Dames schoen op de spits Nkrumah ruimt politieke tegenstanders op Prinses Irene in Lausanne pasWaï) pe^em GEMATIGDE ITALIAANSE LEEST GUNSTIG ONTHAALD Goede resultaten verwacht bij Push- en Breda-dames Materiaal Kleuren Nazi-praktijken in donker Afrika Jongeman uit Bergen op Zoom krijgt acht jaar met aftrek Vermoordde verloofde met beitel 1 Saoed in Syrië DERDE BLAD VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1957 Geheime organisatie in Algiers ontdekt Nederlandse delegatie na atoomconferentie te Wenen STIMULATION Problemen bij Waalwijk en Pelikaan Eis was tien jaar Prinses Irene vangt de studie aan Vier Joegoslaven in koelwagens ÏAAMBEIEK' Gematigd Italiaans Op de show in Carlton, waar de hele Nederlandse schoenindustrie de mode voor najaar en winter introdu ceerde, werd het iedereen duidelijk, dat de nieuwe leestvorm, die vorig jaar nog schuchter werd gepresen teerd, nu het pleit volledig heeft ge wonnen. Dit heeft overigens nogal grote gevolgen, want vrijwel het hele leestenpark van onze schoenfabrieken is daaraan aangepast moeten wor den, wat uiteraard een kostbare in vestering heeft gevergd. Toch. zo heeft men ons uitdrukkelijk verzekerd hoeft men niet bang te zijn, dat de schoenen duurder zullen worden. (Van onze redacteur) De Nederlandse dames schoen heeft een nieuwe lijn, een nieuwe snit gekre gen, aangepast aan de slan ke, spitse Italiaanse leest. De schoen van dit seizoen heeft een korte voorschoot en een puntige neus. Dit was een van de nieuwig- heidjes, die de charmante mannequins in Carlton te Amsterdam toonden op de show van het Modecentrum voor de schoen- en lederin dustrie. Er was er nog een. In het komende seizoen, maar vooral in het voorjaar zal de zgn. Car not.leest weer terugkomen: een ietwat ge prononceerde zijlijn en de neus van voren iets afge knot. De spitse leesten zijn niet onprettig. De Nederlandse vrouw heeft het bewezen door de Italiaanse mode, zij het min of meer gematigd, vriendelijk te accepteren. Carnot-leest De Fransen hebben in Algerië een geheime organisatie ontdekt van het algemeen Verbond van Algerijnse ar beiders, die voornamelijk tot taak had gelden en kleren in te zamelen ten behoeve van het Algerijnse Bevrij dingsfront". Na de staking in januari van dit jaar zijn verscheidene bestuurders van het Verbond gearresteerd. On der leiding van een lid van het Be vrijdingsfront, dat zich in Tunis be vond. werd het Verbond gereorgani seerd en kreeg het een illegaal ka- rakter Tenslotte is van Franse zijde me degedeeld, dat vele arrestaties zijn verricht. Tot de gearresteerden be horen twee leiders van het vakver bond. Het archief van het verbond is in beslag genomen. Op 1 oktober a.s. begint te Wenen de eerste algemene conferentie van de Internationale Atoomorganisatie der Verenigde Naties International Atomic Energy Agency"). Deze bij eenkomst, die ongeveer vier weken zal duren, zal voornamelijk gewijd zijn aan organisatorische vraagstuk ken Gedelegeerde voor Nederland is prof. mr. A. J. P, Tammes, hoog leraar in het volkenrecht en de leer der internationale betrekkingen aan de gemeentelijke universiteit te Am sterdam. Voorts maken deel uit van de Nederlandse delegatie ir. S. A. Posthumus, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, ir. W. A. de Haas, lid van het bestuur van het reactorcentrum Nederland, benevens enkele ambtelijke leden. (Advertentie) Wordt nü mooier dan ooit tevoren door Ligne a l'hydro-sève! Na jarenlange onderzoekingen is Madame Dr. N. G. Payot erin geslaagd schoonheids preparaten te creëeren, welke op het gebied van de moderne schoonheidsverzorging en maquillage werkelijk revolutionair genoemd mogen worden. Zij heeft ontdekt, dat planten en bloemen stoffen bevatten, die nieuwe levenskracht aan plantaardig en ook menselijk weefsel verschaffen. Deze „levenssappen^' heeft Madame Dr. N. G. Payot verwerkt in de pro- dukten van haar nieuwe Ligne STIMULATION l'hydro-sève. Zij presenteert U thans een scala van excel lente crèmes en lotions, die een zodanig krachtige werking uitoefenen op de huid, dat de hedendaagse vrouw werkelijk kan spreken van een wonder in de moderne schoonheidsverzorging. De crèmes en lotions van de Ligne STIMULATION i l'hydro-sève zijn samengesteld op basis van exquise bloemdestilaten. De „levenssappen" van dui zenden geurige bloemen zijn verwerkt in b.v. de zo voortreffelijke Crème Nutricia, een voedende crème, die Uw huid tot een algehele regeneratie dwingt. Uw huid wordt weer nieuw en soepel; alle kleine huidont sieringen verdwijnen op slag! U, als moderne vrouw, gebruikt U de pro- dukten van de Ligne STIMULATION l'hydro- sève en raadpleeg eens na enkele dagen een spiegel !Uzult het resultaat nauwelijks kunnen gelovenUw huid is jong en gaaf gewor den. U hebt weer dat jeugdig-frisse uiterlijk gekregen van een levenslustig jong meisje. Met de prgdukten van de Ligne STIMULATION a l'hydro-sève gaat een wereld vol nieuwe mogelijkheden voor U open. Zonder enige twijfel: U kunt nü mooier worden dan ooit tevoren. DE LA FACULTÉ DE LAUSANNE in dit materiaal uitgevoerd, ken aan de soepelheid van het veelal in combinatie met een schoeisel, De lage fantasie-mo- gladde leersoort, wat vaak frap- lières keren weer in 't mode- pante effecten gaf. Overigens is beeld terug-, maar ook-ballerinas- Wat het materiaal betreft komend najaar en komende en moccassins blijven een ge was opmerkelijk het veelvuldig winter eenvoud het kenmerk vraagd artikel. Beide typen heb- gebruik van schrijfleder. Di- van het ware. Versieringen en ben intussen wel een plat hakje verse soorten schoenen, van garneringen ziet men weinig, gekregen. In het algemeen kan laarsjes tot pumps toe, waren Veel aandacht wordt geschon- men zeggen, dat de middelhoge hakken terrein aan het winnen zijn. De eenvoudige pumplijn blijft wel de boventoon voeren. Wat decreteert de mode op het ge bied van kleuren? Voor de komende seizoens is het beige,, in variaties van licht tot middel. Daarnaast dan licht bruin, dat mede de overhand zal heb ben. Voorts zagen we koningsblauw, olijf groen er} zelfs paars. En een nieuwtje is zeker wel, dat zwart vëel terrein verloren heeft. Een paar jaar gele den nog maakte de verkoop van zw-ar te-schoenen m>g- a^ii.jxL.75% .van. de omzet uit. Dit ijr thans tot een derde teruggelopen. Niet uiteraard in avond- en cock tailschoentjes, maar ook in die serie was iets nieuws. Beter gezegd iets ouds, brokaat, in ere hersteld. De collectie avondschoentjes blijkt steeds meer uitbreiding te ondergaan. Nog maar kort geleden noemde men dr. Kwame Nkrumah de zwarte Gandhi van Afrika. Zonder kleerscheuren en bloedvergieten had hij van de Britten de onafhankelijkheid voor zijn land weten te verkrijgen en tijdens de feestelijkheden mocht hij zelfs de hertogin van Kent omhelzen, terwijl de Amerikaanse vice-president Nixon lachend toekeek. De Britten noemden hem een politiek genie; voor de Amerikanen was hij de man van de hoop en voor het volk van Ghana een afgod. Na de eerste „verkenningen" worden zondag a.s. voor de tweede maal de sticks met elkaar gemeten. Bleven wij vo rige week niet van sensatie ge speend, ook ditmaal geven enige te spelen ontmoetingen aanleiding om tot „daverende" resultaten te komen. Of de grote overwinningen van enkele clubs op zondag j.l. geen uitschieters zijn geweest zal nu wel bewaarheid moeten wor den. HEREN EERSTE KLASSE Laten we met onze Bredase verte genwoordigers beginnen. Zwart-Wit verraste zondag j.l. vriend en vijand door zijn draw met Venlo. Inderdaad "ezit o.i. dit jeugdig elftal capacitei ten om tot goede prestaties te kun nen komen, maar zal in Tilburg de ciut> van die naam niet te zwaar op uUn Jeugdige maag liggen? De Til- owgenaren immers zijn in eigen om geving tot alles in staat en daarme de rekening houdend zal het voor de owart-Witten geen schande betekenen Z1J een nederlaag te incasseren krijgen. Zal Push de goede weg blijven be wandelen? Dit valt moeilijk te zeg gen, omdat een bezoek aan MOP bepaalde consequenties met zich mee. brengt. Eerstens speelt MOP op eigen en tweedens schijnt deze ploeg b't het goede hockeyhout gesneden te hjn, m.a.w. dat de groen-witten het rwaar te verduren zullen krijgen. JJerhalve een zware opgave, welke jet een kleine nederlaag zal kunnen reiden. Venlo krijgt EMHC op bezoek en dit etekent, dat de Limburgse ploeg op "sar tellen zal moeten passen. Vroe- «r was Venlo op eigen bodem on overwinnelijk, nü achten wij een over. jyOning voor de gasten niet uitgeslo- Al gaf de competitie-inzet van HT cc wel iets te denken, toch mogen wij met aannemen, dat de zuidelijke Kampioen in Helmond door HMHC bedwongen zal worden. DAMES EERSTE KLASSE «J^t toestemming van de K.N.H.B. nol da op het sportpark ,,Gin- Hn. je,®en Oranje-Zwart en gaat uniet blJ deze Eindhovense club Elirne0^' Pe verrassende zege op j za' d't elftal de nodige moed zii hebbenl een ruggesteun, die Oranio I' ln deze wedstrijd tegen zuisoi", wa een van de sterkste Ka„ti' clubs. nodig zal hebben. m";°°s ZIIn de blauwtjes geenszins, kosten z£d moeite, veel moeite, vi?no haar velden bij Bou- sie gaat Push de nieuwe competitie openen met de wedstrijd tegen Venlo Girls. Dat kan een goede inzet wor den, temeer waar de groen-witten ditmaal hun training niet verwaar loosd hebben. Het elftal der gasten schijnt door speelstersverlies niet on belangrijk verzwakt te zijn, doch laat de thuisclub zich door deze geruchten niet misleiden! Forward moet in haar wedstrijd in eigen omgeving tegen 's-Hertogen- bosch bewijzen, dat haar grote zege zondag j.l. geen uitschieter is ge weest. Voor eigen publiek moet EMHC de volle buit op Venlo kunnen veroveren. Het overige programma luidt: HEREN Promotieklasse A: Breda-Oranje Zwart (1); MOP 2-Eindhoven (1); 's- Bosch-Forward (3); HTCC 2-M'burg (1). 2e klasse A: Breda 2-Warande (2); DES-Push 2 (3); Tilburg 3-Zwart Wit 2 (2); Liberty-Rapide (1). 3e klasse A: Breda 3-Pelikaan (3); Push 3-Tempo (3)Forward 2-Til- burg 5 (2); Geel Zwart 2-Waalwijk (3 DAMES Promotieklasse A: Waalwijk-Breda 2 (1); MEP-MOP (2); Oirschot-Were Di (2). 2e klasse A: HOCO-Pelikaan (1); Push 2-Tempo (1); Forward 2-Til- burg 2 (3). 3e klasse A: Breda 3-Waalwijk 2 (3); DES-Push 3 (3): Tilburg 3-For- ward 3 (3); Liberty-M'burg (1). (Advertentie) De rechtbank te Breda heeft de 23-jarige P. van der B. uit Bergen op Zoom die in mei van dit jaar zijn verloofde met een tot dolkmes geslepen beitel bad doodgestoken, veroordeeld wegens moord tot een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van acht jaar met aftrek en terbe schikkingstelling van de regering. De jongeman had verklaard, dat het niet zijn bedoeling was geweest het meisje te doden. De dolk-beitel had er alleen toe gediend om zich te verdedigen tegen een oom van het meisje, die tegen de verloving gekant was, en had gedreigd maat regelen daartegen te ondernemen. Toen de jongeman en het meisje gin gen wandelen op het militaire ter rein „Kijk in de pot" bij Bergen op Zoom had hij, zo had de jongen ver teld, de dolk bij zich, om zich te kunnen verdedigen bij een eventuele ontmoeting met die oom. Op dit ter rein heeft de jongen het meisje dood gestoken. Daarna had hij zijn kost baas verteld, dat hij een moord had begaan, waarop deze de politie waar schuwde. Later op de avond werd de jongeman gegrepen in een café, waar hij een glas bier dronk. De officier van justitie, die bewe zen achtte dat de jongeman een moord had begaan, had een gevan genisstraf van tien jaar gevorderd. Prinses Irene en haar Zwitserse gastvrouwe hebben gistermorgen de „oude academie" 'van de unversiteit van Lausanne betreden, waar de prinses tot 28 oktober de vakantie cursus zal volgen om haar kennis van de Franse taal te vervolmaken. Met ingang van 28 oktober zal de prinses ingeschreven worden als leer ling aan de school voor modern Frans van de faculteit der letteren. De prinses zei, zich reeds in ver binding gesteld te hebben met een manége, omdat zij ook tijdens haar verblijf in Lausanne haar geliefde sport, de paardensport, wil beoefe nen. Prinses Irene zal, naar zij zei, Kerstfeest en Oud en Nieuw bij haar ouders en zusters in Nederland vie ren. Al in april 1957 had hij gemoto riseerde leslokalen ingericht, die door de jungle reden om de zwarte bevolking lezen en schrijven te le ren en onderwijl gratis levensgrote foto's van de doctor distribueerden. De negers van Ghana meenden op recht, dat nu hun aards paradijs was aangebroken. Nkrumah zei tijdens zijn installa ties: „Het is mijn taak om niet te vlug te gaan en niet te langzaam..." Enige dagen geleden werd het idool van de negers in het nog naar verf ruikende parlementsge bouw in de hoofdstad Accra ont vangen met wilde kreten van „Weg De Weense politie heeft de com missaris bij de gerechtelijke opdrach ten te Brussel gewaarschuwd, dat op 19 september te Spital-Drau in Oos tenrijk twee Joegoslaven in goede gezondheid uit een koelwagen te voor. schijn waren gehaald. De twee Joegoslaven, die te Brussel in een koelwagen werden gevonden, hadden verklaard dat twee van hun vrienden zich twee dagen voor hen eveneens in een koelwagen hadden laten opsluiten om de vrijheid te ver kiezen. Het was naar aanleiding van deze verklaring dat de Belgische po litie de politie van andere vrije lan den alsmede Interpol verwittigde dat twee Joegoslaven zich in een koelwa gen bevonden. Waar men aanvanke lijk meende dat deze koelwagen naar Engeland werd ingescheept, blijkt het thans dat de twee Joego slaven te Spital-Drau werden terug gevonden. Volgens het bericht afkomstig van Spital-Drau zouden de aldaar gevon den Joegoslaven er heel wat beter aan toe zijn dan hun vrienden, die te Brussel nog steeds in het Brugmann- ziekenhuis verblijven. Wel is er geen sprake meer van afzetting van de ledematen, maar volgens de hoofdge neesheer van de instelling zou hun behandeling nog heel wat tijd vragen. Hitier", Anderen schreeuwden; „Ge hebt ons bedrogen. Geef ons onze rechter terug." De jeugd brak in brave overmoed de nieuwe keien uit de grote boulevard van de hoofd stad 'en bekogelde er zijn automo- biel mee, waarbij de zwarte dicta tor zelfs licht werd gewond. Deportaties De oorzaak van de onrust is de Hitlerpolitiek van Nkrumah, die van de gedachten uitgaat zijn land en volk niet van dienst te kunnen zijn zolang er een oppositie bestaat. Daarom heeft hij een wet gescha pen, die hem toestaat iedereen te deporteren in 's lands belang zon der 'veroordeling. Zodoende kan hij alle tegenstanders straffeloos uit de weg ruimen. Het grootste dagblad van Nigeria, het machtige buurland, kenschetste de situatie in een hoofdartikel onder de kop: „Volgens het recept van Hitier." Inderdaad is Nkrumah al doende zijn tegenstanders veilig op te ber gen. Twee mohammedaanse leidei'S van het noordelijk gebied in Ashan- tis, waar het separatisme groeiende is, zijn gearresteerd en gedepor teerd zonder dat er een enkele in stantie aan te pas kwam. Twee Britse journalisten, die het aandurf den hierover te schrijven werden het land uit gezet. Zeven oppositie leiders werden door „onbekenden" van hun bed gelicht, afgeranseld en tenslotte opgesloten in enkele ge traliede kamers van een aan de re geringspartij toebehorende partij. De echtgenote van een bekend dag bladdirecteur kreeg telefonisch de boodschap, dat zij en de haren spoe dig zouden worden gearresteerd, aangezien het landsbelang zulks eiste. Haar man, die mee luisterde herkende duidelijk de stem van de minister van Binnenlandse Zaken toen deze nog toevoegde: „We zul len u allemaal gevangen nemen en deporteren." Ghana, dat zonder bloedvergieten de onafhankelijkheid verwierf is momenteel volop in beweging. De oppositie is niet voornemens zich te laten afmaken of te laten deporte ren. De lucht is vol van intriges. Niettemin hebben honderden perso nen, die gevaren duchten het zekere voor het onzekere genomen: ze zijn gevlucht naar Nigeria. Anderen be reiden in de jungle en in Accra de tegenaanval voor. Dr. Kwame Nkrumah zal zijn de portatiewetje moeten herroepen en op democratische wijze moeten gaan regeren wil hij zijn bewind nog kunnen redden. Vermoedelijk is het daartoe zelfs al te laat. (Advertentie) S SCHROMPELEN WEG S Pijn en jeuk verdwijnen ii bloeden houdt op De wetenschap <heeft thans eep nieuwe helende substantie ont* dekt met de verbazingwekkender eigenschap de aambeien <een« voudig te doen wegdrogen pijn verdwijnt, bloeden houdt op. a Zelfs in de meest hardnekkige jr. gevallen, schrompelen de aam» -*3 beien ineen, zó afdoend dat zo a^* thans geen probleem meer zijn,.* ra Het geheim zit in het weefsel» |J vernieuwende Bio-Dyne. Deze <fi stof wordt thans toegepast in de 4? nieuwe SPÊRTI-zalf. zacht en ft "dp veilige, ideling van verdovende^ y veilige, A rechtstreekse behandeling van desinfecterend. Voor CA dvertentie) 3 0 lï 4 ■fi middelen, een tube SPERT! a f. 3,30. 'avc a Fjrj Koning Hoessein van Jordanië heeft woensdag een speciale boodschap aan Koning Saoed, van Saoedi-Arabië, die thans in Damascus is, gezonden. De Jordaanse dagbladen betuigen hun instemming met het bezoek van Koning Saoed aan Syrië, waarbij hij besprekingen voert met de pre sident en regeringsleiders. De pers spreekt van Saoeds pogingen om de Arabieren te verenigen. Het be zoek toont aan, dat de Arabische sta ten kunnen samenwerken om hun doelen te bereiken, aldus de Jor daanse bladen. /SD/r99NÜ ziin"AKKERTJES" WfllCr onmisbaar H.K.H. Prinses Irene met haar vriendin freule Quirin Laman Trip, J gefotografeerd- in de tuin van het S Chateau Cheseau te Lausanne, waar zij gaat studeren. i (Telejoto)

de Stem | 1957 | | pagina 5