Vandaag Werelddierendag Nederlandse anderhalf straaljager vloog uur onbemand rond Anderhalf arbeiders miljoen staakten in Frankrijk Strijd Euro-verdragen bijna ten einde Kolenpolitiek van de E.K.S.G. bedreigd Mij nindustr ieraad teleurgesteld 28 doden bij vliegramp Coty nog niet geslaagd Vreugde in een schuurtje Demonstratie studenten in Warschau Kort leven voor Franse vijfling Boycot school Little Rock mislukt y DAGBLAD VOOR ZEELAND San Marino Tientje voor de invalide jongen Tunesië roept ambassadeur uit Frankrijk terug Ministers antwoorden Kamer Bewezen betere regenkleding. Wisselende bewolking Driberg voorzitter Labourpartij Generaal-overste Montfortanen verongelukt Wonderbaarlijke landing in Venray Zwitserland eist 500 miljoen van Amerika net een met V- ie long jwe na- 750 id 3 t.m. r maat). DER STEEN 97e JAARGANG No. 22572 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.- p. kwartaal, p. post 8.20, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland V R IJ D A G 4 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST^Dubbele Poort 7, telefoon 102 —_(Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601_ OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) Meer dan anderhalf miljoen metaalbewerkers en bouwvak arbeiders in Frankrijk hebben gisteren gestaakt en betoogd om hun looneisen kracht bij te zetten. In Le Havre, Saint Nazaire, Duinkerken, Rijssel en Marseille zyn tienduizend arbeiders gisterenochtend met een staking be gonnen die 24 uur zou duren. In het gebied van Parijs hebben duizenden arbeiders van vliegtuig- en motorenfabrieken des middags een protestbijeen komst gehouden. In Nantes staakt trampersoneel. Wel is gisteren een einde gekomen aan een staking van tuin ders in het gebied van Parijs, die drie dagen geduurd heeft. Ook de woensdag begonnen staking van mijnwerkers in het Loire-dal is gisteren geëindigd. President Coty heeft ook gisteren nog geen nieuwe kabinetsformateur kunnen aanwijzen. In de loop van de voorbereidende besprekingen, die door hem zijn ge voerd, zijn namelijk bepaalde moei lijkheden aan de dag getreden met betrekking tot het programma van de toekomstige regering. Volgens Guy Moilet, de secre taris-generaal van de socialisti- nche partij, is het logisch dat al lereerst een beroep wordt gedaan op Jacques Soustelle (Gaullist), die als de hoofdverantwoordelijke voor de crisis wordt aangezien. Moilet zelf is niet bereid in dit stadium zich met de vorming van een regering te belasten. Als nadere mogelijkheid wordt ge opperd, dat de president zich wendt tot een persoon, die als onderhande laar zou trachten de meningsverschil len tussen de verschillende nationale groeperingen weg te werken. Men noemt daarbij drie namen, die van Robert Schumann (MRP), René Ple ven (UDSR) en René Billeres (or thodox liberaal). Amerika heeft officieel de anti communistische regering van San Marino erkend. De regering van vier man, die in een betonnen schuurtje aan de grens van het republiekje ze telt, heeft met vreugde kennis geno men van dit bericht, dat werd over gebracht door de Amerikaanse con sul in Florence. Men hoopt dat er spoedig meer landen zullen volgen. Dan zal men zich moreel sterk ge noeg voelen om naar de hoofdstad te gaan om de zetel van de regering op te eisen. In San Marino dreigt echter als gevolg van de Italiaanse blokkade een tekort aan levensmiddelen en ge neesmiddelen te ontstaan. De politie in Warschau is gis terenavond met traangasbom- men en gummiknuppels opge treden tegen meer dan tweedui zend betogende studenten. De studenten hadden zich verzameld voor een studententehuis aan het Na- rutowicza-plein, enige kilometers van het centrum van de stad verwijderd, om te protesteren tegen een besluit van de regering, het studentenweek blad Po Prostu een verschijningsver bod op te leggen. Een persfotograaf van de Londense Times heeft klappen opgelopen. De betogers werden omsingeld door hon derd politiemannen. Po Prostu is het bekendste studen tenblad in Polen geweest, dat met zijn uitgesproken kritiek op de euve len van het Stalinisme en met zijn pleidooien voor verstrekkende hervor mingen, de weg heeft helpen bereiden voor de „kleine revolutie" van okto ber vorig jaar in Polen. IN AMMAN, de Jordaanse hoofdstad, is voor de vijfde maal in twee maan den tijds een bomaanslag gepleegd Een elektrische centrale moest het ontgelden. Er vielen geen slachtof fers. WILLY BRANDT is gisteren gekozen tot nieuwe burgemeester van West- Berlijn. BIJ DE SHELL-STEIGER te Pernis is een 33-jarige Engelse zeeman te water geraakt en verdronken. DE RUSSISCHE toneelschrijver Joeri Krotkof heeft in een open brief aan de Ameriaanse filmproduktieleider Michael Todd voorsteilen gedaan voor het maken van een Amerikaans-Rus sische Blm over de betrekkingen tus sen beide landen tijdens de burger oorlog 1861-1865 in de V.S. DE EUROPESE ministers van ver keer zullen op 23 en 24 oktober te Rome een conferentie houden. DE BESTEDINGSBEPERKING heeft geleid tot het ontslag van 20 man personeel van de fabrieken Diepen- brock en Reisers N.V. te Ulft, waar 1400 man werkzaam zijn. DE 29-JARIGE Zaandamse Maria van Dongen heeft de tweede prijs ge wonnen in de afdeling dameszang van het internationale muziekconcours te Genève. Een eerste prijs is dit jaar niet toegekend. HOOFD BURGERLUCHTVAART in Nederlands Nieuw-Guinea is gewor den de heer P. C. J. Rombouts. chef van het station der luchtverkeers beveiliging te Schiphol. IE BEMANNINGEN van de beide Amerikaanse torpedobootjagers, die te Rotterdam liggen, zullen bloed voor het Nederlandse Rode Kruis af staan. Nadat een anonieme lezer ons begin deze week 2,50 stuurde voor de invalide jongen in Den Haag, die als gevolg van plagerijen door andere scholieren onder een auto liep, ontvingen we nu nóg een enveloppe met „N.N." Er zat f10.- in! We hebben het geld toe gestuurd aan de ouders van de jongen (L. K. Mey, van Goghstraat 71, Den Haag), die dan zelf kun nen zien, op welke manier ze hun zoon Karl er blij mee maken. Ove rigens hartelijk dank aan de on bekende gulle gever. De Tunesische regering heeft be sloten haar ambassadeur in Frankrijk terug te roepen, zo heeft president Bourguiba verklaard. De laatste dagen is de spanning tus sen Frankrijk en Tunesië weer toe genomen. Tunesië heeft de beschuldi ging geuit, dat Franse vliegtuigen uit Algerië Tunesische dorpen hebben beschoten. Voorts heeft Tunesië besloten uit het gebied van Kef een aantal Fran sen te evacueren. (Advertentie) (Van onze parlementaire medewerker) De strijd om de Euro-verdra- gen in de Tweede Kamer is bijna gestreden. De regering, die reeds zeker is van een grote meerderheid, beantwoordde gis teren de talloze vragen die over de Euromarkt en Euratom ge steld waren. Voortdurend kwam daarbij in een of andere vorm hetzelfde argument naar voren: inderdaad zijn er nog vele punten in het verdrag die gere geld moeten worden, of die op een voor Nederland minder gunstige wijze zijn uitgevallen. Maar vast staat dat, ook in tijden van depressie, de situa tie niet ongunstiger kan worden. Minister Luns, Buitenlandse Zaken, zei het zo: Nederland krijgt deel aan de voordelen van een grotere ge meenschap, het krijgt een groter, vrijer, zekerder afzetgebied. Het van oudsher grote protectionisme in Frankrijk en Italië is doorbroken en deze landen kunnen in ieder geval op deze weg niet meer terug. Ook minister Zijlstra, Economische Zaken, wees daarop: Voor de Ne derlandse industrie komt de markt open voor 160.000.000 mensen. Minister Mansholt, Landbouw, for muleerde het aldus: Protectie bestaat al tot grote schade van onze uiterst belangrijke export van agrarische produkten. Wat er aan protectionis tische maatregelen nog aanwezig is, en dat is nog heel veel ontstaat dus niet door het verdrag. Minister Algera, Verkeer, zei, dat wij met het vervoer nu in de duister nis verkeren. Ieder ogenblik kunnen de grenzen voor onze vervoerders dichtgaan. Het verdrag betekent in elk geval een schemering, die het licht kan inleiden. Minister Suurhoff, Sociale Zaken, tenslotte, sloot zich aan bij dr. Schuyt, K.V.P., die in een uitgebreid handelsverkeer een waarborg zag voor meer werkgelegenheid en tegen de sociale gevolgen van een depres sie. Ongetwijfeld zullen voor sommige industrieën de nadelen zeer zwaar wegen. Minister Luns ging nog even in op de weinige steun van onze Weersverwachting van het K.N. M.I tot vanavond, opgemaakt don derdagavond 23.15 uur: Wisselend bewolkt met plaatse- lijk enkele buien. Vrij krachtige i tot matige noordwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: 1 Lichte tot matige noordenwind. Zwaar bewolkte hemel, afgewis- seld met mooie opklaringen. Zeld- zame neerslagvlagen. Vandaag: zon onder 18.12 uur. Maan op 16.13 uur. Morgen: zon op 6.47 uur. Maan I i onder 3.12 uur. De Hoge Autoriteit der Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft met een zekere ver bazing kennis genomen van de re cente verklaringen van de West- c'.uitse minister van Economische Zaken. prof. dr. L. Erhard, naar aanleiding van de prijsverhoging, waartoe de kolenmijnen van het Ruhrgebied hebben besloten. De Hoge Autoriteit begrijpt volko men, dat het peil der kolenprijzen de Westduitse minister van Economische Zaken niet onverschillig kan zijn. Maar terwijl alleen de Hoge Auto riteit bevoegdheid op het gebied der prijzen heeft, biedt het verdrag der Kolen- en Staalgemeenschap elke re gering twee mogelijkheden: uitwisse ling van gegevens, gepaard met over. leg met de Hoge Autoriteit in de raad van ministers der Gemeenschap en interventie bij de raad van minis ters opdat deze, indien hierover een stemmigheid bestaat, de Hoge Auto riteit verzoekt maximumprijzen vast te stellen, althans indien de Hoge Autoriteit zelf geen initiatief neemt. Een Libanees passagiersvlieg tuig met 28 mensen aan boord is gisterenochtend vroeg bij Bei roet in zee gestort. Men vreest, dat alle inzittenden, 23 passa giers en vijf bemanningsleden, om het leven zijn gekomen. Het toestel zond enige minuten voor de landing op het vliegveld van Bei roet een noodsein uit. Van Cyprus, waar dit S.O.S. opgevangen werd, ste gen onmiddellijk twee Britse vlieg tuigen op, die binnen het uur de plaats waar het toestel, een C-46 van de „Li banese internationale luchtvaartmaat schappij" ,was neergestort ontdekten. Zij zagen lijken en wrakstukken in zee drijven. Libanese schepen zijn uit gevaren en konden reeds zeer spoedig vijf lijken bergen. Dnder de inzittenden bevonden zich vier Britten en een Amerikaan, de piloot. Zij vreest, dat de nieuwe maatrege len op het gebied der energiepolitiek, die door minister Erhard worden overwogen, de doelen van haar, in haar jongste jaarverslag uiteengezet te kolenpolitiek op lange termijn in gevaar zullen brengen. Deze politiek houdt, gelijk bekend is, bevordering van de investeringen in de kolenmijn- bouw in. Benelux-partner België in de on derhandelingen. Hij verklaarde dat Spaak als voorzitter van de conferentie in de eerste plaats let op het welslagen van de confe rentie als geheel, zodat Nederland niet alie steun kreeg die het kon verwachten. Hij zag hierin echter geen reden om van België ook in de toekomst geen steun te ver wachten. Tegen het Euratomverdrag, dat te vens werd behandeld, waren geen grote bezwaren. Amendementen Minister Drees besloot het antwoord van de regering met de bespreking van de amendementen. De regering is bereid zich te verplichten tot een jaarlijkse verantwoording over het Nederlands beleid in de gemeenschap (amendement-Blaisse, K.V.P.). Ook is de regering bereid met enige be perking de uitvoeringsovereenkomst aan de goedkeuring van de Staten- Generaal te onderwerpen (tweede amendement-Blaisse). De motie-Bur ger om een ruimere vertegenwoordi ging van Nederland in de assemblee werd door de regering eveneens goed ontvangen. Het amendement-Oud moest de regering om praktische re denen ontraden. m De Mijnindustrieraad besprak gisteren te Heerlen uitvoerig de brief van de minister van Econo mische Zaken van 30 september over de premieregeling van het mijnpersoneel. De raad sprak er zijn grote teleurstelling over uit, dat de regering de verordening inzake de premieregeling niet heeft goedgekeurd en dat zij der halve onder de huidige omstan digheden geen algemene inko mensverbetering voor het boven grondse personeel kan toestaan. Aan het dagelijks bestuur werd op gedragen om. gelet op de in de brief van de minister aangegeven moge lijkheden, op korte termijn met de regering overleg te plegen over voor stellen, die zullen leiden tot de maxi maal mogelijke inkomenverbetering voor bepaalde groepen bovengrondse arbeiders. Wanneer deze voorstellen aan de raad worden voorgelegd, zal tevens aan de orde worden gesteld een verordening, waardoor aan het ondergrondse mijnpersoneel tijdelijk een bijzondere premie wordt toege kend, zoals die in de op 31 juli j.l. vastgestelde verordening was gere geld. Door de ondernemingen zullen voor. bereidingen worden getroffen om na aanvaarding der verordeningen zo gauw mogelijk tot uitvoering te kun nen overgaan. Aan de adviescommis sie voor arbeiderszaken zal worden herziening der loonverordeningen in verband met de invoering van de werkclassificatie te bespoedigen. De 52-jarige auteur, journalist en radiospreker Tom Driberg is gisteren gekozen tot voorzitter van de Engelse Labourpartij. Driberg is ook lid van het parlement voor Labour geweest. Mevrouw Barbara Castle is vice- voorzitster geworden. Nadat vrij kort na de geboorte drie van de vijf kinderen, die in Toulon woensdag het levenslicht aanschouw den, waren overleden, waren donder dag ook de laatste twee kinderen van deze vijfling er zeer slecht aan toe. iie voor aroeiaerszaKen zai woraen Het was de eerste maal, dat in Frank- verzocht de voorbereidingen voor de rijk een vijfling ter wereld kwam. In ons jachtig mensenleven schiet vandaag weer een dag voorbij: 4 oktober. Werelddierendag. Terwijl wij als gemeenschap van mensen soms nog maar nauwelijks de plichten als mens ten opzichte van el kaar schijnen te kennen, raakt het dier welhaast helemaal in het vergeetboek. En toch noemen wij ons redelijke schep selen Vandaag één dag bezinning op andere schepselen van Gods natuur dan de mens: op het edele paard, de trouwe hond, de lieve poes, het grappige aapje, op al die schepse len, die omdat ze de menselijke redelijkheid missen vaak zo veel „redelijker" zijn dan wij zelf. Overwegen we die gedachte. Dan duurt Werelddierendag langer dan één dag. Tot heil van het dier. Maar ook van de mens! In het provincialaat der paters Montfortanen is telegrafisch bericht ontvangen dat pater A. Josselin, ge neraal-overste der Montfortanen, is overleden tengevolge van een auto ongeluk. Hij liep een zware schedel- basisfractuur op, werd nog voorzien van de laatste H.H. Sacramenten en stierf kort daarop. Verdere bijzonder heden ontbreken. Pater Josselin was onderweg van Rome naar St. Lau- rent-sur-Sèvre, waar zich het Moe derhuis bevindt van de Paters Mont fortanen en der Dochteren der Wijs heid. Hij was 56 jaar. Een Nederlandse straaljager heeft gisterenmiddag ruim an derhalf uur onbemand rondgevlogen boven het Nederlands-Duitse grensgebied en is zonder schade aan te richten bij Venray neer gestort. De piloot, die anderhalf uur tevoren zijn toestel had verlaten, is behouden met zijn valscherm aan de grond gekomen. De straaljager was er een van het type „Thunderflash", een fotover- kenningsvliegtuig, en behoorde tot het 306e squadron, dat op de in Duitsland gelegen vliegbasis Laar- bruch is gestationeerd. Het toestel nam deel aan een oefening in het formatievliegen, toen de bestuurder, de 22-jarige reserve sergeant-vlieger W. G. Evers uit Arnhem, aan zijn formatieleider meldde, dat hij een storing had aan het hydraulische systeem van zijn vliegtuig. „Elektrisch vliegen De formatieleider, de 32-jarige majoor-vlieger J. G. Eikerbout, wo nende te Laarbruch, gaf hem op dracht, de voor dit geval voorge schreven procedure te volgen. Dat wil zeggen', sergeant Evers moest gedurende tien minuten zijn toestel vliegen alleen met behulp van het elektrisch systeem. De inrichting van de straaljager is namelijk zo, dat in gevallen als dit na tien mi nuten „elektrisch vliegen" blijkt, of het toestel nog aan de grond kan worden gezet. Raakt de stuurknup- pel geblokkeerd met nog een aantal andere instrumenten dan is het toestel niet meer te redden. Sergeant Evers voerde de instruc tie uit en na tien minuten bleek, dat het toestel inderdaad niet meer aan de grond kon worden gezet: de stuurknuppel was geblokkeerd en van tal van onderdelen zoals de vleugelkleppen was de oliedruk weggevallen. De bestuurder meldde dit aan zijn formatieleider en kreeg opdracht, boven onbewoond gebied zijn toestel te verlaten. Hij deed dit op een hoogte van ongeveer 4000 meter boven Xanten in West-Duits- land, ten noordoosten van Venlo, en kwam om tien over half vier be houden aan de grond. „Halen!" Evers aan zijn zweefde, ver- Terwijl sergeant parachute omlaag dween zijn straaljager in de wolken. De direct gewaarschuwde basis Laarbruch spoorde het toestel met radar op en een eveneens op Laar bruch gestationeerde straalbommen- werper van het type „Canberra" van de Engelse luchtmacht steeg op om de straaljager te gaan „halen". De bommenwerper vond het fototoestel inderdaad. Hiet vloog rond boven het Neder lands-Duitse grensgebied, waar het wijde bochten beschreef, nu eens naar links en dan weer naar rechts. De straalbommenwerper bleef vlak bij de zwerver in de buurt om te trachten, zijn bewe gingen zo nodig te beïnvloeden. Dit is namelijk, hoewel gevaarlijk, niet onmogelijk. Het zou bijvoorbeeld mogelijk ge weest zijn, dat de bommenwerper met de vleugel een tikje gaf tegen de vleugel van de straaljager, om deze bij het begin van de uiteindelijke duik naar de grond van richting te doen veranderen om te voorkomen dat de „Thunderflash" zou neerstor ten in een dicht bebouwd gebied. Een andere mogelijkheid zou zijn geweest, de „Thunderflash" neer te schieten. Dit is echter een zeer ris kante maatregel, daar bij neerschie ten niet valt te bepalen, waar het neergeschoten toestel zal neerko men. Noch het een, noch het ander is nodig gebleken. Na anderhalfuur rondzweven was de brandstofvoor raad van het onbemande toestel uit geput en. viel het op de grond. De landing.... Van onze correspondent in Ven ray vernemen wij, dat, toen het toestel naar beneden kwam, het drie keer de grond heeft geraakt. De eerste keer raakte het juist even de grond en verloor daarbij het landingsgestel. Het toestel vloog hierna een paar meter omhoog en bleef op dezelfde hoogte verder zweven tot in een weiland aan de Smakt in Venray. Hier kruiste het de weg achter het oude woonwagenkamp en kwam neer in een weiland aan de andere kant van de Overloonse beek. Ooggetuigen zagen dat het toestel nog vrijwel intact was, zelfs het klokje in de cockpit tikte nog. Dat het ongeval zo is afgelopen, noemt de luchtmachtvoorlichtings dienst „een kans op de miljoen" Men meent, dat de majoor met zijn instructies juist gehandeld heeft. De straaljager kan nog gerepareerd worden. Het is het derde toestel, dat bin nen drie dagen in de omgeving van Venray neerstortte. Dinsdag in Mill, woensdag in Lieshout en gisteren dus het derde in Venray zelf. De Zwitserse regering heeft het 12 jaar oude geschil met de Ver enigde Staten over de weigering van de Amerikaanse regering een bedrag van 500 miljoen Zwitserse franken aan activa van de „inter- handel" in Amerika te deblokke ren, voor het internationale ge rechtshof gebracht. Volgens de uiteenzettingen van de Zwitserse regering heeft in 1942 de regering van de Verenigde Staten de inbeslagneming bevolen van ongeveer 90 procent van de aandelen der General Aniline and Film Corpora tion ,een bedrijf, dat in de Verenigde Staten was gevestigd en eigendom was van „Interhandel". Deze maatregel werd gerechtvaardigd met de bewe ring, dat deze aandelen eigendom wa ren van de „I.G. Farben" te Frank fort. De „Interhandel" had echter in juni 1940 alle betrekkingen met de „I. G. Farben" verbroken en stond daardoor niet meer onder Duitse con trole, aldus zegt Zwitserland. De voorgenomen boycot van de middelbare school in Little Rock door de blanke leerlingen is mis lukt. Slechts 75 van de ongeveer 1500 leerlingen verlieten uit pro test de school, nadat de negen negerleerlingen onder escorte van 30 man van de nationale garde waren binnengebracht. President Eisenhower heeft op zijn wekelijkse persconferentie gezegd, dat een onderhandelingscommissie van zuidelijke gouverneurs nog steeds doende is een uitweg te vinden uit de impasse, die tussen hem en gou verneur Faubus is ontstaan in ver band met een terugtrekking der fe derale troepen uit Little Roek. De president zei het niet te kunnen begrijpen, dat iemand dermate zijn gezond verstand kon verliezen en trouw aan de grondwet kon verloo chenen, dat dit soort geweld ooit ge bruikt moest worden. Maar het rech terlijk gezag moest worden hoog ge houden of het was geen Amerika.

de Stem | 1957 | | pagina 1