Federale troepen niet uit Little Rock Operette-staat zorgt voor muziek Het gemak dient de mens Chrissemeuje in Eibergen 108 jaar Kamer zal Europese verdragen aanvaarden In 1959 alle kinderen ingeënt tegen polio Korte metten in gemeente Bussum Overleg Dulles- Gromyko Yij fling in Toulon Voorstel tot ontwapening van India Straaljager neergestort Busstaking in Warschau Malenkof niet gearresteerd ed - doet ra DAGBLAD VOOR ZEELAND Koppige Faubus contra Eisenhower Prins Bernhard naar Sennelager San Marino doet beroep op VN. Telegram Piloot ongedeerd Belgische coureur te Zandvoort verongelukt Meer wind T egenmaatregelen Duitse regering Lava spuit duizend meter op uit zee Bulldozer maakte varkensbedrijf in een dag met de grond gelijk Ook gereedschap vernield „Ik weet van niets Als Labour regeert koopt regering aandelen r Dementi van Moskou Denemarken wijst Rus uit Broodje redde leven van agent Ier ïmd r smaak- Ie tien- filter- toch vol roef hoe a smaak TER is! ÖfY -V. V i»r fdk) /al «if iel 3 V? an jppi It. f v fa- L is. Is >ls g lis lis ils k is r Is S ls r ,ls L if r 97e JAARGANG No. 22571 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. TeL: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.- p. kwartaal, p. post 8.20, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor God, Konfnpfct en Vaderland Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 DONDERDAG 3 OKTOBER 1^7 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.85 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41._teLno.J5) President Eisenhower heeft bekendgemaakt, dat hij de federale troepen geen bevel zal geven uit Little Roek te vertrekken. Deze plotselinge verandering van het besluit van de president vindt zijn oorzaak in een verklaring van Fauhus „Ik verklaar bij deze, dat ik na de terugtrekking van de fede rale troepen opnieuw in samenwerking met de plaatselijke over heid de volle verantwoordelijkheid op mij zal nemen voor de handhaving van recht en orde en dat de bevelen van de federale hoven niet door mij tegengewerkt zullen worden". De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, zal saterdag a.s. in Washington overleg plegen met zijn Russi sche collega Gromyko over „in ternationale aangelegenheden, die van belang zijn voor de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie", aldus een bekendmaking van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Uit diplomatieke bron in New- York verluidt, dat India een nieuwe ontwerpresolutie inzake de ontwapening heeft voorbe reid, teneinde de voornaamste punten waarop de Westelijke mogendheden en Rusland bijna overeenstemming bereikt sche nen te hebben, weer op te nemen. Gouverneur Hodges van Noord-Ca- rolina, een van de vier gouverneurs die met Eisenhower overleg pleeg den, verklaarde, dat Faubus de woor den ..door mij" had toegevoegd, na dat zij telefonisch de verklaring had den besproken. Terwijl Faubus bij deze verklaring blijft, zegt Eisenhower, dat de fede rale troepen in Little Rock zullen blijven, totdat Faubus een verklaring heeft gegeven, zoals Eisenhower die, in samenwerking met een aantal gou verneurs, heeft opgesteld. Faubus zei tegen verslaggevers: ,,Zij stellen hun verklaringen in Washington op en ik hier". Op school De negen negerleerlingen op de middelbare school van Little Rock hebben een „verschrikkelijke dag" doorgemaakt volgens mevrouw Ba tes, de voorzitster van de plaatselijke afdeling der vereniging voor de ver dediging der negers. Blanke leerlin gen hadden de negerkinderen dingen naar het hoofd gegooid zonder dat de leden van de nationale garde, die in het gebouw toezicht hielden, hier iets tegen deden. In zijn kwaliteit van inspecteur- generaal van de Kon. Landmacht zal prins Bernhard op 10 en 11 oktober een bezoek brengen aan het NAVO- legerkamp Sennelager in Duitsland. De prins zal daar een deel van de oefening bijwonen, die Nederlandse troepen op het ogenblik in het kamp houden. De 28-jarige mevrouw Chris- tophe uit Toulon, vrouw van een maatschappelijk werker, heeft gisteren het levenslicht geschon ken aan een vij fling. Aanvankelijk werd gemeld, dat een baby (Helene) was overleden. Een half uur na deze mededeling maakten de ziekenhuisautoriteiten bekend, dat de baby opnieuw tekenenen van leven gaf. De bevalling duurde vijf kwartier. De vijfling, die uit drie meisjes en twee jongens bestond, kreeg de namen Michele, Roland, Philippe, Helene en Geneviève. De vader had voordien verklaard, dat zij reeds acht jaar tevergeefs op kin deren hadden gehoopt. Artsen hadden zijn vrouw verteld, dat zij geen kin deren zou kunnen krijgen. De toestand in de Italiaanse dwergrepubliek San Marino, waar dinsdag een anti-communistische tegenregering is gevormd, was gisteren rustig. Een functionaris van de communistische regering, die het parlement ontbonden heeft toen de communisten en hun aanhangers hun meerderheid dreigden te verliezen, verklaarde; „Wij houden de zetel van de regering bezet en men zal geweld moeten gebruiken om ons te verdrijven". De tegenregei'ing, die dinsdag door Italië erkend is, is druk bezig met het organiseren van een vrijwilligers leger van 40 man om de communis ten te verdrijven. Het 50 man tellende geregelde leger van San Marino beidt zijn tijd in de kazerne. De bevelheb ber, kapitein Ettore Sozzi markies HET V.H.M.O. telt op het ogenblik 129.800 leerlingen tegen 119.700 het vorig jaar, een stijging van 8 per cent. De groei was bij het r.-k. on derwijs het grootst, n.l. 12 percent. DE KATH. BOND van Overheidsper soneel zal op 16 en 17 oktober te Utrecht zijn bondsvergadering hou den. TE ROTTERDAM raakte een 28- jarige bulldozerbestuurder in het ruim van een schip bekneld tussen de grijper van een kraan en de cabine van de bulldozer. Hij was op slag dood. Hij was gehuwd en laat vijf kinderen achter. IN ENGELAND wordt dit jaar, voor het eerst sedert de oorlog, meer boter in de huishoudingen gebruikt dan margarine. DE N.V. PHILIPS te Eindhoven heeft het fabriekscomplex te Lent (Gld.) "an de N.V. Thermion overgenomen. Iet personeel, 170 man, kan te Lent •erkzaam blijven. R. G. PH. HELDERS, minister van aken Overzee, vertrekt 9 oktober oor een bezoek van een maand aan ieuw-Guinea. 'PRINS BERNHARD is vanmorgen riaar Italië vertrokken, waar hij te Ijriuggi de zesde Bilderbergconferentie jial presideren. IN ZWITSERLAND heeft het index cijfer van de prijzen van verbruiks- goederen het recordpeil van 179.5 (1939 is 100) bereikt. AMERIKAANSE deskundigen hebben in hot zuidpoolgebied geconstateerd, dat de wind daar 's winters een snel heid van 535 km per uur bereikt. VANDAAG herdenken de heer en me vrouw C. van den Berg en A. van Lien te Maassluis, resp. 93 en 95 jaar, het feit, dat zij 70 jaar getrouwd zijn. van Saint Irene, gaf als commentaar: ,,Ik moet de orde handhaven. Welnu, de orde is nog niet verstoord en er is geen reden om in te grijpen". De markies is een Italiaan, die door de Italiaanse regering aan San Ma rino is uitgeleend. Hij heeft zich bij de tegenregering gevoegd. De communistische regering heeft ook een vrijwilligersleger gevormd. Men zorgt er evenwel voor, dat de twee vrijwilligerslegers niet te dicht bij elkaar komen. De manschappen beperken zich tot het bewaken van hun respectieve regeringen. Het zal nog wel een paar dagen duren voor de toestand rijp is voor onderhandelingen. Eerst zullen gehei me tussenpersonen omzichtig contact moeten leggen. De door communisten beheerste regering heeft i ■'terenavond de Verenigde Naties telegrafisch ver zochteen internationale politie macht te zenden „om de veiligheid van ons volk te verzekeren en onze eeuwenoude vrijheid te bescher men". In het telegram aan secretaris-ge neraal Dag Hammerskjoeld heet het verder, dat een ernstige toestand is geschapen door het gedrag van de Italiaanse regering, ,.die onze gren zen heeft geblokkeerd". Tussen Lieshout en Beek en Donk is gisterenmiddag om twee uur een straaljager neergestort. Het neergestorte toestel was een Thunderstreak, afkomstig van de ba sis Eindhoven. De piloot, reserve tweede luitenant-vlieger Ane de Vries uit Amsterdam, kon zich met zijn schietstoel redden. De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. Het toestel kwam terecht in een stuk bouw. en weiland in het onder de gemeente Lieshout liggende gehucht Het Hooi en brandde geheel uit. De Lieshoutse brandweer kon niet veel meer dan doen nablussen en was bin nen een uur met haar taak gereed. Te Eibergen heeft pastoor Keatir van Eibergen gisterochtend een H. Mis gecelebreerd in de woning van mevr. Christine Karnebeek- Baks, in de buurt beter bekend als „Chrissemeuje", die haar 108e verjaardag vierde. De foto geeft hiervan een beeld. De Belgische amateur-coureur Chaffoo uit Verviers, is in het Sint Elisabeth-ziekenhuis te Haarlem overleden aan verwon dingen, die hij enkele dagen ge leden bij een ongeluk op het circuit van Zandvoort opliep. Chaffoo behoorde tot de Ecurie Na tionale Beige, die 28 september het Zandvoortse circuit had gehuurd voor trainingsdoeleinden. Chaffoo reed in een B.G.A., waarmee hij ronden maakte van 2.10 min, een gemiddelde van 115 km/u. Vermoedelijk heeft de Belg de bocht direct na het bos ver keerd beoordeeld, waardoor hij zijn wagen niet meer in bedwang kon houden, uit de baan vloog en over de kop sloeg. Hij kwam onder zijn open wagen terecht en liep daarbij een wervelfractuur op. In het Haarlemse ziekenhuis werd hij geopereerd, maar zijn toestand werd gaandeweg slech ter. (Van onze parlementaire medewerker) Drie sprekers zijn gisteren aan het eind van een lange rij van afgevaardigden, die in de Twee de Kamer hun mening over de Europese verdragen hebben ge zegd, ingegaan op de algemene aspecten van het vraagstuk, waarvoor de Kamer zich ge plaatst zag. Die laatste drie sprekers waren de heren Ger- brandy (A.R.), Welter (K.V.P.) en Oud (V.V.D.) Daarvan was de eerste voor verwer ping, de twee anderen concludeerden, dat de verdragen moeten worden aan genomen. Professor Gerbrandy, die de mening van een minderheid in de A.R. vertolkte, zag in een verdrag van de E.E.G. een teveel toegeven aan de tendens van het materialisme. De heer Weiter ging van hetzelfde standpunt uit, het vasthouden van de morele waarde, maar kwam tot een andere conclusie. Volgens hem is het voor Nederland, als klein land, on mogelijk om op eigen kracht de zelf standigheid te aanvaarden. Professor Oud was van oordeel, dat, hoewel ieder in principe voor de Euro- Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid streeft er naar, dat vóór de aan vang van de zomer van 1959 alle kinderen die in 1945 of later zijn geboren, zijn geënt tegen kin derverlamming. Het rijksprogramma voor de vacci natie tegen deze verlamming is als volgt gedacht: in 1957 zullen de kin- Deze föto laat zien hoe een auto mobiliste, in haar wagen gezeten, een zaak afdoet aan het loket van de eerste „drive-in"-bank in West- Duitsland, door de „Bank van de stad Keulen" gebouwd op een par keerterrein naast het conventionele bankgebouw. Via telefoon en tele visie staat het personeel in deze speciale afdeling doorlopend in contact met het hoofdkantoor. Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt woensdagavond 23.15 uur: Zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen, maar plaat selijk ook opklaringen. Matige tot krachtige, langs de kust krachtige tot harde westelijke wind ruimend naar noordwest. Ongeveer dezelf de middagtemperaturen als giste ren. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Lichte tot matige wind uit ver anderlijke richtingen. Mooi weer, maar vooral in het noorden toene- 1 mende bewolking. Vrij verspreide mist of nevel des morgens. Vandaag: zon onder 18.14 uur. Maan op 15.50 uur. Morgen: zon op 6.46 uur. Maan onder 2.09 uur. HIIUIUI ■WtnunHMi Het Westduitse ministerie van economische zaken overweegt scherpe maatregelen om de Duitse kolen onder concurrentie druk te zetten, nu de kolenprij- zen met ingang van 1 oktober zijn verhoogd. Overwogen wordt o.a. de omzet- egalisatiebelasting van 2.40 D.M per ton voor ingevoerde kolen te laten vervallen, de vrachttarieven voor in gevoerde en Duitse kolen bij de Duit se spoorwegen gelijk te maken en een kolenverkoopmaatschappij voor de mijnen, die eigendom van de bonds regering zijn, op te richten, om op deze wijze tot een splitsing van de prijzen te komen. Bijna 800 mensen op het eiland Fayal (Azoren) hebben hun huizen moeten verlaten, omdat zij gevaar lo pen door een uitbarsting van een onderzeese vulkaan op nog geen 250 meter uit de kust. De uitbarsting be gon vrijdag. De vulkaan stoot lava uit tot een hoogte van duizend me ten Vele inwoners van Bussum hebben hun ogen van verbazing uitgewreven, toen ze aan de Laarderweg zagen, hoe het gemeente bestuur korte metten maakte met een aldaar reeds ruim 25 jaar oud varkensbedrijf van de veehouder W. Hage. Zonder pardon of piëteit maakte een machtige bulldozer het hele bedrijf in enkele uren tijds volkomen met de grond gelijk. Intussen hielden enkele politieagenten de woedende eigenaar, die er bij stond, vast. Deze ontdekte later op de dag, dat men geen moeite had gedaan eerst het gereedschap (kruiwagens, mest vorken, e.d.) uit de vijf stallen weg te halen. Ook daarvan waren slechts wat spaanders over. Alleen de 38 var kens zijn er beter afgekomen. Weliswaar werden zij naar het abattoir gebracht, doch niet geslacht. Hals over kop heeft boer Hage van daar zijn hele varkensstapel verkocht. Nieuwbouwplannen van de gemeen te Bussum zijn van deze grondige op ruiming de oorzaak. Ongeveer l'A jaar geleden werd boer Hage gemeld, dat zijn bedrijf voor nieuwbouw plaats zou moeten maken. Hij ver zette zich daartegen en nam als raadsman mr. L. C. van der Tas uit Amsterdam in de armen. Besprekin gen tussen de laatste en het gemeen tebestuur waren in volle gang. Nader vernemen wij va i mr. van der Tas, dat hij destijds met de bur gemeester van Bussum had afgespro ken Hage de gelegenheid te geven zelf naar een ander geschikt terrein voor zijn varkens uit te kijken. Het gemeentebestuur had de veehouder geen vergoeding aangeboden, doch wel een andere woning, die hij inmid dels aanvaard heeft. „Wat er nu echter gebeurd is, kan men zich nauwelijks voorstel len," aldus mr. van der Tas. „Zon der sommatie, zonder deurwaarder, zonder rechterlijk bevel en zonder Hage tijd en gelegenheid te geven om nog wat te redden, heeft men nu het bedrijf zo grondig vernield, dat een grote bom het niet beter had kunnen doen. Het lijkt mij, dat dit toch niet zo maar kan. Hage kreeg maandag avond om 5 uur bericht, dat de vol gende ochtend tot ontruiming zou worden overgegaan en toen was het gemeentehuis gesloten. Dinsdagoch tend in alle vroegte begonnen de bulldozers hun werk en ijlings belde ik toen de burgemeester thuis op. Zijn vrouw zei mij echter, dat hij ziek was. Ik hield aan en kreeg hem toch aan de lijn. Hij zei echter, dat hij in deze toestand niets kon doen en dat hij niet wist, wie de beslissing tot de ontruiming genomen had. Ten ein de raad belde ik toen het gemeente huis en kreeg de loco-burgemeester aan de lijn. Ook die antwoordde aan mr. van der Tas: ,,Ik weet van niets" en op aandringen van de ad voer at beloofde hij onmiddellijk de burgemeester op te zoeken om te zien of de reeds be gonnen afbraak nog moest worden opgehouden. Mr. van der Tas heeft daarna echter niets meer vernomen. Gisteren is hij de ravage in ogen schouw gaan nemen. Boer Hage, die er bij stond, begon hoewel hij zich hiervoor diep schaamde te huilen. De loco-burgemeester van Bussum, wethouder L. Bouma, zegt in een com mentaar: „Het gemeentebestuur is ja ren lang zeer coulant geweest ten opzichte van de mensen die hier wo nen. Dit deel van Bussum is al die jaren door de onogelijke varkenshok ken en kippenbehuizingen, die de om geving ontsierden, een doorn in het oog geweest van andere bewoners. Bovendien bezat de heer Hage geen officieel pachtcontract, al woonde hij er dan 25 jaar lang", aldus de wet houder. „Wel heeft de gemeente steeds huur gelden voor deze gemeentegrond van hem ontvangen en geaccepteerd. De woningbouw moet echter ook doorgang vinden. De heer Hage kreeg in april jl. een nieuwe woning van het gemeente bestuur toegewezen en heeft deze be trokken, onder voorwaarde dat hij aan de Laarderweg ook de varkenshokken zou ontruimen. Hij beloofde het ge meentebestuur dit te zullen doen, doch beeft het nagelaten". deren die zijn geboren in 1955 twee van de drie nodig zijnde injecties ont vangen, in 1958 krijgen de kinderen die zijn geboren in 1955 hun derdeen laatste prik, en het plan voorziet bo vendien in de enting in 1958 van de kinderen die zijn geboren in de jaren 1952, 1953, 1954, 1956 en 1957. In 1959 krijgen de kinderen die in 1958 twee van de drie injecties hebben gehad hun derde en laatste „shot" en het plan voor 1959 voorziet bovendien in het enten van de kinderen die zijn geboren in de jaren 1958, 1951, 1950, 1949, 1948, 1947, 1946 en 1945. In het najaar van 1960 zullen de kinderen van de dan laatste jaarklasse, nl. die welke geboren zijn in 1959, hun eerste twee prikken ontvangen. Voor de zomer van 1959 zullen in totaal naar schatting 2,6 miljoen kin deren van rijkswege bescherming te gen polio hebben ontvangen. Het vac cin kost het rijk zes gulden per kind, van de ouders wordt een vrijwillige bijdrage van een gulden per kind ge vraagd, zodat de vaccinatie tegen polio het rijk tenminste, tot en met de zo mer van 1959 en bij gelijkblijvende prijs van nu, dertien miljoen gulden zal kosten. Het plan om aandelen op te kopen van de sleutelindustrieën, gisteren ter sprake gebracht op het congres van de Labourpartij, werd na uitvoerige discussie met 5.309.000 tegen 1.276.000 stemmen goedgekeurd. De afgevaar digden brachten zoveel stemmen uit als de groep die zij vertegenwoordig den sterk was. Het plan kan natuurlijk pas uitge voerd worden, als de socialisten de komende verkiezingen gewonnen heb ben. pese integratie is, er terecht veel be zwaren tegen de gemeenschap zijn ge uit. O.m. vloeit dit voort uit het feit dat wij in het internationaal overleg niet hard genoeg zijn geweest. Ver werpen kan echter niet meer, want wij zouden voor het forum van heel Europa als spelbreker-van-het-laatste- moment te kijk worden gezet. In redevoeringen die eraan vooraf gegaan waren, had o.a. de heer Schuyt (K.V.P.) de sociale aspecten van de gemeenschap behandeld. Hij betreur de het, dat de kans om enkele alge mene sociale beginselen in het verdrag neer te leggen, was verzuimd. Toch gaven tal van feitelijke bepalingen hem reden tot gematigde tevreden heid. Als groot voordeel van de ge meenschap in sociaal opzicht zag hij, dat een grotere markt een grotere duurzaamheid van werkgelegenheid geeft. Met dat al is de aanvaarding van de verdragen volkomen zeker. K.V.P., P.v.d.A., V.V.D. en C.H.U. hebben zich vóór verklaard. Ook de grote meer derheid van de A.R. zal vóórstemmen. Slechts de S.G.P., enkele A.Revolutio- nairen en natuurlijk de communisten wijzen het verdrag af. In Warschau reden gisteren een aantal autobussen niet als gevolg van een gedeeltelijke staking van de chauffeurs. De buschauffeurs weige ren overwerk te doen, waardoor van elke vijf autobussen er één niet reed. De chauffeurs, die een werkweek van 46 uur maken, komen met hun overwerk meegerekend aan 300 uur per maand. Hun salaris zonder over werk is 1200, met overwerk 1600 tot 1700 zloty per maand. De chauffeurs eisen nu vier vrije dagen per maand, met behoud van salaris. Het Russische ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft met stelligheid de geruchten, volgens welke Malen kof zou zijn gearresteerd en naar Moskou overgebracht, tegengespro ken. Van de geruchten, volgens wel ke maarschalk Rokossofsky tot bevel hebber van een Aziatisch garnizoen in de Sovjet-Unie zou zijn benoemd, verklaarde het ministerie niets te we ten. Deze kwestie viel onder de be voegdheid van het ministerie van De fensie. De Deense regering heeft de Ru* Sergei Smirnof bevolen Denemarken te verlaten. Smirnof wordt een assistent van de Russische militaire attaché ge noemd. Hij komt echter niet voor als lid op de plaatselijke lijst van di plomaten. Het Deense ministerie van Buiten landse Zaken heeft in een boodschap aan de Russische ambassadeur in Denemarken verklaard, dat Smirnof op ongeoorloofde wijze getracht heeft geheime gegevens te krijgen inzake de Deense defensie. De Engelse politieagent Donald Ramsay uit Edinburgh heeft zijn leven te danken aan... een broodje. Hij besloot eerst een broodje te eten, voordat hij een jonge revolverheid in de kraag zou grijpen. Hij had haast en verorberde vlug zijn broodje. Even later stond hij oog in oog met de jeugdige bandiet..., die onmiddellijk vuurde. Ramsay werd in de maag getroffen, waar de kogel een dodelijke wond veroorzaakt zou hebben, als hij niet was afgestuit op een korstje brood, dat nog niet verteerd was...

de Stem | 1957 | | pagina 1