit bange onbekende tege moet gingen als staartschutter, uren lang opgesloten in de eenzaamheid van hun glazen koepel, wachtend op de Duitse nachtjager die plotseling als een donkere schim zou komen neerduiken met het vlimmend knip ogen van de mitrailleurs langs zijn vleugels. Als ik in de uren voor de aanval met die jongen gesproken had zou ik geweten hebben, dat hij in ieder geval wel wat anders te doen had dan op mijn nervositeit te let ten; hij had genoeg aan zichzelf. Zo als allen genoeg aan zichzelf hadden, ook zij die de laatste maanden al zó vaak boven Duitsland waren geweest dat slechts uit hun opgeschroefde vro lijkheid bleek hoezeer zij toe waren aan overplaatsing naar een rustiger grondbaan. De anderen gingen zich kleden. Ze gaven me de raad om onder het dik ke, elektrisch verwarmde pak veel ondergoed aan te trekken. Toen wer den we in grauw geschilderde auto bussen naar de toestellen gereden, een sombere rit in de schuddende wagen bij het enkele blauwe lamp je. Het was als de eerste vroege rit van een stadsbus; de mensen komen uit de warme beschutting van hun huizen en gaan onwillig, ieder met hun eigen gedachten, de nieuwe vreemde dag tegemoet. Maar een maal weggesloten in de voor mij on wennige bekrompenheid van de Lan caster werd het anders. Er waren korte bevelen van Tony, die door een ander werden herhaald. Het was een hele reeks en er scheen geen eind aan te komen, een laatste con trole. Maar het was a het deprime rende niets doen van de afgelopen uren een aktiviteit die weldadig aan deed. De vier motoren begonnen stuk voor stuk na een korte, stotende aar zeling hun schor gebrul ,dat het gehe le toestel doordrong en het geluid van onze stemmen hulpeloos zwak maakte Langzaam hobbelden we in een lan ge rij langs de flauw verlichte baan, bleven toen weer staan. Eén voor één waggelden de toestellen over de ver lichte startbanen een waggelen, dat langzaam overging in de strakke beweging van de toenemende snelheid. Tot aan het einde, laag zwevend boven de grond, de donkere vorm uit het licht verdween in de donkere avond en nog slechts te volgen bleef door de lichten, die nu vrij snel hoogte wonnen. Zo zag ik de andeien gaan, zo moeten ook weer anderen ons hebben zien ver vagen uit het schijnsel der startbaan verlichting. De rest was een nachtmerrie. Niet in de betekenis die men meestal aan het woord hecht: één langdurige ver schrikking zonder eind, want zo is een ware nachtmerrie niet. In mijn herin nering neemt die nacht een eigen vreemde plaats in. Al het andere uit het leven kan ik mij in verschillende graden van duidelijkheid voor de geest halen, sommige dingen weet ik nog zó vaag dat ze niet meer dan een wazige impressie zijn. Maar ze blijven altijd verbonden met de rea liteit; ze zijn eens waar gebeurd. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 5