1 its BOURGES-MAUNOURY VRAAGT VERTROUWEN VOORALGERIE" itctfav- AANLEIDING TOT PRIJSVERLAGING FEEST BEZOEK VAN DE PRINS van Doorn (in rood shirt) schoot links IN SLUISKIL BIJ DAGBLAD DE STEM •■ia H Waarschijnlijk met hakken over de sloot Griep verspreidde zich over heel Nederland Nieuwe aanval op Franse regering wordt voorbereid Geen zwaar werk voor al te jeugdigen Treiler in brand bij Den Helder Verhoging eigen bijdrage beperkt aar let er op DAGBLAD VOOR ZEELAND In de landbouw: Westelijke wind PROTESTEN Stakingen OP TROUWDAG OVERLEDEN Brand in veilingloods te Sittard Brandstich ting in hogeschool te Albany MXROTOiMC f zenuwkalmerend f Consumentencontactorgaan meent San Marino roept reservisten op Kamerleden giggen omzichtig in training Syrië krijgt steun Saoed van Huiselijk Arbeiders in Alphen aan de Rijn weer aangenomen Voor emigranten: neem eens een proef Ipllfw -'"JHi.HI 97e JAARGANG No. 22567 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren, L, J. v. 't Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. 7.— p. kwartaal, p. post t 7.70, p. week (uitsl. bij niet postbestell.) 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm. 15 ct. Postrek. 278841 Voor Cod, Koningin en Vaderland ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1957 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie r 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staafwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele PoortlTtelefoon 102 - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. noJ?5) Premier Bourgès-Maunoury van Frankrijk heeft gisteren een einde gemaakt aan het debat over Algerië in de Nationale Ver gadering, door aan het wetsontwerp inzake de nieuwe bestuurs vorm voor het protectoraat (de zg. kaderwet) de vertrouwens kwestie te verbinden. Maandag zal er gestemd worden en men vermoedt, dat de regering een kleine meerderheid krijgt. Daar mee zullen echter de moeilijkheden voor Bourgès niet van de baan zijn. De oppositie bereidt zich al voor op een nieuwe aan val op de regering. Deze zal gericht zijn op haar economisch beleid. Vrijdagochtend heeft de Nationale Vergadering nog de drie eerste artikelen van de kaderwet in behandeling genomen en er een stortregen van amendementen op laten neerdalen. Om de andere artikelen een dergelijk lot te besparen, vroeg Bourgès-Maunoury toen vrijdagmiddag, onder protest van uiterst links en rechts, een vertrouwensvotum. Gisteren is een wijziging van het arbeidsbesluit afgekondigd, waarbij verschillende werkzaamheden in de landbouw voor jongens, meisjes en vrouwen worden verboden. Voor jeugdigen beneden 18 jaar is het bedienen van zware grondver plaatsingsmachines, walsen, frontla ders en locomobielen, alsmede het vellen van zware bomen verboden. Zeer belangrijk is het verbod van het verrichten van werkzaamheden met giftige en bijtende stoffen, waarbij het verblijven in de nabijheid van een plaats waar met giftige en bijtende stoffen wördt gewerkt, is verboden voor vrouwen beneden 18 jaar en voor vrouwen die in verwachting zijn. Jongens en meisjes beneden 16 jaar mogen geen arbeid verrichten aan zware landbouwmachines. Ook het besturen van trekkers is verboden. Verder mogen zij geen gierkelder rei nigen, kunstmest met de hand uit zaaien, zeisen, trekzagen of bijlen hanteren, vlas of aardappelloof met de hand trekken, of in bomen klim men voor rooi- of snoeiwerkzaam- heden. Het ligt in de bedoeling, dat dit besluit 1 februari a.s. in werking zal treden. MEVROUW Roosevelt, die een reis door de Sovjet-Unie maakt, is vrijdag in Jalta, op de Krim, door Kroestjev ontvangen. Zij had een „hartelijk en vriendschappelijk onderhoud" met de Russische partij-secretaris. ADJUDANT-VLIEGER F. van den Berg, een pionier uit de eerste dagen der militaire luchtvaart, zal maandag op Volkel afscheid nemen van zijn vrienden. Hij heeft een loopbaan van 30 jaar bij de luchtmacht achter de rug. PAUL HENRI SPAAK, secretaris-ge neraal van de NAVO, gaat 24 oktober voor een officieel bezoek naar de Ver enigde Staten. DE ITALIAANSE regering is bij de stemming over de binnenlandse be groting met haar hakken over de sloot gekomen. Met 239 tegen 323 stemmen werd de begroting goedgekeurd. „FEMINA", de beurs voor mode en huishouding, die dit jaar voor de tien de maal in Rotterdam wordt gehou den, is gisteren geopend door me vrouw L. Klaasesz-de Bruyne, echtge note van de commissaris der Koningin in Zuid-Holland. DRIE KOOPLIEDEN, die buiten de totalisator om weddenschappen bij paardenrennen zouden hebben afge sloten, zijn gisteren door de Amster damse rechtbank vrijgesproken. De rechter achtte het bewijs niet gele verd. DE WESTVLAAMSE economische raad wenst, dat de Belgische regering het vraagstuk van de Russische dum ping op de vlasmarkt aanhangig maakt bij de organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking. i Verwachting van het K.N.M.X. tot zaterdagavond, opgemaakt t vrijdagavond 23.15 uur. t Veranderlijke bewolking en geen J regen van betekenis. Krachtige t tot matige westelijke wind. Onge- t veer dezelfde temperaturen als i gisteren. Vandaag: zon onder 18.25 uur, t maan onder 21.09 uur. t Morgen: zon op 6.37 uur, zon on- J "er 18.23 uur, maan op 13.25 uur, ("aan onder 22.03 uur. Maandag: zon op 6.39 uur, maan J op 14.13 uur. Verscheidene Europese organisaties in Algerië protesteerden vrijdag tegen het aanhangig maken van de nieuwe wetten. Bij de meeste van deze orga nisaties zijn oudstrijders aangesloten, doch er zijn ook twee vakverenigin gen onder, die respectievelijk de on derwijzers en het spoorwegpersoneel vertegenwoordigen. Ook de organisa tie van Europese studenten in Algerië heeft het protest onderschreven. De organisaties schrijven in een open brief aan president Coty onder meer: „Nu reeds twee maanden lang worden er wetten voor Algerië opge steld, zonder dat de aldaar wonende Fransen, die geen vertegenwoordi gers meer in de Nationale Vergade ring hebben, hun mening daarover kenbaar kunnen maken. Er is met hun wensen in het geheel geen reke ning gehouden en men meent blijk baar dat dit ook niet behoeft". De betrokken organisaties zeggen voorts, dat de voorstellen voor het opstellen van een gemeenschappelijke kiezerslijst voor Europeanen en Mo hammedanen en het instellen van een federaal bestuur het verdwijnen van de Franse soevereiniteit over Al gerië inluiden": Intussen baart de binnenlandse situatie in Frankrijk de regering steeds meer zorgen. De sociale on rust, die in de Franse metaalverwer kende industrie heerste, is op andere sectoren van het bedrijfsleven over geslagen, zoals de bouwwereld en het vervoerswezen. In het departement Loire hebben 45.000 van de 53.000 metaalarbeiders op voorschrift van hun vakvereniging 24 uur het werk neergelegd. Men overweegt meer stakingen af te kon digen, indien de eisen van de vak verenigingen niet worden ingewilligd. Bij de Renaultfabrieken gold de sta king alleen voor de dag van gisteren. Bij de atoominstallaties van La Mar- coule staken nog steeds 550 deskun digen. Ook in de vakbeweging van de douanebeambten is opnieuw het woord staking gevallen. Enkele vakverenigingen van bouw vak- en metaalarbeiders willen op 3 oktober een landelijke actie voeren. Op deze dag zullen ook besprekingen worden gevoerd tussen spoorwegar beiders en hun werkgevers. In het raadhuis van Bergambacht werd het huwelijk voltrokken tus sen de 59-jarige veehouder P. V. met zijn tweede vrouw. Nadat het huwelijk ook kerkelijk was beves tigd ging het gezelschap naar huis. Tegen de avond, toen men nauwe lijks aan de maaltijd zat, werd de bruidegom plotseling onwel. Even later bleek hij te zijn overleden. Een hevige brand heeft gisteren avond gewoed in een loods van de groenten- en fruitveiling te Sittard, die geheel met lege fruitkisten was gevuld. De brandweer kon slechts met grote moeite een deel van de loods redden. Het dak van beton en de stalen koepel stortten over een afstand van 30 meter in. Ook de voorgevel van het gebouw werd zwaar geschadigd. Men schat de totale schade op onge veer éen ton. In de hogeschool voor negers te Albany, in de Amerikaanse staat Ge orgia, is brand gesticht. Er is voor bijna 300.000 dollar schade aangericht. Politie en brandweer hebben, toen de brand in een gedeelte van het gebouw uitbrak, uit een ander gedeelte twee of drie personen zien wegrennen. De president van de hogeschool, W. H. Dennis, verklaarde vernomen te heb ben dat het blanke jongens waren, doch een der brandweerlieden zei dat negers de brand hadden gesticht. En Little Rock (zie ook elders in dit blad) is het ook weer rustig ge bleven. Wel zal een vereniging van moeders van leerlingen der middel bare school in deze plaats vandaag gouverneur Faubus vragen, de school te sluiten. De moeders „voelen dat de levens van hun kinderen in groot ge vaar zijn". (Advertentie) NEEM 1 I NIET VERDOVEND.... MAAR GENEZEND W Het consumenten-contactorgaan CCO, waarin samenwerken de Nederlandse Consumentenbond, de Centrale der Nederlandse Verbruikscoöperaties, het Christelijk Nationaal Vakverbond, de Katholieke Arbeidersbeweging en het Nederlands Verbond van Vakver enigingen, constateert, dat op de grondstoffenmarkten een aantal min of meer belangrijke prijsdalingen tot stand zijn gekomenIn verband hier mee is het orgaan van oordeel, dat op korte termijn een aantal prijsver lagingen van consumptiegoederen dient te worden doorgevoerd. Het consumenten-contactorgaan deelt voorts het volgende mede: „Het is op grond van deze overweging, dat het C.C.O. met grote bezorgdheid heeft kennis genomen van het plan van één der grootste concerns in Ne derland een nieuw (veel duurder) merk margarine op de markt te bren- j gen. Het C.C.O. vraagt zich af, of het in de handel brengen van het nieuwe merk margarine op dit moment en op de wijze, waarop dit geschiedt, wel in overeenstemming is met de beste dingsbeperking en met het in de troonrede aangekondigde regerings beleid. Het C.C.O. wijst er in dit verband ook op, dat naar het oordeel van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding, geen verschil in voedingswaarde is aangetoond tussen de reeds jarenlang in de handel zijnde gevitameerde margarine en natuurboter. De fabriek in kwestie heeft op de mededeling van het C.C.O. gerea geerd met de opmerking, dat het mo gelijk is een nóg betere kwaliteit margarine in de handel te brengen en dat het nieuwe produkt ook een doelmatiger verpakking heeft. De be staande merken van dezelfde fabriek blijven in de handel, zo werd gezegd, de huisvrouw kan zelf kiezen De communistische regering: van de 14.000 inwoners tellende, onafhan kelijke republiek San Marino in de Apennijnen), heeft vrijdag het 184 man sterke reservistenleger onder de wapenen geroepen, omdat zij bang is dat de rechtse partijen binnenkort een staatsgreep zullen uitvoeren. Miliciens, met ouderwetse karabij nen uitgerust, versterken thans het uit veertien man bestaande vrijwilli gersleger. Zij hebben de zeven kas telen bezet, die de hoofdstad San Ma rino en de omringende dorpen beheer sen. De communisten, die in de afgelo pen twaalf jaar aan het bewind zijn geweest, zouden acht dagen geleden de macht verloren hebben, indien zij niet plotseling de volksvertegenwoor diging hadden ontbonden en het leger hadden opgedragen de toegangen tot het parlement af te zetten. Uit de gegevens, waarover de geneeskundige hoofdinspectie beschikt, blijkt, dat de influenza-epidemie zich nu wel over het gehele land heeft verspreid, zij het dat er plaatselijk aanzienlijke verschillen optreden, zo vernemen wij van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Daardoor wordt het vormen van een totaalindruk zeer bemoeilijkt, in sommige plaatsen heeft de ziekte een groter omvang aangenomen dan in de naaste omgeving. Zelfs binnen eenzelfde school liggen de verhoudingen per klas anders. Uit vrijwel alle rapporten blijkt, dat de ziekte een goedaardig karakter heeft en over het algemeen van korte duur is. De schoolverzuimen variëren van 10 tot 50 procent. Het ziekteverzuim bij het bedrijfsleven va rieert van 10 tot 15 procent, maar eveneens met plaatselijk zeer grote ver schillen. In Beekbergen is een meisje van 12 jaar overleden tengevolge van com plicaties die zich voordeden, toen het kind A-griep had. In de Ver. Staten waren tot gisteren 222.650 gevallen van Aziatische griep gemeld. Koning Saoed van Saoedi-Arabië heeft na afloop van besprekingen met Syrische regeringsleiders verklaard, dat hij met zekerheid had kunnen con stateren, dat Syrië voor geen van zijn buurlanden een gevaar kan vormen. Syrië heeft integendeel het oprechte verlangen met al zijn buren samen te werken, zei hij. „Ik ben er van overtuigd, dat geen enkele Arabier zich ertoe zal verlagen agressie te helpen plegen tegen welke andere Arabier ook. Onze strijdkrach ten zullen eensgezind de Arabische ge meenschap tegen het gevaar dat haar bedreigt verdedigen", aldus Saoed. Prasident Nasser van Egypte heeft gezegd, dat Egypte alles te winnen heeft bij een hervatting van de vriend schapsbetrekkingen met Amerika. Voorwaarde was echter eerbiediging van de Egyptische soevereiniteit. Egypte was duidelijk anti-commu nistisch in zijn binnenlandse politiek. Ook Syrië zou nooit onder het com munistische juk komen.... Om de spieren los te maken eerst wat rondjes lopen, daarna pas de baltechniek. Vierde van rechts t mr. van Doorn, die politieke twij- fels zaaide, doordat hij in een J J uitdagend rood shirt aantradj Op de treiler Urk 79, die in Ui^c thuishoort, is gisterenavond, ongeveer 17 mijl ten noordwesten van Den Hel der, brand uitgebroken. De beman ning wilde niet overstappen op het s.s. „Amstelveen", dat langszij kwam. Zij gaf er de voorkeur aan aan boord te blijven, totdat de reddingsboot „Prins Hendrik", die onmiddellijk uit Den Helder vertrok, hun treiler op sleep touw zou nemen. Aan boord van het in brand ge raakte schip bevonden zich vijf per sonen, onder wie de schipper-eigenaar en gijn zoon. De kandidaten voor het Nederlandse parlementaire voetbalelftal, dat eind novem ber tegen de ploeg der Belgi sche volksvertegenwoordigers zal uitkomen, is vrijdagoch tend op het Haagse H.V.V.- terrein in training gegaan. De beslommeringen van begrotin gen, Euromarkt en Euratom ble ken echter van dien aard, dat meer dan de helft van de tweeëntwintig Kamerleden die voor opstelling in aanmerking komen, verstek moes ten laten gaan. Met slechts acht man betrad men het veld om een eerste partijtje te trappen. Het werd dan ook raadzaam ge acht, maar van de helft van het ter rein gebruik te maken en op de middellijn, volgens de beproefde traditie van schooljongens, twee „doelpalen" uit jassen te vormen. Onder de deelnemers aan de trai- ning onderscheidden zich al spoedig enkele „cracks", die, zoal niet door hun snelheid, dan toch door hun kledij een groot sportief verleden toonden te hebben. Zo was mr. P. Blaisse onberispe lijk in zijn oude H.V.V.-plunje ver schenen. Als een geoefend speler ontpopte zich spoedig de voorzitter van de K.V.P., mr. H. van Doorn, die in rood shirt was verschenen en bovendien links schoot. Tegenover hem stond de PvdA-man mr. M. Vrolijk in smetteloos wit tenue op gesteld. Ook de heren G. Neder- horst, C. Hazenbosch en B. J. Bies heuvel bleken nog vele fijne kneep jes niet vergeten te zijn. Als jongste kandidaat trad de heer J. Reehorst in een hemelsblauw shirt aan. De heer D. van der Mey was de enige, die nog niet in volle uitrusting ten strijde trok. Hij ging „het bruine monster" ietwat be dachtzaam met keurig blinkende molières te lijf. Het spreekt vanzelf, dat er veelbelangstelling was van de parlementaire pers, die er zelf °P zint de heren nog een oefenpar tijtje aan te bieden vóór de grote strijd zal moeten plaats hebben. De Belgen zetten inmiddels hun training met beangstigende geest drift voort. Ze gaan op twee oktober een oefenpartijtje spelen tegen een ploeg van de televisie. Oefenmeester De Pré verklaarde nooit geestdriftiger leerlingen gehad te hebben dan de Belgische Kamer leden en hij is ervan overtuigd dat de match een hoogstaand karakter zal hebben. „Wie naar de wedstrijd zal ko men om te lachen, zal bedrogen uitkomen", zei hij. (Van onze redacteur) Prins Bernhard heeft gisteren een kort bezoek gebracht aan een feestelijk en verheugd Sluis kil. De Compagnie Neerlandaise de l'Azote was gastvrouwe van de koninklijke bezoeker en een groot gezelschap andere belang rijke gasten. Die eer dankte zij aan het bereiken van een hoogst indrukwekkende mijlpaal in haar bestaan: de definitieve af sluiting van de in 1947 aange vangen wederopbouwperiode en een huidige jaarproduktie van 100.000 ton stikstof. Nadat de Prins om ca elf uur per helikopter te Axel was aangekomen, reisde hij per auto naar Sluiskil, dat hem verwelkomde met duizenden vlaggen. In het Kanaal lagen tien tallen schepen, groot en klein, die alle gepavoiseerd waren. Op het ter- j rein van de Azote werd Prins Bern- I hard verwelkomd door baron de Pos- son, voorzitter van de raad van be heer van de Compagnie, die in het kort de geschiedenis van de herbouw van het tijdens de oorlog ontmantelde bedijf vertelde. Baron de Posson wees op de bete kenis van de grote produktie van stik stof, die voor een groot deel wordt geëxporteerd in samenwerking met de collega's, de mijnen, de hoogoven- bedrijven en de Mekog. De harmonie van Terneuzen speelde vrolijke muziek toen na de begroeting de hoge bezoeker en de genodigden een bezoek brachten aan gele afde lingen van het inmense bedrijf. Het dorp Sluiskil kreeg volop zijn deel in de feestvreugde, toen de Prins eigenhandig de duizendste woning, die na de bevrijding in de gemeente Ter neuzen gereed kwam, in gebruik stelde. In de Spoorstraat voor num mer 54 stond een grote menigte op gesteld, die zich bijzonder geestdrif tig toonde. Burgemeester P. Tellegen van Ter- neuzen verwelkomde de Prins en be nadrukte in zijn speech, dat hij per se geen klaaggezang aan wilde hef fen in verband met de bouwstop. „In Terneuzen kunnen we trouwens nog wel vooruit", zei hij. De burgemeester vond dat een ge matigd optimisme meer daadkracht in zich hield, dan gemopper op de thans moeilijke omstandigheden. Wel zei hij het te betreuren, dat de ge meentebesturen bij het bezoek van de Kamerleden niet de kans gehad heb ben hun stem te laten horen. De burgemeester wees ook op de economische betekenis van Zeeuwsch- Vlaanderen. Hierna onthulde Prins Bernhard de in de duizendste woning aangebrachte gedenksteen. Tezamen met enkele andere gasten bezichtigde hij de door de heer A. Cortvliedt be trokken woning, waarna men zich naar het Casino begaf waar de lunch gebruikt werd. Het officiële deel van het Prinselijk bezoek was hiermede ten einde. De 27 arbeiders van de scheeps werf in Alphen aan de Rijn, die ont slag hadden gekregen omdat zij de televisie-uitzending van de wedstrijd Nederland-Oostenrijk waren gaan zien zijn weer aangenomen. Zij worden volledig schadeloos gesteld. Prins Bernhard betreedt het „jubileum-huis" in Terneuzen. Naast hem burgemeester P. Tellegen Als gevolg van de noodzaak tot ver. mindering van de overheidsbestedin gen, is (zoals bekend), besloten tot verhoging van de eigen bijdrage van emigranten in de kosten van hun emigratie in 1958. De resultaten van recent overleg, maken het nu mogelijk de verhoging der minima te beperken tot de eigen bijdrage van emigranten, in wier emigratiekosten noch de regering van het land waarheen zij zich begeven, noch de ICEM bijdraagt. Dit betekent dat de minimum eigen bijdrage geen wijzigingen ondergaat voor Argenti nië, Australië, Brazilië, Chili, Rhode sia en Nieuw-Zeeland. Voor hen, die zich naar andere overzeese bestemmingen begeven, zal met ingang van 1 januari 1958 de mi nimum eigen bijdrage verhoogd wor den van f 150 tot f 350 voor ongehuw- den en voor gezinnen van f 100 tot f 200. Ook op sportgebied zijn wij de best verzorgde krant. Naast een ruime plaats, die wij aan het landelijk betaald voetbal wijden, brengen wij uit ons grote verspreidingsgebied op maandag morgen reeds vroeg verslagen en beschouwingen van alle wed strijden. Zeer bijzondere aandacht wordt daarbij geschonken aan de voetbal amateurs tot en met de 4e klasse K.N.V.B. De velen, die bij de sport zijn geïnteresseerd, zouden wij willen adviseren: Bovendien zoudt U dan op maandag reeds kunnen lezen of u geluk hebt gehad met onze VOETBAL-TOTO. Doe als tienduizenden. Abonneert U, U krijgt de krant dan twee weken gratis. NAAM: STRAAT GEMEENTE (in drukletters) Abonn.prijs: p. week 0.54; p. kwartaal 7.-; per post 7.70 (Incasso wordt berekend).

de Stem | 1957 | | pagina 1