Kritiek van op plannen Antwerpen 1 :e Fil m s Onderschatting hooggebergte velen fataal van het was voor GR/EP? Daar gaat hij weer: het Goddelijk avontuur tegemoet Normalisatie Wester schelde weer op de voorgrond Te snelle chauffeur voor kantonrechter Middelburg Korfbal XII tegen Belgen Alpinisten met lage schoenende ergernis van gidsen en bergbewoners SPORTM KORT 13 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 4 OKTOBER 1957 13 ren TERNEUZEN SAS VAN GENT HULST AXEL IJZENDIJKE OOSTBURG GOES VLISSINGEN MIDDELBURG Novum in Zeeland Ned. biljart kampioenschap in Middelburg Bromfietser overleden bij aanrijding te Middelburg W.-Zeeuwsch- Vlaamse brandweer naar België Door machine geraakt en overleden Bevordering bij de Visserij politie EXAMENS Vierde Wallenloop 20 oktober te Hulst MARKTEN WATERSTANDEN haar me- toe op het n voor de e zorgen, cht waar- zerbonden rordt een ipelregels. gselement uilen vlak dsinstalla- rden be- 3 voor de en op het ende aan- e speciaal IBBEN NG obers heb- niging op- ,.De post- leden toe men: M. n, secreta- tster en P. dijk leden. :este post- .Vrienden- R rd door de geraakte 'S de Lage- inzittenden, i, kwamen t pak vrij. >t veronge- oot getrok- US ook deze worden ge- eester der 'icavet. De oktober. De een lokaal chool. WORDT ÜAAL estedingsbe- •ing gegeven vorderd sta- oor de bouw astieklokaal lat. Het ge- tarom naar zocht en die malige r.k. n. De oude een geheel opgeschil- ns als repe- uimte benut een dringen- ndbouwscho- •an de vrij et aan alle lie als nood- en welkome in het dorp bestaat aan or alle scho- tVINGEN nieuwe uit leiding van t Sint Kruis dezer dagen le Directeur het Oudheid- te Amers- De directeur ogenschouw entueel ver- oeslissing te de beperkte in de gevon- belang kun- 't gemeente, e ter zijner rd. Dr. Gla- gen dermate inter met de nate zal wor- ERMIS VAN gers organi- om de ker- lijker te ma- hardloopwed- rs boven de was de baan nremise. Ne gers gaven d op. Bij de ers nog eens ïasseerd. De nend. Joseph enslotte win- van het tal- j uit handen schone een ipia 8 uur: De rode baret uur: Op naar uw 8 uur: Vo- :in v. Köpenick De laatste :oon van Sind- ra: -Safari, ïst grijpt in. ergadering De ensohieting op ïpia 8 uur: van Dijk 7,30 bijfilm Wagon ;,30 en 9 uur: 8 u.: Puberteit v 3 uur: Kitty Nijs 3 uur: ive 2 uur: De rode baret uur: Op naar uw 8 uur: Vo- yn 3 uur: i.in v. Köpenick n: De laatste :oon van Sind- ra: Safari, ïst grijpt in. Reeds eerder hebben wij mel ding gemaakt van de grote plannen, welke de Belgische regering op touw heeft gezet voor de uitbreiding van de ha- van van Zeebrugge. Deze zou geschikt gemaakt worden voor schepen van 80 duizend ton, terwijl Antwerpen nu nog maar schepen van 35 duizend ton kan ontvangen. De bedoeling hierbij was van Zeebrugge een aanleghaven voor petroleumtankers te ma ken. Tevens zou in deze Noord zeehaven een werf of dok voor schepen tot 100 duizend ton worden gemaakt, waarvoor een maatschappij van de bekende reder Onassis gegadigde was. Er werd tevens gedacht aan een oliepijpleiding van Zee brugge naar Antwerpen. De plannen werden gemotiveerd met het voortdurend toenemen van de tonnage der olietankers, waarvan er nu een van 100 duizend ton in Ja pan op stapel staat. Om voor Antwerpen de pil te ver gulden, dat Zeebrugge het naar de kroon zou gaan steken, heeft de Bel gische regering tegelijk haar voorne men kenbaar gemaakt de nationale Scheldehaven uit te breiden en te verbeteren, zodat daar schepen van 50 duizend ton zouden kunnen binnen lopen. De uitvoering van de plannen zou echter uitstel lijden en pas in 1960 een aanvang nemen, omdat er ten aanzien van de technische mogelijk heden in Zeebrugge nog heel wat moet worden nagegaan en gestudeerd. Dit niet ten ongerieve van de minister van Financiën, die al geld tekort komt en in Amerika leningen sluit om de reeds eerder op het program geplaatste grote werken te verwezen lijken. Men zag dan ook in het plan voor Zeebrugge voornamelijk een ma noeuvre van de minister-president Van Acker, om te Brugge, waarvan hij afkomstig is, zijn kandidatuur en zijn partij bij de a.s. verkiezingen een extra goede kans te bezorgen. Maar intussen verluidt, dat de re gering 60 miljoen franks ter beschik- Op 3 juli kwam L. voor, omdat hij king wil gaan stellen voor de oprich ting van een scheepswerf te Zee brugge. Perscoti ferentie Segers In Antwerpen is nu door het arron dissementshoofdbestuur van de C.V.P. een persconferentie gehouden, waar op oud-minister P. W. Segers kritiek heeft geoefend op de regeringsplan nen voor Zeebrugge. Hij betwistte, dat deze plannen op slechts 750 mil joen franks zouden komen te staan, zoals de regering had voorgerekend. Hij verklaarde ook, dat men in Ant werpen helemaal niet gesteld is op een oliepijpleiding van Zeebrugge naar de Scheldehaven. Ook meende hij, dat de toekomstige tonnenmaat van grote schepen in het algemeen de 40 tot 50 duizend ton niet te boven zou gaan. Wanneer er dus met het oog op de ontwikkeling van het scheepvaartver keer voor België conclusies waren te trekken, moest toch in de eerste plaats worden besloten tot het bevaarbaar maken van de Schelde tot in Ant werpen voor een tonnage van 50 dui zend ton. De mogelijkheid hiervan werd in een rapport van ir. Bonnet aangetoond, die zelfs in een tweede rapport de aanpassing van de Ant werpse haven voor schepen tot 100 duizend ton te realiseren achtte. De heer Segers heeft de ongerust heid van Antwerpen vertolkt over investeringen in de haven van Zee brugge, die zouden worden gedaan, terwijl de Scheldehaven nog aan de moderne eisen van het scheepvaart verkeer kan en moet worden aange past. Men wil in Antwerpen, dat de noodzakelijke verbeteringen aan de Scheldehaven door en voor zullen gaan. Dit opnieuw bevestigde Antwerpse streven brengt de normalisatie van de Schelde naar de voorgrond, waar mee van Nederlandse zijde een rege ling voor de indijking van het Land van Saeftinge te verbinden is. De kritiek van Antwerpen op de plan nen van Zeebrugge heeft daarom ook voor Nederland, speciaal voor Z. Vlaanderen belang. Zij kan de mo dernisering van de Antwerpse haven verhaasten en daarmee ook de oplos sing van Zeeuwse kwesties rond de Westerschelde naderbij brengen. De Westdorpse vrachtrijder O., die op 16 september jl. met zijn 10-wie- lige vrachtauto en een aanhangwagen over rijksweg 58 bij Kruiningen reed, had er een vaart van 70 a 75 km per uur „in" zitten. Een te hoge speed voor zo'n samenstel, waarvoor de maximum snelheid 50 km is. De of ficier van justitie bij het Middelburg se kantongerecht, waarvoor O. woens dag verscheen, wees er met klem op dat er over het algemeen veel te hard gereden wordt met vrachtwa gens en hij eiste f 50.boete. De vrachtrijder gaf toe, dat hij harder had gereden dan 50 km. „Want anders is de snelheid onvoldoende in verband met kruissnelheid en toeren tal". Dat hij meer dan 70 km per uur gereden had, wilde er bij hem niet in. De kantonrechter raadde hem aan een goede snelheidsmeter aan te schaffen en veroordeelde O. tot f 35 - boete. Ttitijfelgevol De jeugdige Kapellenaar J. L. zou onlangs zonder licht op de fiets ge reden hebben. Toen de wachtmeester hem sommeerde om te stoppen, gaf hij hieraan geen gevolg. Luxor draait een vrolijk ver haal van Martin en Lewis, ,,Op naar Hollywood" (A), een amu sant geval over artiesten die hun geluk gaan zoeken. De namen van de hoofdrolspelers zeggen al ge noeg: veel onzin, om eens ple zierig te lachen. Verder „Moor dende handen", (Cl), een thril ler, waarin een gewetenloos in dividu zich van een onschuldig meisje bedient om een perfide moord tot uitvoer te brengen. Een spannend verhaal. Concertgebouw geeft „Vogelvrij verklaard", een verhaal over avonturiers, vol spanning en ro mantiek. Olympia vertoont „Piroschka", de al vaker besproken film over een jonge student die tijdens een vakantie in Hongarije een lief meisje ontmoet. Er ontstaan in tussen echter allerlei verwikkelin gen, want de jongeman was al verliefd. Het wordt nog lastiger als de jonge Piroschka eigen ini tiatief ontplooit, maar tenslotte komt alles, voor iedereen, uitste kend terecht. Een aardige film, het zien alleszins waard. Wie van een misdaadintrige houdt kan terecht bij Hitchcock's „De zaak Paradine", waarin een bekend advocaat de onschuld tracht te bewijzen van een vrouw die van moord op haar blinde echtgenoot wordt verdacht. Een typische Hitchcock-film: alles wijst erop dat de vrouw onschul dig is, maar aan het slot ont staat een dramatische wending die de advocaat voor een merk waardige verrassing stelt. Ver der „Folies Bergère", (C2), een verhaal over een liefde onder meer en minder bekende caba retartiesten in Parijs, waarbij na veel misverstanden alles goed komt, en tenslotte „De tiran van Californië" (A), een avonturen film over de politieke strijd in Californië in het midden van de vorige eeuw. Bioscoopgebouw draait Kitty, in de grote wereld" (A), een aardig sprookje, vol prettige kleuren, jonge liefde, vrolijke hu mor en onschuldig avontuur. Verder „De actrice wil een prins" (A). Tenslotte „Stad op stelten" (A). In het Centrum wordt evenals in Hulst „De actrice wil een prins" (hier onder de titel „Du bist Musik" (A) vertoond. Ver der is er „Aanranding" (Cl). Een jongen van nog geen 18 jaar raakt verliefd op Esther Willi ams, maar de jongen heeft een complex en er komt een schan daal van, waarvan Esther het slachtoffer wordt. Een pittige en ondernemende detective neemt het voor haar op. Het moeilij ke probleem van gederailleerde scholier komt in deze film niet helemaal uit de verf. Hofzicht Theater geeft „Puber teit" Cl), een film over een lief- detje tussen de voor zijn exa men gezakte zoon van een café houder en en fragiel jong meis je, en „Ali Baba en de 40 ro vers", (B), een kostelijke hu- morrijke filmversie op het oude sprookjesverhaal. Fernandel speelt Ali Baba en hij rooft er lustig op los. Ledel Theater draait „De rode baret", een spannend relaas over het moeilijke en keiharde werk dat de commando's in een oorlog moeten verrichten. De taak van dit keurkorps wordt realistisch in beeld gebracht. Verder Brood, liefde en fantasie", een film mei nog meer verrassende facetten dan de titel doet vermoeden. Een geestige film vol vaart en vrolijk heid, met in de hoofdfol „la Lo- lo". De kapitein van Köpenick (B) die in het Grand draait, geeft een rake persiflage op de Pruisische militaire geest. Een burgerman netje hult zich in het uniform van een officier en plotseling gaan nu voor hem alle deuren open. Hij ziet zelfs kans het stadhuis van Köpenick te bezetten en de burgemeester te arresteren. Het is de grote film geworden van Heinz Rühmann, onderhoudend, en van een pittig amusement. Verder De wonderman, waarin Danny Kay de hoofdrol speelt. In Luxor draait De geheime dienst grijpt in (B), waarin het werk van de Amerikaanse con tra-spionagedienst en de vrees voor de communisten de span ning brengende elementen zijn. Een geleerde professor, afkomstig van achter het ijzeren gordijn, wordt door rode schurken met de dood van zijn enige zoon bedreigd als hij hen geen deelgenoot maakt van zijn hoogst belangrij ke ontdekkingen. In Alhambra speelt Safari (Cl). Een met jagerswoede behepte Engelsman gaat in Afrika jagen op groot wild. De leider van de jacht heeft zijn vrouw en zoontje verloren door toedoen van de Mau-Mau. Een van zijn huisbe dienden bleek een generaal van deze bende te zijn. Hij wordt van dit moment af door de ja ger tot het grote wild gerekend. De film laat bijzonder fraaie op- napien zien van het Afrikaanse landschap. In Electro wordt de film Der letzte man gedraaid (A). Hans Albers speelt er de hoofdrol in van achtergestelde oberkelner die echter na veel geintrigeer rond om zijn persoon, directeur van het hotel wordt. Inmiddels pro beert een onguur type de doch ter van de overleden hotel-eige nares te trouwen, maar dit kan op het laatste moment verhin derd worden. Schouwburg komt met de film De Zoon van Sind- bad (B), geheel opgenomen in SuperScope. Een spectaculair avontuur in een ware duizend-en een-nacht-geest. KATHOLIEKE FILMKEURING A. Alle leeftijden: B. 14 jaar: Cl 18 jaar: C2 18 jaar met voor behoud: C3 18 jaar met ernstig voorbehoud. herkend was en er een proces-ver baal gevolgd was. De tractorchauffeur W. D. R., die aanvankelijk tegenover de wachtmeester .verklaard had, dat L. het inderdaad'was, raakte tijdens de vorige behandeling aan het twij felen. Een opperwachtmeester van de rijkspolitie die als get. kwam, meende de reden hiervan wel te weten. R. was eveneens geverbaliseerd, omdat hij zonder licht reed in gezelschap van L. Wanneer R. nu maar wilde zeggen, dat hij L. er niet bij was geweest, zou L. wel de helft van de boete betalen. „Daar weet ik niets van," zei R. Mr. Lebret meende, dat L. veel moeite deed om en dat voor zo'n „klein" geval er buiten te blijven. Volgens de officier was de zaak zo klaar als een klontjej en hij vorderde f 15.voor het niet stoppen en twee maal f 5.voor het rijden zonder licht. De kantonrechter achtte even wel niet bewezen, dat L. „het' (Van een redacteur) Nooit hebben de bergen zo'n schrikbarend hoge tol geëist als dit jaar. Tientallen toeristen zijn op de rotsmassieven van de Franse, Zwitserse en Oosten rijkse Alpen om het leven ge komen. We spreken hier met opzet van toeristen en niet van alpinisten. Natuurlijk: ook onder de laatsten zijn slachtoffers gevallen. Ieder jaar weer zullen er ervaren bergbeklimmers zijn, die zich door de ongenaakbaarheid van nog maagdelijke wanden laten uitdagen. Men denke aan het drama van de Eiger. De meeste ongelukken zijn echter gebeurd bij bergtochten van mensen, die niet met de Alpen vertrouwd wa ren en ten onrechte speculeerden op hun sportieve aanleg en de gunst van de weergoden. In Oostenrijk spreekt men tegenwoordig over deze mensen als over de „Halbschuh-toeristen", de vakantiegangers, die met lage schoenen en in shorts de bergen intrekken en eerst de dwaasheid daarvan inzien, als ze boven de tweeduizend meter door nood weer worden overvallen. Bijna niemand ontkomt aan de be koring van het hooggebergte. Als het weer zonnig is en de lucht kraal- helder. kan men de indruk krijgen, dat de rotsige toppen de vakantie ganger vriendelijk en gastvrij toe wenken. Ze lijken immers zo dichtbij. De bossen, de rustige Alpenweiden en dan het gesteente, blinkend wit in de zon. De kabelbaantjes die goedgehumeurde vakantiegangers naar boven brengen, tot ver boven de boomgrens. Niets is er dat een impressie geeft van gevaar, van het intense geweld, waarmee, de bergen de mens te lijf kunnen gaan en dat vrijwel een zekere dood betekent als men er niet tegen gewapend Is. Een Weense leraar gaat met en kelen van zijn leerlingen de Grosz- Glockner op. De sneeuwstorm over valt hen. Ze keren niet terug. Een Duitse onderwijzeres trekt met enkelen van haar pupillen de bergen in. Een sneeuwstorm en slechts bij toeval worden ze gered. Vooral dit laatste geval heeft in de Oostenrijkse pers en vooral ook on der de berggidsen in de Tiroler Alpen veel deining veroorzaakt. Het is aan gehaald als een bewijs voor de ont stellende roekeloosheid, waarmee zelfs de jeugdleiders en j.eugdleid- weest was en hij sprak de verdachte j stel-s zichzelf en de kinderen waar mee ze op stap zijn, aan evidente vrij. De grossier G. J. R. uit Middel burg parkeerde 13 september zijn bestelauto in de Hoofdstraat te 's- Heerenhoek binnen tien meter van een wegkruising. R. legde uit, dat het „uit veiligheidsoverwegingen" de beste plaats was. Om de situatie beter te kunnen beoordelen stelde de kanton rechter deze zaak uit tot 30 oktober; er zullen dan foto's en een schets zijn. Op stap Op diezelfde dag zullen kanton rechter en officier weer een beschei den excursie maken en wel naar Domburg, waar op 28 juni de Vlissin- ger J. M. in de Noordstraat met zijn brommer in botsing kwam met een soortgelijk voertuig. De kantonrechter wil zich van de situatie ter plaatse op de hoogte stellen teneinde de mate van straf voor M. beter te kunnen beoordelen. (Advertentie) gevaren blootstellen. Overmoed De onderwijzeres in kwestie, jong en zonder twijfel ondernemend, had de bergtocht, die zij met enkele jon gens en meisjes zou maken, maan denlang voorbereid. Ze had kaarten aangevraagd bij Je plaatselijke ver eniging voor vreemdelingenverkeer en daaróp nauwkeurig de route uitge stippeld, die naar de top zou voeren van een niet al te stijle „drieduizen- der." Vol goede moed begon het gezel schap aan de tocht. In uiterst spor tieve kledij... De meeste jongens en meisjes droegen sandalen. Verder waren ze gekleed in shorts en om dat het weer wel eens minder zon nig kon worden, hadden ze ook wind jacks mee genomen, lekker dun en licht, niet gevoerd natuurlijk, want dat is te waren in de zomer. Zingend gingen ze door de bossen en lachend, vol goede moed en met onverwoestbaar zelfvertrouwen, trok Met "AKKERTJES" bent U zó beter! ken ze de Alpenweiden over, de rot sen tegemoet. Zeventienhonderd meter. Een Alpenhut. Het was genoeg voor de eerste dag, vond de leidster. De jongens en meisjes schaarden zich rond de houten tafels, lieten zich het eten best smaken, zongen bij mu ziek van gitaar ei mondharmonika en begaven zich te bed met gedach ten aan wat de andere dag komen ging: de tocht over de rotsen, naar de witte top, drieduizend meter hoog.... Eén was er, die minder onbezorgd keek: de eigenaar van de hut. Hij kende de grillen van het hooggeberg te; hij had ook de mensen leren ken, die bij hem aanklopten voor nachtverbliji. Onmiddellijk had hij7het gezelschap geschat. Dit waren geen ervaren alpinisten, geen ervaren toeristen zelfs. Men trekt nu eenmaal de ber gen niet in, zonder de voeten vol doende bescherming te geven tegen het gesteente 'en zonder een uitrus ting, die aan de sterke tempera tuurswisselingen is aangepast. En men doet dit zeker niet, als het weer bericht minder gunstig blijkt. De man nam de leidster even apart. „Als ik U was", zei hij, „zou ik niet verder gaan, de kinderen zijn er niet op gekleed. Het kan natuurlijk goed gaan, maar de mogelijkheid is niet uitgesloten dat er sneeuw komt. En dan?" Het was voor dovemans oren gesproken. Het onderwijzeresje had maandenlang op de tocht ge vlast, nu zou ze hem ook volbrengen. En de andere morgen, bij een be wolkte lucht en een ver van prettige temperatuur, maakte het gezelschap zich klaar voor de tocht. In het begin ging alles uitstekend. Geen van de jongens of meisjes had moeite om bij te blijven. Ze vonden het een sportief plezier, de weer barstige rotsen te bedwingen, hoger en hoger, tot ze op de top stonden, die een fascinerend uitzicht bood naar alle kanten. En dat was dat. Waar bemoeide zo'n arrogante, bejaarde Oostenrijker zich eigenlijk mee? Sneeuwstorm Het achttal deed de lunchpakketten eer aan en na een laatste blik op het dal aan de noordzijde van de berg, begon men met de afdaling. Het was al vrij laat in de middag, maar nog vóór het donker zou men terug zijn bij de berghut. Toen, plotseling, trok de lucht dicht. Er stak een koude wind op en het begon te sneeuwen. De Pater Wammes heeft momen teel het ongeduld in zijn lijf. Hij zal dat hebben tot 20 oktober. Dan vertrekt hij voor de tweede keer naar de Chinese missie. Daarom staat zijn geleend wa gentje voor de deurDaarom is hij in de spreekkamer gaan zit ten. Daarom ook begint hij te vertellen. Over de Mongolen in de Gobiwoestijn, waar hij vijf tien jaar lang de zielzorg heeft Uitgeoefend. Over zijn 10-jarig verblijf in Nederland daarna, omdat hij gehoor moest geven aan de wens van zijn overste. Over zijn plannen, nu hij naar zijn nieuwe post in Kow-Loon bij Hongkong gaat om er te wer ken onder duizenden van de ruim twee miljoen Chinezen, die voor het ijzeren communistische regime op de vlucht zijn gegaan Pater Wammes is vijftig jaar. Vijftien daarvan heeft hij in de onmetelijke Gobiwoestijn door gebracht. Dat is niet mis. Dat betekent vijftien jaar ontberin gen om te pogen ietsje van de ontberingen der Mongolen te lenigen. Dat hield in, dat pater Wammes op een paard en later op een ezeltje de woestijn door kruiste om de Mongool door zijn onuitputtelijke hulpvaardigheid iets te laten proeven van het Christendom, hem een klein beetje dichter bij God te bren gen. Toen kwamen de communis ten. Zij probeerden een wig te drijven tussen priester en volk. Zij gebruikten daar de meest uiteenlopende middelen voor: van wrede vervolging tot krui perige onderdanigheid toe. De missionarissen hebben het ge weten. Zij hebben het aan den lijve gevoeld. Ook pater Wam mes. Eens ontkwam hij aan de achtervolging van het commu- PATER WAMMES .vol ongeduld. nisme door in een open graf op een kerkhof te springen. Een an dere keer ontkwam hij niet, was hij blootgesteld aan treite- rijen en kwellingen, werd hij voor het Volksgerecht gedaagd en ter dood veroordeeld. Pater Wammes wist te ontkomen. Na zestien jaar tussen God en de Chinezen gestaan te hebben als een pionier voor de Kerk, waar hij al zijn krachten aan gaf, moest pater Wammes terug naar de beschaafde wereld. Hij wilde niet. Hij had zich al zo aangepast aan de Chinese taal en gewoonten, dat hij zelfs moei te had zich duidelijk in het Ne derlands uit te spreken. Hij aarzelde bij elke straat, die hij moest oversteken, niet gewend aan het snelle verkeer. Heel listig heeft hij het - na 10 jaar beschaving - voor elkaar gebokst dat hij weer terug mag naar de missie. Als. jubileumge schenk bij zijn 25-jarig priester schap vroeg hij: „Laat me terug gaan naar China. Hier houd ik het niet meer uit". De overste had ..ja" gezegd en daarom is pater Wammes nu zo ongeduldig. Om naar de omge ving van Hongkong te gaan, waar dagelijks honderden Chi nese vluchtelingen aankomen, waar tienduizenden mensen op de trottoirs wonen, waar een autokerkhof voor velen een luxueuse slaapgelegenheid bete kent en waar de stroom van vluchtelingen de beperkte grond steeds meer op een mierennest doet lijken. Hij komt te wonen op de zevende verdieping van een gebouw, waar vijfduizend vluchtelingen zijn samengeperst. Daar staat hem een haast on menselijke taak te wachten in een gebieddat nog volkomen braak-ligt. Pater Wammes gaat die taak op zich nemen, omdat hij niet anders kan. Omdat hij gedreven wordt dpor de enorme wilskracht, die hem door God is ingegeven. Daarom stroopt de blonde pa ter nu al enige tijd het land af. Om geld los te peuren voor zijn Chinezen. De onverzettelijkheid, waarmee hij dat doet. waarmee hij steeds maar weer de gekre gen benzine in zijn geleend wa gentje laat stoppen, dwingt be wondering af. En dan: pater Wammes laat U echt niet met rust. Hij moet geld hebben en hij rust niet voor hij het heeft; vóór hij over de middelen beschikt om zijn be langrijk apostolaat bij de Chi nese vluchtelingen te kunnen vervullen. Als U er zin in hebt om pater Wammes te helpen, dan kan dat misschien het best per giro. Voor het gemak even het num mer: 586210. Ten name van Mis- sieprocuur van Scheut, Konin gin Julianaweg 25, Leidschen- dam. En op het strook je: voor pater Wammes. sneeuwjacht werd een sneeuwstorm, er was geen meter zicht meer. Niets anders restte het gezelschap dan beschutting te zoeken achter een uitstekende rotspunt en te wachten. Snel genoeg immers zou de lucht weer opklaren. Maar de lucht klaarde niet op. Ter wijl beneden, in het dal, een gemoe delijk regentje viel, raasde de sneeuwstorm over de rotsen. Het werd donker. De kinderen ril den van de kou, hun ledematen wer den stijf.Ze drongen zich zo dicht mo gelijk tegen elkaar en zo gingen ze de nacht in. Het zelfvertrouwen van de leidster was geschokt. Ze aarzel de. Moest ze op hulp wachten of ver der gaan zodra het weer licht werd? Ze besloot tot het laatste. En ter wijl de sneeuw nog altijd viel ging men weer op pad. Een van de kin deren moest door de anderen worden ondersteund. Na een meter of vijftig, tot grote schrik van de overige zeven, gleed een jongen in de verraderlijke sneeuw uit. Hij stortte acht meter omlaag en bleef verdoofd liggen. Nie mand kon hem helpen. De redding En toen gebeurde het wonder. De eigenaar van de Alpenhut, ongerust geworden door het uitblijven van het gezelschap, was met een gids op on derzoek uitgetrokken. Plotseling, ter wijl de nevel even vaneenscheurde, zag hij in de verte het achttal wor stelen met de rotsen, de sneeuw en met eigen ellende. Zo spoedig moge lijk bracht hij hen terug naar de hut. Geen der kinderen heeft blijvend nadeel ondervonden van het avon tuur. De eigenaar van de berghut was er echter van overtuigd, dat alle acht doodgevroren zouden zijn als ze op de noordhelling van de berg, in- plaats van op de zuidkant ervan, de nacht hadden moeten doorbrengen. De onderwijzeres toonde zich wei nig schuldbewust. „Een onfortuinlijke samenloop van omstandigheden", zei ze. En: „Eigenlijk is er toch niets ge beurd. Volgende keer zou ik het weer doen." Vooral over die laatste opmerking hebben de Oostenrijkers zich bijzon der kwaad gemaakt. Ze hebben in de kranten gevraagd of er nu werkelijk niets aan te doen is; of men een roekeloosheid, die aan krankzinnig heid grenst, niet het best kan bestrij den met een hoge geldboete of een gevoelige gevangenisstraf. Vooral, waneer het leven van anderen ermee is gemoeid. Op de Veerseweg te Middelburg is donderdagmiddag omstreeks half twee de bejaarde bromfietser D. Heyboer uit Vlissingen bij een ver keersongeval gedood. Hij werd ge grepen door een achteruitrijdende zandauto en overleed kort daarop ter plaatse aan de opgelopen verwondin gen. De c-haufleur van de zware vracht auto vervoerde zand van de ene zijde van de weg naar 'n 40 meter - ver der aan de overkant van de weg ge legen boerderij. Toen hij wegreed zag hij de heer Heyboer, die over enkele dagen 67 jaar zou worden, in de verte naderen. Maar hij verkeerde in de veronderstelling, dat deze op een fiets reed. Toen de vrachtautobe stuurder de bocht naar het erf van de boerderij niet kon halen, reed hij zijn wagen een eindje terug, juist op het moment, dat de heer Heyboer per bromfiets naderde, hetgeen de chauffeur niet verwachtte. De brom fietsrijder kwam in botsing met de achterzijde van de auto met het ver melde gevolg. De Middelburgse ge meentepolitie heeft de vrachtwagen in beslaggenomen. Vijf West-Zeeuws-Vlaamse brand weren hebben zich aangemeld voor de brandweerwedstrijden die te Ingel- munster in West-Vlaanderen aan staande zondag worden gehouden voor Belgische korpsen, waarbij ook een aantal Zeeuwse werden uitgeno digd. De brandweer van Ingelmunster neemt ook regelmatig aan de West- Zeeuws-Vlaamse brandweerwedstrjj- den deel. De deelnemende brandwe ren zijn: Aardenburg, Oostburg, Breskens, Biervliet en Sluis. Toen de heer Edm. Goossens te Overslag aan het werk was, kwam hij met een machine in aanraking, waarbij hij ernstig aan het hoofd werd gekwetst. De ongelukkige zak te in elkaar, waarna onmiddellijk ge neeskundige hulp werd' ingeroepen. Dit mocht echter niet meer baten, daar hij vrijwel onmiddellijk moet zijn overleden. De heer Goossens laat vrouw en 8 kinderen na. Bij besluit van de minister van fi nanciën is met ingang van 1 oktober 1957 bevorderd tot schipper bij de visserijpolitie op de Zeeuwse stromen C. Vermeirssen ter standplaats Tho- len. thans motordrijver-dekknecht bij genoemde dienst. TEXTIEL In Rotterdam slaagde voor textiel A en districtsbrevet 4 de heer A. A. E. Biesbroeck te Hulst. Voor de eerste maal in de ge schiedenis van de Zeeuwse biljart- sport, zal er in Zeeland een nationaal kampioenschap worden gehouden en wel de eindronde van het biljartkam pioenschap extra-klasse libre over 350 caramboles, in maart 1958 te Mid delburg. De spelers voor dit kampioenschap dienen in de voorronden een moyen ne te halen van 11 tot en met 20. De Middelburgse biljartvereniging „De Hoek" zal de wedstrijd organise ren, onder auspiciën van de Kon. Nederlandse Biljartbond, aldus bleek tijdens de vergadering van het di strict Walcheren-Zuid Beveland van de K.N.B.B. in het Nederlands Kof fiehuis te Middelburg. Dit jaar, op zondag 20 oktober, wordt te Hulst voor de vierde maal de populaire „Wallenloop" gehouden, een atletiekevenement waarvoor een nog steeds stagende belangstelling bestaat, zowel van de zijde der deel nemers als van de sportminnende toeschouwers. De internationale wallenloop is in de korte tijd van zijn bestaan een bekende wedstrijd geworden. De bes te atleten komen er aan de start; zo was de beste plaats vorig jaar voor de crack Hein Cujé. Ter verdere opfrissing van het ge heugen der atletiekliefhebbers: in 1955 won A. Temmerman van A.S. Rieme (B.) en in 1954 C. Maliepaard van Thor. De start is als vanouds op de Markt, waar ook de finish is. Het parcours voert geheel langs de fraaie wallen en bolwerken van de stad Hulst; aan dit mooie en behalve voor de atleet ook voor de wande laar boeiende traject heeft de wed strijd haar naam te danken. De senio ren lopen 2 ronden, 5000 m., de A- junioren 1 ronde (2500 m) en de B-junioren een verkorte ronde, over eenkomend met 2200 m. Behalve de fraaie door de stad ge schonken wisselbeker voor de senio ren, zijn er talrijke andere prijzen, waaronder vele door handel en mid denstand geschonken. Het Nederlands korfbaltwaalftal, dat zondag 20 oktober te Merksem tegen België speelt, is als volgt sa mengesteld: Aanval, dames: R. van Leeuwen (Die Haghe( en M. Weel (Swift); heren: Munnikes (LUTO) aanvoer der en van Lunteren (ROHDA). Midden: dames: A. Zwaanwijk (H KV) en L- In 't Veld (Deetos)heren: Bos (HKV) en Zwaanswijk (HKV). Verdediging: dames: A. Koper (Westerkwartier) en L. Vènekamp (W.Kw.)heren: Janssens (Wester kwartier) en De Vries (Westerkwar tier)." Reserves: dames: H. Mul (Wester kwartier) en J. Ree (Blauw Wit)he. ren: de "Kip (Westerkwartier) en Cie- re (HKV). DE ADELING ARNHEM van de K. N.V.B. heeft alle juniorenwedstrij den, vastgesteld voor zaterdag 5 oktober a.s., in verband met de heersende griep, afgelast. DE LANDENWEDSTRIJD zwemmen tussen Nederland en Duitsland, is nu definitief vastgesteld op 1 en 2 maart 1958. De wedstrijd, die in het nieuwe 50 meterbad te Wuppertal zal worden gehouden, omvat alle Olympische zwemnummers, schoon springen en Waterpolo. DE RETURNWEDSTRIJD in het toernooi om de Europese voetbalbe ker tussen Vasas (Boedapest) en C DNA (Sofia) is door de Hongaren met 61 gewonnen. GOES, 3 okt. Export- en indus trieveiling: ellisons orange H75-85 85 65-75 88, H2 67-68, cox orange pippin H80-85 87, 75-80 90-91, 70-75 91-92 65-70 93-94, 60-65 85, 55-60 74, H2 43 sterappel H65-75 96, 55-65 77, H2 50 laxton superbe H80-85 75. 75-80 71 70-75 74, 65-70 73, 60-65 62, H2 43, glo-' ne van Holland H85-95 85, 75-85 86- 87, 65-75 80-81, H2 61, goudrenet H95- 100 78, 85-95 75, 75-85 76, 65-75 67-68 H2 53, K 56-57, F 51, allington pippin H70-80 76-78, 60-70 69-70, H2 53 br alex lucas H75-85 96, 65-75 95, H2 48 doyenne du cornice H85-90 127, 80-85 138, 75-80 147, 70-75 144, 65-70 132 H2 108, legipont H75-85 96, 65-75 98-99, 55-65 96, H2 52, goudrenet val 42-43 div. appels val gn kroet 37, sterappel val 35, doyenne du comice kroet en val 43-44, div. peren val 32, kroet 14-17. Gewone veiling: Zwijndr. wijnpeer H60-65 66-76, 55-60 62-73, H2 43, K 45-55, F 38-50, noiv. poiteau H65-75 57-67, 55-65 52-60, H2 40. K 43-45, F 30, conference H65-75 91-97, 55-65 94- 98. H2 59, K 75-77. F 56, br. clairgeau H65-75 87-94. 55-65 85. bramley seed ling H75-85 57-60, H2 47, ellisons oran- ge K 67, F 55-58, cox orange pippin K 61-73, F 47-56, sterappel K 68-72, F 52-53, allington pippin K 65, laxton superbe K .54-58, F 45-48, glorie van Holland K 67-72, F 54-63. br. alex lu cas K 48-57, F 34, legipont K 72-73, F 57-59. Konstanz 283 (-3), Rheinfelden 276 (-9). Breisach 227 (-12), Straatsburg 315 (-19), Maxau 508 (-16), Mannheim 383 (-11), Mainz 381 (-7), Bingen 2S0 (-8), Kaub 316 (-12), Trier 199 (-41, Koblenz 325 (-15), Keulen 342 (-25), Ruhrort 591 (-25), Lobith 1231 (-19), Nijmegen 1010 (-19), Arnhem 997 (-13). Eefde IJssel 566 (-11), Deven ter 452 (-10), Monsin 5560 (-10), Visé 5104 (-34), Borgharen 4100 (-74), Bel- feld 1295 (-27), Grave beneden da sluis 571 (-54). De scheepvaart op de Waal boven Nijmegen is in de ko mende nacht niet gestremd.

de Stem | 1957 | | pagina 3