DUJARDIH Zwart o Wit Een beer! KAAS HONIG DE GELUIDSMUUR MENING EN COMMENTAAR pis Busbestuurder veroordeeld LICHT EN SCHADUW GRIEP dan COGNAC NEEN VLOTTENDE SCHULD DE ministers Struycken en Suur- Vierling in Egypte VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1957 Je proeft 't iedere dag King's Cross blijft 'n klasse beter! Verrassing voor Franse senator TV* RA DIO'TV-RADIO'TV' 40 cent per zakje door C. Bauer 1 hebben reeds geconstateerd, hoe uit de toelichting op de begroting van Verkeer en Water staat blijkt, dat minister Algera ondanks de bestedingsbeperking zijn woord heeft kunnen houden met betrekking tot de plannen in west-Brabant. Niemand had trou wens anders van hem verwacht. Behalve op de reeds genoemde plannen willen we ook nog wijzen, dat het Rijk in 1958 negen ton ter beschikking houdt als bijdrage in de verbetering van de haven van Bergen op Zoom en dat er voor de verbetering van Mark en Dintel vier ton aan het Hoogheemraad schap zal worden uitgekeerd. Wij willen nu ook onze blik rich ten naar Zeeland. De begroting van Waterstaat bevestigt de voort varendheid, waarmee het Deltaplan wordt aangevat. Er wordt al begon nen met de werkzaamheden voor de dam in de Grevelingen bij Brui- nisse tegelijk met de voorbereidin gen voor de dam in het Volkerak. Dit wordt aangekondigd, terwijl de Deltawet nog steeds niet aan genomen is, waarmee de Water staat blijk geeft van zijn gehaast heid met de Deltawerken. Hij wil blijkbaar zo min mogelijk een maand verspelen. Mocht iemand zich soms onge rust maken over- het ongrondwet telijk karakter van dit optreden, dan zij opgemerkt, dat de commis sie voor Deltazaken van de Tweede Kamer met de aanvang van dp werkzaamheden akkoord is gegaan, wat als een voorlopige goedkeuring bij procuratie kan beschouwd wor den. Na de ongerustheid, welke dit jaar in ons blad meermalen aan de dag werd gelegd, over de zwak ke plekken in de dijken, nemen we met voldoening kennis er van, dat volgens de minister de verbetering hiervan in 1958 kan worden vol tooid, „behoudens wellicht op en kele punten, waar de samenhang met andere werken zulks niet mo gelijk maakt". Hopelijk worden die enkele punten zo beperkt mogelijk gehouden, want het is niet te doen om per procuratie de boze neigin gen van de Noordzee, als die wil gaan spoken, af te bestellen. Er zijn overigens ook schaduw zijden aan deze begroting, al wordt er 17 miljoen gulden meer voor de Deltawerken uitgetrokken dan vo rig jaar, en dit ondanks de beste dingsbeperking. Een schaduwzijde is b.v., dat in de dam van het Veeregat geen schutsluis met havenaccommodatie zal komen. Het is een bittere pil voor de vissers van Arnemuiden. Een bittere pil voor andere vis sers en voor de oestercultuur is ook wel de motivering hierbij, dat er een te korte tijd zou zijn om van die haven gebruik te maken, tot de Oosterschelde zou zijn af gedamd. Blijkbaar bestaat er geen twijfel bij de minister, dat de Oos terschelde zal dicht gaan. Maar wij moeten dat eerst toch nog zien, voordat wij het geloven. Wij houden er rekening mee, dat de minister, die nu afziet van de bouw van een nieuw waterloop kundig laboratorium in Delft van wege de toestand van 's lands financiën, er over zoveel jaren van wege eenzelfde financiële situatie toe genoopt zou kunnen worden de Oosterschelde maar open te laten en het voorgenomen Zeeuwse zoet- watermeer maar te beperken tot de Grevelingen, de Krommer en het Volkerak. (Advertentie) hoff hebben namens de rege ring „neen" moeten verkopen aan de ambtenarenvertegenwoordigers in het Georganiseerd Overleg. Deze hadden plannen op tafel gelegd om tenminste voor de laagst be taalde ambtenaren iets te doen. Op het jongste ARKA-congres is nog uiteengezet, hoe hier echte mini mumlijders bij zijn, die er werke lijk niet kunnen komen. Alles bij elkaar zouden deze verbeteringen tien miljoen hebben gevergd. De regering staat echter op het be sliste standpunt, dat ze nu geen voorbeeld van loonsverhoging kan geven, terwijl ze in de Miljoenen nota een stabiel loonpeil voor 1958 predikt. Men kan voor dit stand punt zeker begrip hebben, doch ook in de Miljoenennota werd een mogelijkheid van uitzonderingen open gehouden. En zit die moge lijkheid er hier werkelijk niet in? Jammer is ook, dat het Georgani seerd Overleg nu weer aan het begrip „overleg" niet beantwoord de. Als er aan één kant eenvoudig neen" wordt gezegd, houdt alle praten verder op. Buiten het G.O. is het laatste woord hierover echter vast nog niet gezegd. PEN van de kernproblemen voor de regering is de consolidatie van de vlottende schuld, vooral van de gemeenten. Wat deze laatste schuld betreft, schijnt minister Hofstra te verwachten, dat zij eind 1957 zal zijn opgelopen tot ongeveer twee miljard gulden. De Maasbode meent te weten dat de bewindsman de institutionele beleggers wil bewegen om in 1959 en 1960 liefst twee derde van de bij hen beschikbaar komende gel den voor de consolidatie aan hem te lenen. En dan tegen een rente, welke veel lager ligt dan die welke zij voor andere leningen kunnen vragen. Volgens de financiële deskundige van De Maasbode is de wens van minister Hofstra absurd. Ook an dere geldnemers moeten aan bod kunnen komen, meent hij. Het is de vraag of de institutio nele beleggers zich door minister Hofstra zullen laten inpalmen. Zijn de pensioenkassen wel verantwoord, als zij met de lage rente van de bewindsman genoegen nemen? Moet b.v. het Algemeen Burger, lijk Pensioenfonds, dat toch reeds met grote tekorten heeft te kam pen, er niet op uit zijn om van de gestorte premies het hoogst mo gelijke rendement te verwerven? Wat het Rijk aan goedkope lenin gen van dit Fonds weet los te we ken, moet door datzelfde Rijk langs andere weg worden bijgestopt om tekorten weg te werken. Van een dergelijke broekzak-vestzak-politiek wordt geen mens wijzer. Zij be stendigt alleen het kunstmatig element in de overheidspolitiek. Een Egyptische van 28 jaar heeft in een dorp in de omstreken van Alexandria heht leven geschonken aan een vierling, allen jongens. Moe der en kinderen maken het goed. EETBAAR j Dokter Joseph Molner uit J J Detroit heeft voor de aardig- S heid eens genoteerd, wat kin- S deren de laatste jaren alle- maal hebben opgegeten zonder J er noemenswaardige gevolgen S van te ondervinden. Zijn J i boekje vermeldt onder meer: j insecten, rattenvergift, verf- verdunner, inkt, schoensmeer j kalk, haarlotion, lippenstift, t steenkool en poetslappen. Voorstel Landeigenaar James Bricker uit Harrisburg heeft de huurders van tien woningen op zijn landgoed voorgesteld de huizen van hem te kopen. Hij vraagt 30 gulden per stuk, hoewel ze officieel op een waarde van f 12.000 elk worden geschat. „De mensen hebben me zo lang en zo trouw gediend, dat ze ondertussen wel een buitenkansje verdiend heb ben," zegt Bricker simpel. Hondje Een klein hondje van een familie te Southampton kwam dezer dagen thuis met een grote herder, die blind was. Het beestje had zijn soortgenoot in het drukke centrum van de stad bij de vacht gepakt en hem zo voetje voor voetje naar zijn baas geleid, dwars door het verkeer heen. De familie heeft besloten ook de grote hond maar te houden. Met een touw om de hals geleidt de kleine hond thans dagelijks zijn on gelukkige makker een blokje om. Cactus Een cactus, die 30 jaar geleden voor een kwartje werd gekocht, is dezer dagen door de eigenares cadeau gedaan aan een planten- museum te Bognor. „Toen ik de cactus kreeg was-ie hoogstens drie centimeter. Nu is hij drie meter hoog en de stekels priemen als slagersmessen mijn kamer in. Ik ben doodsbang van de plant ge worden," aldus de eigenares. Opgang De arm geklede heer Williams uit Kansas City werd gearresteerd op het moment, dat hij een straatover val wilde plegen. Desgevraagd ver telde hij, dat het zijn bedoeling was geweest om met de buit eerst^ een nieuw pak te kopen, zodat hij in een nettere wijk zou kunnen toe slaan zonder eerst argwaan te wek ken. Met de opbrengst daarvan wil de hij revolvers en een auto huren voor de laatste, beslissende slag: een bankoverval. „Steeds beter luidt mijn devies," aldus sprak Williams. Advertenties Twee dagen geleden verscheen in een krant te Titusvulle in Amerika een advertentie, waarin de hoer Sadowsky meedeelde, dat hij geen rekeningen meer zou betalen, die aan het adres van zijn vrouw wa ren gericht. De dag nadien ver scheen een advertentie van de vol gende tekst: „Als de heer Sadowsky eerst zijn eigen rekeningen betaalt, kan hij mijn rekeningen niet eens meer betalen." André Boutemy en Jacques Debu- Bridel, senatoren, die een bezoek heb ben gebracht aan Moskou, waar zij de gasten waren van de Frans-Russi sche groep van de Opperste Sovjet van de U.S.S.R., zyn per vliegtuig te Parijs teruggekeerd. Op het ogenblik dat Boutemy, na in de luchthaven van Orly de politie- en douaneformaliteiten te hebben ver vuld, in zijn wagen wou stappen, vroeg een stewardess hem of hy zyn (Advertentie) beer met zich mee nam, zo niet of het dier bij hem th. is mocht wokden bezc gd, aidus de Gazet van Ant werpen. De senator, die dacht dat het een grap betrof, vergenoegde zich met een glimlach. Daar het meisje aan drong vergezelde hij haar naar de plaats van het vrachtgoed en trof er een flink uit de kluiten gewassen zoolganger van ongeveer 50 kg aan. Op de kooi stond inderdaad de naam en het adres van Boutemy. Het ging hier waarschijnlijk om een verrassing van zijn Russische gastheren, die op het ogenblik van zijn vertrek in de luchthaven te Moskou het dier in de bagageruimte van het vliegtuig deden plaatsen. Boutemy liet voorlopig zijn beer te Orly achter, waar de beambten van de douane trachtten met allerlei lek kers het kwade humeur van hun on gewone gast te verdrijven. Woensdagochtend is een bestelwa gen de beer komen halen om hem naar het landgoed van de senator te brengen. 1 r»rt v» doe meer met Kaas is voedzaam en gezond Alfons Vermeulen uit Herenthals werd door een Duitse rechtbank tot 15 maanden gevangenisstraf veroor deeld. Men zal zich herinneren dat Vermeulen de toerauto bestuurde, die zich op een autosnelweg nabij Leipzig te pletter reed op een stilstaande vrachtwagen. Hierbij vonden zes in zittenden de dood en werden er 29 ernstig gewond. De officier van justitie legde Ver meulen ten laste dat hij de bus be stuurd had ofschoon hij door ver moeidheid van de lange reis daartoe niet meer in staat was. De rechtbank w s het hiermede eens. Ondervraagd door de vorrzitter ver klaarde Vermeulen dat hij onwetend was nopens het Duitse verkeersregle ment dat bepaalt dat het de toerauto- bestuurders verboden is meer dan ne gen uren achter het stuur te zitten. In België, aldus Vermeulen, bestaat dit reglement niet. In ieder geval, precizeerde Vermeulen, hebben de passagiers geweigerd te Heidelberg te overnachten en verkozen, om tijd te winnen, de reis voort te zetten. Het Hof bepaalde ook dat Vermeu len gedurende drie jaar geen motor voertuig in Duitsland mag besturen. ZATERDAG 28 SEPTEMBER HILVERSUM I 402 m VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,10 Gram. 9,00 V. d. vrouw (9,35-9,40 Waterst.). VPRO: 10,00 Tijdelijk uitge schakeld, caus. 10,05 Morgenwijding. VARA: 10,20 Pianopalet 11,00 Buiteril. weekoverz. 11,15 Instr. kwintet 11,35 Gr. 12,00 Orgelspel 12,30 LaLnd- en tuinb. meded. 12,33 Nieuwe gram. 13,00 Nws. 13,15 Vara-varia 13,20 Hawaiian muz. 13,45 Sportpraatje 14,00 Favoriete songs 14,25 Meer werkers en meer water!, streekuitz. 14,50 Hammondork. 15,15 Van de wieg tot het graf, caus. 15,30 Concert- gebouwork. 16,20 Boekbespr. 16,35 Gram. 17,05 Instr. kwintet 17,30 Act. 18,00 Nws. en comm. 18,20 Dansmuz. 18,50 Gram. 19,00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19,30 Passepartout, caus. 19,40 Godsdienst voorheen en thans, caus. 19,55 Deze week caus. VARA: 20,00 Nws. 20,05 Gevar. progr. 20,40 Weense muz. 21,00 Gevar. progr. 21,45 Soc. comm. 22,00 Opsporing verzocht 22,45 Stokpaardjes in de lichte muz. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Gram. HILLVERSUM II 298 m KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,15 Koorzang 7,45 Mor gengebed en lit. kal. 8,00 Nws. en weer- ber. 8,15 Gram. 8,50 V. d. huisvrouw 10,00 V. d. kleuters 10,15 Gram. 10,30 Ben je zestig? 11,00 V. d. zieken 11,45 Opening Velser tunnel 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Gram. 13,30 Dansmuz. 14,00 V. d. jeugd 14,20 Gram. 14,40 Boek bespr. 14,50 Gram. 15,15 Kron. v. letteren en kunsten 15,50 Gram. 16,00 V. d. jeugd 16,50 De schoonheid van het Gregoriaans 17,20 Dansmuz. 17,40 Lichte muz. 18,00 Journ. overz. 18,10 Gram. 18,15 Van het Binnenhof C18.25 Gram. 18,45 Regerings uitz.: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact 19,00 Nws. 19,10 Comm. op 't nws. 19,15 Gram. 20,15 Lichtbaken 20,30 Act. 20,45 De gewone man 20,50 Gevar. progr. 22,10 Lichte muz. 22,35 Wij luiden de zondag in, avondgebed en lit. kal. 23,00 Nws. 23,15 Nws. in Esperanto 23,25-24,00 Nouveauté's. BRUSSEL 324 m 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gesproken aperitief 12,45 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Radio-Almanak 14,30 Journ. 15,00 Gram. 15,15 Accordeon recital 15,30 Gram. 15,45 Accordeon recital (verv.) 16,00 Gram. 16,15 Ork. conc. 16,45 Engelse les 17,00 Nws. 17,10 Dagklapper 17,20 Gram. 17,30 Gevar. muz. 18,00 Gram. 18,30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19,40 Gram. 20,00 Ork. conc. 20.35 Gram. 21,00 Ork. conc. 22,00 Nws. 22,11 Amus. muz. 23,00 Nws. 23,05-24,00 Gram. BRUSSEL 484 m 12,15 Gevar. muz. 12,54 Gram. 13,00 Nws. 13,10 Verz. progr. 14,00 Festival v. Bayreuthz Die Walküre, opera, 3e akte 15,45 Gram. 16,00 en 16,30 Idem 17,10 Dansmuz. 18,38 en 19,10 Gram. 19,30 Nws. 20,30 Gram. 21,00 Operette- muz. 21,30 Gram. 22,00 Nws. 22,10 Jazz- muz. 22,55 Nws. 23,00 Lichte muz. 23,55 Nws. T elevisie ZATERDAG 28 SEPTEMBER NTS: 12,30-13,30 Opening Velser tunnel VPRO: 17,00 V. d. kind. NTS: 20,00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20,15 Een beeld van een stad: Rotterdam 22,00 Einde. FRANS BELGIë: 19,00 Enquête 19,30 Onbekend 20,00 Act. 20,40 TV-spel 21,30 Filmprogr. 22,10 Cabaretprogr. 22,40 Wereldnws. VLAAMS BELGIë: 16,00-17,00 Film progr. 19,00 Religieus progr. 19,30 Nws. 19,40 De week in beeld 20,10 Gevar. progr. 21,00 Relais v. d. NTS: Gevar. progr. 22,00 Gevar. progr. 22,30 Feuill. 22,55 Nws. (Advertentie) een soep voor fijnproevers 4) Weer gingen er een paar weken voorbij. Op een dag kregen Tony en ik een uitnodiging voor een fuif van oud-leerlingen van onze school. Na afloop zou er gedanst worden en daar Ne beiden noch voor schoolfuiven, noch voor dansen ooit veel belang stelling gehad hadden, nam ik stil zwijgend aan dat we het feest niet touden bezoeken. Maar tot mijn verbazing stelde Tony voor er toch heen te gaan. Hij nad er wel zin in, zei hij. Eerst be greep ik hem niet. Toen zag ik ineens alles duidelijk voor me. Ik wist wat er zou gaan gebeuren en ik wist ook, dat er sinds mijn eerste ontmoeting met Evelyn wel degelijk een span ning tussen Tony en mij was ont staan. Natuurlijk was hij verliefd op haar. maar met al zijn nuchtere in telligentie was hij niet in staat een romantische verovering te maken. Hij had haar met mij in contact ge bracht om mijn oordeel te horen en om er met mij over te kunnen pra ten. Hij had in het begin gewild dat ik er uit mezelf over begonnen was, v ant hij was te trots om over zijn hartsgeheimen zelf het eerste woord te spreken. Indien hij dat nodig oor deelde, wist hij het altijd wel zo te regelen dat hij zich die liet ontfutse len. De opzet was goed, maar hij had een fout gemaakt. Hij had niet voorzien dat ik ook op Evelyn ver liefd zou kunnen worden. Hij heeft dat waarschijnlijk van het begin af gevoeld, maar geen kans meer ge zien de ontmoetingen tussen ons drie ën te verhinderen, zonder zich bij haar belachelijk te maken; èn bij mij, want hij had er natuurlijk niet aan gedacht dat ik maar één ogen blik zou kunnen twijfelen aan zijn ge voelens voor Evelyn. Wekenlang had hij gewacht tot ik beginnen zou. Nu ging hij voorzich tig het offensief openen. Ik begon weer iets te voelen van de oude wre vel tegen zijn superioriteit en ik nam mij voor niet zonder meer het veld te ruimen. Nu ik hem doorzien had, voelde ik mij sterker staan, hoe wel ik geen ogenblik twijfelde aan de uitslag van dit gevecht: dat zou hij winnen. Toen hij mij voorstelde dat school feest toch te bezoeken, zaten we op zijn kamer. Het was zondag en het regende. Hij zat met een lucifer zijn nagels schoon te maken en keek niet op. Hij zag dus niets van mijn ver bazing, toen ik hem plotseling door zag. Ik begon met een potlood krin getjes en zinloze figuurtjes te teke nen op een stuk papier en mompel de: „Nou als jij daar ineens zo'n zin in hebt, vindt ik het best". Er volg de een stilte van minuten. Ik wist dat hij van mij verwachtte, dat ik zou vragen wie hij mee zou nemen. Dat zou ik ook zeker gedaan hebben, als ik hem niet juist tevoren doorzien had. Nu liet ik hem de volgende zet. Die moest hij improviseren, want hij had er niet op gerekend dat ik mijn mond zou houden. Hij maakte een blunder: „Wie denk jij mee te vragen?" Ik bleef op het papier kijken, waar langzaam een mannetje groeide met een wanstaltig groot hoofd. ,,Nou", zei ik onverschillig, maar ik moest moeite doen om mijn stem niet triom. fantelijk te laten klinken, „nou, wat denk je: zou Evelyn er iets voor voe len als ik het haar vroeg?" Het ver langen om nu naar zijn gezicht te kijken werd mij bijna te sterk, maar ik gaf het mannetje een reusachtig oor, een beetje bibberig omdat mijn hand trilde. Ik voelde dat ik hem in een hoek had. Als hij nu zei dat hij Evelyn had willen vragen, zou ik heel verbaasd en een beetje spottend kun nen vragen of hij in de afgelopen maanden zo weinig vorderingen had gemaakt. Maar zo gemakkelijk gaf hij het niet op. „Dat is jammer," zei hij, en ik bewonderde eerlijk de op rechtheid die hij in zijn stem wist te leggen, ,,die heb ik juist gisteren ge vraagd!" Dat was gelogen en het was bovdndien een gevaarlijk spelle tje dat hij speelde. Hij was nu ver plicht haar te vragen, met het risi co dat ze weigerde. Bovendien had ik haar diezelfde avond kunnen opbellen (ik wist waar ze woonde) en haar uitnodigen. In beide gevallen zou To ny een onmogelijk figuur slaan. Het eerste geval had ik niet in eigen hand het tweede durfde ik niet forceren hoe graag ik het ook wilde. Zelfs als ik succes zou hebben gehad, zou ik mij minstens even beroerd gevoeld hebben als Tony. Ik voorzag het man netje dus van een tweede oor en zei, met een stem alsof het over een te kiezen merk sigaretten ging: „Nou ja, of een ander, 't maakt eigenlijk niet zoveel uit". Hij bromde wat. Ik gaf het mannetje boven op zijn hoofd een derde oor, wat hem beslist mis stond en vuurde mijn laatste pijl af: „Ik zal vanavond Evelyn eens opbel len of zij soms een ander meisje voor m j weet. Het is misschien wel leuk voor haar als zij een vriendin mee kan nemen". Hij antwoordde niet. Tien minuten later verliet ik het huis. Toen ik de deur achter mij dichttrok, wist ik dat hij al aan de telefoon stond. IV Ik liep naar huis en was nogal te vreden met mezelf. Natuurlijk zou Tony dit tenslotte winnen maar hij had er met mij om moeten vech ten en dat was meer dan ik ver wachten mocht. De volgende middag was hij het die tot het offensief over ging. We zaten zoals gewoonlijk tij dens het lunchuur onze koffie te drin ken. Evelyn kwam deze keer wat later, maar ze was er nog geen vijf minuten, toen Tony zei: „Zeg David, dat is waar ook, Evelyn gaat mor genavond met mij mee. Wilde jij haar niet vragen of ze ook nog een vriendin zou kunnen uitnodigen?" Weer dat eeuwig-superieure, die va derlijk-aanmoedigende toon, alsof ik het haar niet zelf had durven vra gen. Ik keek haar aan, maar ze be spaarde me de marteling om de "raag nog eens te stellen. Misschien h;.d ze medelijden met me omdat ze zag dat ik weer langzaam een kleur kreeg. ,,Ja..", aarzelde ze met haar wat hese stem. „misschien heb ik wel een vriendin die met ons mee wil. Ik zal het haar vanmiddag eerst eens vra gen, dan bel ik je nog wel op." Ze wachtte even en ging toen verder: ..Overigens geloof ik niet, Tony, dat ik jouw uitnodiging definitief heb aangenomen. Ik heb alleen gezegd. ,.Je hebt me de indruk gegeven, dat je mee zou gaan", viel Tony haar in de rede, ..maar als je er geen zin in hebt..." Zijn stem was koeler en meer uit de hoogte dan ooit te voren. „Nee", zei ze rustig, en nog eens: „nee, ik heb inderdaad geen zin om met jou mee te gaan. Ik heb geen zin om een hele avond te moeten luisteren naar je verhalen over vlie gen en vliegtuigen. Ik voel er niets voor om een hele avond lang bij al les wat ik zeg aangekeken te wor den met een gezicht van: je wordt- wel-vvijzer-als-je-wat-ouder-bent." ik schoot in een zenuwachtige lach, ook omdat ik niet goed wist welke hou ding ik anders zou moeten aannemen. Tony trok een gezicht alsof er iets mis ging in het heelal, een gebeur tenis die volkomen in strijd was met de natuurlijke loop der dingen. „Nou" zei hij hulpeloos, ,,dan...eh..." Hij stond op en liep weg. Hij probeerde zijn houding te redden in een hoog hartige aftocht, maar hij was geen twee meter ver toen Evelyn hem na riep: ,,Je vergeet je sigaretten". Met de altijd aanwezige spot in haar ogen keek ze hem na. De klank van haar stem bracht hem opnieuw uit zijn evenwicht. Hij keek om, aarzel de en wilde toen doorlopen maar struikelde in de volte van stoelen en tafeltjes. Evelyn lachte hardop en hij moet dat gehoord hebben. Hij schar relde naar de uitgang en ik wist niet wie zich ellendiger voelde, hij of ik. ..Het spijt me David," zei ze. Ik keek haar aan. Haar blauwe ogen waren heel ernstig en alle spot was er uit verdwenen. „Dat komt wel weer goed", zei ik, maar ik wist zelf niet goed wat ik bedoelde. Zij dacht dat ik haar wilde troosten. „Nee", zei ze, „ik vind 't alleen ellendig dat ik je dwing om partij te kiezen. Je blijft natuurlijk uit beleefdheid bij mij zitten, maar dat moet je niet doen. Jullie zijn al tijd goede vrienden geweest, is het niet? Dat heeft Tony me eens ver teld. Waarom zou je nu ruzie krij gen, als ik het niet eens met hem ben. Je moet hem achterna gaan. Ik geloof dat ik hem nogal gekwetst heli." Maar een kind kon horen dat er eerder voldoening dan spijt in die laatste woorden lag. Ik verloochende Tony met een schouderophalen: „Och goeie vrienden. Het is maar wat je daaronder verstaat. Hij heeft mij ook al vaak genoeg verveeld met zijn vliegtuigjes". Maar omdat ik bang was dat ze me niet erg karaktervol zou vinden, voegde ik er snel aan toe: „Toch is het al met al geen slechte kerel. Je moet hem alleen even ken nen". Ze gaf geen antwoord, keek me alleen maar aan. Op dat ogenblik besefte ik pas goed hoe verliefd ik op haar was, zo verliefd als een jon gen van zeventien jaar maar kan zijn als hij voor de eerste keer meent de li-fde van zijn leven gevonden te hebben. Misschien haalde ik daar de moed vandaan om te zeggen: „Nou, dat wordt dan voor mij ook geen feest morgenavond". „Waarom niet?" verwonderde ze zich. „Omdat ik geen zin heb er in mijn eentje naar toe te gaan. Ik had al half op jouw hulp gerekend, ook al omdat ik dacht dat het voor jou ge zelliger zou zijn als er een vriendin van je bij was. En ik zie geen kans nu nog een ander te bereiken." Die kans was er ook niet geweest al had ik nog een jaar de tijd gehad, ma a dat kon zij niet weten. (Wordt vervolgd)

de Stem | 1957 | | pagina 3