Fiat op aanwezigheidspremie ondergronders Zo is het nu ook weer niet Franse evallen regermg Geen kans voor de A- griep Filiaal van leeszaal in een woonwagen Tunis wil wapens Treinramp in Pakistan Olieprijzen omlaag Maar bovengronders moeten toch nog wachten fel Gary DavF op diefstal ictrapt Weer mutatie in Rusland Crisis in het Kabinet heeft gedreigd September was nat en somber j DAGBLAD VOOR ZEEIAND Regering gedeeltelijk akkoord met M.I.R. Algemeen belang moet voorgaan Arbeiders eisen in West-Duitsland Primeur voor Bergen op Zoom Perioden met zon Onderzeese vulkaan Van Melis griep en kolendamp.... Kerkelijke straffen voor roekeloze weggebruikers Deining in kringen Duitse Bondsweer Japans vliegtuig verongelukt Inzittenden (57) alle gered t)7e JAARGANG No. 22569 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. TeL: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.- p. kwartaal, p. post 8.20, p. week (uitsl. bij niet postbestell.0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor Cod, Koningin en Vaderland DINSDAG OKTOBER Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102 (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tgl. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41. tel. _na_35) De minister van Economische Zaken heeft in overeen, stemming met zijn ambtgenoot van Sociale Zaken en Volks, gezondheid een beschikking uitgevaardigd waarhij hij de goedkeuring van de verordening van de Mijnindustrieraad (M.I.R.) tot wijziging van de verordening betreffende pun- ten van gemeenschappelijke aard voor ondergrondse en bovengrondse mijnarbeiders en van de verordening betref, fende de arbeidsvoorwaarden der aspirant-beambten en beambten, werkzaam in het mijnbedrijf, zoals deze op 31 juli 1957 is vastgesteld (deze verordening van de M.I.R. betreft een bijzondere premieregeling voor het mijnperso. neel)weigert wegens strijd met het algemeen belang. Bij haar beslissing te dezer zake is de regering uitgegaan van de al gemene overweging, dat in de huidige situatie, waarin ons land verkeert, al. les dient te worden vermeden, het geen zou kunnen leiden tot het in be- weg: -g brengen van het loonniveau. De figuur van een bijzondere pre mie. de zgn. aanwezigheidspremie - acht de regering, in het algemeen gesproken, een ongewenst element in de loonstructuur van ons land, vooral nu de premie ook voor bovengrondse arbeiders en beambten zou worden ingevoerd, waardoor een beroep op het speciale karakter van de onder grondse mijnarbeid moet falen. De regering is met de mijnin dustrieraad van oordeel, dat er aan leiding bestaat voor een verbetering in de beloning van ondergrondse mijnarbeiders. In de loonstructuur vormt de onder grondse mijnarbeid een zeer bijzon der element, vandaar dat de regering haar bedenkingen tegen de aanwezig heidspremie in het algemeen niet zo zwaar wil laten wegen, dat zij niet PAPIAMENTOE, een mengtaal uit Spaans, Nederlands en negertalen, gesproken op Curacao, Bonaire en Aruba, wordt voortaan op de ge meenteuniversiteit van Amsterdam gedoceerd. EEN ACCOUNTANT uit Rotterdam werd betrapt op het stelen van kleine dingetjes uit een warenhuis met een totaalwaarde van 13.50. Hij wilde de recherche op de proef stellen, be weerde hij. GISTERMIDDAG is de 42-jarige me vrouw F.G.P. van Turnhout uit Hel- voirt op de bewaakte overweg in de Helvoirtse weg te Vught door de locomotief van een posttrein gegre pen en op slag gedood. EEN BOMONTPLOFFING heeft in noord-Ierland, in de plaats Armagh, een deel van een politiekazerne ver nield. Er waren geen slachtoffers. Men vermoedt, dat het weer een aan slag is van het Ierse republikeinse lege.. HET TREINONGELUK in Nigeria waarvan wij gisteren melding maak ten, heeft, volgens de laatste berich ten, 35 mensenlevens geëist. IN JAPAN staken meer dan 150.000 arbeiders in de kolenmijnen. Men wil hogere salarissen. DE HULPACTIE van het Internatio nale Rode Kruis voor de Hongaarse vluchtelingen in Oostenrijk is gisteren afgesloten. Vijfenvijftig landen stelden in totaal 56 miljoen gulden ter be schikking. DE PRIX DE ROME zal, als»de mi nister van O., K. en W. het advies volgt van de Rijksacademie van beel dende kunsten te Amsterdam, dit jaar worden toegekend aan mej. Em my M. Eerdmans (26) uit Bussum. SIBELIUS, de grote componist, die op 20 september overleed, is gisteren te Helsinki begraven. De aartsbis- schr van Finland sprak tijdens de uitvaartdienst in de kathedraal een rede uit. Er werden werken van de overleden meester uitgevoerd. voor „een zekere periode" onge veer een jaar tot aanvaarding er van voor de ondergronders zal kun nen besluiten. Fiat derhalve voor de ondergronders. De M.I.R. moet intussen de moge lijkheid onderzoeken van een presta tiebeloning, die binnen de termijn van ongeveer een jaar in de plaats zou moeten treden van het geheel of al thans van een belangrijk gedeelte van de aanwezigheidspremie. verordening, kan worden gemoti veerd. Het desondanks toestaan van een algemene loonsverhoging voor de bo vengrondse mijnarbeiders zou in de huidige situatie onvermijdelijk ern stige consequenties hebben voor an dere bedrijfstakken en is reeds op deze grond voor de regering onaan vaardbaar. Naar het inzicht van de regering is echter invoering van het systeem der werkclassificatie, dat thans bij de mijnindustrie in voorbereiding is, de aangewezen weg om hier de nodige correcties aan te brengen. Een zekere verbondenheid tussen ondergrondse en bovengrondse arbeid mag echter niet noodzakelijkerwijze leiden tot het aanvaarden van de ver ordening zoals die aan de regering werd voorgelegd. Er is, behalve de verbondenheid, waarvan hier sprake is, nog een andere verbondenheid, nl. die, welke tot uitdrukking komt in het huidige loonbeleid in Nederland. Op dezelfde gronden als voor de ondergrondse mijnarbeiders acht de regering een verbetering ten behoeve van de ondergrondse mijnbeambten en aspirant-beambten aanvaardbaar. Dit is niet het geval voor wat be treft de bovengrondse technische en administratieve beambten en aspi. rant-beambten, aangezien voor deze groep van personeel de aanwezigheid van een achterstand in salariëring ten opzichte van het beambtenpersoneel »in andere bedrijfstakken naar de me ning van de regering niet is aange toond. Vandaar dat, naar het oordeel der regering, het algemeen belang een goedkeuring van de voorgelegde ver ordening niet vei'draagt. Bovengronders achtergesteld niet De regering is er niet van kunnen worden overtuigd, dat de beloning van de bovengrondse mijnarbeiders over de gehele linie een zodanige evi dente achterstand vertoont, dat daar mede onder de huidige omstandighe den een algemene inkomensverbete ring, als voorzien in de voorgelegde Na de vakbond van de textielar beiders heeft thans ook die van de metaalarbeiders in West-Duitsland eisen bekend gemaakt. De metaalar beiders willen een werkweek van 44 inplaats van 45 uur en een loonsver hoging van tien procent. De werkgevers hebben meegedeeld niet meer dan drie procent loonsver hoging te willen geven. (Van onze verslaggever) Bergen op Zoom heeft de pri meur. Gisteren had in de Schelde- stad de opening plaats van een leeszaalfiliaal, dat gevestigd is in.een woonwagen. Het be stuur van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Bergen op Zoom kan er zich op beroemen de spits te hebben afgebeten: Bergen op Zoom is de eerste stad in Nederland, die een leeszaal bibliotheekje in een woonwagen bezit. Vanzelfsprekend kreeg de opening van de woonwagen-bibliotheek een feestelijk tintje mee. Mevrouw Knip van de Centrale Vereniging was hele maal uit Den Haag overgekomen, om de ingebruikneming van dit filiaal bij te wonen. Uiteraard gaf het bestuur van de Openbare Leeszaal acte de présence, terwijl ook de secretaris en de directrice van de Katholieke Lees zaal het slechte weer hadden getrot seerd om op het Zilverschoonplein, waar de wagen is gestationeerd, aan wezig te zijn. Het filiaal bezit 500 boe ken, voor jongeren en ouderen, welk aantal voor uitbreiding vatbaar is. De bibliotheek kan namelijk gemakkelijk enkele duizenden boeken bevatten. Opening Voorzitter Jonge Poerink van de Openbare Leeszaal wees in zijn ope ningsspeech op de belangrijkheid van het gebeuren. „Wij zijn", zo zeide hij, „erg blij met dit onderkomen, al be treft het hier dan slechts een nood behuizing". De heer Jonge Poerink toonde zich ook zeer tevreden over de afname van boeken door de leden Over het ledental zelf liet hij zich minder tevreden uit. „Het lezerspu bliek kan veel groter zijn", vond hij. De heer Jonge Poerink kreeg daarin steun van de heer Slootmans, secre taris van de Katholieke Leeszaal en stadsarchivaris van Bergen op Zoom, die naar de krantenartikelen verwees,' waarin had gestaan, dat een derde van het Nederlandse publiek praktisch I Weersverwachting van het X.N MI tot vanavond, opgemaakt maan i dagavond 23.15 uur: J Opklaringen maar ook enkele J verspreid voorkomende buien. Ma tige wind in hoofdzaak tossen t noordoost en noord. Weinig ver I andering in temperatuur. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Matige wind uit west tot noord, i daarna uit noord tot noord-oost. S Zwaar bewolkt, afgewisseld met J opklaringen. Minder talrijke neer- J slagvlagen. Vandaag: zon onder 18.18 uur. Maan op 14.15 uur. Morgen: zon op 6.42 uur. Maan I onder 0.02 uur. S ij De „wereldburger nummei eén". de Amerikaan Gary Davis, is op heterdaad betrapt, toen hij in een warenhuis te Parijs dameskleding stal. Hij bleek verschillende" kle dingstukken onder zijn jas verbor gen te hebben. Hij werd naar een politiebureau overgebracht, waar hij papieren over handigde met de naam Gary Davis. Ook bleek hij identiteitspapieren bij zich te hebben volgens welke hij Gareth Daires of Petrus Gewart zou heten. De Amerikaan wist uit het politie bureau te ontsnappen, maar hij heeft rich gisteren weer aangegeven. nooit leest, althans geen boeken. Voor Bergen op Zoom ligt dit zeker niet gunstiger. Mevrouw Knip complimen teerde voorts namens de C.V.. de heer Slootmans namens de Katholieke Leeszaal. Vandaag gaat dit leeszaalfiliaal, waarin mejuffrouw Rytma de scep ter zwaait, voor het publiek open. De vorige Russische ambassadeur te Belgrado, Firjoebin, is benoemd tot onderminister van buitenlandse zaken, aldus heeft het Russische pers bureau Tass gemeld. Firjoebin en zijn echtgenote, Ka- tharina Foertzewa, zijn inmiddels uit Belgrado vertrokken. Katharina Foertzewa is lid van het partijpresi dium. In een hoofdartikel over (fcze j beslissing van de regering merkt j ons zusterorgaan Dg Nieuwe Lim- burger o.m. op: Wij zijn niet aanwezig geweest l bij de besprekingen in het Kabi- net. Maar met <)e wetenschap, dat S het socialistische dagblad Het i Vrije Volk in het algemeen zeer goed ingelicht is omtrent houding J en mening van de socialistische ministers, kan veilig aangenomen wo.den, dat dit blad op 20 sep- tember jl. weergaf, waartoe de socialistische ministers in het Ka- binet als uiterste concessie zouden willen gaan. S Vergelijken we daarmede het resultaat van heden, dan i zal het ons niet verbazen, als de katholieke ministers en staatssecretarissen hun zwaarste geschut in stelling hebben moeten brengen, om af te dwingen wat thans be- reikt is. M.a.w. dat zij heb- ben moeten besluiten om af te treden, als aan hun ver- langens geen gevolg werd gegeven. Het resultaat van deze strijd is: t een duidelijke uitspraak van de i regering t.o.v. de prioriteit van de ondergrondse mijnarbeid; J een gematigde erkenning van J de gebondenheid tussen onder- grondse en bovengrondse arbeid, met evenwel een pertinente uit- zondering voor de bovengrondse i beambten; J en tenslotte een tijdelijke goed- keuring van de aanwezigheidspre- mie van 1.50 per sehichtdienst voor ondergronders. Wij hebben het gevoel, dat hier- mede het maximum bereikt werd, t dat op dit ogenblik te bereiken viel. Het behoeft niet verbloemd te i worden, dat deze oplossing, na J harde strijd en .1 slapeloze nachten, toch geen enkele partij voldoet. j In het socialistische kamp moet wel het gevoel bestaan een ern- stige nederlaag geleden te hebben. De mijnwerker daarentegen zal denken, dat deze „rode" nederlaag i nog niet zwaar genoeg is. Ondanks J de geopperde mogelijkheid van J loonsverhoging voor bovengron- ders op korte termijn, is het nog een vraag hoe ver de aanslag van deze regeringsbeslissing gaat, m.a.w. wat er nu in concreto voor de bovengronders gedaan kan worden. S Het blijft bovendien een bittere I pil, dat de bovengrondse beamb- S ten uit het gehele verband zijn los- J gemaakt. Desondanks vertrouwen wij, dat onze mijnwereld in de komende dagen, nu de ogen van het gehele volk op haar gericht is, geken- merkt zal worden door discipline en zelfbeheersing. J Een drie dagen geleden in werking getreden onderzeese vulkaan bij de Azoren is in de nacht van zondag op maandag zeer actief geweest. Uit zee stijgt een sterk naar zwavel riekende rookpluim op. Het water in de om geving is hevig in beweging en heeft een bruine kleur. Met tussenpozen stijgen waterkolommen van wel hon derd meter hoogte de lucht in. De regering.Bourges.Mau. noury heeft gisterenavond de nederlaag geleden bij de stemming over de vertrou wensmotie t.a.v. het nieuwe statuut voor Algerije. Het debat over het wetsontwerp eindigde des avonds om kwart over zeven. Toen werd de zitting voor een paar uur geschorst, opdat de afge- De vice-president van Tunesië heeft zich naar Washington begeven om aldaar wapenbesprekingen te voeren voor zijn land. Frankrijk heeft ech ter voorgesteld, dat geen enkel land van de NATO aan Tunesië wapens zal leveren. Tunesië stelt zich even wel op het standpunt, dat eventuele leveranties op dit gebied onafhanke lijk moeten zijn van economische en politieke kwesties. Zondagavond is een passagierstrein met bestemming Karatsji, te Gam- bar, in West-Pakistan, in botsing ge komen met een olietrein. De locomo tief en vijf wagons van de passagiers- trein werden vernield. Tot gisteravond waren er al 101 lijken geborgen; het aantal gewonden wordt op vijftig geschat. vaardigden onderling overleg zouden kunnen plegen. Toen het nieuwe wetsontwerp in stemming werd gebracht, leed Bour- ges-Maunoury een nederlaag. Met 253 tegen 279 stemmen werd de nieu we kaderwet verworpen. Noud van Melis, middenvoor van Rapid uit Heerlen en te- vens van tijd tot tijd inter- nationaal, heeft eergisteren niet kunnen meespelen in de wed- strijd Rapid-Elinkwijk. A-griep, natuurlijk, zeiden de supporters van de club van j Kaalheide, waar men de Eind- hovenaar slechts node kan mis- sen. En ja..., van Melis was grieperig, maar tevens leed hij op dat moment aan een vrij l ernstige koolmonoxydevergifti- i ging. Enkele dagen was van Melis in zijn huis te Eindhoven bedle- gerig geweest. Hij voelde zich plotseling echter bij zonder onwel, slaagde er echter toch nog in de buitendeur open te krijgen, doch viel op de drem- pel in onmacht... Een buurman vond hem daar. i Dank zij diens resolute handels- wijze ramen en deuren open, een dokter waarschuwen, enz. werd van Melis gered, werd bovendien diens vrouw, die i reeds ernstige vergiftigings- t verschijnselen van de kolen- damp had, ook nog gered. De bisschoppen hebben het recht ker kelijke straffen op te leggen aan roe keloze weggebruikers, die door hun rijden zichzelf of anderen in gevaar brengen. Dit is de mening van de hoog leraar in het canoniek recht van de Pauselijke Universiteit van Lateranen te Rome, prof. Pio Ciprotti. In een artikel in de Franse uitgave „Documentation Catholique" zegt deze hoogleraar, dat een schuldig be vonden bestuurder, wanneer hij een leek is, de toegang tot de Kerk kan worden ontzegd. In ernstige gevallen of in het geval van herhaalde over treding kan zelfs het persoonlijk in terdict over hem uitgesproken wor den. Het interdict is een kerkelijke straf, die de betrokkene verbiedt be paalde kerkelijke diensten bij te wo nen en sommige sacramenten te ont vangen. Deze straf kan volgens prof. Ciprot ti opgelegd worden aan: dronken of onbevoegde bestuurders; bestuurders, die geen hulp bieden aan de slachtoffers van het ongeluk, waarvoor zij verantwoordelijk zijn; bestuurders, die de schade, veroor zaakt door hun roekeloosheid, niet vergoeden; bestuurders, die na een ongeluk pro beren hun identiteit geheim te hou den. Wie mocht denken, dat de vrien delijkheid in het nieuwe Westduitse leger zo ver gaat, dat mitrailleur- schutters een bord meevoeren, waarop grote letters een hartelijk welkom toeroepen aan de vijand, vergist zich toch wel. Deze opname, gemaakt tijdens een oefening van het Duitse leger in de buurt van Fritzlar, een dorpje in Hessen, van een mitrailleurpost op de hoek van een straat, toont wel een bord met „hartelijk welkom" er op. Maar dat stond er al veel eerder en werd opgericht door de vriendelijke bewoners van het dorpje... Naar wij vernemen zullen met ingang van 2 oktober de prijzen van de diverse soor ten zware stookolie1 wor. den verlaagd met 6,50 per 1000 liter of kilogram. De prijs van liclitpetroleum zal een verlaging ondergaan van een en een kwart cent per liter. De verlagingen gelden voor de produkten van alle maat schappijen. Het ontslag van generaal-majoor Mueller-Hillebrand, chef van het mi litaire personeel aan het Westduitse ministerie van Defensie die vori ge week op staande voet werd ontsla gen, toen hij, nadat hij een half uur op de minister had gewacht, zonder meer was weggelopen heeft vol gens de Westduitse bladen enige dei ning in kringen van de Bondsweer veroorzaakt. Verscheidene officieren hebben minister Strauss opheldering gevraagd over de redenen voor het ontslag. Zij menen, dat een commis sie van onderzoek het geval ter hand moet nemen. Tientallen officieren dreigen hun ontslag in te dienen. Een Japans verkeersvliegtuig met 57 passagiers en bemanningsleden aan boord is maandagavond nabij Osaka op het Japanse eiland Honsjioè verongelukt. Alle inzittenden van het toestel een Douglas DC4 zijn on gedeerd. Het vliegtuig bevond zich nog pas op 15 meter hoogte toen de linicer- n otor uitviel. De piloot maakte on middellijk een noodlanding in een rijstveld naast het vliegveld. Daarbij vloog de rechtermotor in brand, maar het water dat op het rijstveld stond verhinderde, dat de brand zich verspreidde. De bemanning en de passagiers konden het toestel snel verlaten. Er brak geen paniek uit. De A-griep, welke op het ogenblik door de wereld waart en dagelijks duizenden rillend onder de dekens doet belandengeeft op sommige plaatsen aanleiding tot bijzondere veiligheidsmaatregelen. Foto: In een restaurant in Rome drinkt men op het ogenblik koffie door een netje om vooral maar besmetting door de koffiekopjes te vermijden. De afgelopen maand september moet tot de zeldzaam natte maan- den worden gerekend. Zowel te De Bilt als in Maastricht was het de S natste september van de laatste honderd jaar, in Vlissingen was sep- S ember sedert 1864 niet zo nat geweest. Het landgemiddelde zal. vol- S gens een voorlopige berekening, omstreeks 170 mm bedragen tegen 71 'J mm normaal. Het ziet er dus naar uit dat het record van september J 1876, dat 152 mm bedroeg, belangrijk zal worden overtroffen. Het aantal uren zonneschijn was te De Bilt kleiner dan sedert het begin van deze metingen in 1899 ooit in september was voorgekomen het bedroeg slechts 89 tegen 148 uren normaal. Het aantal dagen waarop de zon niet doorbrak, bedroeg acht tegen twee normaal het- geen eveneens een record is. De temperatuur was gemiddeld ruim een graad onder de normale waarde, over dag was dit verschil over S het algemeen belangrijk groter dan 's nachts. In de laatste 25 jaar l was slechts een maand september kouder geweest, nj. in 1952.

de Stem | 1957 | | pagina 1