NIJMEGEN HEEFT FACULTEIT ZIJN VIJFDE China was niet ver volksopstand van Hartelijk „Tot ziens" Veldslag der groenen in Mokum willen aan wapens Tunesië helpen Drie jaar geëist in kapitale autosmokkelzaak Belangrijke dag voor katholiek onderwijs liefde ütttkpV' Officier in beroep Luns waarschuwt tegen ongezonde blokvorming NIEUWE ROBINSONS? Mgr. Al f rink: Verschil van inzicht mag christelijke Ie niet tekort doen Overleg tussen Londen en Bonn „U weet, dat mijn vader onschuldig is" Douche na de wedstrijd Nieuw proces tegen Djilas „Frankrijk moet geen beklaagde worden DAGBLAD VOOR ZEELAND Geen ongezonde tegenstellingen Onthullingen in de VN. Droog weer Begrafenis van koning Haakon Bergen op Zoom: Nu ook thee bij textiel Solidair met het Westen Vrijhandelsgebied Prof. Teilegen treedt af als voorzitter K A. KJV.V.B.-toto Anderen deden Debat Algerië In West-Afrika: TWEE MILJOEN GRIEPGEVALLEN VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1957 Uitgave N. V. Uitgevers MD. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaus: Breda, Reigerstr. 16. Tel.: Directie, Redactie en Ad ministratie 22341. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, rar. dr. A. J. J. M. Mes, mr H. M. L. de Rechter P. V. M. Vercauteren, L. J. v. T Westende. Abonn.prijs bij vooruitbet. f 7.— p. kwartaal, p. post 7.70, p. week (uitsl. bi) niet postbestelL) f 0.54. Incasso wordt berekend. Losse numm 15 et. Postrek 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2238 Voor God, Koningin en Vaderland 97e JAARGANG No. 22566 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.35 per mm. (Ingezonden Mededelingen 1 0.85 per mm). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.14 per mm. (Ingezonden Mede delingen 0.35 per mm). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per mm extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet wensen af te geven, worden vernietigd. - Bureau voor Zeeuwdh-Vlaande^n; HULST, Dubbele Poort 7, 102 - (Bij bureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBITRG, Nieuwstraat 41, telno. 35)_' De tijd dat de natuurwetenschappen, die in de nieuwe vijfde faculteit beoefend gaan worden, sterk gevaar liepen in werke lijke of gewaande botsing te komen met het geloof en de Kerk, ligt naar het schijnt wel in het verleden. De zon is al eeuwenlang het onweersproken middelpunt van het heelal, de leeftijd van het mensdom meten we niet meer met eeuwen; en ook evolutie-theorieën zijn gebleken gekerstend te kunnen wor den. Raakpunten met het geloof zijn er wel wrijfpunten, naar het schijnt, minder. Dit zei mgr. dr. B. J. Alfrink gisteren in zijn rede, bij gelegenheid van de opening der faculteit voor wis- en natuurkunde aan de r.-k. uni- veristeit te Nijmegen en de ingebruikneming van het provisorium, waarin het onderwijs in de biologie zal beginnen. De openingsplechtigheid werd door veel geestelijke en wereldlijke autoriteiten bijgewoond. heeft de christelijke liefde hier een zeer delicaat operatieterrein. soms vrezen, dat alle voorwaarden voor een heropleving vervuld zijn. Prachtige kans Minister Cals stelde vast, dat de jonge wis- en natuurkundige faculteit een prachtige kans heeft, omdat ze onder bekwame en dynamische lei ding haar programma en werkwijze geheel overeenkomstig de inzichten van onze tijd kan opzetten. De nieu we faculteit zal daarbij een open oog moeten hebben voor de noden en be hoeften van het maatschappelijk le ven, maar zij zal toch moeten voor opstellen, dat het allereerst gaat om het wetenschappelijk peil. De minis ter wees op de noodzaak van een hechte inter-universitaire samenwer king. Verkorting van universitaire opleiding, zei hij, zonder verlies van het wetenschappelijk peil, lijkt slechts bereikbaar wanneer de beperking van de stof gepaard gaat met ver dieping van de studie. De rector magnificus, prof. dr. W. K. M. Grossouw, gewaagde van een historische gebeurtenis voor de uni versiteit, nu na 34 jaar de universitas is bereikt. Tot slot sprak dr. A. M. G. van Melsen, voorzitter van de nieuwe faculteit, een dankwoord. De geschiedenis, speciaal ook de ge schiedenis van de natuurwetenschap pen wijst uit - aldus monseigneur Alfrink dat iedere nieuwe tak van wetenschap moeite kan hebben om de aansluiting bij geloof en Kerk te vinden. De vreugde om nieuwe ont dekkingen doet soms de voorzichtig heid uit het oog verliezen en kan er toe verleiden als vaststaande conclu sies naar voren te brengen wat nog slechts een voorlopige schets zou mo gen heten. Van de andere kant kan het ge> loofsinzicht soms moeite hebben om te zien hoe nieuwere resultaten van de wetenschap met het overgeleverde geloofsgoed in harmonie zijn te bren gen. Alhoewel de tijd in deze gevallen altijd de oplossing brengt, zou men toch wensen, dat bij dergelijke con flicten of schijnbare conflicten tussen nieuwere inzichten van de weten schap en de van ouds in de Kerk levende opvattingen geloofsgenoten onder elkander zo lang mogelijk el kanders goede bedoelingen blijven veronderstellen. Naar beide zijden Het kan zo gemakkelijk voorkomen dat een theoretisch verschil van in zicht gaat leiden tot een tegenstelling in het persoonlijk vlak. Hoe merk waardig het ook mag schijnen, waar verschil van geloofsinzicht in het spel is, schijnt de christelijke liefde een moeilijk bestaan te leiden. Toch zou juist bij het zoeken naai de waarheid de liefde geen geweld mogen lijden. Wij hopen, aldus de aartsbisschop, dat de Kerk bewaard mag blijven voor een hernieuwde te genstelling van integralisten en mo dernisten, al doet deze gistende tijd Dr. Hoe Sjih, een vertegenwoordiger van nationalistisch China, heeft in de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties gezegd, dat de Hon gaarse opstand van vorig jaar oktober een anti-communistische beweging op universiteiten en middelbare scholen in geheel China heeft ontketend. Deze beweging werd evenwel door de over heid onderdrukt. De reactie op de Hongaarse opstand kwam ook tot uiting in een volle maand openlijke kritiek op de com munistische partij, van Chinese intel lectuelen op de universiteiten en in de „democratische partijen". Dit ge schiedde in het tijdvak van 8 mei tot 7 juni 1957. Deze maand van vrije meningsuiting was toegestaan door het centrale comité van de Chinese com munistische partij, aldus dr. Hoe. De nationalistische afgevaardigde verklaarde, dat deze ene maand van speciaal verleende vrijheid van me ningsuiting in de acht jaren commu nistisch bewind op zichzelf de bar baarsheid van het communistische be wind voldoende aantoont". Maar ook de vrijheid om te zwijgen, „die vaak belangrijker is dan de vrijheid van meningsuiting" hadden de Chinezen onder het communistische bewind niet gekend. Velen waren gedwongen ge weest, dingen te zeggen of te schrijven waarmee zij het niet eens waren. DAG HAMMARSKJOELD, secretaris generaal van de V.N., is met alge mene stemmen herbenoemd in die functie voor een tweede ambtstermijn van vijf jaar. WEST-DUITSLAND heeft in augustus weer een zeer hoog uitvoeroverschot gehad. De toevloed van buitenlands geld naar Duitsland wordt de laatste tijd steeds groter. DE BLINDE dichter ds. Jan Wit, heeft gisteren in de raadszaal van Nijmegen de „Keizer Karei de Gro- te-prijs" in ontvangst mogen nemen voor zijn jongste dichtbundel. FRANKRIJK is vast besloten, de nieuwe pariteit van de franc te hand haven. Dit heeft de gouverneur van de Banque de France verklaard. ZATERDAG 29 oktober houdt de Federatie van Nederlandse Journalis ten in Amsterdam een congres, ge wijd aan de maatschappelijke positie van de journalist. MGR. J. J. J. NOORDMAN, oud- hoofdaalmoezenier van leger en vloot, is op 77-jarige leeftijd in Sterksel overleden. KARDINAAL Tisserant, deken van het H. College van kardinalen, is be noemd tot bibliothecaris en archiva ris van de Kerk, als opvolger van wijlen kardinaal Mercati. IN DE MERWEDEHAVEN te Rotter- dam is een 57-jarige havenarbeider getroffen door een vallende laadboom De man overleed na aankomst in het ziekenhuis. HET JORDAANSE parlement, dat drie maanden geleden (tijdens de on lusten in het land), naar huis is ge stuurd, zal 1 oktober weer bijeen komen. PRINSES JAHNAZ van Perzië, die 17 jaar is, zal op 11 oktober, de ge boortedag van de profeet Mohamed in het huwelijk treden met Ardasjir Zahedi, de 29-jarige zoon van de voormalige Perzische premier. Negen en twintig vorsten zullen dinsdag de begrafenis van koning Haakon van Noorwegen bijwonen, zo meldt de Noorse pers. Tot hen behoren de soevereinen van Denemarken en Zweden, de koning der Belgen, konin gin Juliana en prins Bernhard, groot hertogin Charlotte en prins Felix van Luxemburg en de hertog van Glou cester, als vertegenwoordiger van ko ningin Elisabeth van Engeland. Verder melden de Noorse kranten de komst van de Finse en IJslandse president en van generaal Norstad, opperbevelhebber van, de NAVO-strijd- krachten. Ook president Heuss van West-Duitsland en de Amerikaanse vice-president, Nixon, zouden zich naar Oslo begeven. In Bergen op Zoom kan men sinds gisteren ook thee bij de textiel krijgen. Textielhande laar Dees Nijpels, die als eer ste koffie bij de textiel ging verkopen om de kruideniers een „oorvijg" te geven, ver koopt in zijn zaak drie soorten thee tegen inkoopsprijs. Bij aan koop van negen pakjes thee krijgt men een tiende voor één cent. Nijpels heeft tot deze ver koop besloten, omdat de krui deniers bij zeeppoeder zakdoek jes geven. President Bourguiba van Tun^ië heeft donderdag in een radiorede ver klaard, dat uit een mededeling van de Amerikaanse regering gebleken is, dat de V.S. bereid zijn, Tunesië te helpen bij de pogingen om zijn leger behoorlijk uit te rusten. Bourguiba zei dat de Amerikaanse regering dit niet graag bekend wilde maken. Zij ging echter akkoord met een publieke verklaring „om een ein de te maken aan tegenstrijdige be richten". Bourguiba zei voorts dat de wapens in oktober in Tunesië zullen aankomen. En of ze nu uit Italië of ergens anders vandaan zullen komen, het zullen in elk geval wapens van westelijke landen zijn, aldus Bour guiba. Hij zei ook nog, dat hij de Franse regering via haar ambassadeur in Tu nesië heeft verzocht een tijdschema op te stellen voor de evacuatie van de Franse troepen uit het land. Voorts heeft hij gevraagd om oprichting van een bank van Tunesië en kredieten voor sijn land. Frankrijk heeft zich intussen be klaagd over twee incidenten, die door Tunesiërs veroorzaakt zijn. Een Frans passagiersvliegtuig zou boven Tune- sisch grondgebied zijn beschoten. Te voren was een militair vliegtuig bo ven het grensgebied onder vuur ge nomen. Aan het einde van de volgende week zal te Bonn een Duits-Engels gesprek over de plannen voor een Europees vrijhandelsgebied beginnen. Engeland zal hierbij worden verte genwoordigd door minister Maudling en de Bondsrepubliek door de minis ter van Buitenlandse Zaken, von Bren- tano en staatssecretaris Hallstein. Donderdagochtend hebben de Oos tenrijkse voetbalspelers en hun of ficials in een opperbeste stemming afscheid genomen van hun Neder landse gastheren. Bij het afscheid op het Centraal station te Amster dam werden verschillende handen gedrukt. V.l.n.r., Haummer, Dienst, een Oostenrijks official de heer Brunt, secretaris van de KNVB en Buzek. In verband met zijn benoeming tot hoogleraar aan de faculteit van de geesteswetenschappen der Eindhoven- se Technische Hogeschool heeft prof. dr. ir. F. Ph. A. Teilegen bedankt als voorzitter van de K.A. in Nederland. Zijn opvolger is nog niet benoemd. Prof. Teilegen heeft zijn functie in de Katholieke Actie twaalf jaar on onderbroken vervuld. (Advertentie) Bewezen betere regenkleding Verwachting van het K.N.M.I. J tot vrijdagavond, opgemaakt don- derdagavond 23.15 uur: Droog weer met vanuit het noord- westen toenemende bewolking, maar vooral in het zuiden aan- vankeiijk nog zonnig weer. Over- S wegend matige wind tussen west S en noordwest. Ongeveer dezelfde J S temperaturen als gisteren. S Verwachting van het Belgisch S weerkundig instituut: Matige noordwestenwind; mooi tot bewolkt; 's nachts fris. Vandaag: zon onder 18.27 uur, maan onder 20.22 uur. Morgen: zon op 6.35 uur, maan op 12.28 uur. J Het ligt in het voornemen van de officier van justitie, mr. dr. J. C. Ma- ris, hoger beroep aan te tekenen tegen de uitspraak van de rechtbank te Den Haag in de zaak tegen de voet baltoto van de KNVB. De rechtbank had de heer L. Brunt, secretaris-penningmeester van de bond dinsdag jl. vrijgesproken van „het geven van gelegenheid tot deelneming aan hazardspel", zoals hem ten laste was gelegd. De officier van justitie had een prin cipiële straf van een dag voorwaar delijke gevangenisstraf met een proef tijd van drie jaren geëist. (Van onze redacteur) Het was een dramatisch hoogte punt toen de zoon van de Delftse expediteur Jacob V. vanaf de pu blieke tribune riep: „U weet wel, dat mijn vader onschuldig is!" Deze woorden waren gericht tot de offi cier van justitie, mr. K. Thijssen, die later op de dag in een zeer rustig, zakelijk requisitoir vast stelde, dat Jacob V. wel schuldig was. De Delftenaar was een van de lei dende figuren bij de verkoop van de 184 Volkswagens, die door de Duitse „ingenieur" Heinz V. waren gestolen. De wagens werden door de Duitser persoonlijk naar Nederland gereden en door Jacob V. en zijn trawanten ver kocht. De officier van justitie eiste een gevangenisstraf van drie jaar met af trek van voorarrest. De verdediger mr. P. Lap uit Bergen op Zoom verzocht primair om vrijspraak. Op 13 juni is de Bredase rechtbank reeds een hele dag bezig geweest met de behandeling van deze internatio nale smokkelaffaire. Toen was reeds komen vast te staan, dat er een massa wagens waren gestolen, dat er aan nummers van motor en chassis was geknoeid, dat er valse handtekeningen waren geplaatst op officiële aanvragen en dat er op erbarmelijke wijze was omgesprongen met nationaliteitsbewij. zen. De rol van Jacob V. in deze zo uitgebreide affaire kwam niet precies vast te staan. Daarvoor was de ge tuigenis van P. S., een slager uit Spekholzerheide, onmisbaar. De expe diteur ontkende ooit met de Duitse dief in aanraking te zijn geweest. De slager kon daar wel het een en ander van weten. Hij was ook een contact man! De slager gaf toe de Duitser te kennen. Hij had tenslotte zaken met hem gedaan. Jacob V. was voor hem evenmin een onbekende. Maar hij wist niet of de Duitser en de Delftenaar elkaar kenden. De officier van justitie twijfelde aan de woorden van de slager; de president, mr, Boele waarschuwde herhaaldelijk voor meineed. Plotseling veerde Jacob V. op. Hij v/as blijkbaar geïrriteerd door het op treden van de officier, die de slager flink aan de tand voelde. Zwaaiend met zijn armen en huilend gaf Jacob V. te kennen reeds negen maanden onschuldig te zitten. Dat was allemaal de schuld van die liegende Duitser, die boef, die door de officier werd geloofd. Op hetzelfde moment riep de zoon van Jacob op de publieke tribune, dat zijn vader onschuldig was. Hij werd door de parketwacht weggevoerd. „Mijn zaak is naar de donder", huil de Jacob en hiermee was het afge lopen, want de president maakte een einde aan het lawaai. Een tiental getuigen werd gehoord. Slechts in een enkel détail waren hun verklaringen belangrijk. Niet dom. In zijn requisitoir ging de officier van justitie na welke rol V. speelde bij de verkoop van drie auto's. V. bleef bij de verkoop op de achter grond. Hij liet het werk doen door mensen, links en rechts in het land. Hij gebruikte een bedrijfsleider uit Fijnaart voor de verkoop van de auto's. Hij schakelde ook een knecht in, die V. in Bergen op Zoom had zitten. De indruk zou dus kunnen bestaan, dat V. met de hele affaire niets te maken zou hebben. Er waren echter tijdens het verhoor zoveel verklaringen en rden van de I .j A. Bisschop hpt 1)111 lp IDprk' laaldeliik voor I. II111 tv/V de officier somde er verschillende op dat kwam vast te staan, dat de auto's eigendom waren van de Delf tenaar, die kon weten dat de auto's waren gesmokkeld. „Er zijn intelligente mannen aan het werk geweest", zei de officier, „maar zij werden ontmaskerd, dank zij de douane uit Middelburg en Rotterdam'' Sensationeel verloop Mr. P. Lap uit Bergen op Zoom wees op het feit, dat de zaak en sensatio neel verloop had gekregen door de sensatie, die de Duitser veroorzaakte. Hij kon niet veel vertrouwen in Heinz hebben. Hij was al vaak veroordeeld. Hij had beweerd nu schoonschip te maken, maar door Duitsland was nu zijn uitlevering gevraagd. Mr. P. Lap gaf toe, dat Jacob V ook dertien veroordelingen achter de rug had. Hij achtte de gehele bewijs voering van de officier, voor een be langrijk deel steunend op de verkla ringen van de Duitser, zeer twijfel achtig. Hij vroeg dan ook primair vrij spraak en vervolgens geen hogere straf dan de man reeds had doorstaan. De president zei over veertien dagen uit spraak te zullen doen. De zaak tegen M. S. uit Fijnaart ook betrokken bij deze affaire, were, uitgesteld in verband met ziekte van S. De president stelde een nieuwe zit ting vast, die op II oktober wordt I gehouden. Donderdagmiddag is op het Mu- seumplein te Amsterdam het tradi tionele gevecht gehouden tussen de „groenen" van de r.-k. studenten vereniging St. Thomas en de groe nen van de vrije universiteit in de hoofdstad. Ook dit jaar was de in zet een vat bier. De foto laat zien dat het aan strijdlust niet ontbrak. Zevenentwintig personeelsleden van de scheepswerf „Alphen" te Alphen aan de Rijn hebben woens dagmiddag schriftelijk en op staan de voet ontslag gekregen, omdat zij het bedrijf hadden verlaten om do televisie-uitzending van de voet balwedstrijd Nederland-Oostenrijk bij te wonen. De personeelsleden hadden hier voor toestemming gevraagd en dia naar hun mening zonder bedenkin gen ook gekregen van de bedrijfs- chefs van de onderscheiden afde lingen. De directie was evenwel de me ning toegedaan, dat de arbeiders onrechtmatig verlof hebben geno men. Vakbondsbestuurders trachten nu alsnog de zaak in het reine ta krijgen. De Nederlandse minister van Bui-, wezenlijke van de zaak, waar het om teniandse zaken, mr. Luns, heeft gajy"s tweede donderdag in de algemene vergade ring der Verenigde Naties verklaard dat, wanneer de verschillende landen groeperingen in „blokken" zouden worden omgevormd, dit de bestaande geschillen zou accentueren en ver sterken. Minister Luns maakte onderscheid tussen regionale groepen, die hij nut tig achtte en blokken, die z.i. gevaar lijk zouden kunnen zijn. Wanneer deze groepen dienen om inzichten en politiek van haar leden te coördineren, kunnen zij een heil zame invloed hebben. Indien zij echter worden aangewend om de geschillen, die tussen gebieden in verschillende delen der wereld be staan, te verscherpen, kan dit leiden tot vergroting der reeds bestaande tegenstellingen". Dit gebeurt, aldus de heer Luns, in dien een groep zich in haar geheel achter een belang of eis van een harer leden stelt, zonder in te gaan op het Milovan Djilas, de vroegere Zuid- slavische vice-president, die een ge vangenisstraf uitzit wegens „vijandige propaganda zal op 4 oktober voor de rechter moeten verschijnen om zich te verantwoorden voor zijn anti-com munistische boek „De nieuwe klasse", dat in New-York is gepubliceerd. Hij zal terechtstaan voor de recht bank te Sremska Mitrovica, 80 km van Belgrado, waar hij in de gevan genis zit. De aanklacht zou gebaseerd zijn op artikel 118 van het Zuidsla- vische wetboek van strafrecht, dat betrekking heeft op „vijandige pro paganda". reeds lang hangende vraagstuk, dat de aandacht vereist noemde minister Luns het probleem der achtergebleven gebieden. Hij drong er op aan nog dit jaar een positieve beslissing te nemen wat betreft het instellen van een fonds voor econo mische ontwikkeling. De sociale republikein Soustelle heeft donderdagmiddag, bij de hervat ting van het debat over Algerië in de Franse Kamer, gezegd, dat Frank rijk het zich niet kan blijven veroor loven géén politieke actie inzake Al gerië te voeren. „Wij moeten naar de algemene ver gadering gaan als aanklagers en niet als beklaagden", zei hij. De minister met standplaats Algerië, Lacoste, zei: De opstandelingen zijn op de vlucht gejaagd. Het is nu de tijd om voort te gaan met de grondwetshervorming, welke de weg voor het Algerië van de toekomst zal banen. Sedert febru ari, toen elke dag twee moorden voor kwamen, was dit getal tot twee per maand gedaald. Het hervormingsplan moet worden aangenomen, ook om de propaganda van de Arabische Liga te neutraliseren, aldus Lacoste. Twee miljoen mensen in Frans West-Afrika hebben Aziatische griep. In Dakar zijn 111 gevallen met dode lijke afloop geconstateerd. Toen de „Willem Ruys" tij dens de afgelopen reis op weg naar Nederland in de Rode Zee voer, ving de marconist een verzoek op van het Egyptische radiostation Kosseir om onge veer 30 Egyptenaren van het s.s. „Aida", die op het rif „The Brothers", gestrand waren, van dat rif af te halen. Kapitein de Jonge liet onmiddellijk naar dit koraalrif koers zetten. Daar aangekomen voer men met een tmotorsloep er heen, doch de bemanning ervan kwam onver- richterzake terug. De schip breukelingen op „The Brothers" hadden het best naar hun zin en wilden op het rif blijven.

de Stem | 1957 | | pagina 1