Ernstig beraad in mijnstreek Begrafenis koning Haakon i Uitspraak: eiseres niet ontvankelijk Treinongeluk bij Stuttgart Deviezenvoorraad in dalende lijn nog Griepepidemie bezorgt artsen handen vol werk Kamer waakt over de voordelen en gevaren van de E.E.G. Rust in little Rock Tegenregering in San Marino Ongelukken bij NAY O-inanoeuvres Rustig weer Echtpaar Stern in Rusland Geruchten over arrestatie van Malenkof Sympathiek gebaar Slechte melk in Bergen op Zoom 22 mensen vermoord Gary Davis weer vrij Wervelstorm trof Okinawa Straaljager neergestort Hoge ziektecijfers zullen aanhouden 70.000 nieuwe patiënten per dag Japan lid van Veiligheidsraad Coty zoekt nieuwe premier Interim-dividend Koninklijke 97e JAARGANG No. 22570 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. TeL: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.- p. kwartaal, p. post 8.20, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Voor God, Kotifntffn m Vaderland DAGBLAD JEPtHWr» WOENSDAG 2 OKTOBER l&a7 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.S5 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) (Van onze speciale verslaggever) Naar aanleiding van de re geringsbeslissing inzake de door de Mijn Industrie Raad vastgestelde verordening be treffende de bijzondere pre mieregeling mijnpersoneel, hebben het hoofdbestuur van de Katholieke Vereni. ging van Mijnbeambten en het bondsbestuur van de Ne derlandse Katholieke Mijn. tverkersbond zich ernstig en diepgaand beraden. In een gezamenlijke verklaring heb ben zü gezegd, kennis genomen te hebben, dat de M.I.R. op donderdag 3 oktober a.s. in spoedeisende verga dering bijeen zal komen, teneinde de mogelijkheden te bestuderen welke bedoelde regeringsbeslissing met na me voor de bovengrondse mijnarbei ders biedt. In verband hiermede en ilet op de grote belangen die er met de onderhavige aangelegenheid zijn gemoeid, hebben beide besturen be sloten nog geen definitief standpunt te bepalen. Zij zullen op korte termijn weder om in vergadering bijeenkomen om de situatie opnieuw te bezien. Be trokken besturen hebben erop gewe zen, dat het nemen van een verant woorde beslissing slechts kan ge- De anti-communistische partijen in San Marino, die kortgeleden onver wachts de meerderheid in de volks vertegenwoordiging verwierven, waar op deze door de communistische re gering werd ontbonden, hetgeen ge paard ging met het uitschrijven van nieuwe algemene verkiezingen op drie november a.s., hebben een tegenbe- wind gevormd. De communisten en de met hen verbonden socialisten, hebben in de afgelopen twaalf jaar het bewind in deze, in de Apennijnen, in Italië gele gen republiek, die 14.000 inwoners telt, in handen gehad. Het Italiaanse ministeiie van Bui tenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat Italië de nieuwe regering van San Marino erkent. schieden op een zo democratisch mo gelijke wijze, los van alle emoties en rekening houdend met 's lands be lang. Daarom zullen, na een uitge breid en zo breed mogelijk beraad, de wetgevende vergaderingen der beide organisaties worden bijeenge roepen. teneinde alsdan het definitie ve standpunt vast te stellen. De Amerikaanse admiraal Arnold, bevelhebber van de vloot vliegdek schepen die aan de NAVO-oefeningen Strike Back" hebben deelgenomen, heeft gisteren op een persconferentie verklaard, dat bij de manoeuvres acht vliegtuigen verongelukt zijn: twee Britse en zes Amerikaanse. Der tien piloten zijn daarbij om het leven gekomen. De meeste ongelukken ge beurden bij landingen. GEVANGENISSTRAFFEN van zes maanden tot anderhalf jaar werden gisteren in Den Haag geëist tegen zes personen, die betrokken waren in een fraudezaak met kentekenbe wijzen. IN EEN POSTKANTOOR te Eindho ven werd gisterenmiddag diefstal ge pleegd. Een bedrag van f 11.900 bleek verdwenen te zijr. Enkele uren later werd de dief in zijn woonplaats te Rijswijk reeds aangehouden. Mr. V. G. M. MARIJNEN, algemeen secretaris van de Algemene Katho lieke Werkgeversvereniging en van het Kath. Verbond van Werkgevers vakverenigingen, is benoemd tot of ficier in de orde van Oranje Nassau. TE ROTTERDAM is een 68-jarige man, die alleen woont, door gasver- stikking om het leven gekomen. DE AMERIKAANSE reder Daniël K. Ludwig laat op zijn werf te Kure in Japan vijf olietankschepen van elk 104.500 ton bouwen. EEN TEMPERATUUR van min 73 graden Celsius, de laagste bekende temperatuur op aarde, is op de post Amundsen-Scott in het zuidpoolgebied geregistreerd. Het voormalige record, 69.8 graden, werd in noord-Siberië ge registreerd. DRIE CADETTEN van een Pools op. leidingsschip hebben te Kopenhagen politiek asiel gevraagd. HET INDONESISCHE kabinet heeft zijn goedkeuring gehecht aan de plan nen om eind oktober een „West- Irian"-week te houden. Een boycot actie tegen Nederlandse bedrijven in Indonesië is een onderdeel dezer campagne. Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt gis teravond 23.15 uur: Aanvankelijk zonnige perioden, later van het noorden uit toene mende bewolking. Op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind tussen noord en west. I Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. I Verwachting van het Belgisch i Weerkundig Instituut: Zwakke tot matige noorden- wind. Bewolkt tot mooi. Zeldzame j neerslagvlagen. Vrij fris des mor- gens en des nachts. Vandaag: zon onder 18.16 uur. Maan op 15.23 uur. Morgen: zon op 6.44 uur. Maan onder 1.05 uur. Het Amerikaanse echtpaar Stern Dodd, dat door de Amerikaanse re gering van spionage voor Rusland is beschuldigd, verblijft in Rusland. Reizigers, die onlangs in het Tolstoi- museum bij Moskou waren geweest, hadden hun namen in het gastenboek opgemerkt. Volgens het Britse socialisti sche parlementslid Desmond Donnelly gaat het gerucht, dat Malenkof gearresteerd en naar Moskou teruggebracht is. Donnelly, die als particulier een bezoek aan China brengt, was de vo rige week in Alma Ata, de hoofdstad van Kazachstan. Op de vliegreis van Moskou naar Alma Ata had hij een provinciaal politiehoofd en medepassagier ge vraagd af het gerucht op waarheid berustte. De politiechef had slechts de schouders opgehaald en geen ant woord gegeven. Zoals bekend is Malenkof aange steld tot directeur van een energiebe. drijf in Kazachstan. Maandag meldden we, dat een invalide jongen in Den Haag door een aantal kinderen zó werd ge plaagd, dat hij in zijn angst de straat opliep, onder een auto ge raakte en in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Een lezer, die anoniem wenste te bljven, stuurde ons nu f 2.5( met als begeleidend briefje: M.H. Voor de invalide jongen die op zo'n schandelijke wijze door de schoolgaande jeugd geplaagd werd en nu in het ziekenhuis aan de Zuidwal te Den Haag ligt. N. N. We hoeven haast niet te zeggen, hoe ons dit gebaar verrast heeft! IVoor de inzender in kwestie: de rijksdaalder is inmiddels doorge- l stuurd De president van de rechtbank te Breda, mr. J. Schellenbach, heeft gisteren uitspraak gedaan in het kort geding, dat de N.V. Melkfabrieken Hollandia te Bergen op Zoom aanhangig had gemaakt tegen de luitenant-ko lonel J. H., regimentscomman- Op een station in Stuttgart is giste ren een volle trein in een dichte mist °P een stilstaande trein gelopen. Hierbij zijn 10 mensen om het leven gekomen en ongeveer 30 gewond. Bei de treinen vervoerden ongeveer 600 mensen, voor het grootste deel arbei ders. De Amerikaanse federale troepen hebben gisteren hun taak te Little Rock, namelijk er voor te zorgen, dat de negerscholieren tot de centrale middelbare school worden toegelaten, beëindigd. De voorlichtingsofficier van het mi litaire district Arkansas, kolonel Dra. ke, deelde mee, dat de soldaten van de (federale) 101de luchtlandingsdivi sie de wacht hebben overgedragen aan het 153ste regiment infanterie van de nationale garde. Sedert vorige week donderdag patrouilleerde het 153ste regiment wel 's avonds bij de school. In de Zuidamarikaanse staat Co lumbia zijn 22 mensen door rovers vermoord, zo wordt officieel bekend gemaakt. Hun huizen zijn daarna ge plunderd. Eenheden van het leger achtervolgen de misdadigers. Bovenstaande foto geeft een beeld van deze ramp. '.'.'v.','.- 5 v'W- ::Z: dant te Bergen op Zoom. Hij ver klaarde eiseres niet ontvanke lijk in haar vordering. De heer H. had in een ingezonden st.uk in een te Roosendaal verschij nend dagblad geschreven, dat de melk in Bergen op Zoom ondeugdelijk van kwaliteit was. De N.V. Melkfabriek Hollandia heeft daarop luitenant-kolo nel H. in kort geding doen dagvaar den, oordelende, dat door dit ingezon den stuk ernstig schade aan de goede naam van de fabriek was aangericht. Eiseres vroeg de rechtbank aan de heer H. een verbod op te leggen tot het schrijven van dit soort ingezonden stukken op straffe van een dwangsom van 10.000.Een uitvoerig verslag over dit kort geding gaven wij in onze editie van zaterdag jl. In zyn hoofdoverwegingen blijkt de president akkoord te zijn gegaan met de zienswijze van mr. P. Lap uit Bergen op Zoom, raadsman van lui tenant-kolonel H. 1. Er valt geen herhaling te vrezen en dus is de spoedeisendheid zoek; 2. Er is geen onrechtmatige han deling gepleegd. In een zijner overwegingen stelt de president ook nog, dat te minder van enige onrechtmatigheid sprake kan zijn waar de klachten, die in de ingezon den stukken waren geuit, alom blij ken te bestaan. In dit verband wees de president op het maandbericht van de afdeling Bergen op Zoom van de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen en op een verklaring van het bestuur van deze afdeling. „Voorshands" aldus in de over wegingen, „schijnt het aanvaard baar toe, dat met het plaatsen der gewraakte stukken het algemeen be lang werd beoogd". „Wereldburger" Gary Davis, die wegens diefstal van ondergoed in een groot Parijs' warenhuis gearresteerd was, is gisteren op vrije voeten ge steld. In Oslo zijn gisteren de stoffelijke resten ter aarde besteld van koning Haakon VII van Noorwegen. Deze telefoto laat zien hoe de baar aan de voet van de heuvel, waarop het koninklijk paleis in Oslo staat, onder een herdenkingsboog door reed. Op de achtergrond is een gedeelte van het paleis zichtbaar. Onder meer waren Koningin Julia na en Prins Bernhard bij deze droeve plechtigheid aanwezig. Zij keerden 's avonds per vliegtuig in ons land terug. Okinawa is door een zware wervel storm getroffen, die volgens nog on volledige berichten aan 58 mensen het leven heeft gekost. 82 mensen worden nog vermist. Japanse vissers, die in de buurt van Okinawa vissen, melden, dat ,,bij elke trek een of twee lijken" worden opgehaald. Vrijwel alle verbindingen op Oki nawa zijn verbroken. Amerikaanse militairen zijn nog bezig de puinho pen op te ruimen. Men verkeert nog in het onzekere over het lot van de bevolking van Tarama, een eiland bij Okinawa, dat eveneens door de wervelstorm is ge troffen. Twee kilometer ten noorden van Mill is gisteren een straaljager van het type F 84 Thunderstreak neerge stort. De bestuurder, de 23-jarige ser geant-vlieger J. B. Wesseling, merk te op een gegeven ogenblik dat de motor uitviel. Hij probeerde weer te starten, maar toen dit niet lukte ver liet hij met de schietstoel het toestel en bereikte ongedeerd de grond. Het vliegtuig kwam neer bij een wegkrui- sing, maar veroorzaakte op de grond geen schade van betekenis. Het rijk heeft op de weekstaat van de Nederlandsche Bank per eind sep tember weer een behoorlijk saldo we ten te kweken van 101,2 miljoen gul den. Op dit bedrag moet men zich echter niet blind staren. Gisteren was namelijk een belangrijke vervaldag; vermoedelijk zal het rijk alles bij el kaar een honderd miljoen gulden no dig hebben gehad wegens vervallen schatkistpapier. Dit zal dus wel fa taal zijn voor genoemd creditsaldo. Nog steeds blijven deviezen het land uitstromen; in de afgelopen week weer voor 23 miljoen in totaal, waar door de netto deviezenreserve tot be neden de zevenhonderd miljoen is aangeland. Het einde van de maand tevens einde van het derde kwartaal heeft ook de biljettencirculatie aanzienlijk doen toenemen van 3953 tot 4118 mil joen gulden. Wanneer hierin echter de gehele ultimo-invloed is verwerkt, zal er volgende week vermoedelijk al weer een daling te zien zijn. De weerslag van deze stijging in de bil jettencirculatie is te zien in de daling van de saldo's van de banken met niet minder dan 125 miljoen gulden. Uit de gegevens, welke de geneeskundige hoofdinspectie uit alle delen van het land bereiken, valt af te leiden, dat de artsen in Nederland per dag gemiddeld vijftien nieuwe patiënten, lij dende aan influenza, te behandelen krijgen. Aldus deelt het mi nisterie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mede. j Dit betekent, dat er per dag naar schatting 70.000 nieuwe meldingen zijn. Daarboven komt dan nog een aantal gevallen, waarvoor naar men kan aannemen geen medische hulp wordt ingeroepen. Op dit zeer grote aantal zieken komen ook enkele sterfgevallen voor waarbij de influenza een rol heeft gespeeld. Een aantal hunner blijkt bovendien aan andere ziekten te hebben geleden. In verhouding tot de omvang wel ke de epidemie heeft aangenomen, is het aantal sterfgevallen gering. Evenals in voorafgaande jaren wadr- in de influenza in enige omvang optrad, kan ook van deze epidemie op grond van deze gegevens worden gezegd, dat zij haar goedaardig ka rakter heeft gehouden en dat er geen tekenen zijn die erop wijzen, dat de ziekte een kwaadaardiger ka rakter zal krijgen. De ziekte schijnt thans vooral in de westelijke provincies Noord-Hol land, Zuid-Holland en Zeeland een grote omvant te krijgen, waar in het bijzonder van de scholen hoge ziek tepercentages worden gemeld. Het voorkomen van de ziekte heeft nog steeds een grillig karakter met grote onderlinge verschillen, zowel bij de bedrijven als bij de scholen. Om een enkel voorbeeld te geven: in een confectiebedrijf ergens in het land werd onder de mannen een percentage van 2,7 procent vastge steld; in een soortgelijk bedrijf in dezelfde stad was dit percentage nul. Het aantal in ziekenhuizen op genomen patiënten is niet onrust barend groot. De geneeskundige hoofdinspectie verwacht op grond van de peilingen dat de hoge ziekte cijfers voor het land als geheel nog wel enige tijd Zullen aanhouden. (Van onze parlementaire medewerker) „Men moet in het verdrag inzake de Europese Economische Gemeenschap niet meer, maar ook niet minder lezen dan er in staat", zo zei gisteren de heer Blaisse (K.V.P.) in de Tweede Kamer op de eerste dag van de behandeling van dat verdrag in de volksvertegenwoordiging. „De E.E.G.-overeenkomst biedt perspectieven, die nog moe ten worden verwezenlijkt in de 15 jaar, die als overbruggings periode zijn aangewezen". De heer Blaisse was van mening, dat die uitwerking nog veel goede wil van alle partners in de zes samenwerkende landen van klein-Europa zal vergen. Maar dan zal het een stabiliteit in de economie kunnen bewerken, die voor delig is voor alle landen en het zal een eerste stap zijn in de richting van politieke integratie. ring over haar streven om een voort- Zo zagen, met eenige verschil len bij het leggen van het accent op voor- of nadelen, ook de woordvoerders van andere par tijen het. De nadelen waren trou wens ook al door de heer Blaisse genoemd: de grote onzekerheid bij de uitwerking van het Euro pese landbouw- en vervoersbe leid; het vrij overheersende stre ven naar protectionisme, waarte genover Nederland vrijwel alleen staat met haar voorkeur voor een zo liberaal mogelijk handelsver keer; de speciale protocollen, waarin andere landen en met na me Frankrijk hun belangen heb ben veilig gesteld en tenslotte de moeilijkheden, die speciaal som mige industriëlen als gevolg van de voorgestelde integratie te ver werken zullen krijgen. In het algemeen was men van oor deel dat het niet alleen voor Neder land politiek vrijwel onmogelijk is om afzijdig te blijven, maar ook dat ons land, door het verdrag mits goed uitgewerkt uitstekende kansen ver. werft. Amendementen Deze noodzaak van 'n bevredigende nadere uitwerking van het verdrag is voor de Kamer aanleiding geweest tot nog toe die amendementen met een motie in te dienen, die de regering een steun in de rug zullen geven bij verdere onderhandelingen. Een amendement, ingediend door de heer Blaisse. vra-o' om een jaar lijkse verantwoording van de rege- De algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft gis teren Canada, Japan en Panama aangewezen als opvolgers van Australië, Cuba en de Philippij- nen in de Veiligheidsraad. Pa nama kreeg 74 stemmen, Canada 72 en Japan 55. De vierde gega digde, Tsjecho-Slowakije, kreeg 25 stemmen. Ongeveer 78 delegaties namen aan de stemming deel, zodat de landen, om verkozen te worden, 52 stemmen, namelijk tweederde van het aantal moesten hebben. De Sovjetrussische afvaardiging heeft later krachtig geprotesteerd te gen de verkiezing van Japan tot lid van de Veiligheidsraad, die zij be- sc' -iuwt als een openlijke schending yan^ het handvest der Verenigde Na ties" en van de eerder te Londen gesloten overeenkomst". Zij meent dat „geheel Oost-Europa door deze verkiezingen ten achter is gesteld, daar thans dit gebied recht had op vertegenwoordiging in de raad". Volgens de Sovjet-Unie en haar bondgenoten diende de zetel, die Ja pan heeft gekregen, te worden bezet door een Oosteuropese staat op grond van een vroegere niet-officiële af spraak over verdeling van de zetels op aardrijkskundige basis. Deze zetel was van de Philippijnen. gaande uitbreiding van de werkgele genheid in Nederland in het Euro pees beleid te verzekeren. In een andere vorm wordt de noodzaak van een dergelijk streven ook in een amendement-Oud (V.V.D.) bena drukt. Een verder amendement blijkt speciaal gericht te zijn op onderwer ping van eventuele aanvullende over eenkomsten aan de goedkeuring van de Staten-Generaal. Indien deze ameildementen worden aanvaard zal de regering bij haar onderhandelin gen met meer succes kunnen wijzen op de verantwoording die ze tegen over het Nederlandse parlement heeft. Een motie-Burger (P.v.d.A.) tenslotte, ingediend namens de gehe le commissie van voorbereiding uit de Kamer, vraagt om een grotere Nederlandse vertegenwoordiging in de Europese Assemblee. Ir. van Meel De landbouwparagraaf vormt een apart onderdeel van het verdrag. Ir. van Meel (K.V.P.) was over het be paalde weinig enthousiast. Nederland moet zijn export in stand kunnen hou den en verder kunnen vergroten. Andere landen echter, waar de land bouw veel minder ontwikkeld is, vre zen de integratie en hebben bereikt, aat tal van uitzonderingsbepalingen werden opgenomen. Ir. van Meel kon dit billijken mits door deze landen van de overgangsperiode gebruik wordt gemaakt om hun landbouw tot een meer gezonde ontwikkeling te bren gen. Italië is bereids deze weg opge gaan. Vooral in Frankrijk echter wordt gespeculeerd op machtspositie om de gunstige uitzonderingsmaatre- gelingen gedurende lange tijd te kun nen handhaven. De heer van Meel achtte dit een gevaarlijke situatie en hij hoopte dat de regering alles zou doen om te komen tot een werkelijk Europees landbouwbeleid. President René Coty .an Frankrijk is gisteren zijn overleg met politieke leiders, als inleiding voor het zoeken naar een nieuwe premier, begonnen. De eerste die hij raadpleegde was Gaston Monnerville, voorzitter van de Raad van de Republiek. Deze ver klaarde na het onderhoud, dat het „verschrikkelijk moeilijk zal zijn om de crisis op te lossen". Men verwacht dat Jacques Soustel- le, de vroegere gouverneur-generaal van Algerië, de eerste zal zijn die aangezocht zal worden voor het pre mierschap. Hij heeft de oppositie ge leid die maandagavond de regering- Bourges-Maunoury bij een stemming over de hervormingsplannen voor Al gerië ten val bracht. Commissarissen en directeuren van de Kon. Ned. Petroleum Mij. hebben besloten tot uitkering van een inte rim-dividend over het boekjaar 1957 van f 1.50 per aandeel.

de Stem | 1957 | | pagina 1